Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Svi sveti

Go down 
+3
MoW
Jedi Mind Tricks
Alpha
7 posters
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Svi sveti  Empty
PostajNaslov: Svi sveti    Svi sveti  Icon_minitimepon stu 03, 2014 12:56 pm

Smatra se da je 31.10. - 01.11. vrijeme u godini kada je prolaz između ovog svijeta i svijeta duhova najtanji i najpogodniji za doticaj ta dva svijeta. U nekim se kulturama ljudi tradicionalno maskiraju kako bi svojom pojavom preplašili moguće duhove koji bi htjeli prijeći na ovu stranu.
Kod nas se taj blagdan obilježava posjetom groblju i paljenjem svijeća za umrle.

Da li obilježavate kako taj period? Idete li na groblje ili se maskirate ili oboje (ne nužno istovremeno, naravski zubi )? Znate li razloge za to ili ste samo slijedili tradiciju ili trend? :)

Osjećate li posebnu povezanost, u tom periodu, između ovog i drugog svijeta?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Jedi Mind Tricks
Majmun
Jedi Mind Tricks


Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1448
Age : 32
Registration date : 10.08.2012

Svi sveti  Empty
PostajNaslov: Re: Svi sveti    Svi sveti  Icon_minitimepon stu 03, 2014 3:48 pm

Bas citam da je Papa Grgur III, premjestio taj blagdan na 1. Studenog, da bi se poklopio sa drevnim keltskim blagdanom -Samhain, koji je onzacavao Novu godinu, i također pocast preminulima. A Samhain su kroz modernu povijest slavili na razne nacine, cak i ubojstvima, Son of Sam.
Kakogod, lijepo je odati pocast preminulima.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Svi sveti  Empty
PostajNaslov: Re: Svi sveti    Svi sveti  Icon_minitimeuto stu 04, 2014 11:49 am

Nisam osjetio neku posebnu povezanost između ovog i onog svijeta baš u ovim danima, a što ne bih mogao pripisati autosugestiji budući da znam za tu interpretaciju. Konačno, nije mi jasno zašto bi baš u ovom razdoblju taj veo bio najtanji. Uopće mi to nije logično. :)
Ono što mislim da je vjerojatnije je to da je Samhain bio povezan s nadolazećom zimom, odnosno da se nadolazeća zima interpretirala kao nešto što je slijedilo iz bliskog spajanja ovog i onog svijeta. Moguće je i još jedno objašnjenje, a to je da se u davna vremena nešto dramatično dogodilo upravo u ovo doba godine i da je mnogo ljudi izginulo. Postepeno, tijekom tisućljeća, sam uzrok je bio zaboravljen ali ostalo je sjećanje na sve koji su postali u jednom kratkom trenutku duhovi.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Svi sveti  Empty
PostajNaslov: Re: Svi sveti    Svi sveti  Icon_minitimeuto stu 04, 2014 7:59 pm

Ja idem na groblje i to mi je lijep običaj, odaje se počast umrlima.

U ovo doba godine danu su sve kraći, a noći sve duže pa je u ovom cijelom razdoblju koje traje sve do proljeća zagrobni svijet nam jako blizak :)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Svi sveti  Empty
PostajNaslov: Re: Svi sveti    Svi sveti  Icon_minitimečet stu 13, 2014 5:49 pm

Sreca sto zivim u 21 vijeku pa tako mogu da se samo cudim tim smjesnim obicajima.
Pocetkom industrijske revolucije cojecanstvo se izbavilo iz mracnog doba paljenja vjestica i
proglasavanjem za svetog svakog bogatog covjeka tog doba,
Danas bio bio sveti svaki filantrop pa tako i Bil Geits koji je poklonio 400 milona dolara za istrazivanje raznih bolesti.

Radujem se Svetom Martinu koji je krstio vino na radost siromasnih a pogotovu policajcima koji na taj dan trljaju ruke i zahvaljuju se Svetom Martinu... zubo

Cuj Svi Sveti,a koliko ih je bilo majku im... cerek
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Svi sveti  Empty
PostajNaslov: Re: Svi sveti    Svi sveti  Icon_minitimepon sij 05, 2015 1:43 pm


U tom periodu Svih Svetih groblja budu jako lijepo osvjetljena lampionima. Osobno ne volim ić tada na groblje jer budu prevelike gužve.

Ne mogu procijeniti da li uopće postoji mogućnost da bi na taj datum svijet mrtvih mogao biti bliži ovom našem svijetu. Zašto bi bio baš tad? Više mi se čini da se takav dojam stječe radi većeg posjeta grobljima, uređivanju grobova i toj jednoj posebnoj atmosferi koja se desi kad se upale stotine/tisuće lampiona...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Zyon
Žaba
Zyon


Male
Capricorn Buffalo
Broj postova : 249
Age : 26
Registration date : 09.03.2014

Svi sveti  Empty
PostajNaslov: Re: Svi sveti    Svi sveti  Icon_minitimepon sij 12, 2015 1:55 pm

Taj je blagdan osnovan kako bi se odala čast svim svetcima za koje nema dana u kalendaru ili nisu poznati, a Dušni dan da se ptisjećamo naših dragih i bližnjih. Zašto je odabran baš taj dan, ne znam.
[Vrh] Go down
Madonna
Pračovjek
Madonna


Male
Virgo Dragon
Broj postova : 2438
Age : 47
Location : split-solin-rim-los angeles...@
Registration date : 07.11.2010

Svi sveti  Empty
PostajNaslov: Re: Svi sveti    Svi sveti  Icon_minitimepet svi 08, 2015 9:11 am

Alpha je napisao/la:

U tom periodu Svih Svetih groblja budu jako lijepo osvjetljena lampionima. Osobno ne volim ić tada na groblje jer budu prevelike gužve.

Ne mogu procijeniti da li uopće postoji mogućnost da bi na taj datum svijet mrtvih mogao biti bliži ovom našem svijetu. Zašto bi bio baš tad? Više mi se čini da se takav dojam stječe radi većeg posjeta grobljima, uređivanju grobova i toj jednoj posebnoj atmosferi koja se desi kad se upale stotine/tisuće lampiona...  
osobno nisan ni ja volija ic na groblje pogotovo u tom periodu sve do lani kad san prominija misljenje i svratija malo poslin ponoci na starigradsko groblje na otoku hvaru i uziva u toj lipoti...@ ides
[Vrh] Go down
Sponsored content





Svi sveti  Empty
PostajNaslov: Re: Svi sveti    Svi sveti  Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Svi sveti
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Sveti Valentin
» Dan mrtvih - Svi Sveti

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: