Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Slike, zvukovi, skulpure, prostori i ogledala

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Sedežničar
PraGlodavac

Male
Aquarius Rat
Broj postova : 559
Registration date : 08.10.2009

PostajNaslov: Slike, zvukovi, skulpure, prostori i ogledala   čet svi 09, 2013 12:55 am

1) Slike. Na slike se misli bilo na portrete različitih svetaca, npr. Isusa, ali ne samo Isusa nego npr. svetog Martina, bilo naše vlastite slike koje sami sebi slikamo ili zamišljamo. Kako te slike utječu na vjernika da nađe Boga? Da li vjernik mora gledati u sliku Isusa ili ne treba gledati ali mora sam sebi u glavi pokušati producirati u mislima sliku Isusa? Ili pak mora na trenutak izbrisati sve moguće slike iz svoje glave kako bi se pripremio na neku sliku koja dolazi od Boga? Ili vjernik ne mora gledati u sliku ali je barem treba držati u ruci ili imati u džepu? Da li je neka slika na bilo koji način vezana za iskustvo s Bogom? Za razgovor s Bogom? Za to da se dogodi bilo koje čudo na bilo koji način vezano za Boga? Kako bi takva slika trebala izgledati?

2) Zvukovi. Kada mi tražimo Boga, što mi onda čujemo ili nastojimo čuti? Da li mi neku glazbu ili neki zvuk sami moramo zamišljati, pomoću glazbala producirati ili se sami u sebi pripremiti na bilo što sličnoga ali neočekivanoga? Kako mi sebe pripremamo da čujemo? Možemo li mi Boga bolje čuti ako smo prethodno pjevali Bogu? Ili ako smo prethodno bili u tišini to jest ako je tamo gdje jesmo blizu nula decibela? Da li je alternativno dovoljno da ni ne čujemo glazbu niti baš išta ali da CD s glazbom držimo u džepu? Ili pak ako je (bila) neka glazba ali se namjerno oglušujemo na istu kako nas ne bi potencijalno ometala da čujemo Boga? Da iskusimo Boga? Da razgovaramo s Bogom? Da se dogodi bilo koje čudo na bilo koji način vezano za Boga?

3) Skulpture. Opće je poznato da postoje različiti kipovi različitih svetaca i da ljudi ispred njih ponizno mole. ZAŠTO? Zašto kada bi svemogući Bog trebao njih čuti bez obzira je li kakav mramorni kip ispred njih ili nije? Dapače, znam čuti svećenika na misi da govori o kipu Isusa, ili pak Marije koji na neki znameniti način tebe vidi i ti čak imaš dojam da te vidi ako se nađeš pored njega i u njega gledaš bez obzira koliko stupnjeva ti bio postavljen s obzirom na smjer kuda je lice tog kipa okrenuto. U čemu je tajna? KAKO ta skulpura, a kako neka slična (ali malo ili pak dosta drugačija) skulpura utječe na vjernika da nađe Boga? Da iskusi Boga? Da razgovara s Bogom? Da se dogodi bilo koje čudo na bilo koji način vezano za Boga?

4) Prostori. Sveti (crkve recimo). Kućni (uredni ili neuredni). Javni. Ili pak duboko u šumi, pustinji ili usred ocena. Na koji način različiti prostori utječu na vjernika da nađe Boga? Da iskusi Boga? Da razgovara s Bogom? Da se dogodi bilo koje čudo na bilo koji način vezano za Boga? Pazite na tim prostorima se mogu naći različiti predmeti, križevi, knjige različith sadržaja (božanskih riječi, svjetovnih detalja, pa i različitih kletvi), tinte, bodeži, grobovi kojih jesmo ili čak nismo svijesni, te prostori mogu biti i krajnje uredni ali i krajnje neuredni. Osim toga, tu se ne misli samo na mrtve objekte u prostoru, pa niti samo na primjerice zagađenu prirodu, tu se misli i na to ako u tvom okruženju, stanovima, kućama ili kolibama do tebe žive ljudi s primjerice izrazito negativnim mislima (ili se slučajno nađeš u okruženju gdje ima puno onih koji su vjerni Bogu i jako paze na to da vedrinom odsijavaju).

5) Ogledala. Kada mi sami sebe vidimo u ugledalu, ili se vidimo kroz vodu života kao ogledalo, što mi zaista onda vidimo? Da li mi sebe kudimo s obzirom na naš svjetovni izgled ili mi vidimo jednu božansku osobu? Da li nam različita ogledala (s različitim okvirima) pomažu? Osim toga, da li nam bilo koja slika, prilika, skulpura, situacija pomaže jer je na neki način ogledalo velikog duha? Da li i na koji način nam takvo ogledalo pomaže da nađemo Boga? Da iskusimo Boga? Da vidimo Boga?
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek

Male
Libra Dog
Broj postova : 6272
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Slike, zvukovi, skulpure, prostori i ogledala   čet svi 09, 2013 11:23 am

Jako puno pitanja. :)

Pokušat ću ti odgovoriti na način kako ja mislim da to funkcionira.

1. Slika je nešto s čime se osoba lako identificira. Lakše je moliti se Bogu ako si možeš predočiti kako on izgleda nego ako nemaš o tome nikakvu predodžbu pa se moliš zraku.
Mislim da to kojoj se formi netko moli (a ovo isto vrijedi i za skulpture) ovisi o stupnju duhovnog razvoja pojedinca.
Što je osoba slabije duhovno razvijena, to joj u pomoć moraju dolaziti različite slike i kipovi. Što je osoba razvijenija, to joj manje toga treba. U konačnici, više joj uopće nisu potrebni nikakve slike ni kipovi za molitvu ili iskustvo Boga.

2. Zvukovi služe za bolje opuštanje uma. Budući da živimo u ubrzanom vremenu, umu je teško opustiti se. Duhovna, umirujuća i skladna glazba bolje pridonosi opuštanju uma i lakše nas dovodi u stanje u kojem možemo bolje spoznati Boga. Također, u konačnici, glazba nije uopće potrebna za spoznaju Boga, ali nije niti potpuna tišina. Bitno je jedino smiriti um.

3. Vidi 1

4. Utjecaj prostora na um je složen. Neki kažu da su vibracije bolje u građevinama koje su građeni po sakralnoj geometriji i da sami oblik građevine, njezine proporcije i sklad doprinose boljoj komunikaciji s Bogom. Možda, ali to su sve pomoćne metode, slično kao i slike, skulpture i zvukovi. Svakako da je umu teže se fokusirati na razgovor s Bogom ako oko sebe ima nered, nešto mu smrdi ili je zrak ustajao. Isto vrijedi i za negativne osobe u našoj okolici. Sve su to faktori koji utječu na smirenost uma. Što je tih faktora manje, čovjeku je lakše osjetiti Boga.

5. Samopercepcija je varava stvar. Usporedio bih to sa slikom. Nekome izgled nije bitan i ne obazire se na to, no velikoj većini će smetati neuredna vanjština. Budući da je naše tijelo hram našeg duha, dok smo u materijalnom tijelu ono treba biti čisto kako bi i um bio čist. Nečisto tijelo doziva bolesti, i fizičke i mentalne. Samo čistog uma možemo spoznati Boga. Rijetki su uspjeli uspostaviti iskreni kontakt s Bogom u svojoj prljavštini. S druge strane, pretjerano dotjerivanje je također kontraproduktivno jer time hranimo ego i automatski se udaljavamo od Boga.

Pračovjek

Male
Virgo Dragon
Broj postova : 2438
Registration date : 07.11.2010

PostajNaslov: Re: Slike, zvukovi, skulpure, prostori i ogledala   pet svi 08, 2015 11:38 am

meni najcudnije kako u islamu predocavaju boga ako ne vizualno...mozda u tome i je problem kod raznoraznih ekstremista...@ scratch
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Slike, zvukovi, skulpure, prostori i ogledala   Today at 5:18 pm

[Vrh] Go down

Slike, zvukovi, skulpure, prostori i ogledala
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Slike jeseni na Banovini
» Slike životinja
» Slike insekata- buba
» Susret Drava , moje slike
» Slike sa instruktorskog ispita