Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Uhićenja hrvatskih branitelja

Go down 
+3
Chakotay
Athena
Sedežničar
7 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Sedežničar
PraGlodavac
Sedežničar


Male
Aquarius Rat
Broj postova : 566
Age : 39
Location : Balograd, glavni grad Mitonije.
Registration date : 08.10.2009

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimened sij 16, 2011 1:42 pm

Zanima me kako vi gledate na najnovija događanja vezana za uhićenja hrvatskih branitelja (Purde i Marića)?

Ja imam poprilično razvijeno mišljenje o ovome. Da ne bih jako duljio i sve na opširno pisao, pokazat ću ovaj link:

http://www.vecernji.hr/vijesti/sto-meni-beograd-ima-oprastati-oni-su-nas-napali-a-ne-mi-njih-clanak-239239

Citat :
Proveo sam 270 dana u ukupno 6 srbijanskih logora – kaže Ačkar.
Istražitelji iz Srbije mlatili su ga sustavno svakog od tih dana. Stoga može "iz prve ruke" objasniti kako su nastale pravosudne osnove za sastavljanje zloglasnog srbijanskog popisa branitelja. "Imena, imena mjesta, gdje si što radio, tko je bio tog dana na mjestu gdje su stradali naši vojnici", pitali su istražitelji nakon što su prethodno porcijom pendrečenja srbijanski stražari "pripremili" zatočene branitelje.
– Danima su nas mlatili, sustavno, a onda prestanu, odu na ručak, a tebi ostave olovku i papir. Pa piši i potpiši – kaže Ačkar.
A što je trebalo pisati i potpisivati?

Dr. Bosanac, Njavro i drvene pile

- Pa, recimo, istražitelji (a bila je riječ o specijalistima KOS-a, višerangiranim oficirima) ti ispričaju priču kako su neki od tvojih suboraca pravili ogrlicu od ušiju ubijenih Srba ili ogrlicu od dječjih zubića, pa onda traže da ti to potpišeš... kao svjedok - objašnjava Ačkar.
- Tražili su od nas da potpišemo kako su doktorica Vesna Bosanac i pokojni doktor Juraj Njavro tijekom operacija ranjenim srpskim vojnicima "rezali noge drvenom testerom" (pilom) i sl. - nastavlja nevjerojatnu priču uznik srbijanskih logora.

Citat :
Bošnjakovićev dogovor

Uistinu, i pravnike zbunjuje razvoj događaja. U šturom priopćenju za javnost sa sastanka D. Bošnjakovića i S. Malović oči bode dio koji glasi "postavljeno je pitanje hrvatskih državljana protiv kojih je pred vojnim sudovima bivše SFRJ vođen postupak zbog kaznenih djela oružane pobune i djela protiv ustavnog poretka SFRJ te će se u odnosu na njih pokrenuti inicijativa za dopunu Zakona o amnestiji Repubile Srbije... na način kao što je to već regulirano u RH".
Hrvatski branitelji u tome vide namjeru da se njima dade oprost (milost) kao pobunjenicima u građanskom ratu koji su ustali protiv "ustavnog poretka SFRJ". Pravni stručnjaci, pak, naglašavaju kako je to zamka jer je RH država koja je tužila Srbiju za genocid, pa jednostavno ne može uskakati sebi u usta i pristajati na to da Beograd njezinim borcima daje oprost zbog "oružane pobune" s obzirom na to da službena hrvatska politika tvrdi da je Srbija agresor i počela je rat.


Ali Srbija to ne radi samo zbog hrvatske tužbe, ovaj drugi link zašto Beograd toliko hoće logoraše:

http://www.vecernji.hr/vijesti/zapovjedniku-srpskih-logora-vasiljevicu-sudit-ce-se-beogradu-clanak-216773 (članak od prije dva mjeseca)

Citat :
Zadovoljni smo što je istragom utvrđeno da je najodgovorniji Aleksandar Vasiljević, general-major bivše JNA i nekadašnji načelnik Uprave bezbednosti. DORH bi optužnicu za mjesec trebao proslijediti u Beograd, gdje će se Vasiljeviću i suditi - rekao je Pero Kovačević iz Udruge pravnika Vukovar 1991.

Beograd ne sudi Vasiljeviću iako je već mogao započeti postupak nego ide u kontraofenzivu, treba pokazati ne samo da ti logori u kojima su se branitelji mučili 'nisu postojali' (što je apsurdno jer stotine logoraša koji su to prošli i danas svjedoči) nego treba pokazati da su upravo ti logoraši zločinci. Što je i više nego očito pokušaj prekrajanja povijesti (koji za sada Srbiji relativno dobro ide i ja se pitam kako to da joj tako dobro ide).

Jučer su bili prosvjedi branitelja i građana u vezi ovoga i prozvana je hrvatska vlada i predsjednik.

Imao bih ja još dosta toga za napisati (što je primjerice vezano za predsjednika Josipovića, za kojeg najblaže rečeno ne mislim da radi u korist Hrvatske), no za sada ću ovdje stati kako ne bi preveliki i nepregledni tekst stavio u prvi post.


Što vi mislite o svemu ovome?
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimened sij 16, 2011 2:15 pm

Ukratko, ne bih ulazila u nagađanja je li Purda kriv ili se radi o podmetanju. kava

Mislim da je na sudu da to utvrdi, međutim ne slažem se sa Đapićevim zahtjevom, kao i nekih drugih koji traže da se hrvatske branitelje oslobodi bilo kakve odgovornosti i da ih se svrsta u posebnu privilegiranu kastu.
Jest, oni su odgovorni za stvaranje Hrvatske i obranu domovine, ali to ne znači da se samim time individualno počinjena kaznena djela u ratu trebaju "zataškati" ili na njih zažmiriti, bila ona počinjena sa hrvatske ili srpske strane.
Smatram da svatko treba biti nagrađen za svoje zasluge, tako i u slučaju onih u ratu, međutim one ne mogu automatski opravdati eventualna kaznena djela počinjena od strane te iste osobe u ratu.
Dakle, Srbija i Hrvatska bi trebale procesuirati sve one koji su kazneno odgovorni.

Pritom uopće nije relevantna činjenica da je Srbija bila agresor, jer to ne oslobađa individualne odgovornosti pojedinca ili skupinu ako su postupali na nedopušten način, bili oni na strani "dobrica" ili "zločinaca".

Što se tiče samih branitelja, mislim da Hrvatska oko toga ima jako puno posla.
Tu se prvenstveno radi o potrebi objavi registra branitelja, kako bi se utvrdilo stvarno stanje radi branitelja i ostalih građana Hrvatske.
Osobno sam zadovoljna ulogom Josipovića kao predsjednika (zasada), jer je prvi imao hrabrosti oduzeti činove onima za koje je utvrđeno da su u ratu počinili kaznena djela, što je dakako u skladu sa zakonom.
Upravo se na taj način može osvjetlati obraz pravim braniteljima.

Ne smatram da se radi o progonu branitelja, jer dužnost je svake države da funkcionira kao pravna država, što podrazumijeva između ostalog i da odstrani kukolj iz svojih redova (poput Glavaša, Merčepa i ostalih).
Isto vrijedi i za Srbiju. Mislim da je to jedini način i temelj na kojem Hrvatska i Srbija mogu graditi bolje odnose u budućnosti.
[Vrh] Go down
Sedežničar
PraGlodavac
Sedežničar


Male
Aquarius Rat
Broj postova : 566
Age : 39
Location : Balograd, glavni grad Mitonije.
Registration date : 08.10.2009

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimened sij 16, 2011 3:16 pm

Pa recimo ja itekako mislim da se radi o najčistijem podmetanju (čitajući svjedočanstvo više njegovih suboraca). A na sud se itekako može (po tiho) politički utjecati i vršiti pritisak tako da i onaj koji je objektivno nevin ispadne kriv, a onaj koji je objektivno kriv ispadne nevin ako tako politika odredi. kava

Pogotovo ako pogledam suđenja u Haagu gdje je Šljivančaninu smanjena kazna i on nije kriv za ubojstva 200 ljudi na Ovčari (zato što nije znao ‘za povlačenje vojne policije’) a sam je po svjedočanstvu jedne žene prisilno odvojio nju od njezinog (tada) šesnaestgodišnjeg sina kojeg ona nakon toga nikad nije vidjela, toj ženi nikad NIJE bilo dano da sudi u Haagu (i pitam se zašto ???). Norac bi trebao biti objektivno kriv? (znam nešto o tom suđenju) Tu se sigurno radi o namještaljci i uz teška kršenja konvencija. kava (ne znam trebam li ulaziti u detalje vezane za Šljivančanina i Norca)

O da politika itekako može (pozivajući se na pravo i pravnu državu) politički osuditi nevina, ja ne želim biti naivan i misliti da ne može.

Hrvatska i Srbija bi trebale pravno suditi svojim građanima a Blagoje Adžić (krvnik u Vukovaru) je godinama na slobodi iako jest GODINAMA na interpolovoj tjeralici. Zanimljivo je to kako jedna strana (hrvatska) procesuira one koji i objektivno nisu krivi ( a recimo ne procesuira Stanimirovića) dok srpska strana namjerno jako malo poduzima u vezi svojih okrivljenika. Mislim da su takve poluistine opasne i sasvim sigurno predstavljaju izjednačavanje krivnje na ovim prostorima. Također mislim da bi toga ljudi trebali biti svijesni.

Josipović je dobar predsjednik? On poziva Tadića i njegovu obitelj na ljetovanje, a Tadić odmah nakon toga izjavljuje da je Oluja zločin koji se ne smije zaboraviti. Josipović nakon završetka postupka hrvatskih generala praktički prejudicira da su generali krivi (Gotovina, Čermak i Markač) (trebam li citirati njegove točne riječi?), a Tadić lobira za Šljivančanina nakon pravomoćne presude. Josipović i Tadić etički izjednačavaju događaje na Vukovaru i na Paulin Dvoru a Tadić pritom donosi na sva medijska zvona dokumente koji bi trebali rasvjetliti sudbinu nestalih iz Vukovarske bolnice a naknadno se utvrđuje da oni ništa ne pomažu u rasvjetljavanju nestalih. Josipović pozdravlja poteze Bošnjakovića i Malovićke a ni najmanje ne osuđuje ovo ‘amnesturanje pobunjenika u građanskom ratu protiv SFRJ’, ne osuđuje jer zna da isto u potpunosti poništava hrvatsku tužbu za što se i on sam zalaže (i prethodno se zalagao).

I još što se tiče onoga da iako je bila agresija na Hrvatsku da Hrvati individualno moraju odgovarati ako su počinili zločin. Ja nisam primijetio da isti princip vrijedi i za Englesku i za Ameriku. Primjerice za bombardiranje Dresdena ili za Abu Graib i ne želim biti naivan i misliti da su takve stvari nužno dobre za Hrvatsku.

Toliko od mene i o mojem mišljenju!


Zadnja promjena: Sedežničar; ned sij 16, 2011 6:20 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimened sij 16, 2011 3:51 pm

To što Josipović poziva Tadića na ljetovanje uopće nije bitno.
Tadić se zaletio sa izjavom o Oluji, a s druge strane se ispričao u Vukovaru.
Sumnjam da je Josipović prejudicirao nečiju krivnju, dok se to ne utvrdi pravomoćnom presudom. suspect
Kad god sam slušala Josipovića, mislim da je u izjavama bio korektan i nije skakao pred rudo, iako je bio prozvan radi izraženja žaljenja, što je također bilo izloženo kojekakvim interpretacijama.

Ukratko, zadatak koji je pred Hrvatskom i Srbijom u vezi sa osudom i "pročešljavanjem" rata i individualne odgovornosti nije nimalo lak i ima mnogo manjkavosti, ali od nekud se mora početi. Stvari koje su se dogodile nikad ne moraju biti zaboravljene, ali moraju se prevladati kako bi krenuli dalje.
Neosuđivanje onih koji su individualno odgovorni u ratu pa bili oni i na strani obrane (na način da su primjerice ljudima zabijali čavle pod nokte i puštali trofazni struju, samo zato jer su druge nacionalnosti) baca ljagu na one koji su se časno borili u ratu.
Može li se takve osloboditi krivnje i uopće ne procesuirati, samo zato jer su bili branitelji? Trebaju li zadržati činove i odličja? To traži Đapić neides i neki branitelji/građani, a moje je mišljenje da u nijednoj demokratskoj državi takvi ljudi ne zaslužuju titulu junaka-branitelja, ukoliko se utvrdi da su krivi.

Takvi i ostali trebaju odgovarati i smatram da nikakva opravdanja tipa "mi nismo bili agresori" ili "svi vaši nisu odgovarali" tu ne mogu biti opravdanje.
Puno zločinaca Srba i Hrvata je godinama bilo slobodno, ali nemojmo samo gledati jednostrano i reći kako su samo Srbi koji su počinili zločine slobodni kao ptičice.
Zašto Merčep nije dosad uhićen? Štoviše, nije bila podignuta ni optužnica tolike godine.
Što se čekalo sa Glavašem?

Istina je da i Hrvatska nije bila voljna procesuirati svoje, dok nije došao pritisak iz EU i dakako da tu politika uvelike bira moment kada nešto napraviti, ali to je realnost.
Slično je i sa Srbijom i mislim da su potrebni veliki napori da se obje države još odlučnije potaknu da procesuiraju one koji su u ratu činili nedopuštene stvari.
Naravno da neće biti moguće napraviti sve po tom pitanju, ali svaki korak je bitan.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimened sij 16, 2011 5:40 pm

Ima tu jako puno stvari koje su naizgled komplicirane, no kad se raščlane tada je sve jasno. Prvo je pitanje da li je zločin počinjen. Odgovor nam daju žrtve, ako je netko ubijen ili mučen tada je to zločin. Ako postoji zločin mora postojati i počinitelj. Tko je počinitelj?

Na to pitanje nam trebaju odgovoriti nadležne institucije poput policije i DORH-a. Nažalost niti je policija niti DORH napravili svoj posao. Čini mi se da nikada nisu podignute optužnice protiv poznatih zločinaca koji su počinili ratni zločin na teritoriju Hrvatske, a to su Martić, Mladić i ostali na čelu sa Miloševićem. Pitam se zašto protiv tih osoba nikada nisu podignute optužnice.

E sada dolazimo do drugom ideološkog pitanja, da li onaj tko se brani može počiniti zločin. Naravno dok se brani, ne i to ne vrijedi samo u ratu nego i u miru. Ako netko napadne drugu osobu na ulici s namjerom da ju ubije i ta osoba se brani, iu toj obrani usmrti napadača, tu nema kaznenog dijela. No što ako je napadač svladan, što ako je napadač potpuno onesposobljen i više ne može ništa. Što ako je taj napadač ranjen i zatvoren u zatvoru. Imamo li i tada kao napadnuti pravo ubiti napadača, imamo li pravo zatvorenog napadača prisiljavati da pije kiselinu, imamo li pravo ubiti napadačevu djecu, ženu, baku...

Izgleda da neki ljudi misle da je to dozvoljeno, no na njihovu žalost to je zabranjeno i svi koji su to činili u ratu su počinili ratni zločin. Tako da su Glavaš, Norac i ostali osuđeni, ratni zločinci. Ne zbog toga što su sudjelovali u obrambenom ratu nego zato što su iskoristili te ratne prilike i činili ono što je zabranjeno i to je zabranjeno ne samo pravno nego i moralno.

Ja mislim da su naše institucije i njihov ne rad krivi za ovo što se trenutno dešava. Da su oni odradili posao kako treba do toga ne bi došlo, jer ako je Purda i počinio kazneno djelo, on je to počinio na teritoriju Republike Hrvatske i mi smo mogli vrlo lako to istražiti, ispitati sve dokaze koji postoje, ispitati njega i ostale svjedoke i tada ako je kriv kazniti ga, a ako nije osloboditi ga. Naravno u tom postupku bi se ispitala sve isprave i izjave i kako su te izjave dane, da li pod prijetnjom ili pak slobodno. Zašto ta osoba koja je dala tu izjavu ne bi došla pred sud i rekla u kakvim okolnostima je to rekla i potpisala. No naravno da bi se to učinilo treba netko obaviti i svoj posao, no kod nas je malo ljudi koji rade svoj posao.

[Vrh] Go down
Sedežničar
PraGlodavac
Sedežničar


Male
Aquarius Rat
Broj postova : 566
Age : 39
Location : Balograd, glavni grad Mitonije.
Registration date : 08.10.2009

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimened sij 16, 2011 5:44 pm

Evo pa recimo ovaj detalj me zanima a vezan je za Josipovića:

Nakon što su obrane (Gotovine, Čermaka i Markača) toliko dobro iznijele svoj dio na kraju procesa da je čak i sam Nobilo obranu pohvalio evo Josipovića:

Citat :
Naravno da bi svi voljeli da obrane uspiju u svojim tezama. Međutim, isto tako moramo znati da ono zlo što se događalo ima ime i prezime i da će netko za njega sasvim sigurno odgovarati’ – kazao je hrvatski predsjednik Ivo Josipović za današnjeg posjeta Požegi nakon što su ga novinari zatražili da komentira zadnja događanja u haaškoj sudnici.’

Dodao je da je u Haagu obrana hrvatskih generala nastojala učiniti najbolje za svoje klijente, što im je bila i dužnost. Hrvatska će, kazao je, morati poštivati odluku suda bez obzira kakva ona bila.


Bi li mi netko mogao pojasniti KOJE se to (točno) ‘ZLO’ događalo (da će za njega netko SASVIM SIGURNO odgovarati)?? Ja uistinu ne znam koje se to zlo događalo koje mi (unaprijed prije sudske odluke) moramo znati, a tiče se Oluje, temeljne hrvatske operacije.

Čak i da ovo nema veze s indirektnim prejudiciranjem nečega nekome (ili davanja političkog miga nekome) mislim da hrvatski predsjednik u slučaju tako temeljne operacije u hrvatskoj povijest to na ovako čudan NAČIN nikako nije smio izreći. (EDIT: jasno je da netko tko je počinio zlo mora odgovarati i ako je branitelj s tim se naravno slažem, ali predsjednik govori o kontekstu trojice generala prije presude (to mi je sumnjivo).) Uz to on možda je reagirao na izjave Tadića ali premlako i to tek mnogo poslije (ne odmah) nakon Tadićeve izjave i čini mi se da je samo jednom u ovih godinu dana i to na mlak način spomenuo Slobodana Miloševića da je donio zlo (na samoj proslavi Oluje) ovim prostorima, po meni su njegova reagiranja debelo premlaka, čak bih rekao opasno premlaka za jednog hrvatskog predsjednika. I zar će Hrvatska morati poštivati odluku suda iako i sam priznaje da pravda tog istog suda u slučaju Šljivančanina nije zadovoljena (jer je tužiteljstvo pogriješilo)? I za kraj Hrvatska će morati prihvatiti presudu suda, a Srbija istovremeno ne uvažava presudu suda da se radilo o genocidu u Srebrenici??

Uostalom živi bili pa vidjeli presudu i reakciju predsjednika.


Što se ostalog tiče, Athena, nemam namjeru dizati tenzije ali po meni definitivno ne vlada ravnoteža po onome tko je sve procesuiran u Hrvatskoj i tko bi sve trebao biti procesuiran u Hrvatskoj za zločine koje je objektivno počinio U ODNOSU na ono tko je sve procesuiran u Srbiji i tko bi sve trebao biti procesuiran u Srbiji za ratne zločine (koje je objektivno počinio). Tu mi između Hrvatske i Srbije vlada preveliki znak nejednakosti. To je moje mišljenje (i da se razumijemo, nadam se da nisam u pravu).

Poz.


Zadnja promjena: Sedežničar; ned sij 16, 2011 6:24 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimened sij 16, 2011 6:05 pm

Sedezničar nažalost sve je to politika i sve su to u stvari politički sudovi uključujući i Haški, pogotovo Haški. Dakle jedan drugi haški sud, (ne ovaj haški za ratne zločine) nego jedan drugi je ocijenio da u Srebrenici nije počinjen genocid i posljedica toga je da Srbija ne mora platiti ratnu odštetu Bosni. Moguće je da će takvi ili sličnu odluku donijeti i u slučaju hrvatske tužbe.

Što se tiče procesuiranja ljudi, zločin je počinjen u Hrvatskoj i Hrvatska bi trebala procesuirati sve počinitelje bez obzira čiji oni državljani bili.

Ja se slažem sa našim predsjednikom da se svi zločini trebaju istražiti i da se moraju pronaći krivci, pa ako to nisu Gotovina i ostali, netko to sigurno jest jer je zločin počinjen. Na kraju krajeva i sam Gotovina je kritizirao svoje generale odmah nakon Oluje da se ponašaju neprofesionalno i da se ne ponašaju kao odgovorni vojnici. E sad koje je točno zlo počinjeno, ja ne znam, ali ubijanja, paleži i pljačkanja je bilo. I da te stvari se dešavaju u ratu, dešavale su se i prije. Pa onaj blesavi Bush je razvalio cijeli Irak radi oružja za masivno uništenje kojeg nije bilo i nikome ništa. Naravno i on je počinio zločin, no nije kažnjen niti će ikada biti kažnjen, no to ne znači da je to što je on učinio ispravno.
[Vrh] Go down
Green
PraGlodavac
Green


Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Age : 38
Location : Zagreb
Registration date : 26.12.2010

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimepon sij 17, 2011 12:11 pm

Sedežničar ne vidim što je sporno u Josipovićevom citatu. Zlo se događalo i to je činjenica bez obzira na to da je Oluja bila oslobodilačka akcija. U njoj su sudjelovali ljudi, a ljudi su prevrtljivi i pokvareni. Chakotay te je dobro podsjetio da je i sam Gotovina kritizirao i to dosta žestoko svoje vojnike, generale i kolege.

Nitko ne želi biti negativac, naravno da se svaka strana želi prikazati u najboljem svijetlu, a čine to preko sudova i činiti će još dugo. Sa svake strane je bilo neopravdanih postupaka i oni se moraju riješiti. Pravosudni sustav Republike Hrvatske je katastrofalno loš i nerealno je za očekivati da će se stvari riješiti preko noći no isto tako treba znati da sudstvo u Srbiji nije ništa bolje od onoga u Hrvatskoj.

Kako imamo mi pravo dizati optužnice, tako imaju to isto pravo i oni, problem je jedino u sudstvu koje to treba razriješiti, kako će to uspijeti obzirom na sve svoje mane, e to je već izrazito problemsko pitanje.

I da se opet vratim na Josipovića. Stanje između Hrvatske i Srbije treba popravljati, on radi na tome. Naravno da rat ne treba zaboraviti no ne treba niti vječno živjeti samo s njim na umu i pozivati se konstanto na njega. Ratovi su se vodili i u prošlosti pa zemlje koje su u njima sudjelovale na suprotnim stranama danas normalno funkcioniraju. Tome treba težiti. Treba težiti normalnom suživotu. Zato na sve raznorazne optužnice treba gledati kao na nešto na što mi nažalost ne možemo utjecati. Postoji tužiteljstvo i obrana i treba ih pustiti da rade svoj posao.

Previše energije se troši u napadanju Srba i njihovih optužnica a naš lijepi mili HDZ to sve koristi kao diverziju. Halo ljudi, oni su za trenutnu situaciju okrivili objavu registra branitelja na internetu. Poskupilo je gorivo, poskupiti će još hrpa stvari, a predizborna je godina i vrlo je bitno koje stvari će biti u medijima popračene a koje neće. Osobno smatram da naš neprijatelj odavno nisu Srbi, naš neprijatelj smo mi sami i naša "pametna" vlada.
[Vrh] Go down
Sedežničar
PraGlodavac
Sedežničar


Male
Aquarius Rat
Broj postova : 566
Age : 39
Location : Balograd, glavni grad Mitonije.
Registration date : 08.10.2009

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimepon sij 17, 2011 5:22 pm

Onda ja moram konstatirati da se ja TEMELJITO razilazim s vama u svim (ili gotovo svim) ocjenama i procjenama. kava (podsjećam da cilj foruma nije da se svi sa svima slažu)

Ono što ste propustili spomenuti je da se Gotovini ne sudi individualno nego mu se sudi za udruženi zločinački pothvat koji podrazumijeva čitav bivši vojni politički vrh i podrazumijeva 'sve znane i neznane osobe'. Halo? 'Sve znane i neznane osobe i između ostalog Franjo Tuđman'.

Gotovina je opominjao svoje činovnike, toga se ja predobro sjećam, a tužiteljstvo je to ZLOUPOTRIJEBILO u procesu. Ono je reklo da Gotovina iako je opominjao nije poduzimao konkretne mjere protiv počinitelja i to mu je tužiteljstvo DODATNO inkriminiralo.

A što se tiče samih procesa, Mirku Norcu je gotovo sigurno namješteno. No ja preko foruma ne mogu sve detalje napisati. Koga zanima više, dolje su linkovi o onome što se događalo. Dolje su i detalji kako i na kojem principu je bazirano sudstvo (recimo samo da po mom mišljenju ljudi nisu bez ikakvog razloga prosvjedovali ovih dana iako se ne slažem sa svim konstatacijama HSP-a). (A HDZ i SDP oni su po meni jedni te isti, s tim da je SDP još gori.)

1) https://2img.net/h/oi35.tinypic.com/2ly4u2c.jpg
2) https://2img.net/h/oi36.tinypic.com/330th7q.jpg
3) https://2img.net/h/oi33.tinypic.com/10cox15.jpg
4) https://2img.net/h/oi38.tinypic.com/2m33as4.jpg
5) https://2img.net/h/oi36.tinypic.com/2ef47d0.jpg
6) https://2img.net/h/oi35.tinypic.com/v60qhv.jpg
7) https://2img.net/h/oi36.tinypic.com/1492xoz.jpg
8 ) https://2img.net/h/oi36.tinypic.com/oe1vt.jpg
9) https://2img.net/h/oi38.tinypic.com/9fnv9u.jpg
10) https://2img.net/h/oi37.tinypic.com/28rmout.jpg
11) https://2img.net/h/oi37.tinypic.com/2a5dq1s.jpg

Poz.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimepon sij 17, 2011 8:12 pm

@Sedežničar, odlično zapažanje za Dresden ides

Lijepo je biti politički korektan i niti jedna strana nije imala pravo raditi zločine nad civilima i mučiti vojnike, ali zna se tko je bio agresor, a tko žrtva. Većina civila je ispaštalo na okupiranim područjima, bilo Srbi ili Hrvati, ali prvobitno se zna tko je bio agresor, pa makar postojale zakulisne igre u cijelom tom ratu. Zato bi za početak trebala Srbija trebala mesti ispred svoga praga. Ono što se vidi u medijima je da se krivica pokušava staviti na hrvatsko ime. Zašto je to tako, ja ne znam.
Nema mi smisla da se od većinske žrtve više inzistira politička korektnost nego od agresora.
[Vrh] Go down
nesmeta ništa
Stanica
nesmeta ništa


Male
Pisces Horse
Broj postova : 15
Age : 46
Location : koja treba,ima me svuda!!
Registration date : 19.12.2010

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimepon sij 17, 2011 8:38 pm

pripadam tzv. "djeci podruma" i zanima me zašto jako puno moje generacije umire od raznih oblika raka i srce im pukne u 32,33,34,35 godini!!!!

djevojke rak dojke obićno,a muškarci pri većem naporu,pucaju kapilare,arterije itd,tako kažu doktori!!!

istoćna slavonija bi malo o posljedicama prićala!!!!
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimepon sij 17, 2011 8:56 pm

Sedežničar je napisao/la:
Onda ja moram konstatirati da se ja TEMELJITO razilazim s vama u svim (ili gotovo svim) ocjenama i procjenama. kava (podsjećam da cilj foruma nije da se svi sa svima slažu)

Poz.
Naravno, no ne smijemo svi skupa zaboraviti da nitko od nas ne zna prave činjenice, samo ono što smo čuli ili čitali bilo u medijima ili kroz neke privatne kanale. No ono što se moglo vidjeti i čuti nakon rata, je to da većina tih osoba dosta agresivna i da ne namjeravaju poštivati zakone ako im to ne ide u korist tako je primjerice Korade počinio teške zločine u miru. Glavaš se hvalio da je namještao i manipulirao izborima u HDZ-u. Brojni generali su oštro nastupali protiv legalno izabranih predsjednika i premijera tokom 2000.g. Mnogi su lijepo iskoristili svoj položaj i uzeli puno više nego na što su imali pravo. E sad kako će se takve osobe ponašati u ratu i u situacijama potpunog kaosa. Hm meni nije baš teško predvidjeti.

@Legi ti želiš reći da jedan zločin opravdava drugi, dakle ono što je činila Srbija i što sada čini bi trebali činiti i mi. Ne bi se baš složio s tom logikom, ako oni žele ići tim putem onda nek idu, ako žele imati nered i nepoštivanje zakona u svojoj državi, onda nek im bude tako. No kod nas bi ipak moglo biti drugačije. Nažalost danas to nije, no za to nam nisu krivi ni srbi ni srbija.

@nesmetam ništa, ja bi više volio da se priča o budućnosti i o napretku uz osiguranje da se tako nešto više ne dogodi.
[Vrh] Go down
nesmeta ništa
Stanica
nesmeta ništa


Male
Pisces Horse
Broj postova : 15
Age : 46
Location : koja treba,ima me svuda!!
Registration date : 19.12.2010

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimepon sij 17, 2011 9:26 pm

Chakotay,slažem se al čim vidio ime teme,kao da sam opet mali,čuju se rafali,ajmo u podrum!
meni su puno zla ućinili i cijelom komšiluku,šta ja znam, samo sam pio vodu iz radijatora,a sad nemam ni za one iluminatske vode u boćici i sretan sam mladi i neuspjeli optimista koji nema nimalo mržnje,al svjestan sam da je to sve bila partija šaha bez "šaha" na kraju!!!!
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimepon sij 17, 2011 10:11 pm

@Chak, ne, kažem da bi Haag trebao forsirati Srbiju onoliko koliko forsira Hrvatsku na razrješavanje zločina rata.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimeuto sij 18, 2011 1:15 am

@Legi Haški sud bi trebao forsirati pravdu i pravičnost, a ne niti Hrvatsku niti Srbiju. Oni su se pretvorili u politički sud i forsiraju onu državu koju im svjetski političari kažu da forsiraju, ponekad je to Hrvatska ponekad Srbija. Sve to ovisi o našem ponašanju, ako smo "zločesti" onda nam se prijeti Haškim sudom, ako smo pak "dobri" onda pak jako dobro surađujemo iako se u toj suradnji skoro pa ništa ne mijenja.

Ja sam mišljenja da smo si mi za to sami krivi, no opet možda sam u krivu i možda su naši političari samo lutke u rukama velikih.

@nesmetam ništa, meni je žao kad vidim da prave branitelje koji su doista bili u ratu i koji nisu išli u taj vražji rat radi koristi i povlastica i kad ti ljudi danas nemaju nikakva prava. Dok neki drugi koji se također nazivaju braniteljima imaju sva moguća prava. Npr. Purde nije mogao dobiti informaciju da je protiv njega pokrenut postupak u Srbiji dok je Glavaš mogao dobiti informaciju da će biti osuđen i da pobjegne iz Hrvatske. Nekako mi to baš nema veze sa pravo niti pravdom.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimeuto sij 18, 2011 1:45 am

Ma Chakotay, znam da moj stav politički i pravno nije korektan. ;) Ali nije korektno previše stvari, a Hrvatska je premali pijun da bi prva zastupala tu istu korektnost.
[Vrh] Go down
wanderer
Majmun
wanderer


Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Age : 36
Registration date : 24.05.2010

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimeuto sij 18, 2011 2:49 am

Sedežničar je napisao/la:
Onda ja moram konstatirati da se ja TEMELJITO razilazim s vama u svim (ili gotovo svim) ocjenama i procjenama. kava (podsjećam da cilj foruma nije da se svi sa svima slažu)

Poz.

Dobro, mislim da na ovom forumu trebamo malo drukčije reagirati i sagledavati stvari oko sebe, a možda ih i trebamo doživljavati više na duhovnoj razini umjesto političkoj.
Ako vjeruješ u reinkarnaciju ili nešto slično onda teoretski postoji mogućnost da ti je neki predak danas inkarniran u nekom Srbinu, možda baš u Stanimiroviću ili Šljivančaninu. Takva mogućnost postoji kao i da ćeš se sam u nekom budućem životu roditi u Šumadiji i igrati Žikino kolo.
Nemoj ovo shvatiti kao provokaciju, već samo kao jednu od mogućnosti koje možda stoje pred nama.
Tko zna miga
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimeuto sij 18, 2011 2:57 am

@Legi, svaka pravna država to bi trebala raditi, osobito ako želi u EU i bez obzira činila to "prva" ili "zadnja". miga
Ne možeš reći "ukrao sam to i to, ali nema veze i sankcija nije potrebna, samo zato što je i onaj preko puta mene to napravio, ali još nije kažnjen".
Nažalost, očito je kako je Hrvatska (i Srbija) propustila napraviti puno stvari po pitanju pravosuđa, ratnih zločina i sl.

Ja ne kažem da je Međunarodni sud u Haagu sveta krava bez propusta.
Ima tu itekako političkog utjecaja pa i nepravde, međutim sama njegova svrha ima superioran cilj, dakle raščistiti okolnosti rata i kazniti odgovorne za zločine u ratu.
Hrvatska je nažalost propustila to učiniti, isto kao što nije pravodobno reagirala i tužila Srbiju tj. pojedince u ratu na strani agresora.
Ono što jest žalosno u cijeloj priči odnosi se na činjenicu da mi, kao jedna država nismo (bili) spremni niti sposobni pokazati da smo pravna država i to ne EU, već svojim građanima.
Isto tako, čudi me da neki ljudi još uvijek smatraju da zločini pojedinaca ne bi trebali biti osuđeni i da isto čine ovisnim o nekim drugim prilikama koje nisu toliko bitne kad govorimo o pojedinačnim slučajevima.
[Vrh] Go down
Sedežničar
PraGlodavac
Sedežničar


Male
Aquarius Rat
Broj postova : 566
Age : 39
Location : Balograd, glavni grad Mitonije.
Registration date : 08.10.2009

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimeuto sij 18, 2011 3:16 am

Dok optuženi za domovinski rat (krivi ili nevini) moraju čamiti u zatvoru čekajući proces, ovi su na slobodi:

LINK: http://www.vecernji.ba/vijesti/pripadnici-udbe-dalje-prijete-svojim-zrtvama-dijaspori-clanak-238268

Citat :
Institucije vlasti BiH i Hrvatske još nisu spremne surađivati s njemačkim pravosuđem, kako bi se konačno rasvijetlile likvidacije hrvatskih emigranata u Njemačkoj, koje su počinili nakon Drugog svjetskog rata pripadnici obavještajnih službi bivše Jugoslavije.

Udbaši prijete žrtvama

Dapače, u svom najnovijem tekstu ugledni njemački tjednik Der Spiegel navodi da su bivši djelatnici tajnih službi za kojima je raspisana tjeralica i koji “nesmetano žive u svojoj domovini” i dan-danas u stanju “utjerati strah u kosti” svojim žrtvama. Pod naslovom “Hrvatima u Njemačkoj prijeti se iz Zagreba” tjednik u posljednjem broju objavljuje tekst kako su Gojku Bošnjaku iz Širokog Brijega, emigrantu kojeg su agenti Udbe dva puta pokušali likvidirati, podnositelju zahtjeva da vlada Njemačke posmrtno oduzme Titu odličja koja mu je za života uručila, telefonski prijetili umirovljeni jugoslavenski obavještajci iz Zagreba. … (itd ostatak je na linku)

Ono što mi se sviđa je kraj linka:

Citat :
Ukoliko RH za dvije godine želi postati punopravna članica EU, morat će se pozabaviti i tim povijesnim poglavljem te izručiti svoje optužene državljane. Njemačka je, naime, u vezi s ubojstvom hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića raspisala tjeralicu za Josipom Perkovićem, Zdravkom Mustaćem, Borisom Brnelićem, te Ivanom Lasićem iz BiH, bivšim čelnicima Udbe.

Bravo Njemačka ides ides


Zanimljivo je da su ovakvi zločini još uvijek tabu-tema i nakon više od šest desetljeća (pitam se je li stvarno istina da nitko nije nedodirljiv kako to kažu u medijima?) study

http://www.vecernji.ba/vijesti/koga-je-sve-udba-ubila-otela-ili-probala-likvidirati-popis-clanak-238561
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimeuto sij 18, 2011 3:37 am

U redu, treba i to dakako riješiti.
Samo, navedeno se ne bi trebalo postavljati ispred nužnosti rješavanja "grijeha" počinjenih u domovinskom ratu i bliže budućnosti, kad smo bili bliže tekovinama demokracije kojoj navodno težimo. Ukratko, ne bi se trebalo sagledavati u kontekstu navedenog. miga
Zločin nikad ne zastarijeva, ali mislim da nema smisla uspoređivati ono što se dogodilo prije više od pola stoljeća sa onim što je bilo u 90-tima, na način da se jedno opravdava na račun drugog i prioritetno uvjetuje, neovisno o čemu se radi.

Čitala sam komentare nekih ljudi koji to čine i s njima se ne slažem.

Iskreno, o UDBI znam još manje nego o zbivanjima iz 90-tih, jer su potonja aktualnija i friškija.
Osobno, mislim da su zbivanja u domovinskom ratu i rješavanje tih pitanja od vitalnijih interesa za sadašnjost Hrvatske, iako ona starija ne gube na težini.
Jasno mi je samo kako će u rasvjetljavanje nekadašnjih likvidacija biti potrebno uložiti velike napore, naravno vodeći računa i o vremenskoj okosnici, koja je prilično odmakla.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimeuto sij 18, 2011 11:59 am

Legionar je napisao/la:
Ma Chakotay, znam da moj stav politički i pravno nije korektan. ;) Ali nije korektno previše stvari, a Hrvatska je premali pijun da bi prva zastupala tu istu korektnost.
Tvoj stav niti ne treba biti politički ili pravno korektan, obzirom ti nisi niti političar niti pravnik lol!
Ali bi mogao znati da ako tražiš nekakvo ponašanje od drugoga za koje smatraš da je ispravno, da se prvo ti tako ponašaš. Tako ja očekujem od naše vlade da poštuje hrvatske propise, kad bi samo to činili već bi puno učinili. Što se tiče srbije, s njima bi trebali biti što je moguće više oprezni jer su se pokazali kao prevaranti i muljatori, a s takvima se mora biti jako oprezan. I to govorim za sadašnju generaciju političara, ne one prijašnje., za one iz '90 tih, predvođene miloševićem, oni ne da su samo muljatori i prevaranti nego i ratni zločinci. No izgleda da nitko od tih velikih neće biti osuđen.

@Sedeznicar ni meni nije jasno zašto se danas i dalje šuti o zločinima počinjenima za vrijeme jugoslavije. Ne mogu vjerovati da neki ljudi iz tog razdoblja još i danas imaju neku moć.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimeuto sij 18, 2011 7:00 pm

@Athena i Chakotay, ma slažem se s vama da bi tako trebalo. Ali politika je ku**a i stoga nema smisla da hrvatsko pravosuđe bude sveto. Da, trebalo bi i ja bih najviše volio kada bi sva pravosuđa bila sveta ili se barem trudila to biti, ali nisu... Samo zato kažem to što kažem ;)
[Vrh] Go down
Sedežničar
PraGlodavac
Sedežničar


Male
Aquarius Rat
Broj postova : 566
Age : 39
Location : Balograd, glavni grad Mitonije.
Registration date : 08.10.2009

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimečet sij 20, 2011 11:58 am

Dokazni postupak


Na jednom forumu imam svjedočanstvo jednog branitelja 8. 1. 2011. (datum sam POSEBNO podcrtao)

Citat: Purda počinio zločin. :FACEPALM:
Čovjeka su doveli na položaj dali mu pušku, a on se sav tresao, molio je da mu damo kante da nosi vodu,ali on pušku ne može.
U logoru je prošao pakao, tukli su ga i mučili da to nije bilo humano. čak ga ima na jenoj od onih snimki na youtube gdje kod zarobljavanja plače kao kišna godina.
Mislim dokle seže srpska glupost.

No da malo pojasnim, pa nekima bude malo jasnije.

mene su optužili za pokolj 43.srpske djece u Borovu Naselju, mučili me na razne načine, elektrošokovima, čupanjem noktiju, drogiranjem, premlaćivanjem.....sve samo kako bi ishodili moje pisano priznanje.
Nakon par dana mučenja, došao je isljednik KOS-a i rekao "ne treba nam tvoje priznanje već imamo jedno".
Naime jedan suborac više nije mogao izdržati mučenja i misleći da sam ja ili poginuo ili otišao u proboj potpisao je da je "čuo" kako sam to ja napravio. Samo kako bi to njegovo mučenje prestalo jer su mu provukli žicu kroz koljeno i stezali. Dečko nije imao pojma da sam u istom logoru.
Nakon dva tjedna sam odveden u Beograd i osuđen na smrtnu kaznu streljanjem, ne samo zbog toga već i zbog oružane pobune protiv sfrj, naroda i narodnosti i sličnih pizdarija koje su nadrobili u presudi.Ta presuda je pravomoćna i nikada nije poništena ili bilo što slično. No razmjenjen sam kao ratni zarobljenik i to je tada "tako završilo". No presuda i njegovo priznanje je ostalo arhivirano.

Često tam rekao da će doći taj dan kada će srbija sve to ponovno izvući iz arhiva i reaktivirati te obnavljati suđenja.I to se događa i to će se tek događati.

I ja bih sada (ili Purda) ponovno trebao ići četnicima dokazivati nekoliko godina da s time ne samo da nemam ništa već je to idijotarija nad idijotarijama.
I što je najgore ovdje čitam upise koji kažu "pa ako to nije napravio nema se čega bojati". Boink
Jebote neki fakat ili nisu normalni ili su totalni idioti.
kava (kraj citata)


I jasno ljudi sasvim sigurno mogu reći da ova osoba izmišlja iako su i njega i njegove suborce mjesecima ovako zvjerski mučili, no ja hladno priznajem, moguće je i da osoba izmišlja. kava



Da bi onda za četiri dana došla vijest (12. 1. 2011. (datum POSEBNO označen))

http://www.vecernji.hr/vijesti/srbija-mijenja-zakon-amnestiji-uzoru-hrvatsku-clanak-238403

citat:

Citat :
Otkriveno je i da Srbija vodi zasad nepoznat broj postupaka protiv hrvatskih državljana zbog rušenja ustavnog poretka SFRJ. Taj će problem biti riješen tako što će Republika Srbija dopuniti svoj Zakon o amnestiji slično kao što je amnestiju provela i Hrvatska.
Gosti iz Srbije objasnili su i da nema točnog podatka koliki broj predmeta sličnih Purdnu postoji u arhivu Vojnog suda u Beogradu. Tamo su arhivirani predmeti koji se pregledavaju i analiziraju.
Zaključeno je da će se hrvatskoj strani u roku od sedam dana ustupiti dosad usustavljeni podaci o hrvatskim državljanima protiv kojih se pred nekadašnjim Vojnim sudovima u SFRJ i SRJ bio vođen postupak i donesena presuda ili se vodila istraga za ratne zločine.

Ovim citatom je dokazano da branitelj NE laže jer NEZAVISNI izvor četiri dana poslije potvrđuje njegov samoinicijativni navod u vezi presude (protiv SFRJ). Prema tome, njegovo svjedočenje JESTE vjerodostojno kao i brojna svjedočanja njemu slična. No za sada je relativno malo toga dokazano. Ali idemo dalje...

http://www.jutarnji.hr/purda-je-pucao-u-ranjenike--to-je-naredio-tromblon/918500/

Citat :
Srbijansko tužiteljstvo za ratne zločine prošli je tjedan DORH-u dostavilo preslike dokaza na kojima srbijanska strana trojicu Vukovaraca tereti za ratni zločin nad ranjenicima i bolesnicima, a DORH ih je proslijedio Županijskom državnom odvjetništvu u Osijeku. Riječ je, kako neslužbeno doznajemo, o desetak iskaza hrvatskih branitelja, danih tijekom zatočeništva u Srbiji nakon pada Vukovara. No, ti iskazi neće biti jedini izvor informacija na temelju kojega će osječko tužiteljstvo ocijeniti postoji li osnova za pokretanje istrage. Osječki županijski državni odvjetnik ponovno će saslušati branitelje koji su krajem 1991. i početkom 1992. godine u zatočeništvu u srbijanskim logorima svjedočili o događaju u kojem su navodno sudjelovali Janjić, Purda i Maslov, prikupiti i ostale dostupne dokaze o tome te zatim odlučiti hoće li pokrenuti istragu.

Desetak iskaza danih ZA VRIJEME zatočeništva u Srbiji??? I to su J-E-D-I-N-I dokazi na temelju koji je pokrenuta tjeralica iz Srbije???????

A je li to još uvijek MOŽDA odavdje:

http://www.slobodan-milosevic.org/documents/reports/Serbian/1-IZV.htm

Citat :
V-006
KVALIFIKACIJA DELA: Namerno ubijanje i nehumano postupanje sa ranjenicima i bolesnicima
MESTO I VREME: Borovo naselje, (Vukovar), 05. novembar 1991.
KRATAK OPIS: Za vreme oružanih sukoba u Borovo naselju pucano na veću grupu ranjenika i vojnika, od kojih na mestu ubijena dvojica (čiji identitet nije utvrđen), a smrtno ranjen desetar JNA Boban Gačić (koji kasnije umro u vukovarskoj bolnici).
INDICIJE O IZVRŠIOCU: Petar Janjić (1963) iz Vukovara, Tihomir Purda (1969) iz Vukovara i Danko Maslov (1964) iz Borova, svi pripadnici rezervnog sastava ZNG Republike Hrvatske.

DOKAZ: Izjave svedoka. vojne starešine Dušan Kmezić i Pero Kovačević iz VP 1090 Vršac, bivši vojnici iz ove VP Barišić, Garić, Piperić, kao i civil Mladen Novak, Niko Vardić, Petar Novka, Josip Rajh, Dragan Naceha, Branko Vincelek, Đuro Genenčir i Petar Mađarević.

NAPOMENA: Vojno tužilaštvo podnelo je zuahtev za sprovođnjee istrage protiv osumnjičenih Vojnom sudu u Beogradu (br. predmeta 1150/92 od 26. oktobra 1992.).

Znači dokazi bi bili temeljeni ISKLJUČIVO na izjavama svjedoka (podcrtano) (JER drugo osim tih izjava svjedoka nije navedeno, a to pravno znači da ako nije navedeno, da ga N-E-M-A)...

26. oktobra 1992. ??

26. listopada 1992. ??????? OMG!

OMG!

Pa to potvrđuje i sam Savo Štrbac…

http://www.glas-slavonije.hr/vijest.asp?rub=1&ID_VIJESTI=135392

Citat :
Savo Štrbac, predsjednik udruge "Veritas", koja prikuplja podatke o ratnim zločinima nad Srbima, potvrdio je jučer za medije u Srbiji da je Purda uhićen baš na temelju optužnice JNA iz 1992. Te su optužnice podignute na temelju nasilnih ispitivanja što ih je JNA provodila nad hrvatskim vojnicima u logorima u Sremskoj Mitrovici i Stajićevu, u kojima je Purda bio zatočen devet mjeseci. Štrbac je precizirao kako je vojno tužiteljstvo Srbije istragu protiv Purde pokrenulo 26. listopada 1992., a optužnicu je podnio Vojni sud u Beogradu. Slučaj je opisan i u izvještaju o kršenju humanitarnoga prava vlade SRJ UN-ovoj komisiji stručnjaka za utvrđivanje činjenica o ratnim zločinima od 3. studenoga 1992. U tom izvještaju, navodni zločin Tihomira Purde opisuje se doslovno ovako: "mesto i vreme: Borovo naselje (Vukovar), 05. novembar 1991.; kratak opis: Za vreme oružanih sukoba u Borovu naselju pucano na veću grupu ranjenika i vojnika, od kojih na mestu ubijena dvojica (čiji identitet nije utvrđen), a smrtno ranjen desetar JNA Boban Gačić (koji kasnije umro u vukovarskoj bolnici); indicije o izvršiocu: Petar Janjić (1963) iz Vukovara, Tihomir Purda (1969) iz Vukovara i Danko Maslov (1964) iz Borova, svi pripadnici rezervnog sastava ZNG Republike Hrvatske."

Ono podcrtano u citatu...

Dakle on PRECIZIRA ono što piše u linku koji sam dao…

Prema tome, ovime je D-O-K-A-Z-A-N-O da je optužnica temeljena ISKLJUČIVO na izjavama svjedoka u logorima dok su ih mučili. kava


Očiti pregled činjenica

1) Štrbac (koji zastupa Srbiju) POTVRĐUJE da je optužnica JNA temeljena na istrazi protiv Purde od 26. 10. 1992. – ČINJENICA (1)

2) Iz ČINJENICE (1) slijedi da su u linku (http://www.slobodan-milosevic.org/documents/reports/Serbian/1-IZV.htm ) popisani svjedoci čije izjave predstavljaju J-E-D-I-N-E DOKAZE o ratnom zločinu – ČINJENICA (2)

3) Izjave tih svjedoka su nastale za vrijeme zatočeništva u Srbiji nakon pada Vukovara – ČINJENICA (3) (– link http://www.jutarnji.hr/purda-je-pucao-u-ranjenike--to-je-naredio-tromblon/918500/ )

4) Branitelji koji su tamo boravili (iako nemamo kamere koja je snimala što se u detalje tamo događalo) su se tek neki od tamo vratili s PTSP-om i bez dijelova tijela – ČINJENICA (4)

5) Ti fizički i psihički oštećeni ljudi koji su se vratili svjedoče mučenjima koja su prošli samo kako bi ishodili 'priznanje' za nešto što nisu napravili – (uz teoretsku dozu opreza za ovo u kurzivu, sve ostalo je) ČINJENICA (5) (jer u teoriji netko može nešto odbijati priznati da je napravio čak i pod mučenjima a da stvarno jest napravio ali čak i u tom slučaju to ne bi bilo bitno jer je dokaz na taj način dobiven nevažeći (a drugih vanjskih dokaza NEMA))

Iz ovih činjenica (1-5) slijedi da su dokazi neosnovani i tužba iz isključivo pravnih razloga nije smjela ni biti podignuta (ali politika ima malo šire mogućnosti).

Dakle, citirat ću ono: 'Ako je branitelj počinio zločin…' to u ovom konkretnom slučaju NE stoji jer NEMA pravnih osnova da je Purda počinio zločin.


I ovime je dokaz i pojašnjenje dokaza završeno. (Ispričavam se na dugom postu, ali općenito je ekstremno rijetko da u nekom postu netko baš nešto DOKAZUJE) lol lol lol

Sad da vidim dežurne pravnike i logičare... :x
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimečet sij 20, 2011 12:36 pm

Citat :
mučili me na razne načine, elektrošokovima, čupanjem noktiju, drogiranjem, premlaćivanjem.....sve samo kako bi ishodili moje pisano priznanje.
Da su meni tako nešto radili ja bi potpisao bilo što. No mislim da to niti jedan sudac ne može uzeti kao ozbiljan i vjerodostojan dokaz. Barem se nadam da je tako.

Ono što se tu javlja kao političko pitanje je od kud srbiji pravo da upravo ona bude ta koja procesuira bilo koga za rušenje ustavnog poretka SFRJ, pa nisu oni SFRJ niti jedini sljednik te nesretne države. Ako ako već žele to činiti onda nek se prvo pitaju koliko je u skladu sa ustavnim poretkom držati zatočene ljude vlastite države u logoru. Koliko mi je poznato logori su zabranjeni međunarodnim konvencijama koja je potpisala i SFRJ.
[Vrh] Go down
Sedežničar
PraGlodavac
Sedežničar


Male
Aquarius Rat
Broj postova : 566
Age : 39
Location : Balograd, glavni grad Mitonije.
Registration date : 08.10.2009

Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitimečet sij 20, 2011 3:11 pm

http://www.jutarnji.hr/vladimir-seks--ovo-je-udruzeni-zlotvorni-pothvat-spijuna-i-medija/919118/

Citat :
Ako DORH smatra da ima osnovane sumnje da se protiv mene provede istraga i kazneni postupak, ja to respektiram, uvažavam, čak štoviše i želim. Ja samo tvrdim da nema osnove ZA TO i dokazujem zašto je motivacija tih koji to traže na staklenim nogama - jer se oslanja na golemu neistinu i svjesnu laž, kaže u razgovoru za Vjesnik potpredsjednik Hrvatskog sabora i HDZ-a Vladimir Šeks, koji se posljednjih dana našao na udaru organizacije Amnesty International (AI), koja tvrdi da ima dovoljno dokaza da se protiv Šeksa pokrene istraga zbog ratnih zločina u Osijeku 1991.

Na djelu je specijalni udruženi zlotvorni pothvat jer su na istim valnim dužinama vojna tužiteljstva i sudovi bivše JNA, špijunska agenturna mreža Save Štrpca, bivšeg ministra u »Krajini«, agenta jugoslavenskih i još nekih drugih stranih službi te dijela medijske klike iz Hrvatske... - kaže Šeks u razgovoru za Vjesnik.

Amnesty international - britanska agencija koja promovira uhićenje Domazeta i Šeksa iako je DORH utvrdio (pa čak i sam Haag) da protiv istih nema (dovoljno) dokaza, a istovremeno AI ništa ne govori o potrebi uhićenja Mladića, Hadžića, Kadijevića i Adžića koji imaju interpolove tjeralice UNATOČ tome što Haag vrlo skoro završava s radom. Zašto AI traži Domazeta je zbog ovoga:

http://www.vecernji.hr/vijesti/ministarstvo-pravosuda-haag-nije-trazio-losu-ali-radimo-izvide-clanak-241146

Citat :
Za koga radi AI?

Ministarstvo pravosuđa navodi kako ne odgovara istini ni to da DORH nije otvorio istragu za zločine počinjene u Džepu. Kažu da policija i županijski DORH provode istrage zbog “osnovane sumnje da su pripadnici HV-a zarobili više civila i pripadnika ‘Vojske RSK’, koje su potom usmrtili, te organizirano popljačkali i palili kuće”. D. Domazet Lošo ne bi komentirao svoje novo spominjanje u vezi s operacijom Medački džep. “Ako je Haaški sud rekao da tu nema ništa što bi teretilo mene, onda toga i nema”, rekao je D. Lošo. Podsjeća, međutim na kontroverznu ulogu Amnesty Internationala, aludirajući na njihove više no izravne veze s ministarstvima Velike Britanije. – Ma to mi se događa zbog moje zadnje knjige “Hrvatski domovinski rat 1991. – 1995.
U toj knjizi, naime, Domazet, izravno govoreći o politici Britanije prema RH, tvrdi da je njihov interes stvaranje nekakve nove Jugoslavije, “koju se ne može uspostaviti ako se prije toga ne dokaže da u ratu nije bilo pobjednika te je 5 godina bjesnio građanski rat”. Znalci kažu da ovdje nema mjesta za teorije urote, no svakako je Lošo knjigom “povrijedio neke svjetske šarlatane, koji, međutim sjede u konkretnim foteljama”. Udarajući istodobno na Šeksa i Lošu oni slijede tzv. princip kumulacije, što ostavlja manje mogućnosti da se RH pripremi na ovakve udare, koji mogu imati i političku pozadinu.

Sada je kristalno jasno o čemu se radi i ne, to čak ni nije teorija zavjere, nažalost (volio bih i nitko sretniji od mene da jestE)! No izgleda da je ovo sa Srbijom i njenom prijateljicom Engleskom uzelo prevelikog maha. Po AI-ju je Hrvatska izazvala oružani rat ZATO što je proglasila neovisnost a obje strane su počinile teška kršenja ljudskih prava i konvencija (to predsjednik Josipović nije ni jednom jedinom riječju dosada osudio i pitam se zašto???)! Domazet isto tako godinama raskrinkava antihrvatsko djelovanje Velike Britanije zadnjih 10 godina. A tužiteljstvo u Haagu sad traži 240 god za hrvatske generale u Bosni, a taj slučaj je jedna posebna priča (u vezi Praljka i Prlića) za to bi mi trebalo isto jedan ovako veliki glomazni post da sve pojasnim. (Haag je britanski sud s imenom 'međunarodni', otud ona pristranost u vezi Šljivančanina, a po svemu sudeći će je biti i u vezi hrvatskih generala samo izgleda s drugačijim predznakom s obzirom na to da su upravo oni (Britanci) 2004. mijenjali optužnicu protiv Gotovine iz indiviualne odgovornosti u udruženi zločinački pothvat i da su godinama stopirali Hrvatsku kad su na temelju laži uvjeravali prestale članice EU da je Gotovina u Hrvatskoj a nije bio u Hrvatskoj)


http://www.jutarnji.hr/davor-domazet-loso/918959/

Citat :
Prestat će me progoniti kada pristanemo na 4. Jugoslaviju
Očito im ne ide prema planu, pa sada moraju naći novi izgovor da Hrvatska ne zatvori poglavlje o pravosuđu. Očekujem i da me Englesko društvo za zaštitu životinja prozove za masovno umiranje ptica i rakova - zaključio je Davor Domazet Lošo.

Podsjećam da sam na jednoj od tema koju sam ovdje otvorio već nešto malo pričao o tome kakva je uloga Britanaca na ovim prostorima i izgleda da je nažalost vrlo konzistentna njihova politika kroz sva ova desetljeća. Ovo postaje sve opasnija tema (kako se razvija situacija) no ...

Poz.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Uhićenja hrvatskih branitelja Empty
PostajNaslov: Re: Uhićenja hrvatskih branitelja   Uhićenja hrvatskih branitelja Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Uhićenja hrvatskih branitelja
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Na internetu objavljen registar hrvatskih branitelja

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Politika i Ekonomija-
Forum(o)Bir: