Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla

Go down 
+5
Archangel
Lyra
Alpha
Chakotay
Galileo Galilei
9 posters
Autor/icaPoruka
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei


Male
Pisces Rat
Broj postova : 11032
Age : 52
Registration date : 26.12.2007

Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Empty
PostajNaslov: Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla   Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Icon_minitimečet vel 16, 2012 11:08 pm

Pogledao sam film Experiment, pa poslije dokumentarac o tome.

Uglavnom, došlo se do zaključka da ljudsko zlo dolazi do izražaja zbog sredine (ne mislim samo fizičke, već sveobuhvatno, znači i socijalno, ekonomsko i ino).

Ono što me je najviše uznemirilo (valjda sam vidio samog sebe) je ta ljudska šutnja.

Kako napraviti svijet boljim?

Malo da se upoznate sa temom

prof. Zimbardo

Stanfordski zatvorski pokus

Milgramov pokus
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Empty
PostajNaslov: Re: Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla   Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Icon_minitimepet vel 17, 2012 12:54 am

Nisam čitao ove linkane tekstove, ali ovako na prvu mogu reći da je stvar vrlo jednostavno. Zlo je nedostatak dobra i može se smanjiti tako da budemo dobri prema drugima, da uvažavamo i volimo druge kao što to činimo sa sobom. Znam da je to teško, ali to je jedini put. Kaznama i nasiljem se ne postiže ništa, kao što se to vidimo diljem zemaljske kugle.
[Vrh] Go down
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei


Male
Pisces Rat
Broj postova : 11032
Age : 52
Registration date : 26.12.2007

Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Empty
PostajNaslov: Re: Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla   Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Icon_minitimepet vel 17, 2012 1:05 am

Chakotay je napisao/la:
Nisam čitao ove linkane tekstove, ali ovako na prvu mogu reći da je stvar vrlo jednostavno. Zlo je nedostatak dobra i može se smanjiti tako da budemo dobri prema drugima, da uvažavamo i volimo druge kao što to činimo sa sobom. Znam da je to teško, ali to je jedini put. Kaznama i nasiljem se ne postiže ništa, kao što se to vidimo diljem zemaljske kugle.
U ovom eksperimentu se ne govori o kazni i nasilju, već o situacijama kada ljudsko zlo preuzima vlast nad dobrim. Situacije su bile te koje su iz ljudi izvlačile najgore, ali su se pitali, ako već situaciju ne možemo promjeniti u ovome trenutku, može li se djelovanjem šutljive većine dovesti do bolje situacije. I drugo pitanje je bilo što napraviti da se ta šutljiva većina potakne na akciju.
Sigurno si bio ponekada u situaciji da si vidio nešto sa čime se nisi slagao, ali zbog odgoja o ne miješanju u tuđe stvari nisi reagirao.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Empty
PostajNaslov: Re: Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla   Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Icon_minitimepet vel 17, 2012 10:51 am

Daj covjeku moc i saznat ces kakav je. Uz to obicno ide i ona da novac kvari ljude. Naravno kad je u danasnje vrijeme ekvivalent moci. Korjen je sebicnost tj. egoizam. Zato se mnoge duhovne discipline temelje na eliminaciji ega.
[Vrh] Go down
Lyra
Majmun
Lyra


Female
Leo Snake
Broj postova : 1398
Age : 46
Registration date : 09.06.2011

Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Empty
PostajNaslov: Re: Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla   Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Icon_minitimepet vel 17, 2012 12:40 pm

Galileo Galilei je napisao/la:
... Situacije su bile te koje su iz ljudi izvlačile najgore, ali su se pitali, ako već situaciju ne možemo promjeniti u ovome trenutku, može li se djelovanjem šutljive većine dovesti do bolje situacije. I drugo pitanje je bilo što napraviti da se ta šutljiva većina potakne na akciju.
Sigurno si bio ponekada u situaciji da si vidio nešto sa čime se nisi slagao, ali zbog odgoja o ne miješanju u tuđe stvari nisi reagirao.
Jako dobro pitanje kako pokrenuti ljude na akciju. Jednostavno, ogromna većina ljudi misli da neka skupina ili oni sami ne mogu ništa napraviti niti pokrenuti. I ta letargija, i očekivanje od drugih da nešto riješe umjesto njih me uvijek nervirala. Uvijek čujem rečenicu: "A šta ja tu mogu (a šta mi tu možemo), mi smo sitne ribe". I tako nezadovoljni, idu u tišini dalje...
Uvijek isti stav. Ako pitaš ljude, npr. da prestanu koristiti plastične vrećice, ili zašto bacaju papir u običan kontejner, opet ista rečenica: "A neš ti, šta ja sam mogu popraviti, kada svi ostali tako rade"... A kada bi samo znali koliko pojedinac može biti moćan kada usmjeri energiju na dobru stvar, i kakvu lavinu može pokrenuti ...

@Chakotay, ima dobru misao u svom potpisu, a ja bih još dodala:

“Nikada ne treba sumnjati u sposobnost skupine ozbiljnih i predanih ljudi da promijene svijet. Naprotiv, takvi su ga upravo i mijenjali”
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Empty
PostajNaslov: Re: Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla   Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Icon_minitimepet vel 17, 2012 12:46 pm

Smanjiti broj ljudi.
[Vrh] Go down
InaNNaa
Pračovjek
InaNNaa


Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3112
Age : 37
Location : negdje u snovima
Registration date : 22.07.2010

Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Empty
PostajNaslov: Re: Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla   Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Icon_minitimepet vel 17, 2012 1:58 pm

Kad sam prvi put čula za Stanfordski pokus, nije mi palo na pamet razmišljati koliko je to etički dvojben pokus. Bila sam šokirana vremenom koje je bilo potrebno da se ljudi "užive" u svoje uloge. Tu je samo pokazano koliko su se ljudi brzo u stanju pomiriti sa sudbinom. To svakodnevno gledamo u životu. Plivanje protiv struje treba biti nagrađivano.

A da ne govorim o Milgramovom pokusu (inače sam uvjerena da jedan moj bivši profesor ovo svakodnevno provodi na svojim suradnicima, samo u malo izmjenjenim uvjetima :P ), pa zar nije šokantan postotak ljudi koji bez pogovora stišću gumb koji donosi smrtonosni udar. Ne kažem da su ovo rezultati koji su relevantni, ali svakako iznuđuju pitanja ljudske prirode i podložnosti autoritetu. Ljudi i moć, kako to volimo, toliko da smo spremni ubiti ako je to odobreno od strane autoriteta u čiju moralnost i humanost ne sumnjamo, jer, to je za dobrobit znanosti!!

A ljudska šutnja je nešto što me podsjeti na masu koja prolazi kraj onesvještenog čovjeka i svi računaju da će onaj drugi priskočiti u pomoć, ta podjela odgovornosti je čudna.

Postoji izraz za ljudsku šutnju koji mi se svidio na prvu, to su "socijalni nojevi". Svjedoci smo nečeg okrutnog, ali odgoj ili pak nešto drugo nam ne dozvoljava da reagiramo, pa puštamo da se to nastavlja. I na ovo pitanje "Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla?" jedini odgovor može biti da svatko od nas radi na sebi, da ne bude nojevi (bez obzira što ne zabijaju glavu u pijesak), nego da ja budem jedna osoba koja će pridonijeti poboljšanju statistike. Vjerujem da su ljudi po prirodi egoistični u velikoj mjeri, ali isto tako kažem da smo i altruistični, tako da što više budemo ispoljavali altruizam, ne samo da ćemo se osjećati bolje, nego će se i ljudi oko nas početi tako osjećati, a to je već mali korak prema boljem.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Empty
PostajNaslov: Re: Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla   Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Icon_minitimepet vel 17, 2012 2:10 pm

Eksperimenti su vrlo dobri, i hvala Galileu što ih je podastro ovdje! Dokazuju ono što i inače neki filozofi već 100 godina tvrde, zajedno sa sociolozima i psiholozima - da će ljudi pristati uz sve samo ako im netko dozvoli! Nema morala, nema dobra, nema zla - postoji samo težnja za moći! Sve priče koje su nam nadrobili tokom odrastanja imaju smisla samo ako istovremeno ima i neki AUTORITET koji bi ih neprestano, prijetnjama, silom, strahom - sprovodio! Jednom kad tog autoriteta nestane - ljudi dobijaju slobodu da pokažu šta se nalazi ispod njihovih maski. Kakvi užasi čekaju na svoj dan, kakve ljepote, koliko dobra i koliko zla egzistira ispod površine! Kako li samo ti vukovi grizu rešetke svog kaveza! I kako li su, najzad, zahvalni kad ih jednom progrizu, pobjegnu, kako li samo uživaju u slobodi! Kao i svaki zatočenik koji nakon godina mraka odjednom ugleda svjetlost sunca!
[Vrh] Go down
InaNNaa
Pračovjek
InaNNaa


Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3112
Age : 37
Location : negdje u snovima
Registration date : 22.07.2010

Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Empty
PostajNaslov: Re: Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla   Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Icon_minitimepet vel 17, 2012 2:17 pm

grafit u Zadru: Gdje umire autoritet, rađa se sloboda. (potpis Anarhist 8) )

Arch, sad kad si spomenuo maske, ovdje ću staviti samo jedan link, nije direktno vezan za temu, ali sad mi pao na pamet, pokazuje što se događa kada vidimo da se nešto događa, nešto što nije po nama ispravno, ali ne reagiramo, ili ne primjećujemo.

https://www.youtube.com/watch?v=49Arn6Y6aJw
[Vrh] Go down
The Dark Princess♥
Stanica
The Dark Princess♥


Female
Leo Buffalo
Broj postova : 29
Age : 26
Location : Šabac,Serbia
Registration date : 30.03.2012

Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Empty
PostajNaslov: Re: Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla   Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Icon_minitimepet oľu 30, 2012 4:21 pm

Mislim da mi tu ne možemo da pomognemo.Zlo se jednostavno ne može iskoreniti.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Empty
PostajNaslov: Re: Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla   Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Icon_minitimepet oľu 30, 2012 7:07 pm

^^ Dokle god će ljudi imati ovakav stav, ništa se neće niti moći desiti.

Pozitivne misli, molitva za ljude koji čine zlo i akcije u kojima mi činimo dobro drugome mogu pomoći da sve krene u pravom smjeru. Pritom se ne treba zavaravati da će sve odmah biti dobro. No kad se sjetimo kakvi su bili ljudi prije 200 godina i kakvi su danas, to nam daje nadu da će biti sve bolje. :)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Empty
PostajNaslov: Re: Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla   Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Icon_minitimepet oľu 30, 2012 11:00 pm

Ne znam baš da smo se moralno pomaknuli za više od nokta od onda. Danas nema slobode i kontrola je veća, makni to i imaš... što već imaš. Riječ koju ja želim na pisati je "zvjerinjak", iako netko bi mogao nešto drugo reći.

Mislim slično što i Arch, ako želiš red, trebaš autoriteta koji će to provoditi određenim metodama. Bez toga, bez pravila, bez zakona, bez kazni, ljudi su obične živine.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Empty
PostajNaslov: Re: Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla   Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Icon_minitimened tra 01, 2012 5:27 pm

Ako bi maknuli sve zakone i sva pravila i sve kazne odjednom, preko noći, mislite li da se ljudi ne bi uskoro sami organizirali u određene podgrupe s vlastitim pravilima? Mislite li da te grupe ne bi imali ništa zajedničko? Mislite li da te grupe ne bi zadržale svijest o tome da je nešto loše i da ne bi postojali pojedinci u njima koji bi razumjeli da neće puno postići time što čine drugima zlo?
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Empty
PostajNaslov: Re: Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla   Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Icon_minitimened tra 01, 2012 10:51 pm

Sve bi grupe imale nešto zajedničko, a to je oslanjanje na neka vlastita pravila. Upravo u tome i jest stvar, da bi ljudi ostali organizirani, trebaju nekakva pravila koja će to i održavati. I kazna (ili posljedica) ako se pravila ne poštuju. Došli bismo na isto što i danas.
Pitanje je kako bi to šljakalo bez nekih pravila. Razmirice bi se rješavale dogovorno. Samo kako dugo, dok razlike ne bi postale prevelike? Što onda slijedi?

Svijest grupe je nekako upitna stvar. Pojedinac može biti svjestan, ali da bi grupa bila takva, onda bi valjda većina iz te grupe trebala biti takva. S tim da pojedinci često postaju dio grupe i rade stvari koje sami po sebi ne bi radili, zato jer to radi cijela grupacija. Stoga teško je pričati o svjesnosti grupe, pitanje je o kakvoj bi se svjesnosti radilo, onoj individualnoj ili "radim što i ostali". Ili oboje pomalo.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Empty
PostajNaslov: Re: Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla   Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Icon_minitimepon tra 02, 2012 11:18 am

Blizzard je napisao/la:
Sve bi grupe imale nešto zajedničko, a to je oslanjanje na neka vlastita pravila. Upravo u tome i jest stvar, da bi ljudi ostali organizirani, trebaju nekakva pravila koja će to i održavati. I kazna (ili posljedica) ako se pravila ne poštuju. Došli bismo na isto što i danas.
Pitanje je kako bi to šljakalo bez nekih pravila. Razmirice bi se rješavale dogovorno. Samo kako dugo, dok razlike ne bi postale prevelike? Što onda slijedi?

Mislim da je bespredmetno diskutirati o tome što bi bilo da pravila nema kad i sam kažeš, a to i psihologija potvrđuje, da bi se pravila vrlo brzo uspostavila. Ljudsko društvo teži redu jer jedino tako može funkcionirati.
Što se pitanja tiče, ako se razmirice ne bi riješile milom, riješile bi se silom. Međutim, pitanje je vremena kad bi se do sile došlo. Ono ovisi o tome jesu li egzistencijalni uvjeti zadovoljeni ili nisu, postoji li nužnost nasilne akcije za grupu ili ne. Ljudi nisu takvi da idu ubijati jer nemaju pametnijega posla. Također, grupa bi prema svojim pravilima kaznila pojedince koji bi se odmetnuli od nje. Pokušali bi je najprije rehabilitirati odnosno ponovno asimilirati u svoj sustav. Ako to ne ide, vjerojatno bi ga prognala, ne bi ga tek tako ubila osim ako nije direktna prijetnja.
Hoću samo reći to da zlo ne slijedi iz ljudske prirode već iz nužnosti za održanjem funkcionalne zajednice. U slučaju zadovoljenja većine životnih potreba razina nasilja pada značajno, što je vidljivo u količini nasilja u razvijenim europskim državama, koja je signifikantno niža od one u državama gdje materijalne potrebe nisu zadovoljene. Preostalo zlo potječe mahom od loših obiteljskih odnosa i poroka.

Blizzard je napisao/la:

Svijest grupe je nekako upitna stvar. Pojedinac može biti svjestan, ali da bi grupa bila takva, onda bi valjda većina iz te grupe trebala biti takva. S tim da pojedinci često postaju dio grupe i rade stvari koje sami po sebi ne bi radili, zato jer to radi cijela grupacija. Stoga teško je pričati o svjesnosti grupe, pitanje je o kakvoj bi se svjesnosti radilo, onoj individualnoj ili "radim što i ostali". Ili oboje pomalo.

Postoji nešto što se zove individualna svijest, a postoji i kolektivna svijest. Kolektivna svijest ima više razina funkcioniranja, od svijesti manjih grupacija (npr. obitelj), preko svijesti većih grupacija (npr. navijačke skupine), prema nacionalnoj svijesti i višim kolektivnim svijestima. Kolektivna svijest je inače dobro priznata od strane srednjestrujaških psihologa, a na svakoj razini ima neka svoja svojstva. Time su se bavili poznati teoretičari društva (npr. Marx). Ukratko, svjesnost grupe nadilazi zbroj svjesnosti pojedinaca i predstavlja veliku pokretačku snagu. Pojedinac se najčešće u svijesti grupe osjeća sigurnije i snažnije. Ona može biti vrlo štetna za društvo u cjelini, ali može biti i vrlo produktivna, ovisno o namjeri.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Empty
PostajNaslov: Re: Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla   Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Što napraviti kako bi se smanjila količina ljudskog zla
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Kako napraviti web stranicu - tutorijali
» Kako se smiriti?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Psihologija-
Forum(o)Bir: