Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Kolektivna svijest

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

PostajNaslov: Kolektivna svijest   čet ruj 16, 2010 9:30 pm

Često ovaj pojam spominjemu u raspravamo na forumu, no svakako treba postojati jedna tema samo za njega.

Prve spomene kolektivne svijesti spominje Jung pod nazivom "kolektivno nesvjesno"
Citat :
* kolektivno nesvjesno ili, po Jungu, rezervoar nesvjesnih sadržaja nastao tijekom ljudske evolucije

Posljednji dio je i najkontroverzniji, te odvaja Jungovu psihologiju od ostalih varijanti psihoanalize i približava ju drevnim okultnim i mudrosnim učenjima. (...) Jung je kolektivno nesvjesno u početku zamišljao kao skladište nesvjesnih psihičkih sadržaja koji bi bili odlika pojedinih nacija, «rasa» ili kultura, u skladu s neoromantičnim razmišljanjima početka 20. stoljeća. Po tom bi, npr. kolektivno nesvjesno kod psihoanalize Francuza uzrokovalo pojavu drugačijih svjesnih psiholoških obrazaca nego kod, recimo, Norvežana. No, Jung je vrlo brzo napustio tu sklisku definiciju i prihvatio onu kojoj bi primjereniji naziv bio univerzalno nesvjesno. (...) Poznavatelji zapadnoga okultizma prepoznaju u Jungovom pojmu kolektivnoga nesvjesnoga kauzalni plan teozofa, noetički svijet hermetika te prvu hipostazu neoplatonika.
Wikipedija

Dakle, vidimo da je u početko Jung kolektivnu vijest smatrao heterogenom. Tada bi ona bila vezana za geografsko područje i fizički svijet.
No uskoro njoj pristupa romantistički i doživljavaju je univerzalnom i jednakom. Ona posjeduje informacije ljudskog roda gomilane milijunima godina i kojima svaki čovjek ima pristup. No što znači to da je ona univerzalna? Bi li čovjek mogao vidjeti nečija tuđa sjećanja? Poprimiti tuđi dio osobnosti?

Sadrži li kolektivna svijest pomalo od svakoga od nas ili ono univerzalno kod svakoga od nas?

Treba li kolektivnoj svijesti pristupati nesubjektivno? Hoće li poruku iz kolektivne svijest različiti ljudi doživjeti različitim simbolima, slikama, pjesmama i riječima? Je li tada ona univerzalna? U nju se pohranjuju značenja simbola. Bi li tada svaki čovjek trebao poruku iz kolektivne svijesti vidjeti jednako? Je li moguće održati takvu univerzalnost, i još bitnije, poslati povratnu informaciju tako da ona također bude univerzalno?

Ako postoji ljudska, postoji i kolektivna svijet majmuna (eksperiment 100. majmuna), dupina, termita, gljiva, borova i hrastova. Potječu li životinjski nagoni iz kolektivne svijesti, a ne iz naše DNK kako to sadašnji znanstvenici smatraju? Može li čovjek primati signale iz kolektivnih svijesti drugih vrsta? Interferiraju li različite kolektivne svijesti?
Je li kolektivna svijest kolektivna telepatija? Ima li ona veze sa sinkronicitetom? Dolaze li neki naši strahovi iz kolektivne svijesti? Puno pitanja, a odgovori su samo prepostavke.

Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   pet ruj 17, 2010 11:11 am

Pada mi na pamet da mozda postoje stupnjevi kolektivne svijesti. Recimo da je prvi stupanj onaj koji je najvise vezan za covjeka kao bice i zemaljsku energiju. To bi znacilo da, ako se netko rodi u indijanskom plemenu, za njega vrijede simboli koje je taj narod stoljecima "upisivao" u svoju svijest. Sve dok postoji i jedan indijanac vrijedit ce znamenja te kolektivne svijesti. Kao da su vezani uz gene tj. energiju tijela sto znaci da je energija tijela vezana uz gene...
Iduci stupanj bi bila ono znamenje koje bi vrijedilo za sve ljude na Zemlji. Bez obzira na nacionalnost, DNK, odogoj i td. ali i dalje vezana uz energiju tijela/Zemlje.
Nakon toga bi bio stupanj vezan za znamenja na koje sjecanja vucemo "sa druge strane" i koja nam, moguce, pomazu da ovdje najdemo svoj put za duhovni razvoj.
Vjerojatno postoji jos daljnji stupnjevi ali ne znam koliko ih mozemo osvjestiti dok smo na ovom levelu na kojem jesmo.

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   pet ruj 17, 2010 4:18 pm

E, jel bi ovo mogao biti primjer kolektivne svijesti drugog nivoa?
Citat :
Najveća atrakcija finskog zoološkog vrta Ahtari svakako je obitelj smeđih medvjeda koja svakodnevno prakticira jogu. Nije poznato kada i gdje su naučili pokrete, ali zaposlenici tvrde da ih vježba opušta.
Simpatični smeđi medvjedi u Ahtari ZOO-u svakodnevno privlače brojne turiste koji s nestrpljenjem očekuju vidjeti ta čuda od medvjeda.
Naime, cijela obitelj nekoliko puta dnevno vježba, a njihovi pokreti neodoljivo podsjećaju na joga vježbe.
Osim što ih vježbanje opušta, kako tvrde zaposlenici ZOO-a, medvjedi su shvatili da njihovo rastezanje razgaljuje okupljene koji im zauzvrat bacaju hranu.
Kad nema posjetilaca, medvjedi su navodno skoncentrirani i mirniji pa u jednoj pozi znaju biti nepomični i po 15 minuta. (izvor)

Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   pet ruj 17, 2010 4:22 pm

Koje je drugi nivo? Onaj univerzalni za sve medvjede?
Prije islim da je onaj koji vučemo s druge strane, kako si ti to definirala.
Ja mislim da se kolektivna svijest ne dijeli na neke nivoe nego da mi drugačije reagiramo s njom, tj. da se naš pristup kolektivnoj svijesti može podijeliti na nivoe.

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   pet ruj 17, 2010 4:44 pm

Ne, nego onaj koji sam rekla da se ne odnosi na nacionalnost i td. Ali kako sam pisala o ljudima tako sam izostavila zivotinje. A ljudsko tijelo je samo jedna vrsta zivotinja. Dakle, onaj drugi level bi umjesto
Citat :
Iduci stupanj bi bila ono znamenje koje bi vrijedilo za sve ljude na Zemlji. Bez obzira na nacionalnost, DNK, odogoj i td. ali i dalje vezana uz energiju tijela/Zemlje.
trebao glasiti: Iduci stupanje bi bilo ono (znamenje) koje bi vrijedilo/odnosilo se za sva bica na Zemlji bez obzira na nacionalnost/vrstu/podvrstu, DNK i td. ali i dalje vezana uz energiju tijela/Zemlje (vrlo bitno!).

Dakle, ne smatram Yogu necim sto se radi u duhovnom svijetu niti sto je tamo potrebno. To je nesto eventualno potrebno ovdje. Zato se odnosi na odvaj drugospomenuti level.

Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   pet ruj 17, 2010 4:51 pm

Ahaaa :)
Ali ja i dalje mislim da se radi o našem različitom prostupu kolektivnoj svijesti :P

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   pet ruj 17, 2010 4:54 pm

A sto je tvoj pristup? Sto krace i jasnije i bez recenica sa upitnikom na kraju face

Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   pet ruj 17, 2010 4:57 pm

Naša interakcija s kolektivnom sviješću.

kush

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   pet ruj 17, 2010 4:58 pm

Nisi rekao sto je tebi tocno kolektivna svijest :P

Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   pet ruj 17, 2010 5:16 pm

Užasno sam se izrazio :P
Ne razmišljam na taj način da je kolektivna svijest (ili bilo što drugo) meni nešto točno određeno.

Čovjek

Male
Libra Dog
Broj postova : 6272
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   pet ruj 17, 2010 10:10 pm

Jung je razlikovao kolektivno svjesno od kolektivnog nesvjesnog. Koliko sam shvatio, vi pričate ovdje zapravo o različitim stupnjevima kolektivnog nesvjesnog, a stalno pišete o kolektivnoj svijesti.

Kolektivna svijest je prisutna recimo kod okupljanja, tzv. učinak gomile. Jedan veže drugoga, a drugi trećega te cijela gomila krene. Kolektivno nesvjesno je fundamentalnije svojstvo.

Dalje ću o kolektivnom nesvjesnom. Postoji jedno univerzalno kolektivno nesvjesno koje gradi sve ostale razine kolektivnog nesvjesnog. Univerzalno kolektivno nesvjesno je po tome Duh Sveti kod kršćanstva, informacijsko polje za sva živa bića, ono što prenosi "Božju volju".
Podijela univerzalnog kolektivnog nesvjesnog u dijelove je ostvarena zato što je to način kako je posložen razvoj i stupanj razumijevanja živih bića.
Svako biće može spoznati određenu svoju razinu kolektivnog nesvjesnog. Ako uzmemo kolektivno nesvjesno čovječanstva, tada smo zapravo rekli da svo svi mi ljudi sposobni razumijeti dokučiti nesvjesno svakog drugog čovjeka.
U pravilu, ne bi trebali biti sposobni dokučiti razinu kolektivnog nesvjesnog životinje ili anđela.
To je ono što se laički naziva raznim možda nedovoljno točnim imenima, kao što su telepatija, čitanje misli, itd. Točnije bi bilo reći da mi čitamo informaciju koja se nalazi zapisana u kolektivnoj nesvijesti čovječanstva, a koju je zapisala određena duša. Mi možemo selektivno čitati informaciju onih duša koje su nam dovoljno energetski bliske ako smo opušteni i mirnoga uma. U posebnim slučajevima, kroz meditacije, možemo osluškivati čitavo kolektivno nesvjesno čovječanstva te promatrati i djelovati smirujuće ako negdje postoje problemi na Zemlji.

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   sub ruj 18, 2010 9:48 am

Past cu u nesvjest od ovog posta :P

Da probam rezimirat. Ako sam dobro shvatila, hoces reci da je kolektivno nesvjesno ono sto mi (krivo) zovemo kolektivna svijest ali je zapravo nesvjest jer da je svijest bili bi svjesni. Jel?

Dalje, ona moja podjela gore...jel bi to na neki nacin vrijedilo/imalo smisla ako bi kazali da se radi o kolektivnoj nesvjesti, a ne svijesti?

Čovjek

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   sub ruj 18, 2010 1:06 pm

^^ Dobro si shvatila. Ono što krivo nazivati kolektivna svijest je zapravo kolektivna nesvijest jer da je svijest onda bi je bili svjesni u svakom trenutku. Tako je.

Ona tvoja podijela gore mi se sviđa, iako bih ja to malo možda drugačije sročio. :)
Postoji individualna nesvijest pojedinca, nakon nje dolazi kolektivna nesvijest bliskih osoba iz pojedinčevog života ovdje na Zemlji.
Onda, dalje postoji kolektivna nesvijest grupe duša s kojima zajedno radimo i učimo u duhovnom svijetu. Ta kolektivna nesvijest se donekle razlikuje od nama bliskih osoba na Zemlji.
Zatim postoji kolektivna nesvijest plemenskog tipa, koja se kod Indijanaca očitovala zaista kroz plemenske podjele, a kod nas se očitava kao pripadnost jednoj većoj zajednici s kojom se identificiramo. Tipični primjeri su "zagrepčanin" ili "Hrvat" ili "Europljanin".
Nadalje, postoji kolektivna nesvijest čitavog čovječanstva.
Konačno, postoji kolektivna nesvijest svih živih bića našeg Svemira.
Više od toga je jedino ukupna, univerzalna kolektivna nesvijest koja se proteže kroz sve dimenzije i moguće, veći broj Svemira. Nju zovemo Informacija ili Duh Sveti, a sigurno postoje i hinduistički i drugi nazivi za isti fenomen.
Eto, tako ja to zamišljam. cerek

Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   ned ruj 19, 2010 1:00 am

Alpha je napisao/la:
Zašto? conf1 Post savršeno objasnio neke stvari. Baš sam ga htio pohvalit misli

Da, MoW, ali... misliš li ti da stvarno postoji... ne mogu reći fizička ili opipljiva... ali neka granica između tih kolektivnih nesvijesti?
Odnosno, tada se ona dijeli po istom principu kao i zajednica. Zajednica obitelji i bliskih osoba, zajednica plemena...
Tada kolektivna svijest ne bi bila ništa drugo nego zbroj svih njenih dijelova (u ovom slučaju telepatija), ali mislim da je ona nešto više, nešto što zajednički vrijedi više od svih njenih dijelova.

Čovjek

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   ned ruj 19, 2010 11:12 am

@Legi Alpha je stavila smajlić, vidiš da se zeza. To je njezin način da iskaže da joj se post sviđa i da u njemu ima puno informacija. :)

Kolektivno nesvjesno (ti koji put pišeš o svijesti, ali ajde dobro :)), se sastoji od puno dijelića, ali su oni jedna cjelina. Ne može se reći da postoje fiksne granice, slično kao što si primijetio i da na svjesnoj razini granice postavljamo mi ljudi, a one su zapravo iluzorne. Međutim, stupanj bliskosti je jako svojstven ljudskim bićima pa tako dijelimo ljude na one kojima smo bliže i one kojima smo dalje. Mislim da je lakše pristupiti nesvjesnom onog dijela čovječanstva ili konkretno, neke osobe, ako ju mi smatramo bliskom.
Koliko je sama kolektivna nesvijest poslagana u razine je upitno. Vjerojatno se radi o jednom fenomenu kojemu mi možemo pristupiti i zbog naših fizičkih ograničenja samo istražiti neke njegove dijelove.

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   ned ruj 19, 2010 11:12 am

@MoW...znas, ja bih ipak to nazvala kolektivnom svijescu. Naime, za mene to jeste svijest. Samo zato jer je netko "u nesvjesti" ne cini i citavu pojavu nesvjestcu. Kao sto crvena boja ne prestaje postojati jer je netko daltonist.

Ne kuzim bas tvoju podjelu. Ja sam objasnila sto moje obuhvacaju. Jeste sve to "malo u grubo" ali ajde...neki pocetak jest.

Sto znaci nesvjesnost pojedinca, njegovih bliznjih i td.?

@Legi...@
Legionar je napisao/la:
Alpha je napisao/la:
Zašto? conf1 Post savršeno objasnio neke stvari. Baš sam ga htio pohvalit misli
doh

Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   ned ruj 19, 2010 11:43 am

Joj zubi
Tek sada primijetih smajlića xD Bio sam na burazovom laptopu gdje se sve užasno sporo učitava pa ga nije prikazalo.

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   ned ruj 19, 2010 11:50 am

Ti se svaki čas moraš nekog vraga opravdavati, ne znam više jel misliš da si na policiji, na sudu ili gdje roll
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   ned ruj 19, 2010 11:53 am

lol

@MoW, tako sigurno i ovaj Forum ima jedno svoje, malo, kolektivno nesvijesno lovely

Guardian

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8378
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   ned ruj 19, 2010 3:57 pm

Legionar je napisao/la:

@MoW, tako sigurno i ovaj Forum ima jedno svoje, malo, kolektivno nesvijesno lovely
Naravno Legi, slažem se s MoW-om podjelom i rangiranjem kolektivne svijesti. Postoji doista puno razina i ona najviša i najšira je svijest cijelog svemira, a stvaraju ju sva bića. To je malo teže pojmiti, ali bilo je nekoliko pokusa na tu temu i oni na neki način potvrđuju postojanje kolektivne svijesti. Mi puno toga nismo svjesni, sa puno toga smo u inerakciji cijelo vrijeme, ali to ne uočavamo, pa nam se čini da ne postoji,ali to što se nama tako čini, ne znači da je tako :)
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   pon ruj 20, 2010 9:49 pm

@Alpha Jung je to nazvao kolektivnim nesvjesnim u kontekstu njegove podjele svijesti na četiri dijela: individualna svijest, individualna nesvijest, kolektivna nesvijest i kolektivna svijest.
Ono što je htio reći je da postoji "nešto" čega nismo svjesni kao vrsta ili kolektiv, a u čemu se svi kupamo tj. živimo. Mnogi su uspoređivali njegovo kolektivno nesvjesno s Bogom ili s fizikalnim zakonima.
E sad, ono što je bitno naglasiti, a ti si to i dobro primijetila, to je da iako mi nečega nismo trenutno svjesni, to ne znači da to ne postoji. Tako se slažem s time da je Jungovo kolektivno nesvjesno zapravo Svijest, koja je sama sebe svjesna.
Drugim riječima, kolektivno nesvjesno zapravo nije kolektivno nesvjesno, već je kolektivno svjesno. To što mi to nazivamo kolektivnim nesvjesnim je samo zato što su nam mozgovi toliko ograničeni da primamo u našem budnom stanju samo mali dijelić te kolektivne svijesti, te je stoga sve ostalo u nekom trenutku za nas nedohvaćeno (ali ne i nedohvatljivo zubi).
Neki noviji istraživači kao što je Lynne McTaggart su se s pravom upitali gdje prestaje naša individualna svijest, a gdje počinje kolektivna svijest. Na to je pitanje jako teško odgovoriti kad nemamo uvid u to kako zapravo kolektivna svijest funkcionira.

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   uto ruj 21, 2010 11:38 am

Da, tako je vec bolje :) Ma, Jung i ja smo stari pajdasi ali ipak sam ja nesto mladja i inovativnija cerek

Čovjek

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   uto ruj 21, 2010 11:46 am

I mudrija, Alpha, i mudrija. :)

Majmun

Male
Leo Cat
Broj postova : 1348
Registration date : 01.12.2009

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   ned ruj 26, 2010 1:34 pm

Chakotay je napisao/la:
Legionar je napisao/la:

Naravno Legi, slažem se s MoW-om podjelom i rangiranjem kolektivne svijesti. Postoji doista puno razina i ona najviša i najšira je svijest cijelog svemira, a stvaraju ju sva bića. To je malo teže pojmiti, ali bilo je nekoliko pokusa na tu temu i oni na neki način potvrđuju postojanje kolektivne svijesti. Mi puno toga nismo svjesni, sa puno toga smo u inerakciji cijelo vrijeme, ali to ne uočavamo, pa nam se čini da ne postoji,ali to što se nama tako čini, ne znači da je tako :)
Zapravo nam facebook ni ne treba jel :)
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Kolektivna svijest   Today at 11:20 pm

[Vrh] Go down

Kolektivna svijest
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.