Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Fajteri i jadikovci

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Fajteri i jadikovci Empty
PostajNaslov: Fajteri i jadikovci   Fajteri i jadikovci Icon_minitimeuto sij 22, 2013 3:16 pm

Zašto je nekima čaša uvijek polupuna, a drugima poluprazna?

Zašto neki potencijalne probleme (čak i one najzahtjevnije), objeručke primaju i nakon početnog "hladnog tuša" ubrzo grade "strategiju" za konstruktivno rješavanje, dok se drugi sa objektivno manjim problemima zatvaraju u svoju ljušturu, okruženi negativnim mislima, jadikovkima i ostaju začahureni u takvom stanju godinama? confused

Mnogi će reći da su oni prvi "fajteri" i optimisti, dok oni drugi svojom krivicom kompliciraju i vole izigravati žrtve i depresivce, kad ne treba i zato jer si to mogu priuštiti.
Svi smo mi (teoretski) krojači svoje sreće, ali ispada da se sasvim različito nosimo sa problemima i svime onime što život donosi.
Često čujemo i da su "jadikovci" lijeni, razmaženi i na taj ih se način okrivljuje, jer se relativno neuspješnije nose sa problemima od "fajtera".

Pritom se i vrlo često zanemaruje činjenica da je i optimizam/pesimizam dijelom genetski uvjetovan, jer se drži da je čovjekova volja jedini relevantni faktor njegova ponašanja i postizanja vlastitih (ne)uspjeha.

Često puta možemo komparirati životne situacije ljudi različitih "startnih pozicija" i tada nastojimo nagađati zašto je netko ovakav ili onakav i tko ima kakve osobine.

Svi mi imamo oko sebe primjere npr. susjeda Marka koji uspješno studira, prisiljen je paralelno raditi, prehranjuje obitelj, volontira, doživio je neke tragedije...uglavnom život ga baš nije mazio, ali on ima osmijeh na licu, viziju/cilj i niže uspjehe.
S druge strane, njegov susjed Ivo ima roditelje koji su mu omogućili studiranje bez financijskih muka, naoko nije doživio nikakve traume, "ima sve", ali je potišten, nezadovoljan i godinama se ne miče s mrtve točke, a čak i kad pokušava, ponovno se posklizne i tone u pasivnost.
Naravno, susjed Ivo ne nailazi na simpatije i razumijevanje većine drugih ljudi, jer je sam kriv za svoje probleme i izmišlja ih tamo gdje ne postoje iz puke obijesti, a život nije lak niti susjedu Marku, ali razlika je samo u tome što je on vrijedan pa ubire plodove svoje muke.

O čemu se točno radi? misli
Zašto se ljudi drukčije nose sa problemima, je li problem isključivo u nedostatku potrebne volje kod pojedinca ili velik dio nose i "kvarni geni pesimizma" (kako se nerijetko spekulira u pojedinim člancima)?
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Fajteri i jadikovci Empty
PostajNaslov: Re: Fajteri i jadikovci   Fajteri i jadikovci Icon_minitimeuto sij 22, 2013 8:18 pm

U Psihologiji postoji termin "stečena bespomoćnost" (eng. learned helplessness) koja se javlja kao rezultat dugotrajne prezaštićenosti od strane roditelja, države, kulture, civilizacije... Takva intenzivna prezaštićenost sprječava razvoj prirodnih obrambenih mehanizama na teškoće, bilo fizičke ili psihičke prirode. Sad, nisu svi ljudi podjednako osjetljivi na tu prezaštićenost, niti su u jednakoj mjeri izloženi istoj. Vjerovatno je da i geni imaju tu nekog upliva, ali iskreno, nisam upoznat sa istraživanjima koja su se bavila time (ako postoje) tako da ne bi znao je li to istina ili ne...

Ta stečena besmopoćnost na kraju se može razviti u pravu pravcatu "psihologiju žrtve", a jednom kad se to desi, čovjek se počinje hraniti svojom vlastitom boli, bivajući u isti mah i žrtva i mučitelj u odnosu na samog sebe.

Ova tema me podsjetila na dane kad sam išao u srednju. U našem razredu je bilo momaka iz svih slojeva, od najsiromašnijih do srednjestojećih, ali, primijetio sam da smo mi, koji smo dolazili iz baš one najteže neimaštine, a bilo nas je četvoro, zauzimali smo prva četiri mjesta po ocjenama. Kako sam čuo, jedan je trenutno zamjenik dekana na Filozofskom fakultetu u Banja Luci. Dakle, neka veza vjerovatno postoji između odrastanja u teškim uslovima i odrastanja u tetošenju.

Sjetimo se samo Spartanaca. Kako su oni odgajali svoju djecu? Od 7. godine namjerno su ih izlagali najgorim nedaćama, gladi, vremenskim nepogodama, divljim zvijerima i - oni koji su sve to prošli i preživjeli - na kraju bi postajali najbolji vojnici tog doba, koji čitavih 300 godina nisu izgubili ni jednu bitku. Za takvo što, za takav uspjeh, nije dovoljno samo biti mišićav i naučiti mačevanje - potrebno je biti jak i u glavi.

Ovo "fighteri" i "jadikovci" mi se čini da je suprotstavljenost "zavisnosti" i "nezavisnosti". Onaj koji u trenutku nevolje najprije dobije impuls da vikne "Upomoć!" taj je odmah zavisan, a što je netko zavisniji, to mu više treba pomagati. Fazon je u tome što takvi u civilizovanom svijetu najčešće i uspijevaju preživjeti i prenijeti svoje gene na sljedeću generaciju, pa, bez obzira na to koja je priroda njihovog nedostatka zbog kojeg su i došli u nevolju, oni će ga prenijeti dalje - to je razlika između prirodne i sociološke selekcije. I kad takav metod selekcije sagledamo kroz nekoliko stoljeća ili čak hiljada godina, više nije teško razumjeti odakle taj stalni neki rast pesimizma i depresije među ljudima...
[Vrh] Go down
wanderer
Majmun
wanderer


Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Age : 36
Registration date : 24.05.2010

Fajteri i jadikovci Empty
PostajNaslov: Re: Fajteri i jadikovci   Fajteri i jadikovci Icon_minitimesri sij 23, 2013 2:36 am

Athena je napisao/la:
.... Pritom se i vrlo često zanemaruje činjenica da je i optimizam/pesimizam dijelom genetski uvjetovan, jer se drži da je čovjekova volja jedini relevantni faktor njegova ponašanja i postizanja vlastitih (ne)uspjeha.....
@ Athena, oprosti što sam izdvojio samo ovu rečenicu iz tvoje odlične teme ali danas sam slučajno čitao intervju od dr. Nele Sršen u kojem ona govori ne samo o genetici nego i o stvarima koje bi mogle biti zanimljive i za ovu temu.

citat:
''Ne ulazim u teoriju zavjere, a još manje mi je cilj na bilo koji način nametati bilo koju vrstu terapije! Iako je znanost u međuvremenu postala
»nova religija« bogata dogmama, potvrđujući supermaciju DNK, koja kontrolira život, a to je genetski determinizam. To bi značilo da smo žrtve genetskog naslijeđa.
Dogma jedan gen se aktivira ili ne aktivira – nije točna! A baš o tome govori epigenetika''.

LINK :)
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Fajteri i jadikovci Empty
PostajNaslov: Re: Fajteri i jadikovci   Fajteri i jadikovci Icon_minitimečet sij 24, 2013 3:34 pm

Archangel je napisao/la:
Vjerovatno je da i geni imaju tu nekog upliva, ali iskreno, nisam upoznat sa istraživanjima koja su se bavila time (ako postoje) tako da ne bi znao je li to istina ili ne...
Relevantna istraživanja se ne mogu složiti oko toga koliko geni imaju upliva. Neka od njih pokazuju kako su geni zaista značajni za optimizam/pesimizam pojedinca (nešto ispod 50%), poput ovog istraživanja LINK

Druga istraživanja negiraju toliku supremaciju gena. "I dok dio stručnjaka smatra vrijednim najnovije istraživanje, postoje mnogi koji ga ne doživljavaju relevantnim zbog brojnih drugih istraživanja koja pokazuju suprotno. Naime, već je više puta dokazano da se pozitivan pogled na život može uvježbati, a rezultat je i kemijske promjene u mozgu. Sasvim sigurno, takva istraživanja, za razliku od ovoga, nude ljudima nadu da si sami mogu pomoći te imati bolju kvalitetu života".

Mišljenja sam da geni ipak imaju značajnu važnost, iako ne determiniraju osobu u potpunosti.
U vezi tvog primjera i ja sam zapazila neke sličnosti, iako bi morala razmisliti koliko navedeno mogu generalizirati, ali o tome kasnije.

wanderer je napisao/la:
citat:
''Ne ulazim u teoriju zavjere, a još manje mi je cilj na bilo koji način nametati bilo koju vrstu terapije! Iako je znanost u međuvremenu postala
»nova religija« bogata dogmama, potvrđujući supermaciju DNK, koja kontrolira život, a to je genetski determinizam. To bi značilo da smo žrtve genetskog naslijeđa.
Dogma jedan gen se aktivira ili ne aktivira – nije točna! A baš o tome govori epigenetika''.
Pročitala sam taj člank u cijelosti, iako mi se čini da je dr. Sršen uglavnom govorila baš o pitanju liječenja bolesti poput raka.
Svejedno, ako bismo ovo tumačenje primijenili na nasljeđivanje 'gena' za optimizam/pesimizam, da li bi to značilo da je/da smatraš, kako je utjecaj gena zaista minoran? miga

Inače, stavke naslova ove teme smo stavili u korelaciju sa optimizmom i pesimizmom kod pojedinca. Tako bi ono prvo išlo uz "fajtere", a drugo bi pripisali "jadikovcima".
Ne znam koliko je to zaista precizno, jer čini se da i pesimistične osobe mogu biti "borbeno" orijentirane, iako to najčešće nisu. Fajteri i jadikovci Confused0024

Vratimo se na vaša iskustva i gledišta o navedenoj temi... miga
[Vrh] Go down
wanderer
Majmun
wanderer


Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Age : 36
Registration date : 24.05.2010

Fajteri i jadikovci Empty
PostajNaslov: Re: Fajteri i jadikovci   Fajteri i jadikovci Icon_minitimepet sij 25, 2013 3:12 am

@ Athena, dr Sršen je govorila o liječenju raka ali za mene je njena glavna poruka bila da je sve u glavi tj. umu čovjeka. Ako se opaka bolest može pobijediti promjenom načina razmišljanja pacijenta, naravno uz odgovarajuću terapiju, onda i gubitnik iliti jadikovac može drukčijim razmišljanjem psotati fajter.

citat iz spomenutog teksta:
Citat :
''Novo shvaćanje mehanizma univerzuma daje nam na znanje kako fizičko tijelo može biti pod utjecajem materijalnog uma. Misli, energija utječu direktno na način na koji mozak kontrolira fiziološke procese tijela. Energija misli može aktivirati ili inhibirati proteine koje aktiviraju funkcije stanica preko mehanizma konstruktivne ili destruktivne interferencije, a to je opisano u knjizi u poglavlju Epigenetika. Svatko od nas je imao iskustvo da upravlja vlastitim umom, da postigne ono što poželi. A to je kvantna fizika u akciji. Privlačimo situacije koje će naplatiti biokemijske želje naših tjelesnih stanica. Naša proživljena iskustva iz prošlosti često su uvjetovana iskustvima sadašnjosti. Kvantna fizika je dokazala da čovjek jest energija, te kao takva utječe na sve što pripada njenoj stvarnosti, unutrašnjoj i vanjskoj. Drugim riječima, da bi počeli proces ozdravljenja, u kontekstu kvantne medicine potrebno je reevalutirati sve naše koncepte i naša dosadašnja uvjerenja na kojima smo bazirali i provodili svoju dosadašnju egzistenciju. Potrebno je promijeniti opću perspektivu u kojoj smo živjeli, počevši naš unutrašnji put promjena prema drugačijoj i široj svijesti o nama i našoj unutrašnjoj realnosti,....''
Mislim da je u podvučenom dijelu teksta objašnjenje relacije optimizam/pesimizam.

A iz osobnog iskustva znam, da kad sam god nešto želio ostvariti i ako je želja bila dovoljno jaka, onda sam morao promijeniti nešto u sebi da bih to postigao.
Nakon toga više nisam bio isti kao prije. Svaki put bih ostavio dio sebe u toj avanturi ostvarivanja želje.
Ali, ne možeš dva puta ući u istu rijeku, jelte zubi



[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Fajteri i jadikovci Empty
PostajNaslov: Re: Fajteri i jadikovci   Fajteri i jadikovci Icon_minitimened sij 27, 2013 10:19 pm

Genetski utjecaji se najbolje mogu analizirati kod jednojajčanih blizanaca. Pokazano je da su blizanci (dakle, identičan DNA obrazac) često karakterno vrlo različiti. Na njih takođe utječe i ako su odgajani u različitoj okolini.

Stoga je pitanje koliko je stvar u genima, koliko u odgoju, a koliko u samoj osobi. Osobno ne smatram da se čovijek rađa kao tabula rasa. Predpostavljam da se radi o ''koktelu'' različitih faktora a da najviše utječe osobnost i odgoj.

Prioriteti su takođe stvar osobnosti (i ostalih faktora). Nekome može biti prioritet učenje i osamostaljivanje a nekom ne mora. Ne bih se, nikako, složila da to ima ikakve veze sa sirotinjskim/teškim porijeklom/uvjetima. Da je tome tako onda bi svi oni iz teških uvjeta bili super đaci a jasno je da nije tako i da su takva djeca vrlo često problematična na neki način (npr. ne zanima ih gradivo, trebaju dodatnu pomoć i td.). Isto tako ima jako puno djece iz bogatih i educiranih obitelji koja pohađaju najbolje škole i dobiju najbolje obrazovanje te tu priliku iskoriste u cijelosti.

Ima onaj film "Život je lijep"...valja pogledati kao primjer optimizma u najgorim mogućim uvjetima. Takođe novi film "Pijev život". Preporučam svima. Prikazuje vjeru i ufanje u trenutcima kad bi prosječan čovjek odustao.

No, sve to ne odgovara na pitanje zašto su neki fajteri a neki jadikovci...mislim da se vidi tko je zbilja jadikovac tek onda kad se istog postavi u novu situaciju koju mora sam izgurat. Naime, to što je jadikovac (ajmo kazat pesimist), to ne znači da ne može. Samo izvrdava dokle ide. Lijen je i komotan.
Isto tako može biti onaj fajter koji sve bitke uspješno bije ali bez onog osmijeha. Jednostavno je vrijedan.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Fajteri i jadikovci Empty
PostajNaslov: Re: Fajteri i jadikovci   Fajteri i jadikovci Icon_minitimened sij 27, 2013 11:11 pm

Alpha je napisao/la:
Naime, to što je jadikovac (ajmo kazat pesimist), to ne znači da ne može. Samo izvrdava dokle ide. Lijen je i komotan.
Isto tako može biti onaj fajter koji sve bitke uspješno bije ali bez onog osmijeha. Jednostavno je vrijedan.
Slažem se da se sve može kad se hoće, iako nekima je lakše, a drugima teže. Recimo da vjerujem da postoje određene predispozicije/genetsko nasljeđe koje čini nekima pogled na život optimističniji, a drugima pesimističniji te da otud, u startu kreće dosta toga.

Misliš li da je osoba koja primjerice jadikuje i nikud se ne "kreće" godinama i ukoliko je evidentno da je nezadovoljna svojim životom (ne uživa u njemu punim plućima niti ne uživa u "plodovima nerada"), samo lijena i komotna ili moguće depresivna/sa psihološkim poteškoćama koje joj uvelike otežavaju "suočavanje" sa problemima? misli

Naime, ja smatram da stvari nisu uvijek jednostavne i plošne.
Vidjela sam primjere ljudi koji su namjerno lijeni, namjerno se ne žele primiti posla, ali istodobno uživaju u svim drugim aspektima života (od izlazaka, veza, putovanja...) i vidi se da ih baš ne grize savjest radi neuspjeha. Da, oni su po mom mišljenju samo lijeni i komotni, iako mi ne možemo zapravo znati koje probleme pojedinac uistinu ima.

Međutim, svjedočim i primjerima ljudi koji su relativno dobrih materijalnih pozadina, ništa ne rade godinama, iz sebe su napravili svojevrsne invalide, ali su istodobno duboko nezadovoljni takvim stilom života, cjelokupnim svojim životom.
Primjerice, debljaju se, ne uživaju u drugim zanimacijama i zaista se jako teško mogu pokrenuti.Fajteri i jadikovci Confused0024
Mislim da se u tom slučaju radi o složenijem problemu. Također, vjerujem da svi oni koji su uspješni u svom radu ne moraju biti optimisti, ali moraju vidjeti smisao u svom djelovanju (bilo da je to odgovornost za vlastitu obitelj, sebe), da bi uopće smogli snage uputiti se na "put borbe".
Oni koji to ne nalaze ili teško nalaze ikakav smisao, imaju problema, jer se zapravo izbjegavaju suočavati sa životom.


@Arch, u vezi tvog ranijeg zapažanja poveznice siromaštva sa "fajterskom" naravi i većom željom za uspjehom...

Ja sam to zapazila u većem broju slučajeva, iako s druge strane postoje slučajevi u kojima djeca sa sela imaju velikih poteškoća sa učenjem, točnije nezainteresirani su za intelektualni rad, kako je i Alpha spomenula.

Dat ću primjer koji možda nema puno veze sa prethodnim konstatacijama, ali otvara neka pitanja.
Primjerice, moje iskustvo je da većina ljudi/mladih intelektualaca iz "provincije", završavaju fakultet u bržem roku, nego što bi to bio recimo prosjek gradske djece, prilično su ambiciozni i uglavnom se zapošljavaju na dobro plaćenim radnim mjestima.
Zaista ne znam koji je razlog tome, a moram spomenuti da se niti ne radi o djeci koja (uglavnom) potječu iz siromašnih obitelji.
Isto tako svjedočim primjeru kako su generacije đaka jedne gimnazijske profesorice, bile uvijek najbolje po pitanju uspjeha i ocjena, a ponajbolje i kasnije u karijeri.

Malo nevjerojatno da bi se svaki put tako nešto moglo slučajno poklopiti, ali tu bismo možda već mogli govoriti o utjecajima "snažnih pojedinaca", dakle okoline na samorazvoj neke jedinke. Točnije, o jednom segmetnu utjecaja (uz moguće genetiku i odgoj). confused
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Fajteri i jadikovci Empty
PostajNaslov: Re: Fajteri i jadikovci   Fajteri i jadikovci Icon_minitimepon sij 28, 2013 12:56 pm

Mogli bi se isto tako zapitati da li je lijenost i komotnost psihološki problem.

Ljudi uglavnom neće da izlaze iz okvira poznatog i radje stoje u lošem ali poznatom nego da se odvaže na bolje ali nepoznato.

Nije čudno da se iz lijenosti i komodnosti razvije depresija jer vrijeme ide a osoba zaključi da je nigdje. Postaje frustrirana ali se i dalje ne mrda s mrtve točke.

Depresija je nešto što si stvorimo u glavi. Obično je pobuđena nekim događajima tj. našim poimanjem istih. Tako isti događaj neće jednako doživjeti dvije različite osobe. Kad se promijeni pogled na problem tada i on nestaje i depresija/frustracija nestaje.

U pravilu stvari ne idu na način da je netko super zadovoljan i uspješan te se jedan dan probudi u depresiji i odustane od svega. Te stvari idu obrnuto. Pa netko izvana može djelovat da ima sve (obitelj, matarijalnu sigurnost, prijatelje...) ali svejedno osijeća prazninu. Za tu osobu možda je nešto drugo uspijeh. Recimo možda ta osoba ne želi biti direktor neke firme nego bi se htjela bavit umjetnošću ali je očekivanje okoline veliko, osjećaj odgovornosti i td. i razum mu govori da je to smiješno te osoba zadržava svoju ulogu. S vremenom mu se sve to može činiti još ispraznijim i osoba pada u depresiju iako izvana ljudi ne vide razlog.

Izbjegavanje suočavanja sa životom koje spominješ je upravo taj strah od novog. Upravo čovjekova snaga da se otisne u nešto novo jeste pokazatelj njegove zrelosti.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Fajteri i jadikovci Empty
PostajNaslov: Re: Fajteri i jadikovci   Fajteri i jadikovci Icon_minitimepon sij 28, 2013 1:24 pm

Alpha je napisao/la:


Izbjegavanje suočavanja sa životom koje spominješ je upravo taj strah od novog. Upravo čovjekova snaga da se otisne u nešto novo jeste pokazatelj njegove zrelosti.
Složila bih se većinom, iako za ono zadnje ne bi zaključila kako se isključivo zreli ljudi upuštaju u nova iskustva. Puno ljudi je spremno na promjene i ulaze u njih hrabro, ali ne nužno zrelo.
Nekome treba jako puno vremena da se otisne u nešto novo, a nekom drugom puno manje, iako je pitanje da li bi zaista bilo najzrelije da se svaki pojedinac relativno brzo odvaži na promjene, ako osjeća da za to nije spreman i da bi ga iste u nekom trenutku (njega) još više bacile "unazad".
Pitam se je li moguće da neki period stagnacije bude nužan za stjecanje određenog iskustva, posredno i za sazrijevanje nekog pojedinca? confused

S druge strane, nespremnost na neke promjene ukazuju na manjak hrabrosti kod pojedinca, ali i na određene karakteristike dotične jedinke.
One dakako ne moraju biti pozitivne niti na njegovu dobrobit, ali postoje i čine ga različitim od drugih.
Ako osoba "sama po sebi" ima nekih sklonosti/interesa za promjene u životu ili joj je čaša poluprazna ili polupuna, jako teško mijenja pogled i mora ulagati lavovske napore da bi postigla nešto, što druga osoba postiže po nekom "defaultu". I uvijek će imati pitanja i napetosti kad će se morati baciti u nove izazove, iako će donekle uspjeti savladati neke zapreke vlastitog karaktera.

Zato je nekome tko primjerice promjene vidi kao izazov ili ih smireno prihvaća, jako teško shvatiti kako neka osoba ne može jednostavno promijeniti pogled i zašto joj trebaju godine da se pomakne sa mrtve točke i nauči funkcionirati sa time, jer "to je zapravo vrlo jednostavno". Isto vrijedi za obrnuti pogled.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Fajteri i jadikovci Empty
PostajNaslov: Re: Fajteri i jadikovci   Fajteri i jadikovci Icon_minitimepet tra 19, 2013 11:28 pm

Nisam mislila u ''otiskivanje u nešto novo'' u smislu bijega od kuće radi svađe s roditeljima. To su nepromišljeni afekti.

Mislim da je logično da osoba koja stagnira teško mijenja svoje stanje kao i ona koja je sklona promjenama. To je, onako, čista fizika, jelte :D
Zato je veliki korak osobi koja je pasivna da se pomakne kao što je i velika promjena osobi koja stalno nešto mijenja da zapravo ''stane na loptu'' i smiri se. Nije netko tko se stalno baca u nešto novo zapravo zreo i hrabar. Prije je adrenalinski ovisnik koji se boji obaveza ;) Zato je za tu osobu promjena upravo stati i odabrati nešto. Onda je to ta zrelost, jelte :)
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Fajteri i jadikovci Empty
PostajNaslov: Re: Fajteri i jadikovci   Fajteri i jadikovci Icon_minitimepet tra 26, 2013 10:52 pm

Alpha je napisao/la:

Mislim da je logično da osoba koja stagnira teško mijenja svoje stanje kao i ona koja je sklona promjenama. To je, onako, čista fizika, jelte :D
Zato je veliki korak osobi koja je pasivna da se pomakne kao što je i velika promjena osobi koja stalno nešto mijenja da zapravo ''stane na loptu'' i smiri se. Nije netko tko se stalno baca u nešto novo zapravo zreo i hrabar. Prije je adrenalinski ovisnik koji se boji obaveza ;) Zato je za tu osobu promjena upravo stati i odabrati nešto. Onda je to ta zrelost, jelte :)
Zanimljiva komparacija slične "težine" u postupcima onih ljudi koji su skloni promjenama i onih koji dugo stoje na mjestu, kad su prisiljeni promijeniti svoje navike, radi progresa.

Inače, čini mi se da ljudi nekako misle da je vrlo teško napraviti neke rezove i aktivno mijenjati svoj život, ali istodobno smatraju da uopće nije zahtjevno po potrebi "stati na loptu".
Ipak, onima koji su aktivniji i naučeni na promjenu, stagniranje po potrebi, kao odstupnje od navike, također može predstavljati teški izazov.
Inače se slažem da se zrelost ne očituje samo u spremnosti na aktivnost (u doslovnom smislu te riječi), nego ponekad i u obrnutom pravcu.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Fajteri i jadikovci Empty
PostajNaslov: Re: Fajteri i jadikovci   Fajteri i jadikovci Icon_minitimened tra 28, 2013 1:15 am

Da, definitivno nije lako "stati na loptu". Nekoga možeš gurkat, maltretirat i da taj uopće ne reagira. Ne zato jer mu ne smeta to nego mu je neugodno ili tako nešto. Drugom kažeš "pomakni se" i taj te probije šakom jer mu se nije svidio tvoj ton. Ovaj prvi bi morao malo se mrdnut, a ovaj drugi stat na loptu. Ipak, koliko se često tako nešto dešava? Mislim, dešava se, da, ali to ljudima uvijek pada teško. Mijenjati "ono tko oni jesu" kako sami kažu :)
[Vrh] Go down
Sponsored content





Fajteri i jadikovci Empty
PostajNaslov: Re: Fajteri i jadikovci   Fajteri i jadikovci Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Fajteri i jadikovci
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Psihologija-
Forum(o)Bir: