Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Bog - tješitelj ili sudac

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Bog - tješitelj ili sudac   pon tra 02, 2012 12:12 pm

Kada je nesreca/tragedija u pitanju neki ljudi utjehu pronalaze u vjeri/Bogu. Drugi, pak, za isti scenarij upravo prozivaju Boga kao krivca.

Ako je osoba inace vjernik cesto izgubi vjeru nakon neke tragedije. Isto tako onaj koji nije bio vjernik ''najde'' vjeru radi nepovoljnih zivotnih okolnosti u kojima se nasao. Onaj koji vjeruje pa izgubi vjeru na neki nacin je (pod)svjesno vjerovao da ce ga sama vjera zastiti od loseg. Ako se ono ipak dogodi to je ''dokaz'' da ipak nema Boga. Doima se kao neki vid trgovine...
S druge strane mnogi ljudi kroz sve negativnosti koje se desavaju na Zemlji argumentiraju nepostojanje Boga jer "da Bog postoji ne bi dozvolio da se desavaju takve stvari". Medjutim ako bi Bog napravio tako nesto to bi znacilo da covjek (vise) nema slobodnu volju.

Da li smatrate da je svo zlo koje se desava zapravo krivica covjeka ili da je kriv Bog/Visa Sila? Da li Boga/vjeru primate kao tjesitelja u teskim trenucima ili kao suca tj. onog koji odredjuje sto ce se i kome dogoditi te je glavni odgovorni za sve sto se desava na Zemlji tj. za te iste teske trenutke?

PraGlodavac

Male
Aquarius Rat
Broj postova : 559
Registration date : 08.10.2009

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   pon tra 02, 2012 11:57 pm

Citat :
Da li smatrate da je svo zlo koje se desava zapravo krivica covjeka ili da je kriv Bog/Visa Sila?

Prvo treba definirati zlo. Ne zato što nije jasno da li zlo postoji ili ne postoji. Nego je problem taj da neke stvari koje se čine lijepe su ustvari zli događaji omotani u šarenu (ili veselu) fasadu pa izgledaju kao dobre. Evo primjera. Gleda se ultimate fight i ljudi napaljeni na Filipovića i Filipović RAZBIJE drugoga high kickom i počne slavlje. To ‘slavlje’ (nakon viđenog nasilja) to je to zlo omotano u veselu fasadu o kojoj ja govorim. A ljudi su ga nedovoljno svijesni. Ali ono postoji i na mnogo suptilnijoj razini. Recimo kada netko meditacijom se pokušava umiriti i onda za vrijeme meditacije mu slučajno dođu misli o tome kako ima skupocjeni auto i puno novaca i kako ga to čini sigurnim i sretnim te se zadrži na tim mislima, to zadržavanje je već pogreška jer su ga zemaljske stvari omamile i onemogućile da dalje duhovno napreduje. No dobro, neću ići toliko daleko, recimo da je zlo sve vezano za gubitak i za nasilje (uz naravno strah, srdžbu, sumnju). Neki misle da je zlo mržnja a pritom zaborave na lijenost (u obliku propusta) i na misli samoljublja orjentirane na zemljsko. Što svime ovime želim reći. Želim reći da kad je čovjeku dobro, da ne mora biti svijestan da čini zlo. Čini zlo svojom lijenošću, samoljubljem, inertnošću dakle - nečim što je toliko ‘uobičajeno’, ‘svakodnevno’ ‘izglancano’ što ne bi nikada prosječan čovjek rekao da je ‘zlo’, a zbog toga upravo ne samo da duhovno ne napreduje nego mu to stvara karmu čime tone sve dublje i dublje. Kad toliko duboko potone, onda anđeli (ili više sile) kažu ‘ovako do sada nije išlo, sada slijedi promjena’ i desi se ono što se desi, kako bi neki rekli 'zlo'. A to zlo se zato desi jer tima istima kojima se desilo nisu bili svjesni da su oni dosada sami (ustvari) činili zlo. Oni toga međutim uopće nisu svjesni i zadnje što bi bili spremni prihvatiti je preuzeti odgovornost na sebe i na svoju sudbini, dapače ne samo to nego neko bi radije umrli nego bi to učinili. ZATO im je Bog kriv, a sami su si krivi. A ti koji se pozivaju da su vjernici (pa su prestali biti jer im se ‘zlo dogodilo’) su vjernici ali samo na riječima, misle da SEMANTIČKIM ŠIFRAMA (‘oče naš’) su vjernici, a samo ostaju na semantici. Da ne ostaju, nego da zaista idu dalje od semantike i iskuse Boga bez semantike ne bi postojalo to zlo koje bi ih IKADA moglo odvratiti od Boga. Evo, neka me sada netko izvrijeđa koliko god želi na ovo što sam napisao, uopće me neće dirati jer PREDOBRO znam o čemu govorim i predobro znam kakvu reakciju izaziva ovo što sam napisao. Jer ti koji doista slijede Boga ZNAJU da će doći testovi na kojima će biti testirani. I to s onim objektima u njihovoj struji svijesti koji će im biti tako nametnuti da će im (na prvi pogled) zaista predstavljati zlo, i samo je pitanje hoće li ga prihvatiti. I ne prihvate li ga, nego umjesto toga i dalje se okreću Bogu uspjeli su, samo oni za to moraju biti spremni.

A ovi koji nisu vjernici prvo to zlo im može biti dodatna ‘potvrda’ da ‘bog ne postoji’. A onima koji su bili nevjernici pa nakon nesreće traže Boga, e da tu sada jako ovisi o pojedinom slučaju, tu se sada dalje od toga jako slabo da generalizirati. Uglavnom trenutnu utjehu im predstavlja, ali dok god to zlo koje im je nametnuto je po njima jače od Boga dotle oni de facto u Boga ne vjeruju. Dakle, dokle god je za njih to zlo, ta nesreća ‘kobna istina’, a Bog na rizini trnoružice - 'ono možda ima nešto, ALI… to je SAMO puko nadanje' – nemaju šanse i kad tad će i to (nadanje) izblijediti.

Citat :
Da li Boga/vjeru primate kao tjesitelja u teskim trenucima ili kao suca tj. onog koji odredjuje sto ce se i kome dogoditi te je glavni odgovorni za sve sto se desava na Zemlji tj. za te iste teske trenutke?

Boga nema tamo gdje je zlo. Boga nikada nitko nije primio kad je primao zlo u sebe. I zlo i Bog ne mogu ići istovremeno – nikada i nikako. To su dva paralelna pravca koja se NIKADA ne sjeku. Čovjek je taj koji svojim odlukama u ovom presudnom i vječnom sada bira svaki puta ono što mu se u tim trenucima čini najbolje. E sad da li to znači da onda ujedno i sloboda ne postoji? Ne. Postoji odluka. No stvar je u tome da ljudi misle da je zlo samo onda kada nešto veliko izvana počinje, a da nije zlo kada su lijeni i ‘kada im se ne da’. To se ne percipira kao zlo i zato kad se desi zlo ‘Bog je kriv.’ Iz Božje perspektive, ta nesreća čak može biti poticaj da nešto bitno promijeni. Ali valja nešto bitno istaknuti, Bog ne liječi ljude kojima se desi zlo ako ne procijeni da od tog ozdravljenja ti ljudi ZAUVIJEK neće barem neku kariku svoje ličnosti promijeniti na bolje. Ako su prije bili lijeni, onda više neće biti lijeni. Znači on neće izliječiti lijene ljude da bi ti ljudi se samo tome veselili i onda kao po starom OBIČAJU nastavili biti lijeni. A ljudi misle da je samo zlo nesreća ili bolest, a da nije zlo to što su se veselili nasilju, ili što im se nije dalo brinuti o drugima. Oni bi se željeli SAMO i JEDINO izliječiti, a da onda NAKON toga sve ostane po starom. A ne, ne ide to tako. Priroda je upravo tako i zamišljena da to NE ide tako. Bog u teškim trenucima poziva na promjenu. A to što je netko nesretan, tome si je sam kriv. Da, surovo zvuči, ali Bogu ne trebaju oni kojima će biti lijepo AKO im se lijepo nameće pred oči i one kojima će biti ružno AKO im se ružno nameće pred oči. Takvi ovise o slučaju. Slučaj u obliku sreće i nesreće određuje hoće li biti sretni ili nesretni isto kao i što slučaj određuje što će biti s kantom za smeće. Surovo mi je to reći, ali da, oni su onda poput kante za smeće.

Znači ja Boga primam kao tješitelja, kao onoga koji poziva i vodi k dobrom, ali Bog se ne može nametati čovjeku. Da čovjek kaže u SVOJIM MISLIMA, Bože daj mi čokoladicu i Bog mu je da, što bi čovjek mislio? Da će sljedeći put U SVOJIM MISLIMA (nesvjesno) spomenuti Boga a pogled će mu u tim trenucima (slučajno) biti usmjeren prema sjekiri, da će mu u TOJ desetinci sekunde i to biti uslišeno? Pa će onda dva dana poslije policija tražiti počinitelja, jer su susjedi rekli da mu je netko odrubio glavu, ali nikada policija tog počinitelja neće naći. U stvari, Bog čini uvijek najbolje što može i savršeno je logičan, ali ljudi čak i da neki jesu dovoljno logični onda nisu konzistentni u svojoj logici. Tome redovito imam prilike svjedočiti.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   uto tra 03, 2012 1:25 pm

Ako kažem da nisam vjernik i pobornik sam znanosti, onda vjerujem da se moj odgovor na uvodna pitanja zna, da sad ne piskaram.

A kako primam Boga? Imam veoma površan odnos s "njim", tj. Boga smatram nečim što je u mojoj glavi, ne izvan nje. Nešto nestvarno tako da kažem. Pa se tako i odnosim prema "njemu", you're my bitch, bitch, if I want you to dance, I will make you dance in my thoughts. Takav mi može poslužiti eventualno kao tješitelj, da mu opsujem sve po spisku pa se smirim, oslobodim negativnu energiju. Prije sam bio malo povezaniji pa sam ga i molio za neke stvari, sad pak ako bih to išao raditi, to bi bilo samo kao "dajem si lažnu nadu u obliku placebo efekta", opet korisno. Budući da ne vjerujem da psovanjem povrijeđujem ikog osim onog što sam zamislio, može to biti i gremlin sa rozim trepavicama, a isto tako ne mislim da se ikome zbilja molim (ako bi se molio), do li produktu svoje mašte davajući time sebi neku vrstu lažne nade.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek

Male
Libra Dog
Broj postova : 6272
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   uto tra 03, 2012 11:19 pm

Mislim da je Sedežničar dosta toga rekao s čime se i ja slažem. Ne baš sa svime ali globalno da. Samo se raspisao, brate... zubi

Dakle, sažeo bih odgovor na Alphino pitanje u sljedećim kraćim izjavama:
-Ne držim Boga krivim za ono što se čovjeku dešava.
-Nije niti pojedinac svaki put kriv za ono što mu se može dogoditi. Postoje i drugi faktori u igri, nismo sami u Svemiru.
-Ako se već čovjeku dogodi neki događaj koji se općenito smatra nepovoljnim, tada o čovjeku ovisi hoće li on to shvatiti kao priliku da nauči (a može i pokušati odgonetnuti zašto mu se to dogodilo) ili će sebe, druge ili Boga optuživati.
-Ufanje u Boga može pomoći u trenutcima boli budući da ono može dati snagu. Količina dodatne snage koju osoba pritom crpi proporcionalna je vjeri u to da je sve upravo onako kako treba biti i da će iskušenje proći na ovaj ili onaj način.

@Blizz Vjera i znanost se nipošto ne isključuju. Dapače, pouzdavanje u to da viša sila ima neku plemenitu namjeru s nama može biti znatna motivacija u znanstvenim istraživanjima. miga
Nije te valjda znanost nekako obeshrabrila da više ne vjeruješ u višu silu i interdimenzionalnost i vječnost postojanja?

Majmun

Male
Capricorn Broj postova : 1241
Registration date : 27.04.2010

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   sri tra 04, 2012 10:27 am

U potpunosti se slažem sa MoWovim postom, da ne moram ja sve to pisati još jednom. Jedino bih još napomenuo, da mi se čini da je negdje u Bibliji (ne mogu se sjetiti točno gdje, al mislim da je knjiga o Jobu) baš zapisano da Bog dopušta da se neka zla dogode tek toliko da vidi koliko smo mu vjerni. Da nas iskuša.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek

Male
Libra Dog
Broj postova : 6272
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   sri tra 04, 2012 1:23 pm

Tako je, međutim iz Biblije se može iščitati da Bog niti ne radi ta zla jer Bog nije zao.
Zla su dopuštena jer je čovjeku dana slobodna volja i zato što je ovo fizički svijet u kojem se neke stvari moraju iskusiti.

Pračovjek

Male
Virgo Dragon
Broj postova : 2438
Registration date : 07.11.2010

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   sri tra 04, 2012 1:42 pm

vise kao tjesitelja,nego kao suca...a kad uzmemo u obzir bozju bezgranicnu ljubav skoro pa bismo mogli reci da drugi bozji atributi kao svemoc,sveznanje,bezgranicna pravednost i sl.vise i nisu bitni...zar ne? amen
[Vrh] Go down
Einar
Majmun

Male
Capricorn Broj postova : 1241
Registration date : 27.04.2010

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   sri tra 04, 2012 3:37 pm

istina amen
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   sri tra 04, 2012 5:14 pm

A dacu ja tebi,sad ces da vidis svog Boga... zubi

Rece moja ljepsa polovina i dize sve moje pare sa konta.... cerek
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   sri tra 04, 2012 6:07 pm

MoW je napisao/la:
Nije te valjda znanost nekako obeshrabrila da više ne vjeruješ u višu silu i interdimenzionalnost i vječnost postojanja?

Nipošto, znanost s time veze nema.
Ništa me nije obeshrabrilo, već malčice promijenilo. I ne bih rekao da je to nešto loše. Počeo sam filozofirati i uvidio da mi mnoge stvari vise, to je sve.
Viša sila - imam vlastito objašnjenje za nju i ne uključuje ništa drugo do li igru slučajnosti i fizike.
Interdimenzionalnost - što je to?
Vječnost postojanja - u krajnjoj liniji dobro zvuči, to ću priznati zubi

Vjerojatno nisam privžen vjerovanju u takve stvari kad mi to zasad ni ne treba. Korist i nedostatak koristi, o tome se radi. Kod mene.

Svesti život/vjeru/poimanje Boga na nešto iz čega imaš koristi? Zašto ne? Evo, ovo je duhovnost i vjerujem prava tema za takvo pitanje.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   sri tra 04, 2012 7:39 pm

@Sedeznicar...negativno (ili zlo) je u katolicanstvu definirano kroz dvije zapovijedi ljubavi, 7 smrtnih grijeha i 10 zapovijedi. Medjutim za ovu temu nije bitno navoditi sto je sve zlo u tom smislu naseg svakodnevnog nepostivanja date poruke.
Evo jedna ilustracija da malo bolje pojasni temu. Recimo da imamo osobu koja slijedi Bozje zapovjedi (bez obzira da li je katolik ili ateist ili musliman ili bilo sto trece). Ta je osoba dobra, moralna, postena, pozitivna i td. i td. Toj osobi se desi da joj dijete ubije narkoman na ulici radi 10 kuna te pocinitelj biva oslobodjen jer je sin neke vazne osobe. Ljudi se tada zapitaju "zasto bas meni" ili "zasto bas njemu, on je takva dobricina". Uglavnom zapitaju se. Nekako se smatra nepostenim da se lose stvari desavaju dobrim ljudima. U tim situacijama ta dobra osoba moze postati ogorcena i posve se promijeniti. Postati nesto sto nikad nije bila iz velikog razocaranja te biti uvjerena da Bog nepostoji jer si ne moze logicno niti ikako objasniti zasto se desilo to sto se desilo.
U istoj situaciji druga ce osoba postati jos vise suosjecajna za druge ljude koji su prozivjeli slicno, otvorit ce udrugu koja ce pomagati ljudima nositi se s gubitkom i td.
Jedna je, dakle, dozivjela Boga kao suca i krvnika, a druga kao tjesitelja. Cinjenica je da vecina ljudi smatra nepravednim kada se lose stvari desavaju ljudima koje oni smatraju dobrima, djeci u Africi i td. Isto tako kada netko napravi nesto lose kazu "Bog ce ga kaznit" te ako se toj osobi nesto lose desi zakljuci se da je to ta kazna i da je Bog pravedan.
U tom smislu pitanje je kako tko dozivljava Boga.

Probem sa zlom je sto ga je uistinu tesko definirati. Na stranu sada upute kako bi se mi morali ponasati. Govorim o onoj narodnoj "svako zlo za neko dobro". Ili o tome da se Boga smatra Apsolutom tj. Jedinstvom sto znaci da obuhvaca sve. Osim toga tu je i pitanje karme (ako se uzme u obzir reinkarnacija) koja isto tako "opravdava" neka zla (?) koja su se desila covjeku. Dalje, ako je covjek jedno s Bogom i ako je sve jedno (sto mnoga ucenja tumace) tada je i dobro i zlo dio te cjeline ma kako to nama nelogicno zvucalo.
Hocu reci...stvar je dosta kompleksna pa je tesko uci u to i ocekivati apsolutno rjesenje ali svatko zna da li u Bogu trazi krivca za razne pravde i nepravde u svijetu.

@Blizz...iz tvog posta zakljucuje se da ne smatras Boga ni tjesiteljem i ni sucem jer ne vjerujes da ista takvo postoji iz cega je jasno da su za sve krivi ili zasluzni ljudi sa svojim odlukama.
Inace kad kazes da si pobornik znanosti pa da je sve jasno to zapravo nije tocno. Znanost i vjera se ne iskljucuju.

@MoW...Nisi obrazlozio sto ti zapravo mislis i zasto.

@Blizz...Mozda ti mnoge stvari vise sto se tice pogleda na vjeru jer neke stvari pogresno dozivljavas? Koliko sam cula mnogi su znanstvenici bili zakleti ateisti da bi s godinama postali vjernici i to upravo radi svog posla putem kojeg su shvatili da su neki odgovori toliko nevjerojatni da su dokaz Bozanskog.

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   sri tra 04, 2012 8:49 pm

Alpha je napisao/la:
@Blizz...iz tvog posta zakljucuje se da ne smatras Boga ni tjesiteljem i ni sucem jer ne vjerujes da ista takvo postoji iz cega je jasno da su za sve krivi ili zasluzni ljudi sa svojim odlukama.
Inace kad kazes da si pobornik znanosti pa da je sve jasno to zapravo nije tocno. Znanost i vjera se ne iskljucuju.

Nisam vjernik - znači ovo što si napisala
Pobornik znanosti - znači sve gledam u nekom determinističkom odnosu bez priznaka neke božanske više sile.
Mislio sam na kombinaciju toga da odgovara na pitanje, ne da se to dvoje isključuje.

Citat :

@Blizz...Mozda ti mnoge stvari vise sto se tice pogleda na vjeru jer neke stvari pogresno dozivljavas? Koliko sam cula mnogi su znanstvenici bili zakleti ateisti da bi s godinama postali vjernici i to upravo radi svog posla putem kojeg su shvatili da su neki odgovori toliko nevjerojatni da su dokaz Bozanskog.

Imam nekoliko upitnika iz ovog što si napisala.

Prvo pitanje. Pogrešan doživljaj. Pogrešan s obzirom na što? S čim da usporedim svoj doživljaj i da onda znam je li on pogrešan ili dobar?

Drugo pitanje. Dokaz "Božanskog". Što bi to bilo? Jedini način na koji shvaćam to "Božansko" je kao nešto individualno, a po pitanju znanosti nešto nepoznato, ili ako se ne zna uzrok nečega, odgovor komotno može biti "Bog" kao uzrok. Što više znamo, tako se taj "dokaz Božanskog" sve više pomiče, i to na dijelove o kojima ne znamo mnogo u usporedbi sa ostalim što znamo. Što ti podrazumijevaš pod tim dokazom božanskog?
[Vrh] Go down
2pac
Majmun

Male
Virgo Broj postova : 1036
Registration date : 10.04.2012

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   sri tra 11, 2012 9:45 pm

Definitivno krivica čovjeka, jer BOG je čista ljubav i ne radi greške. Cijeli svemir je Božije djelo, i sve radi u skladu, mi smo oni koji smo prihvatili zlo jer smo mislili da će nam biti bolje. Ali zapravo što je zlo nego iluzija, jel sve što je napravljeno je od BOG-a čak i zlo! Da postoji nešto što nije od Božijih ruku napravljeno onda BOG nebi bio pravi BOG...
[Vrh] Go down
skin
Višestanični organizam

Male
Broj postova : 57
Registration date : 02.05.2008

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   pet tra 13, 2012 4:54 am

niti "slavim" boga kad mi see dogodi nesto dobro niti ga krivim za sve lose u zivotu.
za sve dobro i lose smo krivi mi,iskljucivo mi i nitko drugi.sto to prije ljudi shvate zivot ce im biti mnogo ugodniji i bolji.
[Vrh] Go down
Izrael
Višestanični organizam

Female
Sagittarius Dragon
Broj postova : 43
Registration date : 15.08.2012

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   sri kol 15, 2012 4:39 pm

Ivan 12,46 Ja - Svjetlost - dođoh na svijet da nijedan koji u mene vjeruje u tami ne ostane.
Ivan 12,47 I sluša li tko moje riječi, a ne čuva ih, ja ga ne sudim. Ja nisam došao suditi svijetu, nego svijet spasiti.
Ivan 12,48 Tko mene odbacuje i riječi mojih ne prima, ima svoga suca: riječ koju sam zborio - ona će mu suditi u posljednji dan.

Luka 13,6 Nato im pripovjedi ovu prispodobu: "Imao netko smokvu zasađenu u svom vinogradu. Dođe tražeć ploda na njoj i ne nađe
Luka 13,7 pa reče vinogradaru: `Evo, već tri godine dolazim i tražim ploda na ovoj smokvi i ne nalazim. Posijeci je. Zašto da iscrpljuje zemlju?`
Luka 13,8 A on mu odgovori: `Gospodaru, ostavi je još ove godine dok je ne okopam i ne pognojim.
Luka 13,9 Možda će ubuduće ipak uroditi. Ako li ne, posjeći ćeš je.`

Kad nastupi doba milosti , a to je kada je živi prorok među nama - Bog je tad sama milost .
I to za sve , jer Bog se objavljuje u milosti svima , a narod ga i ne prepozna .
Opis smokve je opis sjetve riječi Božje , i tad je pitanje ko ima srca da je čuje ?
Bog ispituje srca i samo čisti srcem ulaze u obzir .
Nakon toga , Bog je itekakav sudac .

Nakon perioda milosti , kad bude već jasno i očitano KO je Isus , tad dolaze farizeji ,
odnosno oni koji "ZNAJU SVE" i misle pomoću Biblijskog znanja doprijeti do Isusa .
Tad im Isus kaže :

Matej 3,7 Kad ugleda mnoge farizeje i saduceje gdje mu dolaze na krštenje, reče im: "Leglo gujinje! Tko li vas je samo upozorio da bježite od skore srdžbe?
Matej 3,8 Donosite dakle plod dostojan obraćenja.
Matej 3,9 I ne usudite se govoriti u sebi: `Imamo oca Abrahama!` Jer, kažem vam, Bog iz ovoga kamenja može podići djecu Abrahamovu.
Matej 3,10 Već je sjekira položena na korijen stablima. Svako dakle stablo koje ne donosi dobroga roda, siječe se i u oganj baca.

Luka 18,3 U tom gradu bijaše i neka udovica. Dolazila k njemu i molila: `Obrani me od mog tužitelja!`
Luka 18,4 No on ne htjede zadugo. Napokon reče u sebi: `Iako se Boga ne bojim nit za ljude marim, ipak,
Luka 18,5 jer mi udovica ova dodijava, obranit ću je da vječno ne dolazi mučiti me.`
Luka 18,6 Nato reče Gospodin: "Čujte što govori nepravedni sudac!
Luka 18,7 Neće li onda Bog obraniti svoje izabrane koji dan i noć vape k njemu sve ako i odgađa stvar njihovu?
Luka 18,8 Kažem vam, ustat će žurno na njihovu obranu. Ali kad Sin Čovječji dođe, hoće li naći vjere na zemlji?

Čin milosrđa , biti dobar po srcu , utješiti tlačenog , pomoći patniku ,
to su odlike dobrog srca i po tome Bog vidi , jer zna tajne srca .
Takvima je Bog utjeha . Patnici će se nasititi , a isto tako je Bog i PRAVDA ,
da kazni ZLO , i zato zlima Bog neće bit nikakva utjeha .

Jeremija 8,12 Neka se postide što gnusobu počiniše, no oni više ne znaju što je stid, ne umiju se više crvenjeti. Zato će popadati s onima što padaju, srušit će se kad stanem kažnjavati" - govori Jahve.

[Vrh] Go down
primitive101
Majmun

Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1714
Registration date : 20.10.2010

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   sri kol 15, 2012 7:32 pm

sve je to super,al ajd zamisli da je jahvve zapravo Vrag,Kralj ovoga svjeta,koji je napravio Isusa ko svoga avatara i tako napravio pokret koji onemogucuju praktikantu da ugasi vezanosti Uma u temelju Uma i tako bude vjecni rob Kralja i njegovog astrala na zemlji...odjednom se mjenja perspektiva ;)
[Vrh] Go down
Jedi Mind Tricks
Majmun

Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1347
Registration date : 10.08.2012

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   sri kol 15, 2012 9:17 pm

skin je napisao/la:
niti "slavim" boga kad mi see dogodi nesto dobro niti ga krivim za sve lose u zivotu.
za sve dobro i lose smo krivi mi,iskljucivo mi i nitko drugi.sto to prije ljudi shvate zivot ce im biti mnogo ugodniji i bolji.
Slazem se.
[Vrh] Go down
Izrael
Višestanični organizam

Female
Sagittarius Dragon

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   sri kol 15, 2012 9:29 pm

Citat :
onaj tko ima uvid u Bibliju moze kompetentno raspravljati o Bibliji.

Citirat ću ti tvoj potpis rađe , jer to što si ti "zamislio" je prestrašno , al probat ću
ne gledat na to . Možda ako osetiš kaznu i DA SHVATIŠ zašto te Bog kažnjava ,
pa ćeš RAZMISLITI o svojoj slobodi "izražavanja" protiv Boga .
Ja nemam načina da te uverim , osim da te Bog stisne da GA OSETIŠ i poveruješ .
Primitiv , ja te znam drugačijeg i to što ti kažeš da tebe nema , ja i vidim , da TE NEMA .
Bio si drag dečko , zaista , ja rekla da bi pješke do tebe kad bi ti bilo loše .
Možda je vreme da snosiš posljedice ?
Da osetiš KAKO Bog kažnjava (kad smo već kod teme)
Voliš iskustvo , pa ćemo iskustvom ?
Ja iskustvo imam , a i strah Božji .
Sluga Božji se ne ponaša BEZ straha prema bogu , već sa strahom , i poniznošću ,
mada je meni već toliko DOSTA boli što moram podnosit - da sam ljuta na svo zlo ,
a probavala sam na najbolji način opisat Isusa koji je došao , i kroz mene govori .
[Vrh] Go down
Kahali
PraGlodavac

Male
Capricorn Dragon
Broj postova : 584
Registration date : 19.10.2011

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   čet kol 16, 2012 3:39 pm

Najgore što se nekom pojedincu može desiti na duhovnom putu je da se počne bojati 'Boga'.
U jednom textu iz Upanišada priča je o tome kako je Nataraja jedan od mnogobrojnih aspekata Shive koji pleše sa samim sobom.. on čeka da se dio njega odvoji zato jer pleše vrlo moćni, jako i aktivno pa da u jednom trenutku zaboravi tko je. Tada nastaje drugačija forma života i iako je dio njega još uvijek on sam on to ne zna i počinje ciklus Plesa to jest vječne Božanske igre sa Sobom koja se zove Lila.
Lila, kao jedan od razloga postojanja čovjeka uopće a ovaj je samo-nadopunjavanje to jest iskušavanje onoga što smo znali na informativnom planu ali nismo imali iskustvenu spoznaju...
Kroz Umjetnost primjerice mi stvaramo nešto što nije predeterminirano da će se desiti .. kreacija je dio pra-kreacije ali nije "planirana", ona je slučajna, divna i unikatna...
... Lila služi da se desi što više slučajnih slučajnosti nebi li nadopunili konačnog velikog Sebe i vremenom se tako opet sjetili da smo mi taj pra-početak to jest 'Bog' kao moment (bljesak) beskonačne svijesti.
Bljesak beskonačne svijesti dijeluje van prostor-vremena pa to znači da ne može postojati kao vrsta postojanja kakvu smo mi sposobni spoznati.. zato postoje mnogo prost-vremenske platforme pa i fizički univerzuum
Stanje straha od Sebe dakle je bolesno stanje i stanje auto-destruktcije...
Konačna Svijest raduje se svim "negativnim" i "pozitivnim" stvarima koje se dese na Zemlji i nema se namjeru mješati zato ona i je to dešavanje ... ona i je i uzrok i posljedica.
Postoji dosuše i onaj bog kojeg su stvorili ljudi a ne obrnuto. Taj bog je igračka pa "radi ono što mu se kaže" to jest postaje sve ono što su mu pripisali ili napisali o njemu u raznim "svetim knjigama".
Najčešće se takvi "bogovi" koriste u svrhe manipulacije a ako je taj bog ktome Sudac koji će ti "jebat sve po spisku čitavu vječnost u paklu ako zajebeš bilo što od onoga što je on rekao" tim još bolje, jer ako ljudi popuše takvu priču u cijelini nastaje najgenijalnije orudje manipulacije koje uopće može biti stvoreno.

Može te se voljeti 'Boga', on vas voli beskonačno jer on i je Ti, možete ga mrziti, on i dalje isto, možete ga zaboraviti ili ne razmišljati o "njemu" on i dalje isto, možete ga pljuvati, on isto, ako ga se počnete bojati, tada imate ozbiljan problem !!!

[Vrh] Go down
Izrael
Višestanični organizam

Female
Sagittarius Dragon

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   čet kol 16, 2012 3:48 pm

Kahali , svakome od nas je dana slobodna volja , pa i izbor straha pred Bogom ,
al ne takvog straha koji ti daje grč krivnje , koji upire u tebe da si sav nikakav ,
već je Bog ljubav koji ti daje pravo na slobodu da izabereš DOBRO , a ako ZNAŠ
koji su putevi zli - zla se kloniš , i nemaš čega da se bojiš .
Strah Gospodnji je upravo strah od greha , pa tražiš spoznaju da saznaš kako treba ,
ukoliko uopšte želiš biti Bogu po volji .
Izabrati dobro je sva sloboda u Bogu , i tad je to što kažeš - strah nepotreban .
Jer ako želiš biti Bogu po volji i imati slobodu da činiš zlo - to dvoje neide .
[Vrh] Go down
Kahali
PraGlodavac

Male
Capricorn Dragon

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   čet kol 16, 2012 3:58 pm

Citat :
a probavala sam na najbolji način opisat Isusa koji je došao , i kroz mene govori .

Isus ne samo da nikada nije rekao da se treba bojati boga nego nikada nije rekao da će on osobno kroz nekoga govoriti, ali da i govori iz nekoga, govorio bi sasvim drugačije...
Iz tebe ne govori nikakav Isus nego čitava mala vječnost vještih podvala i manipulacija i nemušta retorika sa kojom zboriš i moguća jaka deluzija koja bi vremenom lako mogla prerasti u ozbiljnu psihofizičku afirmaciju koju ćeš prenositi jednog dana i na svoju djecu...
Probaj staviti na vagu sa jedne strane Slobodu, Misterij postojanja i Istinu, a sa druge služenje nekom mračnom čiki koji će te mučiti ako budeš neposlušna i kontinuirani strah od njega pa će ti možda biti lakše...
Jer po ovome što pišeš debelo si ti zabrazdila.

Što se tiče primitive-a ne brini ti za njega, upravo sada je bolji nego ikad, taj je već sada dotakao nivoe koje ti za vrijeme ovog života nećeš ni osjetiti ni čuti da postoje (pogotovo ako nastavi iz tebe "progovarati Isus")
[Vrh] Go down
Izrael
Višestanični organizam

Female
Sagittarius Dragon

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   čet kol 16, 2012 4:03 pm

Nema problema , Kahali , svako vjeruje šta vjeruje .
Nisi se bavio Biblijom valjda pa neznaš da Bog govori preko svojih proroka .
Dijagnoze sam prošla , ne dotiču me se doktorske analize , i tamo sam ja govorila o vjeri .
Da me pošalju u bilo koju ustanovu - ja bi rekla ISTO .
U doktora ne postoji vjera , u njih se to zove religijska sumanutost , tamo bi oni strpali
i tebe , i primitiva i mene , pa nema smisla govoriti samo o mojem "zdravlju"

Mudre izreke 14,27 Strah Gospodnji izvor je života: on izbavlja od zamke smrti.
Mudre izreke 19,23 Strah Gospodnji daje život, i tko se njime ispuni, zlo ga ne pohodi.
[Vrh] Go down
primitive101
Majmun

Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1714
Registration date : 20.10.2010

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   čet kol 16, 2012 4:08 pm

hvala Kahali,ali ja sam realno jedna totalna budala koja ne zna sta joj je sve -ovo- trebalo ;)

da,bash bi volio poc do doktora i malo ga posmatrat mojim okicama,pa ga malo puknut shaktipatom da mu popucaju astralne larve i da vidish kako bi odjednom doktor postao sumanut ;)
[Vrh] Go down
Izrael
Višestanični organizam

Female
Sagittarius Dragon

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   čet kol 16, 2012 4:13 pm

Citat :
ali ja sam realno jedna totalna budala koja ne zna sta joj je sve -ovo- trebalo

Primitiv , objasnit mi ovo , može ?
Pa sama sam išla da vidim kako se tamo tretira vjernik .
Vidla prepune bolnice opsjednutih , a i u doktorku su ulazili , i bila je zbunjena .
Malo me tretirala ko dobru , malo se uvatila svoje brošure .
Htela bit i prijatelj i stručnjak , nije znala kako bi .
Pa je digla ruke od mene i poslala me u Vrapče , kao - tamo imaju stručnjake .
Da , da te omame i nabiju ti 15 kila , jedino to , s pacijentima se i nebave .
Prošla sam i to , sad skidam , nema veze , al mi ostaje karton da me po tome pljuju
oni koji s visine gledaju po etiketi , a da me i ne pitaju šta mi je bilo .

Zadnja promjena: Izrael; čet kol 16, 2012 8:06 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Kahali
PraGlodavac

Male
Capricorn Dragon

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   čet kol 16, 2012 4:35 pm

Citat :
da izabereš DOBRO , a ako ZNAŠ
koji su putevi zli - zla se kloniš , i nemaš čega da se bojiš .
Strah Gospodnji je upravo strah od greha , pa tražiš spoznaju da saznaš kako treba ,
ukoliko uopšte želiš biti Bogu po volji .

Citat :
Izabrati dobro je sva sloboda u Bogu , i tad je to što kažeš - strah nepotreban .
Jer ako želiš biti Bogu po volji i imati slobodu da činiš zlo - to dvoje neide

možeš biti Ispravan, to se zove Dharma, biti Dobar ili Loš je koncept neukih i neSvijesnih... nijedan čovjek koji je Svijestan tj. Savijestan neće ići ubiti nekog čovjeka ili napraviti nešto za što zna da će mu se vratiti kozmičkim mehanizmima i principima .. neće mu to padati na pamet jer zna da u konačnici sve čini Sebi (pošto on i jest Sve u zadnjoj konzekvenci) ...
Moraš shvatiti da nije Bog nešto gore ili nešto na nebu, nešto Izvan ili nešto daleko, nije takodjer ni netko, on Jest Ti, ti jesi On ali si zaboravila da si ti 'To' i iako je to priča o konačnosti Sebe i teško ju je objasniti nekom Kršćaninu koji sebe odvaja od Boga, odvaja od Svetosti, odvaja os Sebe dakle ...
Kršćani nešto kao služe Bogu, paze da ne zajebu nešto što je On rekao i slično... to je vrlo ograničeno, vrlo zatvoren sustav koji teško da može evoluirati....
Nemate originalnu Bibliju a ono što je ostalo mnogo puta i na ključnim dijelovima je prepravljani, ispravljano, oduzimano i dodavano ... i tko ti je rekao da nisam čitao Bibliju ?
Jesam i čitao i proučavao i danas znam dijelove na pamet i nosio sa sobom .
Ja sam za razliku od mnogih današnjih Katolika vrlo dobro upoznat sa Starim zavjetom takodjer.
Osim toga Isus nikada za sebe čak ni u Bibliji nije rekao da je Bog tako da to nemoj izjednačavati.. Isus po vašoj Bibliji NIJE Bog već je to Jehova tj. Jahve a Jahve je nastao od JHWH ili ti Jod He Wau He a to su četiri sloga za koja ti ne zunaš što znače (ja znam).
Kada naučiš i istražiš javi se pa ćemo pričati kako se netko treba bojati Jod He Wau He ? jer je upravo to bog o kojem pričamo a ne Isus.

Zadnja promjena: Kahali; sub kol 18, 2012 3:49 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Bog - tješitelj ili sudac   Today at 5:26 am

[Vrh] Go down

Bog - tješitelj ili sudac
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next