Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Bog vs. vrag

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   sri lip 25, 2008 1:02 pm

Komentar sam napisala kao moje shvacanje Arhontovog razmisljanja...nisam smatrala da itko ikog napada niti da se ikog icim brani...ipak, Zvezdo, taj dojam se na kraju dobio kada si ti svoj iduci post zapocela da je tvoj komentar bio upucen Arhontu...da, vidjela sam da jeste ali nisam smtrala da to podrazumijeva da se nitko drugi ne smije osvrnuti na to i dati svoje shvacanje.
Smatram da je to bilo pomalo agresivno i bezpotrebno napisati. Isto kao sto smatram da je ipak najvaznije da se na koncu razumjemo nego to da se izrazavamo politicki korektno i ispravno.

PraGlodavac

Male
Aries Horse
Broj postova : 579
Registration date : 06.06.2008

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   sri lip 25, 2008 10:41 pm

zvezda je napisao/la:
Nije fora u napadanju ili branjenju bilo koga, samo da znamo o cemu pisemo...

Misao o Tvorcu ces pronaci i kod Aboridzina, oni koriste rec Creator, Katari su zanimljivi po svojim uverenjima, a solidnije primere o nastansku sveta imas u grckim orfickim ili nordijskim mitovima...
Pa, ako zelis da trazis, eto ti smernica... *
Zvezdo ja ne zelim nista da trazim, ja sam napisao samo kako ja vjerujem u to i nista drugo, mene ne zanima kako drugi narodi vjeruju u to jer to se mene ne tice i ne zanima, svatko ima pravo na svoje vjerovanje, da kazem jos nesto, ja cu vjerovati u to skroz dok se sam ne uvjerim da je drugacije.
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3230
Registration date : 23.09.2007

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   sri lip 25, 2008 11:11 pm

Smatram da je svako slepo verovanje jednako posmatranju samo jedne strane mnogougla... ali to je samo moje misljenje.

A posto verujes skroz objasni meni koja imam nedoumice, sta je zapravo Lucifer koga si spomenuo i odakle mu naziv Luconosa...

*

PraGlodavac

Male
Aries Horse

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   sri lip 25, 2008 11:18 pm

Ok, ok, nije bas da slijepo ja vjerujem u to, ne mogu da to opisem, jbt sad zvucim ko marko, ma ja sam mislio na onog Lucifer koji se valjda spominje u Bibliji, onaj svjetlonosa, ma nije ni bitno, jer ne vjerujem ja to bas tako. Ja ti vjerujem da svi postoje s svrhom i sve sto rade, rade da nesto nauce, odnosno glavni cilj je osobni razvoj, tako da vise idem onom logikom sto je Shakespear (valjda se tako pise) rekao: "There is nothing either good or bad, but thinking makes it so."
I ne znam zasto, ali imam neki dojam da me napadas, mozda grijesim, ali imam i dojam da je tebi ovo jako jako bitna tema, nemoj misliti da meni nije, ali nekako imam osjecaj da sama ne znas odgovor na zadanu temu.
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   sri lip 25, 2008 11:20 pm

Ne napadam tebe, niti bilo koga.
Tema mi jeste bitna.
Odgovor imam, ali svoj. Zanimaju me tudji.

*

PraGlodavac

Male
Aries Horse

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   sri lip 25, 2008 11:22 pm

Aha ispricavam se onda, a mozes li mi reci svoj onda, jer mene zanima tvoje glediste na to sve.
[Vrh] Go down
snark
Žaba

Male
Aquarius Rooster
Broj postova : 248
Registration date : 19.04.2008

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   čet lip 26, 2008 1:15 am

zvezda je napisao/la:
"... zna se da je Bog jaci jer je on ipak stvorio i Lucifera... "

Bilo bi dobro da kada dajes ovakve izjave, to malo pojasnis...
Jer ako mislis na hriscanskog Boga, on nije stvorio Lucifera ni na koji nacin...
Ako mislis na nekog drugog Boga, onda ti ne odgovara pojam Lucifer...
I, kada si ga vec spomenuo i upotrebio bas termin "Lucifer" (sigurna sam da znas da to znaci luconosa, donosilac svetla) - odakle Luciferu svetlost???... *
e ovo je sad meni novo, da tzv. kršćanski Bog nije stvorio Lucifera. Čini mi se da nešto o tome ima u starom zavjetu. ili je to židovski Bog? uglavnom, stvorio je Lucifera kao prvog do sebe, svjetlonošu. i onda se on pobunio protiv Boga, a ostalo je legenda. pretpostavljam da zvezda ima neke druge izvore, što me uopće ne čudi.
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   čet lip 26, 2008 10:00 am

Da za sada ostavim svoje stavove po strani i prokomentarisem zanimljivu opasku na Boga u Starom zavetu...

Sto se tice mnozine, ima jedna zackoljica u prevodu: ono sto se u prevodima Starog Zaveta prevodi kao "Gospod" ili "Bog" je u stvari nekoliko razlicitih reci u originalu.
U prvom poglavlju Prve Mojsijeve, rec koja je na srpski prevedena kao "Bog" je u originalu ALHIM, ("Elohim"), i znaci "oni koji su mocne. "

Nije napravljena gramaticka greska. Ime Elohim je zenska mnozina muskog korena reci "mocni" (Englesko "mighty one" je bolji prevod).
Ako vec moramo da stavimo jednu rec, pocetak Biblije ( reci: BRASHITH ALHIM ) govori "U pocetku Bogovi...", sto dovodi do prvog velikog i ozbiljnog problema u Bibliji.
Naime, u prvom poglavlju imamo opis kako su "Elohim", dakle Bogovi ili Boginje, stvorili svet u 7 dana. Da ne ponavljam ovo, mislim da je opstepoznato...

Sta se dogadja u drugoj glavi? Prica je znatno drugacija i GOVORI SE O POTPUNO DRUGOM BOGU. Rec za Boga koja se korisi u drugoj glavi u originalu je "YAHWEH" (Jehova) i ovaj Bog sada stvara svet na malo drugaciji nacin. Ovaj put nema objasnjenja kako se sta dogadjalo dan za danom, ali redosled je drugaciji: Jehova prvo stvara nebo i zemlju, zatim Adama, koji zivi na zemlji bez zivota. Umesto kise, iz zemlje izbija para koja natapa zemljiste. Zatim Bog stvara Rajski vrt, u kome sadi sve vrste biljaka; i tu se odjednom nalaze reke (za koje nam nije receno da ih je Bog stvorio, vec se prosto tu nalaze i teku; njihova geografija je, blago receno, veoma zanimljiva).

Zatim, NAKON što je stvorio coveka, Jehova stvara zivotinje i ptice (posto je zakljucio da ne valja da covek bude sam); pa onda stavlja Adama u san, izvadi mu rebro, i od rebra napravi zenu...

Suprotnost je vise nego ocigledna. I to samo u prve dve glave knjige!

... *

Majmun

Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Registration date : 25.10.2007

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   čet lip 26, 2008 3:46 pm

zvezda je napisao/la:
Da za sada ostavim svoje stavove po strani i prokomentarisem zanimljivu opasku na Boga u Starom zavetu...

Sto se tice mnozine, ima jedna zackoljica u prevodu: ono sto se u prevodima Starog Zaveta prevodi kao "Gospod" ili "Bog" je u stvari nekoliko razlicitih reci u originalu.
U prvom poglavlju Prve Mojsijeve, rec koja je na srpski prevedena kao "Bog" je u originalu ALHIM, ("Elohim"), i znaci "oni koji su mocne. "

Nije napravljena gramaticka greska. Ime Elohim je zenska mnozina muskog korena reci "mocni" (Englesko "mighty one" je bolji prevod).
Ako vec moramo da stavimo jednu rec, pocetak Biblije ( reci: BRASHITH ALHIM ) govori "U pocetku Bogovi...", sto dovodi do prvog velikog i ozbiljnog problema u Bibliji.
Naime, u prvom poglavlju imamo opis kako su "Elohim", dakle Bogovi ili Boginje, stvorili svet u 7 dana. Da ne ponavljam ovo, mislim da je opstepoznato...

Sta se dogadja u drugoj glavi? Prica je znatno drugacija i GOVORI SE O POTPUNO DRUGOM BOGU. Rec za Boga koja se korisi u drugoj glavi u originalu je "YAHWEH" (Jehova) i ovaj Bog sada stvara svet na malo drugaciji nacin. Ovaj put nema objasnjenja kako se sta dogadjalo dan za danom, ali redosled je drugaciji: Jehova prvo stvara nebo i zemlju, zatim Adama, koji zivi na zemlji bez zivota. Umesto kise, iz zemlje izbija para koja natapa zemljiste. Zatim Bog stvara Rajski vrt, u kome sadi sve vrste biljaka; i tu se odjednom nalaze reke (za koje nam nije receno da ih je Bog stvorio, vec se prosto tu nalaze i teku; njihova geografija je, blago receno, veoma zanimljiva).

Zatim, NAKON što je stvorio coveka, Jehova stvara zivotinje i ptice (posto je zakljucio da ne valja da covek bude sam); pa onda stavlja Adama u san, izvadi mu rebro, i od rebra napravi zenu...

Suprotnost je vise nego ocigledna. I to samo u prve dve glave knjige!

... *

pa, svi znaju da je biblija, a pogotovo stari zavjet, skup religijskih tekstova, spisa. Autori raznih spisa često se razlikuju. A židovska religija (monoteistička) potječe iz još starije politeističke religije židovskih plemena, a od tih korijena potječu najstariji djelovi biblije, među kojima je prvi izvještaj o stvaranju. Drugi je novijeg podrijetla. Zbog toga se govori o više bogova, kao i na još nekim mjestima - kao i mnoge druge religije, židovi nisu mogli olako odbaciti politeizam.
A kasnije, kad se monoteizam čvrsto ukorijenio i biblija je bila prihvaćena za svetu knjigu, nitko nije mogao mijenjati uvriježene i svete tekstove.

Ima i nekih zanimljivih primjera kod tog prevođenja.
Iako se danas zna da se, prema originalu Biblije, Isus zapravo zvao Ješua, a mojsije Moše, nitko to ne bi prihvatio jer je teško mijenjati nešto tako uvriježeno u narodu.

Postoje mnoge politeističke religije, a pogotovo su postojale u
prošlosti. E sad, zašto i kako je to tako, to je već druga stvar.

I to je jedno obično i više-manje logično objašnjenje ovog problema. Što ne znači da se ja s tim objašnjenjem nužno i slažem.:D
[Vrh] Go down
snark
Žaba

Male
Aquarius Rooster
Broj postova : 248
Registration date : 19.04.2008

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   čet lip 26, 2008 11:31 pm

i zvezda i silver su u pravu. doduše, ja sam čitao samo prijevode biblije, ali na nakoliko mjesta Bog za sebe govori u množini (mi). to se u kršćanskim (nazovimo sljedbama) objašnjavalo kao otac, sin i duh, ali ta priča ne drži vodu. mislim da je tu silver najbliže logičnom odgovoru.
[Vrh] Go down
Karl Marx
banned

Male
Cancer Goat
Broj postova : 165
Registration date : 26.06.2008

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   pet lip 27, 2008 12:08 am

doctor je napisao/la:
Vječno je pitanje tko je bolji, bog ili vrag. Tko je jači, Stvoritelj ili njegov pomahnitali anđeo Lucifer. Tko prevladava u moćima svijetlost ili tama.

Napišite kaj mislite ili se javite preko MSN-a.
gatekeeper@windowslive.com
ovo je sad diskutabilno jer nema dokaza za postojanje i jednog i drugog..u svakom slučaju bog je sigurno jači jer ima bolju teretanu gore u raju nego vrag..tako da stavljam pare na boga mudri
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   pet lip 27, 2008 12:26 am

I u prevodu koji ja imam u Postanju se potkrala mnozina kada se kaze stvorimo ih (civeka i zenu) po nasem obliku...
A i u prevodima je mnogo menjano, nesto slucajno, a nesto ne bas slucajno. Jedna od priznatijih je Dzejmsova verzira, ali i ona je diskutabilna.
Zato sam ja navela tekst koji barata upravo sa izvornim terminima na Aramejskom, na kome se jos sacuvala poneka originalna molitva...
Ceo tekst je samo zanimljiv prilog definisanju pojma Bog, jer je naslov teme Bog vs. Vrag...

Sto se tice pojma trojstva, u Hriscanstvu protumacenog kao Otac, sin i Sveti duh, samo trojstvo je mnogo stariji arhetip i neke od njegovih varijanti su npr. Kabalisticko Drvo zivota, sa crnim, belim i sredisnjim stubom ili stubovi Joakim i Boaz koje zasvodnjava luk Salom a nalazili su se na ulazu u Solomonov hram i mnoga druga sveta mesta. Salom ili sredisnji stub, stub ravnoteze su ekvivalenti Duhu svetome koji je sam po sebi nedovoljno definisan pojam, iako bi u starijim kultovima i svetim porodicama svakako predstavljao zenski i majcinski princip... Uostalom, najstarija verovanja opisuju Boga kao Zenski princip a i samom Svemiru pripisuju zensku prirodu...

*

Stanica

Female
Aquarius Rat
Broj postova : 21
Registration date : 29.07.2008

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   ned kol 03, 2008 10:56 pm

....dat ću svoje mišljenje, vjerujem za mnoge na jedan primitivan način...posve je prirodno da ljudi različito poimaju lik stvoritelja - Boga , a time i Sotone kao pojam za zlo.Kršćanske sam vjere i pokušavam učvrstiti svoju vjeru...no to je težak put, čovjek se treba posve otvoriti ili prepustiti da bi postao dostojan osjetiti ili čak vidjeti neki od Boga poslan znak njegova prisustva..no, nas vjera uči da vjerujemo bez obzira na dokaze, a to je zbilja ponekad teško..znam da postoji nešto više...neka sila, ja je nazivam Bogom, voljela bih kad bih to mogla uistinu osjetiti .. Onako kako vjerujem u Boga, vjerujem i u Sotonu.On se nalazi na drugoj strani i također me promatra kao i moj Stvoritelj. Izbor je moj, da li ću se prikloniti Bogu ili Sotoni... , a o mom izboru ovisi i život nakon ovog...
[Vrh] Go down
arhont
PraGlodavac

Male
Aries Horse

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   sri ruj 24, 2008 12:00 am

U zadnje vrijeme ne mogu reci bas da vjerujem u Sotonu, vise vjerujem da to sto je lose da su to ljudi, ali da to nije lose, nego da je to sve dio veceg plana, a u to sam se moglo bi se reci i osobno uvjerio, zato smatram da je to sve dio veceg plana koji smo mi isplanirali, a ne mora znaciti da ce se on pokazati u ovom zivotu.
[Vrh] Go down
silver
Majmun

Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Registration date : 25.10.2007

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   sri ruj 24, 2008 4:30 pm

ako se nisam izjasnio oko ove teme, ja također baš ne vjerujem u postojanje iskonskog zla uobličenog u sotonu. mislim da je zlo prisutno samo kao svojevrsna kontradikcija dobru, da bi ovo potonje bilo spoznatljivo. da su svi dobri, onda mi ne bi ni znali što je dobro.
a općenito mislim i da to zlo zapravo proizlazi ne iz ljudi samih, već iz vrednovanja naših postupaka na određen način.

p.s. nije li ova tema prikladnija za pdf religija?
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   sri ruj 24, 2008 7:02 pm

Imaš pravo, preselit ću na Duhovnost.
[Vrh] Go down
Saroman
Žaba

Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 291

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   sri ruj 24, 2008 11:09 pm

silver je napisao/la:
ako se nisam izjasnio oko ove teme, ja također baš ne vjerujem u postojanje iskonskog zla uobličenog u sotonu. mislim da je zlo prisutno samo kao svojevrsna kontradikcija dobru, da bi ovo potonje bilo spoznatljivo. da su svi dobri, onda mi ne bi ni znali što je dobro.
a općenito mislim i da to zlo zapravo proizlazi ne iz ljudi samih, već iz vrednovanja naših postupaka na određen način.

p.s. nije li ova tema prikladnija za pdf religija?

da su svi dobri onda nebi bilo potrebe znati šta je dobro,jer bi postojalo samo jedno,ne dvoje.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   čet ruj 25, 2008 12:27 am

Definicija dobra i zla je prilicno individualna. Mozda nam se to ne svidja ali je tako...

A da onda ne pricamo sto o tome misli Visa Sila o kojoj pojma nemamo...

PraGlodavac

Male
Aries Horse

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   čet ruj 25, 2008 1:00 am

Sto nama izgleda kao neko zlo drugome ne mora se ciniti tako, dosta toga ovisi od kulture i od doba u kojem zivimo.
[Vrh] Go down
Saroman
Žaba

Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 291

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   čet ruj 25, 2008 9:12 pm

Nebi se složio,to je prilično jednostavno za vidjeti,možda teško za prihvatiti,svaki savjestan i zdrav čovjek lako vidi šta je zlo i šta je dobro.
[Vrh] Go down
arhont
PraGlodavac

Male
Aries Horse

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   čet ruj 25, 2008 10:33 pm

Pa mislio sam reci, prije je bilo normalno imati roba i ubiti ga, ako te volja i to nitko iz tog drustva nije smatrao lose.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   čet ruj 25, 2008 10:50 pm

arhont je napisao/la:
Pa mislio sam reci, prije je bilo normalno imati roba i ubiti ga, ako te volja i to nitko iz tog drustva nije smatrao lose.

Oprosti, ispravak netočnog navoda. Bilo je društvenopravno prihvatljivije nego danas ubiti nekoga. No većina gospodara svoje robove je čuvala već zato što su imali određenu vrijednost koja je nestajala ako bi ga ubili ili onesposobili. Osim toga, mnogi ljudi su bili skloni gledatri robove kao ljude. A i ako nisu, nisu ih bez veze ubijali ako nisu bili poremećeni. Ljudi su u antičko doba držali robove koji su imali približan status kao naši kućni ljubimci i radne životinje. Pa sad usporedi miga
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   pet ruj 26, 2008 12:17 am

Saroman je napisao/la:
Nebi se složio,to je prilično jednostavno za vidjeti,možda teško za prihvatiti,svaki savjestan i zdrav čovjek lako vidi šta je zlo i šta je dobro.

Mi možemo raspoznavati zlo i dobro na objektivan način jedino ako se to događa u našoj podsvijesti, a naša sama svijest jest subjektivna. Ljudi nisu u stanju spoznati objektivnu istinu poput šta je dobro, a šta zlo, sve je to subjektivan doživljaj objektivne stvarnosti. Dakle spoznati što je dobro, a što zlo ne možemo na ovoj razini svjesti koju imamo.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   pet ruj 26, 2008 12:35 pm

arhont je napisao/la:
Ocito nije bilo normalno jer da je normalno i danas bi bilo tako...

Mi i danas imamo primjere ispred nosa. U mnogim zemljama zene nemaju ista prava kao muskarci (zapravo cesto nemaju nikakva prava) ali je pitanje kada ce se to promijeniti.
U tim drustvima jasnije i lakse je vidjeti tko je kakva osoba...bar mi se cini. Sto hocu reci...kod nas je demokracija i ravnopravnost (vise-manje)...ali to ne znaci da ne postoje pojedinci koji imaju afiniteta da zenu tretiraju kao roblje...to potvrdjuje i nasilje nad zenama...ali mnogi taj impuls obuzdavaju u strahu od posljedica...zakonskih i inih... Dok u zemljama u kojima nema takvih mjera ljudi mirne duse mogu radit sko hoce...pokazati svoje pravo lice...

E, sad...pitanje je kako nekog optuziti za okrutnost ako je on jednostavno takav (tim vise sto ne znamo zasto je takav)? Da li je to onda za tolerirati? Za razumjeti? Mislim da ipak i nije bas...trebao bi zakljuciti ako vec ne moze osjetiti...
Netko je emocionalniji, ematicniji, obazriviji...jednostavno je takav...
Tko je u pravu? Obojica?

Ne znam...ljudi bi generalno trebali biti suosjecajniji. Ali o cemu to ovisi? Da li se takvi radjamo ili postajemo ili oboje?
Meni se cini da se radjamo ali da nas i dosta zivot oblikuje...ipak, mozda bas zato imamo razum i osjecaje...kako bi pravilnom kombinacijom toga donijeli ispravnu odluku i postupak...

PraGlodavac

Male
Aries Horse

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   pet ruj 26, 2008 8:58 pm

Hm, glede toga tko je kakav mislim da se radamo, kao dobre osobe ili kao lose osobe, jer ima dosta primjera kada su osobe iz normalnih obitelji sa normalnim zivotom, sve je bilo normalno odjednom pukle i ubile nekoga da vide mogu li to ili slicno.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Bog vs. vrag   Today at 7:34 pm

[Vrh] Go down

Bog vs. vrag
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 5 / 6.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» chrni vrag