Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin
Share | 

Povjerenje

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova: 28876
Registration date: 30.09.2007

PostajNaslov: Povjerenje    uto ruj 27, 2011 8:11 am

Na jednoj temi Flo kaze kako je spoznala "da je povjerenje ko kula od karata. nije ga lako izgraditi a samo mu malo treba da bi se srušilo."

Sto je zapravo povjerenje? Mogli bi kazati da je to nusprodukt ocekivanja. Ocekivanje je, pak, nesto sto se temelji na nasoj subjektivnoj percepciji okoline koja je provucena kroz prizmu nase vlastite osobnosti. To bi znacilo da ce ljudi od drugih ocekivati ono sto bi ocekivali od samih sebe. Drugim rijecima ocekivanje pa time i povjerenje je projekcija nas samih na trece osobe. Kada naidjemo na one slicne nama ili one koji su jako dosljedni (pa time i predvidivi) ocekivanje moze biti opravdano. Kada znamo sto od nekog mozemo ocekivati zamo i da li mozemo imati povjerenja u tu osobu. Medjutim, cesto se dogodi da bismo htjeli da osobe koje nemaju odredjene osobine iste imaju. Stvorimo ocekivanje, mozda poklonimo i povjerenje temeljeno na ocekivanju i onda se razocaramo. U tom trenu najcesce se krivi ta druga osoba koja nas je razocarala ali tko je zapravo 'kriv'. Mozda smo ipak sami krivi sto stvaramo ocekivanja jer nam je to lakse (ili zelimo da tako bude ili nesto trece) nego prihvacanje razlicitog stanja od onog koje bi mi htjeli. Kaze stara 'izreka': "Predpostavka je majka svih zajeba." A od predpostavke jako cesto krece i ocekivanje pa onda i povjerenje...prakticki je jedino rjesenje ne stvarati ocekivanja...

Kako vi reagirate kada netko izda vase povjerenje? Da li 'krivite' sebe ili drugoga?

Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger
Broj postova: 27939
Registration date: 22.09.2007

PostajNaslov: Re: Povjerenje    uto ruj 27, 2011 8:28 am

u pravu si. to su očekivanja. u stvari to je skup očekivanja, kao šta je i skup karata. ali je dovoljno da se samo jedno očekivanje ne ispuni pa da se čitava kula sruši.

često se ponašamo prema očekivanju okoline. to može biti vrlo opterečujuće ako se skonta da odnosi funkcioniraju tako., a uglavnom funkcioniraju, pa se pitaš di je tu sloboda. to je cijena življenja među ljudima. čopor tako funkcionira.
[Vrh] Go down
orca
PraGlodavac

Male
Libra Dragon
Broj postova: 592
Registration date: 17.08.2011

PostajNaslov: Re: Povjerenje    uto ruj 27, 2011 8:41 am

Prije me dosta to pogadjalo (mozda bolje da se izradim mozda sam bio preanahatican tip osobe).. danas sam valjda vec otupio.. svjestan sam da tako zivot funkcionira.. tako da vise od nikoga nista niti ocekujem.. ipak je ovo kak neki vele Kali Yuga.. netreba si sve toliko k srcu uzimati... sta veli gori floridana.. cijena zivljena medju ljudima / u coporu..

U svakom slucaju zanimljiva mi je ova teorija oko ocekivanja sta ju je Alpha iznjela.. tesko je reci tko je kriv. Covjek je u biti jako komplicirano bice.. pozelim bit koala. Ili panda.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek

Male
Libra Dog
Broj postova: 6045
Registration date: 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Povjerenje    uto ruj 27, 2011 9:45 am

@Alpha Izvrsna tema i izvrsni zaključci. ides
Rekao bih ovako: ako očekujem previše od neke osobe, onda sam si sam kriv što ta osoba ne ispuni moja očekivanja. Povjerenje će mi se tada u tu osobu poljuljati iako ta osoba nije ni najmanje kriva za to.
Ako pak očekujem premalo od neke osobe, a ona me pozitivno iznenadi, tada stječem povjerenje u nju i počinjem očekivati sve više i više.
To je začarani krug za koji je @Flo točno primijetila da je to psihologija čopora, odnosno odnosa u skupini. Osobe u skupini rastu u očima drugih do neke točke kad one više ne mogu ispuniti očekivanja jer su dosegle svoju granicu i tada ih zamjenjuju druge osobe koje opet rastu u povjerenju skupine. Tako to ide.
No što se zapravo očekuje od nas da bi stekli veće povjerenje skupine? To je pravo pitanje pa bih htio da drugi pokušaju odgovoriti na to. :)

@orca Da si koala, onda bi vjerojatno smatrao da je i život koala kompliciran. zubi

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Povjerenje    uto ruj 27, 2011 10:10 am

Mozda bi rjesnje bilo samo prihvacanje bez analize. Jer ocekivanja dolaze uslijed analize necijih postupaka. Ako bi pristupili sa "ok, to je tako" bez uplitanja emocija ili uma (analiza) tada ne bi stvarali ocekivanja.

Superforumaš CE-4

Female
Gemini Buffalo
Broj postova: 12229
Registration date: 09.09.2009

PostajNaslov: Re: Povjerenje    uto ruj 27, 2011 10:48 am

Upravo tako. Očekivanja nastaju kao posljedica analize nečijih postupaka.
Ja ne očekujem u startu nešto od ljudi koje još nisam donekle upoznala, nego sve uzimam sa dozom rezerve.
Po mom mišljenju, očekivanja su normalna stvar. Stvaramo vlastita očekivanja i ona usmjerena na druge ljude.

Jasno je treba vremena kako bi se izgradilo "povjerenje" prema nekoj osobi.
Isto tako, razočaranje je neminovno ukoliko ta osoba povrijedi dano povjerenje. Ako je već dano povjerenje, to znači da se radi o nekom stupnju bliskog odnosa.
Ne mislim da je loše stvarati očekivanja, jer mi se čini da je odsutstvo očekivanja samo način ublažavanja potencijalnih, vlastitih razočaranja. misli
Ukoliko netko zaista izigra moje povjerenje ili ispadne da me (ne)posredno razočara svojim postupcima, tada se moj odnos prema toj osobi dakako mijenja.
Pitanje je na koji je način povjerenje i očekivanje uopće povrijeđeno te gdje su granice onoga što mogu tolerirati.

Ja ću dakako prihvatiti da je osoba drukčija, čak i ako njeno ponašanje ne smatram korektnim, ali ću procijeniti želim li biti bliska sa dotičnom osobom.
Jedna stvar je prihvatiti nekoga, a nešto sasvim drugo "infiltrirati" osobu u koju smo se razočarali u vlastiti život. miga

Konkretno, ne vidim razlog zašto bi stvaranje očekivanja prema drugim/bliskih osobama bilo nepoželjno niti što bi se postiglo eliminacijom istih. scratch

Čovjek

Male
Libra Dog
Broj postova: 6045
Registration date: 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Povjerenje    uto ruj 27, 2011 11:18 am

Alpha je napisao/la:
Mozda bi rjesnje bilo samo prihvacanje bez analize. Jer ocekivanja dolaze uslijed analize necijih postupaka. Ako bi pristupili sa "ok, to je tako" bez uplitanja emocija ili uma (analiza) tada ne bi stvarali ocekivanja.

To je onda princip bez ega, koji je zaista najbolji, jer je tada čovjek zaista slobodan. Uistinu prihvatiti nekoga kakvim on zaista je je izuzetno teško.
Problem je u tome što velika većina tako ne razmišlja i nikad nije tako razmišljala u povijesti ove vrste. Svijetu su oduvijek trebali heroji u koje su se ljudi mogli pouzdati da će napraviti najbolje za stado. To je zato što stado nije u stanju prihvatiti ljude i okolinu bez prisutnosti ega. Vjerojatno zato što im fali energije pa personificiraju svoj nedostatak energije u obliku svojeg idola - heroja, koji može biti bilo koja osoba za koju oni misle da čini dobro.

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Povjerenje    uto ruj 27, 2011 11:18 am

Athena je napisao/la:
...

Konkretno, ne vidim razlog zašto bi stvaranje očekivanja prema drugim/bliskih osobama bilo nepoželjno niti što bi se postiglo eliminacijom istih. scratch

A zasto bi bilo pozeljno i sto se postize sa njegovanjem istih?

Superforumaš CE-4

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Povjerenje    uto ruj 27, 2011 11:24 am

Alpha je napisao/la:

A zasto bi bilo pozeljno i sto se postize sa njegovanjem istih?
Osjećaj povjerenja. miga
Ako nema povjerenja u neku osobu, tada (za mene) nema niti bliskosti.

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Povjerenje    uto ruj 27, 2011 11:27 am

Bliskost moze dolaziti i iz ljubavi, naklonosti prema nekome.

Superforumaš CE-4

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Povjerenje    uto ruj 27, 2011 11:31 am

Možda, ali ja ne mogu biti naklonjena nekome tko ima sasvim drukčiji svjetonazor i njeguje drukčije vrijednosti, točnije ako taj netko povrijedi nešto što je za mene veoma bitno.
Tada njegovi/njeni postupci dovoljno govore o njemu samome. miga
Doduše, ja ću tolerirati osobu, ali s njom neću biti bliska.

Razlog tome je što se radi o različitim "svjetovima", koji najčešće ne pronalaze zajednički jezik.
Uopće ne znam što bi nas moglo vezati scratch, a bliskost ionako dolazi naknadno i postepeno.
Meni je povjerenje prioritetno (bez obzira na cijenu) i jednostavno se ne mogu niti emotivno povezati sa osobama u koje nemam povjerenje.

Možda je posljedica takvog stava i činjenica da imam jako malo prijatelja (mogu se izbrojiti na prste jedne ruke), ali imamo izgrađeno međusobno povjerenje, a začudo (ili slučajno) i veoma sličan "sustav vrijednosti".
Da pokucam, još se nijednom nisam razočarala u njih. Nadam se da niti oni u mene. :)

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Povjerenje    uto ruj 27, 2011 12:03 pm

A sto to govore o njemu samome? Da nije isti kao ti? Medjutim nitko ne kaze da si upravo ti mjerilo ispravnosti.
Sto ako ti dijete odluci ici posve drugim putem. To se cesto desava. Pa onda roditelji ne odobravaju djetetove postupke i obrunuto. Na kraju se obicno razidju i to upravo zato jer svatko uzima sebe kao mjerilo i sudi druge po tome.
Medjutim ako netko prihvati drugog bez obzira kakav je taj drugi onda moze postojati bliskost bez obzira na drugacije svjetonazore.

Superforumaš CE-4

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Povjerenje    uto ruj 27, 2011 12:11 pm

Ako se povrijedi nešto što je meni zaista vrijedno, a dotična osoba to očito zna ili bi trebala znati, budući da ne postajemo bliski "preko noći", to znači da ću se razočarati u tu osobu.
Dakako, to znači da je osoba ne samo drukčija od mene, već i da ima drukčiji sustav vrijednosti.
Posredno, svojim činom pokazuje i vlastiti odnos prema meni ili bliskim osobama, isto kao što ću ja to pokazati određenom reakcijom prema nekom činu.
Ne znam, radi kojeg bih razloga uopće željela biti bliska sa takvom osobom, ako više nema povjerenja? misli
Bliskost za mene podrazumijeva uzajamnost, davanje i primanje.

Svatko ima neko svoje mjerilo "ispravnosti" i granice do kojih je spreman ići i tolerirati nešto.
Moj stav ne mora biti (ne)ispravan i ja apsolutno nisam neki kreator dotičnog, međutim sama ću birati u kolikoj će mjeri i kako biti odlučan za moje odnose s drugima, baš kao i svi drugi.:)

Što se tiče roditelja i djeteta, smatram da se radi o drukčijem tipu odnosa, koji je "bezuslovniji".
Odnos roditelja i djeteta je poseban i jedinstven.
Po pitanju odnosa sa drugim, odraslim jedinkama, mislim da možemo birati koga želimo primiti u vlastiti život, a koga ne i smatram da je uvijek na neki način "uvjetan". miga
"Ljubav" je za mene nadgradnja i po mom mišljenju se ona bi se trebala i zaslužiti.

Guardian

Male
Scorpio Dragon
Broj postova: 8236
Registration date: 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Povjerenje    uto ruj 27, 2011 3:20 pm

Slažem se sa flo da je povjerenje jako krhko biće i da se lako može srušiti. Nekako mi se čini da što nam je neka osoba draža to i više očekujemo od nje pa i razočaranje može biti tim veće.

No nitko nije spomenuo povjerenje u samoga sebe. Mi puno toga očekujemo od sebe, imamo puno ciljeva, ali se vrlo često desi da sami ne ispunjavamo svoja obećanja. Naravno mi sami sebi vrlo lako oprostimo, ali na kraju počnemo očekivati sve manje i manje od sebe. Mislim da je važno krenuti prvo od sebe i ispuniti svoja obećanja data samome sebi, pa nakon toga pokušati opravdati povjerenje drugih, a tek onda tražiti i od drugih da se ponašaju onako kako mi to očekujemo.

Alpha je napisao/la:

Još bolje rješenje bi bilo prihvatiti sve kao igru, kao što kaže jedna moja dobra prijateljica, tada bi i razočaranja bila blaža i lakše podnošljivija :)

Superforumaš CE-4

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Povjerenje    uto ruj 27, 2011 4:01 pm

Chakotay je napisao/la:

No nitko nije spomenuo povjerenje u samoga sebe. Mi puno toga očekujemo od sebe, imamo puno ciljeva, ali se vrlo često desi da sami ne ispunjavamo svoja obećanja. Naravno mi sami sebi vrlo lako oprostimo, ali na kraju počnemo očekivati sve manje i manje od sebe. Mislim da je važno krenuti prvo od sebe i ispuniti svoja obećanja data samome sebi, pa nakon toga pokušati opravdati povjerenje drugih, a tek onda tražiti i od drugih da se ponašaju onako kako mi to očekujemo.

Posljedica izjalovljenog očekivanja od samog sebe, obično i jest manje očekivanje u budućnosti.
Međutim, mislim da mi moramo sebi "oprostiti" neke pogreške, jer smo prisiljeni "kohabitirati" sami sa sobom. Ukoliko nema oprosta, tada nema niti perspektive za boljitak.
Kako bilo, vlastite pogreške itekako osjećamo.

Mislim da se ne radi baš o tome da mi želimo da se drugi ponašaju po našim "nacrtima". misli
Primjerice, većina nas neće očekivati od drugih da budu baš onakvi kakvi su drugi zamislili, inače ništa od bliskosti.
Ipak, postoje neki minimumi koji bi trebali biti zadovoljeni u nekom odnosu ljudi, da bi se taj odnos smatrao bliskim i da bi izgradili povjerenje.
Primjerice, korektno ponašanje prema drugima, iskrenost, poštovanje...neki načini kojima pokazujemo drugoj osobi da je uvažavamo i da nam je stalo do nje.

To je ono što smatramo vrijednim u nekom odnosu. Kad bitne stvari budu narušene, mi možemo oprostiti, ali što to znači? scratch
Vjerujem da to ne podrazumijeva kako ćemo ostati u "bliski" sa osobom koja nas je jako povrijedila ili to (čak) još uvijek čini.

U cijeloj raspravi se pojavljuje zanimljivo pitanje, a ticalo bi se razlike između "ljubavi" i "bliskosti".
Teško je definirati te pojmove, ali za mene oni nisu nužno povezani. miga

Povjerenje

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next