Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Nauka vs Pseudonauka

Go down 
+2
MoW
Archangel
6 posters
Autor/icaPoruka
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Nauka vs Pseudonauka Empty
PostajNaslov: Nauka vs Pseudonauka   Nauka vs Pseudonauka Icon_minitimesri sij 16, 2013 12:08 am

Citat :
...Nedavno je emitiran i HTV-ov dokumentarni serijal „Djeca Sunca", u kojem se suptilno miješajući znanost i pseudoznanost promovira, između ostalog, solarnu jogu - po život i zdravlje ljudi opasnu laž kako direktno gledanje u Sunce djeluje terapijski i ujedno umanjuje potrebu za hranom. No, od autora tog serijala takav sadržaj ne iznenađuje, budući da on već deset godina uređuje i vodi emisiju „Na rubu znanosti" koja je sramota za HRT. Niti javna peticija[3] znanstvenika nije bila dovoljna da uvjeri HTV kako ta emisija promovira (često vrlo opasne) pseudoznanstvene tvrdnje i da joj nije mjesto u Znanstvenom programu. Ta emisija je pravi sinonim za pseudoznanstvene laži, često na teme ljudskog zdravlja, poput „alternativnih oblika liječenja" raka. Kako je moguće da nitko ne snosi posljedice zbog takve emisije? Zar se uistinu HRT slaže s tvrdnjama[4] urednika emisije kako molitva liječi AIDS, ili da je parapsihologija znanost? Najšokantnije su, pak, njegove tvrdnje o tome kako se obrazovanje i znanost (dakle, upravo ono u što bi se programski trebala uklapati njegova emisija) koriste za ,,masovnu hipnozu i dezinformaciju čovječanstva"[5]. Konkretno, u sklopu priče o tome kako su ledena doba i evolucija najobičnije znanstvene laži i podvale, izjavljuje i slijedeće: ,,Ako naša polazna pretpostavka glasi da je određena Elita od samog početka instrumentalizirala obrazovanje i znanost u svrhu masovne hipnoze i dezinformiranja čovječanstva da bi oblikovala svijet u skladu sa svojim ciljem, onda se odjednom ukazuje rješenje misterija ‘blitzkrieg’-prodora i posvemašnjeg prihvaćanja i nametanja besmislenih pričica o ledenim dobima i darvinizmu. Koje bi se, nekom nehipnotiziranome, s lakoćom otkrile u pravom svjetlu. Samo – takvog treba naći, to je već malo teže". HRT se ni u ovom slučaju nikada nije ogradio od ovakvih javnih istupa svog urednika i voditelja, kao ni u bilo kojem drugom slučaju njegovih javno izraženih napada na znanost i obrazovanje. Zaključak koji se sam nameće je da i HRT stoji iza takvih stavova.

Ovo pismo je već predugo pa ćemo samo uzgred spomenuti još neke primjere promocije pseudoznanosti u programu HRV-a, poput stalne rubrike „Alternativa" u sklopu vrlo popularne emisije „Dobro jutro Hrvatska". Također, HTV je snimio i dokumentarni film „Ruke" o iscjelitelju Zdenku Domančiću, koji je uz to gostovao i u znanstvenoj emisiji „Među nama". Prilozi u informativnim i zabavnim emisijama tako nerijetko ugošćuju „iscjelitelje", „alternativce" i druge ekscentrične osobe koji se gledateljima predstavljaju kao znanstveni ili stručni autoriteti, bez kritičkog odmaka. Takvom nekritičkom obradom tzv. alternativnih tema otvara se prostor za promociju nadriliječništva i onih koje se time bave, što je ne samo neetično, već i zabranjeno Kaznenim zakonom (Članak 184.).

Naglašavamo da se u potpunosti slažemo da se uvijek treba prikazati sve strane neke problematike, ali davanje širom otvorenog medijskog prostora raznim, najblaže rečeno, neobičnim ljudima i njihovim neobičnim idejama, i to bez ikakvog kritičkog osvrta na njih, zaista se ne može smatrati odgovornim novinarstvom ni objektivnim izvještavanjem.

Izvor

Citat :
Nakon otvorenog pisma Društva za promociju znanosti i kritičkog mišljenja Upravi HRT-a u kojem traže da se osim Karoline Vidović Krišto, sankcionira i Krešimir Mišak, krenula je i peticija potpore njemu i njegovoj emisiji 'Na rubu znanosti'. Naime, poketači navode kako ponovno pokušavaju zabraniti emisiju, koja se jedina na ovim prostorima bavi temama koje glavni mediji ignoriraju. Osim toga, odlučili su stati na kraj jednoumlju i određivanju što bi ih trebalo zanimati.

- Ponovo pokušavaju zabraniti emisiju, koja se jedina na ovim prostorima bavi temama koje glavni mediji ignoriraju. Dosta nam je njihovog jednoumlja i određivanja što nas zanima. Imamo pravo proširiti svoje vidike i baviti se stvarima koje nas zanimaju. Neka gospoda uvrijeđena idejama koje se iznose u emisiji, naprave svoju pa u njoj neka šire ideje koje su njima jedino prihvatljive, umjesto što pokušavaju zabranama spriječiti širenje novih informacija - riječi su pokretala peticije Roberta Pesserela. Peticiju je u samo nekoliko sati potpisalo čak tisuću ljudi.
Izvor

Retrospekcija, prije tri godine:

Citat :
Nakon što je dr. Dejan Vinković sa splitskog PMF-a uputio pritužbu nadležnim institucijama zbog kršenja Zakona o HRT-u, konkretno zbog činjenice da je pseudoznanstvena emisija Krešimira Mišaka 'Na rubu znanosti' u sustavu HRT-a smještena u znanstvenu program, pokrenuta je i online peticija podrške Vinkovićevoj inicijativi, koju je dosad potpisalo 80-ak hrvatskih znanstvenika iz domovine i svijeta
Vinko Zlatić, fizičar s Instituta Ruđer Bošković, pokrenuo je online peticiju podrške Vinkovićevoj inicijativi, a u tekstu peticije znanstvenici se pitaju: 'Tarot karte, iscjelitelji, NLO-i, reptilski vladari svijeta su ključne teme najgledanije emisije HTV-ovog znanstveno-obrazovnog programa koji kao javno dobro svojom pretplatom financiraju porezni obveznici. Nije li dosta toga?'

'Mi ljudi koji smo posvetili život znanosti, razočarani smo činjenicom da HRT već godinama obmanjuje javnost i odgovorne strukture vlasti predstavljajući emisiju 'Na rubu znanosti' kao dio znanstveno-obrazovnog programa. U toj emisiji se na nekritički način predstavlja sadržaje koji su do te mjere besmisleni da bi ih i osnovnoškolci jasno mogli prepoznati kao takve, kad ti sadržaji ne bi bili prezentirani na manipulativan način. Jedna od tipičnih tema koja se provlači kroz većinu emisija je zavjera službene znanosti protiv osoba koje gostuju u spomenutoj emisiji. Znanstvenici su ljudi sa svim svojim manama i vrlinama i očekivati da će svi oni zatomiti svoje nezgodne karakterne osobine da bi se udružili u tajno društvo i onemogućili nekom da njegov perpetuum mobile, ili uređaj koji radi na sličnom principu, ne ugleda svjetlo dana, ili bar stranice stručnog časopisa - samo je tužan dokaz koliko je spomenuta emisija neprimjerena za znanstveno-obrazovni program', navodi se u peticiji.

Peticiju je potpisao i niz javnosti dobro poznatih znanstvenika, a među njima su i Ivan Đikić, CERN-ovac Vuko Brigljević, Dario Hrupec s IRB-a, akademik Vlatko Silobrčić, bivši ministar znanosti Hrvoje Kraljević, Tina Perica s Cambridgea, Boris Lenhard…

'Ideja Dejana Vinkovića, s kojom se slažem, nije ukinuti emisiju 'Na rubu znanosti', nego je prebaciti u zabavni program da ne zauzima dio one male kvote koju znanstveni program ima na HRT-u. Tako bi u tom terminu moglo ići nešto kvalitetnije. Sigurno je da ta emisija ima svoje stalne gledatelje koji bi je pratili neovisno o tome u koji je dio programa smještena, ali je bitno da ne zauzima kvotu znanstvenog programa. Međutim, ako se takva emisija tretira kao dio znanstveno-obrazovnog programa, onda je to jedna od stvari koja zamućuje ionako nejasnu situaciju i pseudoznanosti. Povremena gostovanja znanstvenika, koji pristaju biti u takvoj emisiji, samo dodatno komplicira pitanje što je to znanost, a što nije', rekao je za tportal dr. Dario Hrupec, viši asistent na Institutu Ruđer Bošković.
Izvor

Onda? Možda smo na pomolu novog rata. Samo ovaj put između nauke i pseudonauke. Ako bude došlo do opšte mobilizacije, na čiju ćete stranu stati? Ko je u pravu?

N.B.: Bez švicarluka, molim! ;)
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Nauka vs Pseudonauka Empty
PostajNaslov: Re: Nauka vs Pseudonauka   Nauka vs Pseudonauka Icon_minitimesri sij 16, 2013 7:35 pm

Nije to novi rat niti je to nešto oko čega bi se itko trebao uzbuđivati. Obje strane su neobjektivne u tom "sukobu" jer nijedna ni druga strana ne uvažava podatke one suprotne strane. Metodologije su različite i način razmišljanja također. Niti je nauka u pravu niti je pseudonauka u pravu, jer nijedna ni druga ne promatra sustav u svim svojim dijelovima i na svim razinama.
Ono što jest problematično to je da znanstvenike brinu takve stvari, jer ako su zaista sigurni da je njihovo znanje jedino pravo i ispravno, onda im isto tako mora biti jasno da će uvijek postojati drugo mišljenje i da je to drugo mišljenje netočno. Zašto se onda oko toga uzrujavati? S druge strane, ako nisu sigurni u svoje znanje onda pogotovo ne bi trebali napadati bilo što na globalnoj osnovi, već nastojati vidjeti što bi se pametnoga dalo još naučiti iz gomile neistinitih tvrdnji.
Svaka isključivost nije dobrodošla, niti sa strane "znanstvenika" niti sa strane "pseudoznanstvenika".
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Nauka vs Pseudonauka Empty
PostajNaslov: Re: Nauka vs Pseudonauka   Nauka vs Pseudonauka Icon_minitimesri sij 16, 2013 8:04 pm

Potpuno razumijem stav znanstvenih krugova. I imaju pravo. Takva emisija koja se bavi nedovoljno istraženim i alternativnim interesima treba takvim tematikama pristupiti uz kritički ostvrt nedovoljne istraženosti ili iznijeti nedostatke ili bilo što. Ako se na emisiji ne kaže ni riječ o kritikama jedne takve discipline, nego samo o prednostima i predstavlja ju se kao nešto potvrđeno i štoviše korisno za tijelo, a potencijalno je opasno, onda je to neodgovorno širenje opasnih dezinformacija i to se treba ili editirati ili maknuti sa javne televizije. Neka bude emisija koja obrađuje takve tematike, ali neka bude realna prema njima, ne jednosmjerna kao što je to i Na rubu znanosti bio, jer ima stvari koje se predstavljaju i mogu biti potencijalno opasne, a ni riječi se ne kaže o tome.

Isto tako ne razumijem komentare pokretača peticije Roberta Pesserela. Ne znam jesu li to njegove riječi ili je to samo tako napisano, ali da citiram i odgovorim:

Citat :
Osim toga, odlučili su stati na kraj jednoumlju i određivanju što bi ih trebalo zanimati.

Kakve ovo ima veze s ičim? Riječ je o dezinformacijama i ponekim potencijalno opasnim disciplinama, ne o tome što bi nekoga trebalo zanimati. Ta neka zuri u Sunce ili se kupa u kristalima.

Citat :
Imamo pravo proširiti svoje vidike i baviti se stvarima koje nas zanimaju.

Cijela kritika znanstvenih krugova i ide u korist širenja vidika. Širenja vidika pravim informacijama, a ne polovičnim ili dezinformacijama, kakvo je to širenje vidika gdje ti 80% važnih stvari ne kažu o temi, štoviše kažu i nešto što nema veze s vezom? Ako je to nečija ideja širenja vidika, neka izvoli za sebe. Zanimljivo je da je i to djelomično razlog zašto mi više nisu drage te emisije, jer se stalno pitam što je tu točno rečeno, a što proizvoljno tvrđeno. A fala bogu volim takve tematike :P

Citat :
Neka gospoda uvrijeđena idejama koje se iznose u emisiji, naprave svoju pa u njoj neka šire ideje koje su njima jedino prihvatljive, umjesto što pokušavaju zabranama spriječiti širenje novih informacija

Opet, ovo nije spriječavanje širenja informacija, već dezinformacija i informacija koje mogu rezultirati nečim potencijalno opasnim.

Ukoliko ovo jesu riječi pokretača peticije podrške Mišaku, onda se pitam jel on uopće pročitao na što se kritika odnosi ili što ja znam što je on iz toga razumio. Nešto što meni svakako nije jasno i ništa od toga ne vidim kako on to navodi.

Najbitnije od svega jeste da emisija ne širi dezinformacije i nepotvrđene informacije okolo koje su ponekad vezane i za neke bitne stvari, kao ovo za cijepljenje i slično. Samo zato jer je televizija moćan medij i pitanje je kako će sve ovo utjecati na nekog tko to gleda.

Znanost vs pseudoznanost? To nije čak ni rat, jasno je koja strana ima kredibilitet. Ja sam za širenje samo potvrđenih i dobrano opravdanih informacija, dok se za ove druge treba naglasiti da su neistražene ili sumnjive i ostalo, neka se stvari predstave realno, a ne riječima svakakvih likova koji sebe nazivaju stručnjacima. Znanost se već i previše pomiješala sa pseudoznanosti pa ona sama gubi svoj pravi značaj i ljudi sve manje i manje znaju što znanost uopće jest jer se ni ne bave njome, a stalno su pod utjecajem polupismenih medija koji kao predstavljaju riječi znanstvenika i sve prisutnijih pseudoznanstvenih disciplina. Kao što već rekoh, današnjem puku je pojam znanstvene teorije razgovor između dvije babe na placu (pa dosta često se i na forumu može pročitati da je nešto "samo" teorija što mi automatski govori o neupućenosti te osobe u pojam znanstvene teorije, primjera radi), a bojim se da ni sam značaj znanosti nije puno bolji od toga, sve zbog pseudoznanstvenih tvrdnji i disciplina koje se predstavljaju kao dio znanosti. A zašto je to uopće bitno? Pa zato jer se sve teže raspoznaju provjerene tvrdnje i informacije od onih polovično istraženih i predstavljenih kao nešto istraženo i potvrđeno.

Valjda sam bio dovoljno jasan što mislim o svemu tome.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Nauka vs Pseudonauka Empty
PostajNaslov: Re: Nauka vs Pseudonauka   Nauka vs Pseudonauka Icon_minitimečet sij 17, 2013 1:27 am

Za moj pojam, Miško je Ok momak. Ako bi kad palo na mene da odlučujem, ne bi se odlučio za ukidanje njegove ljubljene emisije - dobro je kad čovjek može nešto vidjeti na TV da se malo i nasmije i opusti a ne samo "ovdje poginulo ovoliko, ondje onoliko..." Ali, moram se složiti sa onima koji kažu da njegova emisija ne spada u naučno-obrazovni program. To nije niti može biti - da ne znam kako rastežeš pojam "nauka". Emisija mu se zove "Na rubu znanosti", ali ko je god pogledao tri-četiri emisije shvatiće da je tematika mnogo puta pala i preko ruba...

Zabavno mi je čitati komentare tipa: "to je sve urota znanstvene elite, da cenzuriraju nas napredne mislioce, bla, bla, fuckin-bla..." Sljedbenici Davida Icky-ja, čini mi se, mahom pate od paranoidne shizofrenije, manije gonjenja i pet sepeta drugih sličnih poremećaja - valjda oni i jesu njegova ciljna publika...

Ako bi kad zbilja došlo do rata između nauke i pseudonauke, znamo kako bi taj rat završio. Većina prosječnog stanovništva, što je zbilja nešto nad čime bi se obrazovne institucije trebale zamisliti, sklona vjerovanju u gatanje, proricanje, uroke, duhove, demone, kreacionizam i IDiotizam, što su atavizmi iz vremena kad ljudi nisu imali bolje objašnjenje za neke stvari koje su ih mučile. Danas je drugačije, tj. trebalo bi biti. Ali nije.

Nauka nikad ne nudi trenutno zadovoljenje. Ona je proces. Često je potrebno mnogo godina, decenija, stoljeća, da bi se nešto objasnilo i razumjelo. Razlog tome je što je ona po svojoj metodologiji ekstremno rigorozna. Teorije se formiraju, provjeravaju u praksi i potom odbacuju kad više nisu od korist.

Dok ove praznovjerice imaju, opet, nešto što nauka nema - imaju autoritet. Magovi i vidovnjaci odmah na svako pitanje imaju spreman odgovor, bio on istinit ili ne - a to je prostim umovima neodoljivo. Njih privlače drangulije i sjajni predmeti - oni žele da budu impresionirani. I nauka to može, ali je tu ipak nadjačana.

Mislim da je osnovni uzrok tome zašto toliko ljudi pada na razne praznovjerice loš marketing nauke i njene metodologije. Učenicima u školi (barem za mojeg mandata) se nauka servira suvoparno, kao teorija, kao nešto što se jednom nabuba za ispit i sutradan zaboravi. Mnogi bi mogli reći da je to razumljivo zbog krize i nedostatka obrazovnih sredstava, kao što su laboratoriji i laboratorijska oprema, ali nije do toga... Na Zapadu imaju sve to, a opet ni kod njih nije ništa bolje po tome pitanju. Učitelji i ministri obrazovanja bi mogli naučiti ponešto od mađioničara, magova, gurua i inih - oni znaj svoju stvar prezentirati pravoj publici na pravi način. Zato i ubiru plodove.

Nešto razmišljam: u Hrvatskoj ima ona neka maksima "zemlja znanja" ili tako nešto, a ovamo na sve strane gmižu neki "reptili", astrolozi, vještice i koješta slično... Ne znam...barem sam takav dojam stekao... confused
[Vrh] Go down
konoko1
Riba
konoko1


Male
Virgo Dog
Broj postova : 102
Age : 41
Location : SL.BROD
Registration date : 24.01.2010

Nauka vs Pseudonauka Empty
PostajNaslov: Re: Nauka vs Pseudonauka   Nauka vs Pseudonauka Icon_minitimečet sij 17, 2013 2:18 am

Pa ja mislim da bi HRT ukinio NRZ da emisija nema gledatelja i tu prica zavrsava,ni meni se ne svidaju ove sapunice pa ne pisem peticiju da ih ukinu. A znastvenici nek se drze znanosti tj. neka pisu peticije protiv jednosmjerno sponzoriranih istrazivanja
;
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Nauka vs Pseudonauka Empty
PostajNaslov: Re: Nauka vs Pseudonauka   Nauka vs Pseudonauka Icon_minitimečet sij 17, 2013 2:35 pm

Ali zašto ne bi spadala u naučno-znanstveni program? Zato jer stvari koje on priča nisu empirijski dokazive? Koliko je "znanstvenih činjenica" bilo općeprihvaćeno da bi se na kraju ispostavile posve krive? Banalan primjer geocentrični sustav.

Zašto onda ne bi i njegova emisija bila promatrana kao potencijal za neka buduća istraživanja?
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Nauka vs Pseudonauka Empty
PostajNaslov: Re: Nauka vs Pseudonauka   Nauka vs Pseudonauka Icon_minitimečet sij 17, 2013 10:27 pm

Može se nabrojiti više razloga zašto mu emisija ne spada pod naučno-obrazovni program.

Prvo, tematika kojom se bavi uglavnom nije jako povezana za znanost, točnije predmeti rasprave nisu bili dovoljno podvrgnuti znanstvenim istraživanjima da bi se o tome moglo nešto mnogo ili barem dovoljno reći. No tematike djelomično i jesu istraživane, samo je upitna valjanost takvih istraživanja koje se uglavnom oslanjaju na iskustvo i vjerovanje pojedinca.

Drugo, ako neki predmeti rasprave i jesu bili podvrgnuti znanstvenim istraživanjima, onda to treba tako i predstaviti i jasno kazati rezultate istraživanja, a ne predstavljati tematiku samo na jednu jedinu stranu zanemarujući sve ostalo, a moguće i govorenjem neistina predstavljene od nekog tamo stručnjaka.

Dok ovo prvo i nije tako izražen problem, ovo drugo itekako jeste. Oćem i ja gledati emisiju, al ne tako da mi cijelu emisiju priča o jedno te istome, a ne spomene ništa ni o nedostatku istraživanja niti o realnoj nepotvrđenosti niti o negativnim zaključcima o danoj tematici. Ne za nešto što spada pod "naučno-obrazovni program" jer to niti je naučno, niti je obrazovno. Da tako šljaka "naučno-obrazovni program" i nauka općenito, onda se dosad možda ni ne bi otkrilo da ne živimo u geocentričnom sustavu. Sve to je naročito potrebno zbog ovog prvog, jer nije da se radi o istraživanju svemira što se vrlo detaljno radi ili o nekom drugom predmetu temeljnih znanstvenih istraživanja, pa da se samo informativno iznose zasad istražene činjenice.

Ne znam kako neka emisija može činiti potencijal o budućim istraživanjima, pa ta emisija samo obrađuje neke tematike i prezentira ih na određeni način, a potencijal izvire iz nečeg drugog, pa ako potencijala ima, bit će ga bilo tu neke tamo emisije ili ne.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Nauka vs Pseudonauka Empty
PostajNaslov: Re: Nauka vs Pseudonauka   Nauka vs Pseudonauka Icon_minitimečet sij 17, 2013 11:02 pm

Upravo tako.

Meni je svojevremeno bila interesantna emisija upravo zato što se bavila tim nekim "rubovima" nauke, jer me fasciniralo to da li je, na primjer, moguće dobiti negativno hidrodinamičko trenje kao što je jedan gospodin jednom tvrdio. Pa onako kontam, ako je moguće, kako bi to išlo, odakle bi dolazila energija, je li prekršen neki od Zakona održanja itd. Ali, nakon što je Icky gostovao u dvije-tri emisije, zgadila mi se. Taj bi i gladnom vuku zgadio janjeći odrezak. Samo priča, priča, jedno nagađanje iza drugog, svako sljedeće nelogičnije od prethodnog. E, ako je to "naučno-obrazovno", onda jebo to sve... Dovraga onda i s naukom i znanjem...!
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Nauka vs Pseudonauka Empty
PostajNaslov: Re: Nauka vs Pseudonauka   Nauka vs Pseudonauka Icon_minitimepet sij 18, 2013 12:15 am

Icke uzima sve ono najgore što čovječanstvo nudi, onda to potencira i onda još začini s reptilima i onda se čudi što ga svi odbacuju. Dakle, nije problem u tome da on govori gluposti, problem je samo u pretjerivanju i napuhivanju realnog stanja. Realno, Amerika je uvela rigoroznije zakone za tretman terorista. Icke je već Ameriku nazvao policijskom državom. I tako... ja u tome svemu tražim informacije. Zgodno je to što takve osobe mi na to ukažu, jer kad ne bi to tako glasno vikali, ne bi čuo zanimljive stvari jer se ne bi probile u medije. Tako da sve ima svoje prednosti. Problem je u tome što ovce (većina) čuju nešto i onda to popiju da je to tako kao što striček Icke veli.
[Vrh] Go down
Lotos
Prašina
Lotos


Male
Gemini Broj postova : 2
Age : 223
Registration date : 26.07.2013

Nauka vs Pseudonauka Empty
PostajNaslov: Re: Nauka vs Pseudonauka   Nauka vs Pseudonauka Icon_minitimepet srp 26, 2013 8:16 pm

Pozdrav
Emisija na rubu znanosti je jedna od rijetkih stvari koje vrijedi pogledati na tv-u imamo maloumne sapunice, filmove koji nam govore kako bi trebali živjeti i reklame koje nam pokušavaju posrati fantu direkt u mozak. Da li je emisiji mjesto u znanstvenom programu je totalno nebitno

Georges Lakhovsky je 1925 dao radikalnu teoriju vezanu za nastanak stanice koja povezuje duhovnost i znanost te je eksperimentalno dokazana,napravio je i uređaj s kojim je liječio i tumor s više od 90% učinkovitosti.
Wilhelm Reich je akumulirao tu istu energiju koja je osnova rada Lakhovskog
Dayton Millera je u potrazi za eterom detektirao istu energiju izmijerio položaj i smijer kao i hrpu ostalih karakteristika.
--Archangel spominje i Viktor Schauberger jednoga od rijetkih pravih znanstvenika,a gdje je on u udžbenicima--
Jedan od izvora te energije je sunce.
Tu energiju nazovimo kako hoćemo ima na desetke imena,svi pokusi se mogu ponoviti i potvrditi,ali ipak nije tako jer jednom doktoru je jako teško priznati da zapravo ništa ne zna,da godinama piše i priča gluposti,a osim njega tu su i interesni lobiji kojima je u interesu da se što manje zna. pogledajmo samo jedan apsurd svi mi plaćamo vodu,ako nemam novaca ne mogu nigdje doći do vode,a susjed mi ne želi posuditi da li to znači da moram umrijeti,a voda je nešto bez čega ne možemo živjeti, ne možemo je čak ni napraviti jer ne znamo kristalnu rešetku tu je davno prije nas,a opet moramo ju kupovati?????  po toj logici netko vam može prodavati i sunce da li bi i tad bilo normalno. Pokušavam dočarati u kakvom se paradoksalnom svijetu nalazimo u kojemu vladaju idioti, najmanje duše i onda se nađe nekakav znanstvenik koji ide braniti boje znanosti,a produkt je istog sistema to je kao policajac koji štiti nekakvu bijednu firmu protiv prosvijednika koji godinama nisu dobili plaću,a znaju da novaca negdje ima. Taj policajac je idiot kao i ti znanstvenici

što se tiče gledanja u sunce već 3g. provodim tu praksu ne koristim tajmere,uv indikatore ili prizemljivače koje prodaje Miroslav Kiš lopov koji je gostovao u emisiji na rubu znanosti, postoje jasne smijernice po kojima se može prepoznati duhovno probuđena osoba,a on to nije. Još uvijek mi oči nisu iscurile,a što se tiče benefita ima ih cijela hrpa. Skromno bi savijetovao svima tu praksu,ako imaju mogućnost i volju
[Vrh] Go down
Sponsored content





Nauka vs Pseudonauka Empty
PostajNaslov: Re: Nauka vs Pseudonauka   Nauka vs Pseudonauka Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Nauka vs Pseudonauka
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Historija, istorija ili povijest - Egzaktna nauka?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Znanost i tehnologija-
Forum(o)Bir: