Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Gobekli Tepe

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
fall-llen
Stanica

Female
Sagittarius Dragon
Broj postova : 17
Registration date : 12.06.2010

PostajNaslov: Gobekli Tepe   sub lip 12, 2010 6:40 pm

1994. Nijemac Klaus Schmidt u Turskoj je pronašao svetište barem dvostruko starije od bilo čega sličnog na svijetu, čak 7000 godina starije od Stonehengea ili 5500 od prvih gradova u Mezopotamiji, a znanstvena zajednica ostala je šokirana.
Kompleksne isklesane obredne stijene sa slikama životinja potječu iz oko 9500. pr. Kr., dakle iz vremena prije nego što su ljudi počeli obrađivati zemlju. Do otkrića je smatrano kako su samo naprednije civilizacije gradile takva monumentalna svetišta, odnosno kako su se pojavila tek s pojavom agrikulture, kada je započeta neolitička revolucija.

http://realhistoryww.com/world_history/ancient/Images_Anatolia/gobekli_tepe.jpg

Članak o ovome izašao je i u novom, lipanjskom broju Gea.

Fascinantno je sve to, dok se recimo, na studiju arheologije u Zadru o tome govore doslovno 2 rečenice. No to je opet pitanje školstva i ostalog, trenutno manje bitnog.
[Vrh] Go down
ThE_IMMORTAL
Majmun

Male
Taurus Goat
Broj postova : 1324
Registration date : 18.09.2007

PostajNaslov: Re: Gobekli Tepe   sub lip 12, 2010 8:52 pm

tursku bi po mom mišljenju trebali vise istraživati što se arheologije tiče. ne znam po cemu sam to zaključio, ali tamo su vrata za istočni svijet pa ono, moguće je svašta. ^^
[Vrh] Go down
fall-llen
Stanica

Female
Sagittarius Dragon

PostajNaslov: Re: Gobekli Tepe   sub lip 12, 2010 10:24 pm

istok je kolijevka civilizacije, preko bliskog istoka nove tekovine su se širile dalje u europu.. naravno da je veoma važno područje, a materijala za istraživanje ima koliko hoćeš, samo treba ljude to interesirat. heh, možda mi se posreći pa jednom pođem na neko istraživanje tamo :D

pazi, ovdje, u gobekli tepe-u, oni su megalitske (čak preko4 m!) blokove izrađivali prije nego što su došli do otkrića keramike.
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Registration date : 23.01.2010

PostajNaslov: Re: Gobekli Tepe   sub lip 12, 2010 10:28 pm

Kad bismo radili neki popis naroda koji su vladali prostorima na kojima se danas nalazi Turska, našli bismo vrlo impresivna imena poput Hetita, Egipćana, Perzijanaca, Grka, Rimljana i mnogih drugih koji su se kretali okolicom.

Još i prije Hetita je bilo jasno kako je taj prostor iznimno bitan, počevši od bogatih ravnica, preko izvrsne klime do beskrajnih šuma. Ono što je najvažnije za taj prostor jest njegov smještaj - najbrži put između Europe i Azije, odnosno u to vrijeme između Mezopotamije i prostora oko Crnog mora i Podunavlja, a okružen je planinama na sjeveru i morima na zapadu i jugu.
Kad se sve to uzme u obzir, nekako je logično da bi afrički čovjek nastanio upravo taj prostor nakon što bi prošao deltu Nila, jer je postojala manja mogućnost poplava od one što se mogla dogoditi uz Nil ili uz Eufrat i Tigris te je time zapravo gotovo idealan prostor za početak naselja, države - povijesti...
[Vrh] Go down
fall-llen
Stanica

Female
Sagittarius Dragon

PostajNaslov: Re: Gobekli Tepe   pon lip 14, 2010 4:29 pm

ne zove se bez veze taj prostor zona plodnog polumjeseca :)
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek

Male
Libra Dog
Broj postova : 6272
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Gobekli Tepe   pon lip 14, 2010 7:22 pm

Megalitske građevine naravno ne nalazimo samo u Turskoj. Ne smije se zaboraviti da vjerojatno i većina najstarijih građevina u Egiptu datira iz vremena daleko prije pojave prvih Egipatskih dinastija, i da su piramide, sfinga i barem nekoliko hramova u Egiptu stariji od 10000 godina, a moguće i značajno stariji.

Stanica

Female
Sagittarius Dragon

PostajNaslov: Re: Gobekli Tepe   pon lip 14, 2010 8:15 pm

naravno, samo što egipat nisam spominjala jer je poznat svima, manje ili više, dok je gobekli tepe i turska relativno novo područje koje, očito, skriva mnogo zanimljivih stvari.

svakako, egipat je priča za sebe. zbog njega sam i zavoljela arheologiju
[Vrh] Go down
ThE_IMMORTAL
Majmun

Male
Taurus Goat
Broj postova : 1324
Registration date : 18.09.2007

PostajNaslov: Re: Gobekli Tepe   pon lip 14, 2010 11:08 pm

pa i balkan nije za zanemariti. sve vise mogucih piramida se pronalazi. u BiH i u Srbiji kako ja znam navodno postoje ove kolosalne piramide. isto tako, ceste su kamene kugle u nasim prostorima kojih ima jako mnogo i u Peruu u podrucju gdje takodje ima piramida.
sigurno postoji nekakva veza medju piramidama i kuglama.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

PostajNaslov: Re: Gobekli Tepe   uto lip 15, 2010 12:14 am

Ovdje imamo o tim kamenim kuglama :)
Kamene kugle u BiH

Čovjek

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Gobekli Tepe   uto lip 15, 2010 5:35 pm

Ima i piramida u Kini koje se vjerojatno također pradrevne. Ako se mene pita, postojala je najmanje jedna civilizacija X, a moguće i njih nekoliko na ovome planetu. Davno prije naše. Toliko davno da se samo u mitovima o zlatnome dobu sjećamo na njih.

@Fall-llen Prema tvojem mišljenju, kakva je veza drevnih ostataka u Gobekli-Tepeu s preddinastijskim Egiptom?

Stanica

Female
Sagittarius Dragon

PostajNaslov: Re: Gobekli Tepe   uto lip 15, 2010 6:48 pm

vidiš, ta kina je zanimljiva a zaista premalo znam o njoj..

e, sa egiptom je problem jer se tamo sve počinje događati tek oko 5500.BC.
vremenska razlika između njega i gobeklija je 4-5 tisuća godina.. fascinantno, zar ne?
da su geografski bliže, možda bi određene teorije i bile moguće, ali nakon ove dvije činjenice zaista ne vidim neku vezu.. ako mi padne na um, napišem

zanimljivo je još nešto što sam zaboravila napisati. Kompleks je bio zatrpan u 2 navrata, oko 9ooo. i 8ooo.BC, kada je napokon napušten.
nosioci kulture iz 8ooo.BC nisu znali za ove prve, jer se arhitektonski oblici na više mjesta poklapaju.
sad je pitanje čemu zatrpavanje? pada mi na pamet kako su Grci kore s Akropole zakapali da ih Perzijanci ne bi uništili. Možda je i ovdje bio sličan razlog? confused
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Registration date : 23.01.2010

PostajNaslov: Re: Gobekli Tepe   uto lip 15, 2010 6:56 pm

uzmite u obzir da je i mnogo toga u Africi nestalo/propalo, tako da postoji i mogućnost da su postojala razvijena društva (uvjetno rečeno razvijena) čak i daleko prije ovoga u Turskoj...
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Gobekli Tepe   uto lip 15, 2010 7:00 pm

^^Naravno da jesu. Međutim, htio sam samo pitati fall-llen čisto iz današnjeg arheološkog stajališta.

To sam i pretpostavljao. Hvala ti, fall-llen. Nego, zna li se o kojoj je vrsti kamena riječ i koliko je to kamenje veliko?

Majmun

Male
Libra Rat
Broj postova : 1133
Registration date : 19.11.2007

PostajNaslov: Re: Gobekli Tepe   uto lip 15, 2010 9:46 pm

Kamenje je veliko ja bi rekao oko 3 metra iznad zemlje, ali još pod zemljom barem metar, možda i više, sada sam video gledao o tome. interesantno je kako su radili skulpture od kamena, nisu samo urezani oblici životinja nego i maleni kipići.

http://www.youtube.com/watch?v=uFgcmXRHcLU

Od druge minute na dalje počinje.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Gobekli Tepe   uto lip 15, 2010 10:15 pm

Meni je famozno to što to sve nisu urezani likovi. To su izbočenja na kamenu. To malo komplicira stvari. Naime, to znači da se najprije oblikovali te likove, a onda su skinuli slojeve oko čitavog kamena da se ti likovi vide. To je mnogo teže nego jednostavno udubiti nešto u kamenu.
Ništa ne priča o tome kako su ti kamenovi postavljeni, zašto pretpostavlja (osim one neke kao ruke) da su to stilizirani ljudi i zašto pretpostavlja da su to izradili lovci-sakupljači? Meni se to čini sve puno prefino za obične lovce-sakupljače. To zašto bi ti T stupovi bili ljudi mi je totalno smiješno. Ako su znali napraviti tako fine reljefe životinja, onda bi bilo logično da će znati nacrtati i ljude.

Majmun

Male
Libra Rat

PostajNaslov: Re: Gobekli Tepe   uto lip 15, 2010 10:24 pm

MoW je napisao/la:
Meni je famozno to što to sve nisu urezani likovi. To su izbočenja na kamenu.

Da, to, krivo sam se izrazio. Istina, puno je teže nego urezati.

Dosta su lijepo figure napravljene. Možda idu od nekih pretpostavki da se čovjek tada dosta lovom bavio, neki vepar je isto isklesan koliko sam vidio možda su to neki simboli lova.
[Vrh] Go down
fall-llen
Stanica

Female
Sagittarius Dragon

PostajNaslov: Re: Gobekli Tepe   uto lip 15, 2010 10:27 pm

MoW je napisao/la:
^^Naravno da jesu. Međutim, htio sam samo pitati fall-llen čisto iz današnjeg arheološkog stajališta.

To sam i pretpostavljao. Hvala ti, fall-llen. Nego, zna li se o kojoj je vrsti kamena riječ i koliko je to kamenje veliko?

nema na čemu (:

a sam schmidt spominje za najveću visinu broj 4,20 m.. sad, koliko je on preuveličao.. (:
(izvor je Geo)
[Vrh] Go down
Neobicni forumas
Majmun

Male
Libra Rat

PostajNaslov: Re: Gobekli Tepe   uto lip 15, 2010 10:32 pm

Pa nije preuveličano - iz onog filmića se vidi da je jedan dosta veći od čovjeka, a ide iz zemlje, a na onu visinu mora bit još dosta pod zemljom da bi držalo ravnotežu.

Edit: Uz pretpostavku da se nastavljaju iste dimenzije i pod zemljom.
[Vrh] Go down
fall-llen
Stanica

Female
Sagittarius Dragon

PostajNaslov: Re: Gobekli Tepe   uto lip 15, 2010 10:35 pm

MoW je napisao/la:
Meni je famozno to što to sve nisu urezani likovi. To su izbočenja na kamenu. To malo komplicira stvari. Naime, to znači da se najprije oblikovali te likove, a onda su skinuli slojeve oko čitavog kamena da se ti likovi vide. To je mnogo teže nego jednostavno udubiti nešto u kamenu.
Ništa ne priča o tome kako su ti kamenovi postavljeni, zašto pretpostavlja (osim one neke kao ruke) da su to stilizirani ljudi i zašto pretpostavlja da su to izradili lovci-sakupljači? Meni se to čini sve puno prefino za obične lovce-sakupljače. To zašto bi ti T stupovi bili ljudi mi je totalno smiješno. Ako su znali napraviti tako fine reljefe životinja, onda bi bilo logično da će znati nacrtati i ljude.

da, da, lakše je urezati jer onda skidaš mali komad kamena. a za ovako reljefno ih prikazat moraš skinut 90% kamena naspram 10% ostavljene figure. to govori koliku zapravo kultnu vrijednost stup ima.

imaš prikaz bezglavog čovjeka u erekciji, okruženog prikazima škorpiona, lisice, i neke leteće životinje.. taj motiv puno toga govori, samo kad bi znala što točno.. svugdje su životinje naglašene u punoj svojoj snazi, a čovjek je bezglav. hm..
[Vrh] Go down
fall-llen
Stanica

Female
Sagittarius Dragon

PostajNaslov: Re: Gobekli Tepe   uto lip 15, 2010 10:45 pm

Neobicni forumas je napisao/la:
MoW je napisao/la:
Meni je famozno to što to sve nisu urezani likovi. To su izbočenja na kamenu.

Da, to, krivo sam se izrazio. Istina, puno je teže nego urezati.

Dosta su lijepo figure napravljene. Možda idu od nekih pretpostavki da se čovjek tada dosta lovom bavio, neki vepar je isto isklesan koliko sam vidio možda su to neki simboli lova.

schmidt smatra da se gobekli tepe nalazi na sjecištu godišnjih seoba životinja, te da su se kultnim mjestom služili ljudi različitih zajednica, kao što se to kasnije na stonehedgeu radilo..

vidiš, i meni se to čini nekako logično :) i ne smijemo zaboravit da je okoliš prije 11 000 godina bio puuuuuuno drugačiji nego što je danas.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Gobekli Tepe   Today at 2:57 am

[Vrh] Go down

Gobekli Tepe
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.