Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Ateizam

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Next
Autor/icaPoruka
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8378
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Ateizam   sri lis 20, 2010 12:22 am

@Marko teorija Big banga, ideja o kvantnim fluktuacijama kao nešto što je postojalo prije samog vremena, teorija evolucije kojoj se objašnjava kako je nastao život, su sve dobre i zanimljive teorije, ali i dalje samo teorije, to nisu znanstveno dokazane činjenice. Iako mnogi znanstvenici smatraju da je tako i ne samo to nego omalovažavaju sve druge koji ne misle kao oni. E sad koja je razlika između svećenika koja će te osuditi na pakao zato što ne vjeruješ u Boga ili znanstvenika koja kaže da si budala zato što ne vjeruješ u Big bang i kvantne fluktuacije?

@Arch oni ljudi koji ne žele vjerovati u Boga kojeg opisuju religije i religijski vođe i oni koji ne vjeruju u pakao jer ne žele biti zastrašeni doista razmišljaju svojom glavom. No također ima jako puno ateista koji ne žele nikakvu odgovornost za svoje ponašanje, oni samo žele hedonistički uživati na račun tuđeg rada i na račun svog zdravlja i zato ne samo da ne vjeruju u Boga ili moralne norme nego ne vjeruju niti u znanstvene činjenice.

Kojih ateista je više, ne znam, no znam da se može vjerovati u Boga i dobro i da se pri tome može ne slagati sa religijskim vođama i njihovim tumačenjima Isusovog učenja.

Riba

Male
Taurus Dragon
Broj postova : 146
Registration date : 18.10.2010

PostajNaslov: Re: Ateizam   sri lis 20, 2010 12:36 am

[quote="Chakotay. No također ima jako puno ateista koji ne žele nikakvu odgovornost za svoje ponašanje, oni samo žele hedonistički uživati na račun tuđeg rada i na račun svog zdravlja i zato ne samo da ne vjeruju u Boga ili moralne norme nego ne vjeruju niti u znanstvene činjenice.

Ne slažem se, ateisti kao ateisti ili za neke nevjernici razmišljaju različito a prihvačaju znanstveno, barem sam ja takav. Da, što se tiče svemira, mislim da se tu ima što za pričat al ako su znanstvenici dokazali da je bilo baš tako kako oni vele onda vjerujem u to, jer ipak, svemir je prevelik, bez ograničenja, tako da ko zna što se zapravo sve događalo u velikom stvaranju zelje pa tako i opčenito svemira. To je samo moje mišljenje...
[Vrh] Go down
whitelady
PraGlodavac

Female
Libra Cat
Broj postova : 541
Registration date : 17.10.2010

PostajNaslov: Re: Ateizam   sri lis 20, 2010 9:22 am

@ZONA*** nije da ne želim ulaziti u diskusije,inaće ne bih otvorila temu, ne.
više vjerujem teoriji velikog praska nego tome da postoji nešto iznad tog kao "stvoritelj".
više vjerujem u postojanje svemira i njegovih tijela nego u to da je to božjih ruku djelo.
zašto sam se odlućila na to. iz jednostavnog razloga zato jer sam shvatila da sve ono čemu su me učili kod kuće i u crkvi nije istina.25g.sam bila tvrdi katolik, išla u crkvu molila,svaka nedjelja i svi blagdani su mi bili provedeni u crkvi ,svaku većer išla na većernju misu,krunicu i litanije sam znala ne moliti ,nego pjevati kolko sam ih dobro naučila napamet kroz godine ,posjećivala svetišta ,zagovarala se,ćak se i svađala s roditeljima dok me zbog nećeg nisu htjeli pustiti na nedjeljnu misu jer mi je sve to skupa puno značilo.živjela onako kako su me naućili od malih nogu biti skromna,požrtvovna ,uvjek dala kruha umijesto kamena . a od svega toga u životu sam dobila jedno veliko niiiiišta ,
čovjek se moli u uvjerenju za nećim boljim u životu ,nada se nećemu ,al ja u svemu tome kroz te godine nisam našla ništa ni nadu ni utjehu ni ,ni bolji život,ni išta slićno. i eto to me je sve dovelo do tog da bog kao neko utjelovljenje mira ,spokoja,nade i boljeg života ne postoji,kao stvoritelj živog i neživog također nije bog kojem nas ući crkva .
vjerujem onoj :uzdaj se use i u svoje kljuse.
jer sve što sam do sad u životu postigla ,postigla sam zahvaljujući samoj sebi a ne uz pomoć božju,u mojih 35g. ni u jednom smislu mi ta sila "bog"nije pomogao već zdrav razum i realno razmišljanje i gledište na život općenito.ne treba mi neka božja sila da nađem nadu i utjehu u životu ,nalazim ju u svojim djelima i realnom gledištu na život.

-bog je samo ime ,a dal ta materija doista postoji!? ne ,ljudi su nešto morali izmisliti da nađu nadu i utjehu u nećemu,jer im je bilo lakše ako su ne realnom dali oblik i ime,pa mu se molili i klanjali.

-isus je samo ime a dal je doista postojao ,kako netko može mrtvog vratiti u život? (po meni to nisu ćista posla) jel je to doista bilo ime osobe ili možda titula ?
kako netko može zaćeti po duhu svetom !?bajke.

@ZONA ako možeš pokušaj mi napisati svoje mišljenje, o ova zadnja tri pitanja.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Ateizam   sri lis 20, 2010 9:43 am

@Marko eto primjerice znanstveno je dokazano da je pušenje štetno za zdravlje, no ja sam raspravljao sa puno ljudi koji sebe nazivaju ateistima i koji su tvrdili da u to ne vjeruju ili da ih baš briga za to. Jednako tako su me ti isti uvjravali da se u kladionicama može jako puno zaraditi, doduše tu ne samo da ne vjeruju znanstvenim analizama, nego ne vjeruju niti svom novčaniku ;)

@whitelady ako vjeruješ u sebe i trudiš se biti dobra osoba u svakom trenutku onda si doista na pravom putu i to ustvari je ono što bi nas trebali učiti u crkvi. Nažalost oni to ne rade, što će ti puste molitve koje naučiš napamet i samo blebećeš bez razmišljanja. Vjeruj mi crkvena interpretacija Biblije je daleko od onoga što je Isus doista želio nama reći i zato je važno ono što si i ti spoznala da mislimo svojom glavom i da sami odlučujemo što je dobro, a što nije ides

PraGlodavac

Female
Libra Cat

PostajNaslov: Re: Ateizam   sri lis 20, 2010 9:47 am

i danas se rađaju nove zvijezde ,nova tijela svako malo nas o tome izvješćuje tv,tisak i ostali mediji. zašto o tome ne pišu u katolićkim ili religijskim knjigama o novom božjem djelu,zašto o tome novom djelu ne uće djecu na vjeronauku ,i ne prićaju u crkvi? već samo o onome što je bilo u davna davna vremena.
[Vrh] Go down
Zona
Pračovjek

Female
Leo Tiger
Broj postova : 2260
Registration date : 17.07.2010

PostajNaslov: Re: Ateizam   sri lis 20, 2010 11:06 am

@whitelady... poštujem tvoje mišljenje, iako se dosta razlikuje od mog. naslućujem da si u duši i općenito dobra osoba a to je ono najbitnije . meni je to važno kod ljudi, da nisu zli i da nemaju predrasude.

e sad, da li ćeš ti mene shvatiti, to ne znam.

mene zanima tvoje mišljenje (i ateista općenito), kako ti objašnjavaš sebi taj, eto,konkretno, veliki prasak. ako su znanstvenici došli do zaključka da je svijet postao kao posljedica tog praska, da li imaš nekakvu teoriju što je izazvalo taj događaj?
nešto jest, ali što ??

po meni, Bog nije materija i nema oblik.
ne znam da li je Isus postojao, i da li je imao moć vraćati mrtve u život. tu sam i ja u velikoj dvojbi.
o začeću po duhu svetom isto ne znam što da ti kažem.
do sada još nisam čitala bibliju. nisam katolkinja. vjerujem u Boga, ali ne živim baš po pravilima vjere kojoj pripadam, tj ne prakticiram ono što spada u svakodnevne vjerske obrede, i zbog toga nisam ponosna.
ali nastojim se držati osnovnih načela a to su da vjerujem u jednog Boga kao stvoritelja svijeta, vjerujem da nam je poslao svoje glasnike, i vjerujem u Sudnji dan.
[Vrh] Go down
whitelady
PraGlodavac

Female
Libra Cat

PostajNaslov: Re: Ateizam   sri lis 20, 2010 11:20 am

što je izazvalo taj veliki prasak ne znam ,al mislim da je slićno onome što izazove rađanje nove zvijezde ,što mi je isto misterija kao i veliki prasak . dakle neka energija sigurno je !
za sudnji dan,pa oćito je da će doći jednom ,al od strane te iste energije ,od koje je sve nastalo (po mom mišljenju)
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Ateizam   sri lis 20, 2010 11:34 am

@zona preporučam ti pročitati evanđelja u Bibliji. Kroz njih ćeš moći naučiti puno o Isusu i njegovom učenju. Možda i dobro da nisi bila puno puta na misi jer ćeš si moći sama protumačiti Isusove riječi i njegovo učenje, a pri tome nećeš biti pod utjecajem tumačenja crkve.

Meni je jasno zašto ateisti ne vjeruju u Boga, jer iako Bog vjernicima pruža utjehu, spokoj i mir, On nam daje i potpunu slobodu, ta sloboda može biti i prazna. Mi smo ti koji odlučujemo što ćemo s time učiniti. A ako ne učinimo ništa, onda ćemo se osjećati prazno i misliti da ništa ne postoji. No upravo u tom ništavilu se krije ogroman potencijal, koji nažalost mnogi ne mogu osjetiti.

@whitelady Bog nije djedica sa štapom kao što nam to crkva želi predoćiti, Bog je nešto puno više, najbolja definicija bi bila Bog jest ili sve što postoji postoji po Bogu. Tako da se tvoja definicija energije i moja definicija Boga uopće ne razlikuju mudri

Pračovjek

Female
Leo Tiger
Broj postova : 2260
Registration date : 17.07.2010

PostajNaslov: Re: Ateizam   sri lis 20, 2010 11:48 am

@Chak, hvala na preporuci. imam namjeru pročitati puno toga, pa se nadam da će mi i ta evanđelja uskoro doći pod ruku :)

ovo što si rekao Whitelady, da se tvoje definiranje Boga i njenog definiranja energije ne razlikuju, je otprilike ono što bih i ja rekla. mi jednostavno ne znamo riječima objasniti kako izgleda to u što vjerujemo, ali kako god to nazivali to se nekako svodi na isto značenje.

whitelady možda vjeruje u Ništa, ali to njeno Ništa je ipak nešto bezgranično, bezvremensko, neobjašnjivo, nerealno, bezimeno...ali ona vjeruje u TO.

@Whitelady, slažeš li se ako kažemo da ti ipak vjeruješ u Energiju?
[Vrh] Go down
whitelady
PraGlodavac

Female
Libra Cat

PostajNaslov: Re: Ateizam   sri lis 20, 2010 11:57 am

@ZONA*** nikad nisam rekla da ne vjerujem u energiju ,već u boga kao religijsku ikonu .pošto sama riječ bog predstavlja ono nešto veliko moćno kako ga predstavljaju svi religijski predstavnici poćevši od vrha vatikana pa na niže . al da je sam bog onaj religijski stvorio svemir ,poćetak svijeta ,ljudskog postojanja ,svemir,adama i evu i sl. ne vjerujem.
[Vrh] Go down
wanderer
Majmun

Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Registration date : 24.05.2010

PostajNaslov: Re: Ateizam   sri lis 20, 2010 7:41 pm

Prvo bih se malo osvrnuo na filozofiranje i vjerovanje. Mislim da jedno isključuje drugo.
Vjernik ima svoje uvjerenje/tvrdnju i ne provjerava ga. Njegov zaključak je da je njegovo uvjerenje ispravno.
Filozofija ipak, svaku tvrdnju prosuđuje prije nego što dođe do zaključka.

Veliki prasak je početak svega za nauku, a za vjernike je dokaz postojanja neke više sile/boga. Akcija i reakcija. Bog je mahnuo i prasnulo je. Dobro.
Postavlja se pitanje kojoj akciji je reakcija bio bog. Jer, promatramo li zakon akcije i reakcije kao krug (ciklična događanja u svemiru, prirodi i svemu što postoji na to nas upućuju),
onda se moramo zapitati ne samo kojoj akciji je bog reakcija, nego i što će se dogoditi nakon što se ciklus zatvori, odnosno kad sve skupa dođe do točke od kud je i ''krenulo'',
do velikog praska. Hoće li to biti kraj, novi početak ili će se kruženje nastaviti bez ikakvih promjena.

@Archangel, ne bih složio s tvrdnjom da je najveći broj ateista postao to iz ''ljenosti''. Ja mislim da je veliki broj ateista došao iz redova vjernika.
Ti ljudi su iz nekog razloga razmišljali o onom u što vjeruju i onda su došli do zaključka da to nije to. Po meni je to razmišljanje svojom glavom, a ne lijenost.

A evo malo i nekih konkretnih dokaza da ateisti nisu baš ljenjivci:

Novi list ČETVRTAK, 30.9.2010
Ateisti i agnostici znaju više o religiji od bilo koga drugog a slijede ih Židovi i mormoni, dok su svi kršćani, i protestanti i katolici, na začelju,
pokazala je anketa o poznavanju vjere koju je u srijedu objavio Forum o religiji i javnom životu, američkog instituta za ispitivanje javnog mnijenja Pew.

LINK
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Ateizam   sri lis 20, 2010 8:06 pm

wanderer je napisao/la:
Vjernik ima svoje uvjerenje/tvrdnju i ne provjerava ga. Njegov zaključak je da je njegovo uvjerenje ispravno.
A kako će taj jadan vjernik znati što je njegovo uvjerenje i kako će iznijeti neke tvrdnje i odgovore ako o njima ne razmišlja, a najbolje se kristalizira mišljenje raspravljajući sa drugima, pogotovo s onima s kojima se ne slažemo.

Majmun

Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Registration date : 24.05.2010

PostajNaslov: Re: Ateizam   sri lis 20, 2010 8:23 pm

@ Chakotay, velika većina vjernika zbog samog načina na koji su postali vjernici ne razmišljaju o provjeravanju svojih uvjerenja.
A i zašto bi, jer što može naviklog na naviku naviknutog života natjerati da razmišlja o promjeni.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Ateizam   sri lis 20, 2010 8:37 pm

A znam wanderer, ja ustvari govorim u svoje ime i iz svoje perspektive, ali većina vjernika se vjerojatno ponaša kao što ti kažeš. Ali i svi drugi vjerujem počnu razmišljati o svojim uvjerenjima kad im se desi nešto loše, nešto što ih zbaci iz kolotečine, tada vjerujem i drugi počnu razmišljati o svojim uvjerenjima.

Pračovjek

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2970
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Ateizam   sri lis 20, 2010 10:19 pm

wanderer je napisao/la:

@Archangel, ne bih složio s tvrdnjom da je najveći broj ateista postao to iz ''ljenosti''. Ja mislim da je veliki broj ateista došao iz redova vjernika.
Ti ljudi su iz nekog razloga razmišljali o onom u što vjeruju i onda su došli do zaključka da to nije to. Po meni je to razmišljanje svojom glavom, a ne lijenost.

Dobro, mozda je tamo u Americi drugacije, ali, iz mog iskustva, ljudi koje poznajem kao vjernike ne razmisljaju puno o tome zasto vjeruju, a oni koji ne vjeruju njima je to u smislu "popovi ovo, popovi ono..." Inace, ja sam na jednom drugom mjestu rekao da nije dobro za vjernika da preispituje svoju vjeru, ne ako vec jest vjernik i ako to zeli da ostane. Vjera implicira arbitrarno odlucivanje o realnosti neke stvari, vjernik vjeruje u to i to zato sto mu se svidja tako, svidja mu se slika svijeta koji je stvorio do te mjere da zaboravlja da je to samo njegova slika, i utapa se u estetici svoje kreacije - prosto, to za njega postaje stvarnost. A svaki put kad nastoji da sebi opravdava svoje vjerovanje, uvijek ce na kraju svoja razmatranja goniti u smjeru toga da je to u sta vjeruje tacno, i ako se nekako i uspije na kraju probuditi, sve do zadnjeg casa ce svim silama nastojati da taj slatki san koji sanja nikad ne zavrsi... zzz

Čovjek

Male
Libra Dog
Broj postova : 6272
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Ateizam   čet lis 21, 2010 2:43 pm

Dosad se nisam oglašavao o ovoj temi, iako bih imao štošta za reći.
Oni koji me bolje poznaju znaju da sam panenteist (pantateist) što znači da vjerujem da je Bog u svemu i da je sve skupa Bog, ali i da je Bog više od puste sume svojih dijelova, odnosno više od onoga što je stvorio.

To znači da vjerujem da postoji "nešto" što se zove Stvoritelj koji je bio radoznao spoznati materijalno i da je iz toga krenula kreacija fizičkog Svemira te njegovo aktivno sudjelovanje u toj kreaciji.

Tu se ne radi o nekom starcu s bradom, budući da je to samo subjektivna, ljudska spoznaja koja je nametnuta kroz stoljeća takvog predstavljanja starosti i brade kao simbola mudrosti. Tu se radi o tome da postoji određena hijerarhija i da je ovaj fizički Svemir samo jedan od oblika stvarnosti, kojih inače ima barem mnogo, a koji su svi posloženi po određenom redu i uređenju. Bića koja su sudionici u tim stvarnostima su također poredana prema tome koliko su bliska izvornom Stvoritelju, i na svakoj višoj razini takva bića imaju i više razumijevanje o funkcioniranju onoga što je stvoreno.
Mi kao vrsta smo sami na relativno niskoj razini razumijevanja, postoje bića koja se inkarniraju u ovom Svemiru, a koja puno više toga znaju.
Iz takvog razumijevanja svijeta ne postoji baš NIŠTA što je slučajno nastalo i SVE je uvijek živo, budno i promatra. Drugim riječima, sve se bilježi i sve se usklađuje i prilagođava, uključujući i bića koja sudjeluju u tome. Tako se i bića prosuđuju i nad njima se prema zakonima koji su nama samo slabo poznati odigrava jedna vrsta analize i prilagodbe da bi ta bića opet iskušavala neke druge pristupe.
U takvom svijetu nama je dana sloboda izbora da postupamo kako želimo, ali je ta sloboda izbora ustvari samo iluzorna ako želimo napredovati. Slično kao što je sloboda učenja/neučenja u školi samo naizgled sloboda ako želimo napredovati u karijeri.

Bog kao Stvoritelj je međutim toliko daleko od naše sposobnosti razumijevanja, da bi se većina trebala zadovoljiti s time da spoznamo dobro barem ovaj materijalni svijet i etička pravila u njemu, jer su to samo nužni preduvjeti za barem donekle razumijevanje malo više, nazovimo je anđeoske razine.

Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Ateizam   čet lis 21, 2010 5:45 pm

Super post MoW, u nekoliko rečenica si uspio reći jako puno. ides

@Arch ja mislim da upravo preispitivanje i stalno potvrđivanje ovoga u što vjeruje vjernika čini vjernikom. U protivno je on je samo automat koji pamti molitve i dogme, ali ih ne živi. Nije bit vjere da se znaju dogme i razne pričice već da se one i stvarno žive i da se te dogme primjenjuju u stvarnosti. To je ono što je Isus prigovorio farizejima, nisu se ponašali u skladu sa svojim propovjedanjima.

Pračovjek

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Ateizam   čet lis 21, 2010 9:54 pm

Ovo je doista tacno, i upravo zato to smatram i glavnim problemom. Meni to izgleda krajnje neposten pristup kad neko na silu pokusava sebe uvjeriti da je neki proizvoljan sud ispravan, pa i pod cijenu iskrivljavanja (uslovno receno) objektivne realnosti. Bolje da kazem, podsjeca me na casove matematike gdje ti zadaju zadatak u kojem ti je dat rezultat, a ti sad trebas dokazati da je tako. Tada se radi na osnovu pretpostavke da je dati rezultat doista i tacan, kao i u slucaju predmeta vjerovanja. Ali sta ako dati rezultat nije tacan? Sjecam se da je moja profesorica matematike jednom na casu izvela dokaz na tabli da je 1=2. Mi svi krenusmo "kako to?" i onda nam je objasnila da je na jednom mjestu "podijelila s nulom". A po matematickim zakonima s 0 se nikad ne dijeli. Dakle, ona jest dokazala da je 1=2, ali je za to morala namjerno slagati, tj. napraviti apsurdnu gresku. Upravo to "dijeljenje s 0" nalazim u vjernikovim pokusajima (i ne samo njegovim, ima i u nauci dosta dogmi!) da nesto "dokaze". Svaki takav pokusaj razmisljanja gdje je rezultat vec unaprijed definisan, cini razmisljanje formalnoscu i svesnim nastojanjem da se iskrivi svaka Drina koja se da iskriviti samo da bi se pobjeglo od okrutne svakidasnjice.

Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Ateizam   čet lis 21, 2010 10:39 pm

@Arch ja ustvari imam luksuz koji ti nemaš, a to je da kažem eto ja sam vjernik i ne razmišljam tako ;) Iako si ti u stvari u pravu, većina vjernika doista razmišlja na način koji si ti opisao, no to u stvari nije razmišljanje nego branjenje svojih stavova ma kakvi oni bili.

No bez obzira s koje pozicije krenuo sa znanstvene ili pozicije vjernika, mi neke stvari jednostavno ne možemo spoznati za vrijeme našeg života. Primjerice da li postoji život tj. egzistencija nakon smrti. Bez obzira u što vjerovao to ili postoji ili ne, naša vjera to neće promijeniti. Meni je primjerice "lakše" živjeti ako vjerujem da mi nastavljamo našu egzistenciju i nakon fizičke smrti. I tu smo u stvari svi u poziciji vjernika, neki vjeruju u to neki ne. Dokaze nema nitko od nas i mislim da ih nećemo niti imati za vrijeme ovog života.

Riba

Male
Taurus Dragon

PostajNaslov: Re: Ateizam   pet lis 22, 2010 5:01 pm

Ja mislim da je svemu tome kriva crkva ipak su se oni bogatili na ljudima i to vec od samih pocetaka, sve je to jedna velika farsa. Zapitajte se malo zasto je postojala inkvizicija? zasto je crkva tako jako htjela da svi vjeruju u boga, naravno oni koji su bili heretici za njih se znalo sto im slijedi. Dakle, zakljucujem da se crkva kao "sveta" institucija kroz jako dugo vremena bogatila na siromasnom narodu, a tako je i danas. A ovako i onako crkva je kroz stoljeca skrivala tajne za koje do dan danas ni znanstvenici neznaju il jednostavno pisu biblije i ostale listove kako im se sprdne samo da privuku paznju na sebe, sto su oduvijek i radili. Vjera ima uzasno puno, zasto bi onda ljudi imali predrasude prema ateizmu? Ipak,svatko ima pravo vjerovat u sto on zeli a da mu recimo to politika ne moze zabranit kako inace biva....
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Ateizam   pet lis 22, 2010 5:54 pm

Pa danas to i nije zabranjeno kao sto je nekad bilo, jedino sto se pri tom suocavamo sa povremenim snishodljivim pogledima vjernika i duhovnjaka, jer su oni ubijedjeni da su ateisti na neki nacin slijepi, jer ne vide ono sto oni vide... sto, usput, ne znaci da ako se nesto vidi - da to stvarno i postoji... Ali, ostavimo to, nego da nesto bitno napomenem - vjera i religijska vjerovanja su postojala i prije crkve, sto je i logicno. Sva "mudrost" klerika je u tome sto su pronasli jednu ljudsku osobinu i iskoristili je da bi zavladali velikim dijelom covjecanstva. Vidjeli su dobru priliku i iskoristili je za svoje interese, sto je uostalom i uobicajena praksa u svijetu biznisa. Ljudi imaju potrebu za okupljanjem, ceremonijom, utjehom, sigurnoscu - a religija jednim udarcem moze zadovoljiti sve te nagone. Stoga ja smatram da je religija i crkva samo posljedica, a uzroke treba traziti u neuravnotezenosti afekata, ciji je jedan od glavnih produkata strah. 8)

PraGlodavac

Female
Libra Cat

PostajNaslov: Re: Ateizam   pet lis 22, 2010 10:43 pm

@Archangel lijepo sroćeno ides
[Vrh] Go down
Marko251988
Riba

Male
Taurus Dragon

PostajNaslov: Re: Ateizam   ned lis 24, 2010 12:50 am

Da, slazem se sa whitelady, lijepo receno. Neznam vise sto bi nadodao, pa mi je bolje da sutim, al ok, svatko se ima pravo izrazit na nacin na koji on razmislja :)
[Vrh] Go down
whitelady
PraGlodavac

Female
Libra Cat

PostajNaslov: Re: Ateizam   uto lis 26, 2010 11:08 am

Poznati hrvatski ateisti i agnostici
Prema zadnjem popisu stanovništva u Hrvatskoj ima 132.000 agnostika (3%) i 98.000 ateista (2.2%).

Lista najpoznatijih ateista i agnostika:

Ivo Brešan (pisac)
“Šibenski pisac Ivo Brešan za sebe veli da nije ni vjernik ni ateist nego skeptik. Kao skeptik smatra da treba sumnjati u sve, a posebno u dogme. U tom smislu sumnja i u ateizam, koji je također siguran u ono u što vjeruje, a to je nepostojanje Boga.” – Nacional 24.03.2009.

Nadežda Čačinovič (filozofkinja/aktivistica)
“I racionalno i emocionalno ne smatram da postoji bog. Uostalom, predobro mislim o bogu da bih vjerovala da postoji jer ako je on odgovoran za ovakav svijet, to mu ne ide u prilog – zaključuje Čačinović.” – CroEos.net, “Reakcije na Papine brutalne izjave”

Boris Dežulović (pisac/novinar)
“I sada se radi o tom porivu koji je negdje duboko kršćanski iako sam ja Hrvat ateist.” – “Žižekova filozofija hrišćanstva”, Vladimir Milutinović, 27.01.2009.

‘Bog nije onaj bradonja na svodu Sisktinske kapele, on je zapravo Mr. Propper, Mr. Muscolo, kako se već zovu superheroji reklama koji jednim potezom rješavaju sve vaše probleme. Treba samo vjerovati. Kampanja ateističkih udruga koja poručuje da ‘vjerojatno nema Boga’ zapravo poručuje – ‘Nema čudesnih deterdženata, nema krema koje eliminiraju bore za tri dana, nema banke koja daje kredite za 24 sata, nema pomoći, nema spasa. Sad prestanite brinuti i uživajte u životu.’
Tko uopće želi živjeti u takvom svijetu? Kako živjeti sa celulitom, grinjama, peruti i tvrdokornim mrljama, a bez Boga? Tko još želi uživati u takvom životu, kad nam osiguravajuće društvo Crkva d.d. nudi onaj zagrobni, u kojemu ćemo svi biti kao Andy McDowell, vječno mladi, lijepi, nasmiješeni i bez bora na licu.
I nebeski raj i krema za lice, uostalom, imaju isti slogan: ‘Jer vi to zaslužujete.”‘ – B92, 18.03.2009.

Heni Erceg (novinarka)
“Mene se to inače ne tiče, a opet, pripadam onoj, barem prema tekućim podacima, malobrojnoj skupini nevjernika, totalno nezaštićenoj, kao što to manjine ovdje jesu, pred agresijom vjerskih ceremonija i prodiranjem toga nauka u sve pore života, pa mi je valjda i tako smiješan njegov lik u zlatnoj odori s tim velikim štapom u ruci koji ima sugerirati tisućljetnu vlast i autoritet u kojega se ne isplati sumnjati ako ne želiš da te tamo, na onome svijetu, sačeka oganj pakleni i sve sami veseli vrazi.” Feral 20.12.2006.

Zoran Ferić (novinar)
“Ja sam ateist koji se nada da će mu Bog oprostiti. Ateist sam koji tom činjenicom nije zadovoljan, ali protiv toga ne može ništa. O vlastitom nevjerovanju mislim kao o nekoj neizlječivoj duhovnoj bolesti koja svaku životnu činjenicu, svaki list, svaki oblik života, svaku stijenu ili pingvina vidi kao produkt jedne u biti kaotične sile ili slijeda okolnosti, a prividnu uređenost prirodnih i društvenih fenomena samo kao još jednu površnu manifestaciju kaosa.” – Nacional 07.01.2008.

Mirko Galić (novinar)
“Televizija je i do sada prenosila svaku svečanu misu, svaki blagoslov kamena temeljca, a njezin ravnatelj, premda ateist, upravo je od Kaptola tražio podršku za svoje kadrovske sheme.” – Nacional 29.01.2002.

Bojana Genov (aktivistica)
“Obratile smo se Uredu za ljudska prava, saborskom Odboru za ljudska prava, predsjedniku Mesiću i gradonačelniku Bandiću, a dosad se nitko od njih još nije oglasio. Zato možemo govoriti o cenzuri i diskriminaciji, a u konačnici i kršenju ljudskih prava nas koji smo ateisti. Diskriminacija je postala dio svakodnevnice, recimo, općepoznato je da su djeca ateista, muslimana i pravoslavaca izložena pritiscima kako bi pohađali katolički vjeronauk u školama.” – Nacional 24.03.2009.

Pavel Gregorić (znanstvenik)
“Svoj ateizam Gregorić objašnjava time što potječe iz obitelji čiji članovi nisu bili vjernici, tako da u mladosti nije razvio nikakav senzibilitet za “transcendentno”, a kasnije nije pronašao nijedan razlog zašto bi ga trebao razviti.” – Nacional 24.03.2009.

Šime Lučin (političar)
Šime Lučin je osnivač Udruge za zaštitu prava ireligioznih osoba i promicanje ireligioznog poimanja svijeta “Protagora”.

“U Hrvatskoj su zadnjih godina definitivno ugrožena prava ateista i agnostika. Tužno je da hrvatsko društvo neprestano prolazi kroz ekstreme, najprije su u socijalizmu kršena prava vjernika, a onda su u 90-ima marginalizirani svi koji nisu bili na ‘pravoj’ nacionalno-vjerskoj liniji. Nadao sam se da će ovaj pritisak u 21. stoljeću popustiti, međutim, očito se to ne događa” – Nacional 24.03.2009.

“Moj ateizam u manjoj mjeri potječe iz obiteljskog okruženja i okruženja u kojem sam se formirao, a puno se više temelji na stečenom obrazovanjm i knjigama koje sam pročitao. Kad sam jednom formirao vlastiti svjetonazor, poslije ga je bilo teško mijenjati. Pritom nisam protiv vjere i Crkve, čak ni vjeronauka u školama, ali želim da i većina poštuje prava nas ateista” – Nacional 24.03.2009.

Marija Lugarić (političarka)
“Da sad fakat ne idem dalje u patetiku i standardne sheme o obiteljskim okupljanjima, fakat je smisao Božića (meni kao ateistkinji) u druženju s obitelji i prijateljima, u poruci topline ljudske duše i otvorenosti srca za one koje volimo.” – marijalugaric.bloger.hr 26.12.2008.

Ivo Josipović (političar/3. Predsjednik Republike Hrvatske)
“Točno je, deklarirani sam agnostik.” – Slobodna Dalmacija 14.09.2009.

Miroslav Krleža (pisac)
“Lenjin i Oktobarska revolucija formirali su Krležin ideološki svijet. Iako je njegovo djelo enormno prožeto kršćanskom simbolikom, on je, u religijskom smislu, bio radikalni ateist, dok se moderna Hrvatska vezuje, makar i prividno, uz Katoličku crkvu kako bi uspostavila svoj nedovoljno definirani moderni identitet.” – Vjesnik 04.08.2009.

Igor Mandić (književnik/književni kritičar/kolumnist/polemičar)
U emisiji “Nedjeljom u 2″ emitiranoj 27.09.2009. Igor Mandić deklarirao se kao ateist.

Stipe Mesić (političar/2. Predsjednik Republike Hrvatske)
“…tek rijetke javne osobe priznaju da nisu religiozne, od političara najpoznatiji je hrvatski predsjednik Stipe Mesić, koji poštuje običaje kao što je Božić, ali njegovi bliski suradnici tvrde da je agnostik.” – Nacional 24.03.2009.

Zoran Milanović (političar)
“SeeBiz: Što mislite da se događa s našim mislima i osjećajima nakon smrti?
Milanović: Ne znam. Priznajem to.” SeeBiz.eu 07.09.2008.

“Ja nisam rekao da sam ateist, nego sam kod Aleksandra Stankovića u emisiji Nedjeljom u dva HTV-a rekao da sam agnostik. Riječ ateist nisam i ne bih upotrijebio.” – Nacional 16.02.2008.

Ivan Ninić (političar)
“Na njegovoj listi čak je i kalvinistički svećenik Jadran Jelovčić, koji je izjavio da Ninićev ateizam uopće nije smetnja ostvarivanju boljitka građana Šibenika.” - Nacional 05.05.2009.

Milanka Opačić (političarka)
“Osim što je jedna od rijetkih žena u hrvatskoj politici, pripadnica je nacionalne manjine, u katoličkoj zemlji deklarira se kao ateistkinja…” – Nacional, 23.12.2003.

“Kao ateistkinja naučila sam poštivati vjernike koji su u stanju cijeniti moj ateizam.” – Nacional, 23.12.2003.

Zrinka Pavlić (novinarka)
“Ako sam ateistkinja, ne vjerujem u raj, ali ni u pakao. Neka Crkva radije prebroji koliko je lošeg učinjeno u ime ateizma, a koliko u ime vjere pa ćemo vidjeti kakva je bilanca.”- CroEos.net, “Reakcije na Papine brutalne izjave”

Milan Polić (znanstvenik)
Milan Polić je osnivač Udruge za zaštitu prava ireligioznih osoba i promicanje ireligioznog poimanja svijeta “Protagora”.

“Ukratko, on nas ireligiozne žali, jer odbijamo bez dokaza prihvatiti ono u što on bezgranično vjeruje. A njegovo ?velikodušno? žaljenje ja doživljavam kao vrijeđanje i arogantno omalovažavanje ireligioznih, jer žali se one koje je zadesilo neko zlo, a ja ne vidim nikakva zla na sebi, niti bih volio da mi počnu ?velikodušno pomagati? da se izbavim od njega.” – Protagora.hr 30.01.2008.

Nenad Puhovski (režiser)
Nenad Puhovski je osnivač Udruge za zaštitu prava ireligioznih osoba i promicanje ireligioznog poimanja svijeta “Protagora”.

“Ako u Hrvatskoj niste katolik, jednostavno morate osjećati da ste gurnuti u stranu. A takav osjećaj pojačavaju Hrvatska televizija i mediji, i nema nikoga tko će zaštititi ovdašnje ateiste. Hrvatska ne voli raznolikost, ovo je društvo u kojem bi svi trebali biti Hrvati, katolici i navijati za Dinamo ili Hajduk” – Nacional 24.03.2009.

“Hrvatski ateisti i agnostici svojevrsna su manjina, koja ni na koji način nije zaštićena. Na primjer, kad netko napiše ‘prljavi židovi’, na noge se digne pola liberalne Hrvatske, ali kad Zlatko Sudac napiše kako su ateisti lijeni, bahati i oholi, ne samo da javnost šuti nego ne postoji ni sustav pravne zaštite protiv takvih uvreda jer zakon ne regulira ovakve situacije.” – Nacional 24.03.2009.

Vesna Pusić (političarka)
“Vesna Pusić tako kaže kako i nije baš osoba za razglabanje o vjeri. Kada je etika u pitanju ona se, kaže, oslanja na Kanta.” – Vijesti.net 11.03.2008.

Zoran Pusić (aktivist)
“Gospodine Pusić, vjerujete li u Boga?
- Kad je Pierre Simon de Laplace napisao knjigu o Svemiru i nebeskoj mehanici poklonio ju je Napoleonu koji je okrenuo prvu stranicu i zapitao: “Gdje je tu Bog?” Laplace mu je odgovorio: “Veličanstvo, ta pretpostavka mi nije bila potrebna.” Taj pristup mi se čini i danas racionalnim i svakako je blizak mom promišljanju. Tko god je čitao nešto o nastanku religija i bar malo poznaje ljudsku prirodu, naći će više argumenata za tezu da je čovjek stvorio Boga nego da je Bog stvorio čovjeka. Potreba čovjeka da se brani od nepoznatog imala je različite odgovore, od mitova i religija do znanosti. A što se tiče teze da je religioznost nužna da bi se netko uopće pridržavao moralnih zakona mislim da je to bjelodano netočno.” – Feral 30.05.2007.

Miroslav Radman (znanstvenik)
“Dodaje da je dosta rano postao agnostik: ‘Bilo je to kad sam shvatio banalnost činjenice da, kao i svi ostali ljudi na svijetu, nisam mogao izabrati mamu i tatu i u što će oni vjerovati. Učinilo mi se nerazumnim suprotstavljati se ljudima koji su isto tako slučajno rođeni na drugom kraju planeta, a sve zbog nekakvog kontinuiteta vjerovanja o nečemu za što nema baš nikakvih dokaza. Zato sam izabrao biti građanin svijeta jer svi smo ionako rezultat lutrije gena i ne biramo spermij ni jajnu stanicu od kojih ćemo postati. Odlučio sam se emancipirati od svega toga. Zato u crkvu volim ići meditirati i biti u rashlađenom prostoru, ali nemam vremena za gluposti’” – Nacional 24.03.2009.

“- Profesija znanstvenika ne ide uz slijepo vjerovanje. A i pape kad se razbole idu u Švicarsku u najbolje medicinske institucije – kaže Radman.” – CroEos.net, “Reakcije na Papine brutalne izjave”

Sanja Sarnavka (aktivistica)
Sanja Sarnavka je osnivačica Udruge za zaštitu prava ireligioznih osoba i promicanje ireligioznog poimanja svijeta “Protagora”

Daniela Trbović (TV voditeljica)
“…a i u svom stilu odgovorila je hoće li se uskoro čuti svadbena zvona – Nikako nećete čuti zvona jer sam ja ateist pa nema zvona.” – Tportal 14.04.2010.

Dafinka Večerina (odvjetnica)
Dafinka Večerina je osnivačica Udruge za zaštitu prava ireligioznih osoba i promicanje ireligioznog poimanja svijeta “Protagora”

Munir Vejzović (slikar)
“U tom se razdoblju u mojim radovima prvi put pojavljuju religijski motivi. Iako musliman, prije svega sam ateist. S obzirom na to da su ljudi izmislili religije, iluzorno mi je uopće iznositi svoje mišljenje o tome, ali Krista sam slikao iz sasvim drugih razloga. On je fiksiran kao točka oko koje se vrti kugla zemaljska. Tako je i mene zaintrigirao kao likovni, ali i kao filozofski motiv. Uz to, on simbolizira čvrstinu koja čovječanstvu obećava nadu.” – Nacional 10.10.2005.

Jelena Veljača (glumica)
“I tako oboje završismo kao ateisti, ja bez krunice i Nevena Svilara, on bez kušanja hostije u svojoj dvanaestoj godini… Križ mi se kao modni dodatak nikada nije prestao sviđati. No i danas ga nosim s određenom dozom skepse.” – Jutarnji list, 16.08.2009.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Ateizam   uto lis 26, 2010 11:25 am

A 95% su vjernici? Ides. Puno.

PostajNaslov: Re: Ateizam   Today at 5:17 pm

[Vrh] Go down

Ateizam