Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Scenografija

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Scenografija Empty
PostajNaslov: Scenografija   Scenografija Icon_minitimeuto lip 15, 2010 10:10 pm

Scenografija je složenica grčkog podrijetla od riječi scene (grčki: σκηνη, što znači pozornica), i riječi grafein ( grčki: γραφειν, koja pak znači pisati ili opisati). Scenografija je dakle jednostavno - opis onog što je na pozornici.

Scenografija danas znači vještinu izrade likovne pozadine kazališnog, filmskog ili televizijskog djela (iluzije). Ova djelatnost se odnosi prvenstveno na likovno osmišljavanje prostora pojedinih činova (u kazalištu), ili kadrova (na filmu), u skladu sa tekstualnim predloškom djela kojeg treba prenijeti na scenu, u skladu s teoretskim i praktičnim aspektima predloška. Rad scenografa vezan je uz pojam prostora u kojem će se djelo zbivati, on ga mora osmisliti (izgraditi), promijeniti ga ( po potrebi djela) i smjestiti u njega protagoniste djela. Uloga scenografa je po mnogo čemu slična i koji put analogna ulozi dramaturga. Scenograf je samo dio tima koji osmišljava neko kazališno, filmsko ili televizijsko djelo, - on je nužno vezan uz redatelja s kojim zajednički osmišljava realizaciju.

Scenografija danas nije pojam nužno vezan samo uz kazalište, film ili televiziju, danas se to odnosi na svako osmišljavanje prostora namijenjeno nekoj javnoj izvedbi, od izložaba do političkih događanja. Scenografija se seli i u virtualni svijet računalnih igara i programa, i za njih treba osmisliti prostor u kojem će se virtualne radnje zbivati.


LINK

Scenografija Eyrep6



Scenografija Daile20071047



Scenografija 3034disney1
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Scenografija Empty
PostajNaslov: Re: Scenografija   Scenografija Icon_minitimeuto lip 15, 2010 10:13 pm

Scenografija Amadeus3

Scenografija Sistersrosensweig

Scenografija Theatre0014
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Scenografija Empty
PostajNaslov: Re: Scenografija   Scenografija Icon_minitimeuto srp 06, 2010 7:27 pm

zar vas ne zanima scenografija?
:D ja sam se zaljubila u to. Htjela sam ići na taj odjela u srednjoj ali u Hrvatskoj ako nemaš jaku vezu ne možeš se provuči kasnije.
Idete li u kazališta? Kao vam se tamo čini scenografija?

Po mom ukusu postala je minimalistička. Obično crni zastori u pozadini i par običnih stolaca koji mjenjaju svoje "uloge"
Najprestižnije scenografije su još uvijek u tradicionalnim kazalištima poput HNK u Zagrebu. Često sam znala stati i gledati kako prekrasne rekvizite i kazališni namještaj iznose van.
Prekrasno.
Nešto mi se čina ali prije su imali bolje scenografije. Sjećam se jedne priče.. mislim da je bila Snjeguljica i 7 patuljaka. gdje se scenografija mjenjala tako da su se poput knjige otvarale stranice i poput onih slikovnica gdje se miču i otvaraju mnogi pretinci kao i 3D stepenice, balkoni itd. tako je i ta izgledala.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Scenografija Empty
PostajNaslov: Re: Scenografija   Scenografija Icon_minitimeuto srp 06, 2010 7:37 pm

Ja volim bogatu scenografiju cerek
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Scenografija Empty
PostajNaslov: Re: Scenografija   Scenografija Icon_minitimeuto sij 18, 2011 12:00 am

Scenografija Maa09

ptice
Scenografija BDA_IE12_GraceDinan_3concept-model-b

Scenografija Carlo Orffo - Carmina Burana.
Scenografija Daile2007_2_058-2

Eurovizija 2008
Scenografija ESC_08_scenografija1
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Scenografija Empty
PostajNaslov: Re: Scenografija   Scenografija Icon_minitimepon oľu 07, 2011 10:01 pm

Scenografija Una-scena-spettacolare

Scenografija Scena%20cu%20led
[Vrh] Go down
Sponsored content





Scenografija Empty
PostajNaslov: Re: Scenografija   Scenografija Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Scenografija
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Art-
Forum(o)Bir: