Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Knjige velikih civilizacija - svjedoci?

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
silver
Majmun

Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Registration date : 25.10.2007

PostajNaslov: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   čet pro 20, 2007 7:47 pm

Spominjao sam vec bibliju, a mislim da bi mogli navest i neke druge knjige, pa da to ne pisemo tamo, evo topica da malo popricamo o tome.. Imamo znaci bibliju sa svojim "elohim" i drugim stvarima, imamo gilgameša i vatrene kočije, vede, ramajanu...
Evo ja baš čitam ramajanu i primjetio sam da se spominju na više mjesta "nebeske letjelice" i "nebeske kočije" kao prijevozna sredstva nekih bogova (zapravo, kako se to kaže, polubogova).
Stavit cu citate drugi put.. Zanima me imate li vi kakvih sličnih zanimljivih citata, sjećanja ili znanja o ovakvim,povijesnim i religijskim knjigama?
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3230
Registration date : 23.09.2007

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   čet pro 20, 2007 8:12 pm

Zasto, o zasto su spalili Aleksandrijsku biblioteku?!?!?!... :(
I, uopste, svo ti unistavanje pisanih dokumenata i knjiga kroz celu istoriju... VARVARIZAM!!!

Da mi je "bar" da me puste u Vatikansku biblioteku, tu bih znala sta raditi!!! ;) *
[Vrh] Go down
malena
Moderator

Female
Aquarius Tiger
Broj postova : 2633
Registration date : 18.09.2007

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   pet pro 21, 2007 11:12 am

zvezda je napisao/la:
Zasto, o zasto su spalili Aleksandrijsku biblioteku?!?!?!... :(
I, uopste, svo ti unistavanje pisanih dokumenata i knjiga kroz celu istoriju... VARVARIZAM!!!

Da mi je "bar" da me puste u Vatikansku biblioteku, tu bih znala sta raditi!!! ;) *

I ja bi rado u Vatikansku biblioteku. Mislim da bi tamo mogla provest život...

I imaš pravo, ni meni nikako nije jasno uništavanje pisanih dokumenata... Ne znam kako nekome uopće može past na pamet zapalit knjige, bilješke itd. Treba se sve ostaviti, koliko god to bilo neshvaćeno možda u tom trenutku, ali kroz povijest se možda pokaže kao nešto logično ili pak glupo... Ali opet ima svoju vrijednost...
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   pet pro 21, 2007 11:17 am

I ja smatram da dokumente treba ostaviti.

No jasni su mi i motivi onih koji ih pale ili sakrivaju, oni obično samo misle da će sebe i potomstvo zaštititi od mogućih nevolja vezanih uz informacije. I u tome debelo griješe, jer to je nojevsko guranje glave u pijesak pa se, kao što je negdje spomenuto, dobije udarac u donji dio leđa. mlati
[Vrh] Go down
silver
Majmun

Male
Pisces Horse

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   pet pro 21, 2007 1:10 pm

kad nemate nikakvih izvora, evo da ja malo zapazim nesto samo..
Cuo sam vec o tome, ali stvarno je zapanjujuce.. Prevoditelj u ramajani mrtav hladan u objasnjenju kaže ovo:

Brahmastra - nuklearno oružje proizvedeno pjevanjem mantri, moćnije od atomskih bombi.

Okej. Napredni su bili ti indijci..
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   pet pro 21, 2007 9:42 pm

silver je napisao/la:
kad nemate nikakvih izvora, evo da ja malo zapazim nesto samo..
Cuo sam vec o tome, ali stvarno je zapanjujuce.. Prevoditelj u ramajani mrtav hladan u objasnjenju kaže ovo:

Brahmastra - nuklearno oružje proizvedeno pjevanjem mantri, moćnije od atomskih bombi.

Okej. Napredni su bili ti indijci..

Možda imaš prijevod od prijevoda, ali malo šepav. Čitala sam da su se asure (demoni) i bogovi borili mantrama koje su izgovorene njihovom moćnom koncentracijom postizale jednak učinak kao današnje oružje. I imale su zanimljivu osobinu - ako bi onaj tko je "pucao" mantrom negdje u izgovoru pogriješio, moćna vibracija bui se okrenula protiv njega i ubila ga na licu mjesta.
[Vrh] Go down
silver
Majmun

Male
Pisces Horse

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   sub pro 22, 2007 10:01 am

pa citao sam knjigu.. Ne radi se bas o samim mantrama vec o "nebeskom oruzju" koje se priziva izgovaranjem odredenih mantri. I prijevod nije sepav, cuo sam vec negdje o spomenu nuklearnog rata u vedama. Citirat cu vam drugi put jos neke djelove sto govore o po meni poprilicnom napretku u znanosti kod tih ljudi..

Evo malo iz wikipedije o brahmasti:

http://en.wikipedia.org/wiki/Brahmastra

Samo jedan odjeljak (zadnji):
Često se uspoređuje s nuklearnim oružjem iako ovu tvrdnju pobijaju znanstvenici i povjesničari, jer je nemoguće proizvesti obogaćeni uran ili proces fuzije bez visoko specijalizirane opreme koja je danas u upotrebi. Unatoč ovoj kontradikciji, nekolicina vjeruje da je nuklearno oružje bilo u upotrebi tokom vedskog perioda.

E pa sad, ako ovo kombiniramo s nekim drugim stvarima odnosno saznanjima...

i jos jedan opis brahmastre:

Citat :

In Hindu mythology, a Brahmastra (IAST: Brahmāstra, sanskrit: ब्रह्‍मास्‍त्र) is a weapon created by Brahma. One of the deadliest of weapons that a person can possess (as in Hindu Puranas), it is often speculated in the likeness of a nuclear weapon. It is said that when a Brahmastra is used there will be famine on earth and for 12 years there would be no flora and fauna where it was used, unless the weapon is withdrawn properly following the procedure laid down in the scriptures.

Interestingly it may also be noted that the description of the Brahmastra corresponds strikingly to present day idea of a Nuclear War. It says that " It shined like a bolt of lightning brighter than thousand suns shining together, There arose a majestic cloud of light and dust, so big that it reached to the sun and shadowed it, everything was destroyed as far as one can see and nothing survived"

Ukratko da prevedem.. Oruzje koje je stvorio Brahma, jedno od najsmrtonosnijih oruzja, cesto se smatra da je to nuklearno oruzje. Kad se Brahmastra koristi, biti ce gladi na zemlji i 12 godina nece biti flore i faune, osim ako se oruzje ne povuce pravilno.
Poprilicno slici danasnjoj ideji nuklearnog rata: "Zavijetlilo je kao munja sjajnija od tisuću sunca koja skupa svijetle, stvorio se ogroman oblak svjetla i prasine, tako velik da je mogao doseći sunce i zasjeniti ga, sve je bilo uništeno dokle god si mogao vidjeti i ništa nije preživjelo."
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   sub pro 22, 2007 1:09 pm

Nije mi se jučer dalo šire ulaziti u tematiku, mislila sam da si čitao spomenuti dio, a ja i nisam poznavateljica tog teksta, tu bi Bubi mogla priskočiti ali nje, čini se, nema :(

Dakle mimo legende o borbama demona i bogova. Postoje vrlo jasne naznake i dokazi čak da se u pretpovijesno doba dogodio nuklearni rat na području Dalekog istoka. U dolini Inda u današnjem Pakistanu postoje nalazišta starih civilizacija oko gradova Harappa i Mohenjo Daro:

http://humnauke.blogger.ba/arhiva/2005/09/18/75133
http://en.wikipedia.org/wiki/Mohenjo-daro
http://sh.wikipedia.org/wiki/Civilizacija_doline_Inda

Čitala sam o nedavnim otkrićima gdje su znanstvenici na tom području otkrivali znakove očitog djelovanja nuklearnog oružja, npr. radioaktivnost, stijenje koje se otopilo u staklaste niti za što je potrebna temperatura kakva se oslobađa prilikom nuklearne eksplozije. Pokušala sam malo tražiti, ali sad ne mogu više, neka netko progugla malo na tu temu i stavi linkove ako može :)
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   sub pro 22, 2007 3:51 pm

O, nekada se pitam zar bas SVE mora u krug, uvek iznova i iznova???...
Kako izaci...? *
[Vrh] Go down
Hybrid
Riba

Male
Capricorn Horse
Broj postova : 125

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   pon pro 24, 2007 2:29 pm

zvezda je napisao/la:
O, nekada se pitam zar bas SVE mora u krug, uvek iznova i iznova???...
Kako izaci...? *

Samo polako.

Korak po korak.

Počmeš od malih stvari , onih koje su ti najbliže.

"Svakim danom sve više i više napredujem."

Izbjegavaj stvari za koje sama ocijeniš da te ne vode nigdje.

Neki podatak je bitan samo u onoj mjeri u kojoj je tebi bitan tj u onoj mjeri u kojoj ti od toga podatka imaš praktićne koristi.

To sama ocijeniš iz svoje točke gledišta , znanja kojim raspolažeš i vremena kojeg imaš na raspolaganju da li ti je neki podatak bitan , više ili manje bitan ili ti uopće nije od nikakve koristi.

Dobro je znati od svega pomalo , ali moraš sama ocijeniti da li u neke stvari za tebe ima smisla ulaziti dublje ili nema.

Sama procijeništ to.

Um zna kako um radi.
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   pon pro 24, 2007 8:45 pm

O, hvala na savetima... BAŠ su dobri!!!

"Svakim danom u svakom pogledu..." ja sve vise postajem Ja.
Ima noći kada me plaši to što ću postati, to što ću otkriti o sebi...
Ima trenutaka kada u ogledalu sebe posmatram duboko u oči, u smiraj dana ili noću pri svetlosti sveća... fiksiram se na zenice, opustim pogled u dubinu... Bilo mi je strašno... Mislim da sam sve spremnija da se pomirim sa time što sam ja, šta god sve ovo podrazumevalo...

"Upoznaj sebe"...
Kada to uspem, u potpunosti i bez blokada, zaziranja ili odvratnosti... Mnogo toga će leći na svoje mesto...
Teško je... ali osećam da je to jedna od stvari koje moram isterati do kraja, ali ovo je put kojim se korača malim koracima, da se ne bi skliznulo... *
[Vrh] Go down
silver
Majmun

Male
Pisces Horse

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   pon pro 24, 2007 10:10 pm

svjetloisjena je napisao/la:
Nije mi se jučer dalo šire ulaziti u tematiku, mislila sam da si čitao spomenuti dio, a ja i nisam poznavateljica tog teksta, tu bi Bubi mogla priskočiti ali nje, čini se, nema :(

Dakle mimo legende o borbama demona i bogova. Postoje vrlo jasne naznake i dokazi čak da se u pretpovijesno doba dogodio nuklearni rat na području Dalekog istoka. U dolini Inda u današnjem Pakistanu postoje nalazišta starih civilizacija oko gradova Harappa i Mohenjo Daro:

http://humnauke.blogger.ba/arhiva/2005/09/18/75133
http://en.wikipedia.org/wiki/Mohenjo-daro
http://sh.wikipedia.org/wiki/Civilizacija_doline_Inda

Čitala sam o nedavnim otkrićima gdje su znanstvenici na tom području otkrivali znakove očitog djelovanja nuklearnog oružja, npr. radioaktivnost, stijenje koje se otopilo u staklaste niti za što je potrebna temperatura kakva se oslobađa prilikom nuklearne eksplozije. Pokušala sam malo tražiti, ali sad ne mogu više, neka netko progugla malo na tu temu i stavi linkove ako može :)

pa ima u ramajani slicnih djelova..

Eh, da, evo nesto nevezano iz iste knjige, ali ipak govori o njihovoj razvijenosti:
O, kraljeviću, živo biće nije ništa doli poslijedica spoja sjemena i jajašca. Jest da otac uzrokuje živo biće i da ga majka utjelovljuje, ali u stvarnosti jedini je uzrok stvaranja slučajno međudjelovanje atomskih čestica. Sa smrću osoba opet postaje prah. Sve je samo spoj atoma i ništa više.

E sad, ne bih znao jel se tu opet radi o šepavom prijevodu, ali ako nije.. Pogledajte malo. Kao prvo, znanje o ljudskoj oplodnji nije puno lošije od današnjeg, imamo sjeme (spermij) i jajašce (jajnu stanicu), isto tako ovo što se tiče atoma.. Kad malo razmislite, atom je otkriven tek u 19. st., ako ćemo zanemarit demostena (ili je bio netko drugi? hm.) cija je predodzba atoma ipak bila malo vise filozofska.. Ali ovo je stvarno nevjerojatno. Atomske čestice. Međudjelovanje. E ovo meni nikako ne ulazi u glavu. confused
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   uto pro 25, 2007 3:42 pm

Sve je već nekada ranije bilo "otkriveno" i ništa više ne možemo otkriti... Sem sebe... *
[Vrh] Go down
silver
Majmun

Male
Pisces Horse

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   uto pro 25, 2007 8:44 pm

a jel mozes ti mozda malo ostat pri konkretnoj temi i ne ic u isto takvo kruzno filozofiranje? ;)
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   uto pro 25, 2007 9:07 pm

Opasan tigar! :) A meni je samo žao što ne znam sanskrt. Možeš možda naznačiti tekst i točno mjesto u teklstu gdje se nalazi to o jajnoj stanici i spermiju?
[Vrh] Go down
silver
Majmun

Male
Pisces Horse

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   uto pro 25, 2007 9:43 pm

a ne znam koliko ce ti vrijedit, mogu ja naci stranicu al sve to ovisi o formatu knjige i sl..
A inace, to je dio kad dolaze po izgnanog ramu, odmah nakon izgona i pokusavaju ga nagovoriti da se vrati, jedan ministar kaze te rijeci rami... onako, na pocetku (ne bas samom pocetku, ali pocetku)
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   uto pro 25, 2007 9:57 pm

Mislila sam da su ti stihovi, šloke ili kako se već zovu numerirani slično kao Biblija...
[Vrh] Go down
silver
Majmun

Male
Pisces Horse

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   sri pro 26, 2007 12:06 am

zapravo, u ovoj ramajani koju ja imam (a to je jedini prijevod na hrv. cini mi se) nema stihova vec je pripovjedni stil.. Stihovi su u vedama, mozda i u mahabharati, ne znam, ali ovdje ocito nisu. Osim ako se ne radi o prepricanom epu. hmm.. Uglavnom, nije mi dostupan drugi izvor pa..
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   sri pro 26, 2007 12:10 am

Zato sam i spomenula da se možda (možda, kažem) radi o šepavom prijevodu...

To su sveti spisi i kao takvi jasno su obilježeni da bi se moglo u svakom trenutku doći do traženog odlomka. A stihovi nisu radi ljepote nego zbog lakšeg pamćenja u usmenoj predaji - to je nešto kao mnemotehničko sredstvo.

Daj, molim te, napiši mi točan naslov i izdavača knjige koju imaš kod sebe, pokušat ću je naći u knjižnici jer me tema zanima, a teško mi je ovako napamet :)
[Vrh] Go down
silver
Majmun

Male
Pisces Horse

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   sri pro 26, 2007 3:54 pm

Ramajana - život kralja Rame

Nakladnik: Udruga za promicanje vedske kulturne baštine Lostos
Izdavač: -II-
Suizdavači: Hrvatsko - indijsko društvo prijateljstva
Centar za vedske studije Zagreb
Biblioteka: Indijski klasici

hmm.. evo ipak izgleda da je prepricano:
Izdanje uredeno prema izvorniku: Ramayana, the story of lord rama.
Sažeo i prepričao: Purnapragja Dasa
Uredio i obradio: Bhakti Vikaša Svami.

Ah, da, nisam ja dobro procitao predgovor, tu sve kaže, inače djelo ima 48 000 stihova, ovo je "sažeti prikaz izvornog djela, ali radnja, osobnost likova i poruke iznesene su u cijelosti".
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   sri pro 26, 2007 4:14 pm

Ma da, stvar ti je u tome da se u izvorniku gotovo sigurno nisu doslovno spominjale jajne i sjemene stanice i atomski rat, barem ne u ovim spisima koji su do nas doprli, iako sam i ja uvjerena da su neki od "starih" znali puno, vjerojatno više nego mi danas, a svakako više nego što im mi danas obično priznajemo, i pokušali nam to prenijeti ali to sigurno nije bila današnja terminologija i znam da se o tome puno nagađa i raspravlja. Inače bi bilo prejednostavno. Kad bismo sve dobivali na pladnju vjerojatno se ne bismo ovdje ni rađali :)
[Vrh] Go down
silver
Majmun

Male
Pisces Horse

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   sri pro 26, 2007 5:57 pm

a mozda su se i spominjale, samo sto ljudi odvracaju oci od stvarnosti.
A atomski rat se ne spominje u ramajani, to je samo objasnjenje. A oni drugi citati.. oni su stvarno citati, originalni, to nitko ne pobija, stvar je priznajes li ili ne slucajnost zbog tolike slicnosti u opisu.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   sri pro 26, 2007 6:00 pm

Lijepo ti kažem da te stvari nisu slučajne, samo me iznenadila terminologija koju si prije upotrijebio :)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   sri oľu 11, 2009 2:13 pm

Pračovjek

Male
Gemini Goat
Broj postova : 2477
Registration date : 30.07.2008

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   sri oľu 11, 2009 5:27 pm

lol lol
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Knjige velikih civilizacija - svjedoci?   Today at 10:39 am

[Vrh] Go down

Knjige velikih civilizacija - svjedoci?
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» jestivo/ljekovito bilje-knjige, priručnici
» Posjedujem 2 knjige na temu