Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Izmjene Zakona o radu

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27939
Registration date : 22.09.2007

PostajNaslov: Izmjene Zakona o radu   ned svi 30, 2010 9:45 am

Vlada je na sjednici u petak donijela izmjene Zakona o radu kojima su se žestoko protivili sindikati, a u konačnici su zbog toga istupili iz Gospodarsko-socijalnog vijeća za koje kažu da ide na ruku drugom Vladinom partneru - poslodavcima. Da vidimo zašto.

Mijenjaju se dva članka, 262. i 263., koja se odnose na kolektivne ugovore. Izmjene ZOR-a propisuju da kolektivni ugovori nakon isteka vrijede još šest mjeseci i to ako se o tome sklopi ugovor, nakon čega je potrebno je ispregovarati novi kolektivni ugovor.

U tom novom kolektivnom ugovoru, radnici ne "nasljeđuju" prava iz proteklog ugovora, nego se ona poništavaju, osim općih odredbi. Pregovori radnika i poslodavaca, dakle, kreću praktički "od nule".

Članak 263. izmijenjen je tako da se ubuduće može otkazati bilo koji kolektivni ugovor, na određeno ili neodređeno vrijeme, u roku o kojem se dogovore poslodavci i radnici. Ako se ne dogovore, otkazni rok je samo mjesec dana.
izvor
----------------------------------------------------

Dodatak na plaću 0,5% po godini staža. Naknada putnih troškova. Regres za godišnji odmor. Darovi za djecu za Sv. Nikolu ili Djed Božićnjak. Božićnica. Imali ste neko od ovih prava? E pa, izmjenama Zakona o radu više ih nećete imati!

Neovisni saborski zastupnik Dragutin Lesar na svojoj je internetskoj stranici slikovito i jasno opisao što podrazumijevaju izmjene Zakona o radu, zbog kojih su se odnosi Vlade i sindikata opasno narušili. Pročitajte pa razmislite: treba li zbog izmjene ZOR-a raspisati referendum?

"Dodatak na plaću 0,5% po godini staža. Naknada putnih troškova. Jubilarne nagrade za svakih 10, 20 ili 30 godina staža kod istog poslodavca. Regres za godišnji odmor. Darovi za djecu za Sv. Nikolu ili Djed Božićnjak. Božićnica. Broj dana godišnjeg odmora uvečan od zakonom propisanog a zavisno o radnom stažu.

Imali ste neko od ovih prava?

Dobivali ste 175 kuna dodatka za 10 godina staža na plaću od 3.500 kuna? Poslodavac vam je nadoknađivao troškove pokazne karte koja u Zagrebu košta 320 kuna? Ili ,ako putujete busom do 5 km, onih 530 kuna? Baš ove godine navršavate 20 godina rada kod istog poslodavaca i očekivali ste dvije prosječne plaće jubilarne nagrade?
Zaboravite tih 11.000 kuna.
Zaboravite i regres za godišnji!
A za Svetog Nikolu svojoj djeci u čižmicu stavite izmjene Zakona o radu.
Zašto?

Zato jer je Vlada naše domovine poslala u Sabor izmjene Zakona o radu prema kojem će SVI, ponavljam svi kolektivni ugovori prestati vrijediti. A sva ova prava iz početka teksta su prava iz kolektivnih ugovora, a ne zakona. Nema kolektivnih ugovora, nema ovog novca!

I nisu za ovo glasalai samo zajedničari. Glasala je za to i članica HSLS-a i članovi HSS-a, kao i onaj iz SDSS-a. Ovo je odluka vladajuće koalicije, ne samo HDZ-a.

Obećala vam je povećanje plaće od 1. srpnja jer će vam smanjiti porez na dohodak. Za cijelih 80 kuna.
A sada vam mjesečno uzima samo na dodatku za staž i putnim troškovima od 700 do 1.000 kuna.

Kako? Po izmjenama Zakona o radu, svi Kolektivni ugovori koji sada vrijede s klauzulom"produžene primjene" prestaju vrijediti danom usvajana zakona.

Oni koji prestaju vrijediti nakon usvajanja zakona, "produženu primjenu" imaju najduže 6 mjeseci. Čak i kod kolektivnih ugovora u kojima nije ugrađena klauzula mogućnosti raskida, sada će se, po sili zakona, raskidati s otkaznim rokom od 3 mjeseca.
I to će prvo napraviti Vlada za javni sektor, državnu upravu i državne firme.

A privatni poslodavci? Pa naravno da će i oni slijediti Vladu. koja je ove izmjene ZOR-a napravila i po njihovom diktatu.

Kako protiv ovog ludila?
Skupiti 450.000 potpisa i Sabor natjerati na raspisivanje referenduma o prijedlogu imjena ZOR-a. Imate li za to volje i građanske odvažnosti?"
izvor
------------------------------------
šta mislite o ovim izmjenama zakona o radu? pogađa li vas to?
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Izmjene Zakona o radu   ned svi 30, 2010 9:48 am

iskreno rečeno ja se pitam, kad je vrijeme Božića i kad se spominje isplata božićnice za zaposlene u državnom i javnom sektoru, kako je moguće da se u ovo vrijeme krize uopće isplaćuje takvo što? no, s druge strane svi oni imaju pravo na to jer je njihov poslodavac, država, potpisala kolektivni ugovor s njima radi socijalnog mira a šta je najvažnije radi kupovanja glasova pred izbore. da me se krivo ne shvati, ta prava smo imali u socijalizmu i mislim da bi trebala ostati jer svakom tko ima prava na njih poboljšava sad već ionako loš standard, ali kasa iz koje se uzima za to isplatiti se puni iz đepa svih poreznih obveznike bez obzira da li im njihov poslodavac isplaćuje sve ove dodatke ili ne. čisto sumnjam da privatni poslodavci isplaćuju svojim radnicima božićnicu, regres, putne troškove i ostalo. sad je malo glupo svaljivati krivicu i upirati prstom u one koji imaju ove, ja bih ih nazvala za ovo vrijeme, beneficije, kad svi dobro znamo tko je glavni krivac zašto je državna blagajna prazna.
meni mi ovaj poziv na za sakupljanje potpisa za referendum više sliči pozivu jakih sindikata, onih koji štite ineterese zaposlenih u javnom sektoru, nego pozivu sindikata koji se bore za sve pa tako i radnike. tim jadničcima po škverovima i željezarama ne preostaje ništa drugo nego se boriti štrajkom glađu da bi dobili ono osnovno, a to su plaće.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8378
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Izmjene Zakona o radu   ned svi 30, 2010 7:08 pm

@Flo ne bi se složio s tobom da su kolektivni ugovori sklopljeni samo da se postigne socijalni mir i da se kupe glasovi. Kolektivni ugovori kao i svi drugi ugovori se sklapaju da se bolje urede odnosi u ovom slučaju između radnika i poslodavaca i da se postigne zaštiti i jednih i drugih. E sad tebi je možda čudno kao je moguće da netko traži božičnicu, regres i druge povlastice dok je država u krizi. No ugovorne strane su preuzele obveze, u proračunu postoje stavke koje su unaprijed određene za između ostalog i za te stvari. Vjeruj mi državni službenici, pogotovo visoka stručna sprema imaju male plaće u odnosu na privatni sektor. I kad vlada kaže nećemo isplatiti regres zato što nemamo novca je jednako kao da ja dođem u dućan «kupim» neke stvari, a na blagajni kažem platit ću samo pola iznosa sa računa jer nemam novaca. Ne može baš tako, preuzeo si obveze izvoli ih ispuniti.
Nažalost iz našeg državnog proračuna se još uvijek troši velik novac, to su milijarde kuna na razne conzultanske, odvjetničke, PR i druge usluge, dok u državnoj službi postoje odlični pravnici, stručnjaci za komunikaciju, menagment i koji tako i onako primaju plaću, ali eto iz nekog razloga oni ne obavljaju posao nego se angažiraju vanjski tzv. stručnjaci.

No, naravno i ti i ja ćemo se složiti da veliki broj državnih službenika ne radi svoj posao kako treba i da bi mnogi trebali dobiti otkaz zbog lošeg rada, no nažalost ovakvom politikom kakvu vodi naša vlada loši će i dalje ostati tu gdje jesu, jer ne mogu dobiti otkaz, a oni dobri će sami otići, pa će se smanjiti broj službenika, ali će i značajno pasti učinkovitost, no to je za neku drugu temu :)

Što se tiče promjena zakona o radu, mislim da je to korak u nazad, jer čemu služe ugovori koji se mogu raskinuti kad god to jedna od strana hoće. U redu je da se ugovor raskine pristankom obje strane, ali jednostrani raskid bi trebao biti opcija samo u iznimnim situacijama, a ne po volji jedne od strana. U tom slučaju ugovora kao da i nema, jer kad god će jedna strana doći u situaciju da mora nešto ispuniti iz ugovora što joj baš neće biti po volji, ona će ga jednostavno raskinuti. I tu ustvari se ne postiže red kao što naš min. financija kaže, nego suprotno, unosi se nered, ali da bi se to znalo, trebaju se moći predvidjeti neke stvari, a naša vlada nema tu sposobnost, da ima mi ne bi bili u situaciji u kojoj jesmo kava
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Izmjene Zakona o radu   pon svi 31, 2010 8:41 am

Chakotay je napisao/la:
@Flo ne bi se složio s tobom da su kolektivni ugovori sklopljeni samo da se postigne socijalni mir i da se kupe glasovi. Kolektivni ugovori kao i svi drugi ugovori se sklapaju da se bolje urede odnosi u ovom slučaju između radnika i poslodavaca i da se postigne zaštiti i jednih i drugih. E sad tebi je možda čudno kao je moguće da netko traži božičnicu, regres i druge povlastice dok je država u krizi. No ugovorne strane su preuzele obveze, u proračunu postoje stavke koje su unaprijed određene za između ostalog i za te stvari. Vjeruj mi državni službenici, pogotovo visoka stručna sprema imaju male plaće u odnosu na privatni sektor. I kad vlada kaže nećemo isplatiti regres zato što nemamo novca je jednako kao da ja dođem u dućan «kupim» neke stvari, a na blagajni kažem platit ću samo pola iznosa sa računa jer nemam novaca. Ne može baš tako, preuzeo si obveze izvoli ih ispuniti.
znam Chakotay da je to tako, a isto tako oboje znamo da se ove izmjene rade upravo zato jer taj poslodavac, država, nema više sredstava za isplatiti sve te obaveze iz kolektivnog ugovora prema zaposlenicima iz javnih i državnih službi pa radi ovaj rekla bih očajnički potez. ovoj vladi je vrlo bitani broj zaposlenih. kad bi se davali otkazi, po mogućnosti po zasluzi šta čisto sumnjam, onda se nebi mogli hvaliti brojkom zaposlenih za vrijeme njihovog mandata iako je poznato da je popriličan broj zaposleno upravo u državnoj službi da bi se stekao dojam njihove uspješnosti.
pitanje je šta će biti tamo u jesen, hoće li Šuker uspjeti doći s vrećom novca izvana da bi se isplatile obaveze i šta će se desiti kad ne uspije?
meni osobno ove izmjene ono šta se kaže nit u đep nit iz đepa, direktno, ali indirektno da.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Izmjene Zakona o radu   pon svi 31, 2010 10:08 pm

Nažalost ova naša vlada, zna samo trošiti novac, pa ako ga nema dovoljno u proračunu onda se zadužuju. Pitam se samo dokle, a naši ljudi i dalje glasaju za njih i onda će na kraju ići u masovne štrajkove kao u Grčkoj, no tada će biti kasno. Kad se jednom zadužiš to moraš vratiti, nikakvi štrajkovi tu ne pomažu.

Što se tiče državnih službenika, ove promjene zakona će njih ustvari najmanje pogoditi, jer oni i imaju relativno dobru sigurnost. No ja se pitam što će biti sa ljudima u privatnom sektoru ti ljudi i sama imaju slabu stabilnost, a nakon ovih izmjena bit će im i teže.

Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Izmjene Zakona o radu   sri lip 16, 2010 8:43 pm

Ljudi se vladi zale na vladu koju su sami izabrali. Da, to bude polucilo rezultate kava

Nek najdu kompromis. Nek neke stvari ostanu, a neke da ukinu. Recimo da ukinu tog djeda mraza ili sto li je vec i jubilarne nagrade.

Eto vlada je sebi ukinula besplatno koristenje javnog prijevoza. Bas su lojalni. Inace, tako cesto vidim ekipu iz sabora kako se vozi tramvajima i busevima da ne znam kako ce oni sad podnijeti taj udarac.

Bilo bi najpostenije da si oni spuste placu na visinu prosjecne place u RH i onda nek si na to ukinu sve sto misle da je ok ukinut. Pa da vidmo. Nekako mi se cini da bi eventualno odledio onaj spomenuti djed mraz i jubilarna nagrada i to bi bilo to. :P

Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Izmjene Zakona o radu   sri lip 16, 2010 11:16 pm

Ma nije to pitanje božičnice ili Djeda mraza ili jubilarne nagrade nego puno više od toga. Zakonom o radu se štite prava radnika i da bi se došlo do te zaštite bilo je potrebno puno napora i to predstavlja civilizacijski napredak. Nekad su ljudi radili po 12 ili 14 sata na dan za jako malu plaću. Ne kažem da bi se ovim izmjenama vratili na tu razinu, no kriza ne može biti isprika za nepoštivanje ugovora. Tko je tjerao vladu da potpisuje takve ugovore, zašto nisu o tome razmišljali kad su pregovarali, imaju oni dobre konzultante i odvjetnike i oni su plaćeni iz državnog proračuna. Očito nisu zaradili svoj honorar. Mogli su staviti odredbu da ako BDP pada da se smanjuje plaća. Ali ako pogledate proračun, on je u 2009. bio veći nego u 2008. a u 2010. je veći nego u 2009. dakle ne štedi se na svim stavkama.

Ono što mene najviše živcira je da se radnike cijelo vrijeme tretira kao nekoga tko nešto dobiva. Radnik ništa ne dobiva, sve su to ti ljudi zaradili, s jedne strane oni pružaju neku uslugu i za to su plaćeni.

No da li ste potpisali peticiju za referendum?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Izmjene Zakona o radu   čet lip 17, 2010 12:15 am

Pa u teoriji se slazem s tobom, u praksi bas i ne.

Prvo je stvar sto smo htjeli kapitalizam. Evo ga. Nadam se da svi uzivaju. Druga stvar sto sto smo isto tako izabrali politicki vrh taj koji jesmo. Prije 20 godina. I 20 godina su ti ljudi pljackali i profitirali i sad se mi nesto kao cudimo? Kao oni imaju konzultante i odvjetnike? Jel se ti to zezas?
Drzava je dovedena pred raspad dosadasnjim odlukama i djelovanjem. Ko je za to kriv? Paaaa...narod. A kaze se kako si zakuhao tako kusaj. Jedino je malo problem sto moram i ja kusat, a nit sam luk jela nit luk mirisala.
Doveli su tu jadnu Kosoricu na brod koji tone i to na nacin da je onaj pizdun od Sanadera doslovno uteko. Zena, prvi put u povijesti drzave, ide nesto zbilja napravit. Pokrpat govna gomilana 20 godina. Pa ne ide to preko noci. Nema tih konzultanata niti cega li da sad to izglade. Osim toga svuda se nalaze razno razni profiteri. Taknes jednog zvoni 20 drugih. Pa ti diraj. Vidi onog govna od Kalmete. Eno je jos ministar. Bokte, pa u zadnjih mjesec dana su se raspizdila 2 busa s klincima jer ih voze manijaci u neispravnim vozilima. Vise ga se niti ne proziva. Zna se zasto.
Da se razumjemo, ja ne branim Kosoricu niti sam ju birala (tj. nisam birala onog konja Sanadera) ali ne mogu ju niti optuzivat sto je u situaciji u kojoj jeste.
Mogla bi ona raditi isto sto i ovi prije nje. Nista. Zaduzivat se i dalje (ako vise ima gdje) i pustat da narod zivi kao do sad pa dok gura-gura. A kad pukne bruka ko ziv ko mrtav.

Bottom line...jbg, ne mogu kazat da je narod ovdje nevin. Jel htio kapitalizam. Je. Jel htio a-de-ze. Je. I sta da im ja sad radim? Sjebali su drzavu i sad je Kosorica kriva? Mislim da smo ju uredno sjebali svi skupa (tj. neki drugi su ju sjebali jer ja za te glasala nisam ali svejedno kusam govna kao da jesam) pa bi svi mogli pokusat i suradjivat u vadjenju iz istih. Dakle, dragi radnici htjeli ste kapitalizam ali da ne radite nista kao u socijalizmu i sad se zalite? Bad luck.

E...primjetit ces da u ovom postu ima prilican broj prekrasnih pridjeva i tako toga zubi ...to je namjerno...znas zasto...jer napokon imamo drzavu sa pravom da kazemo sve sto hocemo i to je jedino sto mozemo - lajat na mjesec. Pa eto...lajem...ionako drugo ne mogu.

Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Izmjene Zakona o radu   čet lip 17, 2010 10:02 pm

Ali Alpha kapitalizam ne znači da onaj tko je jači ima pravo tlačiti slabijeg. Jednako tako ne znači da izabrani predstavnici (čitaj zastupnici u Saboru i vladini dužnosnici) mogu kršiti zakone. Mi jesmo njih izabrali, ali oni se ne mogu ponašati na način, eh tko vam je kriv, sad nas trpite četiri godine. Oni se moraju držati Ustava i zakona i raditi ono za što su zaduženi. Npr. ministar financija je zadužen za proračun i mi mu kao glasači imamo pravo prigovoriti ako se kontinuirano generira manjak u proračunu. Dobro za ovu i prošlu godinu čak i ima objašnjenje u svjetskoj krizi, ali što je bilo prijašnjih godina. To su bila dobra vremena, a ono stalno deficit u proračunu.

Imamo pravo kritizirati kao što imamo pravo tražiti da se referendumom odluči o pojedinim pitanjima za koje građani smatraju da su bitna. A izgleda da su izmjene Zakona o radu bitne iako po mom mišljenju baš i nisu tako jako bitne, ali ovo je oštra poruka vladi, da se ljudima ne sviđa to što rade.

A što se tiče Kosorice, prvo sam mislio da je ok, ali sad se pokazala da nije puno bolja od sanadera. Gotovo je nevjerojatno koliko može lagati, neki dan sam čitao da HEP odlično radi i da je ove godine ostvario dobit od ne znam koliko stotina milijuna kuna i kaže naša premijerka da će taj isti HEP vratit sve dugove u vrlo kratkom vremenu. Hm pa ako ostvaruju dobit zašto su uopće nekome dužni i što je najvažnije zašto poskupljuju svoje usluge, ako ima tako dobro ide. Jednako tako nas uvjerava da je pad BDP od 2,5% znak da izranjamo iz krize. Eh ne moraš biti baš neki ekonomista da bi znao da je pad BDP nešto loše :(

Alpha je napisao/la:

E...primjetit ces da u ovom postu ima prilican broj prekrasnih pridjeva i tako toga zubi ...to je namjerno...znas zasto...jer napokon imamo drzavu sa pravom da kazemo sve sto hocemo i to je jedino sto mozemo - lajat na mjesec. Pa eto...lajem...ionako drugo ne mogu.
Ali u stvari ne možeš, sloboda govora je također ograničena :D

No u konačnici se ja slažem s tobom, ne znam da li bi rekao u teoriji ili u praksi, ali da, sami smo si krivi za ovo što nam se dešava. Ali znaš što je dobro, mi to možemo promijeniti, pa ajde možda i budemo. Iako je i tebi i meni jasno da nećemo, ali dobro barem smo svjesni toga :)
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Izmjene Zakona o radu   sri lis 06, 2010 8:43 pm

Referendumsko pitanje više ne vrijedi kaže naša vlada.

A referendumsko pitanje je glasilo: "Jeste li za zadržavanje važećih zakonskih odredbi o produženoj primjeni pravnih pravila sadržanih u kolektivnim ugovorima i o otkazivanju kolektivnih ugovora?"
Eto stvarno vrlo jednostavno, izgleda kao da treba jedno desetak pravnika i jezikoslovaca samo da protumače što to pitanje doista znači 8)

PostajNaslov: Re: Izmjene Zakona o radu   Today at 12:47 am

[Vrh] Go down

Izmjene Zakona o radu
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» NOVI ZAKON O ORUŽJU
» Etički pristup preživljavanju, poštivanje zakona..