Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Tiffany

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Gea
Moderator

Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10216
Registration date : 21.04.2009

PostajNaslov: Tiffany   sub sij 01, 2011 9:20 pm

Tiffany tehnika je način oblikovanja plošnih predmeta i figura, te raznih formi i predmeta spajanjem malih komadića obojenog stakla. Staklo može biti manje ili više transparentno, a spaja se lemljenjem cinom na bakrenu podlogu, kako bismo dobili leguru bronce na spojevima. Ova tehnika se razvila na temelju tehnike vitraila krajem 19. stoljeća, a jedan je od važnih dijelova umjetničkog izraza razdoblja Art nouveau i Secesije. Jedan od njenih začetnika, prema kojem i nosi naziv, bio je umjetnik i dizajner Louis C. Tiffany.

Povijest:

Začetnikom Tiffany tehnike smatra se Louis Comfort Tiffany koji je u SAD-a bio zlatar i poklonik art nouveaua. Umjetničko obrazovanje stekao je u Europi i bio je zainteresiran za unutrašnje uređenje. Po povratku u New Yorku radio je na projektima velikog broja većih građevina u oblasti New Yorka. Naročito veliki uspjeh postigao je u dizajniranju i izradi vitraja. Također se zanimao i za rasvjetu pa su njegovi lusteri postali zapaženi i ušli u upotrebu kao nešto novo i originalno. Danas su ti lusteri predmeti od interesa za kolekcionare kao i unikatni predmeti koje je radio od stakla u boji. Smatra se da je pojava art nouveaua imala odlučujući utjecaj na njegov rad i kasnije postaje modernim pokretom.

Kao stil art nouveau bio je ograničen uglavnom na zapadnu Europu gdje ovaj stil pripada pokretu ka novoj jednostavnosti u arhitekturi u što su se uključili mnogi umjetnici tog vremena.

Kad su interijeri ostvareni sa ukusom, kulturom i poznavanjem karaktera stilova, obično su veoma privlačni i predstavljaju dobru investiciju u vrijeme kad takvih interijera nema puno.

L. C. Tiffany je počeo kreirati svjetiljke kao male verzije vitraja te je ostvario svoju ideju kreirajući novi umjetnički stil. Tiffany lampe su bile ubrzo bile prepoznate zbog njihovog izuzetnog dizajna i ručno izrađenih detalja čak i na brončanim stalcima koji su bili prekriveni bogatom smeđe - zelenom patinom, emajlom i u velikom broju detalja . Njegova najveća želja je bila približavanje ljepote širem sloju, ali L. C. Tiffany je također imao otkrića u procesu proizvodnje stakla. Patentirao je četiri vrste stakla, a radio je s mnogim obrtnicima koji su proizvodili klasične vitraje, radili rasvjetna tijela ili sudjelovali u opremanju interijera.

Motivi Tiffany svjetiljaka bili su inspirirani s ljubavlju i prirodnim elementima, najcesce cvijećem, lišćem, korijenjem. Neki uzorci značajni na njegovim lampama uključuju motive paukove mreže, paunovog repa, vilinog konjica, božura, glicinije i sviba (cvjetno drvo srodno europskom drijenu). L. C. Tiffany je nastojao da kroz ljepotu stakla svojih svjetiljki ljudima omogući uživati u elementima prirode, kao što je cvijeće u cvatu, tijekom cijele godine.

Nakon velike krize početkom 20. stoljeća Tiffany predmeti su kasnih pedestih godina ponovo otkriveni zahvaljujući iznimnom interesu kolekcionara i muzeja. Tako su 1998. godine dvije Tiffany svjetiljke bile na listi 10 najskuplje prodanih dekorativnih umjetničkih predmeta postižući cijenu oko 2 mil. $ po umjetnini. Njegova bogato inspirirana karijera trajala je 57 godina, sve do smrti 1933. godine kada je Tiffany studio zatvoren. Danas, 80 godina nakon zatvaranja Tiffany studija u New Yorku, 95 posto svjetske proizvodnje Tiffany svjetiljaka nalazi se u Kini, kolijevci porculana i stakla, gdje se svjetiljke ručno izrađuju od opalescentnog stakla pod strogim pravilima i patentima originalne proizvodnje. Stalci su od bronce ili cinkove slitine, a svjetiljke su prilagođene za europskom tržištu (CE certifikat). Cijena im je znatno niža a i dalje imaju svoje poklonike zbog ugođaja koji takve svjetiljke stvaraju svojom igrom svjetlošću.

LINK

Moderator

Female
Scorpio Snake

PostajNaslov: Re: Tiffany   sub sij 01, 2011 9:28 pm

Ja volim tiffani stvari.. ne tako kičaste, ali se mogu napraviti prilično lijepe lampe i kutijice
i htjela bi probati raditi nakit od njih i lampu. Sva sreća majka od dečka je zblja prava profesionalka pa ću je zamoliti za pomoć
inače završila sam tečaj za to :) ali nisam puno radila jer treba mjesta za to i dobar alat, a meni brusilica malo šteka :(

Višestanični organizam

Male
Aries Snake
Broj postova : 43
Registration date : 08.09.2009

PostajNaslov: Re: Tiffany   sub sij 01, 2011 10:37 pm

za ovo stvarno treba imat strpljenje. inace da pohvalim avatar stvarno je .... neznam objasniti ali mi se svidja
[Vrh] Go down
Gea
Moderator

Female
Scorpio Snake

PostajNaslov: Re: Tiffany   pon sij 03, 2011 1:40 am

pa i ne toliko :D samo dobar alat.. to je poput mozajka
dobar režač stakla i nacrt po kojemu radiš :)

PraGlodavac

Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Registration date : 26.12.2010

PostajNaslov: Re: Tiffany   pon sij 03, 2011 1:45 am

Ova zelena prva ko školjkica mi je najlijepša, vila je isto dobra. Ovo ostalo mi djeluje prekičasto, ali zanimljivo je koliko ove crte između komadića u biti odlično djeluju i stvaraju super efekt.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12302
Registration date : 09.09.2009

PostajNaslov: Re: Tiffany   pon sij 03, 2011 3:57 am

Školjkica je zakon, a sviđa mi se i ona prva lampa.
Tiffany tehnika i vitraji mi se sviđaju, jer su nekako bezvremenski, samo ih treba kombinirati sa odgovarajućim namještajem.
Kod kuće imam puno antiknog namještaja i mislim da bi se neka Tiffany lampa vrlo lijepo uklopila i dala prostoru još topliji ugođaj.

Majmun

Female
Aquarius Cat
Broj postova : 1675
Registration date : 01.11.2009

PostajNaslov: Re: Tiffany   pon sij 03, 2011 8:03 pm

Meni je ovo extra, neopisivo, nemam riječi. Zaista mi se sviđa :)
Ne bih ništa izdvajala kao najbolje;)
[Vrh] Go down
Gea
Moderator

Female
Scorpio Snake

PostajNaslov: Re: Tiffany   uto lip 18, 2013 7:23 pm

PostajNaslov: Re: Tiffany   Today at 1:01 am

[Vrh] Go down

Tiffany