Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Novi pogled na Jahvu

Go down 
+2
MoW
sizif100
6 posters
Autor/icaPoruka
sizif100
Stanica



Male
Taurus Dragon
Broj postova : 19
Age : 47
Registration date : 03.06.2011

Novi pogled na Jahvu  Empty
PostajNaslov: Novi pogled na Jahvu    Novi pogled na Jahvu  Icon_minitimesub lip 04, 2011 8:53 am

Naišao sa na zanimljiv link na kojem autor dovodi u vezu starozavjetnog Boga sa egipatskim Setom. Naime, zastupa ideju o sinkretizmu jednog obiteljskog boga (Tara) i Seta. Koliko sam uspio vidjeti mišljenja sam da cijela priča i nije tako nemoguća. Yanima me vaše mišljenje o temi. Teks je na hrvatskom.

http://povijestokultnog.blogspot.com/2011/05/biblijska-povijest-izraela-jhvh-ja-sam.html
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Novi pogled na Jahvu  Empty
PostajNaslov: Re: Novi pogled na Jahvu    Novi pogled na Jahvu  Icon_minitimesub lip 04, 2011 12:49 pm

Uopće nije nemoguća. Jahve svoje podrijetlo vjerojatno vodi još od Sumerana, a za vezu sa egipatskim Setom moram priznati da prvi put čujem, ali nije nemoguća. Inače je veliki teološki problem taj što je Jahve u starom zavjetu posebno često mijenjao raspoloženja. Nekad je bio dobar i bio izvor ljubavi (recimo u Izaiji, neki Psalmi), dok je drugi put bio krajnje ratoboran pa i amoralan, kakav se pokazuje u Petoknjižju. S obzirom na to da je Set sličniji ratobornom licu Jahvinu, može biti da se radi o istom božanstvu, koje ni u kojem slučaju nije Bog u smislu stvoritelja Svemira, a vjerojatno nije niti riječ o Bogu o kojem priča Krist u Evanđeljima. Iako je potreban oprez pri nekim drugim dijelovima Novog zavjeta, gdje Jahve opet pokazuje destruktivno lice koje zahtjeva potpunu pokornost (npr. u Otkrivenju).
S obzirom na Jahvin karakter, vjerojatno je riječ o barem nekoliko entiteta koji su ratovali na strani Izraelaca, ali bi ih s vremena na vrijeme podsjećali tko je gazda. Inače, za one koji se žele upustiti dublje u diskusiju o tome što je zaista bio Jahve i o tome koliko zapravo različitih imena bogova pronalazimo u Bibliji, preporučam kritički čitati sljedeće knjige:
-Biblija
-Sitchinova zemaljska kronika
-Genes, giants, monsters and men (Joseph Farell)

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
sizif100
Stanica



Male
Taurus Dragon
Broj postova : 19
Age : 47
Registration date : 03.06.2011

Novi pogled na Jahvu  Empty
PostajNaslov: Re: Novi pogled na Jahvu    Novi pogled na Jahvu  Icon_minitimened lip 05, 2011 3:55 pm

Zanimljiva mi je i teza u tekstu kad se Hurite povezuje s Hiksima. Nije mi ni to van pameti.
[Vrh] Go down
Theli
Stanica
Theli


Male
Aries Dog
Broj postova : 10
Age : 30
Location : Varaždin,Croatia
Registration date : 06.04.2011

Novi pogled na Jahvu  Empty
PostajNaslov: Re: Novi pogled na Jahvu    Novi pogled na Jahvu  Icon_minitimened lip 05, 2011 6:51 pm

[Vrh] Go down
Theli
Stanica
Theli


Male
Aries Dog
Broj postova : 10
Age : 30
Location : Varaždin,Croatia
Registration date : 06.04.2011

Novi pogled na Jahvu  Empty
PostajNaslov: Re: Novi pogled na Jahvu    Novi pogled na Jahvu  Icon_minitimened lip 05, 2011 7:08 pm

a da raspravimo...kršćanstvo nije svugdje isto...ovisi o paganizmu koje je na tom području bilo....tak da su uzeli sve prirodne katastrofe koje su se desile i pripisali ih bogu....npr babilonska kula...jest da je svaki mezopotamisjki grad imal zigurat i jest da nije mogo bit etnički čist jer su s njim vladali prvo asirci pa sumerani itd....a u bibliji piše da je čovjek htel napravit kulu do neba(zigurat) a da im je bog pomješal jezike,a etnički nisu čisti bili...ili nakon ledenog doba kad se počel led otapat se arapski poluotok potopil pa su misli da je opći potop...ma daj...sve je preuzeto iz paganizma i to je to...
[Vrh] Go down
Arland
Prašina
Arland


Male
Capricorn Goat
Broj postova : 6
Age : 44
Registration date : 06.01.2011

Novi pogled na Jahvu  Empty
PostajNaslov: Re: Novi pogled na Jahvu    Novi pogled na Jahvu  Icon_minitimepon lip 06, 2011 12:22 am

Pozdrav svima.

Nemam neku podlogu da bih mogao komentirati ovu temu ali mi se svakako čini zanimljiva pa ću je prvo proučiti da bih mogao davati komentare na nju.

MoW da li bi mogao dat link za knjigu Genes, giants, monsters and men?
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Novi pogled na Jahvu  Empty
PostajNaslov: Re: Novi pogled na Jahvu    Novi pogled na Jahvu  Icon_minitimepon lip 06, 2011 9:18 am

Dobro došao Arlande, slobodno se ukljući u raspravu kad god želiš :)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Novi pogled na Jahvu  Empty
PostajNaslov: Re: Novi pogled na Jahvu    Novi pogled na Jahvu  Icon_minitimepon lip 06, 2011 10:46 am

Theli je napisao/la:
a da raspravimo...kršćanstvo nije svugdje isto...ovisi o paganizmu koje je na tom području bilo....tak da su uzeli sve prirodne katastrofe koje su se desile i pripisali ih bogu....npr babilonska kula...jest da je svaki mezopotamisjki grad imal zigurat i jest da nije mogo bit etnički čist jer su s njim vladali prvo asirci pa sumerani itd....a u bibliji piše da je čovjek htel napravit kulu do neba(zigurat) a da im je bog pomješal jezike,a etnički nisu čisti bili...ili nakon ledenog doba kad se počel led otapat se arapski poluotok potopil pa su misli da je opći potop...ma daj...sve je preuzeto iz paganizma i to je to...

Ako pod paganizmom pretpostavljaš sve ono što nije kršćansko u kršćanstvu, onda da, velika većina toga je paganska. Međutim, meni nikako ne paše taj naziv "pogansko" jer ima negativnu konotaciju u smislu da je to nešto što nije kršćansko, odnosno da je samim time i neispravno.
Otapanje leda je vrlo zanimljiva tema koju su po mojem mišljenju izvrsno obradili Firestone i koautori. Iako nije do kraja uvjerljivo, daje vrlo dobre indikacije da je otapanje leda i posljedično, veliki potop bio mnogo brži nego što se prije mislilo.
Iako taj potop nije bio opći, bio je najvjerojatnije interkontinentalni, s poplavljenim područjima u mezopotamiji, obalama Afrike i Europe.
Ako te više zanima o tome pogledaj:
http://www.amazon.com/Cycle-Cosmic-Catastrophes-Stone-Age-Changed/dp/1591430615


_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Novi pogled na Jahvu  Empty
PostajNaslov: Re: Novi pogled na Jahvu    Novi pogled na Jahvu  Icon_minitimepon lip 06, 2011 10:50 am

Arland je napisao/la:
Pozdrav svima.

Nemam neku podlogu da bih mogao komentirati ovu temu ali mi se svakako čini zanimljiva pa ću je prvo proučiti da bih mogao davati komentare na nju.

MoW da li bi mogao dat link za knjigu Genes, giants, monsters and men?

Vrlo rado, evo ga:
http://www.amazon.com/Genes-Giants-Monsters-Men-Surviving/dp/1936239086

Ako ti se svide komentari, slobodno naruči. Iako visoko spekulativna, ova knjiga ukazuje na brojne probleme u konzistentnosti Biblije, tko ili što je vjerojatno Jahve, a predstavlja i dobar uvod u proučavanje DNK i našeg podrijetla.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Theli
Stanica
Theli


Male
Aries Dog
Broj postova : 10
Age : 30
Location : Varaždin,Croatia
Registration date : 06.04.2011

Novi pogled na Jahvu  Empty
PostajNaslov: Re: Novi pogled na Jahvu    Novi pogled na Jahvu  Icon_minitimesri lip 08, 2011 7:33 pm

Međutim, meni nikako ne paše taj naziv "pogansko" jer ima negativnu konotaciju u smislu da je to nešto što nije kršćansko, odnosno da je samim time i neispravno.
inaće sam poganin pa ne mislim negativno^^
[Vrh] Go down
wanderer
Majmun
wanderer


Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Age : 36
Registration date : 24.05.2010

Novi pogled na Jahvu  Empty
PostajNaslov: Re: Novi pogled na Jahvu    Novi pogled na Jahvu  Icon_minitimesri lip 08, 2011 7:38 pm

MoW je napisao/la:
.....Inače je veliki teološki problem taj što je Jahve u starom zavjetu posebno često mijenjao raspoloženja. Nekad je bio dobar i bio izvor ljubavi (recimo u Izaiji, neki Psalmi), dok je drugi put bio krajnje ratoboran pa i amoralan, kakav se pokazuje u Petoknjižju.........

Mislim da je problem nastao pisanjem Tore koju su pisali posebno osposobljeni pisari na takozvanom svećeničkom ili rabinskom pismu.
To su pismo mogli čitati samo posvećenici jer je Tora napisana bez samoglasnika i bez rastavljanja riječi.
Za neupućenog čovjeka to je jedna nerazrješiva zbrka slova. Je li ta zbrka napravljena da bi se sakrila tajna postanka ili je napravljena da se tajna ne bi zloupotrijebila?

Elohim (LHM) je onaj dobri bog (Abrahamov) i i predstavljao je panteon bogova Kanaanaca. Imao je dvije žene i sina Baala.
Potječe od sumerskog Enilila. Elohim i sin mu Baal prikazivani su sa rogovima na glavi, a bik je bio njihov simbol.
Obzirom da se na cijelom Mediteranu tog vremena bik pojavljuje kao vrhovni bog panteona u svim kulturama, onda je jasno da Elohim bio štovan (naravno pod drugim imenima) od Mezopotamiji pa do Gibraltara . Najstariji prikaz Elohima nalazi se u ruševinama ''kraljevske arhive'' u Ebli (Sirija) u arheološkom nalazištu Tell Mardikh (datirano - oko 2300. prije Krista).

Jahve u židovsku mitologiju dolazi zajedno sa Mojsijem.
Ako je Mojsije bio ono što židovska mitologija tvrdi egipatski princ, to onda znači je morao biti i visoki Izidin svećenik, pa je onda normalno da je Set bio Mojsijev bog
ili uzor boga kakav je njemu trebao u egzodusu.
Stari dobri El nije više bio podoban i Mojsije je ga je detronizirao u poznatoj priči o zlatnom teletu i instalirao Jahvu umjesto njega.

Interesantno je da su židovski pisci Tore pokušavali na razne načine dokazati da je Jahve zapravo bio oduvijek prisutan kao jedini bog Židova
i pri tome su koristili razne načine da izjednače Ela i Jahvu i pokažu da je u pitanju jedan te isti bog.
Navest ću jedan od primjera > Jahve kaže u Izlasku 6,2-3:
''Ja sam se objavio Abrahamu, Izaku i Jakovu kao El Shaddāi (jedno od imena za Elohima), ali nije im bilo poznato da je moje ime, Jahve.''
[Vrh] Go down
sizif100
Stanica



Male
Taurus Dragon
Broj postova : 19
Age : 47
Registration date : 03.06.2011

Novi pogled na Jahvu  Empty
PostajNaslov: Re: Novi pogled na Jahvu    Novi pogled na Jahvu  Icon_minitimesri lip 08, 2011 8:16 pm

MoW je napisao/la:
Elohim (LHM) je onaj dobri bog (Abrahamov) i i predstavljao je panteon bogova Kanaanaca. Imao je dvije žene i sina Baala.
Potječe od sumerskog Enilila. Elohim i sin mu Baal prikazivani su sa rogovima na glavi, a bik je bio njihov simbol.
Obzirom da se na cijelom Mediteranu tog vremena bik pojavljuje kao vrhovni bog panteona u svim kulturama, onda je jasno da Elohim bio štovan (naravno pod drugim imenima) od Mezopotamiji pa do Gibraltara . Najstariji prikaz Elohima nalazi se u ruševinama ''kraljevske arhive'' u Ebli (Sirija) u arheološkom nalazištu Tell Mardikh (datirano - oko 2300. prije Krista).

Jahve u židovsku mitologiju dolazi zajedno sa Mojsijem.
Ako je Mojsije bio ono što židovska mitologija tvrdi egipatski princ, to onda znači je morao biti i visoki Izidin svećenik, pa je onda normalno da je Set bio Mojsijev bog
ili uzor boga kakav je njemu trebao u egzodusu.
Stari dobri El nije više bio podoban i Mojsije je ga je detronizirao u poznatoj priči o zlatnom teletu i instalirao Jahvu umjesto njega.

Vrlo zanimljivo, ne mogu se oduprijeti utisku. Bio bih zahvalan na upućivanju na literaturu.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Novi pogled na Jahvu  Empty
PostajNaslov: Re: Novi pogled na Jahvu    Novi pogled na Jahvu  Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Novi pogled na Jahvu
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Novi pogled na Lica Leonarda da Vincija
»  Fotografska natjecanja 2011. godine
» Novi Taj Mahal

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Misterije i neobjašnjivi fenomeni :: Alternativna povijest-
Forum(o)Bir: