Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Lateralno razmišljanje

Go down 
+3
Legionar
Skulptura
Archangel
7 posters
Go to page : 1, 2, 3, 4  Next
Autor/icaPoruka
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimeuto kol 24, 2010 9:56 pm

Zbog čega neki ljudi kao da stalno imaju nove ideje, dok ih drugi, podjednako inteligentni, nikada nemaju?

Još od Aristotela, logičko razmišljanje se veliča kao jedini efikasni način korišćenja uma. Ipak, kad su u pitanju nove ideje, njihova neuhvatljivost ukazuje na to da one ne moraju obavezno biti rezultat procesa logičkog razmišljanja. Neki ljudi su svjesni druge vrste razmišljanja, koja se najlakše prepoznaje onda kada dovede do veoma jednostavnih ideja čije značenje postaje očigledno tek pošto se o njima razmisli. Ta druga vrsta razmišljanja naziva se "lateralno razmišljanje", koje predstavlja svojevrsnu opoziciju tzv. "vertikalnom razmišljanju", odn. konvencionalnom logičkom razmišljanju.
Sljedeća priča predstavlja odličnu ilustraciju lateralnog razmišljanja.

Nekada davno, kada se zbog neplaćenog duga moglo dospjeti u zatvor, jedan londonski trgovac je imao tu nesreću da nekom zelenašu duguje veliku sumu novca. Zelenašu, koji je bio star i ružan, dopadala se trgovčeva prelijepa mlada kćerka. Predložio mu je pogodbu. Rekao je trgovcu da će mu oprostiti dug ako mu ovaj umjesto novca da svoju kćerku.

Trgovac i njegova kćerka bili su užasnuti prijedlogom. Stoga je prepredeni zelenaš predložio da dozvole da Proviđenje odluči. Rekao im je da će u praznu kesu za novac staviti dva kamička, crni i bijeli, i da će djevojka izvući jedan od njih. Izvuče li crni kamičak, udaće se za njega, a dug njenog oca bića oprošten. Izvuče li bijeli kamičak, ostaće sa svojim ocem, a dug će ipak biti oprošten. Međutim, odbije li da izvuče kamičak, njen će otac biti bačen u dužnički zatvor, a ona će gladovati.

Nerado, trgovac je pristao. Stajali su na šljunkom pokrivenoj stazi u bašti i razgovarali, a zelenaš se prignuo da uzme dva kamička. Očiju raširenih od straha, djevojka ja vidjela kako je pokupio dva crna kamička i stavio ih u kesu za novac. Potom je od nje zatražio da izvuče kamičak koji će odlučiti o njenoj sudbini i sudbini njenog oca.
Zamislite da stojite na stazi u trgovčevoj bašti. Šta biste vi uradili da se nalazite na mjestu nesrećne djevojke? Da možete da je posavjetujete, šta biste joj rekli da učini?
Kojim tipom razmišljanja biste rješavali ovaj problem? Možda vjerujete da pomna logička analiza mora riješiti problem, ukoliko rješenje postoji. Takav tip razmišljanja je tipično vertikalno razmišljanje. Drugi tip je lateralno razmišljanje.
Vertikalni mislioci obično nisu od velike pomoći djevojci u ovakvoj situaciji. Ako se problem analizira na njihov način, ona ima tri mogućnosti:

1. da odbije da izvlači kamičak;
2 da pokaže da zna da se u kesi nalaze dva crna kamička i razotkrije zelenaša kao varalicu;
3. da uzme crni kamičak i žrtvuje se da bi svog oca poštedjela zatvora.

Nijedna od tih sugestija nije od naročite pomoći, jer ako djevojka ne uzme kamičak, njen otac odlazi u zatvor, a ako ga uzme, onda mora da se uda za zelenaša.
Priča pokazuje razliku između vertikalnog i lateralnog razmišljanja. Vertikalni mislioci su zaokupljeni činjenicom da djevojka mora da uzme kamičak. Lateralne mislioce zaokuplja misao o kamičku KOJI OSTAJE U KESI. Vertikalni mislioci kreću od najrazumnijeg stanovišta u pogledu situacije i potom nastavljaju dalje logički i pažljivo kako bi je razriješili. Lateralni mislioci su skloni da istražuju raznorazne NAČINE GLEDANJA na stvari, radije nego da prihvate ono što najviše obećava i odatle da nastave dalje.

Djevojka iz priče o kamičku stavlja ruku u kesu za novac i izvlači kamičak. Nespretno ga izvlači, i ne stigavši ni da ga pogleda, ispušta ga na stazu na kojoj se on odmah utapa u more drugih kamičaka.
"Oh, kako sam nespretna," kaže ona, "ali nema veze, ako pogledate u kesu, vidjećete koji je preostao, pa ćete prema njegovoj boji odmah znati koji sam ja uzela."
Pošto je preostali kamičak, naravno, crn, mora se pretpostaviti da je djevojka uzela bijeli, budući da se zelenaš neće usuditi da prizna svoje nepoštenje. Na ovaj način, primjenom lateralnog razmišljanja, djevojka uspijeva da nešto što izgleda kao nemoguća situacija promijeni u krajnje povoljnu. Zapravo, prolazi neuporedivo bolje nego da je zelenaš bio pošten i u kesu za novac stavio, prema dogovoru, jedan bijeli i jedan crni kamičak, jer bi u tom slučaju imala samo polovičnu šansu da se spase.

Ako se ova priča pročita do kraja i rješenje odmah predoči, onda je čitalac sklon da se pita oko čega se uopšte dizala galama. Jedino ako se napravi pauza i čitaocu ostavi da sam otkrije rješenje, shvatiće se koliko je teško do njega doći. Kod najboljih primjera lateralnog razmišljanja, pošto se dođe do rješenja, ono zaista izgleda logično. Lako se zaboravlja da se do njega došlo lateralnim, a ne vertikalnim razmišljanjem.

(U nešto izmijenjenom obliku, preuzeto iz knjige "Lateralno razmišljanje" - Edward de Bono)

Koristite li i vi lateralno razmišljanje, i u kojoj mjeri? Da li imate često takve "eureke" zbog promjene perspektive gledanja na stvari? Znate li još neke primjere, vlastite ili tuđe, ovakvog razmišljanja?
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimened ruj 05, 2010 3:12 pm

Da...
Čitajući tekst, nije mi palo na pamet napraviti to što je napravila djevojka.
No vjerujem da kad bi imali širu sliku svega i da znamo da je pod prepun kamenčića,
vjerojatno bi taj potez bio i jedini logičan.

Zna mi se dogodit to neko "prosvjetljenje", ali u većini slučajeva ne dođem do njega
razmišljanjem o problemu, nego ko da mi se samo upali žaruljica iznad glave :P
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimened ruj 05, 2010 4:07 pm

... i onda se cudis samom sebi «kako mi to nije prije palo napamet?» :) Mislim da je glavni problem u logickom rezonovanju sto se navikavamo na jedan smjer razmisljanja, ali da bi dostigli neko «prosvjetljenje» moramo ici svim smjerovima istovremeno - da bi izdvojili «onaj jedan» koji je pravi. Na primjer, prvi parni stroj napravljen je jos u helensko doba. Zaboravio sam ko je bio konstruktor, ali sastojao se od posude sa parom koja je imala dva lijevka na suprotnim stranama kroz koje je para mogla izlaziti i time je okretala posudu. Ali, sve do Newtona nije se znalo zasto se posuda okretala - mislilo se da se okrece «odgurivanjem od zraka». Iako je mnogo kasnije, negdje 19. - 20. vijek, bio poznat zakon akcije i reakcije, neki su mislili da je nemoguce da raketa leti kroz svemir, «jer nema zraka od koji bi se odgurivala». Tu je bila prisutna stara predrasuda o kretanju na koju su se ljudi navikli, pa bez obzira na to sto je njihovo tumacenje izgledalo razumno, bilo je kocnica koje nisu bili ni svjesni... 8)
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimened ruj 05, 2010 5:35 pm

@Archangel, to s parnim strojem vuče korijenje još od Aristotelove filozofije po kojoj je za jednoliko gibanje potrebna stalna sila. Zatim su ga upitali zašto strijela leti, na što je on odgovorio da strujanje zraka odguruje strijelu miga

Je li se uopće radi o dva različita aspekta razmišljanja ili o kreativnosti pojedinca? Naime, u našem razmišljanju postoji situacija "izvući bijeli kamen", s time da zaboravljamo da je to ekvivalentno "ne izvući crni kamen". Prema tome, to je isti način razmišljanja, ali polazeći iz drugog smjera.

Zapravo, da, sada gledam i vidim da sam napisao isto što piše u uvodnom postu :P
Archangel, imaš li još sličnih primjera? :)
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimened ruj 05, 2010 6:10 pm

Ima ih koliko hoces, samo se treba sjetiti... misli Recimo, zavrzlama oko ideje da je zemlja okrugla - ljudi nisu mogli pojmiti da je osjecaj teze isti i kod onog ko je «gore» i kod onog ko je na suprotnoj strani zemlje, tj. «dolje» - jer su referencu polozaja postavili VAN zemlje u jednu zamisljenu tacku, u odnosu na koju djeluje privlacenje «prema dolje», dok je trebalo promjenom perspektive izroditi ideju da se referenca polozaja ne nalazi van zemlje, nego, stavise, u njenom samom centru, tako da privlacenje nije apsolutno «prema dolje» nego prema centru zemlje! Ima ih jos, samo sto se ticu kretanja (tipa da li se krecem ja po putu ili se svijet oko mene krece u suprotnom pravcu, a ja samo nogama pokusavam ostati na mjestu), a u ostalim oblastima da i ne govorim...
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimened ruj 05, 2010 9:40 pm

Kod lateralnog razmišljanja treba malo kreativnosti kod razmišljanja. Dok su nas učili da u razmišljanju baš i nema kreativnosti stvari ili jesu ili nisu ili je crno ili bijelo i to je to. No naravno moguće je da je nešto plavo, žuto, zeleno... zato treba uvijek gledati širu sliku.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimened ruj 05, 2010 11:56 pm

Evo jos par primjera primjene lateralnog razmisljanja: npr. na pitanje STA JE INTELIGENCIJA, sta je to sto cini ljude inteligentnim, umjesto proucavanja inteligentnih ljudi - mozda bi se odgovor lakse pronasao proucavajuci GLUPOST, i ono sto njima NEDOSTAJE! Ima tu i jedna duhovita prica vezana za razne aspekte gledanja na stvari. Jedan mladi djak osnovac je dosao na teoriju da pauci cuju nogama i pred razredom je dobio zadatak da to dokaze. On je stavio pauka na sred stola i rekao: «Skaci!» Pauk je skocio. Zatim je pauku odsjekao noge i opet ga stavio na sto i rekao: «Skaci!» Pauk se nije ni mrdnuo. «Vidite», rece djecak, «kad pauku odsijecete noge, on postane gluv kao top!» lol
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimepon ruj 06, 2010 11:20 am

cerek
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimepon ruj 06, 2010 3:12 pm

Archangel je napisao/la:
Mislim da je glavni problem u logickom rezonovanju sto se navikavamo na jedan smjer razmisljanja, ali da bi dostigli neko «prosvjetljenje» moramo ici svim smjerovima istovremeno - da bi izdvojili «onaj jedan» koji je pravi.
Govoriš da bi, kada se suočimo sa problemom trebali razmatrati više rješenja istovremeno?
Kako?

Legionar je napisao/la:
Zatim su ga upitali zašto strijela leti, na što je on odgovorio da strujanje zraka odguruje strijelu miga
rofl2
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimepon ruj 06, 2010 4:13 pm

Definitivno je problem sto ljudi ne gledaju ili nisu u stanju vidjeti siru sliku. Vides nesto i vide samo to. Meni se milion, ako ne i vise puta, desilo da nesto kazem kao primjer i onda se osoba uredno nakaci na taj primjer koji uopce nije stvar diskusije.

U ovoj prici uvodnog posta mislila sam da ce djevojka isto tako podmetnuti bijeli kamencic kojeg ce uzeti da drugi ne vide te ga kao izvuci iz vrecice ili da ce izvuci oba kamencica. Svidja mi se i ova varijanta iako je, ako se gleda u praksi, relativno opasna jer kamencic se moze vidjeti i dok pada. No to je samo prica za ilustraciju ;)
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimepon ruj 06, 2010 5:07 pm

Stvar je u tome što bi tip koji joj je dao zadatak morao priznati da je varao ako bi prigovorio.
U suprotnom bi izvlačenje kamenčića mogao proglasiti nevažećim i ponoviti ga :P

Eto, sad sam se nakačio xD
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimepon ruj 06, 2010 5:12 pm

Ne kuzim kome i zasto to objasnjavas? suspect Pa to je jasno. Samo sam kazala da mi je palo na pamet da ce ona isto podmetnut bijeli kamen na sto ovaj opet ne bi smio prigovorit jer bi ga otkrili kao varalicu. Kuzis?
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimepon ruj 06, 2010 6:21 pm

Pitanje je kako razviti takav način razmišljanja, da li postoje kakve tehnike?
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimepon ruj 06, 2010 6:27 pm

Naravno da postoje, samo što ako je netko prirodno kreativan on će uvijek imati malu prednost od onoga koji je naučio kreativno razmišljati.
A kako? Evo ti rezultati Googlea, ako što nađeš javi, ja ću isto malo prošvrljati :)

http://www.google.hr/search?hl=hr&q=how+to+develop+lateral+thinking&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimepon ruj 06, 2010 6:32 pm

OK, ovo je malo zahtjevnije jer se radi o engleskom jeziku, no, pronašao sam ovo na yahoo answers :)
Jedno sam čak 2 i pogodio :P

Try those:
Think like a wizard . . .

man
Q1. ---------
board
Spoiler:
stand
Q2. ------------
i
Spoiler:
OK . . .
Got the drift ?
Let's try a few now and see how you fare ?
Q3. /r/e/a/d/i/n/g/
Spoiler:
Q4. r
road
a
d
Spoiler:
Not having a good day now, are you ? Redeem yourself.
Q5. cycle
cycle
cycle
Spoiler:
Not easy to figure out ha!
0
Q6. ---------
M.D.
Ph.D.
Spoiler:
C'mon give it a little thought! !
knee
Q7. ------------
light
Spoiler:
U can prove u r smart by getting this one.
ground
Q8. ---------------
feet feet feet feet feet feet
Spoiler:
Oh no, not again ! !
Q9. he's X himself
Spoiler:
Now u messing up big time.
Q10. ecnalg
Spoiler:
Not even close! !
Q11. death ..... life
Spoiler:
Okay last chance ..................
Spoiler:
And the last one is real fundoo - - -
Q13. ababaaabbbbaaaabbbbababaabbaaabbbb...
Spoiler:

They're really fun AND include lateral thinking :D
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimepon ruj 06, 2010 6:42 pm

Oooo dobre su, pogodio sam 11 life after death :)
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimepon ruj 06, 2010 6:47 pm

Ja isto cerek

Mislim da je to zbog ozračja cerek
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimepon ruj 06, 2010 7:52 pm

Skulptura je napisao/la:

Govoriš da bi, kada se suočimo sa problemom trebali razmatrati više rješenja istovremeno?
Kako?
Pa, ja smatram da u svakom problemu s kojim se susretnemo, pa makar nam se pred nasim umom predocavalo 1-2 rjesenja, postoji stotine rjesenja, a mozda i bezbroj, samo sto ta ostala rjesenja ne mozemo pojmiti. Razlog za to lezi jednim dijelom u nasem manjku inteligencije, u vezi s cim mozemo malo toga poduzeti, ali drugi dio problema lezi u mentalnim barijerama koja smo sami postavili i koje nas ogranicavaju da iskoristimo u potpunosti svu snagu svog uma. Kad razmisljamo o nekom problemu mi radimo na temelju pretpostavki, premisa koje nam izgledaju dovoljno pouzdano ili na osnovu kojih smo vec prije poznjeli pozitivne rezultate, ili ih barem smatramo zasluznim za to. Ali, kada se sretnemo prvi put s nekim problemom, primjena starih premisa, bez obzira koliko su se puta u proslosti pokazale uspjesnim, prije ce osujetiti ono «idealno» rjesenje nego ga podstaknuti. Trik kojim se ovome moze doskociti bi se sastojao u «igri s pretpostavkama», stalnom mijenjanju i izokretanju odnosa stvari i nas naspram stvari, na osnovu cega imamo mnogo vecu fleksibilnost - kao kad se dva slijepca natjecu u streljastvu; jedan puca samo u jednom pravcu, i nada se da se meta nalazi upravo tamo gdje on puca, dok drugi puca u svim smjerovima i samo je pitanje vremena (i municije ;) ) kad ce nesto pogoditi.

[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimepon ruj 06, 2010 10:10 pm

@Arch...slazem se. Mislim da je najvise problem u nametnutom obrascu razmisljanja.
Kada sam ja bila dijete nismo bas imali igracaka kao sto to danas klinci imaju pa smo sami dosta toga izmisljali i sklapali. Mislim da to danasnjim klincima jako fali i da sto im se vise smanjuju prilike da sami izmisljaju igrice nego im se iste namecu to oni vise gube mogucnost lateralnog razmisljanja.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimepon ruj 06, 2010 11:02 pm

Archangel je napisao/la:

Pa, ja smatram da u svakom problemu s kojim se susretnemo, pa makar nam se pred nasim umom predocavalo 1-2 rjesenja, postoji stotine rjesenja, a mozda i bezbroj, samo sto ta ostala rjesenja ne mozemo pojmiti....
Ups odličan primjer lateralnog razmišljanja. Svaki problem ima beskonačno puno rješenja. Ovo mi nikad nije palo na pamet. Inače smatram da svaki problem ima barem jedno rješenje i to je u pravilu ono najjednostavnije, ali da ima beskonačno mnogo rješenja. Vidiš o tome bi se dalo razmišljati kad se susretnemo sa nekim problemom.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 1:31 am

Alpha je napisao/la:

Kada sam ja bila dijete nismo bas imali igracaka kao sto to danas klinci imaju pa smo sami dosta toga izmisljali i sklapali. Mislim da to danasnjim klincima jako fali i da sto im se vise smanjuju prilike da sami izmisljaju igrice nego im se iste namecu to oni vise gube mogucnost lateralnog razmisljanja.
Ovo je dobar primjer. Isto i ja kad sam odrastao nisam imao gotovo nista, i sila prilika me navodila na snalazenje na raznorazne nacine: od najobicnijeg klipica napravio bi si igracku i zabavljao se. Za to treba dosta maste. Ali sad kad sam odrastao covjek mogu da zanjem beneficije takvog odrastanja - recimo, kad treba rijesiti neki mehanicki problem, u kratkom roku postanem svjestan bar nekih 20-ak mogucih rjesenja... Hmmm... Ne znam kako to danas ljudi razmisljaju, da si POMAZU time sto neumorno rade na tome da im zivot bude laksi... Da, kratkorocno si koriste, ali dugorocno stete.... conf1
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 10:14 am

Mislim da si ne rade korist ni kratkorocno. Danas klinac dobije igracku, igra se s njom 2h, baci ju i vec place za onom novom sa reklame.
Nama je trebalo 2 h samo da napravimo igracku, a onda bi se s time zabavljali danima pa i tjednima.

Da li je radi toga ili neceg drugog ali, kao sto kazes, danas kada covjek ima problem ode u ducan i pita jel ima "to za to". Pa cak ako je industrijsko rjesenje "toga za to" relativno lose osoba kupuje jer je - to za to.

Isto tako ako netko razmislja izvan okvira drugi ga gledaju ko da je skrenuo. Naravski, ideju preuzmu kava Banalan primjer: trebalo mi je nesto za rasuti teret u kupaonskoj ladici. Otisla sam u ducan s frendicom u namjeri da kupim ono sto se inace koristi u kuhinjskim ladicama za drzanje pribora za jelo. Ona me gledala ko da sam propuvala jer "je to za pribor za jelo, a ne za kupaonu". Naravski, ja sam i dalje to kupila i rijesila si problem. Mislim da je uskoro i ona usvojila ideju :)

[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 11:15 am

Došao sam na ideju da djevojka uzme bijeli kamenčić, brzo gurne ruku unutra, pravi se da promiješa i onda kao da je bijeli izvukla i počne se veseliti. No ionako je bolje rješenje ovo koje je dano. :P
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 11:43 am

Čovjek je postao milijunaš tako da je kupovao jabuke u Hrvatskoj za 10kn i prodavao ih za 1kn u Bosni. Kako?
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 12:13 pm

U Hrvatskoj je dobivao 9,5 kuna poticaja od države ;)

@Alpha vidiš ti isti ljudi koji odu u dućan i kupe ono što im treba su bili mala djeca i također se igrali sa igračkama kao i ti ili ja, nisu ih niti oni imali kao što ih imaju današnja djeca.

Izgleda da nas je današnji način života previše opustio i razmazio, više uopće ne želimo ili nemamo potrebu razmišljati, sve to rade drugi umjesto nas. Ja znam ljude koji su prije desetak godina imali puno manje novaca nego sada i tada su bili dosta aktivni sami su si uređivali stvari po kući, razmišljali su kako i što napraviti, a sad što god im treba angažiraju majstora, on im dođe predloži kako i što treba napraviti onda to i napravi, oni plate i to je to. Sve se svodi na to da zaradiš dovoljno novca kako bi mogao platiti ono što ti treba. Najgore je to što djeca uče iz primjera i njima je jedini cilj imati posao koji im donosi puno novca, jer novcem se naravno sve može kupiti. Nitko više ništa ne želi sam raditi, pa niti razmišljati :)
[Vrh] Go down
Sponsored content





Lateralno razmišljanje Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Lateralno razmišljanje
[Vrh] 
Stranica 1 / 4.Go to page : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Psihologija-
Forum(o)Bir: