Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Kvazar

Go down 
+2
tinityrannical
Korplikan
6 posters
Autor/icaPoruka
Korplikan
Pračovjek
Korplikan


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 2002
Age : 32
Location : Hrvatska
Registration date : 22.03.2011

Kvazar Empty
PostajNaslov: Kvazar   Kvazar Icon_minitimesri ruj 04, 2013 11:11 pm

Nedavno gledajući dokumentarac koji obrađuje "što vas sve može ubiti u svemiru" kao najopasniju stvar u svemiru naveden je KVAZAR

Što je kvazar?
Smatra se da su u pitanju jezgre aktivnih galaksija ranog svemira.
Neki kvazari pokazuju brze promjene u jakosti svojeg sjaja, što upućuje na činjenicu da su malih dimenzija. Prema trenutno dostupnim podacima, najveći zabilježeni crveni pomak nekog kvazara doseže 6.4 što je vrlo važno svojstvo, jer upućuje na iznimnu udaljenost. Kozmološkim proračunima se ustvrdilo da najstariji kvazari po svojem vremenu postanka odgovaraju vremenu početka formiranja galaksija.

Promatrano sa Zemlje, u optičkom dijelu spektra kvazari su slaboga sjaja. No, njihov crveni pomak ukazuje da se nalaze na velikim udaljenostima, te da su intrinsično najsjajniji objekti u svemiru. Trenutno najsjajniji poznati kvazar je 3C 273 u zviježđu Djevice. Njegova srednja prividna magnituda je 12.8 (gledana kroz teleskop), a apsolutna magnituda −26.7. Kada bi ovaj objekt bio na udaljenosti od 10 parseka (3,2616 svjetlosnih godina ili 206 265 AJ), bio bi otprilike jednakog sjaja kao i Sunce.

Budući da kvazari i aktivne galaksije dijele mnoga zajednička svojstva, mnogi su znanstvenici uspoređivali njihovu emisiju. Najvjerojatnije objašnjenje kvazara je da njihova energija dolazi od supermasivne crne rupe. Da bi se stvorio luminozitet 1040 W (prosječni sjaj kvazara), supermasivna crna rupa mora konzumirati količinu materijala ekvivalentnu masi 10 Sunca godišnje.

Najsjajniji poznati kvazari konzumiraju 1000 sunčevih masa materijala svake godine. Smatra se da se kvazari 'upale' i 'ugase' ovisno o njihovom okolišu. Jedna posljedica utjecaja okoliša je da se kvazari ne mogu hraniti tom brzinom 10 milijardi godina, što je ujedno i objašnjenje zašto nema kvazara u našoj neposrednoj blizini. U ovoj teoriji, nakon što kvazar konzumira sav plin i prašinu u svojoj okolini, on postaje obična galaksija.

Cijeli tekst ovdje, izbacio sam neke djelove:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Kvazar

Još jedan dobar sajt:
http://student.fizika.org/~hmikulec/astrometrija/poglavlja/quasar/second.html
http://student.fizika.org/~hmikulec/astrometrija/poglavlja/quasar/third.html
[Vrh] Go down
tinityrannical
PraGlodavac
tinityrannical


Female
Cancer Rooster
Broj postova : 749
Age : 30
Location : Depths of Hell
Registration date : 19.02.2011

Kvazar Empty
PostajNaslov: Re: Kvazar   Kvazar Icon_minitimečet ruj 05, 2013 12:35 am

Cek jel kvazar nije ono sto se smatra zrno galaxije nekakve?

Ja mislila da je pulsar najopasnije u svemiru. Morat cu ovo procitati na engl ili njemacki da mi je jasnije, na hrv na zalost malo tog shvatam :/
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Kvazar Empty
PostajNaslov: Re: Kvazar   Kvazar Icon_minitimened ruj 29, 2013 11:33 pm

Kvazar je sličan crnoj rupi, no znatno većih dimenzija i često aktivan u smislu da može u pulsevima izbacivati materijal poput čestica plina i prašine. Također emitiraju i snažna elektromagnetska zračenja :)

Kvazar na ovoj slici je objekt u središtu galaksije koji emitira svjetleće zrake.

Kvazar 478961_kvazar_blazar_lacertid_sverxmassivnaya-chyornyya_1680x1050_%28www.GdeFon.ru%29

Pulsar, kao i crne rupe, ali i zvijezde i većina planeta, su mjesta na kojima čovjek ne bi mogao preživjeti. No pulsari su neutronske zvijezde koje su nazvane pulsarima jer zbog brze rotacije također imitiraju iznimno pravilno EM zračenje. Prvi puta kada su pulsari otkriveni, radioastronomi su mislili da se radi o signalu poslanom od inteligentnoj života :)
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Kvazar Empty
PostajNaslov: Re: Kvazar   Kvazar Icon_minitimepon ruj 30, 2013 12:23 am

Jesu li kvazari i pulsari isto? :)
Koliko ja shvaćam, kvazari su mnogo veći od pulsara i nema ih u našoj blizini, dok pulsara ima?
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Kvazar Empty
PostajNaslov: Re: Kvazar   Kvazar Icon_minitimepon ruj 30, 2013 12:56 am

Nisu isti, pulsari su neutronske zvijezde, a kvazari supermasivne crne rupe :)
Pulsara ima mnogo i u našoj galaktici, dok su kvazari za sada pronađeni samo u središtima galaksija, i to onih veoma udaljenih :)
[Vrh] Go down
tinityrannical
PraGlodavac
tinityrannical


Female
Cancer Rooster
Broj postova : 749
Age : 30
Location : Depths of Hell
Registration date : 19.02.2011

Kvazar Empty
PostajNaslov: Re: Kvazar   Kvazar Icon_minitimepon ruj 30, 2013 1:15 am

MoW je napisao/la:
Jesu li kvazari i pulsari isto? :)
Koliko ja shvaćam, kvazari su mnogo veći od pulsara i nema ih u našoj blizini, dok pulsara ima?
Pa dobro, neka me legi ispravi ako nisam upravu, u koliko ja znam

je kvazar centar galaksije (ima veze sa crnom rupom kako je legi rekao)
a pulsar je bio prije ogromna zvijezda koja se pod utjecajem gravitacije "stisnula" u taj pulsar - slicno sistemu crne rupe.

I da, kvazari su daleko od nas :)

Rado bi ja pricala vise o ovome, ali mi fali hrvatski vokabular :/ zato se izrazavam kao djete :Dlol


edit: forum mi nije dao vidjet legin komentar, ocito zubo


btw welcome back legi cerek 
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Kvazar Empty
PostajNaslov: Re: Kvazar   Kvazar Icon_minitimepon ruj 30, 2013 1:28 pm

@Legi Je li se zna kako su kvazari nastali i zašto ih ima samo u udaljenim prostorima Svemira? Ima li to veze s time da je rani Svemir bio pogodniji za nastajanje takvih supermasivnih objekata dok se "stvar" nije ustabilila ili je riječ o nečem drugom?
Inače, super da se opet malo piše na Astronomiji, previše se dugo štrajkalo. zubi

@tiny Važno je truditi se. Kad bih ja pisao na njemačkom, i ja bih zvučao kao dijete. Još ti i super pišeš.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Kvazar Empty
PostajNaslov: Re: Kvazar   Kvazar Icon_minitimepon stu 11, 2013 3:02 am

@tinity, super pišeš, uopće se nemoj zabrinjavati za pravopis, jedino što je bitno je da se razumijemo :)

And thank you for your welcome :D

@MoW, mislim da se ne zna, al nisam siguran jel ja ne znam jer se ne zna ili zato što naprosto ne znam, ali imam filing da se generalno ne zna (koja nepismena rečenica) :P
Pretpostavljam da je materija u ranijem svemiru bila zgusnutija pa je postojalo više mogućnosti za stvaranja tako supermasivnih objekata. No čak i tada to je bila iznimno rijetka pojava. S druge strane, vjerujem da i sada postoje neki kvazari u nastajanju, ali da sada nastaju čak i rjeđe.
Usput, ima nekoliko primjera kvazara i koji su podosta blizu. Glavni razlog njihove udaljenosti je što su u drugim galaksijama ;)
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Kvazar Empty
PostajNaslov: Re: Kvazar   Kvazar Icon_minitimepon stu 11, 2013 11:42 pm

Da, to ima smisla, to s većom gustoćom odnosno gravitacijom u ranom Svemiru.
Koliko znam, nijedan nije toliko blizu da bi bio vidljiv golim okom. :)
A zamisli da nam je tu u blizini, u našoj galaksiji. Baš bi lijepo svijetlio. zubi
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Kvazar Empty
PostajNaslov: Re: Kvazar   Kvazar Icon_minitimesub stu 16, 2013 10:33 pm

Kvazar će biti aktivan dokle god ima dovoljno "hrane" (sunca, planeti i općenito materija), nakon što "usiše" cijelu galaksiju, pretvara se u super masivnu crnu rupu. Pošto galaksija ne sadrži beskonačno materije, podrazumijeva se i da kvazar neće beskonačno biti aktivan. Vjerujem da je to razlog zbog kojeg kvazari baš i nisu učestala pojava, barem ne u našoj blizini.

Kvazari najčešće nastaju kod sudara galaksija u kojima ima puno prašine i raznih plinova. No to ne znači i da super masivna crna rupa u centru naše galaksije ne može postati kvazar. I u našoj galaksiji ima puno plinova, ali su trenutno predaleko od njenog centra.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Kvazar Empty
PostajNaslov: Što je to kvazar?   Kvazar Icon_minitimened srp 06, 2014 12:03 pm

Što je to Kvazar?

Kvazar 2cf5apv

Zaista je zanimljivo kad znanstvenici otkriju nešto neobično u prirodi. U početku nemaju pojma što je to, no nakon desetljeća istraživanja, dokazi se gomilaju zajedno s razumijevanjem stvarne prirode neobičnog objekta.

Jedan od zanimljivijih slučaja su i kvazari.

1960-ih prvi su radio teleskopi upereni u nebo i vrlo ubrzo znanstvenici su nabasali na neobjašnjivu misteriju. Otkrili su radiovalove koje emitiraju Sunce, Mliječna staza i nekoliko zvijezda, ali su nabasali i na bizarne objekte koje tada nisu mogli objasniti. Ti objekti vrlo su maleni i vrlo sjajni, a nazvali su ih „kvazi-stelarni objekti” ili „kvazari”.

Potom je krenula rasprava o tome što su zapravo kvazari.

Prvo su otkrili da se radiovalovi koje emitira kvazar kreću brzinom većom od 100 000 m/s (trećina brzine svjetlosti). Potom su zaključili da su kvazari možda vidljive distorzije gravitacije crne rupe, ili možda predstavljaju bijele rupe, odnosno završetke crvotočina? A s obzirom na brzinu emitiranja, moraju biti jako, jako udaljeni od Zemlje, otprilike 4 milijarde svjetlosnih godina. Znanstvenike je zbunila i količina energije koju kvazari emitiraju – može se usporediti s količinom energije koju emitira cijela galaksija sa sto milijardi zvijezda.

Što može proizvesti toliko energije?

U tom su trenutku astronomi postali kreativni. Možda kvazari nisu uistinu toliko sjajni, već je naše razumijevanje veličine i širenja svemira pogrešno. Ili možda gledamo izum neke daleke civilizacije, koja je sve spregnula sve zvijezde svoje galaksije u neki oblik izvora energije.

No, potom su se 1980-ih astronomi počeli slagati s teorijom aktivnih središta galaksija kao izvora kvazara – što bi značilo da su ustvari različiti objekti, poput kvazara, blazara (vrlo kompaktnih kvazara) i radio galaksija, zapravo jedan objekt, no promatrani iz različitih kutova gledišta, te da neki mehanizam potiče galaksije da izbacuju mlazove radijacije iz svojih središta.

No, koji je to mehanizam?

Svi znamo da sve galaksije imaju supermasivne crne rupe u svojim središtima; neke od njih imaju milijardu puta veću masu od Sunca. Kad se neki materijal približi crnoj rupi, srasta s granicom crne rupe. Potom se zagrijava na milijune stupnjeva Celzijusa i izbacuje nevjerojatne količine radijacije. Magnetske sile crne rupe stvaraju dvostruku mlaz materijala koji se rasipa svemirom milijunima svjetlosnih godina. To predstavlja AGN (eng. active galactic nucleus), aktivnu jezgru (ili središte) galaksije.

Kad su ti mlazovi u vertikali s našom Zemljom, možemo vidjeti radiogalaksiju. Ako su mlazovi pod nekim kutom, vidimo kvazar. A ako gledamo ravno u unutrašnjost mlaza, vidimo blazar. Odnosno, sve je to isti objekt, gledan iz različitih perspektiva.

Ponekad supermasivnim crnim rupama ponestane materijala za „hranjenje”. Ako se to dogodi, mlazovi energije splašnjavaju i gase se sve dok se nešto drugo ne približi i ne potakne cijeli sustav da se ponovno pokrene. Mliječna staza ima supermasivnu crnu rupu u svom središtu koja je ostala bez „hrane”. Prema tome, nema aktivnu jezgru i ne očitava se kao kvazar nekoj udaljenoj galaksiji. Možda je naša galaksija „bila” kvazar u prošlosti i možda će to ponovo „biti” u budućnosti. Za otprilike 10 milijardi godina, kad će se Mliječna staza i Andromeda (naša najbliža galaksija) sudariti, supermasivna crna rupa u Mliječnoj stazi možda će se „nahraniti” novim materijalom i ponovno „postati” kvazar.

-
Izvor: http://znanost.geek.hr/clanak/sto-je-kvazar/
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Kvazar Empty
PostajNaslov: Re: Kvazar   Kvazar Icon_minitimened srp 06, 2014 7:18 pm

@Skulp Imaš već temu o kvazarima ovdje:

https://ce-4.forumotion.com/t5879-kvazar

Ja bih spojio te dvije teme ako se slažeš?
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Kvazar Empty
PostajNaslov: Re: Kvazar   Kvazar Icon_minitimened srp 06, 2014 7:23 pm

Aha! Zapravo nisam niti htio da bude ovdje nego sam htio u temu "vijesti iz znanosti", zbog ovih novih perspektiva. Ali da, mislim da bi još prikladnije bilo prebaciti ju u temu o Kvazarima.

Hvala.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Kvazar Empty
PostajNaslov: Re: Kvazar   Kvazar Icon_minitimened srp 06, 2014 8:03 pm

Eto ga. Inače, zanimljivo i elegantno rješenje problema, ovo s različitim kutovima.
Sve je u osnovi supermasivna crna rupa koja izbacuje svoj materijal. :)
[Vrh] Go down
stdudo1
Stanica



Male
Aries Dog
Broj postova : 12
Age : 41
Registration date : 26.06.2014

Kvazar Empty
PostajNaslov: Re: Kvazar   Kvazar Icon_minitimepet kol 01, 2014 2:22 pm

Znači crna rupa nema toliku snagu da sve pobere da joj čak ni svijetlost nemože pobječi.zanima me ako su to toliko snažni masivni objekti zašto ih onda vidimo ako im ni svijetlost nemože pobječ što mi zapravo vidimo i možda se pogrešno tumači crna rupa.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Kvazar Empty
PostajNaslov: Re: Kvazar   Kvazar Icon_minitimepet kol 01, 2014 11:24 pm

Kvazar je super-masivna crna rupa na steroidima. Obične crne rupe ne vidimo, vidimo samo distorziju koju stvaraju oko sebe svojom gravitacijskom silom. Razlog što ih ne vidimo je taj što njena gravitacija privlači svjetlost i ne dozvoljava mu da se odbije od objekta (crne rupe), nego fotoni bivaju zarobljeni u singularnosti kao i sve drugo.

Kvazar izbacuje mlazove tog zračenja i plinova i svega ostalog, ako gledamo po "opasnosti", onda je kvazar najopasnija i "najsnažnija" pojava u svemiru, svaki trenutak oslobađa više energije od milijun supernova i hipernova zajedno. Kod kvazara vidimo te mlazove koje izbacuje, oni su ujedno i izvor najsnažnije svjetlosti u svemiru. Zašto jedan toliko masivni objekt izbacuje plinove umjesto da ih privlači? -Nisam siguran, ali misli se da silna energija koju kvazar "upija", mora negdje biti izbačena. Izbačena je u obliku tih mlazova radijacije.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Kvazar Empty
PostajNaslov: Re: Kvazar   Kvazar Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Kvazar
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Misterije i neobjašnjivi fenomeni :: Astronomija i misterije svemira-
Forum(o)Bir: