Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Biblija i Judeohrišćanski moral

Go down 
+12
primitive101
InaNNaa
Q
Chakotay
Grave Digger
LJUBAV
Blizzard
Alpha
MoW
KidagakashNedakh
Star
Archangel
16 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Autor/icaPoruka
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimesri svi 30, 2012 11:57 pm

Star je napisao/la:

Što se meni događa iz vaše perspektive?

Svojevrsna katarza, pročišćenje od prijašnjih pogrešnih vjerovanja i zaslijepljenosti egom koji takva vjerovanja donose.
Nazvao bih to velikim korakom prema odrastanju.
S druge strane, strahovi i dalje ostaju budući da je kod tebe trenutno prisutan prilično veliki stupanj fanatičnosti u kojem baš i ne pokušavaš na istu stvar gledati iz raznih uglova, već samo iz onoga koji je u skladu sa jednim, zatvorenim naukom.
Ipak, u odnosu na ostale nauke odnosno religije, kršćanstvo je možda najbliže istini pa je to kao što sam rekao, ogromni napredak.

Mislim da je sljedeći korak koji ti tek predstoji taj da pokušaš sagledati pojmove kao što su Krist i Duh Sveti ne u kontekstu samo Biblije, već i u širem kontekstu.
Moderni teoretičari duhovnosti i teolozi već su sasvim kvalitetno spojili ideje istoka i zapada pri čemu se naglasak daje upravo na akciji (Duhu Svetome) u odnosu na nedjelovanje toliko zastupljeno kod istočnih mudraca. To je zato što je ovaj svijet u nevolji i sama meditacija ne pomaže dovoljno. Ona je potrebna, ali nije dovoljna. Treba djelovati.


Citat :

A što ako Krist i je bio u pravu? Kako se postaviti? Gdje su netočne stvari ili kontradiktorne? confused
Bog kao apsolut nije pogriješio, niti se negdje može vidjeti da je bio u krivu. Kao što kažeš, ja mogu objasniti bilo što, ali ako to netko ne prihvati onda to ništa ni ne vrijedi.

Nitko ne kaže da Krist nije bio u pravu, već se govori samo o tome tko je kako shvatio Kristove riječi i na temelju čega su one napisane.
Apsolut, to si u pravu, ne griješi, ali apsolut nije pisao Bibliju, već su ju nažalost pisali ljudi. Nadahnuti ljudi, ali ipak grešni ljudi. Stoga je SVAKA izjava u Bibliji upitna. Nijednu se ne može uzeti zdravo za gotovo već se o svakoj treba dobro promisliti i postupiti onako kako ti kaže srce.

Citat :

Ne sviđa nam se kada Bog krene po pravdu, zašto se onda ne bunimo kada osude ubojicu ili pljačkaša? Zašto Bog nije ljubav i pravda istovremeno? Zbog čega je okrutan? što je tu toliko okrutno? Okrutno je zato jer se tako predstavlja, umjesto da sami pročitamo i Božju stranu, poput porote sudimo a da nismo uopče uvažili odvjetnika osuđenoga.

Božja okrutnost je ipak na mnogo mjesta u starom Zavjetu napisana. Mogao je i drugačije kazniti neke ljude, a ne ih odmah pogubiti, spaliti, uništiti. Kaže se da se svakoga prepoznaje po njegovim djelima. E pa, to se onda očito ne odnosi na opisanog Boga inače imamo problem.

Inače, ja nemam prigovore na njegove zahtjeve. Međutim, ne vjerujem da je ikoji Bog dao neke od tih zahtjeva, već da su to zakoni preuzeti iz Babilona i starog Sumera. Oni su koristili tadašnjim vladarima da primire narod. Božanske zakone ljubavi dao je Krist i oni su temelj, ovi svi ostali zakoni nisu im ni blizu i uvijek mogu biti relativno shvaćeni.

Citat :

Znaš zašto je tako malo dobrih ljudi u svijetu? Jednostavno jer smo "pokvareni", auto nemožemo dobro voziti ako mu ne radi mjenjać ili neki drugi dio. Tako i mi. Ljudi nemogu dostići stanje prosvijetljenosti niti postoji mogučnost da se to dosegne ljudskom rukom. To je zapravo mit.

To je tvoje mišljenje. To Biblija nigdje ne kaže.

Citat :

Mnoge religije to zagovaraju, ali vidjet čemo da se samo jedna osoba u cijeloj religije postavlja kao nekakav pravi primjer. Koliko ima budista koji su dosegli nirvanu primjerice? ili hindusa koji su dostigli prosvjetljenje?

Zapravo, dosta ih se spominje po raznim knjigama. Danas ih također živi dosta takvih, ali u odnosu na broj stanovnika brojka je zanemarivo mala. Premala da se nešto naveliko pokrene.
Pravi problem vezan uz prosvjetljenost jesi istakao, a to je taj da se prosvijetljenost lako postiže kad se distanciramo od svega. Prosvijetljenost je mnogo teža, ali ne i nemoguća, kad se aktivno angažiramo u svemu. To je princip Duha Svetoga. Bog nam na takvom putu daje snagu, i to ne da budemo savršeni, već da aktivno služimo.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimečet svi 31, 2012 12:34 am

Star je napisao/la:
Na kraju krajeva, ako je Bog rekao da če oni koji ga prihvate imati vječni život zašto ga ne bismo poslušali? Jasno je izjavio da ako ga ne prihvatimo umrijet čemo i nečemo se vratiti. Zašto bi netko gorio u paklu jer ga nije prihvatio? to slijedi za one koji su to zaslužili. Neki se ljudi jednostavno ne žele promijeniti, zato je Isus i rekao da je to uzak put kroz koji če samo rijetki proći. On je put, istina i svijetlo svijeta ili luđak. Nemože biti nešto između, ili je u pravu ili nije.

Kad smo kod ovoga, moje je pitanje što Biblija kaže za one slučajeve ljudi koji su dobri i vrijedni, a pol posto ne šljive ni Isusa ni Bibliju, ili pripadaju nekoj trećoj religiji ili imaju vlastiti pogled na sve nevezan za ijednu religiju. Dakle, što se predviđa takvim ljudima prema Bibliji?

Citat :
5. Ne ubij... odlično stari! sva sreča da si to stavio inače bi me netko ubio več

Sad čekam prigovore na njegove zakone.

Zakoni su sasvim ok jer se mogu jako proizvoljno objasniti, do mjere da se svaki zakon predstavi onako kako nam odgovara i što smatramo opravdanim. Recimo i ovo "Ne ubij" je isto uvjetovano, ne vrijedi de facto za svaki slučaj, barem se tako može interpretirati.
Jedina primjedba koju imam jest što je Bog dao tu petu zapovijed, a ni sam ju nije poštovao. Prekršio ju je nebrojeno puta, svjesno s ciljem.
Pitaš što je tu Bog prekršio i zašto je to što je radio bilo okrutno? To je nešto što tako ili vidiš, ili vidiš nekako drugačije, ne znam što se tu ima posebno objašnjavati. Ti tu ne vidiš nikakav problem jer je to ipak "Bog" i naveo si neka opravdanja njegovih djela. Ja problem vidim jer se zbilja ne mislim upuštati u raspravu gdje nastojimo opravdavati to što je netko ubijao djecu kao nešto s pravednim ciljem i kao pravednost općenito. Takvu raspravu smatram retardiranom i nimalo se ne mislim upuštati u istu. Pritom nisu samo djeca tu problem, već i svi ti navedeni poubijani ljudi. Dodatan razlog zašto se uopće ne želim upuštati u raspravu da nekome (pa i "Bogu") tako nešto idem opravdavati. To je što se mene tiče.

A isto tako vjerujem da se cijela stvar može tako izokrenuti i predstaviti na način da sva ta Božja djela uopće ne djeluju okrutno. Skoro sve se može tako izokrenuti. Ali onako, svjesno nisam zainteresiran toliko izokretati i iskrivljavati percepciju da toliko ubijanja vidim kao opravdana i prije svega nužna, a još više pravedna.

Citat :
Muslimanima je temelj religije nasilje i smrt.

Uh. Ne znam o Islamu nešto posebno, ali mogu reći da mnogi pričaju o njemu kao religiji ljubavi i mira. Očito je da ima mnogo interpretacija neke religije.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimečet svi 31, 2012 2:07 am

Star je napisao/la:
Nadalje:
Od koje RELIGIJE želite uzeti plod? kada je krščanski Bog tako zao i okrutan.
Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 S040

Ja samo znam da zdravom čoveku ne treba ljekar. Ono što je smisleno ne treba zapovijedati. To će se samo pokazati kao smisleno i dobro - ili neće! A ako imaš neki kodeks u obliku knjige i/ili zapovijedi time si stavio tačku. Nema nazatka ali - nema ni napretka! A ono što se ne mijenja - odumire!
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimečet svi 31, 2012 10:04 am

@Blizz...slazem se...i sama sam napisala kako i covjek koji je ubojica i pedofil ima svoj kontekst, svoje opravdanje i svoje razloge za svoja djela po kojima on uopce nije kriv.

Dotaknimo se i drugih zakona (zato nisam spominjala 10 zapovijedi vec samo 7 smrtnih grijeha i 2 zapovijedi ljubavi koji su pravi temelj).

1. Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemoj imati drugih bogova uz mene!
2. Ne izusti imena Gospodina, Boga svoga, uzalud!
3. Sjeti se da svetkuješ dan Gospodnji!
4. Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji!
5. Ne ubij!
6. Ne sagriješi bludno!
7. Ne ukradi!
8. Ne reci lažna svjedočanstva na bližnjega svoga!
9. Ne poželi žene ni muža bližnjega svoga!
10. Ne poželi nikakve stvari bližnjega svoga!

1. zapovijed zvuci kao zapovijed nekog ljubomornog, egoisticnog, kralja. Ako je sve Ljubav i sve Jedno onda bi trebalo biti svejedno kojim imenom covjek naziva Boga jer je to jedan te isti Bog.
2. Ajd ovo je ok.
3. Svi dani su dani Gospodnji, a svetkovanje u smislu odlaska u Crkvu ima veze s materijalnim vise nego s icim drugim.
4. A sto ako su ti otac i majka kriminalci, djubrad i tome slicno? Postujes nekog po tome kakav je, a ne po tome tko ti je i/ili koliko ima godina. Svaka nadrogirana glupaca moze rodit dijete a da niti ne zna s kime je zanijela, moze tom djetetu dovlacit doma razne probisvjete i alkoholicare koji ga maltretiraju...al ajd nek on to postuje...ma nek se i ugleda. To je prava stvar.
5. Ne ubij...ma da...a u samoobrani? A na koji nacin se sve moze ubiti? Koliko ja znam moze se ubiti i rijecju i propustom (mozda cak i mislju)...ali ovo je isto jos jedan cisto svjetovni zakon.
6. Na sagrijesi bludno...u redu
7. Ne ukradi...slazem se ali opet svjetovna stvar.
8. Ne lazi...laz je ponekad nuzna.
9. Zelje je malo tesko kontrolirat...ali ih se moze ignorirat.
10. Opet kao i 7.

U principu zapovijedi same po sebi nisu lose ali se vise odnose na svjetovne zakone nego na ista drugo. Ja sam to sad gore malo ''popljuvala'' ali samo da se istakne kako se radi o cistom zakonu. To su pravila ponasanja.


Sto se tice Muslimana...nasilje i smrt (@Star)? O cemu ti pricas??? A sto je temelj krscanstva? Da vidimo...u ime Krista ljudi su pokrstavali na silu. Ubijali. Isli u Krizarske ratove. Lovili, mucili i ubijali "vjestice". I sve to u ime Biblije i Krista. Dakle - krscanstvo je religija nasilja i smrti kava
Djihad ilitiga sveti rat je, ako se pravilno tumaci, rat protiv sebe samog. A neki su to okrenuli i kazali da je to rat protiv drugih (religija). Isto kao sto su napravili krscani.
Vecina religija, pa tako i te dvije, imaju jako slicne temelje samo je pitanje tko i kako to tumaci. Eto vidis kako si ti, vrlo prigodno, protumacio tudji put kao put nasilja i smrti (i naravno posve pogresan), a tvoj put je supeeeer i jedini. Je. Kak ne.
Evo ti malo Kristovih rijeci..."Sto gledas trun u oku brata svoga, a brvna u oku svome ne opazas."

@Star...kazem ti...radi tebe (ne radi tudjih misljenja ili ne znam cega niti mi tako nesto ne pada na pamet a pitanje je zasto tebi pada)...stani na loptu...
Inteligentan si momak i imas jako dobru konekciju s duhovnoscu. To ti je i prednost i zamka.
Mislim da je fenomenalno da proucavas Bibliju ali smiri strasti. Nije sve bas tako... Ponavljam, kazem to jedino zato jer znam/vidim tvoj potencijal sto se duhovnosti tice. On te moze oslobodit ili unistit. Ovo gore sto sam pisala u vezi zapovjedi...nije zato da tebe ko tebe ismijem ili omalovazim ili nesto tako. Nema veze s tobom. Generalno zapovjedi su u redu. Ali to su samo pravila. I treba toga vidjeti.

Sto Blizz kaze...ako ces ti odabrati da opravdavas sva djela necija onda uopce nema smisla niti raspravljati. Onda su to dogme. Slijepa (i glupa) vjera. Otkrio si neke velicanstvene stvari preko Biblije. Mislis da si prvi? Ili mozda prvi medju ovim ovdje ljudima?


I koja je ovo fora "Od koje religije....". Ni od koje religije jer religija vec sama po sebi vise nema puno veze sa stvarnom duhovnoscu.

@Arch...odvalih na neke tvoje postove tu rofl2



[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimečet svi 31, 2012 12:35 pm

@Dragi moji, oprostite mi na mojim greškama (bar ono što vidite kao grešku) i oprostite mi na mojoj primjedbi. Smatram da sam vam sve rekao i da dalje ne vidim smisao jer kada iznesem činjenicu, ona biva izmijenjena u nešto što više ne nosi poruku koju sam dao.
Može biti samo jedna interpretacija a to je po Duhu Svetome nema dalje, jednostavno nema. Ja sam jedan on onih koji iznimno dobro shvaća dubinski proces razmišljanja o stvarima iz više uglova i vjerovali vi meni o tome ili ne, meni to nije bitno.
Ja sam pokušao objasniti i niste prihvatili objašnjenje, u redu.

Svoje svjedočanstvo sam vam dao.

Razbacajte se sad na temu, ja vas kočiti neću :)

[Vrh] Go down
LJUBAV
Žaba
LJUBAV


Female
Cancer Horse
Broj postova : 269
Age : 33
Registration date : 06.05.2012

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimečet svi 31, 2012 12:45 pm

@Star, toplo ti preporučujem da si posudiš knjige Neala Donalda Walscha i pročitaš, prva knjiga ti se zove Razgovori s Bogom. možda dođeš do još višeg nivoa, osim ako misliš da si najpametniji da si došao do najvišeg nivoa, u tom slučaju ju nemoj čitati.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimečet svi 31, 2012 12:52 pm

Star je napisao/la:
@Dragi moji, oprostite mi na mojim greškama (bar ono što vidite kao grešku) i oprostite mi na mojoj primjedbi. Smatram da sam vam sve rekao i da dalje ne vidim smisao jer kada iznesem činjenicu, ona biva izmijenjena u nešto što više ne nosi poruku koju sam dao.
Može biti samo jedna interpretacija a to je po Duhu Svetome nema dalje, jednostavno nema. Ja sam jedan on onih koji iznimno dobro shvaća dubinski proces razmišljanja o stvarima iz više uglova i vjerovali vi meni o tome ili ne, meni to nije bitno.
Ja sam pokušao objasniti i niste prihvatili objašnjenje, u redu.

Svoje svjedočanstvo sam vam dao.

Razbacajte se sad na temu, ja vas kočiti neću :)


To je zato jer ti ne iznosis cinjenice nego svoje misljenje i vjerovanje koje predstavljas kao cinjenicu. Ono se temelji na knjizi koju su pisali ljudi i koja je sluzila kako za duhovnu tako i za svjetovnu upotrebu u skladu sa onim dobom. Obzirom ne zelis to prihvatiti niti kao mogucnost onda ne zelis niti diskutirati dalje o tome. Ranije sam kazala kako imas jaku vezu s duhovnoscu ali to ne znaci da je tvoje misljenje onda aposlutno i finalno. Ima i drugih ljudi koji jaki na tom polju, koji su prosli puno vise nego sto je to gdje si ti sada ali tebi je tako nesto neprihvatljivo jer ne zelis cuti nista sto se kosi s onim u sto zelis vjerovat, a to ti, pak, upravo umanjuje tvoju duhovnu svijest. Nisi ni prvi ni zadnji. Taj mehanizam upravo tako radi. Obziom na potencijal koji smatram da imas ocekivala sam da ces jako brzo pokontat poruku ali ocito si dosta zaglibio. Svejedno se nadam da ces se uskoro izvuci iz te price. Ne iz Kristovog ucenja nego iz tog drugog...znat ces kad se izvuces...ako se izvuces.

Ako imas neko pitanje, trebas savjet ili poruku slobodno pitaj. Za tebe cu pitati.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimečet svi 31, 2012 1:15 pm

Blizzard je napisao/la:

Kad smo kod ovoga, moje je pitanje što Biblija kaže za one slučajeve ljudi koji su dobri i vrijedni, a pol posto ne šljive ni Isusa ni Bibliju, ili pripadaju nekoj trećoj religiji ili imaju vlastiti pogled na sve nevezan za ijednu religiju. Dakle, što se predviđa takvim ljudima prema Bibliji?

Ovako je na stvari. Koliko sam ja upoznat, oni koji nisu nikad čuli za Bibliju jer do njih nije ni došla Riječ, na njih Bog gleda blagonaklono i neće biti kažnjeni zbog neznanja.
Ako su samo dobri i vrijedni odnosno ako samo djeluju po zakonima u Bibliji, ali ne priznaju Isusa ni Boga (što je često za ateiste recimo) tada im se ne predviđa spasenje odnosno vječni život. Prema Bibliji, neka neutralnost nije moguća. Ili služiš Svijetu (koje je pod vlašću Zloga) ili služiš Bogu. Naime, problem je u tome što se u Bibliji ne predviđa slučaj da je netko posve dobar ako ne slijedi Božju riječ. On može biti samo privremeno ili do određene razine dobar, ali nije dobar kao što je dobar onaj koji slijedi Božju riječ. Zaključak je da je čovjek slab i podložan manipulacijama zlih sila ako ne slijedi Kristovo učenje.
Drugim riječima, samo onima koji stoje uz Krista i Boga slijedi spasenje i vječni život, drugima slijedi uništenje.

Citat :

Uh. Ne znam o Islamu nešto posebno, ali mogu reći da mnogi pričaju o njemu kao religiji ljubavi i mira. Očito je da ima mnogo interpretacija neke religije.

Da, svaka religija ima više interpretacija budući da se svačija biblija može tumačiti na više načina. Kao što je @Alpha napisala, sveti rat je rat protiv samog sebe, odnosno protiv svojeg ega, a ne protiv drugih. Islam naravno propisuje određene upute kako se treba služiti Alahu, ali to nikako ne uključuje nasilje.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimečet svi 31, 2012 1:20 pm

@MoW...tako je, a onda ispada da je Bog neki egotripas jer je najvaznija stvar da mu se klanjas. Ako to ne radis mos bit dusa od covjeka nista ti ne koristi.

Iz citave price moglo bi se zakljuciti da Biblija opisuje svasta nesto...od necega sto se predstavlja Bogom do nekog tko predstavlja stvarne principe Bozanskog.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimečet svi 31, 2012 1:42 pm

Iako je Alpha svoje napisala, htio bih i ja nešto reći po tom pitanju:

Star je napisao/la:
@Dragi moji, oprostite mi na mojim greškama (bar ono što vidite kao grešku) i oprostite mi na mojoj primjedbi. Smatram da sam vam sve rekao i da dalje ne vidim smisao jer kada iznesem činjenicu, ona biva izmijenjena u nešto što više ne nosi poruku koju sam dao.

Grešku koju vidim proizlazi iz ovoga što sam boldao. Ti smatraš da pričaš činjenice i istine. U redu. Ipak trebaš uzeti u obzir da drugi ne interpretiraju to što pričaš kao činjenicu i istinu, već kao tvoje mišljenje o predmetu rasprave, to jest ne vide stvari na isti način kao i ti. To je nešto što naprosto treba prihvatiti, bilo da je to iz neznanja ili iz drugačijeg poimanja svijeta. Ne možeš očekivati da će svi ostali ko iz topa promijeniti svoje viđenje stvari i prikloniti se tomu što pričaš i instant to prihvatiti kao činjenicu. Totalno nerealno očekivanje. Zamisli da je netko tebe išao uvjeravati u istinitost evolucije, pa gdje bi to završilo? Točno tako, nigdje. I onda bi ti još na kraju rekao da nema smisla da tebi iznosi činjenice evolucije kad ih sve iskriviš i shvatiš kroz prizmu neke knjige - što si ti sada ovdje nama reko.

Stoga ne trebaš nimalo zamjeriti što netko tvoje iznošenje misli ne interpretira kao istinu i činjenice, i što netko vidi rupu ili problem u istome, te iste drugačije tumači. To je normalna stvar i ne treba se oko toga previše zamarati. Mišljenja se jako teško mijenjaju, naročito ti bi to trebao znati, stoga ovdje ne bi trebao biti cilj promijeniti ičije mišljenje, a još manje očekivati da će netko prihvatiti stvari koje iznosiš na totalno isti način kao i ti.
Evo, eventualna pogreška koju vidim kod tebe. Ostalo je ok, trudiš se odgovoriti na pitanja i sve 5. I ja i ostali vjerujem ćemo isto tako odgovoriti na tvoja pitanja, ali ne bi bilo fer da odustaneš od nečega samo zato jer netko nešto drugo vidi od onoga što ti vidiš.


Zadnja promjena: Blizzard; čet svi 31, 2012 2:05 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimečet svi 31, 2012 1:53 pm

@ Alpha
Recimo ako prvu zapovijed ovako interpretiramo:

1. Ja sam Bog, ljubav, istinska duhovna sreća. Nemaj drugih Bogova uz mene, nemoj da ti smisao života leži u činjenici da grabiš novac, nemoj da ti želja za moći bude ispred svega i svakoga, nemoj da ti život definiraju mržnja i prijezir.

@ MoW
Ako je tako kako kažeš, onda glavni smisao kršćanstva nije u dobroti, već u sljedbenicima. Tko slijedi krivu knjigu na*ebo je, nema mu spasa ovako ili onako. face
Osim ako se rečeno ne interpretira na drugačiji način što je lako moguće.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimečet svi 31, 2012 1:58 pm

Alpha je napisao/la:
@MoW...tako je, a onda ispada da je Bog neki egotripas jer je najvaznija stvar da mu se klanjas. Ako to ne radis mos bit dusa od covjeka nista ti ne koristi.

Iz citave price moglo bi se zakljuciti da Biblija opisuje svasta nesto...od necega sto se predstavlja Bogom do nekog tko predstavlja stvarne principe Bozanskog.

Tako je. Biblija opisuje razne koncepte Boga. Iako je Bog jedan, biblijski opisi se često s time ne podudaraju, jer istovremeno pričaju o uništenju ako se ne pokoravamo Njegovoj riječi i zapovijedi, a s druge strane govore o univerzalnoj ljubavi i dobroti. Ta kontradiktornost Biblije je problematična i to dovodi do toga da se preispituju koji njezini dijelovi su korisni, a koji su opasni za uzeti doslovce.


Zadnja promjena: MoW; čet svi 31, 2012 2:05 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimečet svi 31, 2012 2:04 pm

Blizzard je napisao/la:

@ MoW
Ako je tako kako kažeš, onda glavni smisao kršćanstva nije u dobroti, već u sljedbenicima. Tko slijedi krivu knjigu na*ebo je, nema mu spasa ovako ili onako. face
Osim ako se rečeno ne interpretira na drugačiji način što je lako moguće.

Ne baš u sljedbenicima. Teško je to opisati. Ako doslovce čitamo neke knjige, onda se tako može shvatiti pa dobivamo sektaški prizvuk cijeloj Riječi. Jer tamo stoji da su sve druge religije neispravne i da je samo jedna religija ispravna, a to je ona o kojoj govori Isus Krist. Tu nema mogućnosti debate ako se Biblija čita doslovno.
Međutim, tumačiti se iste riječi mogu na različite načine. Zato se i kaže da se Bibliju treba znati čitati, da je u njoj puno toga skriveno za one koji imaju ključ i da je ono vidljivo na prvi pogled samo maska za pravo znanje koje se krije u tim retcima. Zato će mnogi reći da je Biblija prvenstveno duhovna knjiga, a ne svjetovno djelo i da ju je nadahnuo Bog.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimečet svi 31, 2012 2:13 pm

Blizzard je napisao/la:
@ Alpha
Recimo ako prvu zapovijed ovako interpretiramo:

1. Ja sam Bog, ljubav, istinska duhovna sreća. Nemaj drugih Bogova uz mene, nemoj da ti smisao života leži u činjenici da grabiš novac, nemoj da ti želja za moći bude ispred svega i svakoga, nemoj da ti život definiraju mržnja i prijezir.

Apsolutno! Ali nacin na koji se ta zapovijed predstavlja je u 99% slucajeva (da ne kazem u 100%) onako kako sam navela. A tome ide u prilog citava prica da je samo jedna religija tocna i td.


Blizzard je napisao/la:
@ MoW
Ako je tako kako kažeš, onda glavni smisao kršćanstva nije u dobroti, već u sljedbenicima. Tko slijedi krivu knjigu na*ebo je, nema mu spasa ovako ili onako. face
Osim ako se rečeno ne interpretira na drugačiji način što je lako moguće.


Tako se (prilicno doslovno) interpretiraju Biblijski redci. Nije dovoljno biti dobar jer "samo" dobrota bez slijedjena Rijeci ne vazi previse (ako je osoba cula za Isusa i Bibliju, a ako je iz nekog zakutka Zemlje gdje nije imala prilike cuti za to onda joj Bog malo progleda kroz prste).
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimečet svi 31, 2012 2:19 pm

To me i muči kod Biblije, što se s jedne strane govori da se može čitati na mnogo načina, a s druge strane se priča da postoje pravi načini shvaćanja i čitanja Biblije. I kako sad prepoznati tko čita na ispravan način, a tko ne? Naročito u raspravi na forumu, kako to znati. Onako čitam te religijske rasprave i ljudi koji čitaju Bibliju drugačije tumače neke stvari, na nekim mjestima netko odabere doslovno shvaćanje, drugi se ne slaže i priča da je to metafora, treći pak da sasvim treću sliku u kontekstu ostatka Biblije. I, što sad?
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimečet svi 31, 2012 3:27 pm

Ništa sad. Na ljudima je da promisle koje im se tumačenje Biblije čini točnije. Zato nam je Bog i dao razum da o tome i o sličnim stvarima možemo raspravljati. To ne umanjuje značaj te knjige. Najgore bi bilo pomisliti da u svemu tome nema ničega. Ljudi bi samo htjeli jednostavan recept, ali je problem da čim zagrebu ispod površine vide da nema jednostavnog recepta. Onda shvate da ništa ne znaju i tada ili odustanu od svega ili se uhvate ukoštac s napisanim i iznjedre sebi prihvatljivo objašnjenje. Ako ćemo pravo, nema trećega. :)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimečet svi 31, 2012 3:52 pm

@Blizz...to sto se moze citati i tumaciti na mnogo nacina nije u kontradikciji s time da postoji pravi nacin razumijevanja. Druga je stvar kako znati koji je taj pravi....
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimečet svi 31, 2012 11:16 pm

Molitva pomaže u čitanju :) onda se stvari vrlo jasno interpretiraju.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimečet svi 31, 2012 11:32 pm

Ne, Star, to nije dovoljno. Treba se znati i moliti. A onda je to tek pocetak.
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimepet lip 01, 2012 12:30 am

Kako se moliti?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimepet lip 01, 2012 9:52 am

Ne mislim na rijeci niti na "babe" koje "ispucaju" krunicu u 30 minuta i onda su one, kao, molile... ;)

Vjerujes li da je Krist u kontaktu s nama (ljudima) i danas? Pitam to jer Biblija kaze da su "vrata" zatvorena i da nema kontakta do povratka.
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimepet lip 01, 2012 1:31 pm

Vjerujem ali duhom, ne direktnim kontaktom. Upozoravani smo da takve direktne kontakte preispitujemo jer ako je anđeo Gospodnji onda neće negirati da je Krist došao u tijelu i uskrsnuo niti da je sin Božji ili mesija, spas i svijetlo svijeta. Moramo se isto tako paziti jer su ta bića iznimno lukava i poigravaju se s nama ukoliko nismo pod Duhom Svetim, mnogo puta možemo biti izmanipulirani da pitamo upravo onakva pitanja kakva žele da ih pitamo a da toga nismo svijesni.

Neznam gdje Biblija kaže da su "vrata" zatvorena, to se ne spominje koliko je do mog znanja, ako imaš Biblijski citat vrlo bih rado da me poučiš :)

Što si točno mislila pod rijećju "babe"?
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimepet lip 01, 2012 7:12 pm

Star je napisao/la:
Moramo se isto tako paziti jer su ta bića iznimno lukava i poigravaju se s nama ukoliko nismo pod Duhom Svetim, mnogo puta možemo biti izmanipulirani da pitamo upravo onakva pitanja kakva žele da ih pitamo a da toga nismo svijesni.

Na primjer:

1. Kako je moguće da Biblija opisuje prizore javnih čuda, koje su čak i nevjernici mogli vidjeti i posvjedočiti, a danas toga više nema?

2. Ako je spašavanje 144.000 ljudi od njih 7 ili više milijardi - pobjeda, šta je onda poraz?

3. Zašto svemogući i sveznajući Bog nije mogao naći niko drugo rješenje za spas čovječanstva nego tako da siluje malu Mariju, koja je još bila dijete?

4. Zašto Bog nije stvorio čovjeka koji bi instinktivno težio tome da čini ono što je dobro umjesto da stvara Pakao u koji bi strpao one koji čine zlo?

5. Ako je Bog moćniji od Đavola, a Đavo je uspio navesti bezmalo cijeli svijet na svoju stranu, zar ne bi Bog mogao na isti način čitav svijet spasiti?

Jesi mislio da takva pitanja ili na neka druga? ;)
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimepet lip 01, 2012 10:08 pm

Ne nisam mislio na takva pitanja, ali odgovorit ću ti na ova.

1. Tko kaže da nema toga više? Zato jer nisi doživio ne znaći da nešto ne postoji, kao što se krečeš kroz zrak bez puno trenja ne znaći da ne postoji. Ja doživljavam mala čuda svakodnevno, od zdravlja do fizičkih događaja, od onih malih stvari do velikih.

2. Problem spasavanja nije u Bogu već u ljudima. Ljudi ne žele biti spašeni, ljudi ne žele dati svoje povjerenje Bogu. Ljudi ne shvačaju da je Bog doista sposoban brinuti se za nas i duševno i materijalno. Uvijek nađu razlog da odu kontra, pa Bog Otac Nebeski poštuje našu slobodnu volju, upravo je ta slobodna volja koja ljude čini odmetnutima. Poraza nema, jer Bog nemože biti poražen.

3. "siluje malu Mariju" - sve se može staviti u negativan kontekst, zbog čega misliš da je oskvrnuta, kako znaš da nije stvarno pristala na to? U svakom slučaju ja neznam zašto baš Marija, bar ne u ovom trenutku.

4. Odgovor: i jest to napravio, upravo to što si napisao. A onda je Eva zagrizla u jabuku, usprkos svojoj prirodi da voli dobrotu i sluša Boga, ima slobodnu volju. Naša volja nije usko povezana kroz prirodu več kroz znanje o Bogu. Naše povjerenje u Oca je to što nam daje znanje o Njemu i kroz to učimo o Njemu, tome služi novi zavjet dan ljudima... kako bi on živio u nama i kako bi mi uz pomoć Njegove prirode ga brže i lakše upoznali jer iz znanja se rađa težnja i želja da mu se služi popraćena svetom prirodom.

5. Mogao bi da, ali onda imamo opet kršenje slobodne volje. Bog je mogao izbrisati Lucifera u onom trenutku kada je pomislio na zlo ili ga čak nikada niti stvoriti kako ne bi došlo do toga ikad, ali gdje je tu slobodna volja? Bog bi onda bio sve ono što ti tvrdiš da jeste: tiranin, okrutan itd.itd. itd.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitimepet lip 01, 2012 10:13 pm

@Star...moram naci citat na koji mislim...

Pod "babe" mislim na ljude (cesto stare zene) koje se po citav dan "mole" i smatraju se eksperti u tome kao i pravi krscani.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Biblija i Judeohrišćanski moral
[Vrh] 
Stranica 2 / 8.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» Moral kod abortusa.
» Moral-esej
» Biblija
» Biblija i horoskop
» Znak Jone / Biblija

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: