Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Zadnje gledano

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1 ... 19 ... 34, 35, 36
Autor/icaPoruka
Novus ordo seclorum
Majmun

Male
Libra Rooster
Broj postova : 1651
Registration date : 16.11.2011

PostajNaslov: Re: Zadnje gledano   sri ruj 16, 2015 7:58 pm

Što te muči od radnje?
[Vrh] Go down
Jedi Mind Tricks
Majmun

Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1347
Registration date : 10.08.2012

PostajNaslov: Re: Zadnje gledano   čet ruj 17, 2015 5:52 pm

Jeli cijela prica filma, zapravo samo Donniejeva masta?
Kako se prikazuje na pocetku filma, adolescent koji pohađa terapije, koji ima drugaci i kritican pogled na svijet.
Sad, te noci nakon obiteljske vecere, on ode u svoju sobu, legne na krevet i pocme citati The Philosophy of Time Travel. U knjizi se izmedu ostalog spominju pogledi na svijet, budenje svjesnosti, kako dijela u jednom univerzumu mogu mijenjati drugi, realnost stvarnog zivota itd.
Donnie (u stvarnom zivotu) uzima antidepresive, a u radnji filma(njegovoj masti, mozda) njegova psihologinja Dr. Thurman mu kaze da su tablete samo placebo, to je vjerojatno ono sto on zeli cuti, sve sto je napravio napravio je sam, bez pomoci ikog ili iceg.
Iste noci, avionski motor padne na krov kuce, zbog cega on pogine, tako barem ispada na kraju filma. Ali slijedeceg jutra, on se vraca kuci, nakon jos jedne noci mjesecarenja koja mu je i spasila zivot.
I dalje sve ide u tom smjeru, kako bi osoba u takvom stanju zeljela. Zivot mu postane zanimljiv, slaze se s obitelji, nova cura u skoli prvo primjecuje njega, odlazi na zabave,  trazi knjizevnicu Robertu Sparrow, otvoreno govori profesorima sto misli, onog lika kojeg glumi Patricks Swayze osramoti pred cijelom dvoranom, jer vjerojatno u realnosti se Donniju ne svidaju njegove ideje, pa preko samostvorenog imaginarnog svijeta mu otvoreno kaze sve sto misli o njemu i njegovim idejama...

... ali i u toj "mašti", nailazi na probleme iz stvarnog zivota. Mislim da je jedna recenica iz te knjige bila "When the Manipulated awaken from their Journey into the Tangent Universe, they are often haunted by the experience in their dreams."
Roberta Sparrow mu kaze "Svako bice na zemlji umire samo". O tome razgovara s Dr. Thurman, postane emocionalan dok joj govori da on ne zeli biti sam. Ne zeli biti, a ne umrijeti.
Reakcija na taj problem iz stvarnosti je vjerojatno bila njegova masta o novo djevojci u skoli, Gretchen Ross, koja prvo primjecuje njega, i prvi dan sjedne do njega u istu klupu.
Kao sto sam rekao, te veceri prije nego sto pocme citati knjigu, posvađa se s majkom i sestrom, ode citati knjigu, i jedna od zadnjih scena u filmu je ta da je njegova obitelj bila u avionu kojemu je otpao motor. Poslije nego sto zamisli da mu je majka poginula u toj nesreci, radnja se vraca u stvarnost i prikaze Darka kako i dalje lezi na krevetu i smije se nekontrolirano.
Ali nakon sto se to dogodi jedini koji pogine je Donnie Darko. Gretchen Ross se vozi na bicikli blizu njegove kuce i pita sto se dogodilo, nakon sto joj njihov susjed kaze sto je bilo, upita je -Jesi li ga poznavala, a ona odgovori -Ne.
Ona scena kad se Donnijeva majka i Gretchen pogledaju i mahnu jedna drugoj, o tome citam neke komentare da su se one 2 poznavale, ali se ne mogu sjetiti odakle. Po meni to nije tako, ta scena izgleda kao onaj neugodan pozdrav kad netko gleda u tebe, i ti onako kimnes glavom ili nesto sl.
Zec Frank je isot proizvod njegove maste, koji ga vodi kroz realnost i strahove, a ta recenica bake smrti "Svatko bice na ovoj zemlji umire samo", je Donnijev strah.
Jos jedan "dokaz" da sve sto se odvija u radnji filma je samo njegova masta, svi ljudi koje je on poznavao, zavrse drugacije nego je to prije prikazano. Gretcehn Ross u radnji pregazi auto, kasnije kaze da nikad nije poznavala Donnija, lika koji je zgazio Gretchen, Donnie ubije iz pistolja, poslije se i njega prikazuje da je ziv, Patrick Swayze nije u zatvoru, nego u svojoj kuci(koju je Donnie spalio), usporkos svim porukama o sreci i otvorenosti, bude prikazan kao usamljena i uplakana osoba, bucmasta kineskinja iako u skoli prolazi kroz bullying, na kraju filma mirno spava, to je ona sto joj je rekao "Jednog dana, sve ce biti bolje za tebe, obecavam".

Ovako kad razmislim, cini mi se da film samo prikazuje uznemirenog mladica, koji rjesava svoju realnost na jedan neobican nacin kroz mastu, zbog cega i je film toliko zanimljiv.

A teorije da se sve to dogosilo u tangentnom svemiru, mi malo pretesko padaju. Zapravo ih i nisam puno cuo, neznam toliko o tome, ali ovako kad pogledam, zanimljivije mi izgleda da je sve samo njegova masta.
[Vrh] Go down
Novus ordo seclorum
Majmun

Male
Libra Rooster

PostajNaslov: Re: Zadnje gledano   čet ruj 17, 2015 7:45 pm

Gretchen i Donnijeva majka se pozdrave zbog veze između dva paralelna svemira, onome u kojem je poginuo i onome u kojem je preživio i upoznao Gretchen.
Ona stručnjakinja za putovanje kroz vrijeme je pričala kako će se realnost urušiti ako ne bude ispravna vremenska linija. Zato Donnie mora umrijeti.

Istu stvar sam vidio u filozofiji putovanja vremenom kod Federacije Damanhur.
Oni naučavaju da uvijek postoji jedna jača vremenska linija i slabije ostale, te ako je jača linija jako negativna (uzrokuje "smak realnosti"), oni pokušaju osnažiti prvu slabiju liniju koja je bolja i nastoje da proguta na nekom mjestu ovu jaču negativnu liniju. To su navodno i uspjeli ranih 90-ih.

Zbog fenomena koji film obrađuje, ja ga gledam isključivo kao SF, a ne kao metaforičku dramu, tako da ti ne mogu dati drugo objašnjenje osim ovoga što sam sada napisao.
[Vrh] Go down
Novus ordo seclorum
Majmun

Male
Libra Rooster

PostajNaslov: Re: Zadnje gledano   čet ruj 17, 2015 7:57 pm

http://www.donniedarko.org.uk/explanation/
[Vrh] Go down
Hladni
Majmun

Male
Libra Buffalo
Broj postova : 1624
Registration date : 02.01.2012

PostajNaslov: Re: Zadnje gledano   čet ruj 17, 2015 9:53 pm

Genijalan film iako ga gledam već ne znam koji put

[Vrh] Go down
Novus ordo seclorum
Majmun

Male
Libra Rooster

PostajNaslov: Re: Zadnje gledano   pet ruj 18, 2015 1:39 pm

Inače, Donnie uopće nije trebao umrijeti na kraju filma. To je bila isključivo njegova volja. Tangentni svemir nije nastao zato jer je on preživio udar motora, već zato što je trebao jednostavno nastati u to vrijeme i na tom mjestu. Zbog blizine mjesta, Donnie je odabran kao spasitelj. Vrativši motor spasio je primarni svemir i mogao je slobodno nastaviti živjeti.
[Vrh] Go down
Jedi Mind Tricks
Majmun

Male
Aquarius Monkey

PostajNaslov: Re: Zadnje gledano   pet ruj 18, 2015 5:18 pm

Ali ni u realnosti ni multiverzumu se Donnijeva majka i Gretcen nisu srele?
Barem koliko se sjecam.
[Vrh] Go down
Novus ordo seclorum
Majmun

Male
Libra Rooster

PostajNaslov: Re: Zadnje gledano   pet ruj 18, 2015 7:05 pm

Mama i gretchen se susreću ja mislim u tangentnom svemiru (glavni dio filma), kad se radnja vrati u primarni svemir, one imaju čudni osjećaj da se već poznaju.

P.S. Donnie je jedan od izabranih, neke teorije sugeriraju da je i ona baba jednom davno bila primorana vratiti balans i da je zato poludjela na kraju. To je zato što se tangentni svemiri stvaraju u periodima.
[Vrh] Go down
Jedi Mind Tricks
Majmun

Male
Aquarius Monkey

PostajNaslov: Re: Zadnje gledano   sub ruj 19, 2015 2:18 pm

scratch OK
Vjerojanto si gledao i fight club, sto mislis o njemu?
[Vrh] Go down
Novus ordo seclorum
Majmun

Male
Libra Rooster

PostajNaslov: Re: Zadnje gledano   sub ruj 19, 2015 3:15 pm

Dobar film, dobar plot twist, ima kultni status
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Zadnje gledano   Today at 5:01 am