Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Što je stvorilo Boga?

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Autor/icaPoruka
Archangel
Pračovjek

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2970
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   uto ruj 16, 2014 7:54 pm

Svejedno. I dalje imaju ljudske osobine. I dalje se bave posve ljudskim stvarima. I dalje su ljudi, bez obzira što imaju lice krokodila ili orla. Ne znam da li među svim dosadašnjim kulturama postoji bog/bogovi koji samo postoje i gledaju svoja posla a za nas ljude ih boli neka stvar - što bi učinilo obožavanje istih prilično besmislenim: ako takvi postoje, njihovo porijeklo je vjerovatno drugačije od ovih pomenutih.

Kad smo već u vodama prividno manje antropocentričnih bogova, koliko je meni poznato, prvi bogovi i jesu bili životinje, često pri tom simbolizirajući snagu predaka, osnivača nekog plemena. Ali, kad uzmeš u obzir da su takvi bogovi danas preživjeli jedino u plemenskim zajednicama, to navodi na tezu da su takvi bogovi, takva slika bogova, najbolje funkcionirali i obavljali svoju svrhu u malim zajednicama. Kako raste grupacija, rastu i njihovi bogovi prema vrhu piramide koji je krajnje antropocentrični monoteizam.

Izuzetak od ovog pravila bi bio Budizam, ali on ima mnogo dužu istoriju od bliskoistočnog teizma i u njemu je možda nagovještaj budućnosti i judeo-hrišćanskog boga - boga koji je jednostavno toliko narastao da se urušio u sebe samog. Mislim da je Deizam prelazni oblik prema Budizmu.

Čovjek

Male
Libra Dog
Broj postova : 6272
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   sri ruj 17, 2014 5:55 pm

Archangel je napisao/la:
MoW je napisao/la:
to da je čovjek stvorio Boga mi ne stoji.
Ako bi to bilo tako, onda bi slijedilo da je Bog isključivo ljudska tvorevina. A za to nemamo dokaza. Kako znamo da li i druge vrste na ovoj planeti ne doživljavaju božansko na svoj način?

Postoje dokazi, samo što neki ljudi imaju poseban problem da ih uzmu u obzir, jer imaju lični interes u održavanju starih navika i vjerovanja. Stoga lako podliježu konfirmacijskom biasu. Jedan od tih dokaza je činjenica da ne postoji univerzalna percepcija „boga“. Diljem kultura, diljem vremena, ljudi u tim vremenima i kulturama su različito opisivali „boga“ i pripisivali tome različite osobine i definicije. Često kontradiktorne jedne drugima. Često i ljudi koji deklarativno pripadaju istoj denominaciji imaju različite poglede na to što to „bog“ jeste, šta želi, šta ne želi, šta jeste njegovo djelo, šta nije, kao i različite teorije u pogledu njegovog karaktera. U odsustvu jedinstvene slike „boga“ dolazimo do dvije mogućnosti:

1. Bog ne postoji i
2. Postoji više različitih bogova.

Ako razmotrimo opciju (2), uzevši u obzir plastičnost i ne-univerzalnost osobina „boga“ na kraju bi došli do zaključka da je broj bogova koji postoje jednak ili veći od broja ljudi. Jedno jedino biće ne može istovremeno ispoljavati dvije suprotne karakteristike a u isto vrijeme mora u svakom pojedinom trentuku biti samoidentično – iz čega slijedi da čak i kad dva pripadnika iste vjere imaju nesuglasice u pogledu prirode „boga“ ili njegovih osobina samim time, na osnovu (2), dolazimo do zaključka da oni vjeruju u slična ali ipak različita bića. Međutim, svaki od njih može tvrditi da ima „direktno otkrovenje“ od strane „jednog boga“, što navodi na zaključak da – ili je tim ljudima dato različito otkrovenje od strane jednog te istog boga, ili najmanje dva različita boga ili uopšte nisu primili nikakvo „otkrovenje“ već su sve izmislili iz vlastite glave.

Zar nije moguća i treća mogućnost: nešto kao što je jedinstveni Bog postoji, ali ljudi zbog svoje različite i ograničene psihe opisuju to nešto na različite i nedovoljno točne načine. Kao što bi neki ograničeni stroj pokušavao dokučiti svojeg tvorca pa bi ga opisivao na sebi svojstven način. Netko spretnije, netko manje spretno, ali uglavnom nespretno. :)

Bogova je inače najveći broj bio u starom animizmu, vjerovanju da je u svemu što nas okružuje neki duh. Tako smo imali duha rijeke, polja, šuma, pojedinih vrsta drveća, životinja. Često ti duhovi niti nisu bili naročito slavljeni, ali su ih ljudi svejedno priznavali.

Citat :

„Occamova britva“ upućuje da je najvjerovatnije objašnjenje da to sve proističe iz njihove glave, tačnije, njihove psihe, još tačnije – da je to posljedica njihove teorije uma. Psiholog Jesse Berring u svojoj knjizi „The Belief Instinct“ detaljno je razradio mehanizme kojima se stvara pojam „bog“ (preporučujem je svakom zaljubljeniku u Psihologiju). Naime, tokom ljudske evolucije, um i mehanizmi uma razvijali su se u onom smjeru koji omogućava bolje funkcionisanje neke grupe, što uključuje i znati šta određeni član grupe misli i osjeća kako bi se mogle predvidjeti njihove reakcije, te razvoj mehanizama kohezije, odnosno, prevenciju nedopuštenog i po grupu štetnog ponašanja. Jedan od tih mehanizama je i osjećaj da te netko uvijek posmatra (koji je Rupert Sheldrake pokušao mistificirati svojim „eksperimentima“ i stekao loš glas u naučnim krugovima). Naime, taj osjećaj je postojao i prije nego što su ljudi počeli živjeti u većim grupama, samo što se odnosio na grabežljivce. Ako imaš taj osjećaj, češće ćeš pogleedati iza sebe, bićeš oprezniji. Okrenućeš tako glavu hiljadu puta i ništa neće biti. Ali jednom ćeš se okrenuti i ugledaćeš predatora. I djelovaćeš sekundu prije i tako izvući živu glavu. Kasnije ćeš se pariti i prenijećeš tu osobinu na svoje potomstvo. Paranoja ima svoju selektivnu vrijednost, više nego bezbrižnost.

Slažem se s ovime, u principu. Zanimljivo mi je to koliko su Sheldrakea napadali samo zato što je drugačije pristupao problemu. I dobivao zanimljive empirijske rezultate koji nisu svi opovrgnuti.

Citat :

Iz tog osjećaja da te nešto posmatra kasnije je izrastao srodan osjećaj da te netko posmatra. To je logično ako si uglavnom okružen drugim ljudima, umjesto da si samotnjak i okružen grabljivicama. Međutim, kako su se grupe ljudi sve više povećavale, tako se povećavao i taj osjećaj da te „netko“ uvijek posmatra, da nikad nisi posve sam, a to znači i da ne možeš tek tako krasti, varati, ubijati pripadnike svoje grupe da bi ostvario neku korist, jer uvijek imaš taj osjećaj da bi „netko mogao vidjeti“, komunicirati drugim članovima ono što je vidio i na taj način uzrokovati da te oni odbace, što bi značilo i izgubiti ili znatno smanjiti i šansu za razmnožavanje. Odakle ja smatram da potiče ono što danas nazivamo „moral“.

U ovom trenutku već bi trebalo biti jasno kako i na koji način je taj fiktivni „netko“ koji nas uvijek posmatra povezan sa moralom. Odatle je kratak mentalni put do osjećaja da taj „netko“, ne samo da je ličnost, već i da ima i sam „moralne sudove“, i to moralne sudove koji su identični onima u kojoj grupi živiš/pripadaš. Tako je rođen teizam.

Osjećaj da te netko promatra je razuman, kao i onaj da te nešto promatra. To po meni nije dovoljan argument za to da te nešto božansko uvijek promatra, već samo da te neka osoba uvijek promatra. No, hipoteza je zanimljiva.

Citat :

Ova teorija koju sam iznio zasnovana je na psihološkim eksperimentima (npr. eksperimenti su pokazali da kad postaviš dvije kutije za donacije, ljudi više stavljaju u onu kutiju koja ima na sebi nacrtane oči – eto korisne informacije za one koji skupljaju pare za ovo ili ono) i ne zahtijeva vjerovanje u neke neobične ili šta-ja-znam stvari – sve što ti treba je već tu. Samo treba povezati A sa B, Bsa C itd.

To je zanimljivo, ali to opet vidim kao više povezano s ljudskom percepcijom estetike ili oblika, koja dolazi iz evolucijskog naslijeđa, nego kao dokaz za povezivanje Boga s nekim koji te stalno promatra.

Citat :

S druge strane, „bog“ je daleko kompleksije biće od onog koje pokušava da ga objasni, i stoga i samo zahtijeva objašnjenje. Time krši princip Occamove britve. A ona postoji s razlogom. To ne znači da su UVIJEK najjednostavnija objašnjenja i ispravna, ali ona je tu da nam kaže u kojem smjeru treba tražiti odgovore.

Occamova britva je vrlo korisna stvar. I u znanosti i u duhovnosti. Kritičan se stav mora imati prema svemu, ali ne treba se educirati samo u smjeru njezine primjene već nastojati vidjeti i širu sliku te znati procijeniti kad ju se može primijeniti.

Pračovjek

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   čet ruj 18, 2014 1:38 pm

MoW je napisao/la:
Zar nije moguća i treća mogućnost:...

Zar postoji ijedna mogućnost koja nije moguća?! lol

Citat :
...nešto kao što je jedinstveni Bog postoji, ali ljudi zbog svoje različite i ograničene psihe opisuju to nešto na različite i nedovoljno točne načine. Kao što bi neki ograničeni stroj pokušavao dokučiti svojeg tvorca pa bi ga opisivao na sebi svojstven način. Netko spretnije, netko manje spretno, ali uglavnom nespretno.

Naravno da je moguća i treća mogućnost. I četvrta i peta i n-ta. Ako ćemo tako, onda je moguće svašta. Stvar nije u tome šta je moguće, već šta je vjerovatno i može li se neka vjerovatnost poduprijeti eksperimentalno (empirijski). Ova mogućnost koju ti navodiš, da bi bila uzeta u obzir, morala bi imati neki način da se odredi šta je "tačan način opisivanja jedinstvenog Boga" a šta "netačan način opisivanja jedinstvenog Boga". Dakle, ako postoji nešto što nazivamo "Bog" i ako ima osobine A, B, C iz toga slijede rezultati X, Y, Z. Primijenimo naučni metod kao i kod svake druge teorije. Meni, uglavnom, nije poznat takav način određivanja tačnosti opisivanja nečega kao što je Bog, barem ne neki koji bi polučio pozitivan rezultat. Stoga moramo tu opciju odbaciti u korist nečega što jeste provjerljivo.

Citat :
Slažem se s ovime, u principu. Zanimljivo mi je to koliko su Sheldrakea napadali samo zato što je drugačije pristupao problemu. I dobivao zanimljive empirijske rezultate koji nisu svi opovrgnuti.

"Drugačiji pristup"? Pa, valjda to možemo i tako nazvati...između ostalog...

Mislim da ga oni nisu toliko napadali samo zato što je imao "drugačiji" pristup, već zato što je imao nenaučnički pristup, tj. nije poduzimao potrebne korake za eliminaciju pristranog tumačenja rezultata. Nisam još čitao ovaj njegov eksperiment za zurenjem u nečiji potiljak ali jesam onaj sa "psećom telepatijom" i moram se složiti sa njegovim kritičarima, način na koji je on osmislio eksperiment je otužan, naročito za jednog naučnika njegovog ranga. A u njegovom poslu, ako jedanput tako zasereš, poslije je skoro nemoguće riješiti se smrada...

Citat :
Osjećaj da te netko promatra je razuman, kao i onaj da te nešto promatra. To po meni nije dovoljan argument za to da te nešto božansko uvijek promatra, već samo da te neka osoba uvijek promatra. No, hipoteza je zanimljiva.

Uzmi u obzir da oba ta osjećaja imaju iza sebe desetke hiljada godina evolucije. Da, samo postojanje tog osjećaja nije dovoljan argument, ali je solidna podloga za dalji razvoj tog osjećaja u koncept boga/duha/demona. Uzmi u obzir i razvoj jezika, jednog od ključnih faktora za razvoj koncepata. Uzmi onda u obzir i činjenicu da kler postoji isto desetinama hiljada godina (smatram da su se pojavili prije najviše 70 000 godina u vrijeme zadnjeg velikog izumiranja naše vrste, kad se pojavila apstrakcija i prve pećinske črčkarije) i da je aktivno sudjelovao u razvoju koncepta boga, još prije nego što je sam koncept boga nastao u današnjem smislu. Sve su to faktori koji su na svoj način pridonijeli da od tog osjećaja nečije prisutnosti nastane religija.

Međutim, za opravdanje ove hipoteze nije potrebno objasniti u najsitnije detalje kako se taj koncept razvijao iz generacije u generaciju, već je dovoljno dokazati da taj koncept ima unutar ljudske psihe ono što je dovoljno da nastane sam od sebe, kao posljedica već poznatih psiholoških mehanizama. Jer, ako pokažemo da ti mehanizmi daju na kraju nešto skroz slično ili čak identično onome što zovemo bog, onda je hipoteza o stvarnom postojanju boga van ljudske psihe – suvišna, i to u najboljem slučaju. U najgorem je pogrešna. Na primjer, ako se pokaže da osoba A ima halucinaciju objekta X, suvišno je postulirati da objekt X postoji i u stvarnosti, jer ako postoji u stvarnosti, onda više nije halucinacija. A ustanovili smo prethodno da jest. Tako da te dvije hipoteze dolaze u sukob. Nešto ne može biti i stvarno i nestvarno u isto vrijeme. Isti princip možemo primijeniti i na problem nastnaka života, Abiogenezu. Ako ustanovimo da život može nastati spontano, kao produkt hemijskih reakcija u prebiotičkim uslovima na Zemlji, ti možeš i dalje vjerovati da je neki bog ili vanzemaljac "stvorio" život, samo što je to jedna pretpostavka više nego što je potrebno. Dakle, hvatanje za slamku. Naučni pristup zahtijeva da što se uzima manje pretpostavki, tim bolje.

Citat :
To je zanimljivo, ali to opet vidim kao više povezano s ljudskom percepcijom estetike ili oblika, koja dolazi iz evolucijskog naslijeđa, nego kao dokaz za povezivanje Boga s nekim koji te stalno promatra.

Estetika i oblik nisu bili faktori u eksperimentima sa (nevidljivom) Princezom Alice [Ref.] pa su ipak uzrokovali modifikovano ponašanje. Ona djeca koja su popušila priču nisu htjela riskirati da ih ta nevidljiva princeza oda eksperimenatorima pa nisu ni varala. Druga, skeptičnija, najprije su htjeli da se uvjere da li ima nekog na stolici na kojoj im je rečeno da se nalazi ta nevidliva osoba pa su mahali rukom iznad stolice da se uvjere, i tek kad su se uvjerili da nema nikog, onda su bili slobodni da rade zadatak kako im je lakše (dakle, da varaju). Ovdje je očigledno da princeza Alice nema ni estetiku ni oblik (obzirom da je ne-vidljiva) već da je faktor koji je utjecao na ponašanje ideja da djecu netko posmatra.

Ideja o svevidećem Bogu je vrlo raširena, naročito u monoteizmu, stoga i jest relevantna za ovo pitanje. Kad ljudima kažeš "Bog" obično je prva asocijacija da je to neko ko "sve vidi, sve zna", kao i princeza Alice. Time dolazimo do veze između osjećaja da te neko posmatra i Boga.

Naravno, sam osjećaj da te neko posmatra nije jedini faktor koji je utjecao na razvoj koncepta "Bog". Tu je i "osjećaj besmrtnosti ličnosti" koji je potvrđen mnogim eksperimentima, a zasniva se na nemogućnosti vizualizacije vlastitog nepostojanja. Iz toga se rodila veza između Boga i zagrobnog života, jer oba koncepta flertuju vrlo blisko sa istim psihološkim mehanizmima koje smo već spomenuli ovdje.

Čovjek

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   pon ruj 22, 2014 10:48 pm

Archangel je napisao/la:
MoW je napisao/la:
Zar nije moguća i treća mogućnost:...

Zar postoji ijedna mogućnost koja nije moguća?! lol

Citat :
...nešto kao što je jedinstveni Bog postoji, ali ljudi zbog svoje različite i ograničene psihe opisuju to nešto na različite i nedovoljno točne načine. Kao što bi neki ograničeni stroj pokušavao dokučiti svojeg tvorca pa bi ga opisivao na sebi svojstven način. Netko spretnije, netko manje spretno, ali uglavnom nespretno.

Naravno da je moguća i treća mogućnost. I četvrta i peta i n-ta. Ako ćemo tako, onda je moguće svašta. Stvar nije u tome šta je moguće, već šta je vjerovatno i može li se neka vjerovatnost poduprijeti eksperimentalno (empirijski). Ova mogućnost koju ti navodiš, da bi bila uzeta u obzir, morala bi imati neki način da se odredi šta je "tačan način opisivanja jedinstvenog Boga" a šta "netačan način opisivanja jedinstvenog Boga". Dakle, ako postoji nešto što nazivamo "Bog" i ako ima osobine A, B, C iz toga slijede rezultati X, Y, Z. Primijenimo naučni metod kao i kod svake druge teorije. Meni, uglavnom, nije poznat takav način određivanja tačnosti opisivanja nečega kao što je Bog, barem ne neki koji bi polučio pozitivan rezultat. Stoga moramo tu opciju odbaciti u korist nečega što jeste provjerljivo.

Tako je, i to jest znanstveni metod. Ali to ne znači da je to i jedini ispravni metod. Što ako znanost na taj način neće moći doći do potpunog odgovora već je ključ upravo u subjektivnom iskustvu koje postaje sve manje subjektivno što je osoba bliža tome što se naziva Bog. Tu moramo biti vrlo oprezni, jer iako si u pravu da tijekom povijesti različite kulture imaju različite epitete kojima opisuju Boga, postoje i brojne zajedničke značajke. Pogotovo ako uzmemo u obzir nereligijsko poimanje Boga već mistično poimanje Boga. Koliko je meni poznato, mistici se slažu oko sljedećih značajki Boga:
1. Bog je svugdje, sve je Bog.
2. Bog je apsolutan, beskrajan, bezgraničan prostorno i vremenski (ili barem toliko ogroman da je izvan moći spoznaje čovjeka).
3. Bog jest, odnosno Bog postoji. Iako je Bog istovremeno afirmacija i negacija, on nije odsutan već je tu.
4. U Bogu je posvemašnji mir i stabilnost, u njemu nema događaja, nema akcije.
5. Sve što se giba je iluzorno ili u najboljem slučaju samo površinsko i privremeno.

Citat :

Mislim da ga oni nisu toliko napadali samo zato što je imao "drugačiji" pristup, već zato što je imao nenaučnički pristup, tj. nije poduzimao potrebne korake za eliminaciju pristranog tumačenja rezultata. Nisam još čitao ovaj njegov eksperiment za zurenjem u nečiji potiljak ali jesam onaj sa "psećom telepatijom" i moram se složiti sa njegovim kritičarima, način na koji je on osmislio eksperiment je otužan, naročito za jednog naučnika njegovog ranga. A u njegovom poslu, ako jedanput tako zasereš, poslije je skoro nemoguće riješiti se smrada...

Prosurfao sam malo oko nekih njegovih pokusa. Ima i traljavo izvedenih, ima i solidnih. Nije najbolji znanstvenik, ali barem se usuđuje ispitivati stvari koje se drugi znanstvenici ne usuđuju. Kad bi bilo više takvih, bilo bi i više rezultata.

Citat :

Uzmi u obzir da oba ta osjećaja imaju iza sebe desetke hiljada godina evolucije. Da, samo postojanje tog osjećaja nije dovoljan argument, ali je solidna podloga za dalji razvoj tog osjećaja u koncept boga/duha/demona. Uzmi u obzir i razvoj jezika, jednog od ključnih faktora za razvoj koncepata. Uzmi onda u obzir i činjenicu da kler postoji isto desetinama hiljada godina (smatram da su se pojavili prije najviše 70 000 godina u vrijeme zadnjeg velikog izumiranja naše vrste, kad se pojavila apstrakcija i prve pećinske črčkarije) i da je aktivno sudjelovao u razvoju koncepta boga, još prije nego što je sam koncept boga nastao u današnjem smislu. Sve su to faktori koji su na svoj način pridonijeli da od tog osjećaja nečije prisutnosti nastane religija.

Međutim, za opravdanje ove hipoteze nije potrebno objasniti u najsitnije detalje kako se taj koncept razvijao iz generacije u generaciju, već je dovoljno dokazati da taj koncept ima unutar ljudske psihe ono što je dovoljno da nastane sam od sebe, kao posljedica već poznatih psiholoških mehanizama. Jer, ako pokažemo da ti mehanizmi daju na kraju nešto skroz slično ili čak identično onome što zovemo bog, onda je hipoteza o stvarnom postojanju boga van ljudske psihe – suvišna, i to u najboljem slučaju. U najgorem je pogrešna. Na primjer, ako se pokaže da osoba A ima halucinaciju objekta X, suvišno je postulirati da objekt X postoji i u stvarnosti, jer ako postoji u stvarnosti, onda više nije halucinacija. A ustanovili smo prethodno da jest. Tako da te dvije hipoteze dolaze u sukob. Nešto ne može biti i stvarno i nestvarno u isto vrijeme. Isti princip možemo primijeniti i na problem nastnaka života, Abiogenezu. Ako ustanovimo da život može nastati spontano, kao produkt hemijskih reakcija u prebiotičkim uslovima na Zemlji, ti možeš i dalje vjerovati da je neki bog ili vanzemaljac "stvorio" život, samo što je to jedna pretpostavka više nego što je potrebno. Dakle, hvatanje za slamku. Naučni pristup zahtijeva da što se uzima manje pretpostavki, tim bolje.

Po meni, većina tih dokaza su hvatanje za slamku, jer je mali broj njih doista pouzdan. Pa i za evoluciju imamo dokaze za otprilike oko 3% prijelaznih oblika između vrsti, za ostale imamo samo pretpostavke. To ne znači da je teorija evolucije netočna. To samo znači da je manjkava i da ima mjesta za napredak.
Da bi pokazao da je unutarnji Bog samo odraz strahova u prapovijesti da nas stalno nešto gleda, treba ti puno više od psiholoških eksperimenata koji daju samo određenu pouzdanost, nikako ne slijedivost ili kauzalnost.
Konačno, ideja da nas netko ili nešto gleda nema veze s prvim percepcijama Boga u ljudi, jer ako ćemo pravo, prapovijesni čovjek je imao prirodna božanstva, vatru, grom, nebo, kišu i more kao Bogove. Ti Bogovi su bili više ili manje naklonjeni čovjeku ovisno o njegovim djelima, što znači da su bili svugdje prisutni, ali ne vidim kakve bi to veze imalo s nekim lavom u grmlju. Nategnuto, puno prenategnuto.

Citat :

Ideja o svevidećem Bogu je vrlo raširena, naročito u monoteizmu, stoga i jest relevantna za ovo pitanje. Kad ljudima kažeš "Bog" obično je prva asocijacija da je to neko ko "sve vidi, sve zna", kao i princeza Alice. Time dolazimo do veze između osjećaja da te neko posmatra i Boga.

Monoteizam ime druge korijenove koji su više vezani uz vjerojatni stvarni razlog za takav osjećaj nego za nešto fiktivno ili genetski preneseno iz prapovijesti. Ako mene pitaš, biblijski Bog nije ništa drugo nego vanzemaljska inteligencija koja je imala određene razloge. Koliko znam, ostali narodi nisu imali baš takav koncept.

Guardian

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   pet ruj 26, 2014 2:26 pm

MoW je napisao/la:

...biblijski Bog nije ništa drugo nego vanzemaljska inteligencija koja je imala određene razloge.

Što to znači?

Ako su bibliju pisali vanzemaljci, tko je onda Jahve? Biblija je više kao dokument, odnosno zapis o ondašnjem načinu života i vjerovanjima koja su tada bila aktualna. U bibliji imamo postanak na početku, pa je onda najveći dio biblije posvećen upravo opisivanju života ljudi, čime su se bavili, kako su živjeli i sl., tada od jednom imamo potop i The End.

Jedino što bi u cijeloj bibliji moglo biti vanzemaljsko je opis nastanka Zemlje. Ali da bi pronašli neku usiljenu logiku i smisao u tom opisu, potrebno je puno mašte zbog čega to sve na kraju ispadne prenategnuto i bez previše sličnosti sa prvobitnim opisom. Ali barem smo pronašli neku logiku, jel...

Ako se mene pita onda postanak opisan u bibliji nije ništa više nego prilagođena kopija vjerovanja Sumerana, odnosno plagijat. Također, ako krenemo uspoređivati možemo zaključiti da je puno vjerovanja i običaja iz biblije ukradeno od Sumerana.

Što se tiče samog boga, prva monoteistička religija, čiji bog Ahura Mazda ima sumnjivo slične karakteristike kao i Jahve, postojala je, naravno, prije Kršćanstva. Što znači da bi i Jahve mogao biti plagijat.

Nevezano za monoteizam, još su oni pećinski ljudi shvaćali da se svijet ne vrti oko njih i da se mogu desiti stvari mimo njihove volje... stvari poput poplava ili potresa. Njima je to bilo neobjašnjivo pa su te pojave nazivali bogovima. Iz toga proizlazi zaključak da su u tom smislu ljudi stvorili boga tj. bogove. jer ipak, tada je sve krenulo a nadalje se samo "razvijalo", i eto nas sad, svećeniku se kajemo za naše grijehe pritom vjerujući da on ima "moć" da na neki način komunicira sa samim bogom, i "nagovori" ga da nam oprosti grijehe.

Neš ti inteligencije... :P

Čovjek

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   pet ruj 26, 2014 3:09 pm

Nisu bibliju pisali vanzemaljci, već u njoj opisani događaji se mogu jednostavno protumačiti djelovanjem vanzemaljaca.
Tako je i s Jahveom, odnosno Jehovom, koji se često ponaša kao agresivna vanzemaljska rasa sa svojim ciljevima i pravilima. Konačno, u bibliji se o Bogu uglavnom govori u pluralu, "Elohim", a ne u jednini "El". Npr. "I kaže Elohim: Učinimo čovjeka na našu sliku i priliku, sličnog nama".

Slažem se s time da je puno toga u bibliji "kopirano" iz Sumera i njegove mitologije, i ne samo od tamo. Stoga i prvi dio Petoknjižja, knjiga Postanka govori nesumnjivo o ranijim razdobljima, prije Izraelaca.

Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   pon sij 05, 2015 2:44 pm

Bibliju su definitivno pisali ljudi. I to ne baš educirani obzirom nisu znali objasnit što zbilja vide :P

Žaba

Male
Capricorn Buffalo
Broj postova : 249
Registration date : 09.03.2014

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   pon sij 12, 2015 12:37 pm

Znam da su ljudi na ovom a i forumima slične tematike vrlo podjeljenih vjeroispovjesti i vjerovanja ali molio bih vas da ne vrijeđate druge vjerske simbole, vjerovanja, kao ni Boga / boga / bogove
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   uto sij 13, 2015 2:22 pm

@Zyon...a tko te uvrijedio? Nemoj se tako lako vrijeđat :) Nisam točno sigurna al čini mi se da pripadaš katoličkoj religiji. E pa tamo ti uče da moraš imat razumijevanja za druge. Dobro, da, to se uči ako sam proučavaš Bibliju a ko zna što su tebi napričali shock

Žaba

Male
Capricorn Buffalo

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   uto sij 13, 2015 3:21 pm

Alpha je napisao/la:

@Zyon...a tko te uvrijedio? Nemoj se tako lako vrijeđat :) Nisam točno sigurna al čini mi se da pripadaš katoličkoj religiji. E pa tamo ti uče da moraš imat razumijevanja za druge. Dobro, da, to se uči ako sam proučavaš Bibliju a ko zna što su tebi napričali shock

Dobro si procijenila. Katolik sam. Imam razumijevanja, nisam se naljutio, samo kažem.
I nemoj tko ti je to napričao, ja sam odlučujem što mi treba i u što želim vjerovati. Da ne, vjerojatno nebi bio na ovom forumu :)
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   uto sij 13, 2015 4:06 pm

Zyon je napisao/la:
Znam da su ljudi na ovom a i forumima slične tematike vrlo podjeljenih vjeroispovjesti i vjerovanja ali molio bih vas da ne vrijeđate druge vjerske simbole, vjerovanja, kao ni Boga / boga / bogove

Dva pitanja:
1. Zašto ne?
2. Šta podrazumijevaš pod "vrijeđanjem"?

Gratis pitanje:
Kako znaš da je neki Bog/bog/bogovi uvrijeđen?

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   uto sij 13, 2015 4:39 pm

@Zyon...Hmmm...morat ćeš ti to preispitat. Katolici se ne bi smjeli interesirat za neke teme i ne mogu sami odlučivat što im treba i u što će vjerovati jer im Biblija točno kaže što je to :)

@Arch...komentar na gratis pitanje (jel to znači da se prva dva pitanja naplaćuju? face ): Mislim da Zyon ne smatra da se vrijeđa sam Bog već da se vrijeđaju ljudi kojima je taj Bog svetinja :)

Žaba

Male
Capricorn Buffalo

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   uto sij 13, 2015 4:57 pm

@Alpha, točno si odgovorila na gratis pitanje, vrijeđa se ljude koji vjeruju ukratko...

@Archangel 1. Jer nije lijepo, kulturno i ponižavajuće je za ljude koji vjeruju
2. oskvrnjavanje i blatenje svetinja određenih vjera.

@Alpha čovjek prvobitno ima slobodu izbora, što znači da mogu. Kao što sam već rekao negdje prije, Biblija daje naputke ali jedina je bitna ljubav. 2 zapovijedi ljubavi. One su temelj katolicizma.
Čovjek je radoznalo biće koje voli istraživati. Zašto nebih smio pregledavati neke teme? Egzorcisti su isto svečenici...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   uto sij 13, 2015 5:02 pm

To što je lijepo, kulturno ili ponižavajuće je izuzetno relativna stvar :D Nešto što nekog vrijeđa drugog ne vrijeđa. Često su upravo oni koji se nalaze uvrijeđeni ti koji imaju problem na kojem moraju raditi.

Ne kažem ti ja da ti ne bi trebao. Jok. Al nekako mi se čini da se tvoja crkva ne bi složila s time što čitaš i u što se interesiraš ;)

Pračovjek

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   uto sij 13, 2015 5:33 pm

Zyon je napisao/la:
@Alpha, točno si odgovorila na gratis pitanje, vrijeđa se ljude koji vjeruju ukratko...

Zašto onda tako ne kažeš? Zašto bi uvlačio Boga i pripisivao njemu uvredu koja je u stvari tvoja? Time samo dodaješ još jedan argument onima od nas koji Boga kao pojam gledaju kao projekciju Sebstva. Tj. ti si "Bog" a pojam Bog je "žrtveni jarac" pomoću kojeg ostvaruješ svoju volju i opravdavaš svoje emocije.

Zyon je napisao/la:

Kao što je rečeno, "oskvrnjavanje i blatnjenje svetinja" je dosta plastičan pojam. Uvrijediti se može bilo tko i na bilo koji način. Recimo, ja mogu reći da mene vrijeđa glupost ljudi. A pod tim podrazumijevam ljudska vjerovanja koja uključuju vjerovanja poput bogova, duhova i sl. Mogu reći da me vrijeđa licemjerstvo vjernika, njihova kompartmentalizacija kontradiktornih činjenica, krivotvorenje istorije...Mogu čak reći i da me vrijeđa to što je netko neprestano u potrazi za stvarima oko kojih će se naći "uvrijeđen". Da me vrijeđa tuđa uvredljivost.

Zašto bi ti ljudi, vjernci na primjer, imali monopol na "uvrijeđenost" a ovi ostali ne? To što vi katolici smatrate Isusa za Boga, uvreda je za muslimane, opet. Hoće li te to odvratiti od tog vjerovanja? Mislim da neće. Niti će ove druge odvratiti od vjerovanja da je Alah jedini Bog. Sloboda vjeroispovijesti i tako to. I kojoj bi sad strani neko trebao dati prioritet? Ko ima veće pravo da vjeruje u ono u šta vjeruje? I ko od vas ima veće pravo na "uvrijeđenost"?

Što se tiče same "uvrijeđenosti", uzmimo jedan primjer. Recimo, ja kažem da si ti idiot. Šta te tu vrijeđa? To što ja tako mislim o tebi, to što ti toliko cijeniš moje mišljenje da možda posumnjaš da sam možda u pravu i da i jesi idiot, ili to što bi netko drugi mogao se složiti sa mnom pa isto tako misliti o tebi? Koje od toga? Čisto primjer govorim.

Žaba

Male
Capricorn Buffalo

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   uto sij 13, 2015 6:14 pm

Archangel je napisao/la:
Zyon je napisao/la:

Zašto onda tako ne kažeš? Zašto bi uvlačio Boga i pripisivao njemu uvredu koja je u stvari tvoja? Time samo dodaješ još jedan argument onima od nas koji Boga kao pojam gledaju kao projekciju Sebstva. Tj. ti si "Bog" a pojam Bog je "žrtveni jarac" pomoću kojeg ostvaruješ svoju volju i opravdavaš svoje emocije.
Ja sam rekao da se ne vrijeđa Boga/boga/bogove, time sam mislio na božanstva koja ljudi štuju. Niti jednoga, Niti Boga, niti Alaha, niti Zeusa, ni Amon Raa ni bilo kojega drugoga jer ih ljudi štuju kao Bogove a vrijeajući njih, vrijeđa se i ljude koji u njih vjeruju.
Archangel je napisao/la:

Zyon je napisao/la:

Kao što je rečeno, "oskvrnjavanje i blatnjenje svetinja" je dosta plastičan pojam. Uvrijediti se može bilo tko i na bilo koji način. Recimo, ja mogu reći da mene vrijeđa glupost ljudi. A pod tim podrazumijevam ljudska vjerovanja koja uključuju vjerovanja poput bogova, duhova i sl. Mogu reći da me vrijeđa licemjerstvo vjernika, njihova kompartmentalizacija kontradiktornih činjenica, krivotvorenje istorije...Mogu čak reći i da me vrijeđa to što je netko neprestano u potrazi za stvarima oko kojih će se naći "uvrijeđen". Da me vrijeđa tuđa uvredljivost.

Zašto bi ti ljudi, vjernci na primjer, imali monopol na "uvrijeđenost" a ovi ostali ne? To što vi katolici smatrate Isusa za Boga, uvreda je za muslimane, opet. Hoće li te to odvratiti od tog vjerovanja? Mislim da neće. Niti će ove druge odvratiti od vjerovanja da je Alah jedini Bog. Sloboda vjeroispovijesti i tako to. I kojoj bi sad strani neko trebao dati prioritet? Ko ima veće pravo da vjeruje u ono u šta vjeruje? I ko od vas ima veće pravo na "uvrijeđenost"?

Što se tiče same "uvrijeđenosti", uzmimo jedan primjer. Recimo, ja kažem da si ti idiot. Šta te tu vrijeđa? To što ja tako mislim o tebi, to što ti toliko cijeniš moje mišljenje da možda posumnjaš da sam možda u pravu i da i jesi idiot, ili to što bi netko drugi mogao se složiti sa mnom pa isto tako misliti o tebi? Koje od toga? Čisto primjer govorim.

A tko nema "monopol na uvrijeđenost"? Ja sam rekao da se NITI JEDAN Bog/bog/bogovi ne vrijeđa/ju, znači nitko, bez prioriteta.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   uto sij 13, 2015 6:51 pm

Zyon je napisao/la:
...vrijeđajući njih, vrijeđa se i ljude koji u njih vjeruju.

Ja sam te pitao za ovaj prvi dio. Ovaj drugi dio ti vjerujem.

Zyon je napisao/la:
A tko nema "monopol na uvrijeđenost"? Ja sam rekao da se NITI JEDAN Bog/bog/bogovi ne vrijeđa/ju, znači nitko, bez prioriteta.

Ovo je uvreda za mog boga. A kad je moj bog uvrijeđen, i ja sam. Molim te nemoj više vrijeđati mog boga.

:P

Majmun

Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1347
Registration date : 10.08.2012

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   sri sij 14, 2015 4:02 pm

Panteizam je odgovor na sve.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   čet sij 15, 2015 9:35 pm

@Jedi, zanimljiva teza. Da vidimo:

- Kako se naziva vjerovanje u više bogova?
Panteizam.
- Koji oblik teizma je preovladavao u Staroj Grčkoj?
Panteizam. Opa, 2/2! Dobro nam nešto krenulo! :trlja_ruke:
- Kako se naziva vjerovanje u boga Pana kao vrhovnog boga?
Pan-teizam.

Gotovo je! Sve je gotovo! Pakuj i šalji u dućane! cheer

A u međuvremenu, još ni riječi od našeg ministranta... Možda je zauzet...

Žaba

Male
Capricorn Buffalo

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   čet sij 15, 2015 11:52 pm

Archangel je napisao/la:
@Jedi, zanimljiva teza. Da vidimo:

- Kako se naziva vjerovanje u više bogova?
Panteizam.
- Koji oblik teizma je preovladavao u Staroj Grčkoj?
Panteizam. Opa, 2/2! Dobro nam nešto krenulo! :trlja_ruke:
- Kako se naziva vjerovanje u boga Pana kao vrhovnog boga?
Pan-teizam.

Gotovo je! Sve je gotovo! Pakuj i šalji u dućane! cheer

A u međuvremenu, još ni riječi od našeg ministranta... Možda je zauzet...

Nije ni zauzet ni slobodan... U nečemu što bi mogla postati veza je...

Ma i ja mislim da panteizam može biti odgovor na sve, al nije uvijek točan... Ko što su i sve gljive jestive. Al neke samo jedamput.

Ne javljam se jer nemam komentara. Jednostavno sam samo htio da se nitko ne vrijeđa ali vidim da neki ljudi to ne shvaćaju jer ne vjeruju u ono u što mi vjerujemo i to je sasvim u redu. Što ja tu mogu :)

Svi mi imamo slobodu izbora, a to je vaš izbor.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   pet sij 16, 2015 2:50 am

Zyon je napisao/la:
Ne javljam se jer nemam komentara. Jednostavno sam samo htio da se nitko ne vrijeđa ali vidim da neki ljudi to ne shvaćaju jer ne vjeruju u ono u što mi vjerujemo i to je sasvim u redu. Što ja tu mogu :)

Možeš odgovoriti na postavljeno pitanje. Ali, ne moraš ako nećeš, niko te ne tjera. Shvatam ja tebe vrlo dobro. Bolje nego što misliš.

Citat :
Nije ni zauzet ni slobodan... U nečemu što bi mogla postati veza je...

Neka, neka. Mlad si ti još. Samo, pazi se... Ne vjeruj mu ništa...
cerek

Majmun

Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1347
Registration date : 10.08.2012

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   pet sij 16, 2015 3:57 pm

Joj, Arch sad nismo na istoj valnoj razini.
Panteizam nije vjera u vise bogova, sto bi bilo politeizam. Panteizam nije ni religija, vec filozofsko stajaliste da je univerzum, tj. sve sto postoji, identicno onom sto ljudi razumiju kao bozanstvo. Grcki Pan-Sve.
Po panteizmu, bog nije antropolosko bice koje je odvojeno od prirode, ili djeluje samostalno, vec je to sto se naziva -Bogom sve sto postoji. Po tome ne treba uzrok svog postojanja, niti stvoritelja, jer je samo uzrok sebe, apsolutnost. Mnogi krscani, muslimani, zidovi i najvise hinduisti, su također panteisti.

Nizozemski filozof Baruch De Spinoza je to sa svojom filozofijom Spinoizma dobro opisao. Uz njega jos neki poznati panteisti su Einsten, Beethowen, Goethe, Lao Tzu itd.
Pa se tako i Taoizam vecinom zasniva na filozofiji panteizma, kao i samanizam i sl.
Po meni je ovo i najrealnija poimanje bozanstva. Nego da imam sliku boga kao osobu s bradom, koja sjedi izad oblaka i salje kisu i sunce na zemlju. Panteizam po tome sto je apsolut uzrok sam sebe, i ne treba stvoritelja(barem ne kako mi percepiramo stvaranje, dijete slaze kockice), kao zasebno bice odvojeno od apsoluta.

Moderni ljudi postoje od prilike oko 200 000. godina, na zemlji koja je stara 4.5 milijarde godina, u svemiru koji je star priblizno 13.8 milijardi godina. Kolika je vjerojatno da uzrok svega ima nasa fizicka i psihicka obiljezja?

Carl Sagan o Panteizmu:
"Neki ljudi misle da Bog je pretjerano veliki, muškarac svijetle kože, s dugom bijelom bradom, koji sjedi na prijestolju negdje gore na nebu, užurbano prati pad svakog vrapca. Drugi, primjerice Baruch Spinoze i Albert Einstein-smatraju Bogom u biti zbroj fizičkih zakona koji opisuju svemir. Ne znam jel postoje uvjerljivi dokazi za antropomorskog patrijarha koji kontrolira ljudsku sudbinu iz neke skrivene nebeske točke gledišta, ali bi bilo ludilo zanijekati postojanje fizikalnih zakona."

Dawkins misli da je panteizam samo prenapuhan ateizam. Sto i je ako se iz boga na kojeg gledamo kroz personifikaiju prebacimo na to da je bozanstvo, sama materija, mehanizam svemira i skup svih zakona. Naravno ne mislim na nase zakone, poput izborne sutnje i sl.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   pet sij 16, 2015 6:13 pm

@Jedi, u pravu si ovo za panteizam/politeizam. Mea culpa! bag Znao sam to al' mi se zamrzo mozak... Star procesor, š'a ćeš... Boink

Ja ne mislim da je panteizam "prenapuhan ateizam", već zadnji trzaj nogom davno preklanog jarca.

U očajničkom pokušaju da iskupe neiskupljivu projekciju sebe u pojam "Bog" neki pokušavaju da ga sakriju u šupljine u ljudskom saznanju. Što je lako ako malo znaš, ali što više znaš to su, logično, i te šupljine manje. Nesofisticirani teist tako pokušava da ugura "beskonačnog Boga" u ograničenu vreću koja se sve više smanjuje, dok sofisticiran shvata da mu treba veća vreća. Tako da na kraju, za panteistu, Sve postaje vreća. Šta je time dokazao? Ili još bolje: kakve koristi od toga? Eto, pobijedio si u semantičkom ratu. Super! Sad se potapši po leđima, zaslužio si... Jedino što panteist time dokazuje je da je "Bog" samo pojam, igra riječi, nešto što nema vlastitu supstancu, već je uvijek tačno ono što ti treba da bude u trenutku X.

Vis a vis UP-a, pitanje šta je stvorilo Boga lako se rješava kroz Ontološki Argument. Prema njemu, Bog je definisan kao "ono što postoji nužno" (to se dobije analizom argumenta) pa je prema tome svaka rasprava o tome rasprava o rezultatu jednog kružnog argumenta, te kao zaključak dobijemo da ga je stvorila ljudska nesposobnost racionalnog razmišljanja. Ni ostali poznati argumenti ne stoje bolje, ali eto, ovaj mi je trenutno najsvježiji...

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   pon sij 19, 2015 3:39 pm

Iz kuta panteizma Bog je oko nas i u nama pa je Zyon u pravu kad kaže da se ne vrijeđa Boga - koji je izvan nas ali i mi sami :D

Žaba

Male
Capricorn Buffalo

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   pon sij 19, 2015 3:54 pm

Alpha je napisao/la:
Iz kuta panteizma Bog je oko nas i u nama pa je Zyon u pravu kad kaže da se ne vrijeđa Boga - koji je izvan nas ali i mi sami :D

Hvala Alpha :)
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Što je stvorilo Boga?   Today at 3:25 am

[Vrh] Go down

Što je stvorilo Boga?
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 2 / 6.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next