Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Biblija i Judeohrišćanski moral

Go down 
+12
primitive101
InaNNaa
Q
Chakotay
Grave Digger
LJUBAV
Blizzard
Alpha
MoW
KidagakashNedakh
Star
Archangel
16 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Autor/icaPoruka
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimečet lip 07, 2012 1:46 am

@Star,

Citat :
Neki dođu iz straha, neki iz znatiželje, neki jer osjete poziv a neki dođu pa mu okrenu leđa iz nerazumijevanja.

A šta ako mu okrenu leđa iz razumijevanja? Pretpostavljam da ćeš reći da je to nemoguće. Ali, nije li to teška predrasuda, misliti samo da bi nešto dokazao? Ako unaprijed poznaješ ono što treba da bude rezultat tvojeg razmišljanja, čemu onda razmišljati? To je definicija svake apologetike, a ona je, opet, nedostatak časnosti i poštenja - prema sebi, prema istini, prema razumu u cjelini.

I, ne razumijem čemu toliko inzistiranja na nekom "strahu"? Zar je bog opasan? Nestabilan? Agresivan? Jer, takvih se treba bojati. I, po mogućnosti, tražiti način da se unište. Ako je neko toliko moćan, kao što se tvrdi da je Bog, onda je on pun sebe, što bi @primitiv101 rekao, "sa egom na plus beskonačno" - takav entitet je samouvjeren i nema potrebe da se ikome dokazuje, ponajmanje sebi. Agresivni i nestabilni pojedinci su slabići koji pokušavaju da, u prvom redu pred samima sobom, zamaskiraju osjećaj inferiornosti i slabosti tako što će demonstrirati neku "silu" - ali, zbog pomenute manjkavosti njihove prirode, pretjeruju u toj demonstraciji, jer uvijek im se čini da nisu učinili dovoljno... Takvi poznaju samo kaznu, ali ne razumiju disciplinu. Disciplinovanje nije isto što i kažnjavanje, a jedan Bog, sa svim epitetima koji mu se pripisuju, bi to MORAO razumjeti...

A kako još ono nazivamo vladavinu kroz strah? Tiranija iliti strahovlada. Kad god je kazna za počinioca nesrazmjerno velika u odnosu na počinjeni prekršaj - to je znak tiranije. Odatle potječe i moje shvatanje boga kao tiranina, a to, opet, jadni bog najviše duguje hrišćanima i njihovom konceptu "vječne kazne". U Starom Zavjetu je barem pravilo "Oko za oko, zub za zub" bilo donekle pravedno, odnosno, ekvilibrijumski orjentisano ka uravnoteženju nastale nestabilnosti u odnosima moći, dok su ljudi u Novom zbilja prevršili svaku mjeru dobrog ukusa miješanjem vječne patnje sa "ljubavi". Patnju su dobro razumjeli i savladali njeno značenje, nažalost, sve ostalo su tumačili sa iste polazne tačke, čak i u ljubavi takvi ljudi prvenstveno vide "patnju" - ona je njihov cijeli svijet, i jedino što istinski razumiju.

Tiranina niko ne voli, niti ga poštuje - svi ga se boje. Ali je zato moguće biti zaljubljen u strah. Tome služe horor filmovi. Sa istim pathosom sa kojim čovjek sjeda pred filmsko platno da gleda Jasona kako vreba i kasapi svoje žrtve stoji i čovjek prema hrišćanskom Bogu. Takva ljubav je uvijek bolesna ljubav, i odaje decadencé instinkta. U civilizaciji je čovjek zaštićen i spokojan - a tada njegovi primordijalni nagoni za prepoznavanjem opasnosti bivaju izloženi propadanju. Na nekom nivou unutar sebe, njegov još postojeći instinkt počinje da traži opasnost, utoliko veću ukoliko je zaštićeniji i spokojniji; tokom najdužeg perioda svoje egzistencije, čovjek je rastao i razvijao se u nadmetanju sa opasnim zvijerima i prirodnim nepogodama - tu leži izvor njegove snage. Kad mu to oduzmemo, ili bolje reći, kad ukloni potrebu za time samim svojim uspjehom - on počinje da odumire, da slabi, da degenerira.

I na kraju, kad ta degeneracija i slabost stvara - stvaraće samo ono što odražava takvo stanje uma i duha - stvaraće bogove i demone koji su živa preslika njih samih, stvaraće ih iz potrebe da nadoknade prazninu u sebi izazvanu svojim odvajanjem od svojeg prirodnog stanja, ili, kako je danas popularno reći, "odvajanjem od Prirode" i životom u "umjetnom okruženju".

Osim toga, hrišćanski žreci se nesvjesno spotiču o vlastiti jezik - govore o "strahu Božjem" istovremeno sa "vjerom u Boga" - ljudi moji, to ne ide jedno s drugim. Ako imaš vjeru u spas preko Boga, i ako se usto bojiš Boga, time samog sebe hvataš u laži. Je li uopšte potrebno ovo dalje objašnjavati? Jer mislim da je već ovako dovoljno jasno. Barem se nadam da je.

Veliš da "Bog ne griješi"? A šta je Potop? Kad ja pišem knjigu, a zatim na pola knjige mi se ne svidi kako izgleda i zvuči i svu je potrgam i počnem ispočetka, hoćeš reći da sam ja tako planirao od početka? Kad pustim goveda na pašu i kažem im "idite kuda hoćete, šta me briga" a zatim, kad uđu u tuđe kuruze, sve ih pokoljem jer nisu išli onamo kamo sam ja mislio da će ići- jesam li ja pametan? Jesam li ja pošten? Jesam li ja čestit? A ponajviše, jesam li ja sveznajući? Jer ako jesam, a pustio sam da se sve to desi sa mojom marvom, da bi ih potom kažnjavao za to što su prakticirali svoju slobodu - šta sam ja TEK ONDA?!

Ispada da moja deklaracija o "slobodnoj volji" govori, prostim riječnikom rečeno, da ti imaš slobodu da hoćeš šta god hoćeš - samo ukoliko ne djeluješ u skladu sa svojim htijenjem! Ali, u čemu je onda smisao htijenja? Zašto uopšte išta htjeti?!

Hajmo se jednom okaniti svih budalaština, čisto da vidimo šta će biti! :) It's never been tried before, so... who knows...?

Besides, ako je Bog stvorio čovjeka, a čovjekove kreacije su manjkave i nesavršene - nije li i sam Tvorac manjkav i nesavršen? Već sam jednom pitao - nije li tvorevina ogledalo tvorca? Nije li tvorac svojoj tvorevini što i majka djetetu? A koja majka rađa dijete da bude manje od nje same? I pogotovo - koja majka spaljuje svoje dijete, pa čak i da je najneposlušnije? Samo ona koja je psihički bolesna.

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimečet lip 07, 2012 12:01 pm

Neko vrijeme me nije bilo na forumu, ali vidim rasprave su i dalje iste, lijepo, lijepo :))

E sad koliko vidim svi mi želimo doći do odgovora što je Svemir u svojoj sveobuhvatnosti, tko je tvorac Svemira, tko je tvorac, tvorca ako on uopće postoji. Svi imamo pravo na svoje odgovore, možemo ih i razmjenjivati, raspravljati o njima, kritizirati, ali ipak ne bi smjeli nametati svoje ideje drugima, bez obzira sa koje strane gledamo. Čine to i vjernici i znanstvenici.

Archangel je napisao/la:
Inače, za hodanje po vatri znam da se slični efekti mogu dobiti hipnotičkim sugestijama, npr. ako pacijentu sugerišemo da mu je lijeva ruka stalno hladna, čak i kad je izložimo plamenu, neće se stvarati opekotine...
Drago mi je da si ovo baš ti naveo. E sad kako je to moguće, kako je moguće da um ili misao utječe na fizičko. S vrlo sličnim razlozima se odbacuje alternativna liječenja, svaki puta kad se postigne rezultat na način koji nije u skladu sa službenom medicinom, odgovor je placebo efekt. E sad što je to placebo efekt, kako to da se čovjek može izliječiti samo zato što vjeruje da mu neka tableta pomaže iako ona nema nikakva kemijska svojstva koja bi utjecale na bolest. Jednako je zanimljivo kako to da meni ruka neće dobiti opekline samo zato što ja vjerujem da mi je ruka hladna? Po meni je upravo to dokaz da postoji nešto više od fizičkog i materijalnog. Možemo mi to zvati kako hoćemo, ali djelovanje i učinci toga se mogu vidjeti na fizičkom svijetu.

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimečet lip 07, 2012 1:12 pm

@Arch

Strah od Boga je početak mudrosti ali ne i njezin kraj. Usmjerio si svu svoju energiju na strah od Boga ali si zanemario i onaj dio gdje ga mnogi vole. Ja se Boga ne bojim, volim ga svim srcem i dušom kao svojeg stvoritelja. Volim ga kao vlastitu majku i oca ali duhovnog. Ta ljubav mi omogučuje da ga spoznam i razumijem, ta ljubav me oslobađa od blata u umu i mogu jasno spoznati Boga i voljeti i razumijeti onoga pored sebe.

Skoncentrirao si se na strah koji je mnogima početak ali se isto tako mnogi na tome i zaustave. To je greška jer Bog nas ne poziva da ga se bojimo iako pokazujemo mudrost jer ga se bojimo. On nas poziva da dijelimo život i ljubav.

Možda ti se ćini nelogičnim ali i nije baš. Strah može biti dobar početak ali nesmije na tome i biti kraj.
U SZ ne manjka upozorenja od vječne kazne i Bog kaže onima koji su odlučili činiti zlo i ići njemu suprotno da ga se imaju bojati. Ti misliš da Bog uživa u gnjevu? Ne. On to čini kako bi zaštitio one koji ga prate. A oni koji idu protiv imaju prilike doći k njemu i zatražiti oprost.
Zašto recimo demoni ne traže oprost? zato jer su več toliko daleko odmakli od svijetla da oni više nemogu zatražiti oprost jer ga ne žele.

Poplava nije bilo gužvanje papira, poplava je bila potrebna čistka. Bog je dobro znao da će taj dan doći ali je trpio generacije iz ljubavi.
U jednu ruku je sve predodređeno jer su sva imena upisana već davno u knjige, jer Bog zna unaprijed tko će se okrenuti k njemu a tko neće. To nije nepravedno s Njegova strane, to je nešto o čemu mi odlučujemo a ne On. On je odlučio ispoštovati našu slobodnu volju i tim poštivanjem naše slobodne volje on ne upisuje imena svih već samo onih koji prihvate poziv. Naša je greška ako nismo dio Njegove zamisli, ne Njegova.
Kada to shvatimo, da nam je dana ogromna sloboda onda češ shvatiti da se ne radi o tiraninu već poštivanju ljudskih prava.

Nije moguće da mu netko okrene leđa iz razumijevanja jer već shvača i razumije Boga. I tu imamo sloodnu volju i on nas neće spriječiti da mu okrenemo leđa ali če urgirati na naš razum. Odbaciti Boga kada ga jednom shvatiš je kao odbaciti jelo i reći "od danas ja idem živjeti bez jela", jednostavno nije moguće. Ako netko nezna da ima usta da jede on gladuje a ni ne shvaća to, jer gladuje otkako zna za sebe, kada otkrije usta, zdravi razum mu urgira da jede, a Bog nas je itekako spreman nahraniti. Sve nam je pripremio, i opet će.

Jedno je u slobodnoj volji kada netko krene od Boga da bi živio na svoju ruku a drugo je kada netko krene kontra Bogu. Narodi koji su se narodili prije potopa su opisani kao zli, došlo je to te mjere opačine da su i sagriješili protiv životinja. Takvi ljudi su upozoravani opet, opet i opet a svi su odmahivali rukom. Baš kao i današnje vrijeme koje nam se bliži, ljudi se bave lamentacijama kako je Bog okrutan umjesto da pogledaju razloge. Ja ako te kaznim a ti si svoju djecu u vatru bacao, porobljivao susjede, ševio sve što hoda pa čak i životinje i ubijao iz užitka. Zar te neću upozoriti? Ako mi okreneš leđa upozorit ću te opet, ali kada odeš toliko daleko da si van mogučnosti oprosta jer si sam ne želiš pružiti priliku morat ću djelovati i spriječiti tu opačinu. Toliko je Bog tolerantan, da istrpi cijelu ovu generaciju kako bi se spasila.

Mi možemo raditi što hočemo, možemo jesti i ne jesti ali za sve postoji posljedica, ako ne jedeš prijeti ti smrt, ako ne dišeš prijeti ti smrt, ako ubiješ prijeti ti zatvor. Mi možemo raditi što hočemo ali koje su posljedice, akcija i reakcija.

Velika je razlika između slobode i radi što hočeš. Kada radimo što hoćemo mi ubrzo dolazimo do toga da kršimo tuđu slobodnu volju, to se rapidno ubrzava. Slodoba ali ona prava sloboda jest kada možemo živjeti u miru jedan s drugim. Prvo si definiraj što je to sloboda s ovim što sam rekao a onda ju primijeni na sve one žrtve koje je tiranin uništio.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimečet lip 07, 2012 3:01 pm

@Star ne kažnjava nas Bog kad počinimo neko kazneno djelo pa moramo u zatvor, to nas kažnjavaju ljudi, jednako tako nas ne kažnjava Bog ako ne jedemo pa umremo od gladi ili pak jedemo "smeće" pa se razbolimo. Nisu to božje kazne, nego je takva priroda, takav je naš svijet u kojem postoji uzrok i posljedica. Bog je nama doista dao potpunu slobodu, čini što želimo, a posljedice će biti u skladu sa onime što činiš, možeš izabrati. Bogu je svejedno da li ćeš ti završiti u zatvoru ili pak biti pošten i uživati na slobodi. Bog nas sve voli jednako i one u zatvoru i one na slobodi i one koji su bogati i one koji su siromašni i one koji čitaju Bibliju i one koji ju ne čitaju...

Što se dešava nakon smrti to nitko od nas ne zna sa sigurnošću, mi možemo imati neke ideje, osjećaje, dojmove, vjerovanja... ali da itko od nas to zna, ne zna. Da li postoji raj i pakao, da li postoji reinkarnacija, da li uopće postoji bilo što nakon što umremo, o tome možemo razgovarati, ali strašiti nekoga sa time nije u redu. Čak ako i postoji raj i pakao, ja sam uvjeren da se ne sudi po sudu crkve.

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimečet lip 07, 2012 4:38 pm

Star je napisao/la:
Strah od Boga je početak mudrosti ali ne i njezin kraj. Usmjerio si svu svoju energiju na strah od Boga ali si zanemario i onaj dio gdje ga mnogi vole. Ja se Boga ne bojim, volim ga svim srcem i dušom kao svojeg stvoritelja. Volim ga kao vlastitu majku i oca ali duhovnog. Ta ljubav mi omogučuje da ga spoznam i razumijem, ta ljubav me oslobađa od blata u umu i mogu jasno spoznati Boga i voljeti i razumijeti onoga pored sebe.

Archangel je napisao/la:
Tiranina niko ne voli, niti ga poštuje - svi ga se boje. Ali je zato moguće biti zaljubljen u strah. Tome služe horor filmovi. Sa istim pathosom sa kojim čovjek sjeda pred filmsko platno da gleda Jasona kako vreba i kasapi svoje žrtve stoji i čovjek prema hrišćanskom Bogu. Takva ljubav je uvijek bolesna ljubav, i odaje decadencé instinkta. U civilizaciji je čovjek zaštićen i spokojan - a tada njegovi primordijalni nagoni za prepoznavanjem opasnosti bivaju izloženi propadanju. Na nekom nivou unutar sebe, njegov još postojeći instinkt počinje da traži opasnost, utoliko veću ukoliko je zaštićeniji i spokojniji; tokom najdužeg perioda svoje egzistencije, čovjek je rastao i razvijao se u nadmetanju sa opasnim zvijerima i prirodnim nepogodama - tu leži izvor njegove snage. Kad mu to oduzmemo, ili bolje reći, kad ukloni potrebu za time samim svojim uspjehom - on počinje da odumire, da slabi, da degenerira.

I na kraju, kad ta degeneracija i slabost stvara - stvaraće samo ono što odražava takvo stanje uma i duha - stvaraće bogove i demone koji su živa preslika njih samih, stvaraće ih iz potrebe da nadoknade prazninu u sebi izazvanu svojim odvajanjem od svojeg prirodnog stanja, ili, kako je danas popularno reći, "odvajanjem od Prirode" i životom u "umjetnom okruženju".

Nisam ja ništa zanemario, ali, jbg, neće se taj dio sam od sebe pročitati... :D

Star je napisao/la:
Ti misliš da Bog uživa u gnjevu? Ne. On to čini kako bi zaštitio one koji ga prate. A oni koji idu protiv imaju prilike doći k njemu i zatražiti oprost.

Ovo je poanta, dobro pročitaj, jer zadnji put naglašavam:

BOG NE SMIJE OSJEĆATI GNJEV. AKO BOG OSJEĆA GNJEV, ONDA NIJE BOG.

Isto što vrijedi za gnjev, vrijedi i za toleranciju, jer je tolerancija zapravo susprezanje osjećaja gnjeva, ljutnje, ressentimenta - LJUDSKIH emocija!

Prosto je nevjerovatno do koje mjere ljudski um može biti zamrznut da ne vidi nešto tako jasno...

Jedna kontradikcija nakalemljena na drugoj, koja je nakalemljena na treću... To više ni Bog ne može spasiti...

Bez razumijevanja nekih temeljnih načela ova rasprava će se vječito vrtjeti u krug...

@Chak, što se tiče hodanja po vatri, mada rizikujemo da ćemo skrenuti u neke druge vode, to je nedovoljno istražen fenomen, i upravo zato što je neistražen, valja biti desetorostruko oprezan. Da, pacijent vjeruje da neće zadobiti opekotine, ali - je li sigurno da "vjeru" i "nezadobijanje opekotina" povežemo kao uzrok i posljedicu? Znamo samo da se dešavaju istovremeno, ali povezati ih na taj način je cum hoc ergo propter hoc; bitno je primijetiti da taj efekt ne može trajati neograničeno, već je ograničen na par sekundi, u vrh glave par minuta. Gledao sam neke eksperimente sa kapljicama vode na rešou - kad prospeš malo vode na rešo, sve kapljice oko centra grejne ploče će ispariti, a u centru će ostati jedna kapljica, kuvajući i poskakujući, ali će se jako dugo održati. I to je isto interesantan efekt, ali znam da su tada, na osnovu toga, ti isti naučnici uspješno demonstrirali hod po vatri. To sam davno gledao, ali mi je ostalo u sjećanju.

Ti i takvi eksperimenti će prije odgovoriti na pitanje zašto se taj efekt dešava, nego što će to učiniti neko nasumično pucanje u prazno, pa ako šta pogodimo, pogodimo.

Ja kažem da nije sramota nešto ne znati, ili priznati da nešto ne znaš - bolje i to nego se praviti da znaš pa pogriješiti i napraviti belaj..

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimepet lip 08, 2012 3:18 pm

@Chakotay

Da, ja se slažem sa gornjim odlomkom koji si napisao. Samim time što si ti to spomenuo na drugi način nego ja mi govori da nisam dovoljno elaborirao. Nije Bog tiranin da nas kažnjava, nego oni koji nisu željni slijediti Njegove zakone koji su zakoni čiste dobrote, mira i ljubavi mora sam kazniti. To je jedna od tih akcija reakcija Boga, on kaže ako ideš protiv svega što ja jesam, što je dobro i ispravno upozorit ću te. Upozorava nas konstantno samo treba otvoriti oći i malo pogledati sve te znakove koji upozoravaju na propast. Neki nas dnevno lupaju po glavi pa ih ne kužimo ili ignoriramo jer je to brendirano kao "prirodni" tok života.

Što se tiće smrti jasno je opisano u Bibliji da nas mrtvi nemogu čuti zbog čega je nekormancija zabranjena. Mrtvi počivaju do uskrsnuća. Čak i prije samog kraja će ljudima biti opet dana rijeć da se spase, to je prije samog napuštanja Božje volje s njih.

@Arch

Citat :
Nisam ja ništa zanemario, ali, jbg, neće se taj dio sam od sebe pročitati... :D

Mislim da jesi propustio, misliš da si objasnio razlog zašto ali nisi. Povodiš se teoretskim projekcijama koje ne vrijede za sve ljude i sve vrste. Ako hoćeš baš to tvojoj projekciji onda sve zavisi na vlastitom egu, bez tog ega koji mu daje smisao čovjek je ništa. Ne zbog društva i okoline u kojoj se nalazi, već je čovjek po prirodi miran stvor.

Citat :

BOG NE SMIJE OSJEĆATI GNJEV. AKO BOG OSJEĆA GNJEV, ONDA NIJE BOG.

Kako znaš što Bog osjeća? Kako znaš da je to kod Njega uopće osjećaj? Zbog čega Bog nije Bog ako ima osječaje? Kako pojmiti nešto savršeno? Mi nismo baš najbolji etalon da bi mjerili Boga, dapaće mi nismo nikakvo mjerilo Boga. Mi nemožemo suditi Bogu niti svoja mjerila upotrijebiti na Bogu.

Ono što ti ja pokušavam reći jest da rabiš teoretski hologram koji ne paše svuda, a projektor si ti sam. Ono što ne sjedne u hologram nemože biti ili nema logike te je odbačeno jer ju je hologram posložio umjesto da dopustiš da se ono što vidiš samo posloži i pokaže svoju formu. Nešto se može činiti nelogično na površini ali iz dubine površina izgleda sasvim racionalno jer je dubina ono što ćini površinu.

Isti hologram si upotrijebio na gornjoj tezi:

Citat :
I na kraju, kad ta degeneracija i slabost stvara - stvaraće samo ono što odražava takvo stanje uma i duha - stvaraće bogove i demone koji su živa preslika njih samih, stvaraće ih iz potrebe da nadoknade prazninu u sebi izazvanu svojim odvajanjem od svojeg prirodnog stanja, ili, kako je danas popularno reći, "odvajanjem od Prirode" i životom u "umjetnom okruženju".

Ide na principu da je čovjek centar i sve se ravna po njemu. Tako ti ravnaš sve po sebi iako to nemora točno biti istinito. Kako znaš da čovjeka nije stvorio Bog kada tako tvrdiš obrnuto?
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimepet lip 08, 2012 11:06 pm

Star je napisao/la:

Mislim da jesi propustio, misliš da si objasnio razlog zašto ali nisi.

I nisam objasnio, samo sam nagovjestio objašnjenje. Nemam deset godina vremena da sve objasnim, crno na bijelom, pa da to nekome serviram kao gotov proizvod. Ja pretpostavljam voljnost svakoga da vuče svoj dio tereta mišljenja, ne mogu i ne želim da hranim gotovane. Sorry.

1. Kako znaš što Bog osjeća?

Možda na osnovu brojnih biblijskih referenci?

2. Kako znaš da je to kod Njega uopće osjećaj? [...] Mi nismo baš najbolji etalon da bi mjerili Boga, dapaće mi nismo nikakvo mjerilo Boga. Mi nemožemo suditi Bogu niti svoja mjerila upotrijebiti na Bogu.

Cjepidlačenje. Osim toga, zar nije stvorio čovjeka na svoju sliku? Zašto mu onda ne bi mogli suditi?

3. Zbog čega Bog nije Bog ako ima osjećaje?

Šta će mu?

4. Kako pojmiti nešto savršeno?

Šta je uopšte savršenstvo?

Citat :
Ono što ti ja pokušavam reći jest da rabiš teoretski hologram koji ne paše svuda, a projektor si ti sam. Ono što ne sjedne u hologram nemože biti ili nema logike te je odbačeno jer ju je hologram posložio umjesto da dopustiš da se ono što vidiš samo posloži i pokaže svoju formu.

Teoretski hologram? A šta je onda Biblija?

Citat :
Nešto se može činiti nelogično na površini ali iz dubine površina izgleda sasvim racionalno jer je dubina ono što ćini površinu.

Ne zaboravi da vrijedi i obrnuto.

Citat :
Ide na principu da je čovjek centar i sve se ravna po njemu. Tako ti ravnaš sve po sebi iako to nemora točno biti istinito. Kako znaš da čovjeka nije stvorio Bog kada tako tvrdiš obrnuto?

Opet, da ponovimo pitanje: NIJE LI TVOREVINA OGLEDALO TVORCA? Može li biti išta drugo?

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimened lip 10, 2012 12:54 am

Citat :
I nisam objasnio, samo sam nagovjestio objašnjenje. Nemam deset godina vremena da sve objasnim, crno na bijelom, pa da to nekome serviram kao gotov proizvod. Ja pretpostavljam voljnost svakoga da vuče svoj dio tereta mišljenja, ne mogu i ne želim da hranim gotovane. Sorry.

Zašto okolišaš i skačeš oko grma umjesto da jednostavno kažeš što misliš? Nitko nemože interpretirati tvoj um i znati što ti misliš u kojem trenutku. Kako očekuješ da te se razumije ako nekažeš ono što misliš?

Bog nas je stvorio na svoju sliku i priliku ali što se onda dogodilo? Više nismo na njegovu sliku i priliku, mi nismo ogledalo svojeg tvorca. Upravo je u tome poanta, mi nemožemo ni živjeti u Njegovoj blizini kamoli biti Njegovo ogledalo. Ah ta famozna zmija, svi vjeruju u svjedočanstva kako Bog kažnjava ali nitko ne vjeruje u svjedočanstva gdje se objašnjava zašto kažnjava i disciplinira.

Trebat će vremena dok ne shvatimo da izvan Boga ne postojimo, da sve što mi jesmo ovisi o Njemu, pa i ovo malo što jesmo. Sve što Bog jest, to je život i postojanje jer nemožeš postojati u nepostojanju niti živjeti ako si mrtav, ili si mrtav ili si živ, ili postojiš ili ne postojiš. Nema treće varijacije niti teorije, sve je zapravo vrlo jednostavno.

http://en.wikipedia.org/wiki/Biblical_archaeology#Table_I:_Excavations_and_surveys
Ima i Table II koja pokazuje artefakte koji su iskopani.
Biblija je povijesni dokument, da nije povijesni dokument davno bi bila izbrisana kao najobičnija priča ali dosada to nisu uspjeli iako je mnogo njih pokušalo.

http://en.wikipedia.org/wiki/Historicity_of_Jesus#Jesus_as_a_historical_person
Ovo je s wikipedije (očito) koja je uzela možda više skeptične poglede ali nebitno.
Recimo da je to neka neutrala.

http://carm.org/can-we-trust-new-testament-historical-document
Ovo je recimo argument ZA

http://www.vexen.co.uk/religion/christianity_nojesus.html
Našao sam i jednu protiv, ti odlući za sebe jeli dobra ili nije, ako nije dovoljna iznesi tvrdnje protiv ili nađi bolje skeptike

Uglavnom, moj savjet je da uzmeš sat vremena, pročitaš pozitivu neutralu i negativu te doneseš zaključak za sebe, moj savjet još je da ne staneš na tome već da ideš dalje od toga i svaki argument iznesen staviš na kušnju. Pročitaj apologete, skeptike i neutralce i istražuj.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimened lip 10, 2012 5:00 pm

Citat :
Zašto okolišaš i skačeš oko grma umjesto da jednostavno kažeš što misliš? Nitko nemože interpretirati tvoj um i znati što ti misliš u kojem trenutku. Kako očekuješ da te se razumije ako nekažeš ono što misliš?

Vidiš, opet činiš istu grešku koju sam već dva puta spominjao - očekuješ od nekoga da misli za tebe. Meni nije cilj dati neko mišljenje pa da neko onda bira hoće li se prikloniti tome mišljenju ili ne, meni je cilj "isprovocirati samo mišljenje", natjerati na razmišljanje, pravo razmišljanje, umjesto čistog apologetiziranja. Zato nije bitno šta sam ja mislio, iako mislim da u ove tri godine nikad i nisam napisao nešto što nisam mislio (izuzev jednom, ali to je bio samo štos) - već je bitno da li ti kao čitalac iz toga možeš nešto iščitati što ćeš naći korisnim i provokativnim, nešto što će ti pomoći da sagledaš i drugu stranu stvari, naravno, ukoliko imaš volje za time. Ako ne možeš ili nećeš, to se mene ionako ne tiče, meni je to "ni u džep ni iz džepa"...

Citat :
Bog nas je stvorio na svoju sliku i priliku ali što se onda dogodilo? Više nismo na njegovu sliku i priliku, mi nismo ogledalo svojeg tvorca.

Ovo je nemoguće. Ako čovjek sagradi kuću od cigle, čak i ako nakon nekog vremena kuća propadne i uruši joj se krov, da, više neće moći služiti čovjeku kao zaštita od vremenski nepogoda - ali će svejedno i dalje biti sagrađena od cigle, i dalje će odražavati smisao onoga koji ju je gradio i njegove namjere, jer će se nalaziti, na primjer, na istom mjestu gdje je sagrađena, recimo, dalje od puta kako ne bi kamioni i ostala vozila nanosila prašinu na prospektivne ukućane, i dalje će sadržavati ćoškove pa makar bili zidovi razrušeni. Neće se desiti da, ma koliko propala, odjednom iz četvrtaste kuće počinju izbijati obrisi okruglih zidova. To su neki dijelovi koji su neizbrisivi i koji će jako dugo vremena govoriti o onome koji ju je gradio, odavaće njegovo stanje uma i njegove namjere - a, bogme, i to kakav je bio njegov svjetonazor. Okrugle kuće, na primjer, odavaće plemensko uređenje, malobrojno stanovništvo i slobodu unutar zajednice - dok četvrtast oblik odgovara urbanim sredinama jer je takve kuće lakše uklopiti jednu uz drugu na malom prostoru.

To su samo neki od zaključaka koji se mogu izvući na osnovu oblika i lokacije, i arheolozi na osnovu njih, podjednako kao i iz artefakata koje nađu na tom mjestu, mogu dosta pouzdano izvlačiti zaključke o tome ko je tu živio i čime se bavio.

Sjećaš se da sam te jednom pitao zašto je "Eva" zagrizla jabuku? - to je u direktnoj vezi sa ljudskom srži, sa onim "neizbrisivim" u njemu, sa njegovom samom suštinom. Još jedno interesantno pitanje je zašto je "zmija" "zavela" ženu obzervacijom "postaćete kao BOGOVI"? Zašto baš kao "bogovi"? Zašto bi to uopšte bilo bitno čovjeku - ukoliko njegova suština nije Wille zur Macht, ako već tada čovjek, iako navodno "savršen", posjeduje tu volju za širenjem i saznavanjem, volju za moći?! Ljudi koji su stvarali tu biblijsku priču su, na jednom više nego nesvjesnom nivou, prepoznali tu tendenciju - ali je nisu znali pravilno interpretirati a još manje kako je ispoljavati, već su je reificirali u ideji Boga kao "surogata" za tu volju koju svaka organizacija nastoji suzbiti i ograničiti, pa je stoga stalno "gladna". Zato možemo vidjeti kako dugo suzbijani afekti kad im se pruži prilika počinju da divljaju i izrastu u nešto stostruko gore i krvoločnije nego što bi bili da su pravovremeno, svaki ponaosob, dobijali priliku da zadovolje svoju glad. Isti slučaj imamo kad neko dijete othranjeno na barenim jajima dovedemo u tvornicu čokolade ili kad nekome ko je umirao od žeđi u pustinji damo potoke pitke vode - tada postoji opasnost da zbog neumjerenosti naudi samom sebi.

To su sve odlomci čovjeka koji traže svoje objašnjenje i odgovore koji će objasniti njegovu suštinu, ali, kako da nađemo odgovore ako ne znamo ni koja su PITANJA?! Znati postaviti pitanje - tu leži 90% sve mudrosti!

Citat :
Upravo je u tome poanta, mi nemožemo ni živjeti u Njegovoj blizini kamoli biti Njegovo ogledalo. Ah ta famozna zmija, svi vjeruju u svjedočanstva kako Bog kažnjava ali nitko ne vjeruje u svjedočanstva gdje se objašnjava zašto kažnjava i disciplinira.

Zato što su razlozi nebitni. Bitno je samo to kakve individue takva dispozicija proizvodi?. A to smo imali prilike vidjeti. U ogromnoj većini slučajeva - proizvodi nestabilnost, ogorčenost, mržnju, netrpeljivost, neumjerenost, osvetoljubivost - proizvodi sve ono od čega, navodno, odvraća...

Od svog osnutka, institucija države prakticira upravo ovakve metode koje pripisuje Bogu, kažnjavanje - koje pokušava prodati kao "disciplinovanje". No, zašto danas ima toliko kriminalaca da vječito gradi nove i nove zatvore i stalno su dupke puni i prepuni? Je li moguće da postoji neki "bug" u sistemu? A, obzirom da su oba sistema zasnovana na istim premisama, ne radi li se o nekom "duhu u mašini" koji je jednostavno prelazio iz jednog sistema u drugi i zaraživao sve odreda poput virusa side?

I? Zar nam to baš ništa ne govori? Ko tu ima blato u ušima i brvno u oku? - pitam ja.

Što se tiče ovih referenci koje si naveo sa Wikipedije, ne znam šta bi one trebale dokazivati? Svejedno, da je Biblija sto puta istinita i da je sve u njoj istina do istine, ne može se pobjeći zaključku da su ideja Boga kao Stvoritelja i judeohrišćanski moral - antiživotne doktrine koje nastoje uništiti čovjeka inhibiranjem onih elemenata koji ga i čine čovjekom, onih koji ga čine živim... To je zajedničko za sve decadencé-religije, uključujući i budizam, iako je budizam stotinu puta istinitiji i praktičniji od hrišćanstva... Zapravo, da nije bilo Pavla (Saula) hrišćanstvo bi vjerovatno završilo kao evropska varijanta budizma, jedan pokret za mir, za istinsku, ne samo obećavanu - sreću na zemlji... Samo, bilo je previše teško odoljeti osveti Rimu...

Citat :
Biblija je povijesni dokument, da nije povijesni dokument davno bi bila izbrisana kao najobičnija priča ali dosada to nisu uspjeli iako je mnogo njih pokušalo.

Inače, ovo je argumentum ad ignorantium.

Druže moj, pročitao sam ja malo more literature, i za i protiv, i ovih i onih - ali oni ti ništa ne znače ako SAM ne razmišljaš... Rekao sam već, nitko neće misliti umjesto tebe. I danas, u ovom demokratičnom (čitaj: mediokratičnom) društvu vlada predrasuda da je mišljenje nešto što se može raditi za drugoga. Zato se biraju neki "predstavnici" koji bi ovce među ljudima oslobodili "tereta" mišljenja - takođe vidimo i rezultate te predrasude... Naturam expellas furca, tamen usqe recurret!, rekli bi stari Latini :)

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimened lip 10, 2012 6:02 pm

Citat :
Vidiš, opet činiš istu grešku koju sam već dva puta spominjao - očekuješ od nekoga da misli za tebe. Meni...

Činiš istu identičnu grešku a ni ne uviđaš je. Zbog čega misliš da su samo argumenti protiv Boga jedini "razmišljeni" a apologetski su eto... nerazumni i izviru iz ne razmišljanja?
Citat :

Ovo je nemoguće. Ako čovjek sagradi kuću od cigle, čak i ako nakon nekog vremena kuća propadne i uruši joj se krov, da, više neće moći služiti čovjeku kao zaštita od vremenski nepogoda - ali će svejedno i dalje biti sagrađena od cigle, i dalje će odražavati smisao onoga koji ju je gradio i njegove namjere, jer će se nalaziti, na...

Upotrijebio si krivu analogiju, mi smo građeni od materije i ona odražava inteligentan dizajn ali naša priroda ne odražava Božju. Ovo sam više puta pokušao objasniti ali me ne čuješ. U tvojoj analogiji s kućom bi to bilo kao nešto u stilu da kuća ima svoju prirodu, svrha kuće sama po sebi ne odražava prirodu onoga tko ju je sagradio, jednako tako bi mogli dokučiti jeli graditelj te dotične kuće bio lijepa osoba.
Zanemario si opet priču o zmiji, tako da i sama naša materija pokazuje urušeni krov.

Citat :
Zato što su razlozi nebitni. Bitno je samo to kakve individue takva dispozicija proizvodi?. A to smo imali prilike vidjeti. U ogromnoj većini slučajeva - proizvodi nestabilnost, ogorčenost, mržnju, netrpeljivost, neumjerenost, osvetoljubivost - proizvodi sve ono od čega, navodno, odvraća...

Ne kužim koji dio AKCIJA-REAKCIJA ne shvačaš? Naravno da su razlozi bitni.
O kojim to individuama govoriš?
Citat :

Što se tiče ovih referenci koje si naveo sa Wikipedije, ne znam šta bi one trebale dokazivati? Svejedno, da je Biblija sto puta istinita i da je sve u njoj istina do istine, ne može se pobjeći zaključku da su ideja Boga kao Stvoritelja i judeohrišćanski moral - antiživotne doktrine koje nastoje uništiti čovjeka inhibiranjem onih elemenata koji ga i čine čovjekom, onih koji ga čine živim

Pa rekao si da poznaješ tematiku vrlo dobro ali si pokazao gorko neznanje pa sam mislio da pogledaš pobliže o tome ponovno, nije meni ideja tebe učiti nečemu ali bar pokazati da su ti argumenti bazirani samo na osjećaju.

Antiživotne doktrine? Gdje je ta antiživotna doktrina? Što čovjeka čini živim? Silovanje i nepravda, ubijanje i krv? Jeli to čovjeka čini živim? To je ono protiv čega se krščanstvo bori, protiv zla koje ljude opsjeda tako da neznam zbog čega nešto što služi samom životu ubija čovjeka.
Ti misliš da je to nešto što inhibira razmišljanje? Jeli to ono što čovjeka čini živim? Ajmo razmisliti malo o mišljenjima...

Kada bi znanstvenici držali svoje pronalaske tajnima i očekivali od ostalih da "ne ljenčare" i pronađu ta otkrića sami za sebe, gdje bi bili? Ako misliš da si nešto otkrio reci naglas ili zadrži za sebe. Pokušavaš druge potaknuti na razmišljanje ali nisi spreman napraviti eventualne korekcije na vlastitom razmišljanju.

Citat :
Zapravo, da nije bilo Pavla (Saula) hrišćanstvo bi vjerovatno završilo kao evropska varijanta budizma, jedan pokret za mir, za istinsku, ne samo obećavanu - sreću na zemlji... Samo, bilo je previše teško odoljeti osveti Rimu...

Ovdje si također pokazao neznanje o svetim spisima i o Paulovoj misiji i prirodi. Ja ti pokušavam reći da su ti temelji greška a na tim temeljima si izgradio 100katnicu.
Držiš se Luciferijanske filozofije koja samu sebe jede i zavlaći, iz nje nema puta van, koliko god ti razmišljao ili filozofirao, tako je dizajnirana. Ona te ne osnažuje niti te čini išta više živim nego što mrtvaca ući plesati, baš naprotiv drži te okupiranim u beskonačnom razmišljanju o krivim stvarima i daje ti privid razuma.

Citat :
Inače, ovo je argumentum ad ignorantium.

A jeli doista? Koji argumenti ili navodi su te nagnali da to misliš?
Ništa ti ne znaći ako sam ne razmišljaš i apsolutno se slažem s time, ukoliko se radi samo o mišljenju, razmišljanje neide daleko kada su činjenice u pitanju. Ako je 2+2=4 onda ti o tome možeš razmišljati do sutra ali ta činjenica još uvijek stoji.
Tako da te rasprave o kojima si toliko čitao, pročitaj opet i onda potvrdi činjenice koje se u njima nalaze ili ih opovrgni, nemoj zaključivati već proući.

Neće te nitko orobiti za razmišljanje budi siguran u to, niti češ pasti plijen nekom manipulatoru koji bi ti prodao zmijino ulje.
Primjer predstavnika koji razmišljaju za večinu je teorija evolucije, ali opet kada bolje razmisliš o tome... mi nemožemo misliti na sve istovremeno, mi nismo sposobni biti u svim granama života aktivni u isto vrijeme.
Tako da kada spominješ "ovce" sjeti se da su to ljudi koji imaju dovoljno svojih problema da bi razmišljali o politici, znanosti, sportu, filozofiji, društvu, zabavi, poslu itd itd istovremeno. :)
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimened lip 10, 2012 8:12 pm

Citat :
Činiš istu identičnu grešku a ni ne uviđaš je. Zbog čega misliš da su samo argumenti protiv Boga jedini "razmišljeni" a apologetski su eto... nerazumni i izviru iz ne razmišljanja?

Pa, barem smo se složili da je takvo razmišljanje greška. I opet bi počinio grešku kad bi te pitao "zbog čega misliš da su samo argumenti ZA Boga jedini smisleni, a negacijski su nerazumni i dolaze od Sotone(tzv. "tu quoque")? Zar ne? E, pa, čuvaću se da ne počinim tu grešku... ;)

Citat :
rekao si da poznaješ tematiku vrlo dobro ali si pokazao gorko neznanje pa sam mislio da pogledaš pobliže o tome ponovno, nije meni ideja tebe učiti nečemu ali bar pokazati da su ti argumenti bazirani samo na osjećaju.

Opet pretpostavljaš moje neznanje kao izvor mojih argumenata. Očekujem da to podupreš argumentima koji nisu zasnovani na osjećajima. Izvoli...

Citat :
Upotrijebio si krivu analogiju, mi smo građeni od materije i ona odražava inteligentan dizajn ali naša priroda ne odražava Božju. Ovo sam više puta pokušao objasniti ali me ne čuješ.

Pametan i nepristran čovjek bi rekao da obojica imamo blata u ušima. Bi li bio u pravu?

Inače, šta si rekao da je naša priroda? Nije volja za moć, nego...? Isto pitanje: šta je Božja priroda?

Citat :
Citat :
Zato što su razlozi nebitni. Bitno je samo to kakve individue takva dispozicija proizvodi?. A to smo imali prilike vidjeti. U ogromnoj većini slučajeva - proizvodi nestabilnost, ogorčenost, mržnju, netrpeljivost, neumjerenost, osvetoljubivost - proizvodi sve ono od čega, navodno, odvraća...

Ne kužim koji dio AKCIJA-REAKCIJA ne shvačaš? Naravno da su razlozi bitni.
O kojim to individuama govoriš?

Čovjek može iz krivih razloga da čini prave stvari, iz pravih razloga krive, iz krivih krive i iz pravih prave. Razlozi se mijenjaju - ali ono što ostaje zanavijek isto je ono što je učinjeno...

Citat :
Antiživotne doktrine? Gdje je ta antiživotna doktrina? Što čovjeka čini živim? Silovanje i nepravda, ubijanje i krv? Jeli to čovjeka čini živim? To je ono protiv čega se krščanstvo bori, protiv zla koje ljude opsjeda tako da neznam zbog čega nešto što služi samom životu ubija čovjeka.

Hrišćani su se vrlo dobro borili protiv tih "zala". Nažalost, ta "zla" su još uvijek tu i to u punoj snazi. Zbilja, zar to ne govori dovoljno? Je li može postojati jači argument protiv hrišćanstva?

A da mi kažeš zašto su te stvari, silovanje, nepravda, ubijanje i krv - zlo?

Citat :
Pokušavaš druge potaknuti na razmišljanje ali nisi spreman napraviti eventualne korekcije na vlastitom razmišljanju.
...
Ovdje si također pokazao neznanje o svetim spisima i o Paulovoj misiji i prirodi. Ja ti pokušavam reći da su ti temelji greška a na tim temeljima si izgradio 100katnicu.
Držiš se Luciferijanske filozofije koja samu sebe jede i zavlaći, iz nje nema puta van, koliko god ti razmišljao ili filozofirao, tako je dizajnirana. Ona te ne osnažuje niti te čini išta više živim nego što mrtvaca ući plesati, baš naprotiv drži te okupiranim u beskonačnom razmišljanju o krivim stvarima i daje ti privid razuma.

Pričuvaj se ovakvih argumenata, to je dvosjekli mač...

Citat :
Inače, ovo je argumentum ad ignorantiam.

A jeli doista? Koji argumenti ili navodi su te nagnali da to misliš?

Ti se šališ? Zar je to nešto sporno?

Citat :
Neće te nitko orobiti za razmišljanje budi siguran u to, niti češ pasti plijen nekom manipulatoru koji bi ti prodao zmijino ulje.
Primjer predstavnika koji razmišljaju za večinu je teorija evolucije, ali opet kada bolje razmisliš o tome... mi nemožemo misliti na sve istovremeno, mi nismo sposobni biti u svim granama života aktivni u isto vrijeme.
Tako da kada spominješ "ovce" sjeti se da su to ljudi koji imaju dovoljno svojih problema da bi razmišljali o politici, znanosti, sportu, filozofiji, društvu, zabavi, poslu itd itd istovremeno.

A koji su to problemi da ljudima ne daju razmišljati?

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimened lip 10, 2012 9:06 pm

Citat :
Pa, barem smo se složili da je takvo razmišljanje greška. I opet bi počinio grešku kad bi te pitao "zbog čega misliš da su samo argumenti ZA Boga jedini smisleni, a negacijski su nerazumni i dolaze od Sotone(tzv. "tu quoque")? Zar ne? E, pa, čuvaću se da ne počinim tu grešku... ;)

Vrlo jednostavno, pogledaj pobliže. Uostalom kako znaš da ne dolaze od sotone kada si to već spomenuo?
Citat :

Opet pretpostavljaš moje neznanje kao izvor mojih argumenata. Očekujem da to podupreš argumentima koji nisu zasnovani na osjećajima. Izvoli...

Ne pretpostavljam, već vidim i komentiram. Vidi se da nisi proučio tematiku o kojoj sudiš. Nisi iznio ništa konkretno, već pretpostavke kojima je baza hologram.
Samim time kada izneseš argument da je krščanstvo anti-životna filozofija govori jako puno.
Čekam argument

Citat :
Hrišćani su se vrlo dobro borili protiv tih "zala". Nažalost, ta "zla" su još uvijek tu i to u punoj snazi. Zbilja, zar to ne govori dovoljno? Je li može postojati jači argument protiv hrišćanstva?

Evo još jedne greške bazirane na krivoj pretpostavci. Zlo je vrlo jasno definirano i izvor zla je vrlo jasno definiran u Bibliji.

Citat :
A da mi kažeš zašto su te stvari, silovanje, nepravda, ubijanje i krv - zlo?

A ovo je također još jedna greška. Ja shvaćam ideju "slobodoumnosti" ali doista? zar je ovo doista upitno? Ti bi htio da te se siluje? ili da se krši tvoja prava, tvoju slobodnu volju?
Čuvaj se fiktivne slobode od jasno definiranih zakona, kočnice na autu imaš s razlogom tako i tvoja duša ima kočnice s razlogom. Igrati se mehaničara a nemaš pojma što radiš može biti opasno.

Citat :
Pričuvaj se ovakvih argumenata, to je dvosjekli mač...

Jasno ali opet... tvrdiš da poznaješ spise a iznosiš greške.

Citat :
Ti se šališ? Zar je to nešto sporno?

Govorili smo o vjerodostojnosti Biblije nismo li. Iznio si još jednu pretpostavku bez da si ju argumentirao. Kažeš da Biblija nije vjerodostojna? Iznesi činjenice umjesto citata.

Citat :
A koji su to problemi da ljudima ne daju razmišljati?

Nemaju svi dostupan internet, ne žive svi u ugodnim domovima. Da bi ljudi mogli razmišljati o tim stvarima moraju prvo imati pokriven materijalni život. Dapaće, samo nekih 40% svijeta živi dobro kao mi. Tako da, opet si iznio grešku na temelju svojih pretpostavki.
Da ne spominjem konstantni brainwash kroz medije u modernom svijetu, to je najveći blokator ljudi. Oni koji nemaju Bog će ih naći i zbrinuti ali oni koji ne žele neće nikada naći Boga, stoga je taj mentalni sklop opasniji od bilo koje neimaštine.

Citat :
Izvoli...

Evo. jesam.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimened lip 10, 2012 10:50 pm

Jesi, al na panju..:)

Prvo, tražiš da dokažem da kontrargumenti protiv Boga NE dolaze od Sotone, i da Biblija NIJE vjerodostojna. Dokaži ti meni da NE postoji Leteće Špageti Čudovište i/ili Ružičasti Jednorog! Ja sam iznio svoja razmišljanja, ne o tome da Bog NE postoji, nego da ono što se dosad poštovalo kao Bog nije uopšte Bog - čak nije ni čovjek, barem ne pristojan i dostojan poštovanja i obožavanja.

Ne može se dokazati da Bog ne postoji, niti bilo koji ne-bitak, jer ne-bića ne postoje. Samo se biće može dokazati, ali to je ono što vaša strana nikad nije uspjela.

Štaviše, iznio sam svoju admoniciju o tome da čovjek postoji - tačnije, da postoji mnogo više ispod njegove površine nego što on misli... Zar je sporno da čovjek ne poznaje sebe? Kad usvojimo tu premisu i prenesemo je na realnost dobićemo, koliko je meni poznato, jedino razumsko objašnjenje za sve što se dešava oko nas sa čovjekom i oko njega.

Ad ignorantiam koji si počinio nije moje "mišljenje" nego činjenica, ako ćemo već o činjenicama, to je jedna. To što nisi dokazao A ne znači da si istovremeno dokazao B.

Citat :
Citat :
A da mi kažeš zašto su te stvari, silovanje, nepravda, ubijanje i krv - zlo?

A ovo je također još jedna greška. Ja shvaćam ideju "slobodoumnosti" ali doista? zar je ovo doista upitno? Ti bi htio da te se siluje? ili da se krši tvoja prava, tvoju slobodnu volju?

Primijetićeš da te nisam pitao "je li to zlo za žrtvu?" nego - je li to zlo? Dakle, bez subjekta i bez objekta, da li je to zlo samo po sebi? Ovdje stavljam na procjenu objektivnu stvarnost naspram subjektivne.

Citat :
Samim time kada izneseš argument da je krščanstvo anti-životna filozofija govori jako puno.

Na primjer...?

Citat :
Nemaju svi dostupan internet, ne žive svi u ugodnim domovima. Da bi ljudi mogli razmišljati o tim stvarima moraju prvo imati pokriven materijalni život. Dapaće, samo nekih 40% svijeta živi dobro kao mi. Tako da, opet si iznio grešku na temelju svojih pretpostavki.

Vidiš, i sam si ovdje napravio istu grešku koju i meni spočituješ. Ja ti mogu reći na osnovu ličnog iskustva da to nije istina. Ja nikad, pa ni sad - nisam živio ugodnim, lagodnim životom, naprotiv, svaki dan, maltene svaki sat mi je borba za goli opstanak, bila i ostala. Postoje i beskućnici po gradskim ulicama koji žive lagodnije nego ja. Ipak, bavio sam se mnogim disciplinama u periodima kad bi zadovoljio svoje najosnovnije potrebe, u periodima kad bi mogao da se malo opustim. Stoga, izvini mi ako kažem da poznajem život i njegove teškoće malčice bolje nego ti ili neko drugi ko živi u "rezervatu", iza gradskih zidina i odvojen od svega prirodnog i realnog.

Vita contemplativa je stanje duha i to je, manje-više, hronično stanje. Njega se može inhibirati i zatomiti, ali ono uvijek nađe način da ispliva na površinu. Prije Interneta i prije "lagodnog života" kad je većina ljudi živjela ovako kao ja sada, ljudi su isto razmišljali, možda i bolje, zdravije, temeljitije, neometanije. Ideja velike zajednice, sa svim prividnim prednostima nosi sa sobom i bolest, doslovno i figurativno - a kako je moguće da se to ne odrazi na mišljenje?

Sistem koji je progutao čovjeka mu oduzima vrijeme da bi čovjek radio u interesu tog sistema, stoga mu nedostaje vremena i energije za sebe. Normalno, ono što se ne njeguje - to propada. Onda taj isti sistem da bi zaštitio svoje elemente nudi svoje lijekove, koji bi trebali da poprave štetu koju je on i izazvao i - stvaraju nove bolesti. Čudiš se što smatram hrišćanstvo antiživotnim? Šta je život uopšte? Kucanje srca? Život nije život ako se ne širi i ne osvaja nova područja, ako ne "cvjeta", što bi rekli. Ubijanje, pljačkanje, porobljavanje je nešto što je inherentno samom životu i uslov je njegovog postojanja, a nije kako se misli među modernim raznježenicima, simptom propasti i pokvarenosti. Prije bi se moglo reći da je suprotno učenje znak pokvarenosti. Zašto?

Svaki put kad jedeš ili piješ, nešto si ubio i/ili opljačkao od prirode, a zatim učinio dijelom sebe. To čine i divlje zvijeri i po tome ni čovjek nije iznimka. On porobljuje druge zvijeri i iskorištava ih, počev od pasa, konja pa čak i bakterije iskorištava za svoje potrebe. Kako druge životinje, tako i druge ljude. Čak i u hrišćanstvu, ni Bog sam ne čini ništa drugo nego što čini čovjek - koga voli, njega uzgaja, koga ne voli ubija ga, eliminiše. Eliminisati svakoga ko ti stoji na putu - nije li to, ne doktrina, već stara praksa od pamtivjeka? "Ali on je ovakav, onakav...!" Zar je bitno kako to "opravdavaš"? Bitno je da imaš svoj razlog i da je taj razlog koji imaš tebi dovoljan. Tuđi "razlozi" te se ne tiču i ne dolaze u obzir, jer drugi ljudi nisu tako važni kao što si ti - sa tim svaki čovjek kroči kroz život i čini ono što čini, bilo to nešto što bi neko rekao "dobro" ili "zlo". Postoji samo jedan aršin po kojem je nešto dobro ili zlo - a to je ko u tom trenutku ima moć.

Citat :
Da ne spominjem konstantni brainwash kroz medije u modernom svijetu, to je najveći blokator ljudi. Oni koji nemaju Bog će ih naći i zbrinuti ali oni koji ne žele neće nikada naći Boga, stoga je taj mentalni sklop opasniji od bilo koje neimaštine.

Baš super što si to spomenuo. Trebalo bi malo zagledati u to šta mediji govore i koju stranu oni zastupaju. Jesi li ikad čuo da negdje u medijima govore ovako kao ja sad? Ako i jesi, kladim se da je to bilo jednom, maksimalno dvaput. U većini slučajeva, zastupaju mainstream mišljenje o apsolutnosti morala i, je li moram i to spomenuti, bezbrojne priče o "ljudskoj dobroti", "nesebičnosti", "ljubavi" - jer to su stvari na koje se ljudi najlakše napale i, kad se jednom napale, onda je sa njima poslije lako... Je li treba spominjati kakvo je učenje i na ovim prostorima trajalo 2000 godina i još uvijek traje? I? Je li život zbog toga bolji? Je li cvjeta? Je li, na kraju krajeva, raste natalitet u razvijenim, zapadnim zemljama? A gdje raste, u kojim uslovima, kojim zemljama? Da nije imigranata iz tih zemalja, čitava zapadna civilizacija bi već davno doživjela fizički kolaps, jedino je oni još nekako održavaju...

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimened lip 10, 2012 11:46 pm

@Arch ti nećeš odustati sve dok i posljednjeg vjernika ne uvjeriš da Bog ne postoji? ;)
Jesi li se koji puta zapitao, da li možda postoji Bog koji je potpuno drugačiji od onoga kako ga opisuje crkva?
Zašto je tako nemoguće da postoji tvorac Svemira koji je stvorio sve što postoji, pa i nas i koji nam je dao slobodu da činimo što želimo i da živimo kako želimo, a da nas pri tome ne osuđuje i ne kažnjava?

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimepon lip 11, 2012 12:43 am

Citat :
Primijetićeš da te nisam pitao "je li to zlo za žrtvu?" nego - je li to zlo? Dakle, bez subjekta i bez objekta, da li je to zlo samo po sebi? Ovdje stavljam na procjenu objektivnu stvarnost naspram subjektivne.

Mislim da si se malo pogubio, bez subjekta nemože postojati išta, pa tako ni zlo. Ako hočeš objektivno zlo ne postoji ali objektivno se nemože primijeniti na živi već samo na neživi svijet. Znaći nije zlo razbiti kamen tj ne vršiš nasilje nad kamenom ako ga razbiješ.
Naravno da je zlo, zlo je za žrtvu i za onoga tko to vrši samo što se taj oglušio na razum i savjest.

Citat :
Na primjer...?

Govori da ne razumiješ temelje krščanstva. Jedno je crkva koju čine ljudi a drugo je Bog. Sudiš Boga po ljudima koji nisu mjerilo, u njima nema duha svetoga niti razuma. To nije Božji poticaj, već od onoga koji je u svijetu.

Što je točno život? Kako opisati tu esenciju ne bih znao. To je dio Božje milosti, to je oruđe preko kojeg nam Nebeski Otac omogučava postojanje.
Isto tako život sudiš po ovome svijetu, a ovaj svijet nije originalni naum. Ono po čemu se ravnaš su plodovi od ovog svijeta ne od Boga. Božji naum je oskvrnut.

Postoje razne vrste ljudi i nismo svi isti, neki su dobri matematičari, neki su odlični inžinjeri, nekima ide fizika a nekima povijest itd. itd... vidiš jednako tako ne razmišljamo svi o istim stvarima, a kamoli da nas se ne potiće na razmišljanje nego kontra.
Kada već govoriš iz iskustva, ja ti opet kažem da nisu svi ljudi TI niti možeš primijeniti svoj model na sve ljude.
Citat :

Baš super što si to spomenuo. Trebalo bi malo zagledati u to šta mediji govore i koju stranu oni zastupaju. Jesi li ikad čuo da negdje u medijima govore ovako kao ja sad? Ako i jesi, kladim se da je to bilo jednom, maksimalno dvaput. U većini slučajeva, zastupaju mainstream mišljenje o apsolutnosti morala i, je li moram i to spomenuti, bezbrojne priče o "ljudskoj dobroti", "nesebičnosti", "ljubavi" - jer to su stvari na koje se ljudi najlakše napale i, kad se jednom napale, onda je sa njima poslije lako... Je li treba spominjati kakvo je učenje i na ovim prostorima trajalo 2000 godina i još uvijek traje? I? Je li život zbog toga bolji? Je li cvjeta? Je li, na kraju krajeva, raste natalitet u razvijenim, zapadnim zemljama? A gdje raste, u kojim uslovima, kojim zemljama? Da nije imigranata iz tih zemalja, čitava zapadna civilizacija bi već davno doživjela fizički kolaps, jedino je oni još nekako održavaju...

Jesi li možda razmislio o tome da je to zato jer svi ljudi teže ka dobroti? Jesi li možda razmislio o tome da vječna borba za opstanak nije poanta? Ako se borimo za opstanak, to je ono što najviše inhibira razmišljanje i nemožemo se posvetiti bitnim stvarima. Zato je Eden bio mjesto gdje imaš sve potrebno, gdje nema borbe za opstanak i okoliš koji omogučava pravu slobodu ljudskog razmišljanja i postojanja, gdje je um doista slobodan.

Učenje na ovim prostorima opet napominjem nije Božji nauk. Nemogu to dovoljno napomenuti jer se uvijek spotaknemo o isti kamen. Zbog toga jednako često govorim da pokazuješ neznanje i nerazumijevanje Kristovog nauka i Božje prirode.
Sustav koji drži ovaj svijet od kolapsa je isti taj koji ga drži ruglom, ali to je politika a njome se ne bavim jer smatram da je to beskorisno, sve će sjesti na svoje mjesto, u to sam uvjeren i vrlo brzo nam se primiće kraj.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimepon lip 11, 2012 1:49 am

Chakotay je napisao/la:
@Arch ti nećeš odustati sve dok i posljednjeg vjernika ne uvjeriš da Bog ne postoji?
Jesi li se koji puta zapitao, da li možda postoji Bog koji je potpuno drugačiji od onoga kako ga opisuje crkva?
Zašto je tako nemoguće da postoji tvorac Svemira koji je stvorio sve što postoji, pa i nas i koji nam je dao slobodu da činimo što želimo i da živimo kako želimo, a da nas pri tome ne osuđuje i ne kažnjava?

cerek

Ma jok, @Chak, to nema veze sa tim da ja nekoga nešto hoću uvjeriti. Šta ja imam od toga? Šipak. Ovo meni dođe kao rekreacija, da držim mozak oštrim i britkim, da ne bi atrofirao. U šta će neko vjerovati živo me zabole... :)

Iako, pri svakoj ovakvoj raspravi, potajno se nadam da će mi neko dati neku misao za dugotrajno žvakanje, nešto što još nisam čuo, nešto što bi bilo vrijedno da barem jedno tri dana o tome razmišljam bez odmora... Ali, teško je to naći, bio sam, što bi se reklo, "s obe strane ograde" i poznajem sve trikove, ili barem većinu... Šta'š...

Znaš, jesam jedno vrijeme, doduše kratko, vjerovao u ovo što ti pričaš. To je bilo netom prije nego što sam morao i tog Boga poslati u trajnu penziju. Jer, ako ga ja moram napraviti onakvim kakav jeste i kakav ja mislim da bi trebao biti, a on nije takav, i ako se nije upravo takav odlučio pokazati jasno i nedovosmisleno - onda samo je*em đogu! Ako ga ja moram korigirati, i to svjesno da bi on bio savršen a da bi ja bio manje savršen i da bi istovremeno to bilo nešto što ja ne mogu - onda fuck it...!

Kad bi hrišćani, primjera radi, imali volje za Istinom koja ide dalje od onoga što je Isus, u naletu skromnosti, rekao "Ja sam Istina" - malo bi drugačije gledali na gnostike nego što su ih gledali. Osuđivali su ih i proganjali - a oni su bili blizu toga da pobijede neke temeljne nedostatke u hrišćanskom učenju. Nadam se da me niko neće uzeti za ozbiljno, jer bi mogao postati novi Luter i, kao i on, produžiti ovu trentunu glupost koja je zagrizla svijet... misli Sačuvaj me Bože tog belaja! :D

Konkretno, tiče se samog koncepta stvaranja od strane nekoga ko je svemoćan. Gnostici su vjerovali u dva Boga: jedan koji je stvorio ovaj svijet, fizički, materijalni, i drugog, PRAVOG Boga, svedržitelja, koji je stvorio duhovni svijet. Materija je propadljiva, i stoga je njima, a i meni, nevjerovatno da nešto što je savršeno stvara nešto manje savršeno. Oni su sigurno imali svoje razloge, ali ovo je moj glavni: nešto što je više složeno ako stvara nešto što je manje složeno smanjuje entropiju sistema, a to je karakteristika nežive prirode. Drugim riječima, ako to prikažemo grafički, i stavimo stepen složenosti na ordinatu a protok vremena na apscisu - dobićemo NEGATIVAN trend, odn. opadanje snage života. S druge strane, upravo je POZITIVAN trend ono što obzerviramo oko sebe, rast života, širenje, grananje, stvaranje novih organizacija, produbljivanje postojećih. Dakle, suprotno onome na što bi naveo zaključak koji kaže da je život krenuo od kompliciranijeg ka jednostavnijem. Budući da obzervirano ne odgovara pretpostavljenom, moramo zaključiti da je pretpostavka lažna. Eto...

@Star,

Citat :
Mislim da si se malo pogubio, bez subjekta nemože postojati išta, pa tako ni zlo. Ako hočeš objektivno zlo ne postoji ali objektivno se nemože primijeniti na živi već samo na neživi svijet. Znaći nije zlo razbiti kamen tj ne vršiš nasilje nad kamenom ako ga razbiješ.
Naravno da je zlo, zlo je za žrtvu i za onoga tko to vrši samo što se taj oglušio na razum i savjest.

Dobro, možemo reći da je to zlo za "žrtvu", odn. onoga na kome se ta i takva vrsta radnje vrši, ako zlo definišemo kao "nanošenje bola". Ali, zašto je zlo za onoga koji to vrši?

Što se tiče nekih temelja hrišćanstva, dobro, ajmo malo o tome... Ono je nastalo u Judeji, među Jevrejima, Božjim izabranim narodom koji je bio porobljen od strane Rimljana. Tačno ili ne?

E sad, zar je toliko nemoguća teza da je zbog toga što je on, Božji izabrani narod, narod među narodima, morao da pati pod tuđom čizmom, slično kao i u Egiptu, pomislio da je to zato što se nekako ogriješio o svog Jehovu? Opet pod tuđom čizmom! Opet rob! Zar ni Mojsijev Zakon nije bio dovoljan da se udobrovolji volja Božja? Gdje ne štima? Šta se dešava?

Nisu razumjeli. A nesumnjivo su mnogo razmišljali o tome. Sad nije bilo Mojsija, već je morao da se neko drugi javi i da ih izbavi. Ali ko? Da idu silom kao u Egiptu? Kasnije su i to pokušali i - grandiozno popušili. Rim je bio JAK i organizovan, nisu to bili praznovjerni Egipćani. Šta je moglo da se uradi? Rim se morao pobijediti na neki drugi način. Ako ne silom - onda milom! Odnosno, ako ne fizički, onda duhovno! Pa su skupili svu silu i ordiju porobljenih i potlačenih podanika Rima, od njih načinili apostole, i poslali ih na naivne Rimljane. Zašto je Petar toliko inzistirao na odlasku u Rim, kad su ga svi odvraćali? Rim se nikad prije nije susreo sa takvim protivnikom, pa je činio ogromne greške - progonio ih je, kažnjavao, zatvarao - i napravio nepopravljivu štetu, jer ovi su se upravo time i hranili i postajali jači, za njih je patnja bila znak božanske ljubavi... To je bilo objašnjenje sve te patnje koju su Jevreji osjećali pod tuđom vlašću. Patnjom je Jehova njima zapravo iskazivao ljubav - jer za njih i nije namijenio OVAJ svijet, nego jedan drugi, BOLJI...

Eto ideje zašto je hrišćanstvo zastupalo upravo to što je zastupalo, zašto je dobilo baš TAJ oblik a ne neki drugi. Zar ćeš reći da to nema smisla?

Da nije bilo progona hrišćana, pitanje je, i, mislim, vrlo DOBRO pitanje: šta bi bilo sa hrišćanstvom? Bi li postojalo i danas, ili bi bilo zaboravljeno kao i mnoga druga učenja? Da li su hrišćani ikad Rimu rekli "hvala"! Ili Judi Iskariotskom? Gdje bi oni bili danas da nije bilo njih? To nećemo nikad doznati, ali svejedno, valja se zapitati...

Citat :
Isto tako život sudiš po ovome svijetu, a ovaj svijet nije originalni naum. Ono po čemu se ravnaš su plodovi od ovog svijeta ne od Boga. Božji naum je oskvrnut.

WTF?! Kako je moguće oskvrnuti Božji naum?! Mislio sam da je sveznajući i svemoguć... doh

Kažeš da ne mogu primijeniti ovaj svoj model na sve ljude. Zašto ne? Na koje to ljude ne mogu primijeniti?

Citat :
Jesi li možda razmislio o tome da je to zato jer svi ljudi teže ka dobroti? Jesi li možda razmislio o tome da vječna borba za opstanak nije poanta? Ako se borimo za opstanak, to je ono što najviše inhibira razmišljanje i nemožemo se posvetiti bitnim stvarima.

Zar borba za spas svoje duše nije isto borba za opstanak?

Citat :
Sustav koji drži ovaj svijet od kolapsa je isti taj koji ga drži ruglom, ali to je politika a njome se ne bavim jer smatram da je to beskorisno, sve će sjesti na svoje mjesto, u to sam uvjeren i vrlo brzo nam se primiće kraj.

Da, tu se konačno slažemo, makar samo pojmovno... Primiče nam se kraj. Ono gdje se ne možemo složiti je zašto. Hrišćani su pronašli nešto što bi trebalo povećati izglede za preživljavanje, a trenutnu situaciju tumače tako što govore da je to zato što ne uzimaju dovoljno hrišćanstva. Ja tvrdim da je upravo hrišćanstvo ono što će uništiti svijet. Tako će ipak, na kraju, oni biti u pravu - samo to je mrtvima slaba utjeha... Jesi čuo sa samoispunjavajuća proročanstva?


_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimepon lip 11, 2012 10:56 pm

Arch je napisao/la:
...imali volje za Istinom koja ide dalje od onoga što je Isus, u naletu skromnosti, rekao "Ja sam Istina"
zubi
Rekao je on "Ja sam put, istina i život" no rekao je i još nešto, "Djela koja sam ja činio i vi ćete činiti i veća od njih ćete činiti." E sad on koji kaže za sebe da je Bog kaže nama da ćemo činiti djela i veća od onih koje je on činio. Neću reći da razumijem što je time htio reći, ali mi daje za razmišljati.

Ja ne znam zašto ti stalno vjeruješ crkvi i svećenicima kad kažu da smo mi nesavršeni. To da li smo savršeni ili nismo je u stvari nemoguće reći, možda smo mi baš onakvi kakvi trebamo biti. Crkva nas želi držati pod kontrolom pa nam nameće to breme nesavršenosti i na taj nas način želi kontrolirati, ali naravno to je nemoguće, pa sve više i više gube poslušne ovčice. No to ne čini Bog nego crkva ;)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimeuto lip 12, 2012 12:22 am

@Arch

Kada vršiš zlo, postaješ djelom toga. Postajanjem dijelom zla vršiš sebi zlo jer si pripremaš vječnu smrt a prilikom postaješ rob zlu. Evo primjera, kada uzimaš drogu koja je zlo ti polako postaješ rob tomu zlu, kao i alkohol, pretjerana seksualnost itd. Silovanje nije ništa drugačije, degradiraš duševno, mentalno i moralno.

Brkaš patnju i ljubav. To nije slučaj kod krščana, nego se dapaće vrlo jasno razaznaje jedno od drugoga i Jahve tj Bog ne pokazuje svoju ljubav kroz patnju. Kako je Isus rekao, "svijet je mene mrzio prije vas i zbog mojeg imena če vas mrziti". Nema to veze sa patnjom, već patnja djeluje kao sredstvo ojačanja vjere i čovjeka jer pokazuje koliko je Bog istinit. Bog je svijetski neprijatelj #1, i mi Njegovi sluge nismo ništa drugačiji na stajalištu. Nitko ne želi patiti ako nemora, ali patnja je nužan dio ovog života, jer način na koji pokušavamo živjeti u ovom svijetu odgovara onome koji slijedi i nepodoban je za ovaj.

Citat :
E sad, zar je toliko nemoguća teza da je zbog toga što je on, Božji izabrani narod, narod među narodima, morao da pati pod tuđom čizmom, slično kao i u Egiptu, pomislio da je to zato što se nekako ogriješio o svog Jehovu? Opet pod tuđom čizmom! Opet rob! Zar ni Mojsijev Zakon nije bio dovoljan da se udobrovolji volja Božja? Gdje ne štima? Šta se dešava?

Izraelci su uvijek iznova se okretali k idolima i odvraćali od Boga i svaki put kada bi napustili Boga, postali bi roblje i bivali pokoreni, svaki put kada bi mu se vratili bili bi slobodni. U Egiptu su bili prvo gosti ali onda su porobljeni kako se vlast mijenjala.
Mojsijev zakon je samo zakon, dan ljudima kao sjena onoga što dolazi. To je priprema za mesiju koji če osloboditi svijet a mesija tj Isus Krist će nas pokrstiti duhom svetim umjesto zakonom, i svi koji se krste u duhu svetom će vršiti Božje zakone u duhu jer će mu priroda biti sličnija originalnoj.

Citat :
grandiozno popušili. Rim je bio JAK i organizovan, nisu to bili praznovjerni Egipćani. Šta je moglo da se uradi? Rim se morao pobijediti na neki drugi način. Ako ne silom - onda milom! Odnosno, ako ne fizički, onda duhovno! Pa su skupili svu silu i ordiju porobljenih i potlačenih podanika Rima, od njih načinili apostole, i poslali ih na naivne Rimljane. Zašto je Petar toliko inzistirao na odlasku u Rim, kad su ga svi odvraćali? Rim se nikad prije nije susreo sa takvim protivnikom, pa je činio ogromne greške - progonio ih je, kažnjavao, zatvarao...

Imaš li nešto čime bi podržao tu tezu? Da je to bio razlog? Rim je držao te dijelove zemlje ali to je to, jednako toliko su išli i na istok, znaš da su bile i istočne crkve? Nije zapad bio cilj, cilj su bile duše koje treba spasiti, pročitaj djela apostolska, ima puno materijala koji govori sam za sebe, ja nemoram ništa govoriti.
Citat :

Da nije bilo progona hrišćana, pitanje je, i, mislim, vrlo DOBRO pitanje: šta bi bilo sa hrišćanstvom? Bi li postojalo i danas, ili bi bilo zaboravljeno kao i mnoga druga učenja? Da li su hrišćani ikad Rimu rekli "hvala"! Ili Judi Iskariotskom? Gdje bi oni bili danas da nije bilo njih? To nećemo nikad doznati, ali svejedno, valja se zapitati...

Nema se na čemu zahvaliti rimu. Isus je vrlo dobro znao tko će ga izdati i znao je da će se to dogoditi, na kraju Juda je izabrao koji je izabrao. Nije patnja bila gorivo za krščanstvo, već Rijeć.

Citat :
WTF?! Kako je moguće oskvrnuti Božji naum?! Mislio sam da je sveznajući i svemoguć... doh

Ti ne razumiješ slobodnu volju zar ne? Nekako sam se nadao da sam objasnio taj dio. Slobodna volja je dana ljudima i anđelima. Lucifer je tu moć zlouporabio i danas imamo to što imamo. Zbog čega misliš da to Bog nije znao ili što bi on u svojoj svemoći trebao učiniti? Volio bih čuti tvoj odgovor na ovo.

Citat :
Kažeš da ne mogu primijeniti ovaj svoj model na sve ljude. Zašto ne? Na koje to ljude ne mogu primijeniti?

To bi funkcioniralo da smo svi isti, ali nismo svi isti niti svi razmišljamo na isti način, primjer smo ti i ja, čak i @Chakotay koji djelomično sudjeluje u raspravi. Nečeš naći dvije iste osobe na ovom forumu kamoli na svijetu. Nači ćeš možda slične ljude ali ne i iste. Postoji određeni obrazac koji se može primijeniti ali ne postoji univerzalni obrazac.

Citat :
Zar borba za spas svoje duše nije isto borba za opstanak?

Jest, ali to je oruđe za pravi život. Sama borba za opstanak nije poanta a spasenje je izlazak. Samo spasenje se i ne bi moglo nazvati "borbom" jer Bog daje život onima koji zatraže besplatno.

Otkrivenje 21:6
I još reče: 'Svršeno je! Ja sam Alfa i Omega, Početak i Svršetak. žednima ću dati da se besplatno napiju s izvora vode života.

Citat :
Da, tu se konačno slažemo, makar samo pojmovno... Primiče nam se kraj. Ono gdje se ne možemo složiti je zašto. Hrišćani su pronašli nešto što bi trebalo povećati izglede za preživljavanje, a trenutnu situaciju tumače tako što govore da je to zato što ne uzimaju dovoljno hrišćanstva. Ja tvrdim da je upravo hrišćanstvo ono što će uništiti svijet. Tako će ipak, na kraju, oni biti u pravu - samo to je mrtvima slaba utjeha... Jesi čuo sa samoispunjavajuća proročanstva?

Koji su to razlozi da krščani unište svijet? confused
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimeuto lip 12, 2012 12:25 am

@Chuck

Bog izričito kaže da smo griješni i da snosimo Adamove grijehe, tj grijeh tjela a.k.a. grijeh našeg DNA koda koji je poput korijena ostalih grijeha, ali iz kojeg postoji izlaz van, ne samo tjelesni već i duševni i mentalni. Preko Krista dobivamo te slobode.

Sami efekt grijeha je evidentan u obliku starenja primjerice.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimeuto lip 12, 2012 9:59 am

Star je napisao/la:
@Chuck

Bog izričito kaže da smo griješni i da snosimo Adamove grijehe, tj grijeh tjela a.k.a. grijeh našeg DNA koda koji je poput korijena ostalih grijeha, ali iz kojeg postoji izlaz van, ne samo tjelesni već i duševni i mentalni. Preko Krista dobivamo te slobode.

Sami efekt grijeha je evidentan u obliku starenja primjerice.
Ne kaže to Bog izričito, barem meni nije rekao ;)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimeuto lip 12, 2012 10:42 am

I to što je spomenuto nije grijeh jer mi nismo zgriješili s time što su možda neki Adam i Eva u početku napravili krivi izbor. Ja na to ne gledam u kontekstu grijeha, već u kontekstu nesavršenosti našeg DNA.
E sad, mislim da je put koji nam je Krist pokazao dobar put i da ćemo ako idemo tim putem biti u Božjoj milosti. Ali nećemo si zato ispraviti naš DNA kod. :)


_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimeuto lip 12, 2012 11:07 am

Moramo prvo shvatiti što je to točno grijeh.

Grijeh je mana ili greška koja se potkrala u kreaciju izborom ljudi. Grijeh je ne-prisustvo Duha Božjega tj određeni stupanj ne-prisustva. Kada Bog uopće ne bi bio prisutan svijet ne bi postajao, sve je zapravo Rijeć Božja i Bog nas drži u postojanju.

Kada se protiviš Božjim zakonima, dovodiš sebe u položaj gdje puštaš tu manu ili ti grešku da uđe u tvoj život, jer Bog traži da se poštuju Njegovi zakoni inače dovodi do polakog udaljivanja. Mi smo trenutačno u stanju grijeha, mi smo odvojeni od svog stvoritelja, imamo degradirani DNK kod i živimo u svijetu koji je naš odraz, jer kako s čovjekom tako i sa svijetom.

Znaći mi snosimo Adamov i Evin grijeh samim rođenjem što rađa ostale grijehe tj greške koji činimo tijekom svog života i dovodimo sebe u još gore stanje nego što je ono bilo prije i time otvaramo sve šira vrata greškama za greškom.
Tu dolazi Isus Krist koji je umro da bi mi imali novi život, jer naša tijela če ugasnuti i raspasti se a duša i um...duša če ostati odvojena vječno od tijela ako ne dobije novo, um ako nije vezan za tijelo će poludjeti s vremenom u tami, ako je vezan za tijelo isčeznut če kao da nije postojao.

Sada opet dolazimo do točke gdje se pitamo zašto uopće poštivati zakone Božje. U nadi da sam objasnio grijeh i rezultate grijeha pokazat ču što su Božji zakoni:

Božji zakon je poput zakona prirode ali na duhovnom nivou.

Postoji akcija i reakcija baš kao u fizici.

Ako ja moram imati temperaturu tijela 36,5 da bih mogao živjeti i da će 3 stupnja +/- biti smrtonosno uzmimo recimo da je Božji zakon da držimo svoju temperaturu na tom određenom nivou kako bi najbolje funkcionirali.

Uzmimo sada realan primjer: Nečeš imati drugih bogova pored mene...

Zašto je najvažnije pitanje. Što će se dogoditi ako krenemo štovati druge bogove?
1. Dovodimo se u opasnost da nas počne napuštati Duh Božji kao što se dogodilo u Noino doba kada su ljudi spali na 120 godina.
2. Pošto smo se počeli udaljavati od Boga otvaramo vrata grijehu/greškama
3. I najvažnije, to je praiskonski problem koji je doveo do svega ovoga, kada se Lucifer htio proglasiti bogom, stoga ako se okrenemo sebi kao bogovima i štujemo sebe smrtnike zapravo rastemo u griješnom duhu, ako se okrenemo demonskim božanstvima ili božanstvima koje smo sami napravili dopuštamo demonskim entitetima da uđu u naš život i počnu ga lagano kontrolirati što napravi efekt kakav bi top imao na vrata u naš život. S time se rađaju i razne nove filozofije koje idu još dalje kontra Bogu i kreaciji. Vidimo da su ondašnji narodi štovali idole i popratni efekti su bili : bludničenje, pijančevanje, žrtvovanje djece, huljenje Boga, legalizirano ropstvo, pohlepa itd. su samo neki od popratnih efekata.

Ono što sam pokušao već objasniti na ovoj temi jest da mi danas živimo u sasvim drugačijem svijetu, svijet u kojem su se rodila ljudska prava i prava djece i prava svega i svačega.
Ondašnji svijet je bio više nalik na mad maxa ali bez one sve pustinje, Zemlja je bila puno plodnija u ono vrijeme i život je bio lakši.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimeuto lip 12, 2012 12:45 pm

@Star a ti misliš da je sloboda izbora pogreška koja se potkrala u kreaciji?

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 44
Registration date : 30.09.2007

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimeuto lip 12, 2012 2:10 pm

@Arch...koliko se sjecam ti vjerujes u nesto osim fizickog/materijalnog, zar ne?

Sto je Bog uopce? Koliko "razina" Bozanskog ima i sto mi stujemo kao Boga? Za nas je Bog sve sto je bolje od nas (ukljucujuci i, u nekom dijelu, razvijenije primjerke iste vrste).

Zasto bi stvaranje covjeka i potrosne materije opcenito bilo dokaz da Bog nepostoji jer je nelogicno da nesto savrseno stvori nesavrseno? Mozda postoji razlog tome...
Uostalom zasto gledati covjeka i njegov okolis kao nesto odvojeno od cjeline...u cjelini gledano energija ostaje u sistemu bez obzira sto se transformira.

Koje je tvoje misljenje o Isusu? Da li je uopce postojao i tko je bio (mudrac, ludjak...?)?

Inace, super si elaborirao ono sa mucenistvom i biti krscanske religije ides

@Star...postoji kontradiktornost u vezi toga sto se od ljudi ocekuje...trebali bi biti super sretni ali se citava vjera uistinu zasniva na mucenistvu i patnji...uostalom i Isus je umro na krizu, u patnji, da bi spasio svijet. Kriz, kao simbol patnje, je opceprihvacen...da je Isus ubijen na neki drugi nacin vjerojatno bi u crkvama (i izvan njih) kao simbol vjere visile omce ili bile postavljene giljotine ili tako nesto...
Hocu reci da Arch sasvim uredno rezonira po pitanju temelja krscanstva...temelj je patnja u ovom zivotu i ocekivanje neceg super u iducem...

Ljudi stalno ocekuju da netko izvana (Krist ili bilo tko) rijesi njihove probleme, otkupi njihove grijehe i td. ...zanimljivo je to...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitimeuto lip 12, 2012 2:47 pm

Chakotay je napisao/la:
Rekao je on "Ja sam put, istina i život" no rekao je i još nešto, "Djela koja sam ja činio i vi ćete činiti i veća od njih ćete činiti." E sad on koji kaže za sebe da je Bog kaže nama da ćemo činiti djela i veća od onih koje je on činio. Neću reći da razumijem što je time htio reći, ali mi daje za razmišljati.

To je super, razmišljati i stalno ispitivati, preispitivati, postavljati nova pitanja - tako čovjek ipak može od sebe izgraditi nešto drugo, možda čak i nešto bolje. Šta je Isus mislio sa tim reći, za mene je manje bitno pitanje. Ipak, moguće, ako je doista bio tako prosvijetljen (na kraju krajeva, ako je postojao) - možda je htio reći da je on put u smislu da je samo jedan stepen na stepenicama, iznad kojeg mogu postojati nebrojeni stepenici, slični njemu, različiti, čak i suprotni. Možda je htio pokazati put samoprevazilaženja, put oslobođenja od resantimana, reaktivnih osjećanja - tako što će ih natjerati da se sami unište njihovom vlastitom energijom, da se uguše u velikom gađenju prema samima sebi, i na taj način oslobode čovjeka lanaca koji ga drže u vječnom mraku neznanja i samonerazumijevanja...

Možda...

Citat :
Ja ne znam zašto ti stalno vjeruješ crkvi i svećenicima kad kažu da smo mi nesavršeni. To da li smo savršeni ili nismo je u stvari nemoguće reći, možda smo mi baš onakvi kakvi trebamo biti. Crkva nas želi držati pod kontrolom pa nam nameće to breme nesavršenosti i na taj nas način želi kontrolirati, ali naravno to je nemoguće, pa sve više i više gube poslušne ovčice. No to ne čini Bog nego crkva

Odakle ti to da ja njima išta vjerujem? Wake up and smell the kava, dude! lol!

Previše se već energije potrošilo i previše generacija upropastilo na "Ti Treba", "trebaš ovo, trebaš ono, moraš ovako, moraš onako..." Trebaš i moraš ako si zaprežna životinja. Zaprežnoj životinji je svejedno ko drži bič, bila to crkva, Bog, Vrag, moje strine kume materine svastike prijateljičine poznanice nepoznanica - bič uvijek jednako boli...

Dokle god ideš i gledaš gore u nebo, nećeš vidjeti kuda ideš i moraćeš naći nekoga da te vodi. Ako misliš stići tamo gdje TI hoćeš, valja ti gledati ili ravno ispred sebe ili nadolje... 8)

Star je napisao/la:
Kada vršiš zlo, postaješ djelom toga. Postajanjem dijelom zla vršiš sebi zlo jer si pripremaš vječnu smrt a prilikom postaješ rob zlu. Evo primjera, kada uzimaš drogu koja je zlo ti polako postaješ rob tomu zlu, kao i alkohol, pretjerana seksualnost itd. Silovanje nije ništa drugačije, degradiraš duševno, mentalno i moralno.

Ček, polako... Složili smo se da ne postoji objektivno zlo, zar ne? Dakle, to je subjektivna kategorija. Kad imamo dvije individue, tada imamo i dva subjekta, ne jedan. U primjeru kad jedan čovjek čini određenu akciju na drugom čovjeku, ako je to neugodno tom drugom čovjeku, on će to nazvati "zlim" - time izražava svoje neslaganje sa situacijom i istovremeno pokazuje nemoć da je promijeni stavljajući na tu situaciju i aktivnu stranu (čovjeka koji čini) zvukovnu ili samo misaonu oznaku sa prethodno definisanim značenjem kako bi stekao iluziju kontrole i koja će mu, stoga, pomoći da preživi i zaštiti svoje Ja. Ali, još uvijek ostaje neodgovoreno pitanje šta je sa drugim subjektom? Na njemu se ne vrši radnja koja izaziva bol, pa kako onda može i za njega biti zlo? Jer, radnja koja se vrši nije inherentno zla, zapravo, jedino što znamo je da je onaj na kome se vrši doživljava kao zlo, odn. kao neugodnu i/ili nepovoljnu po njega.

Judeohrišćanski moral je, naravno, subjektivan, ali ono što je u njemu preovlađujuća karakteristika je tip subjekta prema kojem se orijentiše - on uvijek procjenjuje moralnost sa pozicije neke žrtve, odn. sa pozicije onih kojima se nešto čini - pri tom grubo zanemarujući one aktivne strane, one koji čine i njihovu perspektivu. Naravno da se može na situaciju gledati SAMO sa pozicije onih kojima se nešto čini i reći da je to zlo i za one koji to i to čine i da "degradiraju moralno", ali time samo apsolutiziramo jednu perspektivu i činimo je isključivom te na taj način zanemarujemo pola istine. A sad, da li možemo izjednačiti poluistinu i polulaž i takva slična pitanja, to je za neku drugu raspravu.

Citat :
Citat :
Rim je bio JAK i organizovan, nisu to bili praznovjerni Egipćani. Šta je moglo da se uradi? Rim se morao pobijediti na neki drugi način. Ako ne silom - onda milom! Odnosno, ako ne fizički, onda duhovno! Pa su skupili svu silu i ordiju porobljenih i potlačenih podanika Rima, od njih načinili apostole, i poslali ih na naivne Rimljane. Zašto je Petar toliko inzistirao na odlasku u Rim, kad su ga svi odvraćali? Rim se nikad prije nije susreo sa takvim protivnikom, pa je činio ogromne greške - progonio ih je, kažnjavao, zatvarao...

Imaš li nešto čime bi podržao tu tezu? Da je to bio razlog? Rim je držao te dijelove zemlje ali to je to, jednako toliko su išli i na istok, znaš da su bile i istočne crkve? Nije zapad bio cilj, cilj su bile duše koje treba spasiti, pročitaj djela apostolska, ima puno materijala koji govori sam za sebe, ja nemoram ništa govoriti.

Pa, možemo početi od sljedećeg:

Jevreji su htjeli slobodu, kao i svi ostali ljudi. Bunili su se već protiv Rimljana ali ovi bi ih uvijek zgnječili. Jevrejima nikako nije odgovaralo da budu porobljeni, a to možemo vidjeti ako zavirimo u malo kasnije doba, u doba velikog jevrejskog ustanka. Ustanak je bio neuspješan, Rim je, kao i uvijek, izašao "gornji". Zadnje uporište jevrejske nacionalne svijesti je bila tvrđava Masada - kad su vidjeli da će i ona pasti, njeni branioci u počinili samoubojstvo. Izabrali su radije smrt nego da budu robovi. To nam govori o instinktu koji kaže "Sloboda ili smrt!", a očigledno im je nedostajalo fizičke snage da se izbore za onaj pozitivniji ishod. S druge strane, jevrejska aristokratija ih je izdala, oni su se fino uklopili u rimske institucije a zauzvrat su mogli zadržati određenu autonomiju. Treba spomenuti da nijedna druga religija nije imala toliko privilegovan položaj u Rimskom Carstvu kao jevrejska (izuzev državnog politeizma), no ipak, to nije bilo dovoljno. Jevrejima je preostao samo stav "sve ili ništa" i on se našao u jednom učitelju koji je redovno dolazio u sukob sa jevrejskom aristokratijom i intelektualcima, prema kojima su Jevreji, posebice zeloti, nesumnjivo gajili animozitet zbog njihovog kvinslizma, pa je zbog toga odmah porastao u očima naroda i dao im nadu... Dalje je sve teklo svojim tokom...

Star je napisao/la:
Citat :
WTF?! Kako je moguće oskvrnuti Božji naum?! Mislio sam da je sveznajući i svemoguć... doh

Ti ne razumiješ slobodnu volju zar ne? Nekako sam se nadao da sam objasnio taj dio. Slobodna volja je dana ljudima i anđelima. Lucifer je tu moć zlouporabio i danas imamo to što imamo. Zbog čega misliš da to Bog nije znao ili što bi on u svojoj svemoći trebao učiniti? Volio bih čuti tvoj odgovor na ovo.

OK, evo ga:

"Oskvrnuti Božji naum" znači djelovati u suprotnosti sa njim. Ako je Bog sve vrijeme znao šta će se desiti, njegov naum nije ni mogao biti "oskvrnut". Ako Bog ima neki "naum", on je bezvrijedan ukoliko ne radi na sprovođenju tog nauma. "God does not throw dice", neće se uzdati u neku "sudbinu" - u suštini, budući da je sveznajući i svemoćan, ništa se ne može ni desiti što je izvan njegovog nauma - to je sama suština "bivanja bogom", po tome se nešto definiše kao "bog". Čak i Luciferova pobuna nije bila nešto što je bilo izvan Božjeg nauma, jer budući da je sveznajući, znao je šta će ovaj uraditi i prije nego što ga je stvorio - a ipak ga je stvorio. Prema tome, i ta pobuna je bila nešto što je Bog namjerno izazvao, jer je, u suštini, potekla upravo od njega samog - i kao takva, pripada "Božjem naumu".

Stoga, imajući sve ovo u vidu, reći da je "Božji naum oskvrnut" je kontradiktorna tvrdnja.

Budući da je kontradiktorna, mora se odbaciti kao prigovor na tezu da se na osnovu ljudi može izvući zaključak o Bogu, razloge za koju sam već obrazložio.

Zadovoljan? :)

Citat :
Citat :
Kažeš da ne mogu primijeniti ovaj svoj model na sve ljude. Zašto ne? Na koje to ljude ne mogu primijeniti?

To bi funkcioniralo da smo svi isti, ali nismo svi isti niti svi razmišljamo na isti način, primjer smo ti i ja, čak i @Chakotay koji djelomično sudjeluje u raspravi. Nečeš naći dvije iste osobe na ovom forumu kamoli na svijetu. Nači ćeš možda slične ljude ali ne i iste. Postoji određeni obrazac koji se može primijeniti ali ne postoji univerzalni obrazac.

Ja sam iznio kontratezu koja kaže da je volja za moć upravo takav obrazac koji se može primijeniti ne samo na ljude nego na sve žive organizme. Ona je zapravo onaj gorepomenuti pozitivan trend inherentan samoj osobini materije da bude živa - ona nužno mora trošiti energiju da bi povećavala entropiju i izbjegavala na taj način djelovanje određenih prirodnih sila koje bi inače dovele sistem u ravnotežu - tj. smrt. Volja za moć kao model funkcionisanja žive materije (preciznije, materije koja ima osobinu živoga) ne isključuje stvaranje različitih oblika života, pa tako ni različitih osoba. Ljudi razmišljaju različito, osjećaju različito, rade različite stvari - ali, u suštini, sve što misle, osjećaju i rade vodi tome da se uznesu iznad okoline, da zavladaju nad njome, pa čak i nad samima sobom. Svaki sistem koji se sastoji od elemenata koji interaguju jedni s drugima podrazumijeva međusobno djelovanje i uzrokovanje, to je ono što nazivamo zakon akcije i reakcije, odn. svako tijelo koje djeluje na drugo proizvodi reakciju koja je jednaka po intenzitetu a suprotna po smjeru. Kod ljudi, to bi značilo da okolina djeluje na čovjeka i čovjek djeluje na okolinu, i u zavisnosti od fizičkih i psihičkih osobina tog čovjeka, okolina će više ili manje oblikovati čovjeka - isto kao što će čovjek više ili manje oblikovati okolinu.

U zavisnosti od toga do koje mjere je okolina oblikovala čovjeka, on će imati u sebi više ili manje tih elemenata okoline, tj. biće im više ili manje podređen i - u sadjelovanju sa svojim naslijeđenim osobinama i predispozicijama, on će se na kraju iskristalizirati u neku "ličnost", koja je dijelom naslijeđe a dijelom djelovanje okoline - što je i inače prihvaćena teza.

Nakon toga, ta "ličnost" sa protokom vremena raste i sazrijeva, što će reći, uzrokuje promjene u okolini i sama biva uzrokovana, time posredno stvara sfernu mrežu međuuzročnosti u kojoj je i sama element. U zavisnosti od svih tih pomenutih uslova ono što ta "ličnost" misli i osjeća će biti utoliko srodno sa drugom ličnosti ukoliko su im zajednički porijeklo i okolina, zajedno sa djelovanjem čisto deterministički orjentisanih varijabli, poput ugla zraka svjetlosti koji pada na oko, tajming kada padne na lijevo ili desno, indukovana struja koju taj zrak svjetlosti šalje u vizuelni korteks, njena brzina, intenzitet kao i raspored, broj, osobine sinapsi kroz koje prolazi i dr.- sve to ulazi u jednu maksi-jednačinu koja na kraju stvara ličnost.

Budući da svako međudjelovanje teži uspostavljanju ravnoteže, da bi se život mogao održati makar i za jedan sekund, nužan je model koji bi omogućio takav efekt, a taj model je volja za moć. To je zapravo, jedina volja koja postoji, jer volja ne može biti slobodna, ma kako to izgledalo paradoksalno i u suprotnosti sa onim što se danas i praktički kroz cijelu istoriju uči. Termin je apsolutan ili nikakav, a apsolutan ne može biti jer volja ne može htjeti ne-htijenje, ne može htjeti ne-moć - inače ne može postojati, jer je njeno postojanje uslovljeno drugačijim mehanizmima nego kod nežive prirode...

Ali, udaljavamo se od teme...

Citat :
Citat :
Zar borba za spas svoje duše nije isto borba za opstanak?

Jest, ali to je oruđe za pravi život.

Onda je samim time i ta borba utoliko žešća i opravdanija. A ako je istina to što kažeš da takva borba inhibira razmišljanje i da se zbog toga ne možemo posvetiti bitnijim stvarima, onda to utoliko više proizvodi isti efekt ukoliko taj i taj čovjek spas duše drži važnijim od spasa tijela. A to opet vodi do nekih drugih pitanja i zaključaka...

Citat :
Koji su to razlozi da krščani unište svijet? confused

Ne nužno hrišćani kao denominacija, nego kao psihološki tip, Chandalla-moralisti, ropski moral u cjelini čiji su oni samo glavni predstavnik. Već i sada vidimo simptome i posljedice tog morala u modernoj eugenici, vidimo kako se rađaju i odgajaju isključivo servilne jedinke, za raznoraznim degenerativnim boleštinama i ličnim nedostacima a sve pod paskom "duha" i stavljanja nečega što znamo isključivo kao apstrakciju - na prvo mjesto, a zanemarujući ono što je najbitnije - zdravlje. Ideal tog ropskog morala je svijet bez opasnosti, svijet spokoja, svijet bez brige - to je suština koncepta "raj". No, to je istovremeno i idealna podloga za degeneraciju genetičke kvalitete vrste, jer su se oduzela iz jednačine prirodna selekcija i zamijenila protuprirodnom, ljudskom. Neće oni uništiti čovječju vrstu odjednom, u nekoj eksploziji - samo će se jednog jutra probuditi i ustanoviti da su izumrli...

Osim toga, zar neprijateljstvo prema ovom svijetu nije protkano kroz čitav Novi Zavjet? Prema tome, ako svijet ne uništi hrišćane, onda će oni svijet. Jedno prije ili kasnije mora pasti.

@Alpha,

Citat :
@Arch...koliko se sjecam ti vjerujes u nesto osim fizickog/materijalnog, zar ne?

Kompleksno je to pitanje...

umor

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Sponsored content





Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Biblija i Judeohrišćanski moral   Biblija i Judeohrišćanski moral - Page 4 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Biblija i Judeohrišćanski moral
[Vrh] 
Stranica 4 / 8.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» Znak Jone / Biblija
» Moral kod abortusa.
» Biblija
» Biblija i horoskop
» Najstarija Biblija na internetu

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: