Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Kodeks časti

Go down 
+4
flory
Athena
Chakotay
floridana
8 posters
Autor/icaPoruka
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimečet lip 24, 2010 7:37 pm

“Jamčim svojom čašću da je sadržaj ovog rada moje vlastito djelo”, rečenica je koja bi se mogla naći na testovima, ispitima i domaćim zadaćama koje će od sljedeće školske godine pisati hrvatski školarci.

Naime, prema naputku Agencije za odgoj i obrazovanje, školarce od malih nogu treba učiti što je korupcija i kako je spriječiti, u čemu bi moglo pomoći i osvješćivanje kako je prepisivanje tuđeg rada zapravo krađa.

“Tekst je ponuđen kao materijal nastavnicima i školama, i to kao jedna od mogućnosti za provođenje Nacionalnog programa za suzbijanje korupcije”, objasnila je Nevenka Lončarić Jelačić, viša savjetnica za nacionalne programe Agencije.

Školama ostaje na volju hoće li se pridržavati kodeksa časti, a ako se na to odluče, otkrivene slučajeve plagiranja i varanja morat će i sankcionirati.

Kodeks časti navodi kako je prepisivanje tuđeg rada varanje za koje će nulom biti ocijenjene obje strane koje su sudjelovale u prepisivanju.

izvor


------------------------------

šta mislite o ovoj ideji, i da li će imati učinka ako postane praksa?
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimečet lip 24, 2010 10:34 pm

Ah koja glupost, pa zar korupcija počinje od male djece, zar neko dijete kreće u život sa idejom «Ja ću biti korumpirani političar :)

To me podsjeća na onu reklamu sa malim crnim i plavim mravićima i onda onaj mali plavi kaže: «To nisam ja» ali nije problem u malom mraviću, nego u velikima, kao što su Sanader, Polančec i ostali vladini dužnosnici koji su još uvijek na vlasti. Zanimljivo je da je u toj reklami bio dan antikorupcijski telefon na koji se moglo prijaviti korupciju. Pitam se da li je neki ministar, državni tajnik, sudac i slični prijavili da su njih pokušali podmititi.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimečet lip 24, 2010 10:54 pm

Glupost, pati se na fraze iza kojih apsolutno ništa ne stoji. Najsmiješnije, zapravo tragikomično jest što bi školarci, dakle djeca trebali "jamčiti svojom čašću".
Naravno da se korupcija i prepisivanje kod školaraca neće spriječiti kodeksom časti, a sasvim je sigurno da se neće niti vršiti rigoroznije kontrole prepisivanja, nego što je to slučaj sada.
[Vrh] Go down
flory
Majmun
flory


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 1335
Age : 31
Registration date : 06.01.2010

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimepet lip 25, 2010 12:16 am

Koji bi to gubitak vremena bio. Dok svaki od 30 učenika izgovori tu rečenicu.. I ovako su profesori uvijek na knap s nastavnim satom.
A i prvo bi trebali naučiti djecu značenje riječi "čast".
Beskorisno.
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 23.01.2010

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimepet lip 25, 2010 3:57 pm

U mnogim školama kažnjavaju varanje na ispitima čak i izbacivanjem iz škole.
Ako taj prijedlog i prođe, dobit ćemo 3 vrste ljudi:
1. oni koji poštuju pravila
2. oni koji su doista shvatili što znači riječ ČAST
3. oni koji će naučiti kako fenomenalno varati i manipulirati...
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimepet lip 25, 2010 4:29 pm

Kodeks casti na brdovitom Balkanu....Kodeks časti 524555


Kodeks casti je moguc samo u Japanu tj.kod ljudi koji do njega drze,od najstarijih do najmladjih.

Profesori moraju biti primjer ucenicima tj. odreci se korupcije,ucijena itd...
Kada profesor bude spreman da ako izgubi cast izvrsi sepuko tj. harakiri,
tek tada moze da zahtjeva od ucenika da se i oni drze kodeksa casti,
tog pojma koji je nasem mentalitetu potpuno stran...Kodeks časti 888361
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 23.01.2010

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimepet lip 25, 2010 9:04 pm

kodeks časti je normalna pojava u internatima, privatnim i vojnim školama diljem svijeta, a ne samo u Japanu...
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimened lip 27, 2010 11:02 am

negdje se mora početi, mada mislim da ovo i nije baš najsretnije rješenje. djeci treba ukazati na to šta je dobro a šta loše i objasniti zašto je to tako. kod nas je prepisivanje normalna pojava. ono se tumači kao snalažljivost, a onaj koji dopušta prepisivanje je solidaran.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimened lip 27, 2010 11:14 am

Slažem se.
Prepisivanje bi trebalo biti normalna stvar, ali u određenim
granicama i ne u svim nastavnim predmetima. Profesor bi trebao
znati do kojih granica može tolerirati. Kao što flo kaže,
prepisivanje je učenje snalažljivosti, i mislim da bi profesoru trebalo biti
jasno da je snalažljivost u životu bitnija nego neki tamo sukob u Rimu,
krajem 986. godine. No naravno, sve ima svoje granice.
[Vrh] Go down
PathFinder
Riba
PathFinder


Male
Libra Monkey
Broj postova : 170
Age : 31
Registration date : 16.06.2010

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimened lip 27, 2010 3:28 pm

Mislim da to na balkanu nepali jer prvo trebas dat uzor nekorumpiranosti pa tek onda trazit od mladih da se tako ponasaju nemoze meni neki korumpirani ministar rec "ne korupcij samo cemo tako doci do cilja"...

uostalom postoje vise vrsta prepisivanja ja idem u srednju skolu (pa mi je sv jos svjeze) i sve predmete stvarno naucim a nemam neke vele ocjene ja sam zadovoljan 3 i 4 netrazim pet nikad ali mislim da postoje "ucenici" koji prepisu kontrolni od rijeci do rijeci iz udzbenika i onda se to nesankcionira jer mi nije jasno kako neko moze nauciti neku cijelinu koja moze doci u kontrolnom od rijeci do rijeci dok postoje ucenici koji su prelistali knjigu i znaju gdje je sta napisano i treba im sve 2 sekunde da se podsjete sto treba znati i mislim da bi se to i trebalo tolerisati posebno sa testovima na kraju godine gdje ucenik stvarno nemoze znati sve odjeljke i imat ih u glavi za vrijeme testa...
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimened lip 27, 2010 4:31 pm

Kod nas se cijeni "kultura prepisivanja". Osobno, smatram da nije dobra i da bi se trebala sankcionirati. U biti, već odmalena društvo prešutno tolerira i potiče prečice kojima se olakšava postizanje cilja.
Naravno da su one nepoštene, kao što je i prepisivanje, međutim tako je to kod nas.

Kasnije se slična "snalažljivost" primjenjuje na poslu i ostalim segmentima života. Posljedice su globalno nepoštenje, podmitljivost i ostalo, iako ne potječe baš svi grijesi današnjice od učenika sklonih prepisivanju. :D
U Bruxellesu, mnogim engleskim školama, da ne pričam o Istoku, učenicima ne pada na pamet prepisivati. Sankcije su vrlo rigorozne i premda to zvuči rigidno, smatram da ima jako puno prednosti.
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 23.01.2010

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimepon lip 28, 2010 5:19 pm

PathFinder je napisao/la:
Mislim da to na balkanu nepali jer prvo trebas dat uzor nekorumpiranosti pa tek onda trazit od mladih da se tako ponasaju nemoze meni neki korumpirani ministar rec "ne korupciji samo cemo tako doci do cilja"...
Mislim da mlade zapravo i nije toliko briga oko te korupcije. Oni se uglavnom poistovjećuju s vlastitim roditeljima, vršnjacima i nekim starijim poznanicima, dok ih priče o korupcijama više zabavljaju nego uče ili potiču na korupciju.

Uostalom, reći da to na Balkanu je samoponižavanje, s obzirom na to da je korupcija svakodnevna pojava i u daleko razvijenijim zemljama od zemalja Balkana, što dakako ne opravdava visoko pozicionirane osobe u zamljama Balkana da rade što god žele.
[Vrh] Go down
PathFinder
Riba
PathFinder


Male
Libra Monkey
Broj postova : 170
Age : 31
Registration date : 16.06.2010

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimeuto lip 29, 2010 12:17 am

Nemozes ti ocekivat od nekoga ko zivi odmalena u drustvu gdje uspjevaju samo oni koji se "snalaze" da i on sam nepostane takav... Ja gledam to evo ti u Mostaru svakog profesora na faksu mozes platit (bar tako kazu neidem na faks pa neznam) dakle sto bi neko ko je stalno obaran na ispitima uopce izlazio i mucio se kad moze jednostavno proslijedit kovertu...
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 23.01.2010

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimeuto lip 29, 2010 10:03 am

A eto, ja ovdje na medicini ne mogu nikoga potkupiti, jer kako profesori kažu, nemamo mi studenti ni naši roditelji toliko novaca koliko bi nam trebalo da se oni prodaju...
[Vrh] Go down
PathFinder
Riba
PathFinder


Male
Libra Monkey
Broj postova : 170
Age : 31
Registration date : 16.06.2010

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimeuto lip 29, 2010 11:35 am

Da u hrvatskoj je to sad poslije one akcije hvatanja takvih profesora... ali svejedno ti kazem nitko nije uspio jednim potezom izvuc sav kukolj... Naprimjer evo ti privatne srednje, ja jos nisam cuo da je neko pao u njima ili na privatnim faksovima (zasto?), pa profesoru ako ti neides u gimnaziju ide manje u dzep :)
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 23.01.2010

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimeuto lip 29, 2010 11:44 am

nije to u Hrvatskoj tako nakon tih akcija, nego mito uglavnom ne primaju profesori na našim fakultetima, izuzev onim fakultetima gdje je doista previše studenata.
[Vrh] Go down
PathFinder
Riba
PathFinder


Male
Libra Monkey
Broj postova : 170
Age : 31
Registration date : 16.06.2010

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimeuto lip 29, 2010 11:50 am

Da ali zato u BiH sveucilistima rade isti ti profesoru (dodu jednom godisnje) i brate primaju sve valute :)
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 23.01.2010

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimeuto lip 29, 2010 12:00 pm

u fakultete van Hrvatske se ne miješam ako ne znam točnu informaciju...
[Vrh] Go down
PathFinder
Riba
PathFinder


Male
Libra Monkey
Broj postova : 170
Age : 31
Registration date : 16.06.2010

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimeuto lip 29, 2010 12:05 pm

Zato ti kazem a nije ni hrvatska sveta zemlja

http://www.24sata.hr/news/akcija-index-korumpirane-profesore-otkrili-studenti/81257/

Hrvatska ima sada isti stav prema Europi kao sto je Jugoslavija imala prema Rusiji...

Sto god europa zine Hrvatska skoci, bas mi je cudno kako nijedan od politicara nekaze nesto protiv Europe :)
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 23.01.2010

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimeuto lip 29, 2010 12:11 pm

Jugoslavija imala prema Rusiji?
Ne znam koliko poznaješ povijest, ali Tito se suprotstavljao Staljinu kad god je stigao.

Nisam ni rekao da je Hrvatska sveta zemlja, ali smatram da zbog nekoliko izdvojenih slučajeva ne treba markirati državu kao punu korupcije.
[Vrh] Go down
PathFinder
Riba
PathFinder


Male
Libra Monkey
Broj postova : 170
Age : 31
Registration date : 16.06.2010

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimeuto lip 29, 2010 12:16 pm

Da Tito se suprostavljao Staljinu iz razloga sto ga je ovaj htio ubit sto se politickog dijela tice vodili su skoro istu politiku (bar po meni) ako nisi primjetio auta u to virjeme uvezena iz rusije su imala mnogo manju carinu. Jedine filmove koje si mogo pogledat su bili ruski ako bi i dosao kakav drugi film ti bi filmovi uvjek bili istog zanra...

edit: Zanimljivo je to kako ti kazes da u hrvatskoj nema korupcije a svaka stranka je imala u svojoj kampanji pred izbore suzbijanje korupcije... Mislim sta ces smanjivat kad je ionako malo :)


Zadnja promjena: PathFinder; uto lip 29, 2010 12:17 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimeuto lip 29, 2010 12:16 pm

Zato što je Europa sveta krava i u nju se ne dira :)

No svi izgleda zaboravljaju zašto je došlo do ove krize, i da je kriza potekla upravo iz Amerike i EU. E sad pitam se ja kako je moglo doći do takve krize, ako su oni tako savršeni i sve rade tako dobro i u skladu sa pravilima.

@Armin od Irima općenito je stav ljudi u Jugoslaviji bio da je Rusija obećana zemlja i da je tamo sve super.
[Vrh] Go down
PathFinder
Riba
PathFinder


Male
Libra Monkey
Broj postova : 170
Age : 31
Registration date : 16.06.2010

Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitimeuto lip 29, 2010 12:18 pm

Chakotay je napisao/la:
Zato što je Europa sveta krava i u nju se ne dira :)

No svi izgleda zaboravljaju zašto je došlo do ove krize, i da je kriza potekla upravo iz Amerike i EU. E sad pitam se ja kako je moglo doći do takve krize, ako su oni tako savršeni i sve rade tako dobro i u skladu sa pravilima.

@Armin od Irima općenito je stav ljudi u Jugoslaviji bio da je Rusija obećana zemlja i da je tamo sve super.

Potpisujem,

zato sam mu i rekao usporedbu izmedu jugoslavije i hrvatske :)
[Vrh] Go down
Sponsored content





Kodeks časti Empty
PostajNaslov: Re: Kodeks časti   Kodeks časti Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Kodeks časti
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Obrazovanje-
Forum(o)Bir: