Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Tableta protiv neugodnih iskustava

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 29066
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Tableta protiv neugodnih iskustava    sri stu 24, 2010 12:48 pm

- Nakon bolnog i neugodnog iskustva u mozgu se stvara uspomena s puno straha u obliku proteinskog receptora. One traju neodređeno vrijeme, a kod nekih pojedinaca, koji imaju PTSP, i čitav život - objasnio je voditelj istraživanja profesor Richard Hugarin. Njegov tim uspio je pronaći formulu u obliku magične pilule koja će raspršiti stvorene proteine te tako izbrisati loša sjećanja. No to otkriće otvara i mogućnost manipuliranja sjećanjima i strahovima pomoću lijekova.

Najviše će koristi donijeti vojnicima koji su proživjeli ratni stres, zarobljeništvo ili mučenje, a vjeruje se kako će pilula moći pripomoći i u bržem zaboravu nakon ljubavnog brodoloma, slično kao u manipuliranju mozgovima u filmu "Vječni sjaj nepobjedivog uma". Znanstvenici sa Sveučilišta John Hopkins uvjereni su kako mogu otvoriti "vremenski prozor" u kojem se bolan događaj zbio te medikamentima uništiti protein koji je tada nastao. Protivnici ovog istraživanja slažu se da je brisanje bolne uspomene sjajna ideja, no ističu da je ljudski identitet stvoren od sjećanja koja pomažu u sazrijevanju i razvoju te da se upravo po njima svaki čovjek razlikuje. Oni smatraju da bi ova pilula mogla donijeti više štete nego koristi. Nije poznato kada bi se pilula mogla naći na tržištu. izvor

Ovo bi kao bila neka tableta protiv tuge, straha, depresije, PTSP-a i td. Ideja nije losa ali zapravo se moram sloziti sa protivnicima tog istrazivanja. Isto tako mi nije jasno kako ce ta tableta znati koje tocno proteine mora rasprsiti? Sto ako rasprsi proteine koji ti stvaraju strah od vode jer ne znas plivat pa se utopis :P (karikiram malo)

Guardian

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8385
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Tableta protiv neugodnih iskustava    sri stu 24, 2010 1:33 pm

Hm jesmo mi imali već jednom ovu raspravu, gotovo sam siguran da sam raspravljao o ovome, ali se više ne sjećam gdje misli

No, sve ovisi o okolnostima, nije loše da tako nešto postoji, no opet bilo bi loše to često koristiti. Naravno govorim pod uvijetom da doista djeluje. Ponekad su naša iskustva i ono što proživljavamo toliko teški da to ne možemo preboliti i tada nam to uzrokuje samo patnju, probleme, a u ponekim slučajevima dovodi i do samoubojstva. Tada bi ta tableta bila koristna, no ako osoba misli da može sama nadvladati te probleme i osjećaje koje oni donose, onda bi ta tableta imala kontra učinak jer ne bi dozvoljavala osobi da se sama bori i da se na taj način razvija.

Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 29066
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Tableta protiv neugodnih iskustava    sri stu 24, 2010 1:45 pm

I meni se cini da jesmo ali se nemogu sjetit gdje. Mozda mi treba tableta za bolje pamcenje :P

Pračovjek

Female
Leo Tiger
Broj postova : 2260
Registration date : 17.07.2010

PostajNaslov: Re: Tableta protiv neugodnih iskustava    sri stu 24, 2010 1:47 pm

ja ovakvo nešto ne bih odobrila ni u kojem slučaju.
svima je dobro da znaju za strah, tugu depresiju, ono kad boli duša.

nakon nekog nemilog događaja čovjek stvara određena mišljenja, stavove, donosi odluke na osnovu toga, kroji i mjenja svoj život...ako bi izbrisali taj događaj sve bi postalo konfuzno, ne bismo znali zbog čega nešto ne volimo, ili volimo, zašto nam se nešto sviđa a zašto nešto nikako ne podnosimo, pa bi onda išli u hipnoze da se prisjetimo zašto smo takvi kakvi smo.

ili kad bi npr, spriječili da nakon tužnog događaja prođe vrijeme pa uzmemo tabletu odmah nakon npr.smrti majke...da li bi bilo normalno da nismo svjesni da je ona umrla, i da nismo tužni zbog toga?

ili, ako osjećamo tugu, strah nakon što nas je neka osoba zlostavljala, bi li bilo ok da živimo kao da se to nikad nije ni desilo. na taj način bi zlostavljaču moglo sve biti oprošteno. a to po meni nije ok. conf1
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8385
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Tableta protiv neugodnih iskustava    sri stu 24, 2010 2:52 pm

Da Zona slažem se s tobom, bilo bi stvarno čudno vidjeti osobu koja je izgubila dragu osobu da se smije i zabavlja ko da je dobila na lotu. To nije normalno, no što misliš u jako teškim slučajevima gdje osoba nikako ne može preboliti gubitak, gdje je ta bol toliko teška da se ona ne može nositi s time i to ne u prvim danima nego niti nakon mjeseci ili godina. Da li misliš da bi u tim situacijama ipak bilo humano dati takvu jednu tabletu toj osobi?

@Alpha možda si i ti, a izgleda i ja popili takvu tabletu i zaboravili da je taj topic postojao, no meni se čini da iskustvo tih rasprava nije bilo baš tako loše ;)

Pračovjek

Female
Leo Tiger
Broj postova : 2260
Registration date : 17.07.2010

PostajNaslov: Re: Tableta protiv neugodnih iskustava    sri stu 24, 2010 3:13 pm

kolko ja znam medicina ima dosta i lijekova i drugih vrsta terapija za takve vrste bolova, pa ako se koriste prema uputstvima dolazi do poboljšanja općeg stanja, da ne kažem izliječenja.
nije da pretjerano vjerujem u antidepresive ili psihoterapeute (čast izuzecima), ali , u tim teškim vremenima čovjek mora naći snagu u sebi, ali i dozvoliti drugima da mu se pomogne. problem je ako osoba toliko potone u crnilo i tugu da ga više uopće nije briga i ne želi da mu se pomogne. to su možda najteži slučajevi, potpuno slomljeni. ako bi takve ljude pustili da tonu i dalje, vjerojatno nebi dobro završilo. pitanje je bi li tada bilo ispravno primjeniti ovu metodu brisanja pamćenja?
isto tako se čovječanstvo dvoumi oko eutanazije...
ne znam, kad iz ove perspektive pogledam, da li pustiti nekog da doslovno umre od duševnih boli, ili mu izbrisati dio sjećanja nakon kojeg će normalno funkcionirati..pa, eto možda bih se složila da je bolje biti bez djela sjećanja nego bez života.

[Vrh] Go down
primitive101
Majmun

Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1740
Registration date : 20.10.2010

PostajNaslov: Re: Tableta protiv neugodnih iskustava    sri stu 24, 2010 4:19 pm

Evo bas sam sad procesljo malo americke sajtove na ovu temu,posto ovi nasi napisu jednu recenicu.

Naucnici su davali elektro sok pacovima u noge a u isto vrjeme bi im pustali odredjeni zvuk,a na taj nacin bi se misevi prepali,a nakon toga bi se prepali i na sami zvuk iako elektrosoka nije bilo.To je klasican nacin uslovljavanja koji je u psihologiju uveo ruski naucnik Pavlov jos prije 150 godina.Tako i ljudi funkcionisu,ako vas je jednom lice nekog covjeka istraumiralo vi cete htjeli ne htjeli kad god opet vidite to lice da se prepanete.Pokazalo se da djelovi limbickog sistema(gdje spada i amigdala,centar za strah) stvore odredjeni protein koji se onda spoji sa tom memorijom,koja se naravno memorise u dr djelovima mozga,a nu u limb korteksu,iako ostanu u vezi.Dakle taj protein je spojen sa tom slikom,zvukom,osjecajem nebitno.Cim se aktiviro jedno i drugo se aktivira.Tako radi nasa psiha.

Pokazalo se da ljudski mozak proizvodi hemikaliju koju oni zovu BDNF i koja pomaze ponovni rast nekih neurona,i mjenja taj strah ili traumu(koja je ustvari protein neki) u neku drugu hemikalijute ostanu cista sjecanja,samo bez te emotivne blokade.

Dakle koliko sam ja shvatio,ne gube se sjecanja uopste,jer ona se memorisu na skroz drguom mjestu,vec se protein koji izaziva strah(grcenje grudi,rast pulsa,brzzi rad srca itd) promjeni u neki drugi koji vise ne moze to da radi.Dakle,ostanu sjecanja ali nestane emotivna nabijenost ....

Znaci mozak sam moze da prozivodi taj BDNF,ali ocigledno to ne radi kako treba kod svih.Oni smatraju da mogu da natjeraju mozak da sam to proizvodi ,bez da direktno davaju BDNF pacijentima(misevima zasad hehe)....

Ako je zista tako,da sjecanja ostaju skroz ocuvana a izgubi se emotivna blokada,sok i strah ja sam skroz za sto se tice primjene ovoga.... affraid lol!
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Tableta protiv neugodnih iskustava    

[Vrh] Go down

Tableta protiv neugodnih iskustava
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Inuit (Eskimi)
» hrđa, korozija ...
» Tablete za čiščenje vode