Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Zašto je dobro piti kavu?

Go down 
+4
Dantalion
Athena
Fantom
Deti
8 posters
Autor/icaPoruka
Deti
Majmun
Deti


Male
Sagittarius Broj postova : 1743
Location : Dalmacija
Registration date : 29.09.2007

Zašto je dobro piti kavu? Empty
PostajNaslov: Zašto je dobro piti kavu?   Zašto je dobro piti kavu? Icon_minitimečet srp 04, 2013 10:56 am

Zašto je dobro piti kavu? Kava-Petr-Kratochvil


Moderan način života, brojne obiteljske i poslovne obaveze, svakodnevno nas tjeraju da posegnemo za šalicom kave kako bi lakše izdržali dan. Dugo je vremena kava  bila na crnoj listi napitaka koji loše djeluju na zdravlje, ali posljednjih petnaestak godina, posebice  nakon prvog biofarmakološkog simpozija u Veneciji, svjetska istraživanja, govore suprotno:

Kava poboljšava obrađivanje informacija, opseg slušanja i primanja poticajnih poruka.

Kofein kod ljudi stvara bolje raspoloženje i jača sposobnost razmatranja sadržaja poruke.

Kofein jača memoriju tako što pozitivno utječe na moždane receptore.

Poboljšava sportske performanse.

Ublažava bol nakon intenzivnijeg treninga jer kofein blokira adenozin, supstanca koja se luči u organizmu u sklopu upalnog procesa.

Kava sadrži fenolske spojeve, poznate kao antioksidante koji mogu reducirati stres.

Klorogena kiselina kao sastojak kave može smanjiti rizik od srčanog udara.

Brojne studije pokazale su da unos kofeina ne povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti, ne povećava razinu kolesterola u krvi niti uzrokuje nepravilan srčani ritam.

Mali privremeni porast tlaka nakon konzumacije kofeina uočen je kod osoba koje su osjetljive na kofein.

I kava koja sadrži kofein i kava bez kofeina pomaže tijelu da bolje iskoristi inzulin i štiti od dijabetesa tipa 2 .

Premda je kava diuretik, normalan unos kofeina ne narušava ravnotežu kalcija niti gustoću koštane mase, te ne povećava rizik od razvoja osteoporoze.

Kava može ublažiti negativan utjecaj alkohola na jetru.

Umjereni unos kofeina siguran je za trudnice i njihovu nerođenu djecu.

Hrana i napici koji sadrže kofein kada se uzimaju u umjerenim količinama nemaju utjecaja na pojavu hiperaktivnosti kod djece te ne utječu na poremećaj pažnje kod djece.

Iako se često  ističe mogući razvoj ovisnosti vezan uz konzumaciju kave, novija istraživanja upućuju da kofein nema utjecaj na nuclus accumbens, dio mozga koji ima ulogu u razvoju ovisnosti (i najmanje doze kokaina, amfetamina, nikotina i morfija, aktiviraju taj dio mozga).

Premda novije studije ukazuju da kava i nije tako sve su se one odnosile na umjereno konzumiranje kave i kofeina u maksimalnim količinama jedne do dvije šalice na dan s izbjegavanjem kasnih popodnevnih i noćnih konzumacija.

Naravno da treba svaka osoba za sebe pratiti utjecaj kave na svoj organizam, jer je svatko od nas jedinstvene genetske strukture i s tim imamo različitu "kemiju".

Stoga drage kavopije uživajte u svom napitku, ali ne pretjerujte, pogotovo ako imate zdravstvene probleme poput gastritisa, čira na želucu ili dvanaesniku, povišeni krvni tlak ili probleme sa srcem.


link
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Zašto je dobro piti kavu? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto je dobro piti kavu?   Zašto je dobro piti kavu? Icon_minitimečet srp 04, 2013 1:57 pm

Dobro je piti kavu zato sto bez nje cigareta uopste nebi bila zanimljiva...:)
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Zašto je dobro piti kavu? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto je dobro piti kavu?   Zašto je dobro piti kavu? Icon_minitimečet srp 04, 2013 2:48 pm

Već sam naišla na taj članak i mene prilično raduje, jer dosta često pijem kavu.kava 
Ne mogu reći da obožavam okus kave, vjerojatno se radi o navici i mislim da ispijanje kave u mom slučaju stvara placebo efekt. Pijem je i radi niskog tlaka.
Kako bilo, smatram da nisam ovisnik i da bi mogla funkcionirati bez kave.

Naišla sam i na jedan drukčiji članak koji više naglašava neke negativne strane ispijanja kave i gotovo izjednačuje ritual svakodnevnog ispijanja kave sa ovisnošću koja ima niz negativnih posljedica.
LINK

Osobno poznajem dosta ljudi koji izbjegavaju piti kavu, jer se boje da ne postanu ovisni o njoj. 
Jeste li više priklonjeni kavopijama, tj. smatrate li da kava ima više pozitivnih učinka, kao što je to naglašeno u prvom članku ili ste skloniji naglašavanju negativnih posljedica konzumacije kave?
Nisam proučavala nutricionizam pa sam neodlučna oko procjene (ne)štetnosti svakodnevnog ispijanja kave i po pitanju toga nemam izražen stav, ali smatram da "zlatna sredina" ne škodi.nezna

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
Dantalion
Čovjek
Dantalion


Male
Pisces Buffalo
Broj postova : 4201
Age : 39
Location : u prolazu..
Registration date : 16.03.2010

Zašto je dobro piti kavu? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto je dobro piti kavu?   Zašto je dobro piti kavu? Icon_minitimečet srp 04, 2013 5:01 pm

Ne pijem kavu, a ponekad znam popiti samo iz bzvznog razloga tek toliko da popijem nesto. A to je mjesecno mozda jednom il dva puta. Na poslu kod mene mnogi piju kavu i to bi se moglo mjeriti u litrama za pojedince. Neki nemogu funkcionirat ako ne popiju kavu ujutro, pa svako malo brzinska kava. Kava je dobra za organizam, al danas su mnogi ovisni o kavi kao i o cigaretama, i nemogu bez nje.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Zašto je dobro piti kavu? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto je dobro piti kavu?   Zašto je dobro piti kavu? Icon_minitimečet srp 04, 2013 5:59 pm

Dantalion je napisao/la:
Ne pijem kavu, a ponekad znam popiti samo iz bzvznog razloga tek toliko da popijem nesto. A to je mjesecno mozda jednom il dva puta...
Vi mladi, baš ste neki apstinenti.roll 
Uglavnom i u mojoj okolini jako puno mladih ljudi uopće ne pije kavu, iz raznih razloga.
Ja sam još najveća kavopija :P, dok u starijoj populaciji uopće teško mogu naći nekoga tko barem ujutro ne popije kavu.nezna

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
Dantalion
Čovjek
Dantalion


Male
Pisces Buffalo
Broj postova : 4201
Age : 39
Location : u prolazu..
Registration date : 16.03.2010

Zašto je dobro piti kavu? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto je dobro piti kavu?   Zašto je dobro piti kavu? Icon_minitimečet srp 04, 2013 6:05 pm

A ti si jako stara?
[Vrh] Go down
Dada289
Pračovjek
Dada289


Female
Libra Horse
Broj postova : 2222
Age : 45
Location : Beyond Earth
Registration date : 08.09.2010

Zašto je dobro piti kavu? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto je dobro piti kavu?   Zašto je dobro piti kavu? Icon_minitimečet srp 04, 2013 7:53 pm

Ja pijem kavu ali nisam neki ovisnik. Mogu i bez nje

_________________
- It is said some lives are linked across time. Connected by an ancient calling that echoes through the ages. -  
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Zašto je dobro piti kavu? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto je dobro piti kavu?   Zašto je dobro piti kavu? Icon_minitimepet srp 05, 2013 10:11 pm

@Dant Vidiš da je Athena u duši stara kad te smatra mladim. Očito se malo fura na ove starije koji piju dosta kave. zubi
Inače, sve gore nabrojeno je donekle istinito, ali mislim da mnoge stvari nisu do kraja rečene. Prvo, samim time šta je nešto antioksidans ne znači da je i zdravo. Previše antioksidansa nije zdravo i može dovesti do raznoraznih oboljenja, pa i do raka. Oksidansi su potrebni za normalno funkcioniranje stanica. Nadalje, iako kava sprečava oboljenje jetre u slučaju da osoba pije alkohol, uopće nije uputno na taj način smanjivati negativne posljedica alkoholiziranja. Alkohol ne djeluje samo na jetru, već i na cijeli probavni trakt i to negativno.
Kažu da mali privremeni porast tlaka postoji kod osoba koje su osjetljivije na kofein. Ja za sebe znam da iskačem do plafona kad popijem jednu jaču kavu. Tu ne računam one nessice od kojih mi se "malo poveća tlak". Također, ništa ne govore o kontraefektu. Nakon što taj hype prođe, tlak značajno pada i počinje mi se spavati.
Zaključak: kava je stimulans, i to jak stimulans, i po meni, nju bi smjele konzumirati samo snažne osobe u malim količinama ako moraju duže ostati budne. Za sve ostale to dugoročno gledano nije dobro.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Medeja
Stanica
Medeja


Female
Libra Dog
Broj postova : 23
Age : 29
Location : Sarajevo
Registration date : 21.06.2013

Zašto je dobro piti kavu? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto je dobro piti kavu?   Zašto je dobro piti kavu? Icon_minitimesub srp 06, 2013 12:55 am

Fantom je napisao/la:
Dobro je piti kavu zato sto bez nje cigareta uopste nebi bila zanimljiva...:)

hahaha slazem se sa ovim!

No kava ima i svoje čari.. Sjecam se kao mala dok sam bila, mama bi pekla zrna kave i jednostavno onaj miris kave bi ispunio čitavu kuću... vjerovatno sam se tako navukla na nju.. mogu bez kave ( nisam ovisnik ) ali obožavam tu aromu...
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Zašto je dobro piti kavu? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto je dobro piti kavu?   Zašto je dobro piti kavu? Icon_minitimesub srp 06, 2013 6:59 pm

To je interesantno. Moji su uvijek pripremali kavicu dok sam bio mlađi, a mene je taj miris uvijek odbijao umjesto da bi me privukao. Ljudi su različiti i ne bi bilo dobro da smo isti. :)

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Zašto je dobro piti kavu? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto je dobro piti kavu?   Zašto je dobro piti kavu? Icon_minitimesub srp 06, 2013 7:15 pm

@Dant, odgovorila sam ti na kavi. :P

Meni se isto sviđa miris pržene kave, iako ne mora značiti da volimo i okus, ako nas privlači miris. miga
Svejedno, volim finu kavu sa mlijekom, posebno kavu iz aparata i kojekakve varijacije cappuccina, a espresso me najviše podigne.
Često puta ne gledam koliko je sati kad pijem kavu i uglavnom nemam problema zaspati, uskoro nakon ispijanja kave.nezna

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
Medeja
Stanica
Medeja


Female
Libra Dog
Broj postova : 23
Age : 29
Location : Sarajevo
Registration date : 21.06.2013

Zašto je dobro piti kavu? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto je dobro piti kavu?   Zašto je dobro piti kavu? Icon_minitimened srp 07, 2013 5:09 pm

Ja mogu popiti samo običnu crnu tursku kavu bez znači mlijeka i šećera. Po meni kava nije kava, ako ima mlijeko i šećer.
A što se tiče kave iz aparata popijem produženu ( bez mlijeka i šećera ). Svima kojima se to čini odvratno, meni se tako čini odvratno sa mlijekom i šećerom.
[Vrh] Go down
waldox
Majmun



Male
Virgo Broj postova : 1773
Registration date : 18.03.2014

Zašto je dobro piti kavu? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto je dobro piti kavu?   Zašto je dobro piti kavu? Icon_minitimeuto srp 21, 2015 7:39 pm

kava nije baš zdrava ako se pije 3 puta na dan -svaki dan. ali razbudi itekako zaflo
[Vrh] Go down
Sponsored content





Zašto je dobro piti kavu? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto je dobro piti kavu?   Zašto je dobro piti kavu? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Zašto je dobro piti kavu?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Dobro i Zlo
» Dobro i zlo
» Jesu li djeca privatno ili drustveno dobro?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Zdravlje-
Forum(o)Bir: