Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Da li je praznovjerje štetno?

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Da li je praznovjerje štetno?    pet srp 27, 2012 10:43 am

Sto je uopce praznovjerje?
Prazovjerjem se obicno smatra neko neutemeljno vjerovanje poput onog da crna macka donosi nesrecu i slicno. Medjutim vecina vjera zasniva se na nacelima koja nemaju dokazivu (materijalnu) podlogu. Da li to znaci da je svako vjerovanje praznovjerje?

Sto ne bi bilo praznovjerje?

Za ljude koji imaju opsesivno-kompulzivne poremecaje mozemo, malo karikirano, kazati da su takodje praznovjerni. Koja je stetnost u tome da netko pljune tri puta ako vidi crnu macku ili ako ne smije stati na crtu na podu? Njihova akcija ih cini zadovoljnima.

Postavlja se pitanje da li je, u kojoj mjeri i u kojim uvjetima praznovjerje stetno?

Čovjek

Male
Libra Dog
Broj postova : 6272
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Da li je praznovjerje štetno?    pet srp 27, 2012 11:39 am

Mislim da je većina praznovjerja zapravo nastala povezivanjem posljedica s uzrokom u obrnutom smjeru, dakle prvo se dogodila posljedica pa su se ljudi sjetili da je crna mačka prešla preko puta čime ju smatraju uzrokom budućih problema. U logici, ovakvo rasuđivanje nema smisla pa se stoga i kaže da je riječ o praznovjerju, odnosno u vjerovanju u nešto što nema nikakvih smislenih temelja.

E sad, što se štetnosti praznovjerja tiče, mislim da ono uopće nije štetno dok god ne smeta obavljanju normalnih aktivnosti.
Međutim, mislim da je problem također u mentalnom sklopu pojedinca koji svojim podsvjesnim djelovanjem može izazvati upravo onaj problem o kojem je riječ kod pojedinog praznovjerja. Dakle, problem je samo u pridavanju važnosti pojedinom praznovjerju. Što više se praznovjerju pridaje pozornosti, to je i veća šansa da nam se praznovjerje ostvari. Mala pozornost nije problem, šaljivi komentar na neki opsesivno-kompulzivni poremećaj također nije problem, ali stalno poistovjećivanje s time mislim da jest.

Riba

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 133
Registration date : 20.06.2012

PostajNaslov: Re: Da li je praznovjerje štetno?    pet srp 27, 2012 1:07 pm

slazem se s tobom gore
[Vrh] Go down
sanjak
Majmun

Female
Scorpio Dragon
Broj postova : 1267
Registration date : 26.09.2010

PostajNaslov: Re: Da li je praznovjerje štetno?    pet srp 27, 2012 8:30 pm

U potpunosti se slazem sa MoW.
[Vrh] Go down
kingman745
Riba

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 133
Registration date : 20.06.2012

PostajNaslov: Re: Da li je praznovjerje štetno?    pet srp 27, 2012 8:41 pm

to sam i ja napisa
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Da li je praznovjerje štetno?    pet srp 27, 2012 9:14 pm

:D Ok, slažete se... hvala vam na tome. Ali probajte još malo diskutirati, nije tu sve odgovoreno... npr. ovo:
Alpha je napisao/la:
Medjutim vecina vjera zasniva se na nacelima koja nemaju dokazivu (materijalnu) podlogu. Da li to znaci da je svako vjerovanje praznovjerje?

Mislim da je Alpha postavila dublje pitanje od onog samo površnog dijela na koji sam prije dao odgovor. :)

Superforumaš CE-4

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

PostajNaslov: Re: Da li je praznovjerje štetno?    sub srp 28, 2012 5:51 pm

Praznovjerje nije stetno,ja recimo vec tri godine vjerujem da cu jednog dana karnuti Alphu i
u takvom uvjerenju nevidim nista stetno ili nedaj boze pogubno po moje duboko uvjerenje... confused

[Vrh] Go down
MoW
Čovjek

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Da li je praznovjerje štetno?    uto srp 31, 2012 10:21 am

@Fantom Mislim da ti je Alpha već više puta naglasila koliko je to vjerovanje uistinu prazno i stoga nije jasno zašto ti je ujedno tvoje uvjerenje duboko...

A propos teme... Dakle, složenica "praznovjerje" bi se mogla smatrati pleonazmom, odnosno riječ "prazno" je ujedno i suvišna, budući da svaka vjera je upravo to, vjera. Ona nema uporište u znanju niti iskustvu jer onda ne bi bila vjera već znanje. U tom kontekstu praznovjerje bi se možda najbolje moglo skratiti u vjerovanje.
S druge strane, može se reći da mnogi ljudi imaju duboku vjeru u nešto kao što je to slučaj u organiziranim religijama, pa bi se doista naljutili ako bi se ispred riječi "vjera" u njihovom slučaju stavila riječ "prazno". Zato i treba razlučiti točno što je praznovjerje, a što je vjera, a to sam pokušao napraviti u onom gornjem postu (s kojim se mnogi slažu :)).

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Da li je praznovjerje štetno?    uto srp 31, 2012 11:53 am

Obična igra definicijama. Praznovjerje je oblik vjerovanja gdje se posljedica vezuje za uzrok bez da imaju ikakve fizikalne, statističke i druge povezanosti. Samim time ne izjednačavam religijska vjerovanja sa praznovjerjima jer religijsko vjerovanje ima kakav-takav temelj, ne vjeruje se čisto iz vedra neba u nešto.

Potencijalnu štetnost praznovjerja je pojasnio kolega MoW u jednoj rečenici.
[Vrh] Go down
Izrael
Višestanični organizam

Female
Sagittarius Dragon
Broj postova : 43
Registration date : 15.08.2012

PostajNaslov: Re: Da li je praznovjerje štetno?    sri kol 15, 2012 5:12 pm

Citat :
Obična igra definicijama. Praznovjerje je oblik vjerovanja gdje se posljedica vezuje za uzrok bez da imaju ikakve fizikalne, statističke i druge povezanosti. Samim time ne izjednačavam religijska vjerovanja sa praznovjerjima jer religijsko vjerovanje ima kakav-takav temelj, ne vjeruje se čisto iz vedra neba u nešto.

Blizzard , ovisno o kojoj religiji je riječ , jer raznovrsnost religija nam daje razna vjerovanja , pa su i praznovjerje
i bit će tako svima biti po njegovom vjerovanju , jer vjerom u nešto to automatski i prizivaš .
Npr neki se usude "biblijskim" vjerovanjem dobit na lottu .
A jasno kaže Bog da je jedino molitva za Kraljevstvo Božje - ispravna molitva ,
a ne za svjetske ciljeve .
Meni je nabolji način za dokazivanje vjerovanja ona teorija Secret -
i na taj način se ostvaruje i praznovjera .
Oblik magije mislima , sve u što vjeruješ , čega se bojiš - sasvim sigurno će te i snaći ,
ta vjera u pozitivno , napisane su knjige i knjige o tome , sve je to u psihi .
Praznovjerje privlači vjerovano (bilo šta) , a to što ti , Blizzard kažeš -
jedino vjera u VJERU PO BOGU (ne religija, jer ih ima više) - IMA SMISLA .
[Vrh] Go down
Madonna
Pračovjek

Male
Virgo Dragon
Broj postova : 2438
Registration date : 07.11.2010

PostajNaslov: Re: Da li je praznovjerje štetno?    pet svi 08, 2015 2:37 pm

pa...ne vidin nista lose u praznovjerju,ako ostane samo na praznovjerju...mislin dok se ne diras u druge...na kraju krajeva i sam san praznovjeran...ne volin prolazit ispod znaka itd...@
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Da li je praznovjerje štetno?    Today at 4:54 am

[Vrh] Go down

Da li je praznovjerje štetno?
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» NOĆ U SNOPU KUKURUZA