Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Makrobiotika

Go down 
5 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Merkurica
Čovjek
Merkurica


Female
Capricorn Cat
Broj postova : 3886
Age : 36
Registration date : 24.12.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimesri sij 02, 2008 1:22 am

Makrobiotika je vještina i umijeće zdravlja i dugovječnosti i, za razliku od uvriježenog mišljenja, ona nije samo dijeta ili tip prehrane, nego je cjelovit i prirodan životni stil, koji se ne odnosi samo na prehranu, već i na ostale aspekte našeg življenja: brigu o tijelu, fizičku aktivnost i općenito pogled na svijet.
Makrobiotika je život u skladu s prirodom koje je čovjek sastavni dio, te stoga prati njene cikluse i stalne mijene ne čineći ništa što bi narušilo njezinu ravnotežu.
Prvi zapisi o korištenju pojma makrobiotika sežu još od Hipokrata. Pojam se sastoji od dviju grčkih riječi: "macro", što znači "najduži" te "bios" što znači "život".
Tijekom povijesti, pojam se makrobiotike koristio kao oznaka za dugovječnost i život u skladu s prirodom. Moderna makrobiotika potječe iz Japana gdje su je početkom 20.st. popularizirali Ishitsuka i Sakurazawa poznatiji kao Oshawa.
Michio Kushi slijedi tradiciju svojih prethodnika i on u svojoj "Makrobiotici" spominje vječne mijene koje su prisutne i u hrani, a koje su u istočnjačkoj filozofije poznatije kao yin i yang.
Prema makrobiotičkom pogledu na prehranu, optimalno zdravlje postiže se izjednačavanjem yina i yanga.


Michio Kushi - Macrobiotic Dietary recommendations download

Rapidshare:
http://rapidshare.com/files/136755701/014612082008.rar.html

Sendspace:
http://www.sendspace.com/file/e98yfy

pass: ce-4forum

Neka vrsta priručnika, nisam sve pročitao samo sam preletio na brzinu. U PDF-u je i na engleskom. Koga zanima stavio sam download linkove.
[Vrh] Go down
Merkurica
Čovjek
Merkurica


Female
Capricorn Cat
Broj postova : 3886
Age : 36
Registration date : 24.12.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimesri sij 02, 2008 1:25 am

nešto sam krivo postala. slobodno obrišite zubo


Zadnja promjena: ; sri sij 02, 2008 1:28 am; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Merkurica
Čovjek
Merkurica


Female
Capricorn Cat
Broj postova : 3886
Age : 36
Registration date : 24.12.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimesri sij 02, 2008 1:26 am

Piramida makrobiotičke prehrane:

a) cjelovite integralne žitarice trebaju sačinjavati 50 – 60% dnevnog unosa hrane
b) svježe povrće treba sačinjavati 25 – 30% dnevnog unosa (celer, zelena salata, gljive, grašak i grah ne trebaju se konzumirati više od dva puta tjedno)

c)
grahorice i povrće iz mora trebaju činiti 5 – 10% dnevnog unosa hrane
d) juhe i bujoni također bi trebali činiti 5 – 10% dnevnog unosa hrane
e) preporučuje se i korištenje orašastih plodova, sjemenki i ribe barem jednom tjedno.
f) umjesto šećera koristi se rižin i ječmeni slad, a kao začini morska sol i tamari sojin umak.

Piramidu makrobiotičke prehrane osmislio je Michio Kushi i ovdje ju možete pogledati
http://library.thinkquest.org/03oct/00059/showing_kushi.htm
[Vrh] Go down
Merkurica
Čovjek
Merkurica


Female
Capricorn Cat
Broj postova : 3886
Age : 36
Registration date : 24.12.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimesri sij 02, 2008 1:30 am

Principi makrobiotičke prehrane:

a) tekućinu treba piti kada smo žedni, a jesti trebamo kada smo gladni. Hranu treba dobro prožvakati, prema njoj se odnositi s poštovanjem i trebamo biti opušteni dok objedujemo.
b) sva hrana treba biti organski uzgojena bez pesticida, umjetnih gnojiva, konzervansa, hormona ili genetski modificiranih namirnica
c) prednost se daje lokalnim i sezonskim namirnicama.
d) mliječne proizvode, meso i obrađene namirnice treba konzumirati u manjim količinama
e) slatkiše, alkohol, kavu i gazirane sokove treba izbjegavati.
f) kozmetika koju koristimo treba biti prirodna, a odjeća koju oblačimo treba biti od prirodnih materijala
g) hranu treba pripremati na plinu ili vatri
[Vrh] Go down
Merkurica
Čovjek
Merkurica


Female
Capricorn Cat
Broj postova : 3886
Age : 36
Registration date : 24.12.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimesri sij 02, 2008 1:39 am

Inače, prema makrobiotičkim načelima, tropsko voće, rajčica, patlidžan i još neko drugo voće i povrće ne preporučuje se konzumirati jer se te namirnice ne uzgajaju na Dalekom istoku.
Primijetila sam da se neki kolege makrobiotičari pridržavaju tih pravila iako su namirnice našeg podneblja bitno drukčije od onih Dalekog istoka.
Mislim da bi za naše podneblje trebala vrijediti tek djelomična makrobiotička prehrana. confused
[Vrh] Go down
Merkurica
Čovjek
Merkurica


Female
Capricorn Cat
Broj postova : 3886
Age : 36
Registration date : 24.12.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimesri sij 02, 2008 1:46 am

Evo jedan provjereni makro recept. Dušu daje hail

Povrće a la Lilith

Sastojci:
ulje, mljevena crvena paprika, morska sol
1 crveni luk
povrće (sezonsko)
proso (mjera za proso ista je kao i kad kuhate rižu)
svježi peršin, svježi vlasac

Na malo ulja prepržite crveni luk, dodajte malo mljevene crvene paprike, dodajte povrće da se dinsta i sve to malo posolite.
Kad je povrće napola izdinstano, prelijte ga vrućom vodom toliko da voda bude malo iznad povrća. Proso operite u hladnoj vodi i dodajte ga povrću. Kuhajte nekih dvadeset minuta i na kraju dodajte malo maslaca i dosta sitno nasjeckanog peršinovog lista i svježeg vlasca.
Dobar tek
[Vrh] Go down
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei


Male
Pisces Rat
Broj postova : 11032
Age : 52
Registration date : 26.12.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimesri sij 02, 2008 10:46 am

lilith je napisao/la:
Principi makrobiotičke prehrane:

a) tekućinu treba piti kada smo žedni, a jesti trebamo kada smo gladni. Hranu treba dobro prožvakati, prema njoj se odnositi s poštovanjem i trebamo biti opušteni dok objedujemo.
Sa ovim oko tekucine se nebi slozio. Narocito opasno za starije ljude, khm, mislim, ja nisam stariji, vec u naaaaajboljim godinama. Ali, salu na stranu. Onog trenutka kad osjetis zedj, ti si vec djelom dehidrirao. A poznata je i cinjenica da starije osobe ne piju dovoljno vode (bas zbog tog osjecaja zedji).
[Vrh] Go down
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei


Male
Pisces Rat
Broj postova : 11032
Age : 52
Registration date : 26.12.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimesri sij 02, 2008 10:47 am

Inace, zanimljiva tema i pozorno cu je prouciti.
[Vrh] Go down
Merkurica
Čovjek
Merkurica


Female
Capricorn Cat
Broj postova : 3886
Age : 36
Registration date : 24.12.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimesri sij 02, 2008 1:24 pm

Galilei Galileo je napisao/la:
Inace, zanimljiva tema i pozorno cu je prouciti.
Ova tema ne može se tako jednostavno proučiti. O.K., možeš proučiti samo aspekt prehrane, ali makrobiotika je nešto više od toga.
Neke stvari i meni su čudne, već sam i napisala koje. Dok sam se hranila po nekim makro pravilima, izbjegavala sam rajčicu iako zapravo nisam znala zašto je izbjegavam. roll
Paprika također nije preporučljiva, ali dobro, nju ionako ne jedem jer me želudac boli od nje.
Još jedan princip, rekla bih najbitniji, makrobiotike je da ne postoje opća pravila prehrane za sve ljude, nego, budući da je svaka osoba individua za sebe, i prehrana treba biti prilagođena njenoj osobi.
Trebalo bi se hraniti tako da jedno vrijeme eksperimentiraš. Kako? Tako da jedeš namirnice i pažljivo obratiš pažnju na to kako reagiraš na njih.
I naravno, trebalo bi jesti sezonsku hranu jer si tada u ravnoteži i s prirodom koja te okružuje i svojom vlastitom prirodom.
[Vrh] Go down
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei


Male
Pisces Rat
Broj postova : 11032
Age : 52
Registration date : 26.12.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimesri sij 02, 2008 1:33 pm

lilith je napisao/la:
Galilei Galileo je napisao/la:
Inace, zanimljiva tema i pozorno cu je prouciti.
Ova tema ne može se tako jednostavno proučiti. O.K., možeš proučiti samo aspekt prehrane, ali makrobiotika je nešto više od toga.
pale E ovako sam izgledao kad sam ti avatara skuzio. Ali, neka, ovaj je jos blize onoj prvoj i pravoj lilith.
[Vrh] Go down
Merkurica
Čovjek
Merkurica


Female
Capricorn Cat
Broj postova : 3886
Age : 36
Registration date : 24.12.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimesri sij 02, 2008 1:34 pm

drži se teme
[Vrh] Go down
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei


Male
Pisces Rat
Broj postova : 11032
Age : 52
Registration date : 26.12.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimesri sij 02, 2008 1:37 pm

lilith je napisao/la:
drži se teme
hail bravo prava lilith, nema sta
Smijem li jesti meso ako se drzim makrobiotickih nacela?
[Vrh] Go down
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei


Male
Pisces Rat
Broj postova : 11032
Age : 52
Registration date : 26.12.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimesri sij 02, 2008 1:37 pm

Evo, recimo, eskim sam. I sto sada
[Vrh] Go down
Merkurica
Čovjek
Merkurica


Female
Capricorn Cat
Broj postova : 3886
Age : 36
Registration date : 24.12.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimesri sij 02, 2008 2:15 pm

Galilei Galileo je napisao/la:
lilith je napisao/la:
drži se teme
hail bravo prava lilith, nema sta
Smijem li jesti meso ako se drzim makrobiotickih nacela?
Michio Kushi u svojoj Makrobiotici piše da zdrave osobe se u principu ne trebaju ničega odricati.
Smiješ jesti meso, ali trebao bi pažnju obratiti na vrstu, jelte, mesa.
Davno sam čitala knjigu, ali stvar ti je u tome da bi prednost trebao dati mesu svojih daljnih evolucijskih rođaka. zubo
Znači: vodozemci, gmazovi, ribe, ptice i na kraju sisavci
[Vrh] Go down
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei


Male
Pisces Rat
Broj postova : 11032
Age : 52
Registration date : 26.12.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimesri sij 02, 2008 2:52 pm

A sto sa vitaminom B-12?
[Vrh] Go down
Merkurica
Čovjek
Merkurica


Female
Capricorn Cat
Broj postova : 3886
Age : 36
Registration date : 24.12.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimečet sij 03, 2008 2:05 pm

Galilei Galileo je napisao/la:
A sto sa vitaminom B-12?
Što s njim?
Pa ima ga u ribi, jajima, sirevima, misu.
Ima ga i u jetri, ali jetra se ne smije jesti u velikim količinama zbog vitamina A.
[Vrh] Go down
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei


Male
Pisces Rat
Broj postova : 11032
Age : 52
Registration date : 26.12.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimečet sij 03, 2008 3:06 pm

Znas sto je tu glavni problem. Sto ljudi ne kuze koncept makrobiotike (ja ga kao kuzim 8)).
Eskimi vijekovima jedu sto jedu i sada njemu servirati ono sto se jede kod nas, smrt. Isto tako nama servirati ono sto je japancima dobro. Odvratno. Ne samo da nisi navikao na tu vrstu hrane, vec ti je i tijelo odbija. To su vijekovi prilagodbe tijela na hranu koja se nalazi na lokaciji. Mora se biti u skladu sa okolinom, a ne slijediti tamo nekoga sa druge strane svijeta. Postivati principe, ali sa svojim namirnicama.
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator
Nefertiti


Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Age : 53
Registration date : 15.10.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimečet sij 03, 2008 4:22 pm

E da fakat, gledala sam neku emisiju o šerpama (oni vodiči na Himalajima, ako se ne varam), oni jedu toliko masnu hranu da kad bi se neko od nas hranio takvom hranom za manje od mjesec dana dobio bi infarkt. affraid
Čak maščobu stavljaju u čaj face
[Vrh] Go down
Merkurica
Čovjek
Merkurica


Female
Capricorn Cat
Broj postova : 3886
Age : 36
Registration date : 24.12.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimečet sij 03, 2008 4:55 pm

Galilei Galileo je napisao/la:
Znas sto je tu glavni problem. Sto ljudi ne kuze koncept makrobiotike (ja ga kao kuzim 8)).
Eskimi vijekovima jedu sto jedu i sada njemu servirati ono sto se jede kod nas, smrt. Isto tako nama servirati ono sto je japancima dobro. Odvratno. Ne samo da nisi navikao na tu vrstu hrane, vec ti je i tijelo odbija. To su vijekovi prilagodbe tijela na hranu koja se nalazi na lokaciji. Mora se biti u skladu sa okolinom, a ne slijediti tamo nekoga sa druge strane svijeta. Postivati principe, ali sa svojim namirnicama.
točno, baš to! princip makrobiotike je jesti prirodne namirnice, pratiti sezonu (znači zimi jesti kiseli kupus, šunku i tako to zubo) i hraniti se u skladu s podnebljem u kojem živiš.
ponosna sam na tebe, galileo rofl


iako, po mome mišljenju najidealnija je prehrana ona koja je spoj makrobiotičkih principa/pravila i onih principa/pravila koji se odnose na prehranu po krvnim grupama.
[Vrh] Go down
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei


Male
Pisces Rat
Broj postova : 11032
Age : 52
Registration date : 26.12.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimečet sij 03, 2008 5:25 pm

lilith je napisao/la:
točno, baš to! princip makrobiotike je jesti prirodne namirnice, pratiti sezonu (znači zimi jesti kiseli kupus, šunku i tako to zubo)
Znaci, ja sam majstor makrobiotike :cheers:

lilith je napisao/la:
ponosna sam na tebe, galileo rofl
oops
[Vrh] Go down
belongs to lovers
banned



Female
Aquarius Tiger
Broj postova : 4010
Age : 50
Location : Zagreb
Registration date : 28.09.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimepon sij 07, 2008 7:29 pm

meni je ponekad uživancija prebacit se na to, i uzivat malo u fakat prirodnoj klopi

desilo mi se neki dan da sam kupila pečeno pile i došla doma i nikak nijsam mogla otkinut batak
a tek krilo
bilo mi je onak, gle.,..fuj...nečije krilo...i još k tome spečeno
ne znam kaj me puklo...bilo mi je baš gadno
inače obožavam piletinu
(znaš, ono, zagledaš se u tog mrtvog, SPEČENOG piceka i vidiš di mu je odsječena glava, sav je skuren.....krilce mu otpada i tak sam ga malo gledala i skuzila da mi se totalno gadi)
[Vrh] Go down
Merkurica
Čovjek
Merkurica


Female
Capricorn Cat
Broj postova : 3886
Age : 36
Registration date : 24.12.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimepon sij 07, 2008 8:29 pm

belongs to lovers je napisao/la:
meni je ponekad uživancija prebacit se na to, i uzivat malo u fakat prirodnoj klopi

desilo mi se neki dan da sam kupila pečeno pile i došla doma i nikak nijsam mogla otkinut batak
a tek krilo
bilo mi je onak, gle.,..fuj...nečije krilo...i još k tome spečeno
ne znam kaj me puklo...bilo mi je baš gadno
inače obožavam piletinu
(znaš, ono, zagledaš se u tog mrtvog, SPEČENOG piceka i vidiš di mu je odsječena glava, sav je skuren.....krilce mu otpada i tak sam ga malo gledala i skuzila da mi se totalno gadi)
znam, tako i meni bude povremeno kad vidim dijelove mrtve životinje na svom stolu rofl2

meni je isto o.k. ponekad se prebaciti na makrobiotiku ili čak i vegetarijanstvo, ali to radim samo kada osjetim potrebu za takvom, lakšom, prehranom.
ali hrana bez mesa ne daje mi dovoljno snage, tako da ne ostanem dugo na vege prehrani zubo
[Vrh] Go down
belongs to lovers
banned



Female
Aquarius Tiger
Broj postova : 4010
Age : 50
Location : Zagreb
Registration date : 28.09.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimepon sij 07, 2008 8:47 pm

lilith je napisao/la:
belongs to lovers je napisao/la:
meni je ponekad uživancija prebacit se na to, i uzivat malo u fakat prirodnoj klopi

desilo mi se neki dan da sam kupila pečeno pile i došla doma i nikak nijsam mogla otkinut batak
a tek krilo
bilo mi je onak, gle.,..fuj...nečije krilo...i još k tome spečeno
ne znam kaj me puklo...bilo mi je baš gadno
inače obožavam piletinu
(znaš, ono, zagledaš se u tog mrtvog, SPEČENOG piceka i vidiš di mu je odsječena glava, sav je skuren.....krilce mu otpada i tak sam ga malo gledala i skuzila da mi se totalno gadi)
znam, tako i meni bude povremeno kad vidim dijelove mrtve životinje na svom stolu rofl2

meni je isto o.k. ponekad se prebaciti na makrobiotiku ili čak i vegetarijanstvo, ali to radim samo kada osjetim potrebu za takvom, lakšom, prehranom.
ali hrana bez mesa ne daje mi dovoljno snage, tako da ne ostanem dugo na vege prehrani zubo

ozbiljno? i tebi tak zna bit? kak m je to smiješno bilo, prvi put, e, nikak nisam mogla otkinut prokleti batak, a znam da mi je fin, al vratila sam ga lijepo u friškač i čekala da me prođe

htjela bi jest više ribe...mljac
[Vrh] Go down
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei


Male
Pisces Rat
Broj postova : 11032
Age : 52
Registration date : 26.12.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimepon sij 07, 2008 8:57 pm

a ribe kao nisu ziva bica koja se nadaju, boje i zele ici naprijed
[Vrh] Go down
belongs to lovers
banned



Female
Aquarius Tiger
Broj postova : 4010
Age : 50
Location : Zagreb
Registration date : 28.09.2007

Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitimepon sij 07, 2008 9:10 pm

uopće ne pričam o tom aspektu spaljene životinje
nije meni bilo žao pileta, to mi je bilo onak subjektivan doživljaj, čisto vizualno
jesu ribe živa bića koja obožavam SPEĆ I POŽDERAT
[Vrh] Go down
Sponsored content





Makrobiotika Empty
PostajNaslov: Re: Makrobiotika   Makrobiotika Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Makrobiotika
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» vicevi..

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Gastronomija-
Forum(o)Bir: