Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Piramide su gradili slobodni radnici

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
om
Višestanični organizam

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 51
Registration date : 09.10.2012

PostajNaslov: Re: Piramide su gradili slobodni radnici   sri oľu 13, 2013 6:57 pm

drevni ljudi, hmmm...mislim da su bili puno inteligentniji od nas danas. bilo ih je par u nasoj povjesti koji su donjeli mali pomak ali ostali smo na tome. ono sta je tesla patentirao ostalo je tako, sve jos uvijek kradi na tim principima. nismo se makli zadnjih 100 god. samo mali pomaci i opet sve zasluge tesli. benzinski i dizel motori jos uvijek rade na istom principu...necu vise duljiti ...mi smo daleko iza drevnih ljudi koji su bili tehnoloski i duhovno daleko ispred nas danas. ipak mislim da su se ovi danasnji egipcani doselili na mijesto gdje su piramide vec odavno bile.
[Vrh] Go down
Korplikan
Pračovjek

Male
Pisces Monkey
Broj postova : 1980
Registration date : 22.03.2011

PostajNaslov: Re: Piramide su gradili slobodni radnici   pet oľu 29, 2013 5:21 pm

Opet ja s piramidama zubo

Zanima me sada, koje je onda vaše stajalište o izgradnji drugih piramida, dakle ne Kufuove nego Đoserove, Snefruove, Kefrenove, Mikerinove, te piramidama prije i nakon navedenih vladara...
Mogu razmujeti zbunjenost ljudi kada je riječ o Kufuovoj (Keopsovoj, štagod) piramidi jer presjek jeste kompliciran:

No što s ostalima?
Evo, krenimo od Đoserove

Đoserova piramida je u biti jedna golema mastaba. Sa još šest mastaba jedna na drugoj. Što se ovoga tiče, da se pratiti razvoj grobnica još od preddinastijskog razdoblja, postepeni prijelaz iz grobnice u podzemne komore koje bivaju sve veće i veće. Već u prvoj dinastiji se javlja grobnica 3038, prva grobnica stepenastog oblika a na samom kraju druge dinastije imamo Khasekhemovu grobnicu od nekih 1000 m2. Stepenasa piramida se čak čini logičan korak dalje. Prema kamenu iz palerma, prije Đoserove izgrađene su još dvije stepenaste piramide no one nisu pronađene, a one stepenaste nakon Đoserove jesu pronađene no slabo su očuvane. Čini mi se kako ovu piramidu ne prati problem izgradnje jer je princip izgradnje mastabe od prije poznat, sada treba samo sagraditi veću

Iskorak čini Snefru, poznat je kolaps te mnoge greške počinjene na piramidi u Meidumu:

a danas imamo ovo:

Pošto je izgradnju ove piramide Snefru u biti nastavio od posljednjeg faraona treće dinastije, imao je dovoljno vremena da započne izgradnju svojih piramida.
Tako je počela izgradnja savijene piramide

Di se ponovno pogriješilo. Dakle dvije greške! Mislim da to govori nešto o evoluciji graditeljstva. Treća, crvena piramida u kojoj je Snefru vjerojatno pokopan je ispala savršeno a važno je napomenuti kako je kut ove piramide jednak kutu vrha savijene piramide. Izvan piramide je pronađen posmrtni hram koji je, čini se žurno izgrađen. A zašto bi bio izgrađen žurno osim ako je faraon umro. Vjerojatno je njegov nasljednik Kufu (Keops) dovršio ovu piramidu. Kufua ću preskočiti pošto je on po mnogima sporan.

Zatim imamo Kefrena sa piramidom koja je približne visine Kufuovoj, također pravilne baze ali jednostavnijeg presjeka:

Smatra li ipak netko kako je ovo teško izgraditi?
Sad ne znam vrijedi li mi spominjati Mikerina... Ta piramida ima nepravilnu bazu, 102,5x104,6 metara. Je li greška ili je namjerno, ne znam. Visoka je 65 metara a Kefrenova 143,5 metara. Mikerin je vladao 20 godina, stoga smatram da ako postoji i jedna piramida u čiju se autentičnost ne treba sumnjati, onda je to upravo ova. Pošto je ona dio kompleksa najpoznatije 3 piramide na svijetu, bez nje ne bi bilo rasporeda identičnog onome zviježđu Oriona. A ako je ona. Unatoč tome što je bilo opljačkana (kao i sve piramide), unutra je pronađeno nešto zlatnog nakita, pozlačenog namještaja te kipova UGRAĐENIH U ZID.

Nakon ove piramide slijede piramide 5. i 6. dinastije. Osporava li netko njih?

Like the fella says, in Italy for 30 years under the Borgias they had warfare, terror, murder, and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci, and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love - they had 500 years of democracy and peace, and what did that produce? The cuckoo clock. So long Holly.

- The Third Man
[Vrh] Go down
Kukuruzguzaton
Prašina

Male
Libra Snake
Broj postova : 1
Registration date : 10.04.2013

PostajNaslov: Re: Piramide su gradili slobodni radnici   čet tra 11, 2013 4:57 pm

Prije svega zdravo svima!

Evo ja bi htio s vama podijeliti nekoliko ideja vezanih uz ovu temu s kojima sam ja pomalo upoznat, ako je to uredu naravno :D. Postoje teorije, a mislim da ih je već netko i spomenuto ako sam dobro pohvatao razgovor, u kojima starost piramida premašuje ortodoksna stajališta. Prvo da krenem od velike sfinge. Za tu građevinu postoje navodni geološki dokazi koji je smještaju u razdoblje od prije od prilike 7000 do 5000 godina prije Krista. Dokaz za tu tvrdnju stoji u činjenici da su na sfingi pronađeni tragovi erozije koju je mogla napraviti, kako neki tvrde, samo kiša. Kiše su u tom području počele krajem posljednjeg ledenog doba, ili u 11 tisućljeću prije krista, dok su posljednje kiše tamo padale prije nekih 7000 do 5000 godina prije Krista. To bi dakle, prema nekim stajalištima, bilo najkasnije vrijeme u kojem je sfinga mogla nastati. Tim su se tvrdnjama suprotstavljali teorijom u kojoj postoji mogućnost da je erozija na sfingi izazvana vjetrom, no da eroziju izazove vjetar sfinga bi navodno trebala biti konstantno izložena naletima vjetra koji nosi sitni pijesak. Pijeska tamo naravno ima, i sumnjam da je vjetru problem podizati sitne granule i šibati njima sfingu, ali postoje opet dokazi da je sfinga svakih od prilike desetak godina skoro u potpunosti zatrpana pijeskom zbog svoje lokacije i činjenice da je smještena u udubinu. Tijekom povijesti sfinga je tobože često bila ostavljena u takvom stanju, i na temelju nekih natpisa i povijesnih ekstrapolacija moguće je dokazati da je u posljednjih od prilike 4500 godina od kad ju je navodno Kefren izradio, sfinga bila gotovo 3300 godina do vrata zatrpana pijeskom i na taj način bila zaštićena od naleta vjetra. To bi dakle značilo da vjetar nije mogao načiniti tu eroziju već da je erozija izazvana vodom. A tvrdi se da kad bi vjetrovi i bili toliko jaki da bi ostavili tragove erozije na sfingi, tad bi i ostale građevne iz starog kraljevstva morale biti erodirane, a one to nisu. No meni tu na pamet pada jedno pitanje na koje bi volio čuti odgovor od nekog ne ortodoksnog znanstvenika. Naime, vjeruje se kao što znate da su i piramide starije no što zapravo jesu. Prema nekim teorijama one su starije više od 10 000 godina prije Krista. Ta je teorija zasnovana na vjerovanju da prostorni plan piramida na zemlji odgovara položaju zvijezda 10 450 godina prije Krista. Vjeruje se također i da je glava sfinge ponovo isklesana za vrijeme Kefrena kako bi izgledala poput tog faraona. A prije no što je nanovo isklesana imala je glavu u skladu s ostatkom tijela, dakle lavlju glavu. Čak se i egiptolozi slažu s teorijom u kojoj sfinga predstavlja ekvinocijsku oznaku :D. Zanimljivo je zato da je baš 10 450 godina prije Krista sunce za vrijeme ekvinocija izlazilo u zviježđu lava :P. Dakle, iz sveg ovog pak ispada da postoji mogućnost da su piramide i sfinga nastale u istom periodu i to prije više od 10 000 godina. E pa sad, ako je zaključak da bi vjetar, kad bi bio uzrokom erozije sfinge, bio i uzrokom erozije piramida i ostalih drevnih građevina ( a erozije na njima navodno nema), kako to da je, u teoriji u kojoj eroziju stvara voda, samo sfinga erodirala od posljedica čestih kiša? Ako su u vrijeme kiša navodno postojale i ostale građevine? :D Zbunjujuće je i to da iako prostorni plan piramida odgovara rasporedu zvijeda 10 450 godina prije Krista, raspored otvora u piramidama odgovara rasporedu zvijezda kakav je postojao na nebu 2450 godina prije Krista. Možda su ti otvori nastali u kasnijem razdoblju na građevinama koje su u ono vrijeme već bile drevne, a možda su i Egipćani na neki način bili u stanju saznati kakav je položaj zvijezda bio na nebu u prošlosti, u svakom je slučaju to nekako nevjerojatno!
[Vrh] Go down
Dantalion
Čovjek

Male
Pisces Buffalo
Broj postova : 4201
Registration date : 16.03.2010

PostajNaslov: Re: Piramide su gradili slobodni radnici   sri tra 17, 2013 12:08 am

@Skulp, bušenje četvrtastih rupa je moguće

@Kahali, jel to ova rupa?
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur

Male
Broj postova : 391
Registration date : 13.04.2010

PostajNaslov: Re: Piramide su gradili slobodni radnici   čet tra 18, 2013 10:44 pm

Morao bih se složiti s @Archangelom da se ljude koliko god drevni bili uvelike podcjenjuje. Ne treba zaboraviti da je najjednostavniji pristup problemu i najbolji pristup, stoga ne vidim zašto skakati na zaključke da se piramida nije mogla izgraditi ljudskom rukom ili da su trebale tko zna kakve sheme iz star-warsa da bi se sagradila.

http://www.youtube.com/watch?v=-K7q20VzwVs

vjerujem da ste ovaj video možda već vidjeli, uglavnom radi se o čistoj ingenioznosti jedne osobe koja razmišlja na jednostavan i praktičan način, bez vanzemaljaca i natprirodnog znanja.

Također se vrlo dobro zna da je samo mjesto gradnje piramide i kamenolom pješčenjaka od kojeg je građena piramida a pješčenjak je vrlo mekan kamen i da se vrlo dobro obrađivati ručnim radom i "primitivnom" tehnikom. Naravno u to treba uložiti truda i vremena koji danas uz hiltice i slične predstavlja veliki problem razmaženom ljudskom rodu danas ( i ja jedan od njih ).

Jedna posebna ali jednostavna tehnika rezanja pješčenjaka je s bakrenom pločom do debljine 1 cm ispod koje se stavi pjesak i pjesak djeluje poput dijamanta jer je pun silicijskih kristala i sličnog tvrdog materijala puno tvrđeg od pješčenjaka pa čak i granita. Naime granita ima jako malo u piramidi.

Balvani najvjerojatnije nisu uopče korišteni za prenos kamenja već sanjke za pjesak po nekim novim idejama i teorijama.

Ne podcjenjujmo ljudsku pamet i snalažljivost, netreba ići u predaleke teorije ako postoji logično i racionalno objašnjenje za nešto.

Samo bih pitao @Kahalija tko je po tvojem mišljenju gradio piramide? Čini se da na nešto aludiraš ali nikako da kažeš. (ovo nije izazov, prijetnja, ruganje ili bilo kakav negativni oblik koji bi ti pao na pamet).

@Dantalion, odličan video! zivili
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur

Male
Broj postova : 391
Registration date : 13.04.2010

PostajNaslov: Re: Piramide su gradili slobodni radnici   čet tra 18, 2013 10:48 pm

p.s.

Možda vam se ovaj video svidi, iako je napravljen kao čisti debunk alien teorije, nije loše objašnjen.

http://ancientaliensdebunked.com/references-and-transcripts/the-pyramids/
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek

Male
Libra Dog
Broj postova : 6272
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Piramide su gradili slobodni radnici   pet tra 19, 2013 5:35 pm

Zgodno, iako nigdje u tekstu se ne spominje riječ preciznost.
Sama piramida je visoko precizna građevina poravnata sa stranama svijeta. Devijacija od smjera sjever - jug iznosi samo dvije kutne minute, što je i danas teško ostvarivo u realnoj gradnji. Minimalne devijacije su prisutne na bazi, što je vrlo teško ostvariti s obzirom na materijal gradnje i razinu tadašnje tehnologije. Sve upućuje na vrlo visoku preciznost, slično kao i na nekim drugim mjestima u Egiptu (npr. hram u Karnaku ili hram božice Hathor).
Također, mora se uzeti u obzir i preciznost izrade sarkofaga u piramidi. Kutevi su tako laserski precizni i ravni da nije bilo moguće okom ocijeniti toliku preciznost.
Čitao sam dosta toga vezanu uz samo preciznot izrade skulptura u granitu u knjizi C. Dunna u kojoj je vrlo dobro inženjerski objašnjeno s kakvim su se neprilikama graditelji susretali i kako su sve apsolutno fantastično riješili. Najlakši je zaključak taj da im je izradu skulptura i građevina bilo potrebno koristiti računalno pozicioniranje dijamantnih pila. Diorit i pijesak izgledaju vrlo smiješno u odnosu na ono što je izgrađeno.

Guardian

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

PostajNaslov: Re: Piramide su gradili slobodni radnici   čet svi 09, 2013 11:06 pm

@MoW

Nije bilo potrebno okom ocjenjivati. Znali su mjeriti, računati i iz nekih spisa se može pretpostaviti da su imali prilično razvijenu geometriju. Ako su znali matematički doći do traženog kuta, onda su samo trebali napraviti kalup za sarkofag. Za pretpostaviti je da nisu znali za jednostavniji način da se sarkofag izradi... a po nekom mom mišljenju, i danas bi se na taj način radio, ako se radi iz jednog komada.

Koji je po tebi presudni faktor zbog kojeg tvrdiš da je morala biti korištena napredna tehnologija? Mene možda najviše muči način na koji su 'podizali' blokove. Nakon malo mozganja o tome, možda mi je još najprihvatljivije da su blokovi zapravo lijevani 'na mjestu'. Lijevani su u blokovima određene veličine, pretpostavljam, zbog bržeg sušenja. To bi ujedno i objasnilo zašto blokovi tako savršeno leže jedni na drugima.

Čovjek

Male
Libra Dog
Broj postova : 6272
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Piramide su gradili slobodni radnici   čet svi 09, 2013 11:55 pm

Ne možeš napraviti kalup za sarkofag ako je sarkofag od granita. Ne možeš lijevati granit u kalup. :) Doduše, možeš, ali za to bi trebao imati modernu lijevaonicu, s pećima za postizanje potpunog otapanja granita, dakle nekih 1200 stupnjeva.
Dokazi govore o tome da je granit obrađivan visokotehnološkim alatima, preciznim i rotirajućim pilama rađenima od korunda ili dijamanta. Granit je obrađivan laserskom preciznošću što znači da su kutevi na sarkofagu pod pravim kutem s tolerancijom manjom od one koju možeš očekivati klasičnom ručnom obradom 18. ili 19. stoljeća. Zapravo, čak niti kalupi ne objašnjavaju kako je ta preciznost bila moguća za postići, na stranu s time kako je tehnički gotovo nemoguće tako precizno izlijevati kipući granit a da se i kalup ne rastali.

Guardian

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

PostajNaslov: Re: Piramide su gradili slobodni radnici   sub svi 11, 2013 10:29 pm

Zar nisu Egipćani talili zlato? No svejedno, granit vjerojatno nisu talili. Kad ćeš imati vremena, zanima me više o preciznosti izrade sarkofaga i o toleranciji kuta, a ne mogu naći ništa konkretno. Inače, ručno je moguće napraviti pravi kut, na metalnom kutniku postižem pravi kut unutar tolerancije od 0.003mm. Ali vjerujem da je metal lakše obrađivati. Kako bilo, Egipćani nisu imali mogućnost mjerenja mikrona, tako da govorim čisto informativno a i da stanem na stranu ručne izrade.

PostajNaslov: Re: Piramide su gradili slobodni radnici   Today at 9:48 am

[Vrh] Go down

Piramide su gradili slobodni radnici
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» bradati radnici :)
» Slobodni planet..