Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Cirkadijalni ritam

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
MoW
Čovjek

Male
Libra Dog
Broj postova : 6272
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Cirkadijalni ritam   sub lis 09, 2010 11:53 pm

Cirkadijalnim ritmom nazivamo biološki dnevni ritam na koji je naviknuto naše tijelo.
Ovaj ritam u mozgu regulira proizvodnju hormona, a djeluje i na srce, jetru, želudac i druge organe te podržava ispravno funkcioniranje čitavog organizma.
Postoji najbolje vrijeme za spavanje, a postoji i vrijeme kad smo najviše aktivni, i kad možemo najviše pojesti. Cirkadijalni ritam je ponešto individualan, ali ne razlikuje se najčešće značajno od čovjeka do čovjeka.
Za cirkadijalni ritam bitno je ponavljanje obrazaca dnevnih aktivnosti.
Česte promjene perioda aktivnosti ne omogućuju organizmu da ispravno funkcionira.
Važnu ulogu u ispravnom cirkadijalnom ritmu igra i dnevna svjetlost, tako da se preporuča svakodnevno umjereno izlaganje sunčanoj svjetlosti kao i fizička aktivnost.
Čovjek se osjeća najbolje ako mu je cirkadijalni ritam stabilan.
Jet lag je naziv za poznatu pojavu nagle promjene ciklusa dana i noći zbog putovanja u druge vremenske zone.

Jeste li dosad čuli za biološki cirkadijalni ritam?
Nastojite li održati svoj cirkadijalni ritam u ravnoteži, ili mijenjate aktivnosti i vrijeme lijeganja u krevet svako malo? :)

Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Cirkadijalni ritam   ned lis 10, 2010 12:00 pm

Mislim da vecina ljudi koristi samo pojam bioloski ritam ili bio ritam. :)

Ima li neki "recept" koji bi bio najbolji za vecinu ljudi sto se tice cirkadijalnog ritma?

Moderni čovjek

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

PostajNaslov: Re: Cirkadijalni ritam   ned lis 10, 2010 12:33 pm

Ja nemam nikakav ritam conf1 Stalno mijenjam vrijeme spavanja i zaista sam veoma fleksibilan po pitanju toga, no uglavnom mi treba jako puno sna.
Ipak, primjetio sam da mi je najoptimalnije vrijeme spavanja od 22-07 iako mi je to svakodnevno teeeško izvedivo!
Kako uvijek imam ujutro školu skoro jako često mi se prispava popodne. No ne stignem, ne želim ili mi doslovno mama ne da. Tada računam da ću navečer moći ranije zaspati, no većinom to uopće nije slučaj. Naprotiv, tada navečer uopće ne mogu spavati. Postanem hiperaktivan conf1

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Cirkadijalni ritam   uto lis 12, 2010 11:01 am

A sto ti je s prehranom? Ili konkretnije, da li navecer jedes cokolade, slatkise, sokove?

Superforumaš CE-4

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12302
Registration date : 09.09.2009

PostajNaslov: Re: Cirkadijalni ritam   uto lis 12, 2010 12:47 pm

U zadnje vrijeme nastojim uvesti reda u svakodnevni raspored pa tako i u spavanje. Inače se smatram noćnom pticom pa sam ranije znala lijegati oko 3, čak 4 sata iza ponoći, ali to je imalo mnogo neželjenih nuspojava. Tako sam se teško ustajala primjerice u neko "normalnije" vrijeme, oko 9 sati ujutro i teže obavljala svakodnevne aktivnosti na zadovoljavajući način, radi osjećaja umora.

Sad nastojim ići spavati najkasnije oko 1 sat iza ponoći i već vidim pozitivne pomake.:)
Odmornija sam i ranije se ujutro ustajem. Ipak, prijelaz na novi režim je postepen i na njemu još uvijek radim. Prije spavanja obično čitam neku knjigu, jer je to moj individualni recept da brže zaspim. miga

Mislim da bi svatko trebao pronaći neki način na koji će najlakše zaspati. Istraživanja pokazuju da ljudi sa nesanicom ne trebaju ranije pokušavati forsirati odlazak u krevet i da nekima čak odgovara tjelovježba ili gledanje tv-a prije spavanja, da brže zaspu.
Znači, ipak nije sve u toplom mlijeku i tišini :D, ali mislim da bitnu ulogu igra okvirna redovitost vremena spavanja, prilagođena individualnim potrebama i zdrave prehrambene navike.
Ipak, treba voditi računa o tome da noć treba biti vrijeme za spavanje i obrnuto.
Naposljetku, takav ritam nameće većina svakodnevnih poslova koje obavljamo.

Čovjek

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Cirkadijalni ritam   uto lis 12, 2010 4:59 pm

@Athena Slažem se sa svime što si rekla. Ono što te trebam nadopuniti, to je da je za cirkadijalni ritam jako bitno koliko se kroz dan krećemo i koliko boravimo na sunčevoj svjetlosti. Zato mnogi pate od nesanice kad se ne kreću dovoljno i dane provode u uredu. Mi imamo i svoju životinjsku narav koja traži da se krećemo i djelujemo na otvorenom. Čovjek se treba fizički umoriti i tada navečer spava. To je prirodno. Nadam se da ćeš uspjeti dogurati do 23-23:30. To bi ti mislim bilo idealno. :)

@Alpha i Legi Slažem se s Alphom da vrlo bitnu ulogu u svemu tome igra i prehrana, to više što je osoba mlađa, budući da je osjetljivija na fine varijacije u sastojcima prehrane. Navečer iza 19h ne bi trebalo jesti ništa, a ako se i jede, ne bi smjelo biti slatko ili neka teška mesna hrana.

@Alpha Što se općenitog recepta tiče, nema ga. Ono što za većinu ljudi vrijedi to je da se određeni hormoni luče u određene sate. To je uvjetovano naslijeđem od prahistorije. Melatonin se najviše luči između 22 sata i 2h i tada se najbolje odmorimo ako u to vrijeme uspijemo spavati. Aktivnost je najveća između 10 i 12 ujutro te između 17 i 19h popodne. Tada bi trebalo obavljati najveću količinu posla. Popodnevno drijemanje do 20 min ne remeti cirkadijalni ritam, ali dulje spavanje ga remeti, pogotovo ono iza 16h popodne.

Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Cirkadijalni ritam   uto lis 12, 2010 8:27 pm

Evo, radim eksperimente zadnjih dana. Kako sam rekao, spavam od 22 do 07h. Užasno sam neispavan i boli me glava. Jučer sam se jedva probudio, a baš nikada se ne budim dezorijentiran i smeten kao što je to bilo jučer. Ne znam ima li veze sa snom, no danas planiram ići i prije spavati. Inače sam primjetio da, ako mi bio ritam cijeli tjedan čudan, tada mi sigurno paše spavanje od 22 do 7. Ne razumijem.
A iza 20h jedem jako rijetko, a kada pojedem, onda pojedem tek toliko da ne odem gladan spavati. Većinom je to kombinacija nekog voća i čokolade. No čokolade tek toliko, u malim količinama. Mislim da nisam hiperaktivan zbog toga.

EDIT: Vidi se kako sam uspio ići prije spavati -.-' Laku noć!

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Cirkadijalni ritam   sri lis 13, 2010 6:17 pm

Dakle, navecer jedes secer i secer i onda se cudis roll

Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Cirkadijalni ritam   sri lis 13, 2010 6:28 pm

Citat :
A iza 20h jedem jako rijetko, a kada pojedem, onda pojedem tek toliko da ne odem gladan spavati.
Meni se hiperaktivnost događa većinom, a jedem jako rijetko.

Vidiš kako se lagano može objasniti krivo shvaćeni post bez nekakvih sekirancija.

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Cirkadijalni ritam   sri lis 13, 2010 10:45 pm

A gle kako ja komponiram ono sto znam o tebi neovisno o tom postu, a to je da ti volis cokoladu i da si ovistan o njoj. Ja se nisam niti obracala na taj dio o satima jer mi nije bitan. Moje razmisljanje je u smjeru da ti jedes cokoladu (i voce) i iako ih ne jedes iza 20h jedes ih. Zato je to dio koji sam naglasila. Kao sto ja popijem 2 nescafea tijekom dana, a ne iza 20h pa to svakako pomogne da ne mogu spavat.
Jbg, moj tok misli nije pravocrtan i nije usko usmjeren nego automatski ukljucujem masu parametara, a to je onaj dio koji tebi, kod mene, bjezi.

Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Cirkadijalni ritam   sri lis 13, 2010 10:48 pm

Ali ja nisam ovisan o čokoladi. Evo, danas sam ju u školi pojeo, a nisam ju je od onog dana kada sam napisao na CE-4 da sam pojeo previše. A tada sam je pojeo previše jer ju nisam jeo već preko tjedan dana pa sam se zaželio (možda jesam neki sitniš, no ako se ne sjećam, znači da nije bilo puno). Eto...
A i kada sam čokoladu jeo gotovo svakodnevno nisam bio hiperaktivan onih večeri kada bih spavao normalno. Općenito, kao da u jednom trenutku neispavanosti prestanem biti neispavan i postanem ubrzan, hiperaktivan.

Ček, misliš li ti da ja ne bih do sada primjetio i sam shvatio da sam hiperaktivan zbog čokolade? I da ne bih onda svakodnevno bio hiperaktivan zbog čokolade neovisno o dobu dana? I da ne bih bio sam sebi čudan onda kada ne jedem čokoladu?

Čovjek

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Cirkadijalni ritam   sri lis 13, 2010 10:59 pm

Legi, nije čokolada ta koja uzrokuje hiperaktivnost. Alpha ti je napisala da se radi o šećeru.
Dakle, problem je u šećeru koji pojedeš, ne u čokoladi.
Šećera ima u velikim količinama u svim bezalkoholnim sokovima (od kole i fante do cappyja i juicyja). Šećera (u određenom obliku) ima puno i u voću, i u žitaricama i njihovim proizvodima.
Stvar je u tome da ne samo ti, nego i skoro SVI koji imaju problema s hiperaktivnošću i nesanicom jedu previše šećera tijekom dana.
Sam si mi rekao da je mcdonnalds zakon i da tamo često ideš. Junk food koji se tamo prodaje prepun je šećera i masti. Šećer ti daje hiperaktivnost, a mast ti daje dodatne kalorije koje trebaš ispucati negdje. I nema ti onda spavanja, nema šanse.
Dakle, ako smanjiš količinu hrane općenito, a poglavito šećera, postat ćeš usporeniji i više će ti se spavati. Tvoj organizam nije siguran kako da se postavi, pa stoga jednu noć možeš spavati, a drugu noć ne možeš. Bit će sve gore kako budeš stariji, ako ne promijeniš režim prehrane. :)

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Cirkadijalni ritam   sri lis 13, 2010 11:02 pm

Jbg, zasto ja ne znam to tako lijepo objasnit conf1

Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Cirkadijalni ritam   sri lis 13, 2010 11:03 pm

Ja sam rekao da mi je McDonnald's zakon i fin, ali da uopće ne jedem u njemu face
Bezalkoholna pića uopće ne pijem. U školu furam litru i pol vode, a oko litru popijem tokom radnog dana u školi. Osim čokolade ne jedem nikakve druge slatkiše.
Moguće da se radi o šećeru. Žitarice jedem svako jutro. A voće moram jesti misli
Ne razumijem. Pa kako bih se trebao hraniti misli

Zadnja promjena: Legionar; čet lis 14, 2010 5:20 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Cirkadijalni ritam   sri lis 13, 2010 11:07 pm

Legionar je napisao/la:
Ja sam rekao da mi je McDonnald's zakon i fin, ali da uopće ne jedem u njemu face
Bezalkoholna pića uopće ne pijem. U školu furam litru i pol vode, a oko litru popijem tokom radnog dana u školi. Osim čokolade ne jedem nikakve druge slatkiše.
Moguće da se radi o šećeru. Žitarice jedem svako jutro. A voće moram jesti misli
Ne razumijem. Pa kako bih se trebao hraniti misli

P.S. Alpha, neće ti se svidjet moje mišljenje, ali ja mislim da je to zato što si puna negativnih emocija. Time ne kažem da si negativna osoba ili da imaš loše namjere, baš naprotiv, ali tvoj pristup je takav. No priznaj sama da nisi tako pristupila temi, namjerno ili nenamjerno. Komentirala si sasvim drugu stvar i još si ju krivo iskomentirala.

Pokušaj si zapisivati što si neki dan jeo u koliko sati, pa zapiši kad si zaspao (okvirno) i jesi li bio hiperaktivan. Tako probaj više dana pa ćeš vidjeti hoćeš li pronaći neki obrazac. Voće moraš jesti, to si u pravu. Međutim, voće treba jesti najkasnije do 18h, ne kasnije. Navečer se jedu juhice ili mliječni proizvodi. Može i malo kruha i povrća, ribe.

Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Cirkadijalni ritam   sri pro 01, 2010 2:08 am

Evo ovako.
Cijeli prošli i ovaj tjedan idem kasno spavati, imam puno posla oko škole, preko dana sam izmoren, a navečer ista priča. Kada treba spavati, doslovno moram žmiriti jer oči kao da mi se ne žele zatvoriti. Mislim da je to zbog toga što sam prezaposlen i onda navečer razmišljam o tome i svemu onome što sam htio razmišljati, a nisam mogao. Ali zašto se ne umorim od razmišljanja? conf1
I tako danas cijeli dan pišem ogroman referat iz fizike. Budući da nisam stigao spavati niti jučer normalno, a popodne mi se jako spavalo, mislio sam da ću sada biti mrtav. U planu mi je bilo čak i ne doći u školu jer sutra pišem test iz engleskogiz gradiva koje doslovno, ali doslovno nisam taknuo. No trenutno mi se uopće ne spava i koncentracija mi je na neočekivano visokom nivou. Mislim da ću naučit za sutra.
Jednostavno ne razumijem svoj biološki ritam conf1

Majmun

Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1714
Registration date : 20.10.2010

PostajNaslov: Re: Cirkadijalni ritam   sri pro 01, 2010 5:04 am

Evo sa sajta o solarnoj jozi dio koji opisuje bioritam:

Cirkadijski ritam je ciklus koji se vrti u krug kao zemlja oko svoje ose na putu oko Sunca. Ovaj ciklus je poput Zemljinog ciklusa zavisan od Sunca/Sunceve svetlosti. Samo ime ciklusa to govori, cirkadijski od circa sto znaci oko/okolo i dies sto znaci dan. Pomenuti ritam u skladu sa kretanjem Zemlje tokom 24h stvara promene temperature tela, mozdane aktivnosti, produkcije hormona i metabolizma. Mozete da radite, jedete, pijete, vezbate najzdravije ali ako ne unesete dovoljnu kolicinu Sunceve svetlosti preko ociju vasa osa rotacije nece biti zdravlje nego bolest. Sunce je spoljasnji sat po kome se bazdari/uskladjuje nas sat.

Nas sat, unutrasnji sat, unutrasnji stvoritelj ritma se zove SCN-suprahijazmaticko jedro koje se nalazi u hipotalamusu. Dakle, Sunce kao spoljasnji sat salje signale za pravilan rad unutrasnjeg sata tj. SCN-a, koji kontrolise cirkadijske ritmove koji usaglasavaju razlicite fizioloske promene tela sa promenama svetlosti u toku dana i noci-kada ima Sunceve svetlosti i kada je svetlost otsutna. Nase telo ima vise od 100 cirkadijskih ritmova tj. prirodnih ciklulsa koji kontrolisu apetit, energiju, raspolozenje, spavanje, libido. Kada nismo usaglaseni sa prirodom patimo od poremecaja cirkadijskog ritma koji se manifestuje na razlicite nacine-gojaznost, dijabetes, nesanica, depresija,bolesti srca, kancer.

Nase oci nisu samo sredstvo gledanja vec i mesto ulaska energije u nase telo! Svetlost ulazeci uoko delom ide vizualnim putem do zadnjeg dela mozga tj. centra za vid a delom ide energetskim putem do hipotalamusa odakle regulise zivotne funkcije tela. Hipotalamus upravlja autonomnim nervnim sistemom ali i endokrinim sistemom, pocevsi od glavne zlezde u telu-hipofize.

U hipotalamusu se sakupljaju i sve informacije o tome sto se dogadja u telu-informacije dobijene culima, o imunoloskom i emotivnom sistemu. U njemu se sve sakuplja i zato se zove se zove mozgov mozak. Veci deo svetlosti koja ulazi kroz oko, oko 75% odlazi u hipotalamus na mesto na kojem se nalazi telesni bioloski sat i odatle upravlja autonomnim nervnim sistemom i endokrinim sistemom.

Hipotalamus informaciju o svetlosti predaje drugom delu mozga zvanom epifiza. U proslosti su je zvali trece oko, srediste duse, srediste svesti. Drevni grci zvali su je sfinkterom misli, mesto na kojem se nalazi svest. Hipotalamus su zvali mozgov mozak. Epifizusu zvali regulatorom regulatora-ona koja regulira sve u telu. Kada svetlost ulazi u oko, vecina odlazi u hipotalamus a hipotalamus tu informaciju predaje epifizi. Epifiza tu informaciju koristi da odredi kolicinu svetlosti u okolini-je li dan ili noc, koje je doba dana ili godine. Tu informaciju prima svakac elija istovremeno. Celo telo istodobno zna sta se dogadja u prirodi i celije onda koristi tu informaciju da se prilagode i usklade sa prirodom. Ucinak koji svetlost ima na stimulativne i regulatorne mehanizme tela ulazi kroz oci. Svaka dva sata nova krv koja izlazi iz srca prolazi kroz sve zilice u mreznjaci oka. Danas znamo da biljke koriste fotosintezu i da je ona usko povezana sa svetloscu. Svetlost odredjuje kako i koliko ce biljke rasti.

Razlicite boje svetlsti takodje uticu na rast biljaka. Ista stvar dogadja se i u ljudskom telu samo sto to zovemo metabolizmom. Znamo da sve sto pojedemo ima tzv. karakteristiku maksimalne apsorpcije, a to znaci da kad hranljiva tvar napr. Vitamini i minerali dospeju u krv reaguju na odredjene boje svetlosti iz okoline koje dopiru kroz oci a sve kako bi to telo lakse probavilo. Mozete jesti najzdraviju hranu ali ako ne dobijate dovoljno svetlosti kroz oci svaki dan, ne samo preko koze, necete moci dovoljno probaviti hranu i necete dobiti sve vitamine iminerale koji su vam potrebni. Ako ne dobijete dnevnu dozu svetlosti narusicete zdravlje. Tek je 1920-tih potvrdjena teorija uz pomoc elektricnog mikroskopa i elektronskoradiografske tehnike da svetlost koja ulazi u oci putuje neuroloskim putem do hipotalamusa-mozgova mozga. Svetlost ulazi u deo hipotalamusa ukojem se nalazi bioloski sat. Kao sto nam sat na ruci govori koje je doba dana, tako i telo u sebi ima svoj sat koji mu govori kada da se probudi, kada treba ici spavati a kada jesti. Sve te funkcije moraju biti uskladjene s majkom prirodom.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Cirkadijalni ritam   Today at 2:34 pm

[Vrh] Go down

Cirkadijalni ritam
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Cirkadijalni ritam