Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Empty
PostajNaslov: Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij   Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Icon_minitimepon stu 22, 2010 3:11 pm

PODRUČJE Mljetskog akvatorija od prekjučer guše stotine kvadratnih kilometara smeća za koje se sumnja da je došlo najvjerojatnije iz Albanije. Smeće je počelo stizati prekjučer, a jučer je područje obale poluotoka Pelješca zatrpala ogromna količina otpada među kojim su, prema riječima očevidaca, većinom boce, igle, kateteri te prazne boce za fiziološke otopine, ali i lešine preminulih životinja.

Na Pelješcu je smeće prekrilo cijeli akvatorij od Trstenika do svjetionika Lirica, a radi se o stotinama kvadratnih kilometara smeća čija je ovogodišnja količina znatno veća od onoga što je dolazilo prethodnih godina.

Ono po čemu se zaključuje da se radi o pretežno albanskom smeću su boce i smeće albanskih robnih marki ili s etiketama na albanskom jeziku. Mještani Pelješca nadaju se državnoj pomoći u čišćenju plaža, ali i da će se otkriti porijeklo smeća koje svake godine u sve većoj količini zatrpava Mljetski akvatorij.

DUZS: "Imamo dojavu, čekamo izvješće s terena"

Iz Državne uprave za zaštitu i spašavanje potvrdili su nam kako postoje prijave o velikoj količini smeća koje se sakuplja oko Pelješca. "Županijski centar u Dubrovniku ima dojavu o nakupini smeća kod poluotoka Pelješca, točnije kod mjesta Trstenik. O tome je obaviještena Lučka kapetanija dubrovačka koja je krenula na uviđaj. U ovoj fazi DUZS očekuje izvješće o stanju na terenu Lučke kapetanije", kazao je za Index Mario Selnik, dežurna osoba za medije iz Državne uprave za zaštitu i spašavanje.

Nakon što dobiju uvid o stanju na terenu, donijet će odluku o daljnjim akcijama i aktivnostima, objasnio je. Kako nam je kazao, navodno se na tom mjestu svake godine skuplja određena količina otpada takve vrste iz Albanije, no ovoga je puta navodno otpada znatno više.

Zelena akcija: Zaštita okoliša mora imati međunarodni karakter

"Moguće je da se radi o smeću iz Albanije jer morske struje u Jadranu idu smjerom obrnutim od kazaljke na satu. Tako naš otpad ide primjerice Talijanima, dok prema nama nasreću ne ide zagađenje iz njihove rijeke Po, već niz njihovu obalu. Kada bi struje išle u obrnutom smjeru, nama bi dolazilo industrijsko zagađenje iz rijeke Po. Radi se o slučaju koji je na neki način sličan onome iz Mađarske koji pokazao da zaštita okoliša nužno mora imati međunarodni karakter", kazao je za Index Tomislav Tomašević iz Zelene akcije.

Objašnjava kako su za problem nakupljanja smeća na Pelješcu saznali s Index.hr-a te da još sakupljaju informacije o tome pokušavajući donijeti ocjenu o koliko velikom problemu se radi. Ukoliko se utvrdi da postoji problem s otpadom koji se na našim obalama skuplja iz Albanije, Zelena akcija će prvo djelovati prema domaćim nadležnim institucijama, a onda i prema međunarodnim.

Plaže preplavljene smećem

Vršitelj dužnosti lučkog kapetana Lučke kapetanije Dubrovnik Nikola Beusan kazao je kako se uglavnom radi o otpadu anorganskog porijekla koji se ne može razgraditi. Ostatak je organskog porijekla poput životinjskih lešina, drva i tako dalje. Plaže u pelješkim mjestima Žuljana i Trstenik potpuno su prekrivene otpadom koji je iz Albanije i Italije, kako je kazao, stigao s jakim jugom. Prema njegovom mišljenju, za uklanjanje otpada trebale bi se pobrinuti lokalne samouprave.

Desetine tona smeća

Lučka kapetanija izvršila je jutros uviđaj na terenu vezano za nanose smeća na južnoj strani Pelješca te izvijestila Državnu upravu za zaštitu i spašavanje kako se prema prvim procjenama radi o desetinama tona otpada. Najugroženija su područja uvala Zaglavak, luka Trstenik i područje Dingaškog škoja. Ustanovljeno je da se radi o plastičnom otpadu (boce i najlonske vrećice) pomiješanog s ostacima drvene građe. Također su primijećene plutajuće lešine životinja (koza, ovaca, pasa i divljih svinja), a na plaži Trstenik more je izbacilo i leš dupina.

Pretpostavlja se kako se radi o otpadu iz Albanije, a naneseno je tijekom jakog jugoistočnog vjetra. Zbog plutajuće trstike pomiješane s otpadom također se pretpostavlja da je nanos stigao iz rijeke Bojane. Lučka kapetanija izvijestila je i kako prema dojavama lokalnih ribara postoji realna opasnost i za sigurnost plovidbe zbog plutajućih debla u blizini svjetionika i otočića Lirica. Dodaju i kako je sanacija onečišćenog područja trebala započeti danas, ali je odgođena zbog loših vremenskih uvjeta te će se s istom započeti čim se vremenske prilike poboljšaju.

Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Smecepeljesac1

izvor
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Empty
PostajNaslov: Re: Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij   Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Icon_minitimepon stu 22, 2010 6:56 pm

Upozorenje građanima: Ne dirajte lešine na Mljetu

Nakon što je more tijekom vikenda na južnu obalu poluotoka Pelješca i na Mljet nanijelo desetak tona smeća, u kojem su pronađene lešine brojnih životinja, svinja, pasa, koza i dupina, nadležni organi upozoravaju građane da su strvine opasne i da im se ne približavaju.

Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij 0668007.48

izvor


ovo nije normalno, u ovolikim količinama....
[Vrh] Go down
Zona
Pračovjek
Zona


Female
Leo Tiger
Broj postova : 2260
Age : 49
Registration date : 17.07.2010

Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Empty
PostajNaslov: Re: Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij   Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Icon_minitimepon stu 22, 2010 7:26 pm

Pa nije valjda da Albanci toliki otpad bacaju u rijeku???

I ne zna što je gore, da li ovo anorgansko koje se neće razgraditi, ili ovo organsko koje može izazvati zaraze. conf1

U svakom slučaju mislim da je ovo nepredviđeni trošak za naš "divni" državni proračun.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Empty
PostajNaslov: Re: Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij   Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Icon_minitimepon stu 22, 2010 7:57 pm

To stvarno nije normalno, i zašto baš u ovo doba godine. Nije da oni taj otpad bacaju jednom godišnje. Radi se stotinama kvadratnih kilometara, strašno, što mi radimo s prirodom. Kad ovo gledam pitam se da li smo mi uopće zaslužili živjeti na ovoj Zemlji misli
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Empty
PostajNaslov: Re: Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij   Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Icon_minitimeuto stu 23, 2010 12:34 am

Valjda su Albanci pokontali da nam je sezona ove godine bila dobra na njihov račun. Nema veze, iduće godine mi njima možemo ostatke s naših brodogradilišta.
[Vrh] Go down
Zona
Pračovjek
Zona


Female
Leo Tiger
Broj postova : 2260
Age : 49
Registration date : 17.07.2010

Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Empty
PostajNaslov: Re: Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij   Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Icon_minitimeuto stu 23, 2010 12:38 am

"Problem" je što morska struja naše smeće nebi odnijela u Albaniju, nego u Italiju... a talijani ionako ne znaju što će sa svojim. lood
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Empty
PostajNaslov: Re: Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij   Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Icon_minitimeuto stu 23, 2010 12:41 am

Ma i njima možemo vratiti. Toliko smeća dolazi iz Po da je to nevjerojatno. Uostalom, njihova obala nije lijepa kao naša. Blato. Kad je već takva, valjda je manja šteta njima poslat smeće nego nama na Mljet. roll
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Empty
PostajNaslov: Re: Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij   Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Icon_minitimeuto stu 23, 2010 12:52 am

Nadam se da ne misliš ozbiljno Legi, prepametan si ti za takvo razmišljanje
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Empty
PostajNaslov: Re: Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij   Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Icon_minitimeuto stu 23, 2010 12:56 am

Ne znam, Chak. Što ti misliš imam li takvo razmišljanje? Dovraga, što mi to radimo ovdje? Fascinira me da već 10 000 godina postojimo kao civilizacija. Mora da nas je bilo premalo da bi međusobno s raznih dijelova svijeta došli u kontakt i međusobno se poubijali. Sada barem imamo prilike za to.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Empty
PostajNaslov: Re: Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij   Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Icon_minitimeuto stu 23, 2010 1:00 am

Pa čuj nije nas bilo premalo da se međusobno poubijamo, za to nas je dovoljno dvojica ;) Ali nas je bilo premalo da ovaj planet uništimo, sad nas je već sasvim pristojna brojka i možemo napraviti jako veliku štetu, kao što vidiš neko malo veće selo može zagaditi desetke kvadratnih kilometara mora, a vjerojatno većina njih niti ne zna što je more ili morska struja tuzni
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Empty
PostajNaslov: Re: Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij   Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Icon_minitimeuto stu 23, 2010 1:05 am

Bilo je premalo ljudi da bi se ljudi iz različitih civilizacija poubijalo. No da, u pravu si, čudi me kako se svaka civilizacija sama za sebe nije poubijala.
A što, ti misliš da zato što je netko iz sela iz neke tamo Albanije ne zna za more i morske struje? Čini mi se da smo spremni otići na more, a onda se vratiti doma i ne imati novce djeci kupiti udžbenike.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Empty
PostajNaslov: Re: Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij   Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Icon_minitimeuto stu 23, 2010 11:19 am

Mislim da si slučajno odgovorio na pitanje koji si mi postavio, tako je, ljudi znaju za more, ali to je za njih mjesto na koje odu 15 tak dana po ljeti i to je to, ne znaju što je more, koju ono ima ulogu u ekosustavu, pri tome ne mislim da svi moraju biti znanstvenici, ali svatko od nas može imati ono prirodno i intuitivno znanje o prirodi i kad bi samo slušali svoju intuiciju onda bi znali da se ne može bacati u more tolike količine smeđa, a da to ne poremeti nešto negdje drugdje. Imaš jednako tako loš primjer sa šumama, mnogi šume doživljajau kao resurs, kao sirovinu za drvnu i drugu industriju...., mislim da li oni znaju da šume stvaraju kisik i da bez njih mi ne možemo živjeti, a bez industrije možemo.
[Vrh] Go down
Lyra
Majmun
Lyra


Female
Leo Snake
Broj postova : 1398
Age : 46
Registration date : 09.06.2011

Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Empty
PostajNaslov: Re: Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij   Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Icon_minitimepon oľu 26, 2012 4:30 pm

Zanima me šta vi mislite po pitanju odlaganja otpada?
Mislim, to se samo gomila, gomila i gomila, i do sada šta smo uspjeli napraviti je da se plastične boce recikliraju, i to bez čepova, što je meni suludo ... papir i staklo. Još uvijek koristimo plastične vrećice kojima (kada su zatrpane u smeću) treba i do nekoliko stotina godina za razgradnju.

Kada pomislim kako mi (posebno mi sa ovih prostora) nemamo nikakav dugoročni plan, kosa na glavi mi se diže.


I zanima me kako se vi ponašate kada je smeće u pitanju? Da li odlažete papir, boce, staklo ... da li koristite pomenute vrećice ...itd.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Empty
PostajNaslov: Re: Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij   Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Smeće iz Albanije "zagušilo" Mljetski akvatorij
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Ekologija-
Forum(o)Bir: