Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Bolest kretanja

Go down 
+2
Athena
Gea
6 posters

Bolest kretanja
1 . U autu, avionu, brodu.. bilo kojem prijevoznom sretstvu
Bolest kretanja Icon_vote_lcap0%Bolest kretanja Icon_vote_rcap
 0% [ 0 ]
2. Kad se vozim po zavojitoj cesti
Bolest kretanja Icon_vote_lcap17%Bolest kretanja Icon_vote_rcap
 17% [ 1 ]
3. Samo na brodu ili avionu
Bolest kretanja Icon_vote_lcap0%Bolest kretanja Icon_vote_rcap
 0% [ 0 ]
4. Kad se vozim leđima okrenutim od ceste (natraške)
Bolest kretanja Icon_vote_lcap0%Bolest kretanja Icon_vote_rcap
 0% [ 0 ]
5. Nemam mučnina
Bolest kretanja Icon_vote_lcap83%Bolest kretanja Icon_vote_rcap
 83% [ 5 ]
Ukupno glasova : 6
 

Autor/icaPoruka
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Bolest kretanja Empty
PostajNaslov: Bolest kretanja   Bolest kretanja Icon_minitimeuto vel 01, 2011 6:33 pm

Osjećate li mučninu, imate vrtoglavicu, pada vam tlak, znojite se i povraćate tijekom putovanja... Razlog je bolest kretanja. To su neugodni simptomi koji se kod nekih ljudi javljaju pri vožnji brodom, zrakoplovom, vlakom, automobilom, autobusom, no nisu ozbiljna bolest. Tegobe se obično povuku kad se tijelo navikne na način putovanja ili brzo nakon što putovanje završi, a postoje i načini koji ih ublažavaju ili sprječavaju.
Stručni naziv za bolest kretanja je kinetoza, koji dolazi od grčke riječi kinéo, što u prijevodu znači okrećem, vrtim. Nazivaju je i morska bolest. Francuzi je zovu mal de mer (mal - bolest, de - od, zbog, mer - more).
Tegobe se javljaju kao reakcija na poseban način kretanja: plovidbu brodom, letenje zrakoplovom, vožnju automobilom, autobusom, ali se mogu javiti, primjerice, i na vrtuljku u parku ili tijekom vožnje na nekoj spravi u zabavnom parku. Simptomi bolesti kretanja katkad se javljaju sjedite li predugo ispred računala, odnosno igrate li kompjutorske igrice.

Bolest kretanja nastaje kad mozak primi pogrešnu informaciju o okruženju. Da bi održao naše tijelo u ravnoteži, naš osjetilni sustav neprekidno skuplja informacije o okruženju i šalje ih u unutarnje uho te poput računala sređuje informacije i šalje ih u mozak.

LINK

Da li vas prate kakve mučnine tokom putovanja?

_________________
I never lose myself because I never found me
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Bolest kretanja Empty
PostajNaslov: Re: Bolest kretanja   Bolest kretanja Icon_minitimeuto vel 01, 2011 6:53 pm

Zanimljivo, ali "mal de mer":P kod mene prilično varira u različitim periodima života.
Kao mala, bila sam sklona svako malo povraćati kad bi se vozila u automobilu, vlaku, autobusu, bez obzira na teren. Kasnije se to izmijenilo i prestala sam biti osjetljiva, bez konzumiranja tableta protiv mučnine i sl.

U jednom periodu sam nosila i narukvice koje bi spriječile povraćanje, imale su nešto poput malog kružnog magneta koji bi došao na područje zapešća na ruci.
Čini mi se da su bile prilično učinkovite. misli

Danas više ne koristim ništa protiv mučnine, ali često osjećam mučninu ako sam primjerice u zatvorenom prostoru manjeg broda ili u kabini jedrilice koja plovi, kada je ona najintenzivnija.
Međutim, nakon toga se prilagodim i nemam više neželjene simptome.
U zadnje vrijeme sam također primijetila tendenciju mučnine prilikom vožnje u autu (po zavojitom i neravnom terenu), a posebno u autobusu, čak i na kraće relacije.
Ne znam koji je uzrok tome da kinetoza kod mene varira. scratch

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Bolest kretanja Empty
PostajNaslov: Re: Bolest kretanja   Bolest kretanja Icon_minitimeuto vel 01, 2011 7:24 pm

Ja nikad nisam imala problema s tim :/ mogla sam se voziti i naglavačke kao mala, jedino me mučnina uhvati kada sam u lunoparku, ali to je druga stvar
mislim ja sam vjerojatno jedina osoba koja je bez pol muke prespavala uzljetanje aviona xD

_________________
I never lose myself because I never found me
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Bolest kretanja Empty
PostajNaslov: Re: Bolest kretanja   Bolest kretanja Icon_minitimepon vel 07, 2011 12:24 am

Meni je znalo biti muka od nekih igrica ali ionako nisam bas puno (skoro uopce) igrala takve igrice. Od putovanja mi je vrlo rijetko lose.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Bolest kretanja Empty
PostajNaslov: Re: Bolest kretanja   Bolest kretanja Icon_minitimepon vel 07, 2011 12:37 am

sve je u redu dok vidim gdje se krećem, tj. dok gledam kroz prozor autobusa, aute, a naročito u brodu. nisam nikad patila zbog vožnje. brod zna biti gadan kad su veliki valovi.
[Vrh] Go down
Melkior
PraGlodavac



Male
Capricorn Monkey
Broj postova : 685
Age : 43
Registration date : 24.12.2010

Bolest kretanja Empty
PostajNaslov: Re: Bolest kretanja   Bolest kretanja Icon_minitimepon vel 07, 2011 2:12 am

Nekada kad se vozim po zavojitoj cesti, primjer pelješka cesta, stvarno mi je neugodna!
[Vrh] Go down
Eudaimonium
Višestanični organizam
Eudaimonium


Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 52
Age : 32
Location : Pitomača
Registration date : 09.10.2008

Bolest kretanja Empty
PostajNaslov: Re: Bolest kretanja   Bolest kretanja Icon_minitimepon vel 07, 2011 3:12 am

Inače ne postam po Offtopic temama na forumu, al kvragu, nemam ionak ništa pametnije za raditi izuzev sad nekog gradiva koje moram naučiti za sutrašnji ispit... al to se ne broji, ne?

Glasovah za totalka ne, nikad mi apsolutno nije bilo muka pelati se igdje.

No, primjetih da je Alpha spomenula igrice. Nikad mi nije bilo muka, al sjećam se da kad sam igrao F.E.A.R. 2 Project Origina (odličan serial igrica, BTW, obavezno štivo za sve forumaše tu), igrica je imala neki specifičan "Film grain" post-process efekt, znaš ono kad ti slika izgleda ko da ima blagi šum preko sebe, ko da gledaš na TVu sa analognim signalom.

Uglavnom, sjećam se da su me, nakon otprilike jedan sat igranja, jako "svrbjele" oči. Neznam kak da opišem, al ono, želja da noktima prođeš po okicama jer jednostavno svrbe. Niti jedna druga igrica to mi nije izazvala, a probao sam Film Grain uključit na par njih, Mass Effect (najbolje dve igrice kaj postoje ljudi, obavezna literatura, skroz pratite priču!) i Left 4 Dead, al nisu me nikad baš tak jako svrbjele oči.

Doduše, na FEARu je baš bil skroz izrađen kontrast svijetlo/tama i upadni HDR efekt, al baš skroz nisam mogao igrat sat vremena u komadu.


P.S. De ljudi, ima tko da je igrao Mass Effect? Ja mislim da bi se to vama ko CE-4 forumašima JAKO JAKO svidjelo.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Bolest kretanja Empty
PostajNaslov: Re: Bolest kretanja   Bolest kretanja Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Bolest kretanja
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» I ribe mogu dobiti morsku bolest
» Laser koji u minuti dijagnosticira bolest
» Homoseksualci u strahu: Pojavila se nova smrtonosna bolest!

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Zdravlje-
Forum(o)Bir: