Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Cilj opravdava sredstvo?

Go down 
+11
Archangel
Lithium
Athena
Pyro
Alpha
floridana
Chakotay
biga
MoW
Legionar
Gea
15 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimesri svi 19, 2010 10:26 pm

Pitanje je jesnostavno. Da li cilj opravdava sredstvo pomoću kojeg dolazimo do tog cilja?
Pod ovo mislim da je riječ i o nekom nesebičnijem ili plemenitijem cilju. Dali ga ispunit baš pod bilo kakvu cijenu?
Žrtvovati nešto dobro, priječi na tamnu stranu za dobrobit drugih?
Isplatili se prodati dušu vragu da bi učinili dobro dijelo?
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimesri svi 19, 2010 11:00 pm

Mislim da je razlika između dobrog i zla (naravno, dobro i zlo postoje samo po našim definicijama) upravo ta što se zlo često opravdava ovom činjenicom.
Ova uzrečica izravno krši tuđu slobodu, dok netko razvijen i svjestan zna da to ne smije i da svatko ima svoj izbor te se prema tome tako mora odnositi.
Ova uzrečica vrijedi isključivo u situacijama samobrane.

Uostalom, o ovoj uzrečici dovoljno govori i to da je Machiavelli smatrao da ženu treba konstantno tuči želimo li da nas voli.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimesri svi 19, 2010 11:21 pm

@Legi, ne bih se složio da su dobro i zlo naše definicije. Postoji nešto što se zove zlo i nešto što se zove dobro. Nije da nekim ljudima fali ljubavi pa da nisu dobri, već su baš zli. Iz njih osjetiš da van šiklja zlo od kojeg se sav streseš. To osjetimo i mi i životinje i biljke. Ne moraš biti neki genije da to uvidiš.

Mislim da cilj nikad ne opravdava sredstvo, nego će pravi cilj biti postignut samo ako se sve poklopi kako treba. Čim postoji forsiranje, čim postoji isforsirano sredstvo, cilj ne može biti postignut. Možda će nam se činiti da on je ispunjen, ali ustvari je isprazan, ništavan. Slično kao što i general koji izgubi pola vojske da bi pobjedio protivnika nije pobjednik, već gubitnik.
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimesri svi 19, 2010 11:41 pm

zanči ti bi MoW pustio da večina trpi umjeto jednog koji nisi ti?

@Legi nisam ovu uzrečicu povezala s Machiavellom jer on nije imao ništa nesebičnog ili plemenitog u svojim ciljevima, samim time žrtvovati nešto mu nije bio problem niti moralna prepreka
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimesri svi 19, 2010 11:54 pm

MoW, no kada ti osjetiš ''zlo'' iz takve osobe, ono je zlo po tome što ti osjećaš da ti ona želi nauditi iz tebi nedovoljno opravdanih razloga, a to je opet subjektivna percepcija. Jednostavno je, ''dobro'' utječe na stvaranje, ''zlo'' na uništavanje. Sve kao živo biće, tj. hmmm, da, i na objektivnom planu postoji zlo, samo malo drugačije.

Govoriš o Pirovoj pobjedi. Jasno, da :)
No jako je malo slučajeva kada će se sve poklopit kada treba. Ti govoriš o ciljevima koji zapravo nisu dobri ili pozitivni ciljevi u dugoročnom planu, no svakako treba postojati žrtva, gubitaka ili truda i rada da bi se postigao neki cilj. Nema idealnog načina da dođeš do idealnog cilja jer ovo nije idealan svijet. Pitao bih te pričaš li o isforsiranom cilju ili o dostizanju cilja sa sigurno nedovoljnim sredstvima? Nije isto imati upitna sredstva kao i sredstva koja jednostavno nemaju šanse. Ova prvo su se puno puta u povijesti pokazala boljima nego što se od njih očekivalo, naravno, bilo je i obrnutih situacija.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimesri svi 19, 2010 11:55 pm

Gea je napisao/la:
zanči ti bi MoW pustio da večina trpi umjeto jednog koji nisi ti?

Ne razumijem kakve to ima veze s ciljem? :)
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimečet svi 20, 2010 12:24 am

cilj ne opravdava sredstvo... i nikada kao što si napisala nemožeš učinit ništa dobro ako si pri tome povrijedio/la ili učinio/la išta nažao i jednoj jedinki u svijetu....

jednostavno, dobro je dobro ako pri nastojanju da ga uradiš nisi učinio nikakvo zlo... ako je učinjeno zlo onda se samo gleda s kojeg stajališta promatraš. za onoga koga si 'žrtvovao' jel to dobro?? ne nije, za njega je zlo. i već se tu stvari dijele 50/50.... nema veze ako je za1000 ljudi učinjeno dobro ako je pri tome za 1 učinjeno zlo, onda i to dobro gubi na vrijednosti...


jel itko konta šta sam napisao??? sorry, pospan sam...
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimečet svi 20, 2010 12:38 am

Baš sam nedavno raspravljao sa jednom prijateljicom i ona je zastupala stajalište kao i Legi da ne postoji dobro i zlo, već da je sve stvar u našoj percepciji, to je naravno točno, no u jednoj višoj, univerzalnijoj stvarnosti, tj. na Božjoj razini. Na ovoj našoj razini ta razlika nije samo subjektivna, jer ako tebi netko čini zlo, to nećeš samo ti tako osjećati, nego i većina drugi, tako mi možemo vrlo lako reći da je prema ljudima koji su bili zatvoreni u konc logorima bilo činjeno zlo. Iako mi nismo niti postojali u to vrijeme možemo sa objektivnog stajališta reći da je to nešto loše.

Što se tiče teme da li cilj opravdava sredstvo, trebalo bi vidjeti koje se sredstvo koristi, tu se slažem s Legijem da bi se ostvario bilo koji cilj, moraju se upotrijebiti neka sredstva, što je ok dok god se vrijeđaju ljudske slobode.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimečet svi 20, 2010 9:32 pm

Legionar je napisao/la:
MoW, no kada ti osjetiš ''zlo'' iz takve osobe, ono je zlo po tome što ti osjećaš da ti ona želi nauditi iz tebi nedovoljno opravdanih razloga, a to je opet subjektivna percepcija. Jednostavno je, ''dobro'' utječe na stvaranje, ''zlo'' na uništavanje. Sve kao živo biće, tj. hmmm, da, i na objektivnom planu postoji zlo, samo malo drugačije.

Slažem se da mi imamo predodžbu onoga što bi karakterizirali kao "zlo" i onogo što bi karakterizirali kao "dobro". Svejedno je kako to nazovemo. Možemo to što mislimo pod "zlo" nazvati kruške, a ono pod "dobro" jabuke.
Ono što govorim to je da svatko biće razumije i osjeti dobru i zlu akciju. Baš kao što si ti rekao, dobro uzrokuje stvaranje, a zlo razaranje. Dobro je konstruktivno, zlo je destruktivno. To nije u našim glavama, to je realna činjenica.
Neki bi vanzemaljac recimo vidio kako se ljudi u logorima muče i bivaju ubijani i to bi nazvao nekim svojim nazivom. Ali bi vidio da tu nešto ne štima, da nema napretka, da vlada neka nesloga i strah.
To se jednostavno osjeti u zraku, da tako kažem, to je pitanje vrste energije koja je prisutna u to vrijeme na tom mjestu. To je objektivno, a nije subjektivno.
Osoba koja čini zlo je u većini slučajeva svjesna što radi. Ona može to zanemariti i činiti dalje zlo, ali Svemir ništa ne zanemaruje i sve se vraća ovako ili onako. Ono što nazivamo dobro i zlo su objektivne i univerzalne kategorije, dapače, postoje entiteti koji su njihova utjelovljenja, ali ne bih sad dalje o ovoj temi tu.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimepet svi 21, 2010 9:55 am

biga je napisao/la:
cilj ne opravdava sredstvo... i nikada kao što si napisala nemožeš učinit ništa dobro ako si pri tome povrijedio/la ili učinio/la išta nažao i jednoj jedinki u svijetu....

jednostavno, dobro je dobro ako pri nastojanju da ga uradiš nisi učinio nikakvo zlo... ako je učinjeno zlo onda se samo gleda s kojeg stajališta promatraš. za onoga koga si 'žrtvovao' jel to dobro?? ne nije, za njega je zlo. i već se tu stvari dijele 50/50.... nema veze ako je za1000 ljudi učinjeno dobro ako je pri tome za 1 učinjeno zlo, onda i to dobro gubi na vrijednosti...


jel itko konta šta sam napisao??? sorry, pospan sam...

teško je ovako generalno govoriti.
ako 1000 ljudi umire od gladi a samo jedan ima dovoljno hrane za riješitit ovaj problem da li bi bilo zlo kad bi mu netko ukrao tu hranu i dao gladnima? s time da i njemu ostane dovoljno.
ja mislim da bi u ovom slučaju cilj opravdao sredstvo, iako bi tamo negdje to bilo zapisano kao nedjelo naspram jednog, a kao dobro djelo naspram 1000. vjerovatno to tamo netko važe, a računica je skroz jednostavna.
nije ni ovo idealan primjer jet bi trebalo sagledati malo dublje i ovakvu situaciju. mislim pri tom zašto taj netko ima previše hrane dok netko gladuje? ima li tu kakve međuzavisnosti? jel netko gladan zato šta se netko obogatio na njihov račun i slično...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimepet svi 21, 2010 11:15 am

Po meni je jedino pitanje sto je cilj? Kada znamo sto je cilj onda ga moramo nazvati pravim imenom. Dakle ako netko zeli ukrasti nesto onda to mora nazvati kradjom, a ne "snalazenjem". Kada nazove to pravim imenom onda se mora suociti s odlukom da li sredstvo i posljedica opravdava njegov cilj. Ako je odgovor "Da" onda u tom slucaju cilj opravdava sredstvo (i posljedicu). Ako je odgovor "Ne" onda sve ostaje na moralu te osobe.
Slozila bih se s MoW-om kako dobro i zlo nisu samo nase subjektivne kategorije. Razaranje i Kreacija postoje na univerzalnom nivou pa tako mislim da postoje Dobro i Zlo. Ako pogledamo duboko u sebe znati cemo da li cilj opravdava sredstvo (i posljedicu) ali i za to covjek mora biti duhovno razvijen i zdrav.
[Vrh] Go down
Pyro
Višestanični organizam



Male
Virgo Goat
Broj postova : 42
Age : 32
Registration date : 28.10.2009

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimepet svi 21, 2010 1:01 pm

mislim da se nebi trebalo tako stirktno gledati cilj i sredstvo, tj to bi se trebalo sagledavati u cijelini kao jedno a ne kao dvoje, i tako bi se trebalo odredivati jeli je to opravdano s dovoljno dobroga na kraju ili je ipak previse zla ucinjeno u meduvremenu...to bi se barem tako moglo gledati ako se sagledava "Big picture"
evo da nastavim s floridaninim primjerom:
kada gledate sve u globalu ispravno je ukrasti od jednoga da se nahrani masa, da se sprijeci njihovo umiranje i tu je u krajnjem zbroju ocito dobro u prednosti

ali ako se to gleda sa stajalista pojedinca onda je on napravio dobro darovajuci to drugima koji trebaju ali je pocinio novo zlo uzevsi nesto sto nije njegovo, sada se mozda pitate zasto kazem novo zlo, jednostavno, jer vec je postojalo zlo tj onaj koji je imao i nije htio dati drugima on je bio pocinio zlodjelo tj nije pocinio zakonsko zlodjelo ali jest moralno, imao je vise nego sto je trebao i nije to htio dati drugima kojima je bilo potrebno (to nije moralno, zar ne ? ), stoga ukravsi njemu njegovo dobro sada postoje ucinjena dva zla
i tu se povlaci pitanje pravednog zlocina, za koje ja,sada vidim, nemogu dati univerzalno prihvatljiv, uvjerljiv i racionalno potkrepljiv odgovor

stoga cu navesti samo svoje misljenje:
niti jedan cilj ne opravdava sredstvo, ako se zeli izbjegavati zlo trebamo se svi ponasati dobro u svakoj situaciji, bez iznimaka
ja sada apeliram na Kantov kategorican imperativ
"Radi samo prema onoj maksimi za koju ujedno možeš htjeti da postane opći zakon."
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimepet svi 21, 2010 11:54 pm

Sviđa mi se usporedba dobra sa kreacijom i stvaranjem, a zla sa razaranjem i uništavanjem. To me podsjetilo na Isusovu izreku gdje on kaže «...prema djelima njihovima ćete ih prepoznati»
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimesub svi 22, 2010 12:32 pm

Da, to je Isusova izjava bila koliko se sjećam spomenuta u kontekstu antikrista, tj. svakog onog koji djeluje protiv univerzalnog dobra.
Kasnije su to prigrlili i neki New Age pravci kojima se navodi kako raspoznati dobre vanzemaljske rase u odnosu na one zle. U principu, prema njihovim djelima. Nema tu tajne. Jednako kao što su dobro i zlo univerzalni, tako je i akcija usmjerena u jednom ili drugom smjeru univerzalna. :)
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimesub lip 12, 2010 5:55 pm

Zanimljivi postovi i usporedbe. :)
Bitno je u središte postaviti pitanje samog "globalnog" cilja, koji bi doduše za ostvarenje koristio sredstvo, vjerojatno moralno dvojbeno.

Jesmo li mi, pojedinci iz vlastite perspektive uistinu sposobni spoznati koji cilj bi trebali ostvariti, primjerice za dobrobit svih nas?
Da li bi zaista imali hrabrosti krenuti u realizaciju tog ciljeva, iako bi on imao uzgredne žrtve, pojedince?
Kako bi bili sigurni koje posljedice eventualno ispunjenje cilja može polučiti i kako će se realizacija samog cilja reflektirati na neke druge aspekte, većih razmjera?
Što ako one budu negativne, jer su zasigurno neizvjesne? confused
Pitanja je jako puno.

Obično kada netko ostvaruje ciljeve za "dobrobit zajednice", u pozadini znaju isplivati i vlastiti motivi poduzimanja neke akcije.
Treba se razmisliti koje sredstvo upotrijebiti, kao što je već rečeno.
Samo sredstvo također ima granice, koje se trebaju poštivati. Pritom mislim prvenstveno na one moralne, za koje vjerujem da su univerzalne, barem one najbitnije.

Slažem se sa većinom koja tvrdi da "cilj ne opravdava sredstvo", jer smatram da je način ostvarenja jednako bitan kao i cilj.
Mora postojati neki optimalni trenutak "poklapanja" dopuštenog (moralnog) sredstva i cilja, jer u protivnom vjerujem da eventualne posljedice mogu biti nesagledive.

Takve su i u slučaju dopuštenog sredstva, ali barem nema svjesne intencije "žrtvovanja" manjeg broja pojedinaca za veći čin.
Osobno smatram da takva namjera nije opravdana čak ni u slučaju postizanja cilja. kava

Sve je već rečeno u prethodnim postovima pa da više ne ponavljam isto drugim riječima... :P
[Vrh] Go down
Lithium
Višestanični organizam
Lithium


Male
Leo Horse
Broj postova : 46
Age : 33
Registration date : 27.06.2010

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimepon lip 28, 2010 11:45 am

Ova se vrsta razmišljanja naziva makijavelizam.
U nekim situacijama da,u nekim ne.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimepet ruj 17, 2010 7:55 pm

Uhhhhhhhh... umor ... pocnimo od avde...
Gea je napisao/la:
Isplatili se prodati dusu vragu da bi ucinili dobro djelo?
NE! Ne ukoliko se pod "platom" za dobro djelo podrazumijeva tudje odobravanje. Ne ukoliko su moralna vrijednovanja drugih ljudi nesto sa cim pokusavamo, protivno svojoj prirodi, uskladiti vlastite moralne (ili druge) vrijednosti. Ne ukoliko nekom radnjom vise stetimo sebi nego koristimo drugom. DA - u svim ostalim slucajevima! mudri
biga je napisao/la:
cilj ne opravdava sredstvo... i nikada kao sto si napisala nemozes ucinit nista dobro ako si pri tom povrijedio/la ili ucinio/la ista nazao i jednoj jedinki u svijetu...
Po ovome, sve sto cinimo - cinimo samo zlo. Ili, u najboljem slucaju, uglavnom zlo. Zamislimo samo taj ideal: ti nekome nesto das - bez da si to nekome drugom uzeo... Ili das nekome nesto za sto mislis da ce mu pomoci, a ne znas da kraj njega stoji jedan kome bi to zivot spasilo, dok ovaj prvi moze prezivjeti bez toga - nismo li pri tom nesto oduzeli tom drugom? Pa uzmimo samo koliko bica mi dnevno pobijemo bez razmisljanja - je li to manje zlo zato sto to cinimo nesvjesno? Moze li nam neznanje biti vjeciti alibi? Da, moglo bi se tu argumentovati da je manje zlo ako cinimo nesto sto ne znamo da je zlo, ali isto tako bi se moglo protuargumentovati da smo krivi za to neznanje, inace bi se upinjali iz petnih zila da to znamo. Kad jedemo, pijemo, pobijemo milione mikroskopskih bica. Da li je velicina zla mjerljiva velicinom bica?
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimepet ruj 17, 2010 8:37 pm

slušaj, mislio sam malo jednostavnije od toga što si ti napisao... ne kažem da nisi u pravu, jesi, al i ja sam... hehe

npr... da damo novac jednome ne bismo ga trebali oduzet drugome koji nema...
evo gledao sam cobru 11... nekom malcu treba srce i oni sad pokušavaju ubiti čovjeka da bi malac dobio srce...

na takve sam primjere mislio... ;)
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimesub ruj 18, 2010 12:50 am

biga je napisao/la:
npr... da damo novac jednome ne bismo ga trebali oduzet drugome koji nema...
A odakle nam taj novac sto smo dali? :) Morali smo ga uzeti od nekog drugog... A taj drugi je opet uzeo nesto od nas... i moze se postaviti pitanje ko je vise uzeo od koga...? ;) A to sta ovi "cobrovci" pokusavaju - nisam pratio tu epizodu, ali cini mi se da tu nema cilja (oduzmes zivot, darujes zivot - dakle, na nuli smo... cerek ), a ako nema cilja ne trebaju nam nikakva sredstva... 8)
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimesub ruj 18, 2010 4:37 pm

pa cilj je produžiti život jednome na račun drugoga...

a to s novcem... heh, novac nikad nije me služio, pa ni kad ga samo za argument koristim.. hehe
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimeuto svi 01, 2012 2:29 pm

Ove teme se sjećam iz jedne star trek epizode gdje je znanstvenik radio eksperimente na otimanim kandidatima ne bi li našao cjepivo protiv bolesti i time spasio milijarde. Cjepivo je našao, ergo cilj je postignut. Ali sredstvo... nasilno žrtvovao stotine ili tisuće da bi spasio milijarde.

Kao pravi političar bih rekao da nekad opravdava, a nekad ne. cerek
Iako ne mogu striktno odrediti granicu između opravdanosti i neopravdanosti, subjektivna procjena tu debelo miješa prste. Rekao bih čak da u ovakvim raspravama o opravdanosti nema kraja, jer čak ako i uzmemo da dobro i zlo nisu subjektivne kategorije, nego objektivne, svejedno naša percepcija sredstva putem cilja je subjektivne kategorije. Netko će reći "učinio si zlo, ali cilj je postignut, zbog tog cilja danas ima puno više stvaranja nego što je bilo destrukcije pri dolaženju do cilja." Drugi neće oprostiti destrukciju pri dolaženju do cilja ergo cilj mu je nemoralan, posljedica destruktivnosti itd.

Ima li pravila kojim bi neporecivo odredili opravdanost nekog sredstva? Ne bih rekao. Osim ako se postavimo kao da je naša percepcija jedina ispravna i da mi kao "duhovno razvijene" jedinke možemo konstatirati o opravdanosti i neopravdanosti nekog cilja. Samo po sebi smiješno, ali vidite li neko drugo rješenje?

Najzapaženiji primjer ove tematike su mi svakakvi znanstveni eksperimenti sa životinjama, testiranje za cjepiva, križanje genoma (ili kako se to već zove) u slične svrhe dok se rode životinje hibridi strašnog izgleda, općenito uplitanje u genetiku čovjeka i traženje načina da se poboljšamo, kloniranje...
Jedni naveliko kritiziraju takav način pitajući se smije li znanost činiti sve što može, drugi podupiru to u želji da dođemo do novih bitnih spoznaja.

U biti svugdje ima ovakvog pitanja kao u naslovu teme. U kastraciji životinja, u rješavanju pasa lutalica u Ukrajini prije europskog prvenstva, proizvodnja jaja u Americi gdje muški pilići idu u stroj za mljevenje mesa... Primjera koliko oš.
Vidi se da tu ima i puno drugih stvari za uzeti u obzir osim morala i dobro-zlo, tu je i politički aspekt čina, pa isplatljivost čina itd.

Ne postoji tu neki ekvilibrijum opravdanja, opravdanost ovisi o mnogo faktora, naročito onom subjektivnom. Nekad, kad čak i znamo da ne činimo ispravnu stvar, ako uzmemo u obzir i sve druge aspekte čina, dođe da se isplatilo to nešto učiniti zbog cilja. Netko se neće složiti, tako je kako je, ionako nismo tu da svi mislimo isto.
[Vrh] Go down
Faust
Višestanični organizam



Male
Leo Broj postova : 31
Registration date : 16.01.2012

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimepet svi 11, 2012 7:28 pm

Zamislimo da su nas napali Vanzemaljci sa ciljem da nas uniste i da oni znaju radi kojeg cilja zele to da ucine i da pri tome koriste uzrecicu:"Cilj opravdava sredstvo",brzo bismo postali svjesni cinjenice koliko je ta izreka nehumana,pogotovo sa spoznajom da mi u tom sukobu ne bismo imali nikakve sanse.Ova uzrecica je vrlo cesto koristena u ratovima i koristila ju je najcesce jaca strana,jer su sa njom zeljeli zamaskirati zlo koje cine.Za mene,ako neki covjek ili neka skupina ljudi zrtvuju sami sebe radi nekog uzvisenog cilja je nesto pozitivno,ali ako to cine sa drugim ljudima,onda to nije uzviseni cilj,nego je to zlo,a sami izvrsioci neposteni ljudi.

Ovo je samo jedan primjer vidjenja ove uzrecice.Jasno mi je da se takvih primjera moze navesti bezbroj koji bi dali i drukcija vidjenja ove uzrecice.
[Vrh] Go down
Korplikan
Pračovjek
Korplikan


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 2002
Age : 32
Location : Hrvatska
Registration date : 22.03.2011

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimepet svi 11, 2012 8:27 pm

Smatram se utilitaristom tako da se slažem kako cilj opravdava sredstvo, naravno ako je dobar cilj.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimepet svi 11, 2012 10:18 pm

Faust je napisao/la:
Za mene,ako neki covjek ili neka skupina ljudi zrtvuju sami sebe radi nekog uzvisenog cilja je nesto pozitivno,ali ako to cine sa drugim ljudima,onda to nije uzviseni cilj,nego je to zlo,a sami izvrsioci neposteni ljudi.

Zašto? Meni se čini da oni tretiraju druge ljude onako kako tretiraju sami sebe. Neko ko je spreman žrtvovati sebe, po nekom pravilu, isto tako bi imao pravo žrtvovati i druge jer ih smatra jednakim sebi.

Možda tu ima jedno još zanimljivije pitanje.

Može li sredstvo opravdati cilj? :)
[Vrh] Go down
Faust
Višestanični organizam



Male
Leo Broj postova : 31
Registration date : 16.01.2012

Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitimesub svi 12, 2012 10:00 am

Doslo je do malog nesporazuma.Nisam mislio da su zli oni ljudi koji zrtvujuci sebe zrtvuju i druge ljude radi nekog cilja,nego na one koji samo zrtvuju druge ljude ,ali ne i sebe pa ih samim time ne tretiraju kao sebi jednake.Znaci primjera radi,ako bi nas napali Vanzemaljci radi nekog svojeg cilja,njihova bi ideja bila da uniste samo nas,a ne i sebe.Dalje bilo je i ratova gdje je neka drzava vrsila agresiju na drugu,uglavnom kao jaca strana,koristila tu uzrecicu da ostvari svoje ciljeve,sto znaci da je po svaku cijenu zeljela da ostvari taj cilj ne birajuci pri tome sredstva jer "Cilj opravdava sredstvo" cak i ako je to sredstvo unistiti citave nacije ili narode,koji su agresorima iz samo njima znanih razloga predstavljali samo smetnju koje se na bilo koji nacin treba rijesiti.Mozda u nekim slucajevima cilj i moze opravdati sredstvo,ali u ovakvim slucajevima koje sam naveo i slicnim njima,sto se mene tice-ne moze.


Zadnja promjena: Faust; sub svi 12, 2012 1:33 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Cilj opravdava sredstvo? Empty
PostajNaslov: Re: Cilj opravdava sredstvo?   Cilj opravdava sredstvo? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Cilj opravdava sredstvo?
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Mobiteli - najbolje sredstvo za kontrolu
» DEAss

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: