Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Empatija

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3
Autor/icaPoruka
MoW
Čovjek

Male
Libra Dog
Broj postova : 6272
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Empatija   uto srp 15, 2014 5:31 pm

Pa, ne moraš odmah otvoriti dušu i reći ljudima što osjećaš vezano uz njih. Informacije zadrži za sebe i postepeno ih provjeravaj ako se za to odlučiš.
U pravilu, empatija je rijetko obostrana, kao i sposobnost detekcije tuđih emocionalnih stanja. Drugim riječima, sumnjam da oni misle da si im čudna samim time što ih možeš osjetiti. Problem može biti jedino u tvojem ponašanju, odnosno ako iskazuješ javno takvu povezanost s potpunim strancima.

Prašina

Female
Leo Dragon
Broj postova : 9
Registration date : 11.07.2014

PostajNaslov: Re: Empatija   sri srp 16, 2014 5:34 pm

Pa takav mi je posao da radim sa strancima. A ja samo zelim da radim a ne da setam u tudjim cipelama kako to vec englezi definisu walking in someones shoes. Mozda nisam dobro definisala pitanje ako ja tako jako mogu osetiti nekoga (nebitno koga) da li i on moze osetiti mene, moje emocije potrebe i tako dalje?
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek

Male
Libra Dog
Broj postova : 6272
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Empatija   sri srp 16, 2014 8:15 pm

Ukratko, ne može i ne brini se oko toga. Tvoj dar je samo tvoj. :)
Normalno, u slučaju da naletiš na osobu koja je također jako osjetilna po tom pogledu, onda bi mogla. Ali u većini slučajeva, ne.

Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Empatija   sri srp 23, 2014 11:28 am

Ponekad (ili možda počesto) naše suosjećanje uopće nema podlogu. Mi kao nešto "empatiziramo" ali zapravo ta osoba uopće ne proživljava to s čime se mi poistovjećujemo i uz što suosjećamo. Puno ljudi manipulira upravo time. Pretvaraju se da su tužni ili nesretni ili nešto kako bi druga osoba suosjećala i ponašala se kako oni žele.

Nije teško prevariti na taj način empatičnu osobu ali zato je važno imati uključen i razum. Pratiti događanja i dijelom koji je bez emocija i koji može, temeljem ustanovljenih djela, donijeti razumski zaključak o čem se zbilja radi. Da li osoba zbilja pati ili samo iskorištava. Recimo cigani su često profesionalni prosci. To im je posao i ništa više a temelji se na pretvaranju da su gladni i žedni te traže suosjećanje. Ljudi im često daju novac upravo iz suosjećanja (djeca, majke, invalidi koji prose) ili iz grižnje savjesti.

Stoga, empatija nije nužno i nije samo pozitivna stvar. Dapače, može biti i dosta negativna ako se osoba prepusti svojim emocijama i tumačenju istih bez korištenja razuma. Naime, ako se svijet doživljava smo kroz emocije i bez dodatne analize razumom i odmaka od emocija može doći do nerazumijevanja stvarne prirode stvari. Ujedno, osoba koja se oslanja samo na emocije često ocjenjuje svijet vrlo negativno a sebe vrlo pozitivno u tom svijetu te smatra svoje mišljenje apsolutno ispravnim što, naravno, može biti miljama daleko od istine. To je i vrsta obrambenog mehanizma obzirom ovaj svijet definitivno nije "mala maca". No, uvjeravanje sebe u neke nerealne priče ne mijenja svijet a, u principu, ne koristi ni toj osobi.

Prašina

Female
Leo Dragon

PostajNaslov: Re: Empatija   sri srp 23, 2014 8:16 pm

Pišeš to iz iskustva? Kaže se da sve ono što nam smeta kod drugih ustvari želimo promeniti kod sebe? Ne znam zašto si toliko ubeđena da se ljudi saosećaju sa ciganima, ili proscima, ja znam milion ljudi koji bi ih samo zaobišli ili možda ne bi ni obratili pažnju na takve osobe. Možda grešim. Možda me je empatija izmenila. Svet nije "mala maca" svet je "ogromna mačketina". :D Mene je empatija nedavno počela da drma. Uopšte nisam zadovoljna tom pojavom, dok možda ne pronađem odgovarajuću osobu koja će u svemu tome pronaći emotivno dobro a ne nekakvo sažaljenje. Svet jeste mali da bi ga potrošili na žaljenje. lol! Ps. Sviđa mi se deo posta "Tvoj dar je samo tvoj"! Tačka. U poslednje vreme idem po kući i ponavljam tu rečenicu u sebi, sa sve "Niko. Niko ne može da te oseti". Možda je ipak to taj odbrambeni mehanizam. :x

Zadnja promjena: I tako to.; sri srp 23, 2014 8:31 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Empatija   čet srp 24, 2014 2:40 pm

Da, istina je da većina ljudi svijet vidi kao refleksiju sebe (ako si na to mislila). Dakle, ako vidi prosjaka i suosjeća s njime zapravo ga vidi tako radi svoje prirode a ne realnog stanja. Vrijedi i obrnuto da će netko gledat prosjaka kao lijenu osobu koja profitira na tako odabran nači.

Ja pišem kako jeste a ne moje osobno ponašanje. Kao što vidiš nigdje nisam napisala što ja radim i/ili kako se osjećam kad vidim osobu koja prosi. To je nebitno za ovu temu.

Prašina

Female
Leo Dragon

PostajNaslov: Re: Empatija   pet srp 25, 2014 7:11 pm

Respect. Mada ja bi se rado probudila u svetu bez empatije. Smeta mi rakcija ljudi reakcija same sebe.
[Vrh] Go down
Madonna
Pračovjek

Male
Virgo Dragon
Broj postova : 2438
Registration date : 07.11.2010

PostajNaslov: Re: Empatija   pet svi 08, 2015 9:40 am

kamo srice kad bi je bilo i vise...precesto mi okrecemo leda i zatvaramo oci...@ :(
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Empatija   Today at 2:56 am

[Vrh] Go down

Empatija
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 3 / 3.Go to page : Previous  1, 2, 3