Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje

Go down 
+2
Alpha
Fantom
6 posters
Autor/icaPoruka
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Empty
PostajNaslov: Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje   Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Icon_minitimečet lis 07, 2010 3:12 pm

Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje 60243983

Žene koje se bore za ravnopravnost prisutne su u gotovo svim državama svijeta i odavno ne predstavljaju novinu, ali Saudijska Arabija ima i ženski pokret koji se bori za očuvanje neravnopravnosti žena i muškaraca.

Aktivistice pokreta pod nazivom 'Moj staratelj zna što je najbolje za mene' bore se za opstanak sustava muških staratelja, obično muža ili najbližeg krvnog rođaka, koji odlučuje o svim bitnim pitanjima u ime žene.

Pokret koji je prošle godine pokrenula Roda Al Jusif iz Džede, u međuvremenu ima nekoliko tisuća gorljivih članica i vlastitu web stranicu. Svoje ideje propagira i na društvenoj mreži Facebook.

Ženama u Saudijskoj Arabiji nije dozvoljeno glasati na izborima ni voziti auto. Da bi upisale fakultet ili se udale, trebaju dozvolu svog muškog staratelja, oca, ako nisu udane, ili najbližeg krvnog srodnika. Nakon udaje, muž postaje zakonski staratelj svoj žene.

Muški staratelj odlučuje i da li žena smije raditi ili primjerice nekamo otputovati, osim ako nije navršila 45 godina.

Al-Jusif, čiji je djed emigrirao u Saudijsku Arabiju iz Somalije, bori se uz potporu princeze Gade bing Abdulah bin Džalavi Al-Saud iz kraljevske obitelji za očuvanje sustava 'muškog starateljstva' koji je, kako naglašava, u skladu s tradicionalnim arapskim vrijednostima i islamskim šerijatskim pravom (Hina)



IZVOR

Lijepo bi bilo da zene znaju sta hoce.... no
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Empty
PostajNaslov: Re: Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje   Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Icon_minitimečet lis 07, 2010 3:30 pm

A sto tebi nije jasno tocno? Vidis da znaju sto hoce.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Empty
PostajNaslov: Re: Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje   Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Icon_minitimečet lis 07, 2010 3:35 pm

Nisam skužio iz teksta jel to one ozbiljno misle ili je to ironija. Ako je ironija ok, kužim, ali ako pak ozbiljno misle onda se pitam jesu li im muževi iliti "staratelji" dopustili da osnuju taj pokret :)

Fantom je napisao/la:
Lijepo bi bilo da zene znaju sta hoce...
...kao što to muškarci znaju...;)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Empty
PostajNaslov: Re: Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje   Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Icon_minitimečet lis 07, 2010 3:37 pm

Pa, vjerojatno su im dopustili. Ja ih kuzim. To je kultura u kojoj zene niti ne znaju same zivjet/egzistirat i koje se ako nemaju muskarca (muza, brata, oca) tretira ko smece. Dakle, one se boje. I to s pravom. Nisu obucene za samostalan zivot.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Empty
PostajNaslov: Re: Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje   Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Icon_minitimečet lis 07, 2010 3:59 pm

U braku nema samostalnosti Alpha... nono

Sve i jedna djevojka se obucava i tezi tome da jednog dana bude uzorna supruga i majka... :)

To je i valjda svrha vaseg i naseg postojanja... confused
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Empty
PostajNaslov: Re: Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje   Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Icon_minitimečet lis 07, 2010 4:32 pm

Bokte, da mi je vidit selo iz kojeg si ti dosa. Pitam se jel ima tamo struje. kava

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Empty
PostajNaslov: Re: Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje   Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Icon_minitimečet lis 07, 2010 4:32 pm

Fantom je napisao/la:
U braku nema samostalnosti Alpha... nono
Osim ako nisi muško :)

@Alpha ali one se zalažu za to, to je kao da su rekle zalažemo se da nas tretirate kao smeče.

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Empty
PostajNaslov: Re: Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje   Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Icon_minitimečet lis 07, 2010 4:52 pm

Pa kad se boje. To je kao kad imas pticu koja je rodjena u kavezu i citav zivot bila u kavezu i sad ti otvoris vrata...
Ili bolji primjer...na faxu nam je pricao jedan prof. kako su u jednoj velikoj tiskari, kada je doslo do kompjuterizacije, svi bili protiv toga, a najvise glavni tehnicar. Prijetilo se bilo i otkazima ili ne znam cime sve ne ali sefovi su uveli kompjuterizaciju...i onda se desilo da je taj tip na kraju vrhunski ovladao kompom...ipak je on inzenjer ;)
Tako i one...na to su navikle, to poznaju i to im je normalno, a boje se novoga jer se ljudi cesto boje novoga.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Empty
PostajNaslov: Re: Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje   Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Icon_minitimečet lis 07, 2010 6:16 pm

Fantom je napisao/la:
U braku nema samostalnosti Alpha... nono

Sve i jedna djevojka se obucava i tezi tome da jednog dana bude uzorna supruga i majka... :)

To je i valjda svrha vaseg i naseg postojanja... confused
Alpha je napisao/la:
Bokte, da mi je vidit selo iz kojeg si ti dosa. Pitam se jel ima tamo struje. kava

Alpha, mislim da je fantom malo recimo šire gledao na život kad je ovo izjavio... tako u suštini i jest...
jesi se ti igrala lutkama kad si mala bila?? jesi se pretvarala da je lutka djete a ti mama???
po meni je čovjek u pravu...

i da, živim na selu i svako malo nam puste struju. ipak nesmiju za stalno jer ljudi šupaju prstima u utikače... :P
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Empty
PostajNaslov: Re: Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje   Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Icon_minitimečet lis 07, 2010 6:43 pm

@biga ako je Fatnom gledao šire, onda je trebao reći da je bit muškarca da bude otac i zaštitnik obitelji ;) Ako tako mislite onda ima smisla to što govorite. Ako pak mislite da je žena ta koja bi se trebala brinuti za obitelj i biti majka i supruga, a muškarac može raditi što želi uključujući opijati se po birtijama, varati tu istu ženu i slično, onda vam zaključak ne stoji.

@Alpha imaš pravo, podsjetila si me na situaciju kad se kod mene u kvartu gradio Garden Mall, ja sam bio protiv toga, jer se porušilo dosta drveća, mislio sam da će promet biti puno veći, puno više ljudi, a sad mi je super taj shoping centar, nije promet puno veći, nema ni puno ljudi... Uglavno sigurno postoje muškarci i u tim društvima koji su pošteni i koji ne zloupotrebljavaju taj svoj status, tada su te žene zaštićene s jedne strane, a s druge strane imaju svoju slobodu. Ne znam koliko ima takvih slučajeva kod njih, ali vjerujem da ih ima ;)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Empty
PostajNaslov: Re: Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje   Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Icon_minitimečet lis 07, 2010 8:52 pm

Imali smo jednu lektiru u osnovnoj školi iz perspektive prave djevojke iz tog društva koja je jasno opisivala koliko su žene nezadovoljne tamo. I opisivala je baš to kako joj se gadi da se žene boje i što se ne bore. Razumijem da se boje, ali mislim da je lajlakše prepustiti svoju odgovornost drugome. Ovakav potez nije šokantan i neobjašnjiv, ali je dugoročno gledano nerazuman. Treba se usuditi.

Nego... baš mi je pisući ovo palo na pamet. To društvo je dugo vremena veoma zatvoreno. Uljuljano u svoje ideje i bez prevelikih pomaka. Najednom je bombardirano zapadnjački relativno liberalnim stavovima. To sve je došlo nekako prenaglo. Društvo treba imati svoje procese razvitka, treba rasti i sazrijevati. Čak niti ljudi to ne mogu, a kamoli cijelo društvo kao društvo., Zato bi tamo trebalo uvoditi promjene malo po malo i postupno izjednačavati muškarce i žene.

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Empty
PostajNaslov: Re: Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje   Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Icon_minitimečet lis 07, 2010 9:12 pm

Chakotay je napisao/la:
@biga ako je Fatnom gledao šire, onda je trebao reći da je bit muškarca da bude otac i zaštitnik obitelji ;)
pa naravno... :)
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Empty
PostajNaslov: Re: Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje   Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Icon_minitimečet lis 07, 2010 9:46 pm

U biti to bi trebala biti naša bit da smo životinje. No mi nismo samo životinje.
Srećom razumijemo barem životinjski nivo.
(ovo uopće nije ironija)

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Empty
PostajNaslov: Re: Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje   Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Icon_minitimečet lis 07, 2010 10:42 pm

biga je napisao/la:
Fantom je napisao/la:
U braku nema samostalnosti Alpha... Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje 733858
Sve i jedna djevojka se obucava i tezi tome da jednog dana bude uzorna supruga i majka... Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje 158397
To je i valjda svrha vaseg i naseg postojanja... Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje 888361
Alpha je napisao/la:
Bokte, da mi je vidit selo iz kojeg si ti dosa. Pitam se jel ima tamo struje. Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje 961139
Alpha, mislim da je fantom malo recimo šire gledao na život kad je ovo izjavio... tako u suštini i jest...
jesi se ti igrala lutkama kad si mala bila?? jesi se pretvarala da je lutka djete a ti mama???
po meni je čovjek u pravu...
i da, živim na selu i svako malo nam puste struju. ipak nesmiju za stalno jer ljudi šupaju prstima u utikače... :P
Ne. Od kud ti ideja da sam se tak igrala?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Empty
PostajNaslov: Re: Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje   Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Icon_minitimečet lis 07, 2010 10:52 pm

Chakotay je napisao/la:
Fantom je napisao/la:
U braku nema samostalnosti Alpha... Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje 733858
Osim ako nisi muško Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje 158397

Chak,promakla ti je ova moja gore navedena recenica a koja glasi:

"To je i valjda svrha vaseg i naseg postojanja..." Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje 888361


P.S. Ozenjen muskarac i slobodan momak tesko mogu u potpunosti da se razumiju.
Ja sam fazu momkovanja vec prosao a status ozenjenog covjeka ti ne mozes da razumijes u potpunosti... Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje 158397
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Empty
PostajNaslov: Re: Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje   Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Icon_minitimeuto lis 12, 2010 1:36 pm

Žene odgajane odmalena u takvom društvu su zastrašene sankcijama koje im prijete, ukoliko bi se usudile prekršiti neka ustaljena pravila i osporiti dominaciju muškaraca.
Logično je da većini žena u takvom okruženju, ukoliko se vrlo mlade ne uspiju otarasiti "ralja" takvog društva i življenja u njemu, "krletka" na koju su navikle postaje utočište i jedini sigurni teritorij.

Oko njih nema dovoljno poticaja i inicijative da se stvari promijene, same su u manjini, a neki su im pojmovi poput vlastite samostalnosti, kao što je i prethodno rečeno, strani.
Zato mi je razumljivo što je uopće nastao navedeni pokret. kava
Najgore je što žene, koje su sasvim sigurno nekoć željele svoju samostalnost i žalile za njom, vremenom to zaboravile pa su želju za okusom slobode, kojoj su sasvim sigurno prešutno ili javno težile u startu, potisnule. no Sada u istom duhu neslobode odgajaju svoje potomke, nove generacije žena, jer su i same sebe uvjerile da se radi o "prirodnom" stanju.
Nažalost, mislim da za žene u tom stadiju više nema šanse da progledaju. roll

Mi imamo dojam da su žene koje preferiraju dominaciju i potpunu ovisnost o muškarcima prisutne samo u navedenim društvima, međutim, njih se nalazi (u manjini) posvuda.
Neke žene jednostavno radi vlastite nesigurnosti, odgoja ili nećeg trećeg preferiraju biti podčinjene, a vrlo često se događa da se pojavi netko tko voli dominaciju, makar samo ostvarivu u odnosu s nekim i uživa u istoj. Onda krpa nađe zakrpu, iako se radi o jednom neprirodnom, bolesnom odnosu.

Ipak, postoji razlika između žene koja je rođena u jednom primitivnom društvu i kojoj nije dana mogućnost da bira i one koja dobrovoljno bira stanje potpune submisije. Samim time, za onu prvu treba imati više razumijevanja.
Teško je razbiti okove jednog masovnog i učmalog društva pa bilo ono i potpuno lišeno pojmova kao što je individualna sloboda.
Jedino što mogu reći jest da se nadam da će vremenom, inicijativom i hrabrošću pripadnica takvih društava (nažalost i uz njihov rizik) moći doći do promjene situacije, barem za novije generacije.

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
Sponsored content





Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Empty
PostajNaslov: Re: Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje   Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Novi pokret: Žene žele zadržati staratelje
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Kako definirati pokret u svemiru

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Društvo-
Forum(o)Bir: