Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Eros - Fileo - Agape

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Eros - Fileo - Agape Empty
PostajNaslov: Eros - Fileo - Agape   Eros - Fileo - Agape Icon_minitimesri kol 11, 2010 4:17 pm

Eros - Fileo - Agape

Sve ove tri starogrčke riječi se prevode kao "ljubav".
No sve one označavaju zapravo različite pojmove.
I dok je eros strast, zaljubljenost, požuda, leptirići i tjelesna ljubav između partnera,
fileo je umjereniji - on označava ljubav kakvom je najčešće većina shvaća.
Fileo ili filia je duboko emocionalna, ali i umna ljubav.
To je ljubav partnera koji su dulje vremena skupa, bratska i sestrinska ljubav i ljubav prema prijateljima.
To je ona ljubav koju smo spremni dijeliti s drugima i osjećati se ispunjenijima u svakodnevnom životu.
To je često i sebična ljubav, iako mnogo blaže od erosa.
Agape je pak, nešto sasvim drugo.
Agape je univerzalna ljubav, Božja ljubav, poznata u ovom svijetu kao bezuvjetna ljubav.
Ona je uravnotežena, ona ne bira stranu već je posve objektivna, stalno prisutna i nepokolebljiva.
To je ljubav čovjeka prema svemu što ga okružuje, stapanje u jedinstvu s prirodom i svime što je stvoreno.
Da bi se agape osjetio u ovom svijetu, potrebna je mirnoća uma, spokoj sa samim sobom, posvećenost i slijeđenje duhovnog puta.
Jedini slučaj kad se agape pojavljuje mimo smirenosti i posvećenosti je u trenutku orgazma.
U tom jednom trenutku koji traje tek nekoliko sekundi, čovjek se osjeća potpuno smiren i u jedinstvu sa svime.
Smatram da nije uzalud zašto ljudi traže seksualnu aktivnost.
Svi naime, teže za agapeom, jer smo s one strane došli, znamo kako je tamo lijepo,
i želimo se, često i u bijednim uvjetima kakve jesu ovdje na Zemlji, osjećati makar nakratko savršeno.

Većina ljudi u svojem životu rijetko doživljava agape, osim tijekom spolnih odnosa, a često niti ne shvaća čemu zapravo teže.
I dok su ostala dva tipa ljubavi nekako prizemnija, realnija, agape je teško uhvatljiv, metafizički.

Koja su vaša mišljenja o ovoj temi? :)

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Eros - Fileo - Agape Empty
PostajNaslov: Re: Eros - Fileo - Agape   Eros - Fileo - Agape Icon_minitimečet kol 12, 2010 2:59 pm

Iz toga bi se dala proturit konkluzija da je Agape simbioza Erosa i Filea ali bez Ega i mnogostruko jaceg inteziteta :D

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Casper
Dinosaur
Casper


Male
Scorpio Snake
Broj postova : 305
Age : 46
Location : Croatia
Registration date : 10.02.2009

Eros - Fileo - Agape Empty
PostajNaslov: Re: Eros - Fileo - Agape   Eros - Fileo - Agape Icon_minitimepet kol 13, 2010 10:34 am

navedene su tri vrtse ljubavi no naveo bi da nedostaje četvrta
spomenutute su:

phillia- ljubav prema prijatelju
eros- ljubav prema partneru, supružniku
agape- bezuvjetna ljubav, Božja ljubav...

nedostaje još i STORGE- to je ljubav prema obitelji


[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Eros - Fileo - Agape Empty
PostajNaslov: Re: Eros - Fileo - Agape   Eros - Fileo - Agape Icon_minitimepon kol 16, 2010 8:26 pm

Alpha je napisao/la:
Iz toga bi se dala proturit konkluzija da je Agape simbioza Erosa i Filea ali bez Ega i mnogostruko jaceg inteziteta :D

Iz Agapea slijede Eros i Fileo, no oni su njegova blijeda slika. Tako bi se reklo, da. :)

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Eros - Fileo - Agape Empty
PostajNaslov: Re: Eros - Fileo - Agape   Eros - Fileo - Agape Icon_minitimepon kol 16, 2010 8:33 pm

Casper je napisao/la:
navedene su tri vrtse ljubavi no naveo bi da nedostaje četvrta
spomenutute su:

phillia- ljubav prema prijatelju
eros- ljubav prema partneru, supružniku
agape- bezuvjetna ljubav, Božja ljubav...

nedostaje još i STORGE- to je ljubav prema obitelji



Ne bih baš tako okarakterizirao Eros i Fileo. Naime, Eros je samo jedna komponenta ljubavi prema partneru/supružniku. Ona seksualna privlačnost. Fileo je također prisutan kod praktički svih uspješnih veza. Sam Eros nije dovoljan jer je predestruktivan. Fileo nije samo ljubav prema prijatelju već ljubav kakvom je najčešće shvaćena. Dakle, to je ljubav prema prijatelju, članu obitelji, nekoj grupi ili zajednici, prema životinji ili biljci, slikanju ili veslanju.
Fileo je dakle Agape posebno usmjeren na neki specifični entitet ili grupu entiteta.
Jedino gdje bi u ljubavi prema članu obitelji Fileo prelazio u Agape bio bi odnos roditelja prema djetetu. No čak niti to nije univerzalno prisutno.
Stoga ne bih rekao da se u obiteljima radi o nekoj posebnoj podvrsti ljubavi. To je sve manje ili više intenzivan i usklađen Fileo.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Casper
Dinosaur
Casper


Male
Scorpio Snake
Broj postova : 305
Age : 46
Location : Croatia
Registration date : 10.02.2009

Eros - Fileo - Agape Empty
PostajNaslov: Re: Eros - Fileo - Agape   Eros - Fileo - Agape Icon_minitimesri kol 18, 2010 12:20 pm

Kako got ali i srorge je vrsta ljubavi kod ljudi :)
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Eros - Fileo - Agape Empty
PostajNaslov: Re: Eros - Fileo - Agape   Eros - Fileo - Agape Icon_minitimeuto kol 24, 2010 3:40 pm

Doživjeti savršen osjećaj agepa?
Mislim da sam ga doživjela... jedino.. nije bio ni prilikom seksa ili meditacije ili ičeg sličnog
više na "šamanski" način (to je samo pristojan izraz)
iako je bilo prekrasno... sjedinjenje sa svim, bez boli samo ljubav i lebdenje uokolo
odjednom razumijš sve i sve brige i strahovi nestanu..
i ono što je najčudnije.. sam sebi si dovoljan i savršen.. jer tako i onako ništa nije važno od toga u tom stadiju
Znam da je bilo prekrasno kad sam sklopla oči... kao da je svemir bio unutar mene.. a opet da sam ja bila u njemu

samo sam sigurna da neću na takav način više dolaziti do toga jer je opasno po zdravlje i um...

_________________
I never lose myself because I never found me
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Eros - Fileo - Agape Empty
PostajNaslov: Re: Eros - Fileo - Agape   Eros - Fileo - Agape Icon_minitimeuto kol 24, 2010 3:54 pm

No, pa niti ne mora biti tijekom sexa ili meditacije. I meni su najbolji ti trenutci koji kao da se pojave iz niceg u posve neocekivanoj situaciji :)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Eros - Fileo - Agape Empty
PostajNaslov: Re: Eros - Fileo - Agape   Eros - Fileo - Agape Icon_minitimeuto kol 24, 2010 9:42 pm

Alpha, mislim da je Gea mislila na nešto jednostavniji i brži način proširenja svijesti prema agapeu.
@Gea kao što si ispravno uvidjela, to nije ono što se traži. Takvo "šamansko" rješenje je jedan korak prema tamnoj strani. :)

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Sponsored content





Eros - Fileo - Agape Empty
PostajNaslov: Re: Eros - Fileo - Agape   Eros - Fileo - Agape Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Eros - Fileo - Agape
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Eros - thanatos

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Ljubav-
Forum(o)Bir: