Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Riješi fenomen i osvoji 1000 funti

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Grave Digger
Višestanični organizam
Grave Digger


Male
Cancer Snake
Broj postova : 59
Age : 34
Location : Timespace
Registration date : 13.01.2012

Riješi fenomen i osvoji 1000 funti Empty
PostajNaslov: Riješi fenomen i osvoji 1000 funti   Riješi fenomen i osvoji 1000 funti Icon_minitimened srp 01, 2012 7:08 pm


Kraljevsko udruženje (gmazovi i snobovi,ali nije bitno sada) kemičara sad nudi 1.000 funti pojedincu ili timu koji ponudi najbolje i najkreativnije rješenje ovog problema
Mpemba efekt je prirodna pojava koja je odavno poznata u Zapadnom svijetu. Među prvim ju je uočio Aristotel (350 godina prije Krista). On je zapisao

„činjenica da je voda prethodno ugrijana pridonosi bržem smrzavanju; tako se hladi brže.

toplija voda se brže zaledi od hladnije

Sam Decartes je 1600. godine bezuspješno pokušavao objasniti zašto se toplija voda brže smrzne od hladnije. U pismu Decartesa kojeg je uputio Mersenneu , piše kako on ne proučava da li se toplija voda brže smrzne od hladnije, nego piše kako je prvo prokuhao vodu i pustio bi je da se ohladi na jednaku temperaturu kao i kod druge posude s neprokuhanom vodom. On kaže da bi se čak i tada prokuhana voda prije smrznula od neprokuhane, tj. da je voda nakon ključanja nekako promijenila svoja svojstva.

Trebalo je da dođe 1963. godina si bi tanzanijski školarac pod imenom Erasto B. Mpemba uočio istu pojavu i vratio je u modernu znanost. Naime, u njegovoj školi bio je običaj da učenici rade sladoled. No, u hladnjaku nije uvijek bilo dovoljno mjesta za sve posude sa vrućom smjesom mlijeka koje bi se kasnije hladile i pretvorile u sladoled, pa je Mpemba, u strahu da ne ostane bez sladoleda, stavio vruću smjesu mlijeka odmah u hladnjak (a to je bilo zabranjeno jer se smatralo da bi moglo oštetiti dragocijeni hladnjak), a da je prije toga nije pustio da se lagano ohladi na zraku. Uočio je da se posuda mlijeka neobično brzo smrznula i pitao je svoga profesora zašto se toplije mlijeko brže smrzne od hladnijeg. Profesor se samo izrugao s njim. No, Mpemba je bio ustrajan i ponavljao je pokus i pokazivao ga svojim prijateljima. U svakom pokusu toplije mlijeko bi se brže smrznulo od hladnijeg. Mpemba je još saznao da sladoledari u Tanga City-u već odavno znaju za taj fenomen i praktično ga koriste.

Ima li tko od vas mišljenje ili predodžbu o ovome efektu

Izvor:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Mpemba_efekt
http://www.rsc.org/AboutUs/News/PressReleases/2012/mpemba-effect-water-ice-hot.asp
[Vrh] Go down
asararel
Prašina



Male
Sagittarius Buffalo
Broj postova : 3
Age : 26
Registration date : 01.07.2012

Riješi fenomen i osvoji 1000 funti Empty
PostajNaslov: Re: Riješi fenomen i osvoji 1000 funti   Riješi fenomen i osvoji 1000 funti Icon_minitimened srp 01, 2012 8:53 pm

Ovo baš nema veze sa ovime al npr. zamisli loptu koja mirno stoji i sad je neko ide šutnut i ona ce se ubrzat,ali zamisli sad da neko ide šutnut loptu koja je u velikoj brzini :)
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Riješi fenomen i osvoji 1000 funti Empty
PostajNaslov: Re: Riješi fenomen i osvoji 1000 funti   Riješi fenomen i osvoji 1000 funti Icon_minitimepon srp 02, 2012 12:09 am

Interesantan fenomen. Moram priznati da do danas nisam čuo za njega.

Malo sam istraživao i nastojao se sjetiti nekih detalja iz prve godine fizike, i došao sam do teorije da ovaj fenomen ima veze sa površinskom napetosti vode.

Riješi fenomen i osvoji 1000 funti Surfacetensiontemperatu

Gornji grafikon jasno pokazuje da površinska napetost opada sa rastom temperature. Zašto je to bitno? Moje objašnjenje je ovo:

Zato što, kao što je poznato, površinski napon vode djeluje kao jedna vrsta fizičke barijere između vode i okoline. Ona može biti dovoljno jaka da održi malu metalnu iglu, pod uslovom da se pažljivo postavi da se ne probije površina. Razlog zašto toplija voda ima manju specifičnu toplotu od hladnije leži u činjenici da je taj površinski napon dvosmjeran - on takođe sprječava molekule koje imaju veću kinetičku energiju da napuste površinu vode i zadržava ih ispod vodene opne. Ukoliko su dipolne veze između pojedinih molekula vode na površini manje, utoliko je površinski napon manji, a manji površinski napon znači da molekule koje se brže kreću lakše probiju barijeru površine i napuste ostatak vode, ostavljajući u posudi manje visokoenergetskih molekula, što kao posljedicu ima manju temperaturu vode.

S ove strane gledano, jasno je zašto bi se hladnija voda sporije hladila od tople, jer je njena površinska napetost veća i stvara jači otpor visokoenergetskim molekulama koje bi htjele da napuste površinu.

Valja uzeti u obzir da, koliko sam primijetio, ta razlika u brzini hlađenja zavisi od razlike u temperaturama, i valjalo bi vidjeti ima li to neke veze sa tim da li je bitno je li temperatura vode 3.86 C, 20 C i 99 C. Ako jeste, to bi moglo biti to.

Ja nisam lično sprovodio takve ekperimente pa zato ne znam, samo sam par puta mjerio napetost površine na sobnoj temperaturi, oko 20-ak stepeni svaki put.

Pitanje koje bi možda potpuno razriješilo ovu misteriju: Da li postoji razlika u površinskom pritisku između vode koja nije zagrijavana i vode koja je zagrijavana na veliku temperaturu pa potom ohlađena, barem privremena razlika? Mislim da bi moralo proteći određeno vrijeme da se ispravno formiraju dipoli na površini i da se opna restaurira na svoju prethodnu jačinu... scratch
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Riješi fenomen i osvoji 1000 funti Empty
PostajNaslov: Re: Riješi fenomen i osvoji 1000 funti   Riješi fenomen i osvoji 1000 funti Icon_minitimečet srp 05, 2012 3:11 pm

Nikad čuo za ovaj fenomen. Da jesam, odavno bi si ja ledio vruću vodu, a ne hladnu. Možda i sam izvedem nekakav pokus s tim da ću promatrati način hlađenja pojedine od tih voda. Tu mora biti jedan bitan dio odgovora zašto se to dešava. E da je imati mjerne istrumente pa da se sve izmjeri kako spada, od napetosti nadalje.

Doduše ima tu još zanimljivih fenomena, recimo kap vode kasnije ispari na visokoj temperaturi (200 i nešto stupnjeva) nego na nižoj (100 i nešto).

A vidim da je navedeni efekt ovisan o početnim uvjetima i da nije uvijek ostvaren. Izgleda da hlađenje hladne vode i nije bilo tako glupo zubo
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Riješi fenomen i osvoji 1000 funti Empty
PostajNaslov: Re: Riješi fenomen i osvoji 1000 funti   Riješi fenomen i osvoji 1000 funti Icon_minitimečet srp 05, 2012 4:25 pm

@Arch Ali jednom kad bi se temperatura smanjila sa sto stupnjeva na 20 onda bi se površinska napetost vratila u prvobitan položaj, zar ne? A za to hlađenje trebaš neko vrijeme t>0, koje ne trebaš kad imaš vodu od 20 Celzija.
Ne znam, mislim da puno tu igra točno kolika je temperatura koje vode. Neki dijagram vremena hlađenja u ovisnosti o temperaturi bi svakako pomogao.


[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Riješi fenomen i osvoji 1000 funti Empty
PostajNaslov: Re: Riješi fenomen i osvoji 1000 funti   Riješi fenomen i osvoji 1000 funti Icon_minitimečet srp 05, 2012 5:07 pm

U ovisnosti razlike temperature između toplijeg i hladnijeg spremnika. Radi se o eksponencijalnoj funkciji, što je razlika veća, sistem se brže hladi. Međutim to ne pomaže u objašnjenju zašto se topliji spremnik brže ohladi od hladnijeg, jer sudeći po grafu to se ne bi trebalo desiti, ako spremnici clijede graf kao takav, naravno. Topliji spremnik će se brzo hladiti, pa sve sporije i sporije, a hladni spremnik će se sporo hladiti, te isto tako sve sporije. Ali topli spremnik neće nikako prestići hladni spremnik, samo mu se proizvoljno približiti po razlici temperature. Svejedno će se hladniji spremnik prema tome prije ohladiti. Ali takvo saznanje može pomoći u kombinaciji s drugim.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Riješi fenomen i osvoji 1000 funti Empty
PostajNaslov: Re: Riješi fenomen i osvoji 1000 funti   Riješi fenomen i osvoji 1000 funti Icon_minitimečet srp 05, 2012 6:07 pm

MoW je napisao/la:
@Arch Ali jednom kad bi se temperatura smanjila sa sto stupnjeva na 20 onda bi se površinska napetost vratila u prvobitan položaj, zar ne?

O tome se i radi. Ja to ne znam, velim da takav eksperiment niti sam radio niti bi prije 10-ak godina uopšte smatrao da je relevantan za išta, jer nisam ni znao za ovaj fenomen sve do juče-prekjuče. Ja samo mogu pretpostaviti da se površinska napetost ne uspostavlja automatski odmah nakon dosezanja prvobitne temperature već za neko vrijeme poslije vraćanja u prvobitno stanje. Zasad mi je to jedina teorija i ona bi bila potvrđena gotovo u potpunosti ako bi se ustanovilo samo to, da postoji time delay između vraćanja na prvotibnu temperaturu i potpunog uspostavljanja prvobitne napetosti.

To je lako dokazati/opovrgnuti ko ima pristup laboratoriju, to je nekih sat-dva posla zajedno sa obradom rezultata. Ako ko ima pristup laboratoriju u kojem ima odgovarajuću opremu, neka napravi eksperiment i odmah ćemo znati je li moja teorija tačna ili je možemo odbaciti. Baš bi volio znati... confused
[Vrh] Go down
Sponsored content





Riješi fenomen i osvoji 1000 funti Empty
PostajNaslov: Re: Riješi fenomen i osvoji 1000 funti   Riješi fenomen i osvoji 1000 funti Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Riješi fenomen i osvoji 1000 funti
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Prim brojevi do 1000
» Do 1000 (rimskim brojkama)
» Fenomen supermodela
» Halo fenomen

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Znanost i tehnologija-
Forum(o)Bir: