Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Cijeli svemir je nastao ni iz čega

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
Star
Dinosaur

Male
Broj postova : 391
Registration date : 13.04.2010

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   sri ruj 22, 2010 12:19 pm

Htio bih se nadovezati. Pa i sam prostor je energija zar ne? a i materija je isto energija niže frekvencije. Tako da ako se svemir "širi" nama, negdje drugdje se mora sužavati zar ne? jer gledajuči u odnosu na vanjske "svemire" naš svemir opet zauzima neko svoje mjesto koje je određena energija i on se širi nama a njima se smanjuje, prebacuje se energija izvana -> unutra. E sad, jeli to istina i jeli to moguče ja neznam ali to je jedini način na koji si to ja mogu složiti u svojem umu. U pravilu prebacujemo iz šupljeg u prazno a naš svemir poput našeg malog broda "pluta" na oceanu nepostojanja ili nečega a opet kako pojmiti nešto?. Pravila fizike pretpostavljam vrijede samo ovdje, u nekom drugom svemiru vjerojatno vrijede druga pravila a i nemora biti da su to sve isti denziteti. Što znači mi vidimo svoju frekvenciju dok nešto drugo može proplutati ravno kroz tebe jer je više frekvencije od naših tijela, čisto jer se energije počnu preklapati i prođeš kroz zid i slično.

Boga ja ne bih htio ovdje ubacivati iako nije naodmet, to je najčešče objašnjenje kada nešto nemožemo pojmiti pa onda brendiramo "Bog" ali i bog ima svoja pravila po kojima "postoji" i njega se može prokljuviti uz dano vrijeme. Samo je pitanje vremena do kada čemo moči logički poimati svijet oko sebe.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8378
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   čet ruj 23, 2010 10:34 pm

Star di si ti nama, dugo te nije bilo cuga

Da nije loše ovo objašnjenje sa svemirom koji se širi, a izvana to izgleda kao da se skuplja. Što se boga tiče, njega uvode i znanstvenici i vjernici. Kad kažem boga onda pri tome mislim na nešto što je nastalo samo od sebe, bez nekog uzroka. Kod vjernika je to Bog kao tvorac sve što postoji, a on sam postoji sam po sebi i ne treba tvorca, dok su kod znanstvenika to trenutno kvantne fluktuacije, koje su nastale same od sebe, one nisu imale nikakav uzrok, one su jednostavno nastale i iz njih je nastalo sve ostalo. Dakle i u jednom i u drugom slučaju imamo nešto što je nastalo bez uzroka, nastalo je samo po sebi.

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   čet ruj 23, 2010 10:54 pm

Pojašnjenje mi ima smisla samo ako se radi o tome da se naš svemir širi, a njihov se njima pritom prividno smanjuje jer se naš svemir širi unutar njihovog. Ali, shvatio sam da je riječ o tome da se nama naš svemir širi, a vanjskom promatračima se naš svemir istovremeno sužava. Ili sam krivo pohvatao riječi dok sam gledao emisiju.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   čet ruj 23, 2010 11:07 pm

Nisi krivo pohvatao, tj. barem sam i ja to tako pohvatao. Ali ne razumijem, ovo starovo objašnjenje je na tragu, tj. energija koja je "rezervirana" za naš svemir se smanjuje jer se troši u našem svemiru. Ali opet ta energija nije naš svemir, ona čak niti ne predstavlja naš svemir. No opet ukupna energija našeg svemira je nula, pa onda niti ne trošimo energiju izvana. Tko zna kakve su oni modele ovog super svemira imali.

Dinosaur

Male

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   pet ruj 24, 2010 6:23 pm

A evo me, skoro pa u tom drugom svemiru iz kojeg se ovaj vidi haha.

Ovaj... da, mislim da samo poimanje prostora ne vrijedi na ovom principu, prostor u nekom pravilu i ne postoji kao nešto čvrsto kao ovdje. Možda bi moglo biti da se na istom "prostoru" preklapaju svi svemiri i da to ovisi samo o titraju, dok je možda jedan svemir sveden u jednu točku (a točka nema dimenzija) drugi je svemir možda definiran čisto nekakvom frekvencijom koja određuje njegov položaj naspram nas. Isto smatram da je svemir slojevit, pa ima nešto što mi možemo vidjeti i nešto što nemožemo ali je ipak među nama.

Da ne skrećem s teme, mislim da ne postoji nešto što nastaje "samo od sebe" pa tako ni veliki prasak niti ono što je izvan našeg "postojanja" a tako ni Bog. To je vjerojatno nemoguče pojmiti logički a možda ni duhovno.Vjerojatno jednostavno nismo dorasli tome mentalno. Vjerujem da je postojanje svijesno samo sebe i da je ta svijest iz oceana kaosa stvorila nešto.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   pet ruj 24, 2010 9:11 pm

Hm ja ne vidim način na koji bi mi mogli postojati, a da nešto nije nastala iz ničega, tj. da je nastalo samo od sebe. Ti spominješ svijest koja iz oceana kaosa stvara nešto, no kako je stvorena ta svijest? Ustvari se slažem s tobom da je svijest predhodila svemu, ali od kuda svijest. Teško pitanje, ja ne znam odgovor.

Ustvari mi poimamo vrijeme linearno i to tako da uvijek ide prema naprijed, pa onda mislima idemo u nazat i mislimo da moramo doći od početne točke, no što ako početne točke nema, što ako vrijeme uopće nije linearno?

Dinosaur

Male

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   sub ruj 25, 2010 3:09 pm

Apsolutno se slažem, vrijeme je ... u stvari apsolutno nevažno. Što je bilo prije, kokoš ili jaje? slična pretpostavka. Sve je tu od "početka" kao da se krenulo od kraja i onda je vrijeme u stvari konstantno. Nije se promijenilo baš ništa, možda čak i sve stoji a samo se nama čini kao da nešto postižemo. To me podsječa na jedan razgovor sa prijateljem koji me pitao vjerujem li u sudbinu. Rekao sam mu da da, i onda sam mu to objasnio na sljedeči način:

"zamisli si plan več postavljen unaprijed, plan tj događaj koji smo več napravili a sada mi samo pratimo opet tu jednu te istu nit, sve što radimo sada... več smo napravili i napravit čemo i radimo istovremeno. Naša trenutna svijest poima samo ovaj trenutak bez shvačanja onoga unaprijed, možemo shvatiti ono što je bilo prije jer imamo sječanja toga ali kako shvatiti ono unaprijed ako se toga ne sječamo? I uz to vežem pojam deja vu."

Ako je itko išta shvatio super, ja sam ponekad moram samog sebe prebaciti u jedan poseban način razmišljanja da to mogu shvatiti. Više nismo na rubu znanosti več smo prešli na nešto puuuuuno dalje haha
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2970
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   sub ruj 25, 2010 8:41 pm

Chakotay je napisao/la:
Hm ja ne vidim način na koji bi mi mogli postojati, a da nešto nije nastala iz ničega, tj. da je nastalo samo od sebe. Ti spominješ svijest koja iz oceana kaosa stvara nešto, no kako je stvorena ta svijest? Ustvari se slažem s tobom da je svijest predhodila svemu, ali od kuda svijest. Teško pitanje, ja ne znam odgovor.

Ustvari mi poimamo vrijeme linearno i to tako da uvijek ide prema naprijed, pa onda mislima idemo u nazat i mislimo da moramo doći od početne točke, no što ako početne točke nema, što ako vrijeme uopće nije linearno?
Mozda je kraj ovog svemira njegov pocetak... ;)

Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   sub ruj 25, 2010 11:49 pm

@Star zanimljivo, možemo si to zamisliti kao da odlučimo sutra u 8 ujutro krenuti od Zagreba prema Splitu i to točno određenom cestom. Imamo plan točno znamo što ćemo učiniti i možemo lako pretpostaviti gdje ćemo biti u pojedinom trenutku, ali to sve skupa podrazumijeva svijest. To znači da u svemiru postoji svijest ili je sam svemir samo manifestacija svjesnosti.

@Arch što bi značilo da se radi o zatvorenoj petlji tj. o nekom kružnom modelu, gdje svaka točka može biti početak i kraj. Da naravno može biti. Da li to dokida postojanje tvorca misli

Pračovjek

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   ned ruj 26, 2010 12:18 am

Ma to sam naveo tek onako... :) Istina je da sam, pored omnieventualizma i inih teorija cause primae razmatrao i mogucnost nepostojanja iste, odn. da se vrijeme vrti u krug - ali mi je to nekako tipicno ljudski pojednostavljeno u smjeru toga da ako ne mozemo shvatiti pocetak da on i ne postoji. roll Za tvorca ne znam, jer kako si i ti rekao, time opet nismo rijesili pitanje sta je stvorilo njega... misli Tj. ako on mora da nastane da bě postojao, mozda jednostavno jest... Ali, ako on jest - zasto i sam Svemir ne bi mogao da jest... ionako ni o svemiru ne znamo prakticki nista, a o hipoteticnom tvorcu "znamo" samo ono sto smo o njemu "izhipotetisali", sto ce reci - nista, tako da bi samo Svemirovo bivanje pobijalo tvorca, pa cak i samog sebe kao samotvorca (causa sui), jer je apsurd i stvaranje i bilo kakav nastanak - necega sto vec jest. mudri

Guardian

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   ned ruj 26, 2010 12:39 am

@Chak.
Kako misliš da "u svemiru postoji svijest"?
Svijest postoji u nama vjerojatno kao dio psihe. Ne zamišljam svijest kao sveprisutnu jer bi u
tom slučaju i biljke bile svijesne svog postojanja, koliko znamo one to nisu.

Tvorac mora postojati jer je činjenica da je sve nastalo. U okviru ljudskog poimanja je
činjenica da je sve što postoji moralo nekako od nečega nastati, znači neka energija koja je
pokrenula nastajanje je također nekako morala nastati. Ako je nastala jednom, znači da bi
mogla nastati opet. Koliko znamo, može postojati bezbroj svemira koji "lebde" u moru ničega...
To mora ničega uopće ne treba biti veliko, mi ne znamo koliko je što veliko i zbog toga bi naš
svemir mogao biti veličine mikroba.

Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   ned ruj 26, 2010 1:16 am

@skulp, mi sada smatramo da je svemir jedan veliki mehanizam koji je fino podešen. No što ako to nije samo mehanizam nego je to nešto više, nešto kao misao Npr. ti možeš u svojoj glavi zamisliti stolac na kojem sjediš. E sad to je samo misao tog stolca, ali kad je ta misao originalno nastala, da li se može uništiti. Sve što je čovjek napravio je prvo bila misao u nečijoj glavi. Da li samo u glavi tog tvorca ili i negdje drugdje kao što je misao o tvom stolcu bila barem u glavi njegovog tvorca prije nego što si ju ti kupio.

Time dolazimo do Archangelovog pitanja da li misao nastaje onda kad ga netko zamisli ili ona postoji oduvijek i nikada ne može prestati postojati, samo smo ti toga svjesni neko vrijeme. Ako je Svemir misao, onda je moguće da on postoji oduvijek i da će zauvijek postojati.

Pračovjek

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   ned ruj 26, 2010 1:35 am

Samo sto danasnja nauka smatra da Svemir nece zauvijek postojati, jer atomi nisu vjecni, oni se isto polako raspadaju, i predvidja se da ce se potpuno raspasti za nekih, ako se dobro sjecam podatka, 10 na 80-u godina...

Čovjek

Male
Pisces Buffalo
Broj postova : 4201
Registration date : 16.03.2010

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   ned ruj 26, 2010 1:42 am

[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   ned ruj 26, 2010 1:55 pm

@Chak, oduvijek... težak pojam za shvatiti.

Mislim da ništa ne može postojati oduvijek jer kako Arch kaže, sve ima svoj vijek trajanja.
Koliko znamo svemir se ubrzano širi, kada se počne širiti određenom brzinom svi atomi u
svemiru će se raspasti na subatomske čestice. Ako svemir postoji oduvijek znači da je to
vrijeme već trebalo doči i to više puta. Bez obzira na to kako tumačimo vrijeme ono je
uvijek prolazno, znači da je potreban određeni period da bi se nešto dogodilo. Mi sada
čekamo da svemir prestane postojati. To će se bez obzira na sve kad-tad desiti, možda za
10^80 godina kako Arch kaže, a možda i za 10 minuta.

Misao... vi ste, čini mi se pomiješali sve i svašta. Istina, sve se da povezati sa svime,
ali nastajanje svemira i svemir kao takav nema veze sa svjesnošću i mislima nas Zemljana.
Ne utječemo baš previše niti na ovaj naš planet, kamoli na čitav svemir. Ako misliš da je
misao nešto što jednostavno jest pa da je na neki način "prešlo" na nas, onda bi te pitao
zašto je prešlo na ljude? Zašto samo na živa bića, u čemu je razlika između nas i nekog
kamena, gledajući iz perspektive tvorca?

Riba

Male
Virgo Dog
Broj postova : 102
Registration date : 24.01.2010

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   ned ruj 26, 2010 2:49 pm

skulp mislim da je dokazano da biljke imaju neku svijest, od nicega ne mozes napraviti nesto zato sto to vec nesto je.a za provjeru ovih vasih teorija trebalo bi izaci izvan svemira i pogledati iz vana kako to izgleda ili na laksi nacin promijeniti frekvenciju postojanja ili promatranja
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   ned ruj 26, 2010 3:29 pm

Samo to? Evo, sad cu... vidiga

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   ned ruj 26, 2010 4:10 pm

Ok, pretpostavili ste da je sve poteklo od svijesti, štoviše da je sve što postoji manifestacija svijesti. Ajmo sad pretpostaviti obrnuto, sve je poteklo od materije i fizikalnih zakona i sve što postoji je posljedica toga, čak i sama svijest. What about that?

Što se tiče perspektive "Tvorca", koja perspektiva je to? To za nas ne postoji, imamo svoju perspektivu i jedino sa nje i možemo nešto govoriti, osim ako se ne želimo ubaciti u svijet mašte i zamišljamo da smo taj "Tvorac" pa da se dodatno igramo kako bismo razmišljali kao nekakav "Tvorac" kojega btw sami kreiramo u glavi.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   pon ruj 27, 2010 9:57 am

@Blizard nismo to pretpostavili, ja smatram da su obje pretpostavke otvorene za raspravu i iz ove pozice ne znamo koja je točna, a moguće da su obje točne, ovisi iz koje perspektive gledaš.

@skulp sve što je čovjek stvori je prvo postojalo kao misao, ako to vrijedi za ono što je čovjek stvorio zašto ne bi vrijedilo i za sve ostalo. Naravno ne mora biti tako, ali opet zašto ne razmisliti i o toj mogućnosti.

Ali kad se Arch vrati sa one strane, možda nam kaže nešto pametnije :)

Pračovjek

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   sri ruj 29, 2010 1:30 am

A koja bi to strana bila? what

Psiholog: "Fascinantno je promatrati kako se ljudi trude shvatiti stvari koje su ocigledno izvan njegovih mogucnosti. Nije sposoban shvatiti samog sebe, a pokusava razumjeti kako je svijet nastao. Ali, ako covjek ima tajni pred samim sobom, te tajne ce ga vjecito vuci nadolje, u blato i tminu duha. On mora najprije izostriti alat kojim radi, svoj um, inace ce sva njegova pitanja dobijati pitanja kao odgovore. Jedan od glavnih opstruenata njegove samospoznaje je tastina, zaradi koje sebi i postavlja ciljeve za koje (zasigurno) zna da su mu nedostizni, i time opravdava neuspjeh u postizanju tih ciljeva. Kad bi malo zastao i zamislio se nad sobom, shvatio bi da, takav kakav jeste, ne moze krociti u «dvor nad dvorovima»."

Filozof: "Mi zakljucujemo na osnovu onoga sto naucimo za vrijeme naseg kratkog zivota, i pretpostavljamo da je to dovoljno da bi se shvatilo sve. A sta ako za shvacanje postanka svemira, na primjer, nam nedostaju kljucni podaci na osnovu kojih bi poceli konacno razmisljati u pravom smjeru? Da, mi polazimo od «misli» zato sto nam je poznata, i «materije», «energije», «vremena»... ali svemir je najvjerovatnije nastao iz m?phdvp:OUapt03, od kojeg je tagtadp gk.djgtgdugdjadj jt.aj.gbj... Ako ne otputujemo vremeplovom na pocetak nastanka svemira (the unlikeliest of scenarios), mislim da je jedini nacin dokucivanja srzi problema u produbljivanju naseg znanja o fizikalnim zak. koje vec poznajemo, konkretno - kv. mehaniku."

Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   sri ruj 29, 2010 10:12 am

Archangel je napisao/la:
Samo to? Evo, sad cu... vidiga

Archangel je napisao/la:
A koja bi to strana bila?
Valjska strana Svemira ;)

Nekako mi se čini da je stav ovog filozofa i psihologa da bi trebali odustati trudi se shvatiti, jer je to očito preteško za nas. No tu je upravo i pravi izazov, zato što je to teško za razumjeti, upravo zato i trebamo nastaviti tragati za odgovorima.

Guardian

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   sri ruj 29, 2010 10:29 am

Problem je u tome što najvjerojatnije tražimo na krivom mjestu.
Ljudi već dugo kreiraju neku teoriju svega i do sada smo o svemiru naučili - ništa.
Što više istražujemo, imamo više pitanja na koja ne znamo odgovor.
Nemamo pojma kako smo mi, ljudi nastali, kamoli naš planet ili svemir.
Mislim da je pitanje "kako je sve nastalo" trenutno prevelik zalogaj za civilizaciju
sa našom razinom znanja i shvaćanja...

Pračovjek

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   sri ruj 29, 2010 11:02 am

Slazem se, i ponavljam: nema spoznaje do samospoznaje! Kant je svojedobno imao dobru ideju - iako temeljno pogresnu - da vrata spoznaje valja otvoriti kritikom samog alata kojim se spoznaje, tj. uma, jer je logicno da ako nam alat ne valja, ni posao nece biti valjano uradjen. Glavna poruka koju su Filozof i Psiholog iz gornjeg posta htjeli da posalju nije da se ne trebamo pitati, nego da se pitamo ono sto mozemo da odgovorimo. Psiholog smatra da si moramo postavljati realne ciljeve, pa nakon sto ih postignemo, postavimo teze, nakon njih jos teze itd. Samo na taj nacin nase znanje i nasa moc moze da polako raste, a kako bude rasla otvarace nam nove vidike i nove mogucnosti. A mi kao vrsta smo juce postali, a tek prije 5 minuta se poceli pitati kako smo postali - zar vam se ne cini da smo malo previse zagrizli? Zamislimo mrava koji pokusava shvatiti kako radi racunar... scratch

PostajNaslov: Re: Cijeli svemir je nastao ni iz čega   Today at 6:57 pm

[Vrh] Go down

Cijeli svemir je nastao ni iz čega
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» The Zeitgeist Movement
» Claw - Marko - Karambit
» veliki i mali medvjed