Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Nesebične dobrice su iritantne okolini?

Go down 
+2
Chakotay
Athena
6 posters
Autor/icaPoruka
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Nesebične dobrice su iritantne okolini? Empty
PostajNaslov: Nesebične dobrice su iritantne okolini?   Nesebične dobrice su iritantne okolini? Icon_minitimeuto lis 19, 2010 12:15 am

Kada bi pričali o požrtvovnosti nekih ljudi, većina ljudi bi se složila da se radi o poželjnoj osobini. kava

Međutim, novija istraživanja profesora socijalne psihologije Craiga Parksa, s Državnog sveučilišta u Washingtonu su pokazala da dobročinitelji baš nisu poželjni te da bi ih ostali prvi željeli izbaciti iz grupe.
Naime, većini volontera uključenoj u istraživanje mrski su bili i članovi grupe koji su pokazali pohlepu, no jednak broj je rekao da ne bi želio ponovno surađivati s nesebičnim kolegom.
Sukladno tome, dolazimo do zaključka da "dobrice" baš nisu popularne u društvu.

Niz studija pokazalo je i da oni koji volontiraju i obavljaju neželjene zadatke ili oni koji dijele poklone bez nekog povoda okolini ubrzo postaju mrski.

Prof. Parks objašnjava: "Postoji strah da će svi drugi zbog toga izgledati loše. A to što je nečije nesebično ponašanje općenito popravilo stanje grupe nije toliko bitno.
Ono što je objektivno dobro, mi vidimo kao subjektivno loše."
Ističe primjer igre Monopoly, komparirajući "dobrice" sa nesebičnim djeliteljima novca, koji bi ujedno takvim činom i pridonoseći da netko drugi ostane u igri iritirali ostale igrače.
Isto tako, na dobročinitelje se gleda kao na osobe devijantna ponašanja koja ruše pravila.

Psiholozi zaključuju da okolina zapravo zamjera dobricama "podizanje ljestvice" poželjnog ponašanja, koje se očekuje (i od njih) pa im na taj način nabijaju osjećaj krivnje, jer su sami zakazali na testu nesebičnosti.

"Ljudi su često rekli da zbog dobročinitelja oni 'djeluju loše' ili da on krši pravila ponašanja. Povremeno su sumnjali i u njegove motive" , zaključuje prof. Parks.
Istraživanje je objavljeno u stručnom časopisu Journal of Personality and Social Psychology.

LINK http://ljeto.net.hr/zdravlje/page/2010/08/25/0384006.html

Kakva su vaša iskustva sa "dobricama" i kako je biti "dobrica" u društvu? Da li nailazite na otpor?
Slažete li se sa rezultatima istraživanja i navedenim razlozima radi kojih okolina nesebičnije jedinke percipira iritantnima/nepoželjnima?
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Nesebične dobrice su iritantne okolini? Empty
PostajNaslov: Re: Nesebične dobrice su iritantne okolini?   Nesebične dobrice su iritantne okolini? Icon_minitimeuto lis 19, 2010 12:29 am

To je jedan od razloga zašto smatram da je naše društvo otišlo k'vragu. Ustvari psihološki gledano, nama najviše odgovaraju oni koji su slični nama. Pa ako smo dobri željet ćemo se družiti s dobrima, ako smo loši, više će nam odgovarati loši. Samo što društvo loših ne može opstati, urušilo bi se vrlo brzo.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Nesebične dobrice su iritantne okolini? Empty
PostajNaslov: Re: Nesebične dobrice su iritantne okolini?   Nesebične dobrice su iritantne okolini? Icon_minitimeuto lis 19, 2010 12:42 am

Zavist i ljubomora u velikoj mjeri su prisutne danas u društvu. Nedaj bog da učiniš nešto dobro za zajednicu, da se na taj način "istakneš", odmah ćeš dobiti ljubomorne poglede od pola tog društva, zato jer nisu oni ti koji su to postigli, nego netko drugi. Nije da ljudi ne vole dobrice, nego su opsjednuti ljubomorom prema istima. Dok taj isti dobrica treba pomoći njima, tada im je odličan, najbolji prijatelj i itekako poželjan. Ljubomora općenito postoji prema svemu što nije naše, a bolje je od našeg, to je bolest našeg društva.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Nesebične dobrice su iritantne okolini? Empty
PostajNaslov: Re: Nesebične dobrice su iritantne okolini?   Nesebične dobrice su iritantne okolini? Icon_minitimeuto lis 19, 2010 1:25 am

"... a sto se vise penjes, to te manjim vidi oko zavisti... a najvise mrze onoga koji leti..." "Svojom vrlinom bi da iskopaju oci svojim neprijateljima, a uzdizu se samo da bi unizili druge." Tako je govorio Zaratustra. ;)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Nesebične dobrice su iritantne okolini? Empty
PostajNaslov: Re: Nesebične dobrice su iritantne okolini?   Nesebične dobrice su iritantne okolini? Icon_minitimeuto lis 19, 2010 4:34 pm

Mozda nije samo motiv da se drugi osjecaju sebicniji ili da smatraju da su losiji od nesebicnog. Mozda je motiv i taj sto se osjecaju duznim upravo prema tom nesebicnom. Dakle, ne da moraju dostignuti njegovo ponasanje pa biti nesebicni prema svima, vec da je bas problem sto im nesebicnoscu zadaje osjecaj da se moraju revansirati upravo i bas toj osobi. Kao kad vam netko pokloni nesto jako skupo za rodjendan i onda kad toj osobi bude rodjendan vi se morate revansirat. To su neke drustvene norme. A mozda ne mozete ili ne zelite iz nekog razloga. Davanje cini obavezu, obaveza stvara stres. Ljudi ne vole stres.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Nesebične dobrice su iritantne okolini? Empty
PostajNaslov: Re: Nesebične dobrice su iritantne okolini?   Nesebične dobrice su iritantne okolini? Icon_minitimeuto lis 19, 2010 6:02 pm

Mislim da ste nekako promašili bit teme. Barem je kod mene stvar bila drugačija.
Mene su prije nekad znale užasno iritirati takve dobrice. Baš kako je opisano, volonteri i osobe koje obavljaju najnezanimljivije poslove u grupi. Oni su obično nezanimljivi i nekako jednolični. Znam iz prve ruke, barem kod sebe, kakav je to osjećaj. To nije bilo zbog ljubomore ili osjećaja vraćanja dužnosti, to je samo po sebi bilo nekako iritantno. Mislim da se radi o tome da boravljenjem u iskvarenom društvu ono krajnje neiskvareno počinje ići na živce. Čak niti subjekt kojeg živcira ne mora biti iskvaren, nego to više ne zna pokazivati. Jedno stanje u kojem... stvarno teško za definirati... te iritira dobroćudnost, otvorenost i nezaštićenost osobe. Opet mi se čini da se radi o krivim riječima. Ajmo reći, stanje u kojem iritira uvijek dobra volja te osobe. Uvijek je - dobre volje i spremna na sebe uzet teret nekoga nezanimljivoga i suhoparnog posla.
Danas malo drugačije gledam na te osobe. Jedna takva osoba je postala meni jako dobar prijatelj. Puno puta sam se kontrolirao u izjavama oko te osobe i držao na uzdama svoju iznerviranost, šutio, da bi se na kraju ispostavilo kako sam postao imun na živciranje. Trebao sam naučiti ušutkati svoje misli koje su bile iziritirane, iako sam znao da nemaju biti zbog čega. Odjednom su mi takve osobe postale OK (zapravo, ne odjednom :P) :)
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Nesebične dobrice su iritantne okolini? Empty
PostajNaslov: Re: Nesebične dobrice su iritantne okolini?   Nesebične dobrice su iritantne okolini? Icon_minitimeuto lis 19, 2010 8:32 pm

Mislim da svatko odstupanje od prosjeka rezultira odbojnošću prema "crnoj vrani".
Ljudi se jednostavno ukukulje u neku prešutnu toleranciju ne toliko poželjnog ponašanja kojeg tolerira većina i onda nastoje eliminirati potencijalne smetnje.
Čak se ne mora raditi o krajnostima good guy-bad guy, već o svakom odstupanju od prosjeka kojeg možemo zapaziti.

Dakle, uzima se da je prosjek "ispravan" i njega treba slijediti pa makar imao dosta mana, iz razloga što je dominantan, čitajmo općeprihvaćen. miga

Čini mi se da se "dobrice" općenito poistovjećuje sa naivčinama i radi toga ih se omalovažava. Sjećam se jednog primjera iz osnovne škole. Djevojka s kojom sam sjedila u klupi je odlučila vratiti slastičaru 10 kuna, koje joj je zabunom vratio.
Reakcija većine je išla u smjeru izjava da nije normalna, čak su mnogi prozivali njenu razboritost, jer eto nije bila lukava i iskoristila situaciju.
Isto vrijedi za nesebičnije ljude, koji puno popuštaju drugima, a onda to potonji dobro debelo iskorištvaju. Dakle, smatram da se pojedinac unatoč svojim vrlinama, ne smije u potpunosti osloniti na okolinu sa punim povjerenjem, jer će izvući deblji kraj. miga

Osim dobrica, čini mi se da okolina još manje trpi ljude koji striktno slijede pravila, nebitno o kojem se životnom aspektu radilo.
To je posebno vidljivo u poslovnom životu, kad svi očekuju "uslugu za uslugu", progledavanje kroz prste i slične male privilegije.
Najčešće se događa da osoba koja striktno, "knjiški" obavlja posao može biti odličan radnik, ali neće biti omiljena među kolegama.:)
Jednostavno, na njega/nju se neće moći osloniti niti dobiti prešutnu/javnu potporu kad zagrezu u svoje male grijehe :P, a time automatski gube nekoga s kim bi se mogli poistovjetiti. Naposljetku, okolina zbog takvog uzornog pojedinca gubi opravdanje za vlastite postupke, koji često puta nisu uzorni.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Nesebične dobrice su iritantne okolini? Empty
PostajNaslov: Re: Nesebične dobrice su iritantne okolini?   Nesebične dobrice su iritantne okolini? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Nesebične dobrice su iritantne okolini?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Psihologija-
Forum(o)Bir: