Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Balkanski mentalitet

Go down 
+3
InaNNaa
SkywardSword
Fantom
7 posters
Autor/icaPoruka
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Balkanski mentalitet Empty
PostajNaslov: Balkanski mentalitet   Balkanski mentalitet Icon_minitimesub vel 04, 2012 4:40 pm

Za ovu temu je kriva rasprava na kavi... ides

Mnogo smo se susretali sa promisljanjima o raznim mentalnim sklopovima ovdasnjih naroda, ali mene interesuje vase misljenju, o nekom, mozda, zajednickom mentalitetu, balkanskom mentalitetu, ukoliko isti i postoji .

Balkan je geografska odrednica, ali i atribut sa svojim znacenjem. Kakvo je to znacenje, po vama, pozitivno ili negativno ?

Citao sam da cesto kao negativnu odrednicu znacenja tog balkanskog atributa spominju arhaizam, neciviliziranost ili meni draga " lako cemo " . Ova posljednja, neminovno nam docarava i pozitivnu dimenziju tog atributa, balkonskog mentaliteta, i to u smislu: snaci cemo se vec na neki nacin sto god nas zadesi, improvizirat cemo kad vidimo kakva je situacija... i sl.


Balkanski mentalitet :

- sitno posjednicki
(u kuci med i mlijeko,van kuce pljuvanje,papiri,konzerve...)
- zavist
(bolje da komsiji crkne krava nego da se oteli )
- ne prihvatanje pametnijeg,uspjesnijeg,bogatijeg
( svako ko intelektualno,materijalno strsi se podvodi pod narodnog neprijatelja)
- "cojstvo i junastvo" vaznije od intelektualnog
- pozivanje na istoriju vise nego planiranje buducnosti
- odnos muskarac-zena
(isto ponasanje muskarca velica,zenu degradira)
- intriganje
( zabadanje nosa u tudji privatni zivot)
- opsta (ne) kultura
(knjige luksuz,bon-ton nepoznanica,(ne)higijena....)


ALI I:

neotudjenost
( veoma vazne socijalne porodicne i prijateljske veze)
- (ipak) humanost
(spremnost da se i nepoznatom pritekne u pomoc)

vi nastavite...valjda ima jos pluseva ?!


Vase misljenje molim... confused
[Vrh] Go down
SkywardSword
Majmun
SkywardSword


Female
Virgo Horse
Broj postova : 1651
Age : 33
Location : Beograd, Srbija
Registration date : 30.12.2011

Balkanski mentalitet Empty
PostajNaslov: Re: Balkanski mentalitet   Balkanski mentalitet Icon_minitimesub vel 04, 2012 4:46 pm

Za pluseve ne znam vise, mozda imamo dobru klopu? klopa salim se, mi sa Balkana smo dobri priatelji i mislim da to moze da se racuna kao plus.
a za minus: NEtolerantnost
[Vrh] Go down
InaNNaa
Pračovjek
InaNNaa


Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3112
Age : 38
Location : negdje u snovima
Registration date : 22.07.2010

Balkanski mentalitet Empty
PostajNaslov: Re: Balkanski mentalitet   Balkanski mentalitet Icon_minitimesub vel 04, 2012 4:52 pm

kako mi je drago da smo jednom napokon isprovocirali ovakvu temu, još ako sam ja to malo potakla whee
balkanski mentalitet se u govoru lagano pretvara u svojevrstan mit, ali opet zavisi od konteksta u kojem se koristi. bit ćemo realni mi s balkana i priznati da smo rijetko čuli za balkanski mentalitet nešto prepozitivno, ali kao atribut kojim ja sebe volim nazivati: dama sa balkana ili balkanska posla (snađi se), mi uvijek izmami osmjeh na lice. nema na svijetu ovako zanimljivog kulturološkog, društvenog i političkog prostora kao što je ovaj mali balkan.
puno je pozivinosti za mene u ovom našem mentalitetu. npr. nikad se neću moći prestati čuditi zapadnjacima koji nemaju vremena za popiti kavu, onako je pošteno izmeračit, progovoriti s društvom koju, živjeti od danas do sutra, a ne pasti pod utjecaj antidepresiva. i obožavam ono naše tješenje: Uvijek može gore :)
i da: pa tko još ima humor kao što je bosanski? miga

[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Balkanski mentalitet Empty
PostajNaslov: Re: Balkanski mentalitet   Balkanski mentalitet Icon_minitimesub vel 04, 2012 8:08 pm

Balkanski mentalitet je termin koji se obično koristi u negativnom smislu, kao što sam primijetio da mediji govore.
On je sinonim za "zaostao".
1. "Zaostao" znači "zaostao za Zapadom"
2. "Zaostao za Zapadom" znači "Zapad je mjerilo napretka"
3. "Napredak" znači "biti bolji od"
4. "Bolji" znači "imati više novca".

Prema ovome, "biti Balkanac" bi značilo "ne biti zapadnjak", to jest, "biti loš čovjek" (prethodno smo ustanovili da je Zapad sinonim dobrote), a "biti loš čovjek" značilo bi "biti siromašan". I doista, većina ljudi sa ovih prostora nemaju para za luksuz, a biti sposoban da si priuštiš luksuz je mjerilo imućnosti.

Nije problem biti sa Balkana niti imati mentalitet jednog poluostrva u kojem su ljudi 90% Slaveni pa ako ništa drugo, dijele zajedničko porijeklo - pravi problem je kada čovjek sam sebe mjeri po tuđem aršinu... mudri

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
InaNNaa
Pračovjek
InaNNaa


Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3112
Age : 38
Location : negdje u snovima
Registration date : 22.07.2010

Balkanski mentalitet Empty
PostajNaslov: Re: Balkanski mentalitet   Balkanski mentalitet Icon_minitimesub vel 04, 2012 8:33 pm

A jeste li primjetili možda u dijalogu sa "zapadnjacima" koji ne poznaju ovaj prostor, ni ljude osim po medijima i ljudima koji su trbuhom za kruhom došli u zapadne zemlje, kako imaju onaj strašno iritantan stav kao da sve dalje od Slovenije su ljudi mentalno zaostali, sirotinja, nemaju pojma ni o čemu, pa ti stanu objašnjavat kako mikrovalna radi, ili ako kojim slučajem navedeš nekog uspješnog, onda to pripisuju rodbinskim vezama, sređaju, kriminalu.
ali meni je drago da nije sve ovdje kao na zapadu, volim ja svoj pouotočić, jer kako netko negdje napisa: Ako sve postane zapad, gdje će Sunce izlaziti?
[Vrh] Go down
SkywardSword
Majmun
SkywardSword


Female
Virgo Horse
Broj postova : 1651
Age : 33
Location : Beograd, Srbija
Registration date : 30.12.2011

Balkanski mentalitet Empty
PostajNaslov: Re: Balkanski mentalitet   Balkanski mentalitet Icon_minitimesub vel 04, 2012 8:52 pm

Ma pusti ti "zapadnjake", posebno Amerikance, oni zele samo zlo.... i da vladaju svetom!
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Balkanski mentalitet Empty
PostajNaslov: Re: Balkanski mentalitet   Balkanski mentalitet Icon_minitimesub vel 04, 2012 8:52 pm

@Ina,

Ja to nisam primijetio, ali pretpostavljam da postoje i takvi - no, na kraju ispada da su upravo takvi oni kojima se mora objašnjavati kako radi mikrovalna... 8)

Čitao sam malo po stranim forumima i zaključio da uglavnom ljudi koji se bave razmišljanjem ovako slično kao i mi ovdje znaju barem kakav je prosječan nivo obrazovanja ovdje, a oni koji ne znaju - pa, njihovo mišljenje ionako ništa ne vrijedi.

Vis a vis Amera, ne vjerujem u zlo a još manje u zle ljude, znam samo da im mnogi zavide na političkoj i ekonomskoj moći pa ih smatraju zlima jer se usuđuju da koriste svoju moć u svoje interese. Svaki čovjek ima taj isti instinkt da vlada ljudima, samo nemaju svi ljudi i moć da to ostvare...

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
InaNNaa
Pračovjek
InaNNaa


Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3112
Age : 38
Location : negdje u snovima
Registration date : 22.07.2010

Balkanski mentalitet Empty
PostajNaslov: Re: Balkanski mentalitet   Balkanski mentalitet Icon_minitimesub vel 04, 2012 9:02 pm

to sam primjetila pri počecima razmjene studenata našeg sveučilišta i početka suradnje s nekim inozemnim firmama. stav me u najmanju ruku izbaci iz takta ! za negativnu konotaciju mislim da je odgovorno više faktora, a neki pita smo i sami bili krivi pa je lako došlo to etiketiranja
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Balkanski mentalitet Empty
PostajNaslov: Re: Balkanski mentalitet   Balkanski mentalitet Icon_minitimesub vel 04, 2012 9:11 pm

Jesi sigurna da to vrijedi samo za one sa Balkana? Ja sam recimo dobio utisak da recimo Ameri imaju naviku da sve koji nisu Ameri drže za mentalno zaostale, i gledaju svisoka na njih (iako je to često uzajamna snishodljivost). To proizlazi iz ovoga što sam maloprije rekao, da oni poistovjećuju svoju ličnu vrijednost sa onim što posjeduju, pa po toj logici, ako nemaš, onda si glup jer nemaš..

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
InaNNaa
Pračovjek
InaNNaa


Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3112
Age : 38
Location : negdje u snovima
Registration date : 22.07.2010

Balkanski mentalitet Empty
PostajNaslov: Re: Balkanski mentalitet   Balkanski mentalitet Icon_minitimesub vel 04, 2012 11:10 pm

pa ja ne mogu biti sigurna je li to zaista vrijedi za još koga, mogao si do sada primjetiti da me jako teško isprovocirat toliko da bih počela poopćavati neku pojavu, sindrom, ponašanje, stav i sl. na neku veću skupinu ljudi. nekako se uvijek nađe izuzetaka, tako da se nastojim kloniti generalizacije.
ne znam kako dođe do prelaska te granice gledanja nekog "koji nije kao ja" u "nekog malumnog". ali vjerujem da je taj svojevrsni napredak u financijskom smislu (za koji ne znam koliko je napretka umno privrjedio) donio promjene u percepciji drugih koji su slabiji/drugačiji/nejasniji/jednostavniji u odnosu na druge, pa možda smo mi, u odnosu na "njih" imali tu nesreću da smo zbog društvenog stanja, u koje nas je dovelo ovo naše bure baruta, u njihovim očima jedan mentalitet koji nije vrijedan nekih povlastica, koji ne zna za napredak, i koji ne mora učiti svoju povijest, jer još uvijek u njoj živi.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Balkanski mentalitet Empty
PostajNaslov: Re: Balkanski mentalitet   Balkanski mentalitet Icon_minitimened vel 05, 2012 4:33 am

Nisam još vidio da se pojam balkanskog mentaliteta koristi u pozitivnom smislu. Kao što je već rečeno u temi, "balkanski mentalitet" najčešće asocira na neciviliziranost i zaostalost u nekom smislu, ovisno o čemu se priča. "Balkanski mentalitet" je samo negativno (ili ne mora biti negativno) poopćenje mentaliteta ljudi sa Balkana, svojevrsna generalizacija.
Ne znam za nekakvo stvarno postojanje nekakvog takvog mentaliteta, to mi više spada pod nekakvu frazu nego realno stanje. Ne mogu zbilja procijeniti mentalitet Bosanaca, Srba, Makedonaca u usporedbi sa Hrvatima (ako uopće možemo pričati o nekakvom mentalitetu naroda u cjelini).

InaNNaa je napisao/la:
A jeste li primjetili možda u dijalogu sa "zapadnjacima" koji ne poznaju ovaj prostor, ni ljude osim po medijima i ljudima koji su trbuhom za kruhom došli u zapadne zemlje, kako imaju onaj strašno iritantan stav kao da sve dalje od Slovenije su ljudi mentalno zaostali, sirotinja, nemaju pojma ni o čemu, pa ti stanu objašnjavat kako mikrovalna radi, ili ako kojim slučajem navedeš nekog uspješnog, onda to pripisuju rodbinskim vezama, sređaju, kriminalu.

Što se uspješnosti tiče, nije to daleko od istine, kod nas u biznisu itekako prevladavaju nekakve rodbinske veze, o kriminalu da i ne pričam. Lako dolazi do generalizacije. Na kraju krajeva kod "nas" nikad ne znaš tko će od "uspješnih" pasti u raljama kriminala. Ne tako davno se raskrinkala cijela nogometna liga, prije toga recimo Čehok. I mnogi drugi. Toliko kriminala ima da se zbilja zapitaš tko je na pošten način postao uspješan. Pitanje je koliko je još afera neotkriveno i u kojim područjima.

Što se nadalje tiče generalizacije od zapada prema nama, to bar nije ništa čudno. Pa pogledajmo što "mi" mislimo o Amerima recimo! Ili o Japancima. Ili o istočnim muslimanskim zemljama i njihovim zakonima. Kako "mi" generaliziramo, tako i drugi to čine. A i budimo realni, boli njih na zapadu neka stvar za tamo neku Hrvatsku, Bosnu, Srbiju ili koga već... ko što i nas za Dominikansku Republiku. Jasno da neće mariti što da si misle.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Balkanski mentalitet Empty
PostajNaslov: Re: Balkanski mentalitet   Balkanski mentalitet Icon_minitimened vel 05, 2012 3:00 pm

Blizzard je napisao/la:
Što se nadalje tiče generalizacije od zapada prema nama, to bar nije ništa čudno. Pa pogledajmo što "mi" mislimo o Amerima recimo! Ili o Japancima. Ili o istočnim muslimanskim zemljama i njihovim zakonima. Kako "mi" generaliziramo, tako i drugi to čine. A i budimo realni, boli njih na zapadu neka stvar za tamo neku Hrvatsku, Bosnu, Srbiju ili koga već... ko što i nas za Dominikansku Republiku. Jasno da neće mariti što da si misle.

Usporedba je na mjestu. Samo glavni problem u svemu ovome je što i mi sami (tj. dobar dio) sebe gledamo kroz tuđe oči i sudimo o sebi samima na osnovu tuđih mjerila. To je ono što se naziva "ropski mentalitet". On je itekako stvaran, jer svi robovi, svi oni koji su potčinjeni ili se takvim smatraju ne potčinjavaju se samo fizički nego i mentalno - a to je pravo ropstvo, prava potčinjenost - potčinjavanje suđenju onih kojima se potčinjava, konkretno zapadnom svjetonazoru. Rob je rob upravo po tome što sam ne može stvarati, ništa pa ni svoj vlastiti osjećaj vrijednosti, već najprije čeka da mu neko kaže koliko vrijedi pa onda i sam to ponavlja. To je uobičajena praksa i među samim narodima, kulturama, epohama - sklonost suđenju o sebi na osnovu ustanovljenih i društveno prihvaćenih vrijednosti.

Da bi neki narod ili čovjek-pojedinac bio slobodan, istinski slobodan, on mora biti dovoljno jak da sam kaže "ja sam taj i taj, i vrijedim toliko i toliko, a ako se ko ne slaže s tim - nek se nabije". No, to je jako teško u savremenom feminiziranom svijetu, gdje se maltene svaki čovjek ponaša kao mlada koja nastoji da se svidi svekrvi i svekru...

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Balkanski mentalitet Empty
PostajNaslov: Re: Balkanski mentalitet   Balkanski mentalitet Icon_minitimened vel 05, 2012 10:04 pm

@Arch...sve gore stoji osim ovog sto kazes
Citat :
Da bi neki narod ili čovjek-pojedinac bio slobodan, istinski slobodan, on mora biti dovoljno jak da sam kaže "ja sam taj i taj, i vrijedim toliko i toliko, a ako se ko ne slaže s tim - nek se nabije". No, to je jako teško u savremenom feminiziranom svijetu, gdje se maltene svaki čovjek ponaša kao mlada koja nastoji da se svidi svekrvi i svekru...
Naime, mislim da upravo jacanje zena kao individua moze pomoci svekolikom jacanju pojedinog naroda. A to je, pak, upravo zato jer se modernim (da tako kazem) zenama zivo jebe (pardon na izrazu) za to da se svidi svekrvi za razliku od nekoc. Znam da si htio samo dati ilustraciju samo mislim da nije bas dobra, a ni tocna jer nije problem svijeta u osamostaljivanju zena.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Balkanski mentalitet Empty
PostajNaslov: Re: Balkanski mentalitet   Balkanski mentalitet Icon_minitimened vel 05, 2012 10:11 pm

Naravno da tu nije problem, on je mnogo dublji i iskonskiji, a to "osamostaljivanje" je samo jedan mali element, i ne svrstavam ga u uzroke bilo čega - on je posljedica feminizacije civilizacije... ali to spada u drugu raspravu... 8)

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Balkanski mentalitet Empty
PostajNaslov: Re: Balkanski mentalitet   Balkanski mentalitet Icon_minitimened vel 05, 2012 10:49 pm

Balkanski mentalitet ima redovno negativnu konotaciju, kao što je spomenuto.
Kad se govori o nekoj osobi koja je netolerantna, zatucanih svjetonazora, redovno ga se oslovljava sa izrazom 'Balkanac'.

Citat :
Da bi neki narod ili čovjek-pojedinac bio slobodan, istinski slobodan, on mora biti dovoljno jak da sam kaže "ja sam taj i taj, i vrijedim toliko i toliko, a ako se ko ne slaže s tim - nek se nabije".
Možda bi ga se upravo onda okarakterizilo siledžijom i zadrtim Balkancem. :P
Vrlo teško da će čovjek biti slobodan na opisani način, posebno u današnjim uvjetima, kad se svi prilagođavaju onim 'jačima', radi vlastitog opastanka pa bili to svekar/svekrva, muž/žena, EU ili Zapad.

Citat :
Naime, mislim da upravo jacanje zena kao individua moze pomoci svekolikom jacanju pojedinog naroda.
Postavlja se pitanje do koje mjere žene zaista žele biti individue i da li bi zaista htjele biti superiornije drugima (muškarcima), jer jedino bi na taj način više došla do izražaja njihova individualnost, a samim time jačanje njihova utjecaja.
Inače, što se tiče stanja u Hrvatskoj i južnije, smatram da smo mi još uvijek prilično konzervativno i tradicionalno društvo pa tako ne mislim da su žene (u prosjeku) nešto previše moderne i emancipirane, u smislu da se drže onoga što je Arch spomenuo, totalni 'I don't give a damn' stav. misli
Rekla bih ipak da se muškarci približavaju ženama i postaju nešto 'mekši'.

Ipak, ne vidim da to ima nekog utjecaja niti da bi pridonijelo slobodi kakvu je Arch opisao, jer vlada vrijeme nesigurnosti i čini mi se da se 'čvrsta' individua koju nimalo ne brine mišljenje okoline, upravo marginalizira, možda jače nego ikad. confused

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Balkanski mentalitet Empty
PostajNaslov: Re: Balkanski mentalitet   Balkanski mentalitet Icon_minitimepon vel 06, 2012 12:58 am

Athena je napisao/la:

Rekla bih ipak da se muškarci približavaju ženama i postaju nešto 'mekši'.

O tome i ja govorim. Vidim da to i nije tako neočigledno kako sam mislio. To je definicija feminizacije. A možemo očekivati da će, sa rastom populacije, postajati sve veća i veća. Ubrzo žene više neće moći razlikovati jednog muškarca od drugog, a bog zna kako će se osjećati kad požele muškarca a kad pogledaju oko sebe sve same ženskinje, neke s penisom, neke bez... :)

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Balkanski mentalitet Empty
PostajNaslov: Re: Balkanski mentalitet   Balkanski mentalitet Icon_minitimepon vel 06, 2012 1:16 am

Što se tiče modernih/mladih muškaraca, kao što rekoh...sumnjam da imaju tendenciju utjeloviti 'slobodnog čovjeka', prema navedenoj definiciji

Citat :
... istinski slobodan, on mora biti dovoljno jak da sam kaže "ja sam taj i taj, i vrijedim toliko i toliko, a ako se ko ne slaže s tim - nek se nabije".
Pogledajmo samo gdje i kako danas žive, prosječni, mladi muškarci-intelektualci.
Imam dojam da su prije kojih 20-ak godina bili veće 'muškarčine' i Balkanci, nego danas.

Ranije su se osamostali, ako su i studirali, često su paralelno završavali faks, sa jednim djetetom na putu, ženom, noćnom smjenom, kućom koja se počela graditi i tako funkcionirali.
Danas većini mladih muškaraca mame kuhaju i peru gaće do 30-te (ili dulje :P), dok ovi u slobodno vrijeme igraju igrice, pišu na forumima cerek, crtaju ili kuhaju.
Naravno, ja ne kažem da je tako nešto 'nužno zlo', ali probajmo sad staviti takvog budućeg muškarca u ulogu slobodnjaka (po ovoj definiciji) koji neće biti konformist ili će se odupirati zahtjevima roditelja, poslije žene, okoline, suradnika, naposljetku cjelokupnog društva...sve u ime vlastite slobode.

Mislim da definitivno nema dovoljno hrabrosti da dođe do pravog osamostaljenja, neovisnosti i neuvjetovanosti.
Naposljetku, možda bi zaista žene mogle preuzeti ulogu vođe misli, ali smatram da čak i u obrnutim uvjetima jednostavno ne postoji dovoljno inicijative i žeđi za 'pravom slobodom' koja podrazumijeva veliku žrtvu, odricanje i često suprotstavljanje.

Btw. mislim da je ova tema pomalo počela ići u drugom smjeru. :P

Dakle, da li bi 'tipični Balkanac' (sve ono što nije današnji mladi/moderni čovjek), zaista mogao biti inicijator 'prave slobode'? zubi

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
Sponsored content





Balkanski mentalitet Empty
PostajNaslov: Re: Balkanski mentalitet   Balkanski mentalitet Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Balkanski mentalitet
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: