Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Bog - kreacija Čovjeka

Go down 
+6
Michael1
Archangel
Jedi Mind Tricks
Skulptura
Korplikan
Alpha
10 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Bog - kreacija Čovjeka    Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Icon_minitimečet srp 31, 2014 10:53 pm

Ako nema uzrok onda niti nema smisla, jer tada je sam sebi uzrok. Doduše, to ima smisla u pogledu zakona koji dozvoljavaju da nešto postoji bez uzroka, ali mislim da mi kao ljudi ne možemo i nećemo moći shvatiti kako postoji ako nije u jednom trenutku nastao... i kad bi uopće nastao ako ne postoji vrijeme. Zapravo možda jednog dana shvatimo, ali za takvo što je po mom mišljenju potrebno još evolucijskih nadogradnji ljudske svijesti. Sa današnjim poimanjima ne možemo razmišljati o nečem bez-uzročnom. Takvu vrstu postojanja (ne)shvaćaju samo vjernici u boga.

Što se tiče neurološkog bug-a kojeg spominješ (sorry ako je odgovor u videu), kako to da do njega ne dolazi kod svih ljudi, pa tako neki ljudi nemaju te instinkte. Kako se bog uklapa u to sve?
[Vrh] Go down
Michael1
Riba
Michael1


Male
Taurus Broj postova : 161
Age : 1974
Location : Legoland
Registration date : 19.05.2014

Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Bog - kreacija Čovjeka    Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Icon_minitimened kol 03, 2014 2:40 pm

Archangel je napisao/la:
Možda Svemir ima uzrok, možda nema. Ako ga ima, znam kako ćemo to saznati, a znam i kako nikad nećemo saznati. Ako ga nema, i to bi imalo smisla - svemir kakav poznajemo je kauzalan i temporalno linearan (barem ga takvim shvaćamo - i to dijelom) ali možda bi pogriješili ako bi tu kauzalnost, kakvu poznajemo danas, kakvu susrećemo - prenijeli na stanje prije nego što je Svemir postao takav kakav jest. Prije nego što je postao "Svemir". Mi tu uzročnost i posljedičnost poznajemo samo u finalnom produktu, ali ne znamo koji i kakvi su bili uslovi prije toga. Ne govorim samo o fizikalnim zakonima, već i o samoj primjenjivosti koncepta "zakon" na takvo pred-Svemirsko stanje.

Posve odvojeno od toga kako je nastao Svemir, ima li uzrok ili ne, i koji je uzrok ako ga ima - stoji ideja "Bog". Šta je to? E pa, na osnovu onog što smo dosad vidjeli, izgleda da je Bog zakrpa na našoj košulji neznanja. Previše eksperimenata u području Psihologije govori u prilog tome da se tu ne radi o nekoj "ličnosti" već o jednom neurološkom "bug"-u koji je proizašao iz ljudske volje za moć i volje za pripadnošću grupi. Ima jedna zgodna serija videa na YouTube-u pod imenom "Psychology of Belief" (by AntiCitizenX) koja ilustruje kako se od najobičnijih inputa informacije na kraju dobijaju "čarobni" outputi...

Ako se koristis neuroznanstvenim i psiholoskim saznanjima kako bi objasnio pojam Boga, onda grijesis iz dva razloga.
1) Moderna psihologija, psihoterapija i neurobiologija punkto Bog nemaju nista za reci. Tvrditi, da psihologija moze donositi sudove o Bogu bilo bi istovjetno tvrdnji, da mozemo donijeti sud o Mozartovoj "Zauberflöte"="carobnoj svirali", na bazi istrazivanja operne bine i psihickog ustrojstva aktera na njoj. To je apsurdna pomisao, jer mi iz tih saznanja necemo dobiti nikakve informacije o toj vrsti glazbe ili samom Mozartu.
A ako bi se i radilo o "bugu" nase neurofiziologije, odnosno psihologije, onda je i taj "bug" netko usadio u taj koncept, i na taj nacin dao mu cilj i smisao i samim tim i smjerokaz u kojem pravcu trebamo traziti.
2) Pa objasni mi molio bih te tu "konceptualnu primjenjivost" samih zakona, prije zakona i prije postojanja materije? Hvala!
[Vrh] Go down
Michael1
Riba
Michael1


Male
Taurus Broj postova : 161
Age : 1974
Location : Legoland
Registration date : 19.05.2014

Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Bog - kreacija Čovjeka    Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Icon_minitimened kol 03, 2014 2:46 pm

Skulptura je napisao/la:
Ako nema uzrok onda niti nema smisla, jer tada je sam sebi uzrok. Doduše, to ima smisla u pogledu zakona koji dozvoljavaju da nešto postoji bez uzroka, ali mislim da mi kao ljudi ne možemo i nećemo moći shvatiti kako postoji ako nije u jednom trenutku nastao... i kad bi uopće nastao ako ne postoji vrijeme. Zapravo možda jednog dana shvatimo, ali za takvo što je po mom mišljenju potrebno još evolucijskih nadogradnji ljudske svijesti. Sa današnjim poimanjima ne možemo razmišljati o nečem bez-uzročnom. Takvu vrstu postojanja (ne)shvaćaju samo vjernici u boga.

Što se tiče neurološkog bug-a kojeg spominješ (sorry ako je odgovor u videu), kako to da do njega ne dolazi kod svih ljudi, pa tako neki ljudi nemaju te instinkte. Kako se bog uklapa u to sve?
Pa on ti je pokazao da imas samo i iskljucivo dvije opcije kada je u pitanju svemir:
1) Ili je svemir vjecan, ili
2) ima svoj pocetak.
A buduci da mi u fizici nemamo akauzalnih dogadjaja, pa cak niti u kvantnoj fizici, onda je cisto iz fizikalne opcije svemir kauzalan. A samokauzalnost je u fizici nemoguca.

U korist prve opcije ne govori puno racionalnih argumenata, a najmanje znanstvenih.
U korist druge opcije govore skoro sva najnovija otkrica u kozmologiji i astrofizici.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Bog - kreacija Čovjeka    Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Icon_minitimened kol 03, 2014 3:10 pm

Ima svoj početak, prije nekih 14mlrd godina, ali to je od kad postoji vrijeme.
Kako nešto može početi postojati ako ne postoji vrijeme? Kad je onda to počelo postojati?
[Vrh] Go down
Michael1
Riba
Michael1


Male
Taurus Broj postova : 161
Age : 1974
Location : Legoland
Registration date : 19.05.2014

Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Bog - kreacija Čovjeka    Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Icon_minitimepon kol 04, 2014 12:20 pm

Skulptura je napisao/la:
Ima svoj početak, prije nekih 14mlrd godina, ali to je od kad postoji vrijeme.
Kako nešto može početi postojati ako ne postoji vrijeme? Kad je onda to počelo postojati?
Pa Skulptura, prommucni malo glavom!
Materija, Prostor i vrijeme nastaju zajedno. A ako vrijeme nastaje u BB- onda prije toga nemamo nisto sto bi bilo vremenski obuhvatljivo, buduci da vjecnost nije vrijeme, nego suprotno od toga!
E sada ako znas sto je vrijeme, a kako si mi vec sugerirao da ti to znas, onda ces vrlo lagano doci do rjesenja, sto vjecnost nije.
[Vrh] Go down
Jedi Mind Tricks
Majmun
Jedi Mind Tricks


Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1448
Age : 32
Registration date : 10.08.2012

Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Bog - kreacija Čovjeka    Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Icon_minitimepon kol 04, 2014 3:06 pm

Vrijeme ne postoji, postoji samo starenje.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Bog - kreacija Čovjeka    Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Icon_minitimeuto kol 05, 2014 10:43 pm

Skulptura je napisao/la:
Ako nema uzrok onda niti nema smisla, jer tada je sam sebi uzrok. Doduše, to ima smisla u pogledu zakona koji dozvoljavaju da nešto postoji bez uzroka, ali mislim da mi kao ljudi ne možemo i nećemo moći shvatiti kako postoji ako nije u jednom trenutku nastao... i kad bi uopće nastao ako ne postoji vrijeme. Zapravo možda jednog dana shvatimo, ali za takvo što je po mom mišljenju potrebno još evolucijskih nadogradnji ljudske svijesti. Sa današnjim poimanjima ne možemo razmišljati o nečem bez-uzročnom. Takvu vrstu postojanja (ne)shvaćaju samo vjernici u boga.

Ako nešto nema uzrok, onda nema uzrok. Zašto bi to izjednačavali sa causa sui? I causa sui ima uzrok - sebe samu.

Ne, ja govorim o nečem drugom. Ako razmišljamo logički, jedino što može da postoji bez uzroka je kauzalitet, kauzalni Univerzum. Slijed uzroka i posljedice ne može biti uzrokovan jer mora postojati prije svog postojanja, što je kontradiktorno. A opet, kauzalitet nema smisla bez protoka vremena - tako da i prostor-vrijeme mora, po nužnosti, da bude takođe neuzrokovano. Na osnovu toga ja smatram da je pred-Univezumsko stanje u osnovi ne- ili trans-kauzalno, i zbog toga primjenjivost kauzalnog lanca na lopticu energije (još jedna stvar koja, po svemu sudeći, nema uzrok) od koje je nastao Big Bang nije opravdana niti svrsishodna. Naš, ljudski mozak i razum je posljedica selektivnog pritiska od strane okoline koja jeste kauzalna - stoga nije primjenjiv na ono "prije", pred-kauzalno stanje.

Citat :
Što se tiče neurološkog bug-a kojeg spominješ (sorry ako je odgovor u videu), kako to da do njega ne dolazi kod svih ljudi, pa tako neki ljudi nemaju te instinkte. Kako se bog uklapa u to sve?

Eksperimenti na području Psihologije su pokazali da se ono što prost puk naziva "Bog" ili "bog" ili kako već, da je efekt koji ga izaziva predvidljiv i reproducibilan. Evoluicioni psiholozi, opet, podijeljeni su: neki, poput Dawkinsa, smatraju da je rezultanta "bog" atavizam, koji je posljedica evolucionih prilagodbi koje su u jednom trenutku imale određenu selektivnu prednost, ali je više nemaju i te osobenosti naše današnje neurofizionomije preživljavaju jedino zahvaljujući nedostatku selektivnog pritiska koji bi je eliminisao, dok drugi smatraju kako te osobenosti i dalje imaju svoju ulogu (baš čitam "The Belief Instinct" by Jesse Bering i u kojoj objašnjava upravo to, kako se "bog" javlja kao posljedica i dalje aktuelne i čak kritične neurofiziološke osobenosti Homo Sapiensa kolokvijalno nazvane "teorija uma" koja se manifestuje kroz agenticitet neživih objekata ili čak ideja, a bez koje bi ljudi ,zapravo, bili praktički autistični. Ima i u tom videu odjeljak pod nazivom "Agenticity" ilustrovan onim poznatim eksperimentom sa filmom gdje su glavni "glumci" dva trokuta i jedan krug) i da se manifestuje na takav i takav način zbog sociološkog pritiska. Ima tu još teorija, ali gnjavaža mi je ulaziti u sve...

Razlike u prejemčivosti određenih ljudi na sve te efekte nije teško objasniti - genetskom varijabilnošću. Drugim riječima, ima nas svakakvih. I prirodna selekcija i dalje radi svoj posao, i vremenom će bug "bog" ili nestati ili potpuno prevladati. Sve, kao i uvijek, zavisi od toga kakve će biti buduće okolnosti.

Svi mi, barem ja tako mislim a čini mi se da tako misle i psiholozi, imamo iste instinkte. Razlike se vide jedino u načinu na koji se ti instinkti manifestuju. Ipak, čini mi se da bi šizotipija mogla da objasni ono što čini malu ali značajnu prevagu u ovom ili onom smjeru - npr. mene nekad zna iživcirati kompjuter ili neki lik u FPS pa počnem psovati i šta ja znam, iako racionalni dio mene zna da su to sve nežive stvari koje nemaju svijesti niti "namjere" da baš meni nešto napakoste. Ali, netko ko  je malo viši na šizotipnoj skali bi mogao samo za jednu nijansu manje ispoljavati taj racionalni dio sebe i na kraju otići tako daleko da počne stvarno vjerovati da taj kompjuter i taj lik iz igrice imaju nešto protiv njega. Isto je primjenjivo i na sve ostalo. Nijanse čine razliku.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Bog - kreacija Čovjeka    Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Icon_minitimepon kol 18, 2014 12:15 am

Archangel je napisao/la:

Ako nešto nema uzrok, onda nema uzrok. Zašto bi to izjednačavali sa causa sui? I causa sui ima uzrok - sebe samu.

U pravu si, moja greška. Pričam o ovom prvom, o postojanju bez uzroka. Makar, moram priznati, dao si mi razmišljati...

Archangel je napisao/la:

Ne, ja govorim o nečem drugom. Ako razmišljamo logički, jedino što može da postoji bez uzroka je kauzalitet, kauzalni Univerzum. Slijed uzroka i posljedice ne može biti uzrokovan jer mora postojati prije svog postojanja, što je kontradiktorno. A opet, kauzalitet nema smisla bez protoka vremena - tako da i prostor-vrijeme mora, po nužnosti, da bude takođe neuzrokovano.

Mislim da kauzalitet ne postoji u tom smislu, on je pravilo, uzrok je neizbježna posljedica nekog događaja koji mu je prethodio. Znači uzrok je uzrok svom uzroku odnosno svojoj posljedici, jer svaka posljedica je ujedno i uzrok. Hoću reći da mislim kako uzrok nije morao postojati prije svog postojanja, on je nastao zajedno sa prostor-vremenom. Ima li to smisla? Jer kao što si rekao, uzročno-posljedični niz ne može funkcionirati bez protoka vremena. Iz toga bi zaključio da je prvi uzrok bio posljedica nastanka prostor-vremena, što pak dovodi do zaključka da je prostor-vrijeme uzrok prvom uzroku, odnosno prostor-vrijeme tj. veliki prasak je započeo uzročno-posljedični niz zbog kojeg se prostor-vrijeme "razvija".

Archangel je napisao/la:

Na osnovu toga ja smatram da je pred-Univezumsko stanje u osnovi ne- ili trans-kauzalno, i zbog toga primjenjivost kauzalnog lanca na lopticu energije (još jedna stvar koja, po svemu sudeći, nema uzrok) od koje je nastao Big Bang nije opravdana niti svrsishodna. Naš, ljudski mozak i razum je posljedica selektivnog pritiska od strane okoline koja jeste kauzalna - stoga nije primjenjiv na ono "prije", pred-kauzalno stanje.

Bilo bi mi puno lakše kad bi znao koju "definiciju" koristiš za pred-univerzumsko stanje. Ja to ne bih nazvao niti stanjem nego doslovno ništa. Jer ako je pred-univerzumsko stanje bilo što osim ničega, tada možemo pretpostaviti da je veliki prasak doista uzrokovan nečime, odnosno, ima uzrok. To bi barem bilo najvjerojatnije objašnjenje. Po mom mišljenju imamo dvije opcije, ili a)veliki prasak postoji bez uzroka, bez loptice energije, i bez nekog stanja koje postoji prije prostor-vremena, postojanje bez uzroka mi je neshvatljivo, ali me logički slijed kojim sam išao doveo do tog zaključka. Druga opcija je da postoji pred-univerzumsko stanje, koje postoji i kao sadašnje stanje, odnosno nešto drugačije od prostor-vremena unutar čega postoji svemir unutar kojeg vrijede drugi zakoni. Tada je uzrok velikom prasku neki događaj koji se desio u tom pred-univerzumskom stanju. Ali tada se isto pitanje postavlja i za nastanak tog pred-univerzumskog stanja. No mislim da na to pitanje u ovom trenutku nema smisla tražiti odgovor.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Bog - kreacija Čovjeka    Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Icon_minitimesri kol 27, 2014 10:26 am

Hmm... čim govorimo o prostor-vremenu govorimo o kauzalnosti, jer dok vrijeme nije postojalo kauzalnosti nije moglo ni biti. Dakle, slažem se s Archom da je pred-Univerzumsko stanje ne-kauzalno i u tom smislu ništa više o tome ne možemo ni reći jer nam sve jednadžbe fizike padaju u vodu.
Ako promatramo metafizički, ono što je postojalo prije postojanja prostor vremena moralo se ponašati po određenim zakonitostima koje ne vrijede za naše prostor-vrijeme. Nemoguće je reći kakve su te zakonitosti dokle god se mi nalazili unutar ovog prostor-vremena. Je li postojalo neko vrijeme "prije vremena" je legitimno pitanje, ali na koje bojim se da nema odgovora.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Bog - kreacija Čovjeka    Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Icon_minitimesri kol 27, 2014 4:01 pm

Naravno da kauzalnost može postajati isključivo prisustvom prostor-vremena, zato i kažem da je nastala zajedno sa prostor-vremenom i da je prostor-vrijeme ujedno i prvi uzrok u kauzalnom svemiru, odnosno prvi uzrok u uzročno-posljedičnom nizu.

Neko pred-univerzumsko stanje u kojemu ne postoji prostor-vrijeme zahtjeva postojanje vječnosti, koje bi prema logici trebalo postojati bez uzroka jer vječnost u tom slučaju mora nužno postojati da bi se stvari mogle dalje razvijati i da bi nastao ovaj svemir u kojem živimo. Ali tu onda ne može postojati "kretanje", osim ako vječnost nema istu ili vrlo sličnu definiciju kao prostor-vrijeme. Ali ako je vječnost nešto potpuno drugačije, ili kao što je netko rekao, potpuna suprotnost vremenu, tada vječnosti ne možemo pridavati značajke koje ima prostor-vrijeme - samim time "kretanje" je nemoguće. Ako je kretanje nemoguće tada nema niti razvoja događaja, jer naravno, pred-univerzumsko stanje nije kauzalno, a ako nije kauzalno tada niti ne može prouzročiti napredak i nastanak svemira jer to zahtjeva mogućnost "kretanja", odnosno kauzalnost.

Uglavnom se misli da ništa ne može postojati ako za to ne postoje uvjeti, odnosno ako za to ne postoji mogućnost postojanja, ali svako daljnje razmišljanje u tom smjeru nas može dovesti jedino do spoznaje da postoji "kreator", odnosno nešto što određuje pravila i zakone prema kojima nešto može ili ne može postojati, a to nešto bi, kao što sam rekao, zahtjevalo da postoji bez uzroka što znači vječno. Tu uglavnom ljudi zapnu i okrenu se bogu. Ali ako bog, odnosno "kreator" postoji, tada za njegovo postojanje mora postojati razumno objašnjenje. Jer sve što postoji mora imati mogućnost postojanja, čak i vječnost. Tako da, ako "kreator" postoji, tada on ne može biti bez uzroka, jer ako može, onda može bilo što, uključujući svemir.


Zadnja promjena: Skulptura; sri kol 27, 2014 5:59 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Novus ordo seclorum
Pračovjek
Novus ordo seclorum


Male
Libra Rooster
Broj postova : 1881
Age : 30
Registration date : 16.11.2011

Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Bog - kreacija Čovjeka    Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Icon_minitimesri kol 27, 2014 4:56 pm

Možda je taj uzrok postojanja kreatora neka praiskonska ideja ta ne može biti ništa već mora biti i nešto.
Ali opet onda, od kuda ta ideja? miga
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Bog - kreacija Čovjeka    Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Icon_minitimepon ruj 01, 2014 1:08 am

Skulptura je napisao/la:
Iz toga bi zaključio da je prvi uzrok bio posljedica nastanka prostor-vremena, što pak dovodi do zaključka da je prostor-vrijeme uzrok prvom uzroku, odnosno prostor-vrijeme tj. veliki prasak je započeo uzročno-posljedični niz zbog kojeg se prostor-vrijeme "razvija".

Uglavnom tačno, osim označenog. Poanta poante je upravo to da prostor-vrijeme nije moglo nastati, jer sam termin "nastanak", "postanak" nečeg implicira promjenu, temporalnu promjenu između stanja 1 i stanja 2, koja nije mogla da postoji jer nije postojao nužni preduslov za njeno odvijanje, naime, samo postojanje prostor-vremena. Time bi došli do još jedne kontradikcije. Stoga je nužno zaključiti da prostor-vrijeme nije uzrokovano, odn. da nije "nastalo", već da postoji kao nužni preduslov za sve postojanje. Ovo je s površine slično onome što teisti i deisti tvrde da mora postojati "neuzrokovani uzrok" samo što oni taj neuzrokovani uzrok identificiraju sa nečim totalno irealnim kao što je postojanje inteligencije kao prvog uzroka, što je isuviše kompleksno da ne bi zahtijevalo objašnjenje samo po sebi. Prostor, sam po sebi, nema komponenti, stoga je mnogo racionalnije objašnjenje za ono što je neuzrokovano.

Što se tiče Big Bang-a i "nastanka" vremenske komponente prostora, ni vrijeme ne može nastati i to iz razloga već pomenutog. Znamo da je energija neuništiva i da se ne može stvoriti, a ako se ne može stvoriti, a postoji, znači da ona tu postoji sans uzroka. Dakle, imamo već dvije stvari koje su neuzrokovane, prostor-vrijeme i energiju. I mislim da nam ništa drugo i ne treba za nastanak Univerzuma.

Citat :
Bilo bi mi puno lakše kad bi znao koju "definiciju" koristiš za pred-univerzumsko stanje. Ja to ne bih nazvao niti stanjem nego doslovno ništa. Jer ako je pred-univerzumsko stanje bilo što osim ničega, tada možemo pretpostaviti da je veliki prasak doista uzrokovan nečime, odnosno, ima uzrok. To bi barem bilo najvjerojatnije objašnjenje. Po mom mišljenju imamo dvije opcije, ili a)veliki prasak postoji bez uzroka, bez loptice energije, i bez nekog stanja koje postoji prije prostor-vremena, postojanje bez uzroka mi je neshvatljivo, ali me logički slijed kojim sam išao doveo do tog zaključka. Druga opcija je da postoji pred-univerzumsko stanje, koje postoji i kao sadašnje stanje, odnosno nešto drugačije od prostor-vremena unutar čega postoji svemir unutar kojeg vrijede drugi zakoni. Tada je uzrok velikom prasku neki događaj koji se desio u tom pred-univerzumskom stanju. Ali tada se isto pitanje postavlja i za nastanak tog pred-univerzumskog stanja. No mislim da na to pitanje u ovom trenutku nema smisla tražiti odgovor.

Sam izraz "pred-Univerzumsko stanje" nije tačan izraz niti doslovan opis, i ja ga koristim isključivo u nedostatku nekog boljeg. Normalno je da ne može postojati nešto "pred-Univerzumsko" kao što ne može postojati ni "pred-vremensko", nešto što postoji prije vremena samog. Tu sam samo pokušao ilustrirati jednu tačku, stanje t=0,0 u kojem je nešto moglo da postoji – jer reći da je nešto nastalo iz "doslovno ničega", ne vidim kako bi to mogao odbraniti. Kako bi to uopšte išlo? I Lawrence Kraus je takođe znao govoriti o nastanku "iz ničega" ali njegovo "ništa" nije ništa – nego energija, elektromagnetno zračenje.   Logika na kojoj to zasniva je dosta jednostavna – ako se anihilacijom čestica i antičestica dobije energija, onda bi trebalo biti moguće i obrnuto, od energije dobiti materiju i antimateriju. Ali da nešto nastane u stvarnom smislu ex nihilo, to mi ne odzvanja smislom.

Dakle, ja smatram da veliki prasac doista postoji bez uzroka, samo ne bez "loptice energije". E sad, kako je to tačno išlo, your guess is as good as mine. Da li je prostor-vrijeme oduvijek bilo prostor-vrijeme ili je najprije bio prostor pa tek onda vrijeme... to nema smisla... onda je vrijeme moralo biti prvo, pa tek onda prostor? ...ali to bi značilo da je prostor nastao – ali od čega?! Nijedna opcija mi nema smisla.. Ako je prostor-vrijeme oduvijek bilo jedna te ista dimenzija, onda opet dolazi ovo što ti kažeš, da je i taj veliki prasak morao biti uzrokovan nečim drugim, što zapravo i jeste ono na šta ja pokušavam smisliti neki odgovor – naime, sprječavanje beskonačne regresije uzroka i posljedica. Očigledno je da taj uzorak kauzalnosti mora na nekoj tački u prošlosti da se prekine – ali kako da se prekine a da i dalje ima smisla? Mi kao inteligentni organizmi očigledno nismo psihološki sposobni za akauzalni misaoni tok, jer, koliko dosad znamo, naši umovi su deterministički kao i svemir. Možda je prvi uzrok, „neuzrokovani uzrok“, doista nešto što um kao um - nije sposoban pojmiti? Znam da se to kosi sa našom taštinom, ali ako je nastanak univerzuma doista ne-kauzalan, onda ne vidim kako bi naš vrlo-kauzalno-ustrojeni mozak mogao to shvatiti i objasniti.
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Bog - kreacija Čovjeka    Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Icon_minitimepon ruj 01, 2014 3:53 pm

Moje iskustvo pokazuje da ljudska bica mogu zivjeti akauzalno i gledati svjet akauzalno,a to im omogucuje dio njih koji je nerodjen i van lanca uzroka i posljedica.Takodje u svakom obliku nedualne svjesti nema vremena i prostora niti kreacije,bilo fizicke bilo neke druge. Takodje,ako objekti cula i cestice nemaju sopstvo samo po sebi,onda je i kauzalitet samo prividan.
[Vrh] Go down
Madonna
Pračovjek
Madonna


Male
Virgo Dragon
Broj postova : 2438
Age : 47
Location : split-solin-rim-los angeles...@
Registration date : 07.11.2010

Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Bog - kreacija Čovjeka    Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Icon_minitimepet svi 08, 2015 9:26 am

jao si ga nama kad bi boga kreirali na svoju sliku pogotovo jos po foerbachu da nam jos i odgovara...@ kava
[Vrh] Go down
Sponsored content





Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Bog - kreacija Čovjeka    Bog - kreacija Čovjeka  - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Bog - kreacija Čovjeka
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Jesu li ljudi kreacija vanzemaljskih vrsta?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: