Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom

Go down 
+5
Black rainbow
Armin od Irima
MoW
floridana
Alpha
9 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Autor/icaPoruka
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimened kol 29, 2010 1:30 am

Kažu da ti pred trenutak kada misliš da ćeš umrijeti u glavi prođe tvoj cijeli život. Je li to taj posljednji sud?
Ako je, onda on svakako nema veze sa životom poslije smrti. Tada ima veze sa nama samima i načinom na koji funkcioniramo. Hoću reći, ako mi kada pomislimo da ćemo umrijeti proživimo nešto što vežemo za smrt, iako se ona već nije dogodila, to znači da je ta reakcija uvjetovana ili biološki (hormonski ili neuronski) ili nekim nama nepoznatim stvarima, no koje su sigurno znanstveno uređene (ne isključivanjem postojanja duše, možda baš po tom principu) i koje se ne provode na svjestan način. To ima poveznicu s onim što govorim da je univerzalnim zakonima uređeno da mi napredujemo i popravljamo svoje greške između života, a ne zbog nekakve karme, svjesnog promišljanja ili Više sile koja svjesno promišlja. Uglavnom, iako nam se čini da je tu naša svijest odigrala važnu kariku i da je upravo zato što je bila uvjerena da će umrijeti proživjela svoj život ispočetka, zapravo se radi o nesvjesnoj reakciji.
Ja smatram da je Viša sila ostvarenje jedne Više svijesti kroz prirodne zakone koji su uređeni tako da reakcije provode nesvjesno.

Uhhh, nadam se da razumiješ. No da se vratimo na "normalnije teme". Odgovornost je manja zato što na posljednjem sudu znaš da se radi o razglabanju o postupcima, a sada se jednostavno radi na tome da se proživi/preživi dalje i ljudi nikako ne žele samo tako priznati da su pogriješili ili kamoli otvoriti svoje osjećaje jer bi za njih to značilo veće preuzimanje odgovornosti nego na jednoj velikoj debati u kojoj poanta jeste iznošenje osjećaja.
Kako znati stvari koje ne znamo? Ti si me pitao upravo to. Odmagli pogled na to da moraš ispraviti svoje pogreške i shvatiti sve nepoznanice. To što se radi o osjećajima i ispravnim izborima ne igra ulogu. Zašto Einstein ili Planck ne bi postavili ista pitanja oko kvantne fizike?
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimepon kol 30, 2010 10:09 am

Skužio sam te o čemu govoriš, ali nisam mislio na situaciju koju opisuju ljudi koji su doživjeli NDE gdje oni kažu da im je cijeli život prošao u jednom djeliću sekunde. To je ipak prije smrti, mislim na tako nešto poslije smrti. Naravno o svemu tome pričamo samo teoretski jer se toga ne sjećamo bez obzira da li jesmo ili nismo to već proživjeli.

Ti misliš da je nakon smrti lakše raspravljati o pogreškama i da ćemo lakše "priznati" da smo pogriješili kad nismo pod presingom života. Ali pazi to oko priznanja vrijedi samo za ono za što ne znamo da krivo radimo. Ako znaš da je nešto pogrešno i znaš da možeš bolje, onda i moraš bolje, a ako radiš na "stari" način samo zato što ti je to lakše, brže, isplatljivije tada ti je to dodatni "grijeh".
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimepon kol 30, 2010 10:30 am

Sa druge strane mi nismo isti kao ovdje. Mi odlazimo obogaceni iskustvima te obiljezeni energijom tijela u kojem smo boravili. Ipak, to smo mi. Ako smo normalne duse koje teze napretku (iako na ovom svijetu mozemo biti i kriminalci) mi cemo spoznati nase greske i taj "sud" tj. pregled zivota proci cemo iz svih kuteva. Dakle, i onog naseg ali i svih aktera kojima smo mozda nanijeli zlo. Kao sto Cahk istice to sto se nekima "provrti zivot" nije "posljednji sud". Tu se samo provrte sjecanja bez ulazenja u analize. To nije isto kao ono sto nastupa kod apsolutnog odvajanja od tijela.
Neke duse ne zele prznati gresku, ne zele se procistiti. To su uglavnom jako negativne i ostecene duse. Predpostavit cu da bi tako nesto mogao biti Hitler. Ako se dusa ne popravi pitanje je sto se s njom desava. Moguce da je se i unisti tj. da se njena energija preoblikuje.
Kada tek dojdemo na drugu stranu jos smo pod dojmom ovog zivota i mozda ne uvidimo odmah sve greske i sva moguca poboljsanja. Slicno kao kad se probudimo iz intenzivnog sna pa ne znamo ni tko smo ni gdje smo ni sto je stvarnost. Medjutim kako vrijeme odmice sve smo vise svjesni realnosti.
Sve mi je jasniji razlog zasto se ne sjecamo proslih zivota. Cak i jedan zivot zna biti toliko tezak i opterecujuc da se ljudi ubiju. Sto bi tek bilo kada bi se sjecali svega. Sto se tice regresije u zivot izmedju zivota tu cemo dobiti uvid samo u ono i samo onoliko koliko nam moze koristiti dok nam regresija u prosle zivote (pogotovo ako je hipnoticka) moze pokazati i neke stvari koje nam se cini da i nismo htjeli (ponovno) iskusiti. Zato je kod oba postupka vazno da je osoba spremna sto je jedan od razloga zasto iskusni terapeuti najcesce nece niti da prime klijenta mladjeg od 30-ak godina.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimepon kol 30, 2010 2:30 pm

Nisam mislio da je to proživljavanje života pred trenutak smrti posljednji sud poslije smrti, nego sam objasnio kako smo mi već uređeni da takvo što proživimo. :)

@Alpha, da, već znam za to što si već rekla. No ja to neću prihvatiti kao istinu, iako mi se takva verzija "sviđa", sve dok ja sam ne proživim ne jednu, dvije ili tri, nego puno stvari koje neće moći proći kao slučajnost, a koje će me približiti tome kao istini.
Zato odbijam nešto prihvatiti na temelju nekoliko vlastitih iskustava.
Naravno, da mi neka osoba koja je već kroz više svojih iskustava to spoznala kao istinu prihvatio bih to kao istinu.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimepon kol 30, 2010 2:42 pm

To ti ne postoji. Na kraju se ipak svede na vjeru. To je taj mali korak koji nam uvijek izmice. Ne znam sto ti tocno hoces. Prozivjeti nekoliko klinickih smrti i sjecat se svega iz prve ruke? To ti tako ne ide. Jer cak da ti se i desi tako nesto postoje ljudi koji su takvi skeptici da jednostavno uvijek sumnjaju makar malo. A sto se tice dokaza. Njih ima dosta. Primjera ljudi koji su dozivjeli NDE, koji su prosli regresije, koji se spontano sjecaju tih stvari...dakle, nije stvar u dokazima nego u tome sto ti ne vjerujes. Nisi taj tip. Znam jer nisam ni ja. Da sad vidim duha i pricam s njime vec sutra bih se pitala jesam li to sanjala ili da li mozda samo gubim razum i da to nije bio duh. Po defaultu se proslih zivota ne sjecamo. Kao ni vremena izmedju zivota. To ima svoje razloge i mora biti tako. Ako hoces osobu koja je prilicno, prilicno, prilicno sigurna da je to istina i to na temelju svojih iskustava/promisljanja onda bih to bila ja. A obzirom si niti ja sama sebi ne vjerujem uvijek onda ne ocekujem da mi vjeruje itko drugi.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimepon kol 30, 2010 3:24 pm

Upravo tako :P
No tebi ću prije vjerovati upravo zato što si nekad ne vjeruješ nego nekome tko si bezuvjetno vjeruju. Razumiješ i sama zašto :)
Ja izmijenjujem stanja u kojima smatram da je divota ovoga svijeta upravo zato što vjeruješ, a nikako i nikada nećeš moći svoju vjeru provjeriti, i ona u kojima se od npr. nekih pripadnika religija za koje ja smatram da su neispravne razlikujem samo zato što mislim da imam otvoren um i što sam spreman na istinu izvan nekih okvira. A možda i ja upravo pravim neku svoju vlastitu istinu prema onome što želim vjerovati.
Ne, ne očekujem nekoliko kliničkih smrti. Očekujem spoznaje u obliku u kojima sam ih dobivao sada, ali tako da to činim udružen s drugim ljudima. Mislim da samo tada mogu provjeriti to jesam li lud ili nisam. Opet, telepatija je za mene nešto što je tu crno na bijelo. Što ako ja tako udružen s ljudima spoznam nešto, a zapravo se radi samo o telepatkom prenošenju slika i uvjeravanju u nešto zbog povezanosti. I još nešto, pretpostavljamo da se Viša sila mijenja po onome u što mi vjerujemo. Znači, netko tko vjeruje u Svetog Krokodila stvarno bude imao vizije Svetog Krokodila. To bi tada bio kao neki primjer dokaza Više sile koja se mijenja po našim vjerovanjima.
Tu se sada nameće gomila pitanja. Ima li Viša sila neki svoj stvarni oblik u nekoj drugoj dimenziji, a ovdje vidimo samo njen presjek? Možemo li Višu silu susresti u apsolutnom smislu (Biblija kaže da ne možemo, sjetimo se da je Bog zabranio ja mislim Abrahamu ili Noi da vidi njegov pravi izgled te mu zaprijetio da će ga kazniti ako ga pogleda). Znači li to da naša svijest utječe na okoliš u nama nevjerojatno prihvatljivim značajnim razmjerima? Znači li to da Viša sila upravo ponaša po zakonima kvantne fizike po kojima ništa nema svoju pravu poziciju, nego se radi o jako ogromnim vjerojatnostima da je nešto upravo ovdje, a ne tamo?
Citat :
Uzmemo li lopticu za stolni tenis mase 2 g i bacimo ju prema prozoru stakla debljine 5 mm brzinom 5 m/s, dobijemo za koeficijent transmisije T 10-10^18 (visinu bedema procijenimo iz tališta stakla i broja atoma na koje loptica naleti). Svemir je star oko 1018 s. Ako bismo svake sekunde pokušali baciti lopticu kroz staklo, trebalo bi nam 1010^17 starosti svemira, a pitanje je bismo li i tada uspjeli. Vjerojatnost prolaska ista je pri svakom pokušaju pa se može dogoditi već u prvom.
Znači li to da istina u apsolutnom smislu ne postoji? I ne samo to! Ja sam vjerovao da sam prisustvovao teleportiranju tehničke olovke! Pogledaj samo koliko sam gadno pogriješio ako se radi o ovome! Kako mi uopće možemo misliti da shvaćamo stvari koje nam se događaju za vrijeme NDE-a i uzimati ih kao dokaz za nešto?
Ili ajmo reći da ovaj koji vjeruje u Sv. Krokodila jeste lud. I dođe drugi ludi, i ovaj mu telepatski prenese svoje slike. Dođe njih 10 koji su tako ludi i nestabilni i eto, već nekako mogu utjecati na kolektivnu svijest u većim količinama. A i samo postojanje kolektivne svijesti ne garantira postojanje duše i/ili Više sile.
Onda idemo još dalje. Spomenuo sam prolazak cijelog života pred smrt. Što ako se u nama izlučuju samo hormoni iz žlijezda koji u takvim ekstremnim slučajevima daju mozgu mjesta za halucinacije. Psihoefekt je stvarno opasna stvar. Kako razlikovati psihološki utjecaj u obliku Tajne i u obliku uvjeravanja sebe u neistinu. Dokazano je da je u prirodi ljudi da vjeruju. Da se ponašaju po takvom obrascu. To daje prilike ljudima da idu dalje i da se bore. A uopće se ne radi o ničemu drugome, nego o savršenosti prirode koja je mislila i na psihološku potporu koju ljudi moraju imati da bi preživjeli i opstali. Dakle, možda se radi samo o igri koja je objašnjiva da smo mi samo biološki strojevi.
No opet, znaš da je znanost zakazala. Kada pitaš biologa nešto vezano za mozak reći će da vide da se tu nešto događa i da nešto reagira, ali ako odeš dublje u problematiku svega, znanost jednostavno nema pojma što se događa niti ne zna hoće li moći ponuditi odgovore sadašnjim materijalističkim spoznajama. Dakle, što se tiče ljudskog tijela znanost ima nešto u crnoj kutiji koju može mirisati, ispipavati i tresti, ali ne može vidjeti što je u njoj.
Znači da bi bilo bahato od mene ili ikoga uopće usuditi se išta zaključivati o vjeri na temelju znanstvenih spoznaja. To bi napravili ljudi koji se boje spoznaje istine i kojima je lakše reći da je tu tako nešto tamo simo vamo i da se onda sve posloži i evo ti ljudi, nikakve veće filozofije. A nemaju pojma.
Jel uopće ima smisla, nakon ovog toka misli, vjerovati u išta? Znam da ću opet prolaziti kroz faze nadahnuća u kojima ću misliti kako sam uopće mogao sumnjati u istinitost Boga ili duše. Evo, ja mogu živjeti bez vjere i dalje biti ista osoba, više mi nije potrebna u nužna, no opet, kopka me ono nešto, jel ipak postoji?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimepon kol 30, 2010 3:33 pm

Ovako...Visa sila se ne mijenja sa postotkom onih koji vjeruju u svetog Krokodila. Kao sto ce nadrogirana osoba pasti ako kroci kroz prozor iako je uvjerena da u tom trenu moze letjet. Razlog zasto netko vidi svetog Krokodila ili bilo sto o cemu tumace mnoge vjere nije dokaz da su u apsolutnom pravu. Njima se samo Energija pirkazuje onako kako je za njih najprihvatljivije. Postotak ludih nema velike veze s time :)

Nisam rekla da je ljudima u prirodi da ne vjeruju. Rekla sam da je to u mojoj prirodi. A u svijetu je, generalno gledano, najcesce obratno i bas je to problem jer vjeruju slijepo bez da sami promisljaju vec samo slusaju ono sto im se servira.

Znanost nema veze s vjerom jer je znanost nesto sto se aplicira na nasu egzistenciju u odredjenom sustavu koji je, istini za volju, prilicno siromasan.

Sam pojam "vjera" kazuje da se ne moze egzaktno dokazati jer onda to ne bi bila vjera.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimepon kol 30, 2010 3:45 pm

Alpha je napisao/la:
Ovako...Visa sila se ne mijenja sa postotkom onih koji vjeruju u svetog Krokodila. Kao sto ce nadrogirana osoba pasti ako kroci kroz prozor iako je uvjerena da u tom trenu moze letjet. Razlog zasto netko vidi svetog Krokodila ili bilo sto o cemu tumace mnoge vjere nije dokaz da su u apsolutnom pravu. Njima se samo Energija pirkazuje onako kako je za njih najprihvatljivije. Postotak ludih nema velike veze s time :)
Naravno :)

To što si rekla za vjerovanje. Naravno kad pametno koristiš mozak, za razliku od te većine koju spominješ. Nisam mislio na taj oblik vjerovanja.

Što je tebi znanost?
Mi vidimo nešto, postavimo hipotezu o nečemu (vjerujemo da je to objašnjenje) te zatim to istražimo i dokažemo ili opovrgnemo.
To je po meni znanost. Ja imam potrebu analizirati ono u što vjerujem i pokušati to objasniti, dokazati ili opovrgnuti, onoliko koliko mogu.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimepon kol 30, 2010 4:05 pm

Znanost je nase istrazivanje svijeta u kojem se trenutno nalazimo metodama koje poznajemo sa ogranicenjima koja imamo.

Medjutim cak kada bi uspjeli izvesti sve fizikalne procese koje susrecemo i kojima bi objasnili sve sto nas zanima i dalje to ne znaci da bi pojmili bit svijeta i svemira u kojem se nalazi. Neke zakonitosti postoje ali one ne cine bit. Sto ako je bit misao? Ako je sve nastalo i sve podlijeze ideji neke Sile koju nismo u stanju percipirat niti "ulovit" nekim mjernim instrumentom? I ako ta Sila "promijeni pravila"? Malo rastezem neke stvari ovdje ali samo hocu ilustrirat da opsjednutost i trcanje za egzaktnim nas moze sprijeciti da vidimo neke odgovore koji su mozda nemjerljivi ali itekako stvarni.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimepon kol 30, 2010 4:08 pm

A pazi ovo. Znanstveno je dokazano da egzaktno i determinističko ne postoji :P rofl2
Ne moraš se brinuti da sam ja takav. Znaš da nisam :)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimepon kol 30, 2010 4:14 pm

Ha-ha :P

Pitanje je kolika je tvoja (moja ili bilo cija) vjera i je li ona nuzna za prelazak na visi nivo.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimepon kol 30, 2010 4:22 pm

E, tome pitanju sam se približio u posljednjem postu. Je li važno to da se potpuno predamo svojoj vjeri i da se pročistimo kroz ufanje, kroz bezuvjetnu vjerovanje onome u što vjerujemo, da se u potpunosti ispunimo vjerom i kroz nju Energijom ili je važno da ostanemo neutralni i da imamo svoje stavove koje smo spremni mijenjati i da zapravo težimo tome da budemo što bolji iako ne smatramo da postoji nešto iza smrti. Da težimo boljemo jednostavno jer smo takvi.
Koje je bolje? S jedne strane moraš se u potpunosti odreći sebe kao individue dok se s druge trebaš odreći svih svojih kompleksa i ograničenja i ne očekivati hvalu ili nešto zauzvrat za svoja djela, biti apsolutno altruističan.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimepon kol 30, 2010 4:36 pm

Valjda ovisi u sto vjerujemo. Sto ako vjerujemo da nas u raju cekaju 72 djevice ako se spucamo u neboder i pobijemo ljude :P

Stavove je jako tesko mijenjati pa ih nije dobro ni stvarati.

Da li se ti trudis biti dobar (sto god to podrazumijevalo) zato jer vjerujes obecanju u 72 djevice ili zato jer ti je to u prirodi? Ako ti je u prirodi onda se niti ne zamaras pitanjem je li ima neceg nakon smrti.

Ne mozes se odreci sebe kao individue. Ti si taj koji jesi. Nemati potrebu za (za)hvalom nije odricanje od sebe samoga, a mislim da nije niti altruizam. To je jednostavno nesto tko ti jesi.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimepon kol 30, 2010 4:41 pm

Alpha je napisao/la:
Ako ti je u prirodi onda se niti ne zamaras pitanjem je li ima neceg nakon smrti.
Ne slažem se s ovime. Zato što postoji radoznalost.

Što se tiče zahvale, ne znam. Ja imam potrebu dobiti zahvalu (ne materijalnu, dovoljno bi mi bilo hvala i znak malo poštovanja) za dobro djelo koje učinim, iako sam učinio dobra djela i ljudima od kojih sam znao da neću dobiti zahvalu. Ipak mi je bilo teško zbog toga i osjećao sam da je krivo i pogrešno to što želim barem nekakav oblik zahvale.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimepon kol 30, 2010 4:50 pm

Radoznalost ne uvjetuje nasu prirodu. Ako si po prirodi postenjacina onda ces to biti bez obzira postoji li zagrobni zivot ili ne.

A sto se tice zahvale...to ima veze s nasim egom ali polako...ima vremena... :)
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimepon kol 30, 2010 7:38 pm

U zadnjem postu si kontradiktorna svojem predzadnjem postu. :P

Ako si po prirodi pošten biti ćeš to bezobzira na zagrobni život ili ne, ali ako si pritom radoznao, zanimat će te/zamarat ćeš se time što je poslije života poslije smrti. No vjerojatno si samo htjela reći prvu konstataciju, da si pošten uvijek.

A rekla si da nemati potrebu za zahvalom je odricanje samoga sebe. Dakle, ego smo mi sami. No valjda je moguće njega sazrijeti tako da nema potrebe za zahvalom. To hoću jer intuitivno znam da to trebam napraviti.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimepon kol 30, 2010 10:25 pm

Može se biti i pošten i radoznao i jedno i drugo je u našoj prirodi ;)

A što se ega tiče nema ništa lošega u tome da se osjećamo dobro, ako smo učinili nešto dobro i da budemo zadovoljni kad nam se zahvali na tome. Ali ako nam se ne zahvali, ne bi trebali biti ljuti zbog toga, naravno u takvoj situaciji se čovjek može osjećati iskorištenim.

Što se ega tiče, nije on baš uvijek negativan, on nam pomaže preživjeti, tako da ga se ne možemo potpuno riješiti. Bez ego bi mi odavno prestali postojati kao individua, npr. na Zemlji ima preko 2 milijarde gladnih, a mi smo danas doručkovali, ručali i budemo večerali. Kad bi bili potpuno bez ega onda bi tu hranu podijelili sa gladnima i vrlo vjerojatno nakon nekog vremena umrli od pothranjenosti.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimepon kol 30, 2010 10:49 pm

Ego ima potrebu za zahvalom. To nema veze s našom izvornom prirodom. Naše više ja, naš superego, nema nikakvu potrebu za zahvalom čak ni u slučaju da činimo dobro. Dapače, naš superego zna da čak i kad mi činimo dobro, a drugi pljuju po nama, da će sve biti u redu, jer to nije naša krivica već njihovo nerazumijevanje i vlastita nerazvijenost. Oni će isto tako naučiti, samo će im dulje trebati.
Međutim, odreći se našeg ega je upitno za naše samo preživljavanje, kao što kaže Chakotay. Ego je jedan naš neodvojiv dio u ovom svijetu, pa prema tome ako ga se riješimo u potpunosti tada ovdje više ne pripadamo i u pravilu, čeka nas fizičko uništenje. Ako nam je cilj nesebično pomoći drugome, tada se moramo dovoljno brinuti u sebi, jer u protivnom nemamo niti energije niti fizičkih resursa da drugome pomognemo.
Ustvari, količina potrebnog ega može se postaviti kao optimizacijski problem s obzirom na željeni cilj. Premalo ega cilj neće ostvariti, a previše ega bi moglo nas same poremetiti i izbaciti previše iz takta. Toliko da se više u ovom životu nećemo oporaviti. Dakle, i prejak ego i preslab ego vode na težak put. Prejak ego dovodi do disbalansa i nemogućnosti razumijevanja posljedica vlastitih akcija, dok preslab ego ne omogućava da dovoljno pomognemo.

[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimeuto kol 31, 2010 12:19 am

Lijepo si to opisao, MoW. Čitajući tvoje i Archangelove postove čini mi se d pod egom podrazumijevate različite stvari :)
MoW je napisao/la:
Ego ima potrebu za zahvalom. To nema veze s našom izvornom prirodom. Naše više ja, naš superego, nema nikakvu potrebu za zahvalom čak ni u slučaju da činimo dobro. Dapače, naš superego zna da čak i kad mi činimo dobro, a drugi pljuju po nama, da će sve biti u redu, jer to nije naša krivica već njihovo nerazumijevanje i vlastita nerazvijenost. Oni će isto tako naučiti, samo će im dulje trebati.
Ovo mi je zakon. Prvo, ego i superego. Kao neka igrica cerek
A drugo, da bi za svoje sugovornike mislio ovako nešto, tada stvarno moraš imati velik ego zubi

Chakotay, da osjećaš se iskorišteno. No to još nekako prevladaš. Žao ti je što je druga osoba takva. Što je tako pokvarena i nezahvalna. Mislim, tj. znam da je dobro djelo ono u kojem ne očekuješ dobro djelo zauzvrat. Ne radi se čak niti o pohvali. Radi se o poštovanju. To se nadovezuje na ovo MoWovo. Treba uspjeti biti takav :P
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimeuto kol 31, 2010 12:30 am

Legionar je napisao/la:
U zadnjem postu si kontradiktorna svojem predzadnjem postu. :P

Ako si po prirodi pošten biti ćeš to bezobzira na zagrobni život ili ne, ali ako si pritom radoznao, zanimat će te/zamarat ćeš se time što je poslije života poslije smrti. No vjerojatno si samo htjela reći prvu konstataciju, da si pošten uvijek.

A rekla si da nemati potrebu za zahvalom je odricanje samoga sebe. Dakle, ego smo mi sami. No valjda je moguće njega sazrijeti tako da nema potrebe za zahvalom. To hoću jer intuitivno znam da to trebam napraviti.

Naravski da nisam. Ne mogu biti jer bi to znacilo da pricam na pamet. Moguce je da se nisam dobro izrazila u nekom od postova. Dakle evo ih pa da razlozim:

Alpha je napisao/la:
Valjda ovisi u sto vjerujemo. Sto ako vjerujemo da nas u
raju cekaju 72 djevice ako se spucamo u neboder i pobijemo ljude :P
Stavove je jako tesko mijenjati pa ih nije dobro ni stvarati.
Da
li se ti trudis biti dobar (sto god to podrazumijevalo) zato jer
vjerujes obecanju u 72 djevice ili zato jer ti je to u prirodi? Ako ti
je u prirodi onda se niti ne zamaras pitanjem je li ima neceg nakon
smrti.
Ne mozes se odreci sebe kao individue. Ti si taj koji
jesi. Nemati potrebu za (za)hvalom nije odricanje od sebe samoga, a
mislim da nije niti altruizam. To je jednostavno nesto tko ti
jesi.

Legionar je napisao/la:
Alpha je napisao/la:
Ako ti je u prirodi onda se niti ne
zamaras pitanjem je li ima neceg nakon smrti.
Ne slažem se s
ovime. Zato što postoji radoznalost.

Što se tiče zahvale, ne
znam. Ja imam potrebu dobiti zahvalu (ne materijalnu, dovoljno bi mi
bilo hvala i znak malo poštovanja) za dobro djelo koje učinim, iako sam
učinio dobra djela i ljudima od kojih sam znao da neću dobiti zahvalu.
Ipak mi je bilo teško zbog toga i osjećao sam da je krivo i pogrešno to
što želim barem nekakav oblik zahvale.

Alpha je napisao/la:
Radoznalost ne uvjetuje nasu prirodu. Ako si po prirodi
postenjacina onda ces to biti bez obzira postoji li zagrobni zivot ili
ne.
A sto se tice zahvale...to ima veze s nasim egom ali polako...ima vremena...
:)

Dakle, moje crveno je ono sto bi trebalo imati kontradikciju. Tu je i tvoj post radi lakseg pracenja. Hocu reci da su radoznalost i urodjeno postenje dvije nevezane stvari koje mogu i ne moraju postojati kod neke osobe istovremeno.

Sto se tice potrebe za zahvalom. Evo jedna prica. Jedan je covjek vodio cist i pravedan zivot. Bog je sve to vidio i kako bi ga nagradio jednog dana mu se obrati i kaze mu: "Zamjetio sam tvoju pravednost i postenje te sam te odlucio nagraditi. Izaberi sto god zelis." Na to mu covjek dogovri: "Zelim hodati svijetom cineci dobro, a da toga nisam niti svjestan." I Bog zaplace od srece.

Kao sto su radoznalost i postenje dvije odvojene stvari tako je odvojena i priroda koja je dobra bez da je toga iti svjesna od one koja je dobra i svjesna toga. Ti si ovo drugo. Vecina nas je to drugo. I tu se javlja ego. Medjutim postoje ljudi koji se odmah rode, a da nisu niti svjesni svojih dobrih djela. I mi mozemo postati takvi ljudi ali trebamo uloziti neki trud.

Jel sad dobro objasnjeno? :)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimeuto kol 31, 2010 12:38 am

@Chak i MoW...ne bih se bas slozila da je ego nuzan za egzistenciju, tj. jeste za ovaj vid egzistencije kada stalno hodamo po rubu izmedju toga da smo zivotinje sa nagonima i neceg sto bi trebalo biti iznad. Mislim da ima prostora i za korak da iduci rub bude onaj izmedju bivanja covjekom (kao visim stupnjem zivotinje) i neceg jos viseg.
Dakle, ako uzmemo isti primjer sa gladnima u svijetu. Tehnicki ima dovoljno hrane za sve. To je svima jasno. Medjutim svijetom vlada novac i moc, a novac i moc zele da je situacija ovakva. U tom kontekstu davanje svoje hrane drugima ili pustanje da te se zgazi i popljuje ne bi imalo neki smisao. Zasto? Zato jer bi ta gesta (nazovimo to tako) prosla i zamrla gotovo nezamijeceno u ovom divljem svijetu. Medjutim ako bi SVI podijelili sto imaju i svi smanjili/ugasili ego, e onda bi to funkcioniralo. Ovako, u trenutnim okolnostima, onaj koji nije niti malo (ili je vrlo malo) egoist zapravo nadrapa jer ga hijene koje su oko njega uniste. Svejedno, zagovaram rad na 'uklanjanju' ega jer vjerujem da ce se kolektivna svijest uzdignuti kada se stvori kriticna masa. Pa tko ziv, tko mrtav. Za visu svrhu zivili
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimeuto kol 31, 2010 12:45 am

Je, dobro je objašnjeno.

Sviđa mi se pričica :)
No vidi. Ja sam prvo bio dobar, a da nisam imao pojma da sam dobar. To mi je bilo normalno. I onda su mi drugi ljudi rekli da sam dobar. Tek tada sam ja osvjestio to u kojim situacijama sam dobar, a to ne primjećujem. Nekad mi se još i danas to dogodi. Samim time tek tada sam dobio potrebu za zahvalom. No, opet, prije nego što sam primjećivao uopće nisam razumio ljude, njihove postupke, a niti mi je bilo jasno koliko me iskorištavaju i vuku za nos. No mene tada to nije niti smetalo.
Je li to jedan oblik zatupljenosti?
Što onda?

P.S.Shvatio sam da si se vjerojatno krivo izrazila, ovdje
Legionar je napisao/la:
No vjerojatno si samo htjela reći prvu konstataciju, da si pošten uvijek.
Jedino, ubila me ova crvena slova :P

EDIT: Evo Alpha, sama si napisala. I što onda? Ne živimo u basni. Ja sam to radio i bio bih opet prvi da to napravim. No kako si rekla. Nitko uopće ne bi zamijetio tvoju gestu. Čisto uzaludan postupak.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimeuto kol 31, 2010 12:57 am

Neki ljudi kazu da su sva djeca dobra. Zato ljudi najcesce vole djecu. Na stranu sad je li to tako ili nije ali cinjenica jeste da su djeca u pravilu puno dobrostivija i naivnija od odraslih. Neki ljudi zadrze tu crtu ali vecina ne. Osim toga odrasli cesto govore djeci kako su dobra i naglasavaju to. Na taj nacin ih pokusavaju odgojiti i ukazati sto je dobro sto rade. Nije tebe osvjestila pohvala pa ti se zato razvio ego nego nisi njega bio svjestan prije.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimeuto kol 31, 2010 1:06 am

Nisu sva djeca takva.
Nije tu važan moj ili ičiji ego, nego to da kada nisi svjestan svojih dobrih djela ne tražiš ništa zauzvrat (iako imao ego), ali si zato i iskorišten.
A ti smatraš da je ipak bolje biti dobar i ne svjestan toga. I ja to smatram, ali u ovom svijetu to je nemoguće. Ima li kakva alternativa?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitimeuto kol 31, 2010 1:11 am

Nisu sva ali vecina. Isto kao sto gotovo sva djeca kada progovore prvo govore o sebi u trecem licu. Oni znaju da se to odnosi na njih ali jednostavno kao da nisu u stanju pojimti taj JA. Al kad ga pojme...e onda je sve ja, ja, ja.

Kao sto rekoh...djeca nisu svjesna svog ega nego ga postanu svjesna kasnije, a onda i odredjeni postupci dobiju novo svjetlo.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 3 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom
[Vrh] 
Stranica 3 / 5.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: