Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Paul Feyerabend

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Green
PraGlodavac
Green


Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Age : 38
Location : Zagreb
Registration date : 26.12.2010

Paul Feyerabend Empty
PostajNaslov: Paul Feyerabend   Paul Feyerabend Icon_minitimesri pro 29, 2010 8:17 pm

Zanima me da li je netko od vas čuo ili čitao nešto od ovoga filozofa? Imala sam seminar o njemu pa sam pročitala neka njegova dijela i autobiografiju. Kod predaje seminara bilo je burnih reakcija i asistenta i kolega. Zanima me ako jeste što od njega pročitali, kakve su reakcije. Na njega obično nitko ne ostane ravnodušan.
[Vrh] Go down
Melkior
PraGlodavac



Male
Capricorn Monkey
Broj postova : 685
Age : 43
Registration date : 24.12.2010

Paul Feyerabend Empty
PostajNaslov: Re: Paul Feyerabend   Paul Feyerabend Icon_minitimečet pro 30, 2010 1:23 am

Ja nisam ali prije nego proguglam, može li koja tvoja misao ukratko o njegovom mišljenju i dijelovanju, što zastupa, a što ne, kako se predstavlja u filz. :)
[Vrh] Go down
Green
PraGlodavac
Green


Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Age : 38
Location : Zagreb
Registration date : 26.12.2010

Paul Feyerabend Empty
PostajNaslov: Re: Paul Feyerabend   Paul Feyerabend Icon_minitimečet pro 30, 2010 1:45 am

Feyerabend je bio vrlo zaje... lik i bojim se kada bih ti išla govoriti o njemu, a do sada za njega nisi čuo, da bih ti nenamjerno ostavila i neki dojam, a to ne bih htjela. Guglaj kad nađeš vremena, Najpoznatije njegovo djelo je AGAINST METHOD, po tome je dosta poznat, to djelo sam i ja obrađivala. Imaš na netu skračenih verzija gdje ga ljudi ili citiraju ili opisuju, knjiga ima podosta stranica. U slučaju da se najedeš veselih gljiva i jako zainteresiraš poslat ću ti seminar. On je mnogo krači od knjige a sadrži sve.
[Vrh] Go down
Melkior
PraGlodavac



Male
Capricorn Monkey
Broj postova : 685
Age : 43
Registration date : 24.12.2010

Paul Feyerabend Empty
PostajNaslov: Re: Paul Feyerabend   Paul Feyerabend Icon_minitimečet pro 30, 2010 1:47 am

Budem ga onda proguglao, cijenim tvoje mišljenje, hvala! javim se! :-)
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Paul Feyerabend Empty
PostajNaslov: Re: Paul Feyerabend   Paul Feyerabend Icon_minitimečet pro 30, 2010 1:51 am

Možeš napisati malo o njemu? za što se zalagao?

_________________
I never lose myself because I never found me
[Vrh] Go down
Green
PraGlodavac
Green


Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Age : 38
Location : Zagreb
Registration date : 26.12.2010

Paul Feyerabend Empty
PostajNaslov: Re: Paul Feyerabend   Paul Feyerabend Icon_minitimečet pro 30, 2010 1:54 am

Zalagao se za ukidanje znanstvenih predmeta u školama jer to kao nema smisla. Tvrdio je da je znanost anarhija itd. itd. Ima on dobrih argumenata, ali donosi ih tako da šokira i tjera ljude da pročitaju što želi reći. Sumnjam da je baš vjerovao u sve što je govorio, jer bilo je tu svega.
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Paul Feyerabend Empty
PostajNaslov: Re: Paul Feyerabend   Paul Feyerabend Icon_minitimečet pro 30, 2010 1:56 am

Moj Austrijanac,pa kaze ovako:

„Moj je život rezultat slučajnosti, a ne ciljeva i načela. Moj intelektualni rad je samo njegov beznačajni dio. Ljubav i razumijevanje su mnogo važniji. Vodeći intelektualci i njihova žarka težnja spram objektivnosti ubijaju ove osobne elemente. Oni su kriminalci, a ne osloboditelji čovječanstva.“ ides
[Vrh] Go down
Green
PraGlodavac
Green


Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Age : 38
Location : Zagreb
Registration date : 26.12.2010

Paul Feyerabend Empty
PostajNaslov: Re: Paul Feyerabend   Paul Feyerabend Icon_minitimečet pro 30, 2010 1:58 am

uuuu, vidim da zna neko za Paula, fino fino.

Posebno mi je simpatičan taj Feyerabend kad priča o postizanju čovjekoljublja a sudjelovao je u drugom svjetskom ratu i bio odlikovan od Hitleral možda on ima drugo poimanje čovjekoljublja od mene. rofl
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Paul Feyerabend Empty
PostajNaslov: Re: Paul Feyerabend   Paul Feyerabend Icon_minitimečet pro 30, 2010 1:54 pm

Općenito je prigovarao znanosti kakva se razvila, znanstvenoj logici zaključivanja, njenoj nerealnoj "snazi" u društvu itd. Koliko sam shvatio, njegov ideal znanosti je taj da se u to uključe i obični ljudi iz pučanstva, da se sve skupa izjednači sa svime ostalim, poput religije recimo, a ne da znanost bude nekakav "Bog" društva i da se sve ravna prema tome. Je li to to?

I što se podrazumijeva pod znanstvenim predmetima u školi? Fizika, matematika, biologija, kemija?
[Vrh] Go down
Green
PraGlodavac
Green


Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Age : 38
Location : Zagreb
Registration date : 26.12.2010

Paul Feyerabend Empty
PostajNaslov: Re: Paul Feyerabend   Paul Feyerabend Icon_minitimečet pro 30, 2010 2:00 pm

Da, dobre si predmete nabrojao. Takvi predmeti možda nisu svakome jednako potrebni za život no tjeraju djecu da razmišljaju, povezuju, zaključuju, ne možeš im to oduzeti i zaključiti da će se razviti.

Nije Feyerabend baš sve loše govorio no bar po mojem mišljenju je rekao mnogo gluposti poput odvajanja znanosti od države. On je smatrao da razvoj znanosti treba u potpunosti stati jer zanemarujemo razvitak čovjekoljublja. Moći ćemo ga razviti jedino ako zanemarimo znanost jer ona nas uništava. Šta onda nije otišo živjet u pećinu bez struje? Ne volim kad ljudi karikiraju i pretjeruju. Napredak države je u znanosti, napredak svakog pojedinca je u znanju i razmišljanju, no ne možeš samo sjediti na podu i filozofijom unaprijediti čitavu civilizaciju, nismo mi još na tom nivou.

On je u principu veličao društvene znanosti i umanjivo prirodne. Ja sam za ravnotežu, ne treba ti država balerina isto kao što ti ne treba ni država puna matematičara, ravnoteža je potrebna.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Paul Feyerabend Empty
PostajNaslov: Re: Paul Feyerabend   Paul Feyerabend Icon_minitimepon sij 03, 2011 3:46 am

Kao i mnogi drugi filozofi, svaki je imao neke svoje "mušice", tako i Paul. zubo
Upravo to, djeca razvijaju razmišljanje preko tih predmeta, htjela ona to ili ne. Uostalom treba imati neki pojam o svijetu oko sebe, ne možeš iz škole izaći ko guska u maglu, neke osnove se ipak trebaju znati. Barem osnove.

I pojma nemam na koji način znanost uništava čovjekoljublje po njemu.
[Vrh] Go down
Green
PraGlodavac
Green


Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Age : 38
Location : Zagreb
Registration date : 26.12.2010

Paul Feyerabend Empty
PostajNaslov: Re: Paul Feyerabend   Paul Feyerabend Icon_minitimepon sij 03, 2011 11:03 am

"Znanost je jedna od mnogih formi mišljenja koju je čovjek razvio i ne nužno najbolja.
Napadna je, bučna, drska, ali je inherentno superiornija samo za one koji su već odlučili u korist određene ideologije ili koji su je prihvatili a da nikad nisu ispitali njezine prednosti i njezina ograničenja. I kako prihvaćanje i odbacivanje ideologija treba ostaviti na volju jedinke, slijedi da odvajanje države i crkve treba biti dopunjeno odvajanjem države i znaosti, te najnovije, najagresivnije i najdogmatskije religiozne institucije. Takvo odvajanje može biti jedina naša prilika da posignemo čovjekoljublje koje smo kadri ostvariti, ali koje nikada nismo potpuno ostvarili."
Paul Feyerabend

Evo to je samo jedna od mase njegovih izjava. Slažem se da je znanost i bučna i drska i na neki način čak i religiozna insitutucija, ali ne da je treba odijeliti od države jer je jedino u njoj napredak za dotičnu državu.

[Vrh] Go down
Sponsored content





Paul Feyerabend Empty
PostajNaslov: Re: Paul Feyerabend   Paul Feyerabend Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Paul Feyerabend
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Preminuo Les Paul
» Umro Paul Newman

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: