Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Meditacija

Go down 
+30
Kahali
2pac
Madonna
Prizemljivac
Michael1
Zyon
timaritelj
primitive101
Green
MoW
Sedežničar
wanderer
Dantalion
Marko251988
Annabel Lee
MaTT
guitar_master
Flamezar
ukiss
flory
Chakotay
garfild
zvezda
floridana
gloria_g
Nefertiti
Galileo Galilei
Alpha
Svjetloisjena
Merkurica
34 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Next
Autor/icaPoruka
leont
Dinosaur
leont


Male
Libra Monkey
Broj postova : 496
Age : 43
Registration date : 16.12.2011

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimened kol 03, 2014 8:09 pm

timaritelj je napisao/la:


Molim te daj piši malo manje teksta i manje filozofije,kome se da sve to čitati i još razmišljati što si htjeo reči,jedino što sam shvatio iz teksta da si ateist eto....

Kada vec pominjes ateizam evo ti krajnje pojednostavljeno:
Tekst kaze da su verovanja samo verovanja a neverovanja samo neverovanja i da su teizmi i ateizmi isti qrac.
[Vrh] Go down
timaritelj
Višestanični organizam
timaritelj


Male
Taurus Tiger
Broj postova : 57
Age : 37
Location : vinkovci
Registration date : 04.10.2013

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimeuto kol 05, 2014 3:02 am

Ok,mislim da je sve povezano sa Bogom,ako znaš da Bog postoji onda više nema filozofiranja samo tražiš način na koji češ ga štovati ako ne znaš onda je tu puno filozofiranja izmotavanja itd. jednostavno :)
[Vrh] Go down
Prizemljivac
Prašina
Prizemljivac


Male
Leo Tiger
Broj postova : 3
Age : 49
Location : Zvezda Zemlja
Registration date : 02.09.2014

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimeuto ruj 02, 2014 1:45 am

Ja sam najviša karika na evolucionoj lestvici!!! Moja pinealna žlezda se smanjila na veličinu zrna peska jer konzumiram GMO kobasice i salame od svinjskih tumora, GMO mleko i ostalo GMO smeće!!! Evo vam ga na!!! Vidite šta ja sve razmućujem u GMO mleko puno kravlje krvi i gnoja i u sojino GMO mleko:



Meditacija - Page 7 Farmak10



Zovu me i GMO mlekonja!!! Meni sve to NEMOŽE ništa!!! Ni vi mi NEMOŽETE ništa!!! Jači sam od svih vas!!! I, šta ćete sad???!!!
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimepet ruj 05, 2014 2:31 am

Vjerovatno te banovat ;-)
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimepet ruj 05, 2014 9:21 pm

Da, da, to je već učinjeno. Bokte lika...
[Vrh] Go down
leont
Dinosaur
leont


Male
Libra Monkey
Broj postova : 496
Age : 43
Registration date : 16.12.2011

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimepet stu 07, 2014 12:19 pm

"Ideje koje imamo u vidu gajenja vrlina, meditacija na ljubav, blaženstvo ili tome slično su samo ideje koje nam smiruju Um. S njima ne možete ostvariti ništa od toga. A kamoli zadobiti tzv. Ljubav, ili Radost, ili Mir, ili Blaženstvo. Jer su opisi koje ste čitali i čuli samo opisi koji opisuju Stvarnost, ali je ne iskazuju. Velika je razlika između opisivanja i ispoljenja.
Ljubav, Radost, Mir, Blaženstvo su posljedice sjedinjenja sa Sveukupnom Sviješću ili Okeanom Svijesti ili Apsolutom. I sve te vrline samo sliče opisima za koja smo se zaljepili ko muhe. Osjećaj koji se dešava poslje i u toku sjedinjenja sa Apsolutom nije ni Ljubav, nije ni Radost, nije ni Mir, nije ni Blaženstvo. Ne postoji masa osjećaja koja ćete imati, postoji samo jedan. Ali ih zovemo različitim imenima. Mogao bih ga opisati kao Ekstazu koja prevazilazi sve opise koje imamo. Ekstaza koja izvire duboko iz vas samih. Sjedinjenosti ili Cjelovitosti Vas.
Mislite li da postoji neki Mir?
Ne, jer je sve u ovom Univerzumu stalni tok energije unutar Svijesti. I to proizvodi buku. Nema nikakvog Mira. No, Mir je opis koji opisuje stanje Cjelovitosti i koji znači da više nema sukoba, da više nama različitosti ili Svjedoka koji bi svjedočio toku Energije, jer i sam tok nestaje u Sjedinjenju sa Apsolutom.
Nema ni Ljubavi, to je isto samo ideja. No, neimajući drugačije mogućnosti opisivanja to Stanje su vam opisali kao Ljubav. Bog nije Ljubav. Probuđenje nije Ljubav.
Bog je KAO Ljubav. Probuđenje je KAO Ljubav.
Zapisivaći nisu slušali pažljivo, zapisali su ono što su projektovali, što su htjeli. Govornici ne govore pravilno jer ne znaju, jer da znaju ubacili bi jednu jako bitnu riječ: KAO.
Kada drvo koje smo ubacili u vatru, ono sagori, od njega ne ostaje ništa. Plamen je bio proizvod njegovog sjedinjenja sa Vatrom. Ništa ne ostaje od drveta poslje plamena sagorjevanja. Ista stvar će biti i sa vama. A sagorjevanje je cilj Rada. Cilj Spiritualnosti. Uživajte u tom sagorjevanju jer vam ono govori da idete brzim koracima ka samom Sebi, što je cilj svih Istinskih Učenja.
Nema potrebe meditirati i zamišljati Ljubav, jer će ono što ostane da bude prozvano Ljubavlju. Zamišljanje i meditiranje samo govori da radite sa konceptom Ljubavi, ne sa Ljubavlju. Ona se ne može imitirati, niti se na nju ne može meditirati. Ono što poznajemo kao Ljubav je samo mentalno-emotivni koncept. A koncept vas ne može odvesti do Ljubavi.
Ne tražite Mir, jer i mir je samo mentalno-emotivni koncept. Nikakav Mir ne postoji, to je naziv za Sjedinjenje sa Sobom. Naziv u kojem su nestale sve suprotnosti, sagorjele su sa vama. Nema potrebe tražiti Mir kad je on posljedica Cjelovitosti, Integracije u Izvorno Sebe.

Nemojte ništa tražiti jer traženjem nećete ništa dobiti. Ostavite to. ostavite ideje i ideale neka žive svoje živote, pustite uboge da druge zavlače u svoje ideologije i ideje. Vi se otisnite sa obale. Pustite ovu obalu da bude to što jeste, jedna obična laž. Put ka Sebi počinje odlukom da sljedite samo Sebe i da sagorite u tom Sebe. Smjelo se suočite sa svim što unutar vas postoji odvojeno od Ja Svijesti. Jer to niste vi. Bez obzira na sve i da li ćete doživjeti Probuđenje ili ne, sve što poznajete će u trenutku smrti umrijeti sa vašim tijelom. Preživjeće samo utisci ili Samskare koje će vas dočekati u idućem životu, ako u njega vjerujete. I moraćete ih ponovo proživjeti sve dok ne naučite da se fokusirate na Ja Svijest. Sve što poznajete kao "sebe" sada, nestaće zajedno sa vašim tijelom. Osoba koja jeste, tzv. individualnost, ideje, koncepti, duhovnosti. Samo će Ja Svijest preživjeti i ponijeti sa sobom imresije u idući život jer je sa njima bila positovjećena. Ali ako ste osvjestili svoje impresije u trenutku smrti postojaće mogućnost, ako niste za života, da ugledate Stvarnost, da vas Magnetska Sila Apsoluta povuče prema sebi. Ako se budete držali impresija i dijelova Uma koji preživljavaju neko vrijeme poslje smrti, kupili ste povratnu kartu u novo tijelo i novo rođenje i iste muke koje sada imate.
Stoga, na vrijeme sagorite sve ostatke svojih impresija sa konceptom Ja Svijesti i na kraju živite JA sve dok vas Magnetna Sila Apsoluta ne uvuče u Sebe."


Imaginacija - Sugestibilnost i Hipnotisanost

"Svi se vrte samo u filmovima kojima su dali Značenje i Vrijednost. Film se ne vidi kao film, već smisao života, preživljavanje, identifikacija sa samim sobom. Rijetki su oni koji su ovo vidjeti, razumjeli i krenuli da se oslobđaju Imaginacije i njenih produkata, sugestibilnosti i hipnoze.

Viđenje je rijetko jer je rijetka i spremnost da se bori sa tim. Boriti se sa tim znači bol i patnju, trenje koje ima svrhu samo pod uvijetom da je usmijereno na ispravan cilj. Motiv u ovom slučaju može biti zanemariv pod uvijetom da se kasnije na njega vratite i vidite šta je stajalo iza cijelog filma koji ste igrali.

Iz Filma se izlazi veoma jednostavno, kada ga primjetite. Bez puno pompe, davanja značaja ili vrednovanja koje on nema.
Izađete kao iz kina ili kliknete na mali x u desnom uglu ekrana. Problem izlaska iz filma je vezanost i posebna vrsta identifikacije s njim koja djeluje putem značaja i vrijednosti koju taj film ima za identitet i njegove uloge. Najteže je vidjeti samog sebe. Samim tim svega što je unutar "sebe" uključeno. Ali moguće je vidjeti tako da se Vid razvije na drugima. A onda se okrene ka samom sebi.

Niz uvijeta je potrebno kako bi se čovjek odvojio od filma koji gleda ili snova koje sanja. A prvi je otrežnjenje. Otrežnjenje znači prestanak samo-hipnoze i samo-sugestije. Tj. to je napad na Imaginaciju. Pod uvijetom da postoji ONO iznad imaginacije koje je djelomično oslobođeno iste. To je dodatni problem u Radu i oslobađanju od Filmova. Taj problem se riješava davanjem značenja i vrednovanja nečemu iako to isto tako može biti samo novi film ali na način da se zna da to nije čisto viđenje već je jedro koje koristite samo da okrenete smijer i vjetar iskoristite za sebe i svoje kretanje ka Cilju.

Cilj nekada ne mora biti ništa visoko, doli ono što je trentno Motivacija kretanja ka Cilju. Mudrost koju čovjek najčešće nema, može doći i iz vana u vidu naloga samog Rada. Tj. motivacija koja je vas tjera da se suočite sa sobom i svojim filmovima može biti i sam bol, strah, patnja i želja da se toga riješite. Otuda i riješenje može da bude motivirano time. Viđenjem filma motivacija se pojavljuje u vidu razriješenja problema snivanja. Ako ne znate što je Smisao ili ne možete Vidjeti Viši Cilj onda iskoristite manji, ili iskoristite sam film u kojem se sada nalazite. Drugima riječima, film ili san koji sanjate može biti izalzak iz zatvora pod uvijetom da ste se u njemu probudili, osvijestili.

Da bi do došlo do bilo kakave mogućnosti da se izađe iz Zatvora Osobnosti koji tako volite, treba postojati VIĐENJE da se nalazite u tom Zatvoru. A ono ne dolazi konstatacijama, osjećajem vrijednosti i značenja koja ste dali zatvoru, ili promijenom izgleda zatvora. Prosto i jednostavno VIĐENJE da ste zatvorili sami sebe i da igrate ulogu života, film, koji može biti i drama i triler i komedija, je način da se iz njega izađe. Jer ono što vas uspavljuje je ono što će vas razbuditi ako znate kako da se postavite prema tome, ali i ako vidite to. To je smisao Tantričkog Učenja.

"Ono što običnog čovjeka drži u zatvoru, je ono što oslobađa Tantrika pod uvijetom da je Vidio to i riješio da se oslobodi."

Postiji niz tehnika za to, ali ima SAMO JEDNA koja vas vadi iz zatvora. A to je BJEGSTVO iz zatvora. Tehnike u tome služe samo da vas dovedu do aktutnog nedostatka prostora u sebi. A onda i odluke da je DOSTA i da je vrijeme da izađete. Nitko vam ne može reći kada je došlo vrijeme za bjegstvo. Sve što netko može da učini jeste da vam prostor u kojem boravite učini akutnim.

I tu nema cjenjkanja.
"Ne možeš se cjenjkati sa uzrokom svog postojanja."

Bhaerava Kaala
[Vrh] Go down
leont
Dinosaur
leont


Male
Libra Monkey
Broj postova : 496
Age : 43
Registration date : 16.12.2011

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimened stu 09, 2014 11:58 pm

hahaha
Pogledao sam film.
Beskrajna samoca, uzasna beskrajna samoca.
Biti sam, sam samcijat.
Uzas.
Ali,sto bi narod reko "nesto se valja iza brega "
[Vrh] Go down
Madonna
Pračovjek
Madonna


Male
Virgo Dragon
Broj postova : 2438
Age : 47
Location : split-solin-rim-los angeles...@
Registration date : 07.11.2010

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimepet svi 08, 2015 9:22 am

Prizemljivac je napisao/la:
Ja sam najviša karika na evolucionoj lestvici!!! Moja pinealna žlezda se smanjila na veličinu zrna peska jer konzumiram GMO kobasice i salame od svinjskih tumora, GMO mleko i ostalo GMO smeće!!! Evo vam ga na!!! Vidite šta ja sve razmućujem u GMO mleko puno kravlje krvi i gnoja i u sojino GMO mleko:



Meditacija - Page 7 Farmak10



Zovu me i GMO mlekonja!!! Meni sve to NEMOŽE ništa!!! Ni vi mi NEMOŽETE ništa!!! Jači sam od svih vas!!! I, šta ćete sad???!!!
:D tongue
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimened svi 10, 2015 3:50 pm

Madonna je napisao/la:
Prizemljivac je napisao/la:
Ja sam najviša karika na evolucionoj lestvici!!! Moja pinealna žlezda se smanjila na veličinu zrna peska jer konzumiram GMO kobasice i salame od svinjskih tumora, GMO mleko i ostalo GMO smeće!!! Evo vam ga na!!! Vidite šta ja sve razmućujem u GMO mleko puno kravlje krvi i gnoja i u sojino GMO mleko:



Meditacija - Page 7 Farmak10



Zovu me i GMO mlekonja!!! Meni sve to NEMOŽE ništa!!! Ni vi mi NEMOŽETE ništa!!! Jači sam od svih vas!!! I, šta ćete sad???!!!
  :D tongue

Jovo Ilukich i njegova paranoja proganjanja u vidu Cyber Mikana,ludilo na kvadrat...
[Vrh] Go down
Novus ordo seclorum
Pračovjek
Novus ordo seclorum


Male
Libra Rooster
Broj postova : 1881
Age : 30
Registration date : 16.11.2011

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimened svi 10, 2015 8:29 pm

Što je to?
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimened svi 10, 2015 10:37 pm

Rijeci to ne mogu opisati :) Jovo Illukich razotkriva prevare Cyber Mikana,al u kompletu se zapravo ne zna ko je ludji...Jovo snima razne klipove takodje dje ga sprda...kucaj na you tube,nemres fulati ;)
[Vrh] Go down
leont
Dinosaur
leont


Male
Libra Monkey
Broj postova : 496
Age : 43
Registration date : 16.12.2011

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimeuto kol 04, 2015 11:58 am

BODHAYATI - TEHNIKA VRACANJA U SVIJEST ILI SVJESNOSTI

Kao što sam rekao cilj ove tehnike je isti kao i cilj svih ostalih tehnika. I manje je bitno kako su tehnike nastala, već je bitno što to one rade i što nam omogućavaju tj. na koji način nam omogućavaju ponovo gospodarenje onim što nam po prirodi pripada, a to je nama samima.

Do sada sam vam opisivao niz tehnika koje imaju to za cilj, neke su bile Sahove tipa Antar Shravana, neke su bile Nisargadattine, onda imate tu i Atma vićaru od Ramane Maharšija, imate i Neti-Neti, itd. Sve one imaju svoje dobre i loše strane. Neke možete upotrebljavati u toku bilo kakve aktivnosti, neke ne možete, neke traže da sjedite i meditirate kao recimo
Aatmabodha ili tehnika JA kao i neke druge tehnike Afirmativnog pristupa. I cijelo vrijeme sam eksperimentisao sa raznima načinima koji bi mogli da mi pomognu da održim svijest o Sebi, koje bi mi pomogle da tu svijest iskoristim u suočavanje sa procesima ili sa spoljašnjim situacijama i slično. I nekako neprimjetno sam radio sličan način kao i ova tehnika koju ću vam u tančine pojasniti i primjetio sam da mi je dosta pomogla. Naravno, shodno mom sklopu Uma i Svijesti, a opet da nije u suprotnosti sa cjelokupnim Radom na Sebi.

Tako sam u par navrata, mogao bih reći na neki način nesvjestan da primjenjujem ovaj način, odradio u svakodnevnim okolnostima "vraćanje u Svijest" i funkcionisanje iz te Svijesti u svakodnevnim okolnostima. Opet, ponavljam, ovo nije ništa specijalno, ili da je nešto jače od Aatmabodha tehnike. Do sada nisam našao ništa jače od ove tehnike. Ali znam da je mnogima ona dosta teška i da nemaju niti dovoljno Energije ni Volje da odrade ovu tehniku. Ona je više za "stare vukove" u Radu na Sebi.

Bodhayati je tehnika potpuno prirodnog obitavanja u sadašnjem trenutku iskorištavajući dobrobit povećane Pažnje i Prisutnosti u svakodnevnim okolnostima, pri svakodnevnim obavezama, prilikom dosadnih, teških ili ko zna kakvih razgovora i slično. Bit same tehnike se može objasniti u nekoliko rečenica. Ono što je potrebno jeste da znate kako da budete
prosto Pažljivi. Ne tražim da znate biti Prisutni, ili Svjesni ili ko zna što. Već prosto biti Pažljiv i to je dovoljno za početak.

Tu gdje ste, bilo da sjedite, stojite ili se krećete prosto krenite primjećivati da vam se dešavaju reakcije, procesi, misli, emocije, spoljašnje okolnosti.. Nebitno je od čega ćete krenuti. Bitno je da imate namjeru da krenete da radite i naravno da se toga sjetite. Prosto primjetite da se ispred vas (jer uvijek je ispred vas bilo to unutra ili spolja) odvija određeni proces ili radnja ili rekacija.. Postanite izoštreno Pažljivi u odnosu na to. Ne mjenjajte proces, ne mjenjajte misli, emocije. Ne mjenjajte ništa. Prosto posmatrajte bez mješanja i uplitanja u radnju koja se odvija. Samo dovedite Pažnju i ništa više. Sve što vam se dešava ili što se dešava oko vas primjetite i ne upličite se u to. Budite svjesni da ste Prisutni i da Posmatrate. Sve što od sada treba da radite jeste da "hranite" svoju Pažnju i manje više ništa drugo ne treba da radite. To je prvi korak.

Prepustite se prostom registrovanju Procesa i zbivanja kojima prisustvujete. Sada, nakon nekog vremena, nekoliko minuta obratite pažnju na osjećaj koji se probudio u vama. Taj osjećaj je osjećaj Prisutnosti, osjećaj povećane Pažnje, osjećaj da ste Svjesni procesa i
samog sebe. Prepustite se tom osjećaju i pratite ga. On je drugi korak ove tehnike.

I on je BIT cijeli tehenike.

Ispred i unutar vas će se zbivati razni procesi, dešavanja i slično i to sve prosto sagledajte takvim kakvim to i jeste. To je prosto proces, zbivanje, aktivnost čula ili ko zna što. Ne pridavajte pažnju više tome od one koja je potrebna da to primjetite.


I sada idemo u treći korak ove tehnike.

Prosto se odrecite, odbacite bilo kakvu vezu sa tim što se zbiva. Ono što je bitno jeste da ste vi "vezani" za samo Prisustvo, Pažnju, Svjesnost i toje jedino bitno. Sve ostalo je samo ometanje unutar Uma ili podražaji unutar oka ili nekog od vaših pet čula. Ne izgovarajte
nikakve mantre, nikakve svete riječi, ne koristite mental da bi ste spriječili pojavljivanje misli. Također ne pridavajte važnost nikakvim emocijama ili tjelesnim senzacijama. Sve to shvatite kao prosto ometanje vaše Prisutnosti. Sve što je bitno jeste da ZNATE da ste
PRISUTNI i da sve što vam se dešava prosto odbacite kao nebitno, prosto se odreknete učešća u tom procesu.

CETVRTO, u jednom momentu će vam se početi pojačavati Prisutnost tako da ćete odjednom postati svjesni raznih sitnih procesa kojih inače niste svjesni. Stvarnost oko vas će poćeti da poprima naizgled čudne refleksije i utiske. Počet ćete primjećivati da se stvarnost gradi
od sitnih zasebnih događaja i rekacija. Možda vam budu izgledali kao bljeskovi koji nisu povezani ni sa čim određenim, to je znak da ste se odvojili većim dijelom od učestvovanja sa procesima i zbivanjima oko vas. Nemojte da vas registrovanje tih bljeskova stvarnosti odvuće
od same tehnike. Morate održati Prisutnost. Ona je jedina bitna jer vas je ona i dovela u to stanje. Ako to prođete, počet će se dešavati jedno nesvakodnevno osjećanje a to je da se vaša Prisutnost proširuje na okolinu oko vas ili dubinu unutar vas. Istina je da se ona širi u oba pravca. Prisutnost se ne može samo širiti ka van ona u isto vrijeme mora ići i ka unutra. Ako je riječ samo o jednom procesu onda je to Pažnja, ne Prisutnost.

U tom momentu sve što se pojavi unutar vas će BITI BUKVALNO UNUTAR VAS. Prestaćete doživljavati da se nešto zbiva izvan vas, već dokle god dolazi vaša percepcija vi ćete to polje osjećati kao vas same. Sada već pretpostavljate.

Sve što se zbiva biće prožete VAMA SAMIMA. Vašom Prisutnošću

PETO, s tom Prisutnošću i vašom "vezanosti" za nju, tj. jedinom stvari kojoj pridajete važnost sve ostalo će biti trećeg reda. Shodno tome, bilo koji proces da se desi dešavaće se u isto vrijeme unutar vas, ali vi nećete biti dio tog procesa, rekacija, misli, emocije ili čega već.

Sve što treba da radite jeste da svjesnim naporom održavate to Stanje koje je nastalo, to stanje Prisutnosti u trenutku.


POSLJEDICE BODHAYATI TEHNIKE

Neke od posljedica sam već spomenuo. No, posljedice ove tehnike ne završavaju se tu. Kad želite da radite sa nekim od procesa, mentalnih koncepata, emotivnih reakcija, dubljim proučavanjem identifikacija i mehanizama, dovedite sebe u to stanje Prisutnosti i dopustite tim procesima da se prosto odigravaju "unutar" vas. S tim aktivnim nemješanjem i bivanjem u Prisutnosti dobijate mogućnost da sagledate bilo kakve procese u njihovom korjenu bez da se dotiču vas samih. Što će omogućiti da mnogo lakše i bezbolnije odradite depersonalizaciju od
procesa, od spoljašnjih zbivanja i slično.

Druga posljedica ovog jeste da ćete početi primjećivati da Stvarnost nije uvezana. Ona je sljed pojedinačnih zbivanja, bljeskova koje vaš Um i vaša poistovjećenost spajaju i daju im značaj. Sva vaša ubjeđenja, navike, ideje, ideologije su odgovorne za Stvarnost oko vas. Jer

Stvarnost je odraz vas samih (navika, procesa, mentala, astrala, ubjeđenja, ideja, ideologija i slično), ali u isto vrijeme vi ste reakcija na Stvarnost. Sa ovim ćete moći, nakon nekog vremena, da utičete na sljed događaja koji se tiču vas samih i da ih izmjenite u korjenu. Treća stvar, naučićete kako da iskoristite same procese i rekacije kako bi pomoću njih mogli ući u Prisustvo u bilo koje vrijeme i na bilo kojem mjestu te na taj način doći u povišeno stanje svijesnosti od kojeg možete imati korist. Sa dolaskom u povišeno stanje ili Prisutnost možete lako da "skliznete" u Aatmabodha tehniku ili tehniku Ja Svijesti. U slučaju da ispadnete iz nje, što je savršeno normalno, ponovo možete odraditi ovaj način podizanja Svjesnosti ili postizanja Prisutnosti kako bi ste se vratili na tehniku JA. A četvrto, ako je budete radili uskoro ćete naći još mnoštvo načina primjene ove tehnike u svakodnevnom životu. Između ostalog, nijedno iskustvo koje vam se zbiva nije bitno. Ono je prosto fluktacija Uma. Da bi se bilo šta desilo, zapamtite, morate vi biti tu. A sve što vam se zbiva jeste prosto ometanje. Stoga tako posmarajte bilo kakva iskustva da vam se pojavljuju. Korisna su samo ona iskustva koja vam pomažu da održite Prisutnost a takvih je jako malo.

Ono što vam je potrebno jeste hrabrost da dopustite samoj tehnici da radi s jedne strane, a s druge strane ista ta hrabrost vam
pomaže da ostavite sebe. Druga stvar jeste ozbiljnost. Ako ste ozbiljni ulagaćete napore u ono što ste izabrali da radite i to će dati svoje rezultate.


Bhaerava Kaala
[Vrh] Go down
Novus ordo seclorum
Pračovjek
Novus ordo seclorum


Male
Libra Rooster
Broj postova : 1881
Age : 30
Registration date : 16.11.2011

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimečet kol 06, 2015 4:44 pm

Leont, jesi probao ovo? Mislim da mi nije jasan princip
[Vrh] Go down
leont
Dinosaur
leont


Male
Libra Monkey
Broj postova : 496
Age : 43
Registration date : 16.12.2011

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimečet kol 06, 2015 7:39 pm

I probao i radio i radim i sve je tako kako autor opisuje.

Ne znam koju vrstu vipassane praktikujes; ja je radim onako kako ju je Goenka poducavao -
uocavas fizicke osete koji se javljaju u telu, pocinjes od glave, ides do stopala i natrag.

Ono sto mi se u ovoj tehnici dopalo i zbog cega sam je na onom mestu nazvao tantricko - fajterskom je da:

1. Ona ne pravi razliku izmedju fenomena koji dolaze u polje nase svesnosti iz "spoljasnjeg"
sveta i fenomena koji dolaze iz naseg "unutrasnjeg" sveta (iz nas samih) vec ih tretira na
isti nacin - to su samo procesi.

2. ona ne pravi razliku da li su to fizicki oseti, fenomeni registrovani culima, osecanja,
misli vec Paznju  usmeravamo ka trenutno dominantnom fenomenu sto joj daje jednu lakocu i
prirodnost.

Sa njom se izvuces iz polja identiteta tj. horizontale i napravis korak na vertikali pa onda lako posmatras samu horizontalu.
[Vrh] Go down
Novus ordo seclorum
Pračovjek
Novus ordo seclorum


Male
Libra Rooster
Broj postova : 1881
Age : 30
Registration date : 16.11.2011

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimečet kol 06, 2015 8:13 pm

Uputstva po kojima radiš Vipassanu su prilično slična mojima, nema tu neke velike razlike. Buddha.net od kuda sam downloadao knjigu daje mnogo korisne literature.
Nego što se tiče ove vježbe zanima me par pojedinosti.

Da li je bit vježbe u pažnji prema unutarnjem ili mogu naprimjer sjesti vani u vrtu i promatrati prirodu?

U slučaju da je riječ o potpuno unutarnjemu, da li je bit u promatranju misli i osjećaja, značo slično Vipassani, ali bez uplitanja?

Ako me nisi razumio, pojasniti ću
[Vrh] Go down
leont
Dinosaur
leont


Male
Libra Monkey
Broj postova : 496
Age : 43
Registration date : 16.12.2011

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimečet kol 06, 2015 9:10 pm

Novus ordo seclorum je napisao/la:


Da li je bit vježbe u pažnji prema unutarnjem ...


Ne jer je ono sto obicno podrazumevamo pod unutarnjim i  spoljasnim  u stvari Unutarnje. Da li ces ti slusati muziku koja se cuje iz daljine ili posmatrati neko osecanje koje se javilo u tom trenutku je potpuno nebitno.Sto god izabrao to je ok. To su samo procesi koji se odvijaju u polju svesti i nista vise.

"Prepustite se prostom registrovanju Procesa i zbivanja kojima prisustvujete. Sada, nakon nekog vremena, nekoliko minuta obratite pažnju na osjećaj koji se probudio u vama. Taj osjećaj je osjećaj Prisutnosti, osjećaj povećane Pažnje, osjećaj da ste Svjesni procesa i
samog sebe. Prepustite se tom osjećaju i pratite ga. On je drugi korak ove tehnike.

I on je BIT cijeli tehenike.

Ispred i unutar vas će se zbivati razni procesi, dešavanja i slično i to sve prosto sagledajte takvim kakvim to i jeste. To je prosto proces, zbivanje, aktivnost čula ili ko zna što. Ne pridavajte pažnju više tome od one koja je potrebna da to primjetite.


I sada idemo u treći korak ove tehnike.

Prosto se odrecite, odbacite bilo kakvu vezu sa tim što se zbiva. Ono što je bitno jeste da ste vi "vezani" za samo Prisustvo, Pažnju, Svjesnost i toje jedino bitno. Sve ostalo je samo ometanje unutar Uma ili podražaji unutar oka ili nekog od vaših pet čula. Ne izgovarajte
nikakve mantre, nikakve svete riječi, ne koristite mental da bi ste spriječili pojavljivanje misli. Također ne pridavajte važnost nikakvim emocijama ili tjelesnim senzacijama. Sve to shvatite kao prosto ometanje vaše Prisutnosti. Sve što je bitno jeste da ZNATE da ste
PRISUTNI i da sve što vam se dešava prosto odbacite kao nebitno, prosto se odreknete učešća u tom procesu."

Ova rec  "ZNATE"  mnogo pomaze.
Nije tesko od "klasicne" vipassane preci na ovu tehniku jer  je ona samo prosirenje i primena vipassane na sve fenomene koji se pojave u polju svesnosti.
[Vrh] Go down
Novus ordo seclorum
Pračovjek
Novus ordo seclorum


Male
Libra Rooster
Broj postova : 1881
Age : 30
Registration date : 16.11.2011

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimečet kol 06, 2015 10:39 pm

Ok, mislim da sam te bolje razumio. Nekako mi je najlakše otići u prirodu i promatrati razne procese
[Vrh] Go down
2pac
Majmun
2pac


Male
Virgo Broj postova : 1053
Age : 1023
Location : 4life
Registration date : 10.04.2012

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimesub kol 08, 2015 6:48 pm

Znaci moze se slusati neka lagana meditacijska muzika kada radim tu tehniku?

Jer meni, zaista, muzika je sve! Strasno mi pomaze u svim aspektima zivota. koncentracija mi se nevjerojatno pojaca. i uz muziku sam jednom meditirao 5 i pol sati, vjeruj te mi, ali na kraju mi je bilo vec malo muka zbog konstantnog sjedecg polozaja. Bez muzike nema te teorije da bi mogao toliko izdrzati... Ljudi bi trebali biti jako dugo u meditacijskom stanju, no, danas u ovom ubrzanom svijetu je to tasko izvedivo, osobito zapadnjacima. I to me isto zalosti sto mi (zapad) sigurno nemamo potpuno znnje koje imaju istocni ucenjaci. Zato bih ja i volio razgovarati sa istocnim majstorima, jer praksa se u potpunosti moze prenjeti samo sa duha na duh, u 4 oka...
Ja sam prakticirao vipassanu, ali na netu ima brdo nacina vjezbanja sa tom tehnikom i ne znam koja je od svih njih najbolja, najucinkovitija i najpotpunija???
[Vrh] Go down
Novus ordo seclorum
Pračovjek
Novus ordo seclorum


Male
Libra Rooster
Broj postova : 1881
Age : 30
Registration date : 16.11.2011

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimesub kol 08, 2015 6:56 pm

Odi na stranicu buddha.net i tamo skini knjižicu o Vipassani
[Vrh] Go down
leont
Dinosaur
leont


Male
Libra Monkey
Broj postova : 496
Age : 43
Registration date : 16.12.2011

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimened kol 09, 2015 1:34 pm

2pac je napisao/la:

Znaci moze se slusati neka lagana meditacijska muzika kada radim tu tehniku?

I moze i ne moze. Slusanje je takodje proces kao i bilo koji proces pa i na njega primenjujes vipassanu.


2pac je napisao/la:

Jer meni, zaista, muzika je sve!

Muzika aktivira Emocionalni centar; nekad do suza.
Tri gune, tri centra. Caka je da dve gune/centra moraju da budu udruzene da bi im se priklonila treca.Guirdjijev to lepo objasnjava. Zato je potrebno da imamo i znamo  nacine kojim cemo pobuditi taj centar, muzikom, nekim tekstovima, slikama, razgovorima, unutrasnjom aktivnoscu, bilo kako a onda pridodati Nameru tj ukljuciti Intelektualni centar. Plamen Devocije mora da se neprestano odrzava.

Evo ti primer:

"Pitaju me u mailu koji je najsigirniji nacin da osjete Božansko a da to ne bude imaginacija, ili da to ne ode na umišljanje osobnosti.

Jednostavno je.

Prvo odbacite sve što primjetite bilo kojim culom percepcije vanjskog ili unutarnjeg uma.
Ono što ostane kao ono što Vidi, povezano je sa Božanskim. Ili onim što nazivamo "božansko".
Tada Emocijom osjetite to što je ostalo, Osjetite Vidioca i ukljucili ste Emotivni Centar.
To vec izaziva navalu osjecaja Blaženstva i u toj navali tog osjecaja, toj Ekstazi Emotivnog Centra dok ste istovremeno Vidioc, shvatite ili još bolje Razumite, da je to manifestacija Božanskog, da to dolazi iz toga, a ne iz vas. Par minuta u tom osjecaju revitalizovat ce cijeli sistem novom energijom, poletom, snagom, usmjerenošcu, smjelošcu, radošcu bez
vanjskog objekta, ali ce osvježiti i videnje kroz cula, tjelesnost ili celije ce dobiti novu energiju, i pocet cete zraciti tim osjecajem, tom energijom neko vrijeme. A to možete u bilo kojem trenutku u danu."

BK
[Vrh] Go down
2pac
Majmun
2pac


Male
Virgo Broj postova : 1053
Age : 1023
Location : 4life
Registration date : 10.04.2012

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimened kol 09, 2015 3:28 pm

Hvala, mislim da sam shvatio...
[Vrh] Go down
2pac
Majmun
2pac


Male
Virgo Broj postova : 1053
Age : 1023
Location : 4life
Registration date : 10.04.2012

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimened kol 09, 2015 3:37 pm

Novus ordo seclorum je napisao/la:
Odi na stranicu buddha.net i tamo skini knjižicu o Vipassani


e hvala, budem svakako pogledao tu stranicu...
[Vrh] Go down
leont
Dinosaur
leont


Male
Libra Monkey
Broj postova : 496
Age : 43
Registration date : 16.12.2011

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimepon kol 10, 2015 4:26 pm

[Vrh] Go down
Novus ordo seclorum
Pračovjek
Novus ordo seclorum


Male
Libra Rooster
Broj postova : 1881
Age : 30
Registration date : 16.11.2011

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimesub kol 15, 2015 11:31 pm

Imam pitanje za tebe, leont.

Čuo sam da je Vipassana "najlakši" način da se postigne pranička projekcija. Da li znaš je li to istina, te ako je, možeš li mi reći nešto više o tome?
[Vrh] Go down
leont
Dinosaur
leont


Male
Libra Monkey
Broj postova : 496
Age : 43
Registration date : 16.12.2011

Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitimened kol 16, 2015 12:43 pm

Sta je to pranicka projekcija?
[Vrh] Go down
Sponsored content





Meditacija - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 7 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Meditacija
[Vrh] 
Stranica 7 / 11.Go to page : Previous  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» Meditacija Ram Bahadur Bomjona
» Simboli i poruke tokom meditacija
» Kakva vam meditacija odgovara ovisno o horoskopskom znaku

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: