Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Ovisnici o stresu

Go down 
+3
Chakotay
Korplikan
Alpha
7 posters
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ovisnici o stresu Empty
PostajNaslov: Ovisnici o stresu   Ovisnici o stresu Icon_minitimeuto kol 23, 2011 1:34 pm

Ovisni o stresu ne moraju toga biti svjesni, ali oni koriste fiziološku reakciju svog tijela kao sredstvo za promjenu raspoloženja. Nezdravom ponašanju skloni su ljudi različitih osobnosti, no zajedničko im je da uvijek uspiju stvoriti dramatičnu situaciju.

Ovisnici o stresu mogu danima biti budni i gladni, ali još uvijek ostati manično aktivni. Ma koliko izmorili tijelo, kemijski procesi koji su rezultat stresa daju im osjećaj ugode. Sve dok se potpuno ne iscrpe, a onda više nemaju snage. Provjerite jeste li možda i vi ovisni o stresu?

Ovisni o stresu ne moraju toga biti svjesni, ali oni koriste fiziološku reakciju svog tijela kao sredstvo za promjenu raspoloženja. Kad se nađemo u stresnoj i opasnoj situaciji, tijelo potiče specifičnu reakciju koja nas tjera na bijeg ili borbu. Naglo raste krvni tlak, u mišiće stiže više kisika, a probava se usporava jer tako štedimo energiju.

No, ukoliko se hormoni stresa predugo i prečesto nađu u krvotoku, može doći do vrlo štetnih nuspojava, kao što su čir ili srčana bolest. Slabi i imunitet pa postajemo ranjiviji.

Omiljeni načini poticanja stresnih situacija:
1. Odugovlačenje
2. Perfekcionizam
3. Opsesivnost oko obaveza
4. Negativno razmišljanje o tome što bi sve moglo krenuti po zlu

I vi ste skloni ovakvom ponašanju? No, ako sami niste tome skloni, vjerojatno su ovisnici o stresu oko vas. Možda je to šef koji pravi problem oko svake sitnice, prijatelj koji neprestano priča o teorijama zavjere... Zajedničko ovim vrlo različitim osobnostima je posvećenost kreiranju specifičnih uznemiravajućih situacija.

Zašto bi netko želio stvarati stresne situacije? Postoji niz snažnih razloga.

Efekt emocionalnog gejzira
Većina ovisnika o stresu ima nezaliječene emocionalne rane. Neriješena bol se gomila, pa osoba treba ispušni ventil za svu tu napetost koju osjeća. Eksplozija gnjeva ili suza, slična gejzirskoj erupciji, smanjuje unutarnju napetost tako da ovisnik može funkcionirati dok se napetost opet ne skupi.

Taktika odvraćanja pažnje
Stvaranje stresa je odličan način zadataka potrebnih za osobni rast. Sigurni u poznatom stresnom okruženju postaju tupi na neugodnu spoznaju da se trebaju dublje preispitati i suočiti sa značajnijim izazovima.

Potraga za ljubavlju
Ovo je poznati sindrom kod osoba koje tijekom razvoja nisu primile dovoljno pozitivne pažnje, osim ako su bile bolesne ili povrijeđene. Baš zbog toga ljubav povezuju sa stresom, a kad žele emocionalnu vezu, nađu način da se osjećaju i prikažu kao žrtva.

Kako se izliječiti?

Ma kako paradoksalno zvučalo, stres je za ovisnike o stresu – utočište. Problem je što s vremenom hormoni stresa i ponašanje koje je nekad rezultiralo odvažnošću i euforijom više ne djeluju, a zatim postaju kontraproduktivni.

Poduzmite ove korake
1. Ako imate potrebu pobjeći – trčite ili hodajte vrlo brzo, osjećat ćete se mirnije.

2. Ako imate potrebu sukobljavati se jer ste puni gnjeva, uključite se u intenzivniju fizičku aktivnost koja će vas izmoriti.

3. Prihvatite emocije koje vas uznemiruju – ako je riječ o strahu razmislite čega se bojite, tješite se baš kao što biste tješili dragog gosta pitanjima 'Što te boli?' ili 'Što je uzrokovalo bol?' Ljubazan stav prema vlastitim emocijama djeluje snažno prema prekidanju ciklusa ovisnosti.

Ako svom srcu koje je naviklo i postalo ovisno o stresu date dozvolu da pogriješi, primi pohvalu, pažnju ili da osjeća, počinjemo graditi ono što smo trebali još na početku: pravo utočište gdje možemo zacijeliti svoje rane, slušati svoj pravi glas i rasti kao osoba. S vremenom ćemo postati snaga koja širi mir, a ne paniku, i to ne samo za sebe nego i za sve koje nas okružuju. izvor



Znam dosta ljudi koji su ovisni o stresu ali vecina toga nije svjesna niti bi to ikada priznala. I sama sam blagi ovisnik. Recimo, ako imam neki dosadan posao znam ga odgadjati do zadnjeg casa kako bih postigla da mi koncentracija bude fokusirana radi roka.

A vi? sigi

:D

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Korplikan
Pračovjek
Korplikan


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 2002
Age : 32
Location : Hrvatska
Registration date : 22.03.2011

Ovisnici o stresu Empty
PostajNaslov: Re: Ovisnici o stresu   Ovisnici o stresu Icon_minitimeuto kol 23, 2011 2:39 pm

Alpha je napisao/la:

I sama sam blagi ovisnik. Recimo, ako imam neki dosadan posao znam ga odgadjati do zadnjeg casa kako bih postigla da mi koncentracija bude fokusirana radi roka.

A vi? sigi

:D
Ako ovo spada u simptom ovisnosti o stresu onda sam veliki ovisnik.
Kao ni jako veliki broj današnjih studenata/učenika, ne mogu početi učiti sve dok se ispit ne približi toliko da moram početi i to bez pauze.
Ne da mi stres stvara neku ugodu nego jednostavno on je jedino što me potiče da radim nešto.

Takva mi je i cimerica, zapravo još gora :D
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ovisnici o stresu Empty
PostajNaslov: Re: Ovisnici o stresu   Ovisnici o stresu Icon_minitimeuto kol 23, 2011 3:19 pm

To se zove biti kampanjac zubi

Mislim da treba uzeti sve faktore i generalno citav clanak te vidjeti koliko se pronalazimo u tome pa tek onda kazati koliko smo zapravo ovisni o stresu :)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Korplikan
Pračovjek
Korplikan


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 2002
Age : 32
Location : Hrvatska
Registration date : 22.03.2011

Ovisnici o stresu Empty
PostajNaslov: Re: Ovisnici o stresu   Ovisnici o stresu Icon_minitimeuto kol 23, 2011 3:59 pm

Ma dobro, pročitao sam ga i po svemu ovisnik sam o njemu koliko i ti, možda malo više. Ali ipak da :)

_________________
Like the fella says, in Italy for 30 years under the Borgias they had warfare, terror, murder, and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci, and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love - they had 500 years of democracy and peace, and what did that produce? The cuckoo clock. So long Holly.

- The Third Man
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ovisnici o stresu Empty
PostajNaslov: Re: Ovisnici o stresu   Ovisnici o stresu Icon_minitimeuto kol 23, 2011 4:16 pm

Dobro je biti svjestan da smo potencijalni ovisnici. Problem je sa onima koji to niti vide niti bi priznali. A znam prilican broj takvih ljudi. Sve dobro, sve dobro i onda najdenom eksplozija, izvlacenje energje iz svih oko sebe. Katastrofa. I onda se smire i opet sve dobro... sigi

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Ovisnici o stresu Empty
PostajNaslov: Re: Ovisnici o stresu   Ovisnici o stresu Icon_minitimeuto kol 23, 2011 4:20 pm

Sviđa mi se izlječenje, kombinacija fizičke aktivnosti i prihvaćanja vlastitih emocija, tj. prihvaćanjem sebe.

Ja moram reći da nisam ovisan o stresu, barem mislim da nisam, uopće me ne privlači ni stres niti adrenalin koji se stvara u tim situacijama, puno mi je draže raditi nešto mirno i polagano, jer tada imam vremena sve još jednom provjeriti i ispraviti moguće pogreške. Možda sam prije bio nešto od navedenog gore, ali sad je to sve manje i manje :)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ovisnici o stresu Empty
PostajNaslov: Re: Ovisnici o stresu   Ovisnici o stresu Icon_minitimeuto kol 23, 2011 4:56 pm

U tome i jeste fora. Ljudi ne kuze da su ovisni o stresu. Ne kazem da ti jesi nego generalno to ne kuze. Tek bi se mozda mogli prepoznati u opisima poput ovog efekta emocionalnog gejzira ili nesto...a i to samo ako promatraju sami sebe sto vecina ljudi ne radi.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Ovisnici o stresu Empty
PostajNaslov: Re: Ovisnici o stresu   Ovisnici o stresu Icon_minitimesri kol 24, 2011 10:20 am

Eh vidiš baš sam bio razmišljao o tome nakon što sam napisao onaj post gore i što više razmišljam to sam svjesniji da nisam ni svjestan da sam ovisan o stresu zubi

Pitanje je intenziteta, jer sigurno ponekad odugovlačim, pogotovo kad nisam siguran kako nešto trebam napraviti, tada si pokušavam dati vremena da pronađem način ili pak da se sam dosjetim kako što napraviti. Težim da stvari napravim što je moguće bolje, a ponekad sam ljut kad to baš ne ispadne onako kako sam zamislio. Što se tiče obveza postajem nervozan ako imam puno obveza. Kad sve skupa zbrojim izgleda da sam poprilično ovisan o stresu iako se meni to ne čini tako :)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ovisnici o stresu Empty
PostajNaslov: Re: Ovisnici o stresu   Ovisnici o stresu Icon_minitimesri kol 24, 2011 10:28 am

Odugovlacenje je vrlo cesto kod ljudi ali mislim da je ono najlosiji pokazatelj ovisnosti o stresu jer se moze desavati iz masu drugih razloga kao sto si i sam naveo :)

Mislim da se trebamo traziti u cjelokupnoj slici koju daje clanak.

Vjerujem da je vecina ljudi nerzvozna kada imaju previse obaveza ali pitanje je da li ti volis previse obaveza ;)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Ovisnici o stresu Empty
PostajNaslov: Re: Ovisnici o stresu   Ovisnici o stresu Icon_minitimesri kol 24, 2011 10:39 am

To sa sigurnošću mogu reći da ne. Moj posao je takav da ponekad imam puno posla, a opet ima perioda kada imam jako malo posla. Ono što sam zaključio da kad imam puno posla tada i nakon što odem sa posla još uvijek razmišljam što sam napravio, da li sam nešto mogao bolje napraviti ili reći, što će biti sutra, kako ću te stvari riješiti i u stvari sam jako iscrpljen, dok je situacija vrlo slična kad nemam posla, tada pak razmišljam o nekim glupostima i na kraju dana se opet osjećam iscrpljeno. Tako da najviše volim kad imam optimalno posla koji mogu normalnim tempom obaviti tokom dana, a da pri tome mogu biti na pauzi 30 tak minuta i tu i tamo odvojiti kojih 10, 15 tak minuta za razgovore bilo sa kolegama, bilo chat, forum i slično :)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ovisnici o stresu Empty
PostajNaslov: Re: Ovisnici o stresu   Ovisnici o stresu Icon_minitimesri kol 24, 2011 10:47 am

Da, i kod mene je tako sto se tice posla. Nekad ludnica, a nekad ravnica. Medjutim, mene guzva na poslu dize. Budi me. Doduse, u mom slucaju, to mozda i nema veze samo sa ovisnosti o stresu nego i sa malim hiperaktivnim poremecajem radi cega lakse drzim fokus kad je guzva.
Ovisnost o stresu znam vise pokazivati u drugim (privatnim) situacijama ali, srecom, sada vec dosta manje nego prije :)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
orca
PraGlodavac
orca


Male
Libra Dragon
Broj postova : 592
Age : 35
Location : Under the Guillotine
Registration date : 17.08.2011

Ovisnici o stresu Empty
PostajNaslov: Re: Ovisnici o stresu   Ovisnici o stresu Icon_minitimesri kol 24, 2011 3:05 pm

Ja se vise volim ustati u 3-4 pa laganini obavljati sto imam.. sami stres kao zamjena za adrenalinsko gorivo, bar u mojoj bransi bas i nije pozeljan (odnosno barem meni osobno ne pase); pogotovo kada moram raditi vise stvari odjednom sto i inace bas ne valja, odnosno bespotrebno crpi dosta energije..
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Ovisnici o stresu Empty
PostajNaslov: Re: Ovisnici o stresu   Ovisnici o stresu Icon_minitimesri kol 24, 2011 3:11 pm

Opa u 3 do 4 pa kad ti ideš spavati ili jednostavno jako malo spavaš?

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
orca
PraGlodavac
orca


Male
Libra Dragon
Broj postova : 592
Age : 35
Location : Under the Guillotine
Registration date : 17.08.2011

Ovisnici o stresu Empty
PostajNaslov: Re: Ovisnici o stresu   Ovisnici o stresu Icon_minitimesri kol 24, 2011 3:26 pm

Zadnjih par tjedana obicno idem jako kasno (1-2 iza ponoci) jer sam trenutno na jednom poprilicnom zahtjevnom projektu a i dosta toga pokusavam uciti u zadnje vrijeme.. a idealno ako me pitas, oko 21 sto vec dosta dugo nisam i sto me pomalo vec deprimira..

A ovo "jednostavno" iliti drugi dio tvoj posta - pa u biti nikad nisam volio dugo spavati, ako prespavam slucajno iza 8-9 sati ujutro glavobolja mi je zagarantirana.. idealni raspored jedno vrijeme mi je bio 21:00 - 03:00 te praksa opustanja u ajmo to nazvati nekakvim mini improviziranim yoga nidrama tijekom dana..
[Vrh] Go down
Scandal
Stanica



Male
Capricorn Snake
Broj postova : 12
Age : 34
Registration date : 10.06.2012

Ovisnici o stresu Empty
PostajNaslov: Re: Ovisnici o stresu   Ovisnici o stresu Icon_minitimepon lip 11, 2012 8:11 pm

Pozdrav svima!

Da li imaju neke vezbe ili stvari koje bi covek trebao primenjivati da bi prestao biti zavisnik? :x
[Vrh] Go down
waldox
Majmun



Male
Virgo Broj postova : 1774
Registration date : 18.03.2014

Ovisnici o stresu Empty
PostajNaslov: Re: Ovisnici o stresu   Ovisnici o stresu Icon_minitimeuto vel 03, 2015 1:08 am

stres je najgora bolest bag
[Vrh] Go down
Zyon
Žaba
Zyon


Male
Capricorn Buffalo
Broj postova : 249
Age : 26
Registration date : 09.03.2014

Ovisnici o stresu Empty
PostajNaslov: Re: Ovisnici o stresu   Ovisnici o stresu Icon_minitimepet vel 13, 2015 10:16 am

Ako je ovo točno, onda sam i ja neki...

A ova eksplozija kak se već zove... Ja nakupljam u sebi i onda kad si sretan opustiš se, onda iza se namjerno naljutiš, isprašiš otirače, malo možda i počistiš kuću i dobro :)
[Vrh] Go down
waldox
Majmun



Male
Virgo Broj postova : 1774
Registration date : 18.03.2014

Ovisnici o stresu Empty
PostajNaslov: Re: Ovisnici o stresu   Ovisnici o stresu Icon_minitimepet vel 13, 2015 12:08 pm

najbolje se ne nervirat stres moderni ubojica 21 stoljeća :(
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Ovisnici o stresu Empty
PostajNaslov: Re: Ovisnici o stresu   Ovisnici o stresu Icon_minitimepon vel 16, 2015 1:37 pm

Scandal je napisao/la:
Pozdrav svima!

Da li imaju neke vezbe ili stvari koje bi covek trebao primenjivati da bi prestao biti zavisnik?  :x
Ima, opuštanje, meditiranje, ugodni razgovori i druženja sa prijateljima. Rekreativan sport, ali bez prevelikog natjecateljskog duha jer će i to dovesti do novog stresa i tako :) Meni najviše pomaže penjanje po planinama :)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Zyon
Žaba
Zyon


Male
Capricorn Buffalo
Broj postova : 249
Age : 26
Registration date : 09.03.2014

Ovisnici o stresu Empty
PostajNaslov: Re: Ovisnici o stresu   Ovisnici o stresu Icon_minitimeuto vel 17, 2015 12:36 pm

Chakotay je napisao/la:
Scandal je napisao/la:
Pozdrav svima!

Da li imaju neke vezbe ili stvari koje bi covek trebao primenjivati da bi prestao biti zavisnik?  :x
Ima, opuštanje, meditiranje, ugodni razgovori i druženja sa prijateljima. Rekreativan sport, ali bez prevelikog natjecateljskog duha jer će i to dovesti do novog stresa i tako :) Meni najviše pomaže penjanje po planinama :)

I ja se penjem... Ali po mostovima, konstrukcijama, napuštenim objektima... Krivi potez i nema me više, al volim taj adrenalin i to... Nabiješ mišiće i refleks bez muke ;)
I nema stresa... Ne razmišljaš o tome. Samo kreneš i dok ideš samo o tome da napraviš sve pažljivo... A kad si na vrhu razmišljaš samo o 3 stvari. 1. O životu
2. kako ćeš sići jer treba puno više spretnosti i snage nego da siđeš
3. Nema povratka. Već si gore. Sići je najteže a skočiti ne možeš...
[Vrh] Go down
Sponsored content





Ovisnici o stresu Empty
PostajNaslov: Re: Ovisnici o stresu   Ovisnici o stresu Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Ovisnici o stresu
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Psihologija-
Forum(o)Bir: