Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Čajevi

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Čajevi   sri lip 16, 2010 12:54 pm

Koliko su cajevi zdravi za nas organizam? Imaju li i stetnih utjecaja? Neke kulture imaju citave rituale posvecene caju. Mozemo li cajevima odrzavati nase zdravstveno stanje bolje nego raznim medicinskim preparatima? Danas imamo tablete za sve. Od tableta za prehladu do tableta za menstrualne tegobe. A sve one imaju i razlicite nuspojave. Istovremeno imamo i cajeve za razlicite namjene ali mi se cini da je njihova primjena puno rjedja u odnosu na konzumaciju tableta. Zasto je tome tako? Da li jednostavno ne vjerujemo da nam "te neke trave" mogu realno pomoci? Pijete li cajeve i koristite li ih kao pomoc pri lijecenju odredjenih tegoba?

Majmun

Female
Aquarius Cat
Broj postova : 1675
Registration date : 01.11.2009

PostajNaslov: Re: Čajevi   sri lip 16, 2010 2:32 pm

O čajevima sad po ovoj vrućini? Joj, sad mi je još vrućije
Pijem ih samo jer imaju lijep okus
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12302
Registration date : 09.09.2009

PostajNaslov: Re: Čajevi   sri lip 16, 2010 3:14 pm

Ja ih uglavnom pijem jer mi se sviđa njihov okus, a vrlo rijetko rado ljekovitih svojstava, protiv glavobolje, bolova u trbuhu i sl.
Treba razlikovati prirodne čajeve, posebno one nastale od biljaka ubranih u prirodi i one prerađene, kupljene u trgovinama.
Posebno guštam u kadulji, kamilici, bazgi koju vlastoručno negdje uberem. Imaju poseban miris, puninu prirodnog okusa, još ako dodam malo meda. lovely

Ipak, konzumiram i one iz vrećice, koji su nekad sasvim prihvatljiva zamjena. miga
Mislim da su ljudi zaboravili i ne da im se zamarati tradicionalnim liječenjem bilja, jer mnogi smatraju kako su raznorazne tablete učinkovitije, ne razmišljajući o eventualnim nuspojavama.

Majmun

Female
Pisces Rooster
Broj postova : 1335
Registration date : 06.01.2010

PostajNaslov: Re: Čajevi   sri lip 16, 2010 3:19 pm

Hehe, a znaš da ljudi u nekim izuzetno vrućim područjima piju upravo vruće čajeve da se rashlade.. samo što ne razumijem kako scratch

Kod mene doma pijemo razne čajeve .. jedan je kada povraćam, drugi kada mi je grlo upaljeno (još dodam u čaj med, i progutam propolis), treći je općenito za prehlade.. itd. Ah, naravno, za vrijeme bolnih menstruacija čaj od kamilice,.. mislim (moram pitati mamu oops )

edit: a tablete mrzim no
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek

Male
Libra Dog
Broj postova : 6272
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Čajevi   sri lip 16, 2010 7:28 pm

Pijem čajeve neovisno o godišnjem dobu. Iako mi baš po ljeti ne pašu vrući čajevi, ne volim niti ledene. Najčešće je čaj mlačni ili topli. Od raznih biljaka, iz vrećica. Uglavnom ga pijem ujutro za doručak, rjeđe navečer (osim kad sam prehlađen).
Pitanje ljekovitosti čajeva je jako složeno. Imam doma jednu golemu knjigu Medical herbalism od možda 1000 stranica. Ajmo samo reći da čajevi imaju vrlo važnu ulogu u našem zdravlju i nipošto ne bi smjeli biti zanemareni u odnosu na novije tablete.

Moderator

Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10216
Registration date : 21.04.2009

PostajNaslov: Re: Čajevi   sri lip 16, 2010 10:49 pm

Ja sam čajoljubac kao i Mow po svim godišnjim dobima :)
Kombiniram, većinom jesu iz vrečice ali nađe se i domaća kamilica i lipa.
Imam iz poljske i švicarske s travama, ali iskreno... imaju prekrasan miris ali nemaju okusa. To radim u biti kad želim uči u neku priču. Pa stavim svoj čajnik u njega trave i onda onako svečano uljevam u porculanske šalice ^^

Pijem čaj s natrenom :) ne volim s šečerom i rijetko stavljam limuna, a meda nikad

Kad sam bolesna obavezno je na meniu, em te malo ugrije a usput piješ tekučinu
a što se tiče po ljeti.. čaj ti zagrije tijelo pa ga prevari da je vani hladnije i tako se osvježiš ista stvar je i s juhom i toplim tušem po ljeti ;)

Riba

Male
Aries Pig
Broj postova : 138
Registration date : 16.06.2010

PostajNaslov: Re: Čajevi   pet lip 25, 2010 8:18 pm

Obozavam cajeve..........kada sam bolestan nista ne jedem samo cajeve i uvek stavljam med nista drugo xD
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator

Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Registration date : 15.10.2007

PostajNaslov: Re: Čajevi   pet lip 25, 2010 9:01 pm

Ja sam obožavam čajeve...na poslu kad si idem kuhati čaj kažem "idem očajavati"...poprilično me ljuti što se u našim krajevima uvijek čaj veže uz bolest...obično oni koji ne znaju da volim piti čaj me pitaju: "da nisi bolesna kad piješ čaj?"... 8)

Imam sreće da mi majka skuplja travuljine pa imam domaće metvice (nane) i kamilice i lipe i peteljki trešnje i višnje i lipe i majčine dušice... U dućanu si kupujem rinfuzne čajeve i to uglavnom zelene koje imaju neke arome...njih pijem bez ikakvog zaslađivača imaju mi lijep i blag okus i nije mi potreban ni med ni šećer...ove domaće biljke zasladim šećerom ili medom....što mi je pod rukom...

Mogu čaj piti i ljeti i zimi... kava <---- čaj
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Čajevi   ned lip 27, 2010 11:17 pm

Da, i meni su u jednoj firmi gdje sam svojedobno radio komentirali kao: "čaj piješ?! pa ljeto je! ja čaj pijem samo kad je zima i kad sam bolestan/na."
Meni tu ništa nije jasno, ali ajde, valjda ljudi tako komentiraju jer ne razumiju fine okuse i užitak u ispijanju raznih kombinacija biljaka. cerek

Moderator

Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10216
Registration date : 21.04.2009

PostajNaslov: Re: Čajevi   pon lip 28, 2010 12:04 am

To nije ništa.. zanisli kad te konobar gleda i onda promuca: Č-č-čaj?
onda se vrati i pita: Topli ili hladni? rofl2
Kad se za stolom pije toplo, svi kavu zašto ja ne bi čaj? :buntovnica:

Čovjek

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Čajevi   pon lip 28, 2010 12:09 am

Reci ti konobaru nek popije malo čaja od ružmarine ili metvice pa da će se osjećati high high. Da vidiš kako će onda nuditi samo čajeve. :D
Treba uvesti čaj na velika vrata, a kavu izbaciti. :)

PraGlodavac

Female
Libra Cat
Broj postova : 541
Registration date : 17.10.2010

PostajNaslov: Re: Čajevi   sri lis 20, 2010 10:50 am

ćajeve pijem isključivo zbog zdravlja,rijetko ih kupujem .rađe ih sama pripremam :od branja sušenja do konzumacije :) . uglavnom su to ćajevi od kopriva,bora,stolisnika,orahovog lista,menta,ja i moji ih pijemo dok su u pitanju prehlade,upale grla i ž. upale . uz dodatak meda su odlićni .a baš dok mi zafali znam kupiti: kamilicu ,šipak i mentu.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Čajevi   ned oľu 02, 2014 4:54 pm

U vezi čajeva, zadnje vrijeme sam se dosta zainteresirala te čitala o njima i njihovoj pripremi.
Navodno ih se ne bi smjelo puno šećeriti, jer mijenjaju okus i gube svojstva.
Svejedno, nezačinjeni čajevi (bez meda ili limuna) meni nisu baš fini nezna, ali držim se propisa pa u crni čaj dodajem jako malo šećera i mlijeka, a gospinu travu sam konzumirala bez ikakvih dodataka.

Zadnje sam kupila crni čaj Earl Grey i Rooibos u rinfuzi, što je navodno puno bolje od alternative u vrećicama.
Miris listića je intenzivan i prirodan. lovely 
Kod Earl Greya se posebno osjeti aroma bergamota, a mnogi ga piju umjesto kave, jer sadrži kofein. Ja sam probala i zasad ga baš nisam doživjela kao alternativu kavi, ali možda se organizam treba priviknuti.
Rooibos mi je jako fin čaj, posebno kad ga kombiniram sa malo limuna i meda. Volim voćne okuse.

U nastavku ću napisati nešto o dotičnim vrstama čaja, ima li netko iskustva sa tim čajevima? :)

Earl Grey čaj

Sastojci: crni čaj, bergamot

Ovaj čaj je svjetle žućkaste boje, osvježavajućeg okusa, i može se poslužiti vruć sa ili bez mlijeka i šećera. Može se koristiti kao dodatak za pripravu ledenog čaja, a u kulinarstvu se često koristi kao aroma i dodatak.
Uz doručak izvrsna je zamjena za kavu, jer sadrži oko 40 mg kofeina po jednoj šalici, dovoljno da vas probudi i stimulira ujutro. Prepun je antioksidansa koji štite vaše tijelo od slobodnih radikala i odgađaju proces starenja.

Osim kao tradicionalni Earl grey, najprodavaniji engleski čaj, dolazi još u raznim varijantama, kao što su Earl gray superior, Lady gray itd.

Rooibos čaj

Rooibos čaj ili "majčino čudo" poznat je više od 300 godina stanovnicima juga Afrike na visoravnima Dobre nade koji priređuju napitak od igličastih listića koji rastu na crvenom grmlju, poznatom pod nazivima "planinski čaj" ili "afrički crveni čaj".

Prehrambena vrijednost Rooibos čaja zasniva se na prisutnosti željeza, kalija, natrija, kalcija, bakra, cinka, magnezija, fluora i mangana koji su esencijalni za očuvanja zdravlja ljudskog organizma. Važno je također napomenuti da iskoristivost hranjivih tvari, osobito željeza nije inhibirana taninom, jer je njegova zastupljenost u ovom čaju zanemariva.

Rooibos ne sadrži kofein, što ga čini prikladnim za konzumiranje tijekom čitavog dana svim dobnim skupinama, a posebice osobama koje pate od nesanice, poremećaja spavanja, stresa i napetosti. Također pomaže protiv alergija, slobodnih radikala, kod bolova u trbuhu, proljeva, loše probave, žgaravice, spriječava rak, pomaže kod regulacije tlaka i liječi depresiju.
Rooibos čaj uspješno se koristi i na koži protiv akna, ekcema, sunčanih opeklina i kod upale zubnog mesa.

Izvor i opširnije o čajevima...
http://www.svijetcaja.com/default.aspx

Žaba

Female
Cancer Pig
Broj postova : 227
Registration date : 26.09.2012

PostajNaslov: Re: Čajevi   ned oľu 02, 2014 7:50 pm

Ne volim crni čaj, preteško mi pada na želudac. I ne volim slatke čajeve. U zadnje vrijeme mi paše nekaj ljuto (ne mislim na žesticu  zubi ), tako da često pijem đumbir i to najčešće sam, a jako mi je fino u čaj od mente dodati žlicu meda s limunom i đumbirom (u med se nariba korjen đumbira i sitno narezani neprskani limun, stoji dva tjedna uz povremeno miješanje i super ljekovito za sve i svakaj).
[Vrh] Go down
Novus ordo seclorum
Majmun

Male
Libra Rooster
Broj postova : 1654
Registration date : 16.11.2011

PostajNaslov: Re: Čajevi   ned oľu 02, 2014 9:56 pm

Čuo sam da je čaj od calea zacatechichi nešto najgore što možeš probati. Radi se o biljci koja pospješuje i olakšava ulazak u lucidne snove.
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

PostajNaslov: Re: Čajevi   pon oľu 03, 2014 5:53 pm

Za kaj pa caj... zubo
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Čajevi   uto oľu 04, 2014 5:59 pm

Pijem različite vrste čajeva, uključujući i Earl Grey i Rooibos. Što reći? misli
Svaki čaj je različit. Čajeve u pravilu pijem s limunom. Koji put, doduše rijetko, dodam i med ili šećer. Crni čaj i kamilicu pijem najčešće bez ičega. Nisam fan dodavanja mlijeka u čaj, koje i inače ne volim piti.
Najdraži čaj mi je zeleni (s limunom), a izvrsni čajevi su mi i bijeli, te razne vrste aromatičnih voćnih čajeva. Nedavno sam pio čaj od turske jabuke, doduše iz vrećice, ali nema veze. Baš mi je prijao!
Earl grey i zeleni čaj nastojim piti u gunpowder obliku, odnosno rinfuzi jer su tako ukusniji. Za većinu voćnih čajeva to je svejedno. Rooibos mi nije ništa posebno. Prilično neutralan okus, iako ugodan.

Višestanični organizam

Female
Pisces Rat
Broj postova : 69
Registration date : 05.01.2014

PostajNaslov: Re: Čajevi   sri oľu 05, 2014 9:36 pm

Samo zeleni čaj! Prije kojih dvije godine sam shvatila da mi kava ne paše i da nema nikakav učinak pa sam prešla na čajeve. Ako se budim rano i nemam dovoljno sna obavezna je jedna šalica zelenog čaja kojeg inače pijem hladnog (navodno je tako najzdraviji kolko sam čula a i meni je najfiniji).
Iskreno preporučam za sve ljubitelje čaja da se zapute na https://www.okusi-azije.hr/pica/caj.html (ne znam ako je linkanje zabranjeno, u slučaju da je obrišite post il me upozorite na pm)
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Čajevi   pet oľu 07, 2014 1:08 am

A ja preporučam ljudima da se zapute u Lovački rog u Zagrebu, gdje se nalazi Kuća zelenog čaja. Definitivno najbolji izbor čajeva u rinfuzi, iako nije loš izbog ni kod Franje (Franja Coffee & Tea House).
Toliko o promidžbi. :D

Nego, zašto samo zeleni čaj? Što to znači da kava nema nikakav učinak? Valjda ima prejaki učinak, zar ne? Kava ima bitno više kofeina od bilo kojeg čaja. :)
Što se tiče temperature vode za serviranje zelenog čaja, ne preporuča se više od 70 stupnjeva Celzija. Ali ne mora biti hladan.

Višestanični organizam

Female
Pisces Rat
Broj postova : 69
Registration date : 05.01.2014

PostajNaslov: Re: Čajevi   pet oľu 07, 2014 2:54 pm

Kuća zelenog čaja :O tamo ću se definitivno zaputiti kada se nađem u zagrebu, hvala!

Zeleni čaj mi je najfiniji, pogotovo hladan bez limuna i meda. Kava bi navodno trebala razbuditi, ja komotno mogu popiti šalicu kave i zaputit se u krevet i zaspati u minuti (isto kao i coca colu). A i srednjoj se sjećam da smo učili kako kava ima učinak od 15 minuta dok čaj traje kroz cijeli dan.. sad ne znam može biti od osobe do osobe al meni kava ne pomaže kod ne spavanja a i nije mi fina. nezna 
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Čajevi   pon oľu 10, 2014 12:06 pm

Da, čaj ima dulje i postojanije djelovanje. Kava pukne, ali to je to, nakon nekog vremena baci nas u drugom smjeru pa nam se počne spavati. Barem nas koji smo osjetljiviji pa to i primijećujemo. :)

Superforumaš CE-4

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Čajevi   uto oľu 25, 2014 2:04 am

Budući sam u fazi zainteresiranosti za čajeve, počela sam piti još jedan pikantni čaj, onaj od đumbira. :)

Nabavila sam đumbir u rinfuzi. Ima ljutkast okus, ali dobar mi je u kombinaciji sa medom i limunom.
Mislim da je najbolje piti čaj od đumbira tako da se potraži svježi korijen u trgovini zdrave hrane (ili nekim supermarketima), prokuha u vodi, ocijedi pa pije.
Čaj od đumbira je preporučila i jedna moja poznanica koja tvrdi da nema problema sa kolesterolom otkad ga redovno pije.

Pradomovina đumbira je jugozapadna Azija, a glavni proizvođač je Indija.
Danas se piše o mnogostrukim koristima konzumiranja đumbira, a naglašava se posebno njegova uloga u jačanju imuniteta, uravnoteženja crijevne flore, kod rada probave, u liječenju reume, gihta, za poboljšanje cirkulacije.
Đumbir djeluje kao antiseptik, smanjuje mučnine, poboljšava pamćenje i podiže energiju u organizmu.

Opširnije o svojstima đumbira
http://www.zenasamja.me/zdravlje/683/djumbir---ljekovita-biljka-ili-zacin

Zanimljivo je da sam negdje na netu pronašla kako osobe s komplikacijama zgrušavanja krvi ne bi smjele uzimati đumbir ni u kojem obliku.
Isto tako, negdje sam naišla na informacije kako đumbir pomaže trudnicama kad imaju problema sa mučninama, dok drugdje ne preporučuju đumbir trudnicama. misli
Iako nema štetno djelovanje, navodno se ne preporučuje konzumacija više od 5g dnevno.

Čovjek

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Čajevi   uto oľu 25, 2014 12:46 pm

Ne znam, svugdje sam naišao na samo sve neke hvalospjeve po pitanju đumbira.
A iskreno, mojem želucu on ne paše. Nakon što ga popijem / pojedem iscijeđenog u hrani, nije mi najbolje s probavom. I zna mi biti muka. Mislim da ima vrlo jako djelovanje, slično češnjaku, samo ne toliko koncentrirano.
Ipak, količinski ga se pojede ili popije više od češnjaka pa ukupno djeluje snažnije.
Vjerojatno je dobar za one ljude koji se već inače nalaze u nekom disbalansu pa im je potrebno temeljito čišćenje, kao što su recimo oni s vrlo visokim kolesterolom. Ako je sve u normali, ne bih preporučio đumbir, ili barem ne u većim količinama.
Svjestan sam da je to moje opažanje krajnje subjektivno i nije znanstveno utemeljeno, ali jednostavno ne osjećam da je taj korijen nešto za svakodnevnu uporabu.

Superforumaš CE-4

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Čajevi   uto oľu 25, 2014 12:53 pm

MoW je napisao/la:

A iskreno, mojem želucu on ne paše. Nakon što ga popijem / pojedem iscijeđenog u hrani, nije mi najbolje s probavom. I zna mi biti muka. Mislim da ima vrlo jako djelovanje, slično češnjaku, samo ne toliko koncentrirano.
Ipak, količinski ga se pojede ili popije više od češnjaka pa ukupno djeluje snažnije.

Da, osjeti se ta ljutina, samo što meni odgovara.
Prvi put kad sam ga popila, preznojila sam se i to mi je totalno odgovaralo. Baš osjećaj čišćenja iznutra. ides
Ja skoro svaki dan popijem šalicu, ali nikad triput na dan (kako neki preporučuju) i zasad nisam zapazila neke negativne efekte.
Citat :

Vjerojatno je dobar za one ljude koji se već inače nalaze u nekom disbalansu pa im je potrebno temeljito čišćenje, kao što su recimo oni s vrlo visokim kolesterolom. Ako je sve u normali, ne bih preporučio đumbir, ili barem ne u većim količinama.

Onda može proći kod mene. :P
Čudno, ali još nisam naišla na neki čaj koji mi ne bi odgovarao, a znam da mnogim ljudima smeta primjerice crni čaj (radi želuca), đumbir u većim količinama itd.

Valjda dosta ovisi o tome koliko je osoba generalno osjetljiva na ono što konzumira. nezna

Citat :
Svjestan sam da je to moje opažanje krajnje subjektivno i nije znanstveno utemeljeno, ali jednostavno ne osjećam da je taj korijen nešto za svakodnevnu uporabu.

Čim su zapažena tolika mnogostruka, snažna djelovanja đumbira, mora da je korijen dosta "jak" i treba to uzeti u obzir.

Žaba

Female
Cancer Pig
Broj postova : 227
Registration date : 26.09.2012

PostajNaslov: Re: Čajevi   uto oľu 25, 2014 1:45 pm

Mani je đumbir super, i uvijek ga imam u kući, kad me zaboli želudac ili imam bilo kakav probavni problem riješim ga taj čas s čajem od đumbira. Zimus sam napravila mješavinu đumbir, limun i med, to je odstajalo 2 tjedna u frižideru i onda sam po žličicu tog stavljala u čaj od mente, bilo mi je prefino.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Čajevi   Today at 11:25 pm

[Vrh] Go down

Čajevi
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Tečajevi preživljavanja
» tečaj prve pomoći- video
» Kurtegića Dolac 12.03.2011.