Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Zdrav način života, druga strana ogledala

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
InaNNaa
Pračovjek
InaNNaa


Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3112
Age : 37
Location : negdje u snovima
Registration date : 22.07.2010

Zdrav način života, druga strana ogledala Empty
PostajNaslov: Zdrav način života, druga strana ogledala   Zdrav način života, druga strana ogledala Icon_minitimepet stu 05, 2010 9:58 pm

Svakodnevno smo bombardirani savjetima kako zdravo živjeti, što jesti, što piti, koliko dugo šetati, koliko malo sjediti, kako prestati pušiti i kako ojačati imunitet i da ne nabrajam dalje..
Ljudi često u svoj toj trci koju nam donosi svakodnevica često zaborave na još neke potrebe koje spadaju među temeljne potrebe, a koje nas čine zdravijima, time i zadovoljnijima.
Neizbježno je da svi mi zanemarujemo mnoge od svojih esencijalnih potreba. Potrebno je dosta discipline da se ispravi to pomanjkanje ravnoteže u životnom stilu te da se odgovori na mnoge različite potrebe u životu. Najbolji je pristup putem jednostavnog upravljanja vremenom tako da budete sigurni da se barem većina vaših temljenih potreba zadovoljava svakih nekoliko dana.
Provjerite slijedeći popis da vidite kako dobro i kako često zadovoljavate određene potrebe.

* Emocionalne potrebe za ljubavlju, nježnošću, toplinom, bliskošću, potporom, razumijevanjem, suosjećanjem, humorom.
* Spoznajne potrebe za intelektualnom stimulacijom, izazovom, odgovornošću.
* Biheviorističke potrebe za razvijanjem niza vještina, npr. kuhanja, slikanja, pisanja, održavanja automobila, vrtlarenja, tesarenja.
* Socijalne potrebe za prijateljstvom, druženjem, dijeljenjem stručnosti i znanja.
* Fizičke potrebe za zdravljem, kondicijom, udobnošću, sigurnošću, hranom i toplinom.
* Senzualne potrebe, tako da svih pet osjetila primi odgovarajući poticaj.
* Profesionalne potrebe za poslom koji nam je važan, za dobrom plaćom, dobrim radnim uvjetima, priznavanjem truda, sustavima koristi, prilikama za napredovanje.
* Potrebe za izražavanjem seksualnog nagona unutar zrelog ljubavnog odnosa.
* Rekreativne potrebe za odmorom, igrom, sportom, hobijim, zanimacijama.
* Duhovne potrebe za transcedencijom, mističnim iskustvima, te znakovitim objašnjenjem postojanja.

Odgovaranjem na ove potrebe na pravilan i aktivan način, potičemo lančane reakcije koje su presudne za bezuvjetan odnos prema samome sebi, a taj je odnos potreban za razvoj našeg samopouzdanja i odgovornosti prema našem zdravlju. Jer ono što nas čini zdravima nije samo briga o fizičkom zdravlju..

Koje od ovih potreba ste najviše zanemarili, a koje njegujete svakodnevno? I imate li uopće vremena za zadovoljavanje ovih potreba ili vaš stil života ne dozvoljava ovu vrstu brige o vašem zdravlju?

izvor: članak dr. Tony Humphreys

(nadam se da sam smjestila temu na pravo mjesto, ukoliko nadležni nisu istog mišljenja, unaprijed se ispričavam..)
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Zdrav način života, druga strana ogledala Empty
PostajNaslov: Re: Zdrav način života, druga strana ogledala   Zdrav način života, druga strana ogledala Icon_minitimesub stu 06, 2010 12:57 am

Super tema Inannaa, ustvari mi kad govorimo o zdravlju i zdravom načinu života imamo samo jedan segment toga u vidu ili zdravu prehranu ili pak redovitu tjelovježbu ili možda pozitivne stavove, ali nikad na to ne gledamo cjelovito, tj. holistički.

A u stvari sve što radimo tokom dana bi trebalo biti jedno od ovoga gore opisanog.

(Inannaa odlično si pogodila temu i mjesno, mislim da će se MoW kao nadležni mod složiti sa mnom. Ali ti već imaš dosta postova ovdje tako da čak i ako pogriješiš, nećemo ti zamjeriti :)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
InaNNaa
Pračovjek
InaNNaa


Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3112
Age : 37
Location : negdje u snovima
Registration date : 22.07.2010

Zdrav način života, druga strana ogledala Empty
PostajNaslov: Re: Zdrav način života, druga strana ogledala   Zdrav način života, druga strana ogledala Icon_minitimesub stu 06, 2010 1:03 am

holistički pristup je uvijek pravi pristup, jer tek cjelovitim uvidom u neko stanje, možemo reagirati pravilno. ja kad sam prvi put se susrela s ovim člankom sam shvatila da jako malo vodim računa o toj sferi zdravlja. naravno, neke potrebe su uvijek zadovoljene, ali ima onih koje je, moram priznat, paučina davno prekrila... ali nikad nije kasno misliti na sebe, jer to danas često zaboravimo. nastranu egoizam koji vlada društvom, ali briga za sebe samoga je postala pravi izazov.

(čekat ću reakciju nadležnog MoW -a, ali ja i tebi vjerujem kad mi kažeš da mi je lokacija dobra :) )
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Zdrav način života, druga strana ogledala Empty
PostajNaslov: Re: Zdrav način života, druga strana ogledala   Zdrav način života, druga strana ogledala Icon_minitimesub stu 06, 2010 1:32 am

Ova tema je izvrsno pogođena i slažem se neka stoji ovdje na Zdravlju.

Što je zapravo "zdravlje"? Neki kažu: odsustvo bolesti. Međutim, to je kružna definicija. Točno je reći da je to fizička, psihička i duhovna ispunjenost. Zdravlje je holistički pojam kojeg je teško mjeriti objektivno, znanstvenim pristupom. Upravo balansiranjem ovdje navedenih segmenata i ne pretjerivanjem ni u kojem od njih dosižem osobni maksimum koji se naziva zdravlje.
Nekome će pritom trebati za to malo više jednoga, nekome malo više drugoga.

Osobno, nastojim ispuniti i uglavnom uspjevam ispuniti barem nekoliko potreba od ovdje navedenih svaki dan. Postoje sustavi kao što su makrobiotika koji su holistički i koji također nastoje isto to postići. Hrana je samo jedan mali, ali važni segment težnje za zdravljem.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
InaNNaa
Pračovjek
InaNNaa


Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3112
Age : 37
Location : negdje u snovima
Registration date : 22.07.2010

Zdrav način života, druga strana ogledala Empty
PostajNaslov: Re: Zdrav način života, druga strana ogledala   Zdrav način života, druga strana ogledala Icon_minitimesub stu 06, 2010 1:40 am

zdravlje se trpa u jedan kalup u koji ono, definirano samo kao jednostrano, ne može stati. bitno je osloboditi se, i naći način da zadovoljimo sve ono što naše tijelo, i um traže od nas. naravno da nikakvo pretjerivanje nije dobro, bitno je pronaći granice, i zaboraviti da dobra krvna, diferencijalna ili bilo koja druga slika daje rezultat o tome koliko smo zdravi.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Zdrav način života, druga strana ogledala Empty
PostajNaslov: Re: Zdrav način života, druga strana ogledala   Zdrav način života, druga strana ogledala Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Zdrav način života, druga strana ogledala
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Zdrav razum ...
» Slike, zvukovi, skulpure, prostori i ogledala
» Druga strana umjetnosti
» negativna strana ljubavi...
» Crna strana Olimpijskih igara

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Zdravlje-
Forum(o)Bir: