Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Druga strana umjetnosti

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27939
Registration date : 22.09.2007

PostajNaslov: Druga strana umjetnosti   sub srp 03, 2010 11:31 am

Splićani bijesni: Umjesto Dalijevih grafika, izloženi obični plakati

Autor postava najavio je izložbu autorskih grafika Salvadora Dalija, a izložene su samo nenumerirane reprodukcije, dakle najobičniji plakati

Pompozno otvorena izložba stotinjak grafika Salvadora Dalija inspirirana Danteovom “Božanstvenom komedijom” pretvorila se u splitski kulturni skandal.
Naime, ispostavilo se da nije riječ o autorskim grafikama nego o daleko manje vrijednim reprodukcijama u tehnici litografije koje najpoznatiji svjetski nadrealist nije ni signirao niti numerirao. Umjesto očekivanih unikatnih grafika, splitskoj je publici, kako tvrdi Matko Trebotić, ponuđena artistička prijevara.
Dok sam autor izložbe Nikola Bojić umanjuje razmjere skandala tvrdeći da su izložene litografije nastale “pod budnim okom” samoga Dalija, a služba za kulturu grada Splita lopticu odgovornosti prebacuje na galeriju Laval Nugent, organizatora izložbe, dotle splitski kulturnjaci tvrde: - Ovo je samo nastavak podvale kakva se već dogodila i lani s izložbom Marca Chagalla. I tada su pod autorske grafike bile podvaljene reprodukcije.
- Što se događa kad se krivo deklarira roba, pitanje je za “Dalmatinskog potrošača” - u šaljivom tonu prokomentirao je ovaj slučaj Božo Majstorović, ravnatelj Galerije umjetnina u kojoj je nedavno zatvorena vrijedna izložba autorskih grafika Francisca De Goye. Na sličnu su podvalu prošle godine nasjeli Splićani, ironično će Majstorović, kada su pokazali “ozbiljan senzibilitet” za modernu umjetnost kupujući navodne Chagallove grafike.
Falsifikati, šarlatanstvo i prijevare - zajednički je nazivnik za Dalijevu i Chagallovu izložbu u Splitu - komentar je Gorkog Žuvele, umjetnika i profesora na Akademiji.

izvor
[Vrh] Go down
Gea
Moderator

Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10216
Registration date : 21.04.2009

PostajNaslov: Re: Druga strana umjetnosti   uto srp 06, 2010 7:21 pm

ma užas no
kada je bila Dalijeva izložba u Zagrebu naglasili su da su to njegove trećerazredne grafike s malom vrijednosti ovo u Splitu je sramota. Nisam znala da je to već druga podvaljena izložba :/
Oni su mislili skupo prodati te plakate ili?

Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Druga strana umjetnosti   uto srp 06, 2010 7:23 pm

Ne znam. Cula sam da su plakati. Nisam cula da su mislili prodavat ali navodno je izlozba dobra. Jos nisam bila. Planiram pa javim :)

Moderator

Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10216
Registration date : 21.04.2009

PostajNaslov: Re: Druga strana umjetnosti   uto srp 06, 2010 7:29 pm

Javi :) Budnim okom gledaj da li se prodaje ime ili umjetnost ;)

PostajNaslov: Re: Druga strana umjetnosti   Today at 5:05 pm

[Vrh] Go down

Druga strana umjetnosti
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» NOŽEVI GLAVIĆ- Damast
» Pozdrav iz Ličke metropole.
» BICIKLISTIČKI INFORMATIVNI CENTAR U ZAGREBU
» NEGATIVNA STRANA KYDEX-a
» Oznake na brusu