Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Prijaviti ili ne prijaviti rad na crno?

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 

šta napraviti?
popričati s njim u 4 oka
14%
 14% [ 1 ]
biti kuja
86%
 86% [ 6 ]
Ukupno glasova : 7

Autor/icaPoruka
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27939
Registration date : 22.09.2007

PostajNaslov: Prijaviti ili ne prijaviti rad na crno?   ned vel 20, 2011 12:49 pm

imam problem, tj. dilemu.
na tržište mi je uletio tip koji radi na crno. snizio je cijenu proizvoda (ne plaća nikakve dađbine, niti se mora prcati sa knjigovodstvom, porezima i ostalim obvezama) i postala sam nekonkurentna. drugim riječima- otima mi kruh iz usta.
šta napraviti?
zvati ga i popričati s njim u četri oka, ili biti kuja i direktno ga prijaviti poreznoj pa nek se misli?
da sam mu dala dovoljno vremena da se malo progura na tržište računajući da će u međuvremenu otvoriti obrt ili nešto legalno, međutim on ne posustaje.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8378
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Prijaviti ili ne prijaviti rad na crno?   ned vel 20, 2011 1:02 pm

Mislim da ti razgovor s njim neće ništa pomoći, da on želi raditi u skladu sa pravilima to bi onda i učinio. Tvoja zamolba mu ništa ne znači.

Dakle ostaje ti ova druga mogućnost. E sad kome ga prijaviti? Poreznoj upravi, državnom inspektoratu? Nemam pojma, jednako tako ne znam da li će oni uopće nešto poduzeti.

No da se vratim na tvoje razmišljanje gdje ti kažeš da li biti kuja i prijaviti takvu osobu. Mislim da si krivo postavila pitanje, mislim da je pitanje trebalo biti da li prijaviti kurvinog sina jer on je taj koji radi nešto loše, a ne ti.

Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Prijaviti ili ne prijaviti rad na crno?   ned vel 20, 2011 1:19 pm

zubi drago mi je da tako misliš. ja sam malo iskarikirala svoju, pa mogu čak reći, grižu savjesti ako ga prijavim. život u Hrvatskoj nije nimalo lak. ljudi pokušavaju skrpati kraj s krajem, i donekle mogu tolerirati da netko na takav način pokušava preživjeti, ali....kad to netko radi poprilično bezobzirno, sustavno, rušeći cijenu i otimajući mi mušterije, onda mi para izlazi na uši. gledam na njega kao na parazita.

moram se malo raspitati kome se najbolje obratiti. nije prvi put da se nekoga prijavilo u mojoj branši na ovom području.
[Vrh] Go down
Icecrowned
Riba

Male
Taurus Horse
Broj postova : 130
Registration date : 27.10.2010

PostajNaslov: Re: Prijaviti ili ne prijaviti rad na crno?   ned vel 20, 2011 1:27 pm

Ufff, ja isto ne znam da li bih ga prijavio ili ne, ali u svakom slučaju ne bih ostavio tu stvar na miru. A zašto se ne pokušaš dogovoriti sa svojim trgovačkim kolegama da mu... šta ja znam... zaprijetite, nađete neki dokaz pa da ga ucjenjujete ili nešto slično...

Mislim, znam da je ovo reakcija na podlost podlošću, al milosrdnije je od prijavljivanja...
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Prijaviti ili ne prijaviti rad na crno?   ned vel 20, 2011 2:01 pm

A zašto misliš da je nemilosrdno prijaviti takvu osobu, što joj se može desiti? To je prekršaj i eventualno može platiti kaznu i dalje nastaviti raditi legalno. A cilj i je da se tu osobu natjera da radit ilegalno.

Riba

Male
Taurus Horse
Broj postova : 130
Registration date : 27.10.2010

PostajNaslov: Re: Prijaviti ili ne prijaviti rad na crno?   ned vel 20, 2011 2:08 pm

Nisam rekao da je nemilosrdno, nego sam rekao 'milosrdnije od prijavljivanja'...

Naravno da bi prijavljivanje bilo ispravno, al Floridana je rekla da bi imala grižnju savjest ako ga prijavi, a opet ne želi biti slijepa pored zdravih očiju, e pa onda najbolje napravit nešta između to dvoje...
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2970
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Prijaviti ili ne prijaviti rad na crno?   pon vel 21, 2011 8:47 pm

@flo... Obzirom da ti taj ilegalac, kako kazes, "otima kruh iz usta", ti njega moras prijaviti - ili to ili se pomiriti sa "manje kruha u ustima"... E sad, ne znam kojim se tacno poslom bavis pa mozda bude glupo zvucalo - ali sta ako je u nekom sindikatu (mafiji) pa te... hidinggun A ako i nije, pogotovo ako ga ne znas, moze biti da ti se kasnije krene osvecivati i stvarati razne probleme... misli Da sam na tvom mjestu ja bi ga prijavio anonimno, i ako postoje i drugi kojima njegov posao steti, vjerovatno nece znati ko ga je prijavio, a to je najbolje. Porazgovarati s njim u odredjenom broju ociju, a onda ga prijaviti - ne bih preporucio... A sto se tice neke "grize savjesti" mislim da on vec nju dobrano grize svojim poslom pa ne trebas je i ti jos gristi... Da i nije nelojalni konkurent, svejedno bi ga morala nadmasivati u poslu, a ovako bi ne samo sebi vec i ostalima okolo sebe ucinila veliku uslugu. ;)

Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Prijaviti ili ne prijaviti rad na crno?   uto vel 22, 2011 2:00 am

mogu ga prijaviti anonimno, samo je pitanje da li bi državni inspektorat to uzeo zaozbiljno i da li bi uopće nešto poduzeo. ako ga prijavim pod punim imenom i prezimenom, a pri tom moji podaci ostaju samo kod njih, onda su mi dužni poslati izvještaj šta su napravili. negdje sam čitala da su kazne oko 1000 kuna (kazne ukoliko ti ne štimaju knjige u obrtu su puno veće). ako su tako male onda ova država potiče rad na crno.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Prijaviti ili ne prijaviti rad na crno?   uto vel 22, 2011 11:43 am

Ja ne znam kolike su kazne, no možeš nazvati Državni inspektorat i pitati ih kako to ide i eventualne kazne. I da li imaju takvih primjera, čisto da se informiraš prije nego bilo što napraviš i podneseš.

Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Prijaviti ili ne prijaviti rad na crno?   uto vel 22, 2011 11:59 am

da, moram se informirati prije nego poduzmem nešto.
[Vrh] Go down
Neo
Majmun

Male
Capricorn Tiger
Broj postova : 1051
Registration date : 02.08.2008

PostajNaslov: Re: Prijaviti ili ne prijaviti rad na crno?   pet tra 29, 2011 6:35 pm

a čime se baviš?
to jest,koji sektor i zanimanje?
čisto ingormacije radi
:P
ja bih ga prijavio na tvome mjestu
[Vrh] Go down
wanderer
Majmun

Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Registration date : 24.05.2010

PostajNaslov: Re: Prijaviti ili ne prijaviti rad na crno?   sub tra 30, 2011 3:46 pm

@ flo, napravi anonimnu prijavu u tri kopije i odnesi na državni inspektorat.
Neka ti jednu kopiju ovjere i vrate i to je sve što bi ti trebala napraviti. I to bez grižnje savjesti. Ostalo je posao državnog inspektorata.
Možeš se kasnije informirati telefonom o prijavi. Trebaš samo reći urudžbeni broj prijave i dobit ćeš odgovornu osobu koja je nadležna za taj slučaj.

E sad zašto anonimno, a ne imenom i prezimenom. Zato što će istraga obuhvatiti i one koji kupuju robu, usluge ili što ja već znam što od tog ilegalca.
A kako znamo u Hr informacije cure na sve strane pa bi se lako moglo dogoditi da i tvoje ime dođe do nekog od tvojih klijenata koji posluje sa ilegalcom.
To ne bi bilo dobro za tvoj posao :)
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Prijaviti ili ne prijaviti rad na crno?   sub tra 30, 2011 10:08 pm

Da to je dobar savjet wanderer samo je pitanje da li će ovi u državnom inspektorati željeti zaprimiti takav podnesak koji nije potpisan misli Mislim mogu oni njega zaprimiti, ali ne reći osobi koja ga podnosi koji je urudžbeni broj i klasu dobio taj predmet.

No baš me zanima kako je flo to riješila jer ta dvojba ju je mučila prije nekih dva mjeseca. Flo jel ima što novoga oko toga?

Majmun

Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Registration date : 24.05.2010

PostajNaslov: Re: Prijaviti ili ne prijaviti rad na crno?   sub tra 30, 2011 10:35 pm

Nije me bilo neko vrijeme pa nisam gledao datum kad je flo postavila anketu :)

A što se tiče podneska državnom inspektoratu, na kopiji koju zadržiš službena osoba koja je primila prijavu stavi pored datuma i urudžbeni broj.
Znam to jer je jedan član moje obitelji imao sličan problem pa je tako napravio.

A i mene zanima kako je flo riješila ilegalca zubi
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Prijaviti ili ne prijaviti rad na crno?   Today at 3:29 pm

[Vrh] Go down

Prijaviti ili ne prijaviti rad na crno?
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Tedford MUD Drop Point Utility Knife
» da ti pokažem gdje Neretva ljubi more:)
» IWA BOOTH 2013
» Novi projekt: DAMASCUS BOWIE