Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Percepcija drugih u korelaciji sa samopercepcijom

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Athena
Superforumaš CE-4

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12308
Registration date : 09.09.2009

PostajNaslov: Percepcija drugih u korelaciji sa samopercepcijom   pet vel 04, 2011 12:44 am

Svakodnevno smo izloženi "pogledima" drugih i njihovim percepcijama nas samih.
Isto tako, mi smo promatrači i analitičari drugih ljudi, njihovih postupaka i osobina na temelju kojih stvaramo određenu sliku o njima.

Međutim, često se događa da se između naše samopercepcije i percepcije od strane društva pojavljuje jaz.
Tako smo u "svojim očima" primjerice dobri radnici, šefovi, supružnici, roditelji, prijatelji, ali neki pojedinci ili skupina "promatrača" nas doživljava sasvim drukčije.
Po njihovom mišljenju, mi smo nemarni roditelji, teške osobe, loši prijatelji, partneri itd.
Veoma je diskutabilno pitanje tko daje vjerodostojniji "prikaz" nas samih, kao osoba sa određenim manama i vrlinama, a sukladno tome i koliko smo objektivno više ili manje uspješni u raznim "ulogama" koje obnašamo u svakodnevnom životu. misli

U psihologiji se pojavljuje više teorija o utjecaju opažanja drugih i naše percepcije o sebi.
Prema tzv. "looking glass self teoriji", samopercepcija (self-koncept) je upravo odraz percepcije drugih.
Dakle, self-koncept je nerazdvojiv od socijalnog života i odnosa sa drugim ljudima.
Teorija simboličkog interakcionizma ide korak dalje pa self-koncept postaje čisti produkt socijalnih interakcija.
Međutim, u novije vrijeme se ide ka svojevrsnom minoriziranju utjecaja okoline i njihove percepcije na našu samopercepciju.
U središte se postavlja sam pojedinac i njegova pojedinačna promatranja vlastitog ponašanja, pod utjecajem vanjskih podražaja pri kojima se odvijaju, čime stvaramo vlastitu sliku opažanja samih sebe.

Opširnije o teorijama samopercepcije LINK

Koliko je vama bitna percepcija drugih i kako se reflektira na vaše mišljenje o vama?
Stvaramo li mi, vlastitim opažanjem "sebe" sliku o sebi ili je za samopercepciju uvijek presudna (brojčana)reakcija okoline?
Naposljetku, uzimaju li ljudi (u prosjeku) mišljenje njima bliskih ljudi vjerodostojnijim za stvaranje samopercepcije, od opažanja "stranaca"/manje bliskih ljudi?
Tko je objektivniji u samoj percepciji?miga

Guardian

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

PostajNaslov: Re: Percepcija drugih u korelaciji sa samopercepcijom   pet vel 04, 2011 1:44 pm

Percepcija drugih o nama je bitna ukoliko imamo dobru percepciju o drugima :)
Mi sami najbolje znamo kakvi smo, no ponekad nam je potreban netko drugi da bismo spoznali nedostatke i promijenili se ako želimo, možemo ili moramo.

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Percepcija drugih u korelaciji sa samopercepcijom   pet vel 04, 2011 2:33 pm

"Koliko je vama bitna percepcija drugih i kako se reflektira na vaše mišljenje o vama?"
Bitna je utoliko što se zapitam je li nešto doista takvo kako je netko drugi rekao. To je refleksija, naročito ako više osoba kaže istu stvar, onda se moram zapitati tko tu koga zapravo. I onda, nadalje, slijedi moja procjena rečenog.

"Stvaramo li mi, vlastitim opažanjem "sebe" sliku o sebi ili je za samopercepciju uvijek presudna (brojčana)reakcija okoline?"
Mi uvijek stvaramo sliku o sebi neovisno o okolini, ali kada se okolina tu ugura, tada ona postaje isto tako kreator te slike o nama koju imamo.

"Naposljetku, uzimaju li ljudi (u prosjeku) mišljenje njima bliskih ljudi vjerodostojnijim za stvaranje samopercepcije, od opažanja "stranaca"/manje bliskih ljudi?"
Zna se da se prema prema bliskim ljudima gleda blagonaklono i razumljivo je da se mišljenje bliskih ljudi uzima kao prioritetnije nego mišljenje stranca, jer kada stranac nešto kaže, nismo sigurni što iza tih riječi leži niti tko je ta osoba. Možda svakog na ulici hvali i dijeli mu komplimente, a možda isto tako svakom sere, nikad ne znaš.
No, ljudi se često nalaze u društvu osoba koje su im slične, jer se razumiju, ili jer se osjećaju na domaćem terenu, kako god. Sad ovisi o kakvom se društvu i općenito osobi radi, ali takvo društvo nama sličnih bi nas zbog toga sasvim normalno percipiralo kao poželjnog sudionika društva imajući o nama pozitivno mišljenje, možda iz razloga što smo slični njima i dijelimo neke prioritete, a možda zato jer smo jednostavno bliski i prihvatili smo se takvima kakvi jesmo. Hoću reći, nekad stranac puno bolje od nas samih i od našeg društva vidi kakvi smo zapravo jer je drugačiji i vidi neke stvari bolje od nas, ali mi te njegove riječi ne moramo uopće prihvatiti. Najčešće se ni ne prihvaćaju, mislim na kritike, dok se komplimenti redovito prihvaćaju (pa jasno, tko ne voli komplimente :P).
Dakle, da, ljudi definitivno uzimaju riječi bliskih osoba vjerodostojnijima.

"Tko je objektivniji u samoj percepciji?miga"
Mi ili drugi? Razumno je pretpostaviti da se mi poznajemo bolje od drugih, ipak smo mi u vlastitoj koži, ne drugi. S druge strane, neke stvari sami sebi ne želimo priznati, a nekome sastrane je sasvim jasno gdje leži problem. Ili mi problem uopće ne vidimo dok ga netko sa strane vidi. Tko je objektivniji u percepciji, nema pravila, iako se zbog prve pretpostavke može povući paralelan zaključak da smo mi ti koji smo u većini slučajeva vezano za sebe objektivniji. Što se brojnosti iz drugog pitanja tiče, uvijek se može desiti da se naleti na društvo sličnih kojima ćemo ispadati ne znam kakvi, svima od reda. Nije bitna BROJKA, bitan je razlog. Doduše matematički brojnost povlači i pitanja za sobom, zašto drugi vide ono što ja ne vidim, možda ima nešto u tome, a možda i nema. Na kraju krajeva, tko god da je filozofski objektivniji, mi smo ti koji ćemo uočiti tu objektivnost i na kojoj strani.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 29058
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Percepcija drugih u korelaciji sa samopercepcijom   pet vel 04, 2011 5:12 pm

Misljenje tko smo mi kao i misljenje okoline tko smo mi uopce ne znaci da uistinu to i jesmo. Previse je subjektivnosti i emocija u citavoj toj prici. Previse samokritike ili nedostatka iste, previse kritike/nerazumijevanja okoline ili nedostatka istog...

Vjerujem da otkriti tko smo uistinu mozemo samo sami ali to se otkrivanje opet odvija u nekoj okolini koja ima vise ili manje utjecaja.

Puno je ljudi koji misljenje o sebi formiraju prvenstveno u odnosu na misljenja drugih. To je najizrazenije u nekim strukama (glumci, pjevaci, manekeni i sl.) kao i medju skolarcima. A onda opet ima i onih koji misle da su bogomdani cak iako su totalna govna (recimo politicari).

Osobno me pogadja (razocara na neki nacin) kada me krivo dozive/shvate ljudi koji su mi bliski (racunam da bi trebali znati bolje od toga). Medjutim to vise formira moje misljenje o njima nego o sebi. Sva sreca, jer uz samokritiku i nesamopouzdanje lose zavrsi kada se ufuram u neke tudje "istine" o meni.

Pračovjek

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2970
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Percepcija drugih u korelaciji sa samopercepcijom   pet vel 04, 2011 5:57 pm

Ljudi slabije volje lakse podlijezu sudovima drugih, sto ukljucuje i sudove o njima samima. Ali, vecina toga sto se misli o tim ljudima na kraju postane ISTINA.

JA NE POSTOJIM, JA POSTAJEM.

Ovo je nesto sto mozemo reci za svakoga: kao i svijet oko nas, tako i mi, kao sastavni dio istog, smo "vatra vjecno ziva, koja se s mjerom pali i s mjerom se gasi. (Heraklit)"

Ostaje nam jos samo pitanje ko ce biti nas Bog, ko ce nas stvarati. Ako zbilja imas toliko povjerenja u svoje blize, to je najlepsi dar koji mozes nekome dati - uciniti mu cast da te oblikuje svojim mislima. Ali u tom slucaju cuvaj se da od tebe ne napravi Djavola! To je mana u konstrukciji svih bogova - njima uvijek treba Djavo... Sto se pak tice mene, ja postujem onu maksimu: "Bolje biti budala na svoju ruku nego mudrac po tudjem nahodjenju!"

Čovjek

Male
Libra Dog
Broj postova : 6320
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Percepcija drugih u korelaciji sa samopercepcijom   pon vel 14, 2011 1:06 am

Ako postajem, onda to znači da i postojim, zar ne? A i obrat vrijedi, dakle ako postojim, onda i se i razvijam u nekom smjeru, dakle postajem? :)

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Percepcija drugih u korelaciji sa samopercepcijom   pon vel 14, 2011 2:30 am

Ako smo slabi (da se tako izrazim) tada postajemo ono sto mislimo da jesmo, a sto je uveliko vezano za misljenje okoline bez obzira da li je to nasa bit. Problem je kada okolina iz nas "izvlaci" ono najgore i definira nas u tom svijetlu. Recimo ako majka djetetu stalno govori da ono laze iako dijete ne laze u jednom trenutku dijete ce poceti lagati jer se od njega prakticki ocekuje da laze. Osim toga tu je i bunt koji se javlja pa osoba ide lagat iz inata po principu "kad vec mislis da lazem, onda cu ti i lagat". Ili recimo ako netko optuzuje partnera(icu) da ga(ju) vara time se povecava sansa da se to i dogodi.

Medjutim, granice su vrlo tanke i valja se zapitati zasto okolina govori to sto govori. Naime, moze biti da je okolina u pravu ali osoba treba uci duboko u sebe i pokusati uociti problem umjesto reagirati patnicki ili buntovno pa u potpunosti preuzeti ulogu koja se pripisuje.

PraGlodavac

Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Registration date : 26.12.2010

PostajNaslov: Re: Percepcija drugih u korelaciji sa samopercepcijom   pon vel 14, 2011 12:23 pm

Alpha je napisao/la:
Medjutim, granice su vrlo tanke i valja se zapitati zasto okolina govori to sto govori. Naime, moze biti da je okolina u pravu ali osoba treba uci duboko u sebe i pokusati uociti problem umjesto reagirati patnicki ili buntovno pa u potpunosti preuzeti ulogu koja se pripisuje.

Dodala bih i da nije toliko bitno što se govori nego tko govori. Napisala si bila da te pogodi kada te krivo shvati bliska okolina, to shvačam jer i mene to pogađa, no mislim da nas ne bi trebalo pogađati što svi govore jer nas se to ustvari i ne tiče. To je njihovo mišljenje na koje imaju pravo, važno je naglasiti da oni donose to mišljenje sa nedostatkom svih činjenica jer nas ne poznaju pa je dakle mnogo vrednije mišljenje i iskaz onoga koji nas poznaje.

Mogu imati mišljenje o svemu i svakome no hoće li ono biti ispravno ako ja ne znam sve i svakoga? Zato se ne zamaram sa tuđim mišljenjima jer se baziraju uglavnom na prvim dojmovima i nemaju širi pogled na stvari kojeg bliski ljudi imaju.

Mišljenje bliskim ljudi opet treba uzimati s rezervom jer i ono je subjektivno. Smatram da ako je pojedinac mentalno i emocionalno zdrava osoba tada on sam sebe poznaje bolje nego što poznaje bilo koja bliska osoba.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Percepcija drugih u korelaciji sa samopercepcijom   pon vel 14, 2011 1:12 pm

Pa, da. Tako nekako. Jer od tih dalji ljudi sude po nekoj povrsnijoj slici kako kazes ali oni blizi bi ipak trebali znati bolje. Medjutim jako puno ljudi pati za time da budu opceprihvaceni. Od svih.

PraGlodavac

Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Registration date : 26.12.2010

PostajNaslov: Re: Percepcija drugih u korelaciji sa samopercepcijom   pon vel 14, 2011 1:37 pm

Da, slažem se, ali uvijek sam nekako smatrala ljude koji teže opčem odobravanju onima kojima treba pomoć jer pate od manjka samopoštovanja i zdravog stava o samom sebi. Komplekse treba liječiti.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Percepcija drugih u korelaciji sa samopercepcijom   pon vel 14, 2011 7:08 pm

MoW je napisao/la:
Ako postajem, onda to znači da i postojim, zar ne? A i obrat vrijedi, dakle ako postojim, onda i se i razvijam u nekom smjeru, dakle postajem? :)
Ako postajes, to znaci da je postojanje ono cije je ostvarivanje jos u toku, kao kad se kuca gradi - kuca se kaze da postoji kad je vec gotovo zavrsena, a dotad je samo "gradiliste"... :) Slicno je i s covjekom. U svakom sljedecem trenutku na nas utjecu naizgled potpuno zanemarivo male stvari, poput slucajnih prizora, zvukova, trenutnih senzacija (toplo, hladno, meko, tvrdo, bolno, ugodno...) koji, svaki na svoj nacin, ostavljaju neizbrisiv trag na nasem tijelu kao i psihi, jer pokrecu lancanu reakciju kretanja materije i energije u nama, i koja nas polako i van nase volje oblikuje - "butterfly efekt"...

Čovjek

Male
Libra Dog
Broj postova : 6320
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Percepcija drugih u korelaciji sa samopercepcijom   pon vel 14, 2011 11:25 pm

Zanimljivo. Ali, kad onda neka osoba uopće postoji, kad se svi stalno gradimo? Nije da ima nekog stupnja kad možemo reći da više ne možemo naučiti, da smo ostvareni.
Što ti misliš? :)

Pračovjek

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Percepcija drugih u korelaciji sa samopercepcijom   uto vel 15, 2011 12:44 am

Pa, sa strane "butterfly efekta" gledano, nikad i ne "postojimo" - vec se stalno izgradjujemo, sve do smrti - a tad se pocinjemo razgradjivati (recimo). I jedno i drugo se zbiva potpuno spontano i autonomno poput camca na moru kojim se igraju talasi. Ono sto je ovdje bitno je da su misli, impresije, stavovi jednih ljudi o drugima (uopste govoreci) odn. drugih ljudi o nama nesto neizbjezno - nasa pojava ostaje kao otisak u njihovim glavama i duhovima i time percepcija nas postaje dio njih. Jednom kad se desi ta tranzicija, oni s njom raspolazu kao sa vlastitom svojinom, potcinjavaju je sebi i oblikuju prema sebi - to je najjednostavniji oblik sudjenja koji posjeduju cak i zivotinje. Medjutim, kako slika nas u njima tim procesom biva nuzno iskrivljena, a njihove reakcije na tu sliku dovode do reakcije nas na njihovu i tako smo jedni drugima arhitekti na najosnovnijem nivou...Ja utjecem na tebe, ti na mene, mijenja se slika tebe u meni - sto mijenja reakciju mene na nju, sto dovodi do novog utjecaja na tebe... znojko A samo nas je dvoje - kad to primijenis na par miliona ljudi koje ugledas tokom zivota, umnozis sa svim senzacijama interagovanja sa nezivim objektima - dobije se predodzba o tome kako nastajemo, sta mi "jesmo". Beskrajan ili gotovo beskrajan lanac faktora u stalnom toku... To se strucno zove zajebus maximus... :)

PostajNaslov: Re: Percepcija drugih u korelaciji sa samopercepcijom   

[Vrh] Go down

Percepcija drugih u korelaciji sa samopercepcijom
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.